Ptaki z osiedla

Үй жануарлары мен аңдар

Większość znajomych ornitologów i ptakolubów w pogoni za ptakami udaje się raczej daleko od siedzib ludzkich. Ja postanowiłem zobaczyć jak radzą sobie ptaki w mieście. Odwiedziłem blokowiska, ogródki działkowe i okolice domów jednorodzinnych. Nie ukrywam z tych spacerów jestem bardzo zadowolony. Pozyskałem sporo zdjęć a nawet jakieś materiały wideo. Ten film/relacja fotograficzna to podsumowanie owych spacerów. Z pewnością po miejskich osiedlach z kamera przejdę się jeszcze nie raz.
W filmie wykorzystałem wyłącznie materiały własne. Większa ich część została pozyskana sprzętem, który mam dzięki fanom Ptasiej Strefy od zeszłego roku. Mam nadzieję, że od jakiegoś czasu widać poprawę jakości oraz większą różnorodność pokazywanych materiałów.
głosy ptaków w tle zostały nagrane w kwietniu tego roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/ptasiastrefa​
Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału)
lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się …
Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.

Пікірлер: 135

  • @olviwia1021
    @olviwia10213 жыл бұрын

    Chodzę do 7 klasy podstawówki. Uwielbiam obserwować ptaki i twierdzę, że powinni o nich uczyć w szkołach. Przydałyby się też zajęcia praktyczne na przykład wieszanie lub czyszczenie budek lęgowych i ogólnie pomaganie ptakom i innym zwierzętom. Pozdrawiam panie Kubo, super filmik.

  • @steeberg2

    @steeberg2

    3 жыл бұрын

    Tak naprawdę to dobrze by było gdyby w szkołach robiono przynajmniej kółka przyrodnicze, a jak można to i ornitologiczne. Z chęcią chodziłbym na takie zajęcia.

  • @magorzatap.4739

    @magorzatap.4739

    3 жыл бұрын

    Karmniki dla ptaków na Pracy Technice to namiastka...

  • @olviwia1021

    @olviwia1021

    3 жыл бұрын

    @@magorzatap.4739 Teraz to nawet na technice się nic nie buduję. Tylko pisze się jakieś niepotrzebne informacje w zeszycie. Kiedyś się budowało.

  • @pilotmike7569

    @pilotmike7569

    3 жыл бұрын

    Brawo, Oliwia!😀👍🐦❤

  • @ewab491

    @ewab491

    3 жыл бұрын

    @@olviwia1021 No i super, że na własna rękę rozwijasz zainteresowania, szkoła się kiedyś skończyć, a ciekawość świata dalej będzie potrzebna ;)

  • @joannasz5295
    @joannasz52953 жыл бұрын

    Kolejny odcinek, który uczy szacunku do otaczającej nas przyrody i udowadnia, jak nasi skrzydlaci bracia mniejsi mądrze starają się przetrwać w trudnych dla nich warunkach. Zmieniając otoczenie zawsze powinniśmy mieć na względzie to, że nie jesteśmy sami dla siebie.

  • @soaring.phoenix
    @soaring.phoenix3 жыл бұрын

    Duże osiedle na obrzeżach miasta, a tam: wróble, mazurki, sierpówki, gołębie, sroki, kawki, wrony, szpaki, kosy, mewy, jaskółki przeczesują miejską dżunglę żeby przeżyć. Zdarzy się czasem sikorka, drozd lub pełzacz a nawet... krogulec. A ludzie wpatrzeni w komórki, z słuchawkami na uszach, nieświadomi że wokół tyle życia....

  • @pilotmike7569
    @pilotmike75693 жыл бұрын

    Mam sztucznego smutnego "kruka" - ma na imię Edgar - stał na klimatyzatorze tylko po to, żeby moje zaprzyjaźnione gołąbki siadały sobie obok, a nie nezpośrednio na nim😉 Po niedługim czasie gołąbki zaczęły nie tylko ignorować ale i dosiadać Edgara - więc Edgarowi już nie powinno być tak smutno😜

  • @mariakanarek9888
    @mariakanarek98883 жыл бұрын

    Brawo. Ja od 20 lat zajmuję się ptakami. Mnóstwo wrażeń pięknych chwil do przypominania. A teraz jeszcze zaczynałam przygodę z motylami. Mam teraz 11 małych gąsienic Paż Królowej. Oczywiście chronię ich żeby ptaki nie zjedli. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo miłych chwil w przyrodzie.

  • @vixenexe-nv3td
    @vixenexe-nv3td3 жыл бұрын

    świetny filmik, dużo ciekawostek. ja na te sztuczne kruki mówię "sztywniaki" bo gołębie nie boją się ich wcale, za to z chęcią siadają obok nich i spędzają tak sobie wspólnie czas. jakby to byli ich " małomówni, spokojni, sztywni" koledzy. ;) śmieszny człowiek zawzięcie nie chce obecności ptaków w swojej twierdzy, a one i tak trwają... ale może już lepsze sztuczne kruki niż prawdziwe kolce.

  • @katarzynanowak430
    @katarzynanowak4303 жыл бұрын

    Na drzewie, centralnie przed wejściem do mojej szkoły już drugi rok gniazduje kopciuszek. A na ulicy przy stawie gniazdo założyły łabędzie. Na szczęście gmina zareagowała na telefon i gniazdo jest pięknie

  • @katarzynanowak430

    @katarzynanowak430

    3 жыл бұрын

    Ogrodzone

  • @annafafinska6983
    @annafafinska69833 жыл бұрын

    U mnie na podwórku w tujaxh gniazdo zrobiły sobie gołębie grzywacze a w brzozie pleszki a przy poidełku dla ptaków zauważyłem sierpówki, wróble , mazurki, pleszki, gołębie grzywacze, kawkę, szpaka i sikorkę bogadkę

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    Moje poidełko dla ptaków polubił też jeż😊

  • @beatakozowska2854
    @beatakozowska28543 жыл бұрын

    Panie Kubo aż się prosi by Pan jeździł na zaproszenie wysłane przez miłośników ptaków do miast by uczyć Naszych prominentów oraz pracowników Spółdzielni Mieszkaniowych by Ich uczyć pokory i szacunku dla ptaków. Trzeba też nagłaśniać na Facebooku Pana filmy bo to kopalnia wiedzy o ptakach przekazana w przystępny i ciekawy sposób. Gratulacje dla Pana. 🤗🤗🤗

  • @ThePatatka
    @ThePatatka3 жыл бұрын

    Ja jeszcze u siebie spotykam w mieście cały ogrom kosów, kwiczołów, w zeszłym roku widziałam jeszcze szczygła (obrzeża miasta, przy os. domków jednorodzinnych, wyjadały słonecznik). Mam jeszcze parę kopciuszków w okolicy i pliszek żółtych ;)

  • @AlekZdroj1157
    @AlekZdroj11573 жыл бұрын

    5:08 Ten balkon mnie rozwalił! Po prostu hit!

  • @louisecamillankupis6564
    @louisecamillankupis65642 жыл бұрын

    Piekny pomysl .delikatniej ,mowic by nie zagluszac nagranego spiewu ptakow 😊plese 👍👏🌞🙂

  • @krzysztofkatnik6202
    @krzysztofkatnik62023 жыл бұрын

    Pataki są super , program jest super :D ! Miesiąc temu posadziłem w swoim lesie 20 szt. Topoli Osiki i 10 szt. Wierzby Białej , bo pododobno jest to dobry materiał na kucie dziupli przez Dzięcioły :D

  • @krystynaskublewska-banak4623
    @krystynaskublewska-banak46233 жыл бұрын

    20 lat temu na osiedlu Czechów w Lublinie gdzie się wychowalam było bardzo dużo ptaków głównie wróble. Kilkanaście lat temu przy remoncie elewacji pracownicy usuwali z kratek całe gniazda z pisklętami ptaki fruwały jak szalone ale kto się tym przejmował.Jaka ochrona przyrody. Obecnie jest całkowity zakaz dokarmiania ptaków ma osiedlu.Wróbla nie spotkasz.sa pojedyncze gołębie i kosy.Człowiek wszystko niszczy.Dziękujemy Panie Kubo za super filmy.

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    A jest jakiś przepis mogący zakazać dokarmiania ptaków ? Chyba że jakiś lokalny Ew. W związku z ptasią grypą

  • @tuptek2776
    @tuptek27763 жыл бұрын

    U mnie sikorki zrobiły sobie gniazdo w dziurze w murowanym kawałku płotu, na kablach od domofonu, metr nad ziemią :) Od następnego sezonu lęgowego będą miały dwie budki, niech się podzielą z wróblami ;)

  • @danieldzialkowicz
    @danieldzialkowicz3 жыл бұрын

    Nie jest tak niestety wspaniale na Zaspie w Gdańsku. Prezes spółdzielni Młyniec kazał zaś lepić na ulicy Bajana otwory wentylacyjne w których miały gniazda jerzyki. Dopiero nagłośnienie sprawy przyniosło zamierzony efekt. Świadomość by dbać o ptaki wciąż u nas kuleję. Żeby ten komentarz nie był taki smutny , podzielę się spostrzeżeniem z działki Rodos w Gdańsku Brzeźnie. Jako miłośnik zwierząt i przyrody powiesiłem dwie budki lęgowe na działce. Wróble wybrały sobię oczywiście dziuplę wydziobaną w nowej elewacji nad oknem.

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Na pewno nie jest kolorowo. Budek na budynkach nie ma kratki były wszędzie. Ptaki dały radę... Do czasu aż ktoś wstawi mocniejsze kratki :( trzeba to nagłaśniać bo tylko to ptakom pomaga.

  • @tabasco07

    @tabasco07

    3 жыл бұрын

    pamiętam , to było rok temu chyba , na szczęście głośno się o tym zrobiło i przyjechała odpowiednia ekipa żeby się tym zająć

  • @Alkatrasek
    @Alkatrasek3 жыл бұрын

    U mnie też są sikory w latarni, ale w starej betonowej, w której w wyniku pęknięć powstał otwór na wysokości ok. 2,5 m. Że też nikt nie pomyśli o tym by produkować latarnie, które na etapie produkcji już będą tak pomyślane, by ptaki mogły wykorzystać ja na miejsce lęgu.

  • @piotrcieslak1617

    @piotrcieslak1617

    3 жыл бұрын

    👍

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    Trzeba było by tym tematem zainteresować młodych zdolnych projektantów. Myślę, że nie jeden by ten temat podchwycił. Poza tym to dodatkowy plus by miasta takie lampy mogłyby kupować. To dla samorządów byłby dodatkowa reklama, że tak dzielnie dbają o środowisko. 🤗😊

  • @Alkatrasek

    @Alkatrasek

    3 жыл бұрын

    @@beatakozowska2854 Własnie o tym myślałem pisząc o tym pomyśle. W miastach latarni jest mnóstwo, a taka modyfikacja, to żadne rocket science. W takiej latarni to nawet ze dwie "budki" by się zmieściły. W dodatku nowoczesne metalowe latarnie byłyby dość dużym utrudnieniem dla zrabowania gniazda ze względu na twardość i śliskość materiału. Trzeba by się zastanowić jak z wewnętrznym wykończeniem, bo z jednej strony powinny być głębokie, bo niemożliwe byłoby czyszczenie budki, a z drugiej utrudniałoby to wyjście i tak już trudne ze względu na wspomnianą śliskość.

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    @@Alkatrasek chyba by trzeba zainteresować tym tematem też dyrektorów szkół plastycznych. Zrobiliby konkurs dla uczniów i za pół darmo dane miasto miałoby projekt chyba, że temat podchwyci ktoś z państw ościennych i skradnie pomysł - wtedy Nasi gdyby by zobaczyli, że można dbać o środowisko kupiliby by ale już drożej 😉

  • @-przetypprzemek1710
    @-przetypprzemek17103 жыл бұрын

    Idealnie, ptasia strefa na sobotni wieczór :D

  • @agatakakol8065
    @agatakakol80653 жыл бұрын

    Dziękuję serdecznie

  • @Dada-de6ms
    @Dada-de6ms3 жыл бұрын

    Na moim osiedlu nie ma wiele domów i bloków (ale jest mały lasek), zaobserwowałam tutaj np. Kopciuszki, Pleszki, Kapturki, Piegże, Drozdy, Dzięcioły Duże, Pierwiosnki, Krętogłowy, Szpaki i oczywiście Wróble, czy też różnego rodzaju Sikory.

  • @zwierzetadawida9383
    @zwierzetadawida93833 жыл бұрын

    Ja w Bydgoszczy obserwowałem krogulca, który na moich oczach wróbla upolował, a nad nim stado czajek leciało. (w mieście czajki?) Ogólnie ten tydzień(od 6 do 13 czerwca) to najlepszy tydzień jeśli chodzi o gatunki. Mówiłem o krogulcu i czajkach, ale w tamtym tygodniu widziałem jeszcze sokoła wędrownego (może to był raróg), jakoś 30-40 min potem dudek, następny dzień bąk, błotniak stawowy i bocian czarny. Ten sokół i bocian czarny to jedne z najrzadszych ptaków jakie widziałem! Jedyny rzadszy to rybołów, ale on jakoś na początku maja.

  • @pawepp8755
    @pawepp87553 жыл бұрын

    Kolejny świetny film, zresztą jak każdy. Kuba brawo Ty 😁👍🌞 Wystarczy się rozejrzeć, tyle piękna i życia jest wokół nas. "Cudze chwalicie a swego nie znacie" mimo zmieniającego się świata jest nadal aktualne. Dobrze że przypomniałeś o poidełku, jutro wstawię do karmnika.

  • @burykocur9186
    @burykocur91863 жыл бұрын

    Budzę się rano przed godz. 5. i codziennie, jeśli tylko nie pada, słyszę "koncert" sierpówek. 5 lub 6 samców naraz. Fajnie to brzmi :)

  • @BartoszMaciejewskiFotografia
    @BartoszMaciejewskiFotografia3 жыл бұрын

    Ciekawy odcinek. :)

  • @stalewiak

    @stalewiak

    3 жыл бұрын

    Najpierw obejrzyj całe 😄👋👍

  • @BartoszMaciejewskiFotografia

    @BartoszMaciejewskiFotografia

    3 жыл бұрын

    Zobaczyłem całe. 😉

  • @Naprawa-Skuterow

    @Naprawa-Skuterow

    3 жыл бұрын

    @@BartoszMaciejewskiFotografia No, tera to tak :D

  • @kendal5802

    @kendal5802

    3 жыл бұрын

    @@Naprawa-Skuterow komentarz napisał 2 dni temu,a z tego co mi wiadomo patroni mają wcześniejszy dostęp do filmu :)

  • @ulas8066
    @ulas80663 жыл бұрын

    Brawo ❤️👍😀

  • @danutawiza1429
    @danutawiza14293 жыл бұрын

    Ciekawy filmik i piękne zdjęcia 👍👍👏

  • @ptakipolski760
    @ptakipolski7603 жыл бұрын

    Dziś upolowałem kowalika rudzika i brzegówkę :)

  • @julianw3947
    @julianw39473 жыл бұрын

    Ja mam przed balkonem gniazdo Wrony Siwej. Gniazdo jest na wysokości 4 piętra.

  • @mlew71

    @mlew71

    3 жыл бұрын

    Mozliwe jest , ze po opuszczeniu gniazda przez wrony zajma je sowy uszate , albo pustulki jak nic innego nie znajda.

  • @joannaw8359
    @joannaw83593 жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek. Na mojej dzialce gołebie mają dziuplę w dziurze w ceglanej scianie na wysokosci ok 3-3.5m. Jest im bardzo trudno podlatywac do mlodego ale jakos daja radę

  • @Naprawa-Skuterow
    @Naprawa-Skuterow3 жыл бұрын

    101 łapka ma, taki filmy to ja lubię :) Pozdrówko.

  • @wiesawaryba895
    @wiesawaryba8953 жыл бұрын

    Pozdrawiam !

  • @6asiczka6
    @6asiczka63 жыл бұрын

    Dzięki, że robisz te filmy, kocham ptaki od dziecka. Ostatnio codziennie rano jak zmierzam na przystanek, koło chodnika mijam biegającego ptaka, ma ciemne kropki na brzuchu i zawsze się zastanawiam czy jest to drozd czy kwiczoł, a może, choć wątpliwe paszkot, tym samym podrzucam temat na film pokazujący różnice między tymi ptakami :)

  • @marilas76
    @marilas763 жыл бұрын

    Tak to jest równie ciekawe jak podziwianie ptaków 🐦 w ich naturalnym środowisku

  • @wiesiekpawnuk7692
    @wiesiekpawnuk76923 жыл бұрын

    Witam przyjacielu masz super hobby fajny film duża dawka wiadomości pozdrawiam serdecznie 😀👍

  • @MichaDrewnicki
    @MichaDrewnicki3 жыл бұрын

    W Krakowie na dziedzińcu Urzędu Miasta Krakowa blisko Rynku Głównego lęg wyprowadziły Kopciuszki ;-) Podloty kryją się teraz pod/na kilku drzewkach.

  • @danutad5245
    @danutad52453 жыл бұрын

    Nasz samczyk pleszki już 2 razy przyprowadził młode na podwórko i je karmił są śliczne nakrapiane ogonki tylko mają pomarańczowe.Do moich poidełek coraz więcej przylatuje młodych ptaszków różnych gatunków.Byly już kapturki,trznadle,pliszki siwe i takie codzienne sikorki modre i bogatki ,mazurki i oczywiście pleszki i kopciuszki bo te mają gniazdka u nas i u sąsiadów.

  • @Dan313
    @Dan3132 жыл бұрын

    Piękne!

  • @andrzejterlikowski1416
    @andrzejterlikowski14163 жыл бұрын

    😍 u mnie też są smutne kruki 😨 ale też są Wróble , Jerzyki , Kawki , Sroki , Sierpówki , Grzywacze , Gołębie ... no I obowìązkowo poidło dla Nich ode mnie ...

  • @janstar3066
    @janstar30663 жыл бұрын

    Witam Panie Kubo.Pozdrawiam z Mazur.

  • @golomplovers
    @golomplovers Жыл бұрын

    Piękny film. Wspaniałe zdjęcia. Super historia. Tez tak spaceruję po mieście ale w Bydgoszczy. Chyba , że akurat odwiedzam gościnnie inne miasto :)

  • @agnieszkachmiel607
    @agnieszkachmiel6073 жыл бұрын

    No u mnie gniazdują wróble,rudziki,kopciuszki,sikory...O kawkach ,srokach nie wspomnę... Zdarzają się mazurki.Jeszyki upatrzyły sobie sąsiedni obiekt,ale niestety założyli tam druty uniemożliwiające budowę gniazda.Ale 2 lata temu naliczyłam 60 gniazd jerzyków... Jakoś ludzie lubią ptaki,pod warunkiem że nie na ich terenie... Smutne to,ale prawdziwe 😟😟😟

  • @Heytham1
    @Heytham13 жыл бұрын

    W moim domu styropianowe dziuple upodobały sobie mazurki. Wystarczyła im szpara między styropianem a blachą falistą która pokrywa dach. Wchodzą tam i same sobie powiększają przestrzeń wydłubując styropian. Co roku wiosną dłubią nowe dziuple...w tej chwili na jednej ścianie jest już ich 5 takich blisko siebie. Brudzą strasznie...ale lubię ich towarzystwo :)

  • @wiesawagrzybowska4316
    @wiesawagrzybowska43162 жыл бұрын

    Dziękuję za film ptaki na Zaspie i w Oliwie a może wkrótce będzie film ptaki na Morenie proszę. Życzę dużo zdrowia pozdrawiam.

  • @wiesawaryba895
    @wiesawaryba8953 жыл бұрын

    Ciekawy filmik, jak zawsze ! - Dzięki !

  • @MrKlucz11
    @MrKlucz113 жыл бұрын

    Super. Dzięki.

  • @argentawis
    @argentawis3 жыл бұрын

    Niedawno odkryłem gniazdo modraszki również w latarni, ale nie przy wierzchołku, a ok 120 cm nad ziemią, w odchyleniu metalowej płytki, pod którą są przewody (!) prawdopodobnie już drugi lęg w tym roku :)

  • @mariakraska5738
    @mariakraska57383 жыл бұрын

    👍

  • @kazimierzzpomorza2894
    @kazimierzzpomorza28943 жыл бұрын

    Ptaki gniazdujące w dziwnych miejscach - jak dla mnie to kopciuszki które założyły gniazdo na tzw torze kablowym w garażu dwupoziomowym z ażurową konstrukcją. Może nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że gniazdowały tuż obok ekipy która prowadziła uszczelnianie stropu (wiercenie, szlifowanie, malowanie, iniekcje). Młode już chyba wyleciały z gniazda. Podobno ptaki przylatują tam od kilku lat. A to wszystko na gdańskim Jasieniu. Pozdrawiam widzów kanału.

  • @sasanna529
    @sasanna5293 жыл бұрын

    🌷👍😊

  • @dawidrostek9833
    @dawidrostek98333 жыл бұрын

    Jak się nie ma co się lubi to trzeba improwizować, ptaki są wszędzie tylko trzeba ich szukać, pozdrawiam ciepło

  • @piotriptaki
    @piotriptaki3 жыл бұрын

    TYle ptaków w jednym odcinku

  • @zenekpipka4594
    @zenekpipka45943 жыл бұрын

    Wiele ptaków jeszcze kiedyś typowo leśnych to już synantropy

  • @rudazoza8921
    @rudazoza89213 жыл бұрын

    Bardzo ważny materiał. Uświadamianie ludziom istnienia wokół nich ptasiego życia i tego, że jest ono pod ochroną, to orka na ugorze. Im więcej takich filmów i opowieści, tym lepiej. A czy wie Pan, że na Olivia Star jest widywany sokół wędrowny, prawdopodobnie samica? :D Chyba nie było tam jeszcze lęgu, ale kto wie, czego się można spodziewać. Administracja budynku, szczęśliwie, okazuje się nie być przeciwna jego obecności.

  • @annawasowicz1443
    @annawasowicz14433 жыл бұрын

    U mnie w poprzednim sezonie kopciuszki zrobiły gniazdo w akwarium. Wyprowadziły dwa lęgi po trzy młode. Akwarium było wstawione do półki w przedsionku altanki, otworem do przodu. Do altanki kopciuszki wlatywały przez nieszczelność w dykcie zakrywającej okno wybite przez bezdomnych. Akwarium było potrzebne, ale z jego odzyskaniem poczekałam jeszcze kilka dni po wylocie drugiego lęgu, i za pozwoleniem kolegi ze studiów, z doktoratem z ornitologii, przełożone na półkę już bez akwarium. Na obecny sezon kopciuszkom zrobiłam dwie budki (w stylu skrajnego prymitywizmu, tak je określam. Wymiary trzymają mniej więcej, każda ścianka z dwóch desek, niekoniecznie idealnie spasowanych - skoro z przodu wielki otwór, to i tak potencjalny rabuś nie ze szczelinek będzie korzystał. Daszek bez papy, skoro budki pod dachem, itd. Kolega majsterkowicz na ich widok się skrzywił. Kopciuszki były mniej wymagające, na szczęście). Jedną postawiłam na szafce zajętej rok temu, ale półkę wyżej, bo tam się mieściła, drugą 3 metry nad ziemią pod dachem werandy, niedaleko okna z tą nieszczelną dyktą. Kopciuszki zwiedziły przedsionek, a potem zajęły jednak tą budkę na zewnątrz, i tam miały jeden hałaśliwy lęg, ilość piskląt nieznana, niestety. Czy jest drugi to jeszcze nie wiem, nic nie słyszałam jak do tej pory.

  • @pluszowecthulhu
    @pluszowecthulhu3 жыл бұрын

    A co sądzisz o wystawianiu na balkonie... psiej sierści, jako budulca gniazda? Gdzieś podłapałam taki pomysł i rzeczywiście - widziałam kilka sikorek, które odlatywały szczęśliwe z dziobem pełnym podszerstka mojego burka. Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że jest to dla nich pomocne i pożyteczne, ale chętnie posłucham eksperta.

  • @szymonmiotk9648

    @szymonmiotk9648

    3 жыл бұрын

    U mnie też uwielbiają kocią sierść. Wiosenny wyczes na stałe wszedł do repertuaru pomagania ptakom

  • @annawasowicz1443

    @annawasowicz1443

    3 жыл бұрын

    Ja psią sierść " wieszam" na krzakach na działce, znalazłam ją potem w gnieździe kopciuszka w mojej altance. Pies się nie sprzeciwia, ptaki zabierają zadowolone...

  • @zibi8742
    @zibi87423 жыл бұрын

    🙋‍♂️👀🌝👍👏🇵🇱

  • @dawidrostek9833
    @dawidrostek98333 жыл бұрын

    Witam witam i komentarz zostawiam

  • @Aciek25
    @Aciek253 жыл бұрын

    W mojej okolicy jest dzięcioł miejski;). Wykuł już 2 dziuple w moim budynku i 2 w budynku na przeciwko. Niestety sąsiedzi rok temu zalali gniazdo szpaków pianką izolacyjną:(

  • @TheMarcinpaco1
    @TheMarcinpaco13 жыл бұрын

    Jak zawsze piekny film

  • @marilas76
    @marilas763 жыл бұрын

    Nie to jest lepsze bo to co ptaki 🐦 w mieście .... wymyślają... jest totalnym zaskoczeniem.

  • @audytor111
    @audytor1113 жыл бұрын

    👍👍👍

  • @magpiemagpie5488
    @magpiemagpie54883 жыл бұрын

    Super filmik, niedaleko mnie zauważyłam gniazdko na drzewie, nie wiem do kogo należy. Jest okrągłe i zbudowane na gałęzi. Poza tym do ogrodu często zaglądają rudziki, bogatki, modraszki, gołębie, sorki, ostatnio zauważyłam szpaki. W koło nas jest naprawdę wiele ptakow, trzeba się tylko rozejrzeć :)

  • @zwierzetadawida9383

    @zwierzetadawida9383

    3 жыл бұрын

    pewnie sroki,

  • @torcipanigdy492
    @torcipanigdy4923 жыл бұрын

    Fajne.

  • @erwinzdunczyk7900
    @erwinzdunczyk79003 жыл бұрын

    Tutaj w Usa płytkie budki sa wszedzie.w kwietnikach ..nawet przy ziemi idioci montują.ja teraz dostalem nakaz sciagania wszystkich karmnikow ktore sam robilem....bo wiewiórki zbierają sie przy nich I potem gnieżdżą sie po strychach.ludzie temu narzekali..wiec wladza kazala zdjąć..:( pozdrawiam z Texas. Robisz dobrą robote mistrzu

  • @ritornel6059
    @ritornel60593 жыл бұрын

    Podlewalem coś na ogródku i obok mnie wylądował Kos. Chłop jak to chłop żartowniś skierował strumień na ptaka a ten chętnie przyjął kąpiel czyszcząc piórka. Odleciał potem na pobliski płot by dokończyć oblucji.

  • @forma83wiecek59
    @forma83wiecek593 жыл бұрын

    U mnie szpaki zrobiły gniazdo na szczycie budynku, była mała dziurka z której wychodzi izolator od przyłącza energetycznego. Szpaki powiększyły dziurę w styropianie i w zeszłym tygodniu już widziałem jak młode ptaszki wyglądają i chowają się. Co ciekawe, słychać jak te młode cały czas ćwierkają a jeden wróbel cały czas intensywnie ćwierka przy tym nazwijmy to gniazdku, siada na izolatorze ale do srodka nie wchodzi, jest przeganiany przez dorosłe szpaki które karmią młode ale jak tylko dorosłe szpaki odlecą on wraca , siada przy dziupli i cały czas głośno i przyjemnie dla ucha śpiewa.Pytanie skąd takie zachowanie ?

  • @panphotoobiektywnie4715
    @panphotoobiektywnie47153 жыл бұрын

    👍👍

  • @tropemlasu
    @tropemlasu3 жыл бұрын

    Mam przystosowany balkon do wypuszczania kotów podobnie jak na filmie. Siatka sprawdza się bardzo dobrze, ale ma jeden minus. Młode, niedoświadczone ptaki potrafią wlecieć przez oczka na balkon, a gdy zobaczą kota w panice już nie wylatują. Jak zrobiłem balkon to przez pierwsze dwa lata zawsze jakiś ptak wpadł w łapy kota, ale w zeszłym roku obeszło się bez ofiar

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Może tak samo jest z tym balkonem z krogulcem może właściciel też ma kota i chce ptaki dodatkowo zabezpieczyć. Pozdrawiam serdecznie

  • @izadajda5082
    @izadajda50823 жыл бұрын

    👍..

  • @marilas76
    @marilas763 жыл бұрын

    Proszę pana ja rozpocząłem obserwacje ptaków jako dziecko, właśnie w mieście bo w mieście mieszkałem.

  • @magorzata1341
    @magorzata13413 жыл бұрын

    Zawiesiłam wczesna wiosna na dzialce na wsi dwie budki. Jedna z nich zajely mazurki i mlode chyba już wylecialy, bo wokół budki cisza i spokój... Zastanawia mnie jedynie, jak te ptaszki wcisnęły sie do budki A1?

  • @paulinasobucka-wiechetek

    @paulinasobucka-wiechetek

    3 жыл бұрын

    Mazurki gniazdują w tym modelu 😀

  • @magorzata1341

    @magorzata1341

    3 жыл бұрын

    @@paulinasobucka-wiechetek dzięki, bylam pewna, ze potrzebują nieco większego wlotu :)

  • @ita_ibi2171
    @ita_ibi21713 жыл бұрын

    Zabrakło Kopciuszka ten zawsze w zakamarkach wiaty robi gniazdo u mnie. Ale mieszkam na wsi i coraz mniej jaskółek. Może da się jakoś zastąpić im okna czy ceowników bo pamiętam że zawsze stajni u dziadków na takich robiły gniazda.

  • @mariuszborowski2646
    @mariuszborowski26463 жыл бұрын

    Każde inne ptaki są ok, tylko nie gołębie. Te latające szczury zas..ły mi cały balkon. Musiałem powiesić siatkę. Polecam, teraz i kot ma gdzie leniuchować.

  • @marbares5107
    @marbares51073 жыл бұрын

    Pomocy, co to za ptaszek? Nie udało mi się zrobić zdjęcia, bo te ptaszki mają ADHD i nie można za nimi nadążyć. Są podobne do wróbli, ale "szczuplejsze", beżowe, z jaśniejszym brzuszkiem. Pojawiają się w żywopłocie, wcale nie boją się ludzi i cudownie, chociaż cicho "ćwierkają". Ich głos przypomina stukanie kamyczka o kamyczek. Tu jest nagranie tego ćwierkania www.dropbox.com/s/k3x2wad4dryd8l7/birdnet_mobile_1293729942_recording_16.wav?dl=0

  • @magorzatap.4739
    @magorzatap.47393 жыл бұрын

    Sikorki modre miały gniazdo w słupku furtki na wysokości klamki. Otworem wlotowym była dziurka na skobel - była na tyle duża, że mieściła się spokojnie przy zamkniętej bramce. Jestem ciekawa, czy że słuchem u nich ok, bo furtka była zatrzaskiwana...

  • @szymonmiotk9648
    @szymonmiotk96483 жыл бұрын

    Po przeczytaniu "Ewolucji w miejskiej dżungli" patrzenie na ptaki w mieście nigdy nie będzie takie jak przedtem.

  • @piotrcieslak1617
    @piotrcieslak16173 жыл бұрын

    Cześć Kuba.

  • @Cicho_wiem_369
    @Cicho_wiem_3693 жыл бұрын

    Jak ptak lubi ślimaki (z domkiem i bez) ?

  • @kojotewarga6300
    @kojotewarga63002 жыл бұрын

    aja posadzilem 65 sztuk iglakuf sadzonki 10no moze 15 cm ,za 100lat ptaki bendo mialy raj

  • @blackscorpion8541
    @blackscorpion85413 жыл бұрын

    Witam mam takie pytanie Czy młode sikorki bez rodziców po opuszczeniu gniazda przeżyją Czy potrafią przetrwać , nigdzie nie mogę znaleźć odp na to pytanie ( mama sikoreczka bogatka karmiła młode non stop ale nie stety uderzyła w szybę i zmarło biedactwo tylko że po 6 godzinach młode opusciły gniazdo a rodziców brak czy dadzą se radę Bardzo proszę o odp. Pozdrawiam

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Jeszcze gdzieś powinien być samiec. Młode po opuszczeniu gniazda zaczynają też same zbierać pokarm, ale są też mocno wspomagane przez rodziców. W tym roku owadów sporo, może samiec da radę . Zatem wg mnie mają szansę, większą niż kiedy by zostały w budce . Pozdrawiam serdecznie

  • @blackscorpion8541

    @blackscorpion8541

    3 жыл бұрын

    @@ptasiastrefa Dziękuję bardzo za odp. tylko że od początku latała do butki sama tylko ona, wspomagałem ją czasami mącznikami przylatywała na ogród, gdy już odeszła rano to po pracy poszłem sprawdzić budkę już nikogo nie było a młode siedziały na pobliskim drzewie i wołały po 3 dniach już nikogo nie widać nie słychać jeżeli chodzi o sikorki. Kiedyś uratowałem 1 sikorkę z rury przy upałach 33 stopni reszta była już martwa zaczeły się rozkładać a jedna przeżyła od tamtej pory mocno się interesuje ptaszkami i pomagam jak tylko mogę nie tylko zimą ale i wczasie legów też dlatego się martwie o młode sikorki. jeszcze raz dziekuje że pan odp.

  • @wiesawaroguska4721
    @wiesawaroguska47213 жыл бұрын

    W moim ogrodzie grasuje jakiś ptaszek, pięknie śpiewa ale nie pozwala na siebie popatrzyć. Skrywa się w listowiu a gdy się zbliżam odlatuje. Nagrałam jego śpiew ale w żaden sposób nie mogę dopasować do tych które znam lub porównuję z nagraniami na KZread. Czy mógłby mi Pan pomóc w identyfikacji? Jak zamieścić krótki plik mp3 (ok 650kb) w komentarzach?

  • @czubatka1890
    @czubatka18903 жыл бұрын

    Mam do Pana pytanie. Jaki ptak mógł uwić małe kuliste gniazdo z małą dziurką wlotową w wiszącej ususzonej wiązce kopru ? Jest to teren przyleśny, gniazdo odkryłam w lipcu i już było puste. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    A jest opcja dostać zdjęcie ? ptasiastrefa@gmail.com

  • @czubatka1890

    @czubatka1890

    3 жыл бұрын

    Postaram się, ale za kilka dni :)

  • @kacperk.4852
    @kacperk.48523 жыл бұрын

    Obawiam się, że w jednej z moich budek modraszki porzuciły jajka, Czy powinienem je usunąć? Jest szansa, że budka zostanie ponownie zajęta w tym sezonie lęgowym? Czy zostawić jak jest, i usunąć wszystko przy czyszczeniu budek po sezonie lęgowym? Pozdrawiam

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Zostawiłbym do jesieni. Jeśli podejmą próbę to dołożą odrobinę materiału gniazdowego. Jeśli jajka porzucone to albo ptaki przeploszone z gniazda na etapie wysiadywania lub któryś z rodziców zaginął... Pozdrawiam serdecznie

  • @ulaS607
    @ulaS6073 жыл бұрын

    Jaki pokarm z postawiać ptakom na osiedlu? Pomóż mi naucz mnie

  • @marilas76
    @marilas763 жыл бұрын

    I od dawna wiem że 🐦 ptaki wymyślają... zaskakujące miejsce na gniazdo

  • @definicja.
    @definicja.3 жыл бұрын

    Hej . Potraficie namierzyć co to za ptak śpiewajacy ? Na kanale też dłuższa wersja. Niestety kamerą ciężko go sfilmowac kzread.infoh9ph5qfgqys?feature=share

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    To zaganiacz :) przypomina trzcinniczeka ale jest żółty i ma lekko sino-niebieskawe nóżki

  • @definicja.

    @definicja.

    3 жыл бұрын

    @@ptasiastrefa Zgadza się to Zaganiacz. Jak puściłem mu śpiew z internetu to podleciał blisko na krótki moment i moglem go zobaczyć z bliska. Musi mieć gdzieś gniazdo bo juz tydzień tak śpiewa od rana do wieczora.. super.Pozdrawiam i dzieki za szybką odpowiedz.

  • @MrPorter1983
    @MrPorter19833 жыл бұрын

    Pyt orientuje się ktoś czy kot jak zorientuję się że w budce są młode sikorki i regularnie siedzi pod drzet wyczekując młodych aż opuszcza budkę jest w stanie je upolować ? Czy jak młode sikorki opuszczają budkę są już na tyle zwinne że kot ich nie upoluje ?

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    Był już odcinek o podlotach. Niestety duża szansa, że kot upoluje młode, które nie mają dobrze wykształconych lotek. Nawet młode gołębie są zagrożone. U mnie na osiedlu kot już upolował takie młode kilka sztuk. Niestety dalej ludzie - Szczególnie na parterach bloków wypuszczają koty do ogródków by kot się wybiegał właśnie w okresie chronionym. Bardzo mi było szkoda tych małych gołębi, a zwłaszcza tego najpiękniejszego z lęgu biało brązowego. Nie będzie już tak pięknych gołębi w okolicy bo Jego Tatę też kot na początku wiosny złapał. Gonię koty ale to walka z wiatrakami. Gdy tylko trochę podrośnie trawa na trawniku by ptaki były mniej widoczne na trawniku to kilku cieci w pomocy sobie zaraz tę trawę koszą prawie do ziemi. Nie dość, że nie ma wysokiej trawy to krzaki w które koty się chowają nie są obcinane. Koty mogą w spokoju się chować i udawać, że ptaszki je nie interesują są takie cwane. W okolicy mego bloku naliczyłam 8 kotów, które mają właścicieli. Czy myślisz, że ptaszkom jest lekko?

  • @MrPorter1983

    @MrPorter1983

    3 жыл бұрын

    @@beatakozowska2854 kurde lipa myślałem że jak sikorka wychodzi z butki to już gotowa do lotu żeby uciekać przed kotem :-(

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    @@MrPorter1983 niestety to tak nie działa. Zanim młode nauczą się od rodziców, że koty to nic dobrego to trochę minie. Te małe nieporadne są szczególnie narażone na ataki nie tylko kotów. Inne drapieżniki też szybko mogą je wyłapać. A potem ludzie się dziwią, że nic w okolicy nie śpiewa gdy koty wszystko wyłapią. No tak ale gdy ptak narobi to taka tragedia, a gdy wchodzą w psią kupę jeśli właściciele nie sprzątają (dużo takich osób do tej pory niestety), to "naturalne" - myślę, że po prostu często się boją bo a nóż właściciel go psem poszczuje. Kogoś kto dokarmia ptaki to łatwiej objechać i jeszcze powołać się na przepisy stworzone przez niedoinformowanych lub mało wrażliwych pracowników Spółdzielni Mieszkaniowych bo te elewacje są ważniejsze od żywych stworzeń.

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    Dla tych co nie radzą sobie z odchodami ptaków dobra rada wyczytana w niemieckiej książce dla gospodyń - szpachla i woda utleniona to najlepszy wróg takich niespodzianek. Ja po zimie w pół godziny balkon wyczyściłam. Znalazłam tę ciekawą informację gdy szukałam tej odpowiedzi dla mego Taty, który się denerwował gdy gawrony na parkingu samochód Mu czasem zapuściły. Gdy wypróbował od tego czasu woda utleniona jeździła na honorowym miejscu a nie w apteczce. Tak sprawnie Mu poszło czyszczenie karoserii. Od tej pory nie narzekał na gawrony. Niestety do drewnianych powierzchni na balkonie ten patent się nie sprawdza.

  • @beatakozowska2854

    @beatakozowska2854

    3 жыл бұрын

    Szpachla do karoserii też nie wskazana 😉 ale do innych tworzyw, na przykład terakoty na balkonie to już tak

  • @mementomori5899
    @mementomori58993 жыл бұрын

    w trójmieście to chyba żądza deweloperzy i miejsca zielone zamieniają w betonowe :((

  • @ewab491
    @ewab4913 жыл бұрын

    10:05 - kto to taki?

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Strzyżyk :) zapomniałem podpisać. Potem jest śpiewak

  • @ewab491

    @ewab491

    3 жыл бұрын

    @@ptasiastrefa śpiewaka już rozpoznałam, ale pierwszy strzyżyk nadal przede mną :) dzięki!

  • @user-yi7vr5gq3c
    @user-yi7vr5gq3c3 жыл бұрын

    Bardzo źle wpływa. Taka ścienna dywersja to grzyb na ścianie wewnątrz. Lepiej powiesić budkę, zanim jakiś ptak zniszczy elewację.

  • @ptasiastrefa

    @ptasiastrefa

    3 жыл бұрын

    Bardzo cenna uwaga. Jak pisałem ja nie wiem. Na pewno są technologie które mogłyby to godzić i ptaki i ludzie byliby zadowoleni.

  • @radosawcelmer3164
    @radosawcelmer31643 жыл бұрын

    👍

  • @MM-bk8np
    @MM-bk8np2 жыл бұрын

    👍

  • @wojtekkaz6115
    @wojtekkaz61153 жыл бұрын

    👍

Келесі