Puzsér az emberiség történetének tíz sorsfordító pillanatáról beszél Varga Etelével a Rádió Bézsen

00:00 Bevezetés
05:25 Fekete csütörtök
14:31 Echnaton Amarna-reformja
19:12 Az athéni demokrácia születése
26:34 Kiadják az emberi és polgári jogok nyilatkozatát
34:21 Kolombusz eléri Amerika partjait
42:55 James Watt feltalálja a gőzgépet
48:26 Mohamed futása
55:35 Atombombát dobnak Hiroshimára
1:04:18 A Facebook létrejötte
1:12:02 Puzsér szerint az emberiség tíz sorsfordító pillanata
1:21:30 Jézus mártírhalála
A Tízek további adásai itt találhatóak: www.radiobezs.hu/tizek-varga-...
“Nem tudni, hogy a műsor lehet-e méltó örököse a Sznobjektívnek, de annyi biztos, hogy azt a kulturális mintát, amit abban a formátumban láthatott a közönség, tovább kell vinni.” Utóbbi mondat volt a kulcs, amikor a Tízek koncepciója megszületett.
Ezért is különleges alkalom a mai, hiszen az egykori TV műsor életre hívója érkezik a stúdióba. A társadalmi-kulturális témák listázásában hazánkban talán senki nincs olyan járatos, mint az eheti vendég, így született a döntés, miszerint most egy nagyívű, évezredeket átkaroló, történelmi lista kerül terítékre.
Szóval a műsorvezető Varga Etele ezúttal Puzsér Róberttel értekezik, méghozzá az emberiség történetének tíz sorsfordító pillanatáról.

Пікірлер: 106

  • @andreagyori3191
    @andreagyori3191 Жыл бұрын

    Nagyon jó műsor. Érthető es gazdag tartalma volt. Köszönöm.

  • @attilaszabo316

    @attilaszabo316

    Жыл бұрын

    Egészségedre váljék

  • @akosbarna7068
    @akosbarna7068 Жыл бұрын

    Nagyon jó műsor volt, három észrevételem lenne: 1.) Az emberiség ÍROTT történetének 10 sorsfordító pillanata kéne, hogy legyen a cím, különben a földművelés, az íj feltalálása és a lovaglás is fel kellett volna kerüljön, mint az addigi világban gyökeres változást hozó "technológiai vívmány" (letelepedés, távolsági harc illetve a mobilitás). Ha még messzebbre megyünk, akkor a beszéd is, a közösség megszervezésének lehetősége. 2.) Értem, hogy a mi életünkben Mohamed a nagyobb kihívás, de Kolombuszt mindenképp magasabbra pozícionáltam volna, hiszen gyakrolatilag 3 ország (Anglia, Portugália és Spanyolország) kiirtott egy hagyományos közlekedési eszközökkel korszakokon át elérhetetlen kontinensnyi embert. Ez nem fogható Ázsia vagy Afrika gyarmatosításához, hiszen ott a lakosság nagyobb része megmaradt, "csak" rabszolgasorba lett taszítva. Emiatt mindenképp magasabbra emeltem volna, mementójaként a technológiailag fejlett, de lelkileg fejletlen ember harácsolásának. 3.) Mindenképp beillesztettem volna egy olyat, hogy az a pont, amikor az emberiség annyi szennyezést kibocsájt, hogy már ha egyik napról a másikra leállna se tudná megmenteni a bolygón beinduló folyamatokat, amik a következő tömeges kihaláshoz vezetnek. Ebben a legjobb, hogy nem tudjuk így előre, hogy már megvan vagy még a jövőben érjük-e el. (Ugyebár most a 3-4 évtizeddel ezelőtti kibocsájtás hatásait érezzük, az azóta kibocsájtott káros anyagok még nem járulnak hozzá a folyamatokhoz számottevően.

  • @ekimit7768
    @ekimit7768 Жыл бұрын

    Igen. Ilyen beszélgetésekre van szükség. Esküszöm ez egy orgazmus volt az agyamnak. Köszönöm. Tudjátok az ilyen dolgok gondolkodásra, fantáziálásra, olvasásra, újra olvasásra stb.ösztönzik az embert nem csak fotoszintetizál. Hát jó volt, na! A köztévébe az adással gondolkodjon a nép! Erre nem mondhathja senki,hogy "jobbos" vagy "balos" mert ez vegytisztán "csak" érdekfeszítő volt. Köszönöm

  • @balazsalmasi358
    @balazsalmasi358 Жыл бұрын

    ha a modern politikusok vennék a fáradtságot és meghallgatnák ezt a podcastot már lenne egy alaptudásuk ahhoz, h. egy vmivel elegánsabb demokráciát tudjanak leképezni a társadalomban...továbbmegyek minden választonak is meg kellene hallgatnia és akkor win/win lenne

  • @Babybug72
    @Babybug723 ай бұрын

    Ez zseniális volt! Köszönöm!

  • @belakovacs8479
    @belakovacs8479 Жыл бұрын

    A kritikus tömeget Enrico Fermi és Szilárd Leo állapította meg.....

  • @nevezetesazonossag

    @nevezetesazonossag

    Жыл бұрын

    Robi valamiért mindig Einsteinre akarja kenni az atombombát, holott az öreg annó bevalotta Szilárdéknak, mikor azok felvázolták neki a helyzetet, hogy eszébe se jutott, hogy olyan, hogy atombomba létezhet ("Daran habe ich gar nicht gedacht!")

  • @belakovacs8479

    @belakovacs8479

    Жыл бұрын

    @@nevezetesazonossag Hát igen, és bár jó matematikus volt Einstein, de az igazán nehéz matematikai problémákban többnyire matematika zsenik segítségét vette igénybe mint például Kurt Gödelét.

  • @zombywoof4147

    @zombywoof4147

    Жыл бұрын

    @@belakovacs8479 Szia! A történetírók szerint Hermann Minkowski volt a nagy wizard, aki egyébként a matek tanára is volt. Gödelel csak később haverkodott Princetonban.

  • @belakovacs8479

    @belakovacs8479

    Жыл бұрын

    @@zombywoof4147 Szabadjon már nekem is Puzsérkodni egy kicsit... :D

  • @zombywoof4147

    @zombywoof4147

    Жыл бұрын

    @@belakovacs8479 Jó, persze :))

  • @DanytheVito
    @DanytheVito Жыл бұрын

    A srác meghívta Puzsért a sajat műsora NDK remakejébe.

  • @tomfuzer9885
    @tomfuzer9885 Жыл бұрын

    A műsorvezető rettenetesen feltűnően próbálja másolni Puzsér stílusát

  • @attilanemeth1012
    @attilanemeth1012 Жыл бұрын

    Köszönöm !

  • @gimesbalazs
    @gimesbalazs Жыл бұрын

    Robi, a középkorban mindenki tudta, hogy gömbölyű a Föld, már nem először hangzik el tőled ennek az ellenkezője Kolumbusz vonatkozásában. Van mód rá, hogy többször ne magyarázd el ezt az áltörténelmi maszlagot?

  • @imremakra8091
    @imremakra8091 Жыл бұрын

    05:25 A gazdasági válság világválságok és Hitler hatalomre jutása az emberi kapzsiság és hülyeség végterméke

  • @zzraven362
    @zzraven362 Жыл бұрын

    És mi van a puskapor feltalálásával? Szerintem az is eléggé sorsdöntő momentum volt.

  • @imremakra8091
    @imremakra8091 Жыл бұрын

    Nem születet volna meg Sztálin valószínűleg Trockij lett volna helyette a Szovjet unió vezetője

  • @Varganator
    @Varganator Жыл бұрын

    Milyen erdekes hogy nincs az a hatalom ami onzetlenul az emberiseget szolgalna

  • @kendekorcsmaros8730

    @kendekorcsmaros8730

    Жыл бұрын

    Emberi biológia ▶️ pszchihológia

  • @professzormozes8939
    @professzormozes8939 Жыл бұрын

    Szerintem a legfontosabb kimaradt, aminek első helyen kéne lennie. Hogy lehet hogy két 10-es listából is kimaradt, pedig biztos sokat gondolkodtak rajta. Végülis az emberiség nagy lépései közé nem kéne felvenni azt, ami alapján összeomlik a modern civilizáció, amit eddig elértünk, és egyúttal a bolygó átalakításának a forrása? Amiről beszélek, az a palagáz kitermelésének technológiája. Ha nem találtak volna új módszert, akkor szépen lassan folytonos átmenetben, az olajcsúcs után, kénytelenek lettünk volna visszább venni, és talán még a klímaváltozás is elkerülhető lett volna. Így most a klímaváltozás már visszafordíthatatlan, és valószínűleg válságok és katasztrófák sora fogja tizedelni az emberiséget, és nincs már lehetőség folytonos visszahúzódásra. A mechanont az elérhető energia tovább élteti, emberek már megállítani nem tudják.

  • @tocsa120ls
    @tocsa120ls Жыл бұрын

    Csodálkozom hogy január hatodika nem került fel a listára.

  • @maximacloaca4590
    @maximacloaca4590 Жыл бұрын

    A gőzgépet Watt csak újrafelfedezte, ugyanis már az ókori görög Héron 2000 évvel korábban felfedezte azt, de a gyakorlatban nem használta ki, hiszen nem volt szükség rá, rabszolgákkal egyszerűen minden feladatot meg lehetett oldani

  • @GergelyPal.

    @GergelyPal.

    Жыл бұрын

    A gőz erejét valóban felfedezte, de az egy játékszer volt. Egy fémgömb volt amin kijött a gőz és pörgette. hu.wikipedia.org/wiki/Aeolipil A Watt féle dugattyús gőzgép volt már képes arra, hogy érdemi teljesítményt adjon le. És ezen a mechanikán alapul a belsőégésű hőerőgép is.

  • @kabirbody

    @kabirbody

    Жыл бұрын

    ​@@GergelyPal. akkor had oszlassam el a ködöt amit az iskolában beletettek a fejekben. James Watt nem találta fel a gőzgépet akkor már vagy 100 éve használták banyaszivattyúként. Thomas Newcomen és Thomas Saveryvel 1712ben csinálta meg és James Watt a gőzkondenzátort találta fel amivel a gozgep jósági fokát lehetett növelni.

  • @kabirbody

    @kabirbody

    Жыл бұрын

    Illetve ha már itt tartunk a futoszalaggal ugyanez a helyzet. Nem Ford találta fel, bányákban azt is használták akkor már.

  • @GergelyPal.

    @GergelyPal.

    Жыл бұрын

    @@kabirbody Nem mondtam hogy "ő találta fel". Olvass figyelmesebben és értelmezz, aztán nem kell feleslegesen kioktatni másokat:)

  • @kabirbody

    @kabirbody

    Жыл бұрын

    @@GergelyPal. akkor olvass figyelmesebben mert téged meg sem említettelek. Igaz neked válaszoltam de nem te vagy személy szerint megemlítve hanem az iskolarendszer. De én nem is akartam kötekedni veled.

  • @zoltanszekulics8777
    @zoltanszekulics8777 Жыл бұрын

    Én a mai világot három eseménynek tudom be. A tűz birtokba vétele, A kerék feltalálása, Az elektromosság felfedezése. 🔥🔘⚡️

  • @badsekt0r1121

    @badsekt0r1121

    Жыл бұрын

    Egyetértek, de én ide veszem negyedikként az internetet is. Ez tette lehetővé, hogy az emberiség teljes felhalmozott tudása egy kattintással elérhető legyen, illetve, hogy két ember a Föld bármely két pontján (nyilván, ahol van internet) információt cserélhessen másodperceken belül.

  • @zoltanszekulics8777

    @zoltanszekulics8777

    Жыл бұрын

    @@badsekt0r1121 Én még a jelenlegi internetet nem sorolnám, a fent említettek közé. Hisz a könyv és a telefon ezt mind tudta előtte is. Egyszer majd talán lesz kollektív tudat, aminek az alapja lehet a mai internet, de az még odébb van, érzésem szerint.

  • @badsekt0r1121

    @badsekt0r1121

    Жыл бұрын

    @@zoltanszekulics8777 Könyv? Már hogy tudta volna? A könyvtárak mindig is korlátozva voltak, már csak olyan szempontból is, hogy fizikailag nem volt meg minden egyes könyv minden témakörben minden könyvtárban, az internetnek viszont nincs ilyen korlátja. Ettől függetlenül értem, mire gondolsz, csak szerintem messze nem igaz olyan mértékben, mint az internet esetében.

  • @martinsziraczki8010
    @martinsziraczki8010 Жыл бұрын

    Ahogy az adásban meg is említik, azon gondolkozom, hogy van-e az emberiség vagy az Ember létezésének sorsfordító pillanata Távol-Keleten? Pl.: Buddha mint emberi/isteni minőség. De akár nem-vallási területen is, mely mind a mai napig befér a 10 legsorsfordítóbb esemény közé? Nagyon köszönöm, ha valaki megosztja velem.

  • @attilamarkbartfai

    @attilamarkbartfai

    Жыл бұрын

    A valóságról bővebben J. C. Sharman: A gyengék birodalmai. A kínai reformkommunizmus megszületése, ami ötvözi a kommunizmus politikai elveit, a kapitalizmus gyakorlati elveivel és a kínai nacionalizmussal és amelyet Teng Hsziao-ping nevéhez kötünk egy olyan sorsfordító pillanat amely a nyugat (ezen belül az USA hegemóniájának) bukását és az emberiség egésze szemszögéből jelentéktelen nyugati-civilizáció 500 éves tiszavirág életű virágzásának végét jelenti és visszavezeti az emberiséget a nagy ázsiai kultúrák dominanciájának időszakába.

  • @miaucatmagician9646

    @miaucatmagician9646

    Жыл бұрын

    ​@@attilamarkbartfai "emberiség egésze szemszögéből jelentéktelen nyugati-civilizáció" Azért ezt még revideálnám a valósággal ütköztetvén, mondjuk összehasonlítván az utóbbi 500 év fejlödését (jóban rosszban) az azelötti 5 millióval. Inkább lesz ez szerintem úgy, hogy már az antik korban a hatékonyság, a relatíve diszperzált hatalom (a görög civilizázió a félszigeteivel, öbleivel, egymás ellen is forduló miniállamaival mint egyfajta mini Európa) harcolt a tagolatlan föld (perzsák stb.) önkényelvével szemben, és pedig aránytalanul sikeresen. Ugyanez történik folyamatosan újra, Mongóliától Hitleren át végül minden zavarkeltö le lett söpörve, nensokára Putyinnal is ez történik, és ha kell, késöbb Kína is kap egy sallert (bár az tuti hogy nem lenne fájdalommentes semelyik félnek). Amúgy ez a fent látható fajta mea culpa és öngyülölet, a belülröl ekézés összességében a Nyugat egyik erössége, nem gyengesége, mint ahogy ezt az önkényisták gondolják. Ez magában a reflexív kultúra tünete.

  • @laszlomihalik574

    @laszlomihalik574

    Жыл бұрын

    Chin Shi egyesíti kínát. Ie 221.

  • @zsuzsannapocsi7953
    @zsuzsannapocsi7953 Жыл бұрын

    Tarrtalmas, tanulságos🙏

  • @gaboraron2871
    @gaboraron2871 Жыл бұрын

    1:14:00 hát a prekolumbian aranykincseknek azért se szeri se száma, ez, hogy nem találják fel a fém megmunkálását eléggé mellé ment egy történésztől.

  • @matesamuelszilagyi7852
    @matesamuelszilagyi7852 Жыл бұрын

    És mit szóltok ahhoz a nézőponthoz, hogy egyszerre van igaza is meg nem is a történészeknek, vagyis hogy csak részben van igazuk. A történelemnek van egy természetes sorsszerűségük? Igen, ez igaz. Ezek szerint vannak ismétlődő mintázatok? Szinte csak az van... Akkor vajon, ha vizsgáljuk a történelem nézőpontjából a jelent, akkor ki lehet számítani, milyen történések lehetnek nagy valószínűséggel a jövőben?! Hát éppen ez a lényeg. Így lehet olyan eseményeket előidézni, amelyek elütnek a nem-kőbevésett történelmi mintáktól. Ilyenként az ember hat a történelemre és lehetséges, hogy a mintázatok logikája ellenére alkotja újra a históriát. Szerintem ezek a pillanatok voltak az igazán sorsfordító események, ahol érvényes a "mi lett volna, ha?" kezdetű kérdés. Itt bizony nem az volt a várható, hogy úgy történnek a dolgok, ahogy alakultak.

  • @gaborlenart8244
    @gaborlenart8244 Жыл бұрын

    Csak a mai világban ki az akinek olyan erős a hite, meggyőződése hogy akkora áldozatot vállaljon mint Krisztus?

  • @sziriuszkibernetikaitarsas542
    @sziriuszkibernetikaitarsas542 Жыл бұрын

    Amikor feltalálták azt a hülye kereket, meg az ájfont. Ja meg amikor a főniciaiak a pénzt.

  • @ston3rsnail
    @ston3rsnail Жыл бұрын

    Azert itt vannak targyi tevedesek gazdagon

  • @gabrocki
    @gabrocki Жыл бұрын

    Az első szószólók között szoktam lenni akkor, amikor Puzsér műszaki területekkel kapcsolatban valami baromságot mond, úgyhogy megragadnám a kompenzáció lehetőséget: Robi jól mondod, a fosszilis energiaforrásra alapuló erőművek máig gőzturbinával működnek. Különbség az erőművek között alapvetően a gőz előállításának módszerében van: hol földgázzal, hol kőszénnel, hol nukleáris energiával csinálunk a nagynyomású vízből nagynyomású gőzt. A gőz megforgat egy turbinát, ami egy generátorra van kötve --> váltakozó feszültségű áram. A tényleges kivételt a megújuló energiára alapozó erőművek képzik (pl. szél-, víz- és naperőművek).

  • @SanchoMuzax
    @SanchoMuzax Жыл бұрын

    Minden ember által létrehozott nyelv valamire optimális. A Python az adatkutatásra, a PHP a webes megjelenésre, a yii admin rendszerekhez, a magyar nyelv a rezsimek kialakulására.

  • @yawningwolf3095
    @yawningwolf3095 Жыл бұрын

    neoliberalizmus theoretikusai... jajj ez olyan szép 😄😍

  • @professzormozes8939
    @professzormozes8939 Жыл бұрын

    Bizotos, hogy olyan egyetemesen elfogadható, hogy mindent szabad, ami másnak nem árt? Pl. lefoglalhatok a Holdon egy parcellát, vagy egy szigetet a nemzetközi vizeken, amíg másnak nem árt?

  • @gaborlenart8244
    @gaborlenart8244 Жыл бұрын

    A modern társadalmakban a rabszolgák is szavazhatnak /mert ugye nem úgy hívjuk őket/ legfeljebb a választott képviselőik nem őket hanem a nagyvállalatokat képviselik. Tényleg előrelépés ez?

  • @jozsefvirag6750
    @jozsefvirag6750 Жыл бұрын

    Miért nem lehet letölteni ?

  • @ullalito8436
    @ullalito8436 Жыл бұрын

    Azért keményen kimosdattátok az amcsikat az atombomba ledobásával kapcsolatban. Múltkor Robi az indián őslakosok kiirtását csapta el egy lózunggal. :D Bravo!

  • @SanchoMuzax
    @SanchoMuzax Жыл бұрын

    A következő megváltó egy AI lesz.

  • @schloglgabor5483
    @schloglgabor5483 Жыл бұрын

    Etele magyarhangja annyira idegesítő, mint Lampé Ágnesé.

  • @etelkagedo4439

    @etelkagedo4439

    Жыл бұрын

    KÖTEKEDÖ.

  • @nihil0771

    @nihil0771

    Жыл бұрын

    @@etelkagedo4439 attól még igaz :D hangosabb mint Puzsér, az meg nem semmi. Túl közel beszél a mikrofonba.

  • @Vid.186
    @Vid.186 Жыл бұрын

    + Az éntudat kialakulása, az ember emberré válása. + A tűz megszelidítése.

  • @imremakra8091
    @imremakra8091 Жыл бұрын

    Jordan Belfort rokefeller egyféle kálvin jános

  • @zombywoof4147
    @zombywoof4147 Жыл бұрын

    Sziasztok ! Szerintem ultra-toppos esemény volt a tranzisztor feltalálása is kb a WWII környékén. Ezt tette lehetővé az integrált áramköröket és így a digitális technológia és a számítógépek gazdaságos bevezetését és felhasználását. A korábbi technológiák, pl elektromechanikus vagy csöves cuccok nem igazán voltak alkalmassak erre. Ez ugyan még csak kb 70..80 éve volt, de már látható, hogy milyen drasztikus hatása van az emberi kultúrára. Szerintem legördül még egy két generáció és ennek a trendnek nagyobb hatása lesz a emberiségre, mint bármi eddig felsorolt dolognak.

  • @imremakra8091
    @imremakra8091 Жыл бұрын

    JÉZUSBÓL EGY VAN ÉS FENN ÜL A MENNYEUTRÓNON ÉS LETEKINT A VILÁGRA ÉS MINDANNYIUNK HELYETT SZOMORÚ HOGY MILYEN MARADT AZ EMBER

  • @KonczAttila1987
    @KonczAttila1987 Жыл бұрын

    Az én tízes listám kronológia sorrendben: 1. Földművelés feltalálása 2. Az írás kialakulása 3. A matematika kifejlesztése 4. Az Alexandriai Könyvtár 5. Róma bukása 6. Kolumbusz amerikai útja 7. Az 1789-es francia forradalom 8. Az elektromosság használatba vétele 9. Az autók és a repülők feltalálása 10. Holdraszállás + internet

  • @edinamihalkovics2279
    @edinamihalkovics2279 Жыл бұрын

    + 1 az Iszlám beteszi a lábát Európába. Konstantinápoly eleste 1453. :(

  • @GergelyPal.

    @GergelyPal.

    Жыл бұрын

    Mivel a nyugat - földrajzi elhelyezkedése végett - volt képes arra hogy a világ óceánjain keresztól globalizálja a világot és a nyugati civilizációt ültesse fölé, ezért Martell Károly győzelme majd az ibériai félsziget visszahódítása (Reconquista) sokkal jelentősebb, mint a balkáni oszmán előrenyomulás. Nem véletlen hogy Mohács és Buda eleste majd az iszlám balkáni hódítása, érdemben nem befolyásolta az ezzel párhuzamosan zajló globalizációt, gyarmatosítást és reformációt és minden mást ami ebből következett! Ha a mórok nyugaton nyomulnak előre úgy mint az oszmán keleten, akkor nincs reformáció, nincs felvilágosodás, nincs ipari forradalom és nincs uralkodó nyugati civilizáció sem.

  • @Betonoszlop

    @Betonoszlop

    Жыл бұрын

    Egyébként a Fideszből és Mihazánk-ból sokan vágynak a Közel-keletre, mert ott szigorúak a törvények. A nagy keresztények, indulhatnának is.

  • @davidschonberger3146

    @davidschonberger3146

    4 күн бұрын

    Már előbb itt voltak, az Ibériai félszigetről is csak 1492-ben sikerült kipucolni ( Cordoba eleste ).

  • @Betonoszlop
    @Betonoszlop Жыл бұрын

    Megvannak azoknak az arcai akinek a fél világ a kezében van. Nem mind, de a legismertebb figurák egymás köreiben mozognak. Nemrégiben hallottam én is a BlackRock-ról mely cégnek Kínától a Nyugatig bezáróan minden médiában, óriáscégben ingatlanbizniszben részesedése van, hatalmas földterületek felett rendelkeznek. Akit érdekel keressen rá, angol nyelven van róla videó, hogy kik az alapítók és a többi. Aztán ott az olajlobbi, azt látni, hogy a világ tulajdonosai látják, mi kell az embereknek és kiszolgálják őket, zsebre teszik a politikusokat, akik hazugságaikkal kiszolgálják az uraik igényeit, az emberek és kb minden fölé helyezve a materializmust. És az embereknek ez jó, azért nem történik változás a klímaváltozás elleni harcban sem, és még ezer más dologban, mert az embereknek minden mindegy. Magyarországon ez hatványozottan igaz

  • @d6d6ful
    @d6d6ful Жыл бұрын

    Főzés közben néztem, nem emlékszem, hogy elhangzott, de ha nem, akkor én Martin Luther King beszédét is ide tenném.

  • @JAVINCZE
    @JAVINCZE Жыл бұрын

    -1 guttembergi , 2 newtoni , 3 lutheri , kaojátok be .

  • @laszlobulyaki6
    @laszlobulyaki6 Жыл бұрын

    Kb.40 éve él egy ember közöttünk aki rehabilitálja az összes igaz prófétát és védi az állat és növényvilágot…kevesen ismerik mert nem készíttet magáról videókat de még fotót sem lehet találni…csak több száz könyvet irt es többezer hanganyag van…Gabriellának hívják és ő az utolsó próféta. Őskeresztény közösség nincs hierarchia nincs vagyon. Szerényen termelik a vega termékeiket….

  • @gabor6259
    @gabor6259 Жыл бұрын

    43:55 Az erőműveknek semmi köze James Watt gőzgépéhez. Az erőművekben a gőz arra kell, hogy forgasson egy turbinát, ami forgat egy mágnest, a változó mágneses mező pedig áramot generál (Faraday törvénye).

  • @GergelyPal.

    @GergelyPal.

    Жыл бұрын

    Dehogy nincs, a gőz mechanikai ereje kell hozzá hogy forgó mozgás jöjjön létre ami a mágneses térben áramot generál, tehát működjön egy hőerőmű vagy egy atomerőmű. (A gázerőműnél nyilván nincs gőz).

  • @jatszosgizike

    @jatszosgizike

    Жыл бұрын

    ​@@GergelyPal. miért, a gázerőmű turbináját mi forgatja meg?

  • @zsoltszamel6590
    @zsoltszamel6590 Жыл бұрын

    Csak Jézus maradt volna ki és a vallásos tébolyultságok, ezeknél köpni szerettem volna egyet!

  • @norkos666
    @norkos666 Жыл бұрын

    Jézust felesleges volt. Fiktív személy, képzelt barát.

  • @doncsimester6723

    @doncsimester6723

    Жыл бұрын

    Az biztos, hogy létezett egy prédikátor/próféta, aki az izraeliták között óriási népszerűségnek örvendett abban az időben amire a biblia jézus életét datálja, római feljegyzések vannak róla. Az hogy ez a valaki jézus krisztus volt, vagy csak egy tehetséges szónok, azt mindenki eldöntheti magának.

  • @Hzoltan78

    @Hzoltan78

    Жыл бұрын

    És a turini lepel is képzelt barát.

  • @ston3rsnail

    @ston3rsnail

    Жыл бұрын

    Megis nagyobb hatasa van a vilagra, mint neked.

  • @relhithrrdn

    @relhithrrdn

    3 ай бұрын

    ​@@Hzoltan78 Nálam is van itthon asztalterítő, pontosan ugyanannyit ér és bizonyít mint a lepel

  • @D.G.77
    @D.G.77 Жыл бұрын

    A pénzügyi vonal (is) jól tudjuk, hogy kiknek a kezében van. Ez a maroknyi, de annál befolyásosabb csoport kártékony tevékenysége révén hosszú évekre bedöntötte a világgazdaságot!

  • @GergelyPal.

    @GergelyPal.

    Жыл бұрын

    Hát igen a négerek, folyton háborúznak.

  • @FatalAlcatraz

    @FatalAlcatraz

    Жыл бұрын

    Na kiknek a kezében?

  • @akosh99

    @akosh99

    Жыл бұрын

    Súlyos frusztrációval küzdesz. Próbáld kezeltetni magad.

  • @D.G.77

    @D.G.77

    Жыл бұрын

    @@akosh99 Mutass példát!😁

  • @akosh99

    @akosh99

    Жыл бұрын

    @@D.G.77 sikerült beszólnod! Frappáns.

  • @hkszerlahdgshezraj5219
    @hkszerlahdgshezraj5219 Жыл бұрын

    A gőzgép le lett váltva, a gőzturbina nem ugyan az. Eléggé. A közeg amit használ ugyanaz, de a hatásfoka jóval jobb. És nem ez a leghatékonyabb áramtermelés, ez csak a leg zöldebb. Egy atomerőműnek rosszabb a "hatásfoka" mint egy gázzal működő hőerőműnek, de igazából a kettő nem nagyon összehasonlítandó.

Келесі