Propaganda sukcesu za Gierka. Telewizyjna manipulacja w PRL. Anatomia kłamstwa.

Ғылым және технология

Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do historii Polski i zagadnienia, które wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie w nawiązaniu do współczesnych czasów. Na czym polegała propaganda sukcesu w okresie rządów Edwarda Gierka? Jakimi posługiwała się środkami, a także kto za nią odpowiadał? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w najnowszej odsłonie mojej serii.
W przeciwieństwie do czasów Władysława Gomułki jego następca na stanowisku pierwszego sekretarza KC PZPR Edward Gierek uznał, że należy w dużym stopniu możliwości telewizji do głoszenia propagandy. Głównym programem informacyjnym był Dziennik Telewizyjny emitowany sześć dni w tygodniu o godzinie 19:30. Każde wydanie rozpoczynało się w zasadzie od tego samego: gdzie i z kim spotkał się tego dnia przywódca PRL. W pozostałych materiałach dziennikarze informowali o sukcesach gospodarczych kraju.
W propagandę sukcesu wpisane były też produkcje rozrywkowe, seriale, a także filmy długometrażowe.
Więcej na ten temat w najnowszym odcinku!
Większość zdjęć wykorzystanych w filmie pochodzi z domeny publicznej.
Bardzo dziękuję za wsparcie w serwisie patronite! Dzięki przekazanym środkom wkrótce wydam drugą książkę. Być może zdążę jeszcze przed świętami ;)
patronite.pl/powojnie
A teraz zapraszam do oglądania!

Пікірлер: 794

  • @robertolszewski6794
    @robertolszewski67947 ай бұрын

    Kilka uwag od człowieka, który przeżył świadomie ten czas. Film "Nie lubię poniedziałku" powstał za czasów Gomułki a nie Gierka. Opisuje rzeczywistość końca lat 60 a nie lata 70. NIK nie publikował żadnych raportów w latach 70. Była to instytucja rządowa a nie niezależny organ kontroli państwowej. Jej raporty były tajne i byly publikowane tylko w takim zakresie w jakim chciała tego partia. Faktem jest że Moczar zbierał kwity na Gierka i jego ludzi. Pochwalił się nimi dopiero po Sierpniu 80, gdy bezskutecznie chciał wrócić do Wielkiej polityki. Po trzecie, materiał ani słowem nie zająknął się o roli cenzury (szczególnie czegoś takiego co nazywało się "zapis") w ówczesnych mediach i propagandzie oraz infiltracji środowisk dziennikarskich przez SB. Bez tych dwóch czynników nie można zrozumieć gierkowskiej propagandy. Nie było wtedy wolności słowa i przekazu medialnego. PZPR miała monopol informacyjny. Ludzi, którzy dążyli do pokazania prawdy groziły sankcje i represje.

  • @grzegorzwieczorek3703

    @grzegorzwieczorek3703

    7 ай бұрын

    i o Wolnej Europie ani słowa oraz o tym jak komuna ją zagłuszała.

  • @barneydenstad2148

    @barneydenstad2148

    7 ай бұрын

    Slowo cenzura nie bylo wspomniane, ale to rozumie sie samo przez sie, skoro wszystko dokladnie monitorowano i kazde slowo publikowane dokladnie wazono.

  • @BartFootballer

    @BartFootballer

    7 ай бұрын

    No ale raczej nie. "NLP" został zrealizowany na zamówienie ekipy Gierka, która właśnie zaczynała, z naciskiem na miasta, a nie jak do tej pory na pozamiejskie obszary kraju. Przeżycie świadomie tamtych czasów, a świadomość o nich to jednak dwie różne parafie.

  • @robertolszewski6794

    @robertolszewski6794

    7 ай бұрын

    @@grzegorzwieczorek3703 nie przypominam sobie aby RWE nadawało programy telewizyjne. A materiał nie dotyczy radia tylko tv.

  • @grzegorzwieczorek3703

    @grzegorzwieczorek3703

    7 ай бұрын

    @@robertolszewski6794 RWE było przeciwwagą informacyjną dla propagandy PRLu nie ważne skąd ona się lała. Przeciwwaga telewizyjna nie istniała w latac 70tych - nie było ani tv satelitarnej ani magnetowidów

  • @marekadamczyk4705
    @marekadamczyk47057 ай бұрын

    Koncert ABBY polskiej telewizji jest uznawany za jeden z najlepszych zrealizowanych w studio koncertów tej grupy w jej historii.

  • @BoogieBMWE34

    @BoogieBMWE34

    2 ай бұрын

    tak, to odszukaj na YT koncerty ABB z lat 70tych w 4K. Tak, w 4K, z dźwiękiem HiFi, np z Australii...

  • @marcelstankowski9475
    @marcelstankowski94757 ай бұрын

    Z tym porównaniem TVP za PISu i za Gierka to spora przesada. Teraz jest znacznie gorzej.

  • @jankowalsky3558

    @jankowalsky3558

    7 ай бұрын

    Za Gierka propaganda byla robiona profesjonalnie a nie jak teraz na odpi..dol.

  • @lonesoldier91
    @lonesoldier917 ай бұрын

    Jerzy Urban o telewizji Szczepańskiego: "Pokazywali niemal codziennie amerykańskie filmy. I cały naród w odróżnieniu od narodu północnokoreańskiego, narodów Związku Radzieckiego, czeskiego itd oglądał codzienne życie - tak jak je pokazuje Hollywood w jakimś przybliżeniu do rzeczywistego życia amerykańskiego. Nasz robotnik codziennie oglądał że jego amerykański kolega ma dwa samochody, trzy sypialnie i właściwie w amerykańskich filmach ludzie nie mają trosk materialnych tylko zupełnie inne rzeczy w głowie i to dzień po dniu rujnowało realny socjalizm".

  • @annanovotny4939

    @annanovotny4939

    7 ай бұрын

    A w jakim filmie pokazywano tych robotnikow bo ja nie pamietam takiego

  • @piximixi5526

    @piximixi5526

    7 ай бұрын

    @@annanovotny4939 właśnie tak pokazywali amerykański sen ale ten sen nie jest prawdziwy

  • @janciowodnik6491

    @janciowodnik6491

    7 ай бұрын

    Lepszy ten sen amerykański niż sowiecki@@piximixi5526

  • @WielkaStopa-qh1rr

    @WielkaStopa-qh1rr

    7 ай бұрын

    to tylko wymysły o tym, co było groźne dla propagandy. w tv były westerny co tydzień

  • @annanovotny4939

    @annanovotny4939

    7 ай бұрын

    @@WielkaStopa-qh1rr Okazuje sie ze zarowno ja w Polsce jak i moj maz Austriak ogladalismy te same filmy jak bylismy dziecmi Tutaj puszczaja stare amerykanskie filmy i seriale Ogladamy razem ,,Bonanze,,

  • @nightcoffeeshot3631
    @nightcoffeeshot36317 ай бұрын

    Uwielbiam ten kanał za szeroki zakres treści z Polski i zagranicy bez kombinacji. Kronika filmowa naszych czasów.

  • @ProfesorMarcinMatczak

    @ProfesorMarcinMatczak

    7 ай бұрын

    Gierek odniósł sukces, cała infrastruktura i budynki mieszkalne, które powstały dzięki niemu, zwiększyły swoją wartość na przestrzeni lat 10 krotnie więc była to inwestycja na przyszłość i najlepiej wydane złotówki w historii nowożytniej Polski. Mój syn Michał pracując po 15h dziennie nie wymyśliłby tego lepiej.

  • @user-pm9ow8mp9g

    @user-pm9ow8mp9g

    7 ай бұрын

    czy to CAŁA PRAWDA ? jaruzelski oczekiwał od Gierka podziekowań ogromne pieniądze szły na Wojsko Polskie niemal codziennie pisano o manewrach rakietowych niech tylko 10% będzie prawdą to ile dewiz na to przekazano czyli pieniądze te trafiły do Wielkiego Brata .

  • @micham6923

    @micham6923

    7 ай бұрын

    Przecież to koniobijca wolnego rynku. Więc jaki to przekaz bez kombinacji. Bliżej mu do konfitury🎉

  • @olekpomocny2640

    @olekpomocny2640

    7 ай бұрын

    ​@@micham6923popatrz na wolny rynek i syf za katolickiej okupacji i zamordyzmu Pisludskiego 😂😂😂to mieli dostatek lepszy niż w PRL

  • @WielkaStopa-qh1rr

    @WielkaStopa-qh1rr

    7 ай бұрын

    @@ProfesorMarcinMatczak każdy głupi potrafi nabrac kredytów, zmarnować je i doprowadzić do kryzysu. i to mając sztab specjalistów. wielki sukces ha ha ha.

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski83407 ай бұрын

    Za Gierka stosowano w TV i radio tak zwany "wentyl bezpieczeństwa", czyli dopuszczano w niewielkich dawkach krytykę władzy. To wtedy popularność zyskały kabarety "Tey" i "Elita". Wtedy też narodziło się "kino moralnego niepokoju". Ponieważ nie można było krytykować czy obśmiewać władzy wprost, twórcy szeroko stosowali aluzję, a publiczność zaczęła dopatrywać się jej nawet tam, gdzie jej nie było. Na przykład piosenkę zespołu "BAJM", "Piechotą do lata" interpretowano jako krytykę niespełnionych obietnic ekipy Gierka.

  • @fox570808
    @fox5708087 ай бұрын

    Wpisanie "Daleko od szosy" albo "Kochaj albo rzuć" w propagandę sukcesu to spore nadużycie. W "Daleko od szosy" w ogóle nie ma mowy o partii, wiele za to zmagań z trudną polską rzeczywistością. Pawlak i Kargul woleli Polskę od Ameryki? To jasne, byli starymi ludźmi, dla których ich ziemia była najwazniejsza. Znamienne były natomiast dwa choćby dialogi: "- A jak ona zechce wyzwalać GS-y? - A z czego?" i "-W kraju wiele się zmieniło. - Cóż, przyjdzie przywyknąć." Trudno to nazwać propagandą sukcesu.

  • @krzysztof497
    @krzysztof4977 ай бұрын

    W latach siedemdziesiątych Gierek wybudował 557 nowych przedsiębiorstw, w tym 71 fabryk domów, 10 fabryk mebli, 16 fabryk odzieżowych, 18 zakładów mięsnych, 14 chłodni, 7 fabryk samochodów i ich części, 10 zakładów elektronicznych, 5 cementowni, 5 kopalni węgla kamiennego, 7 elektrowni, 9 elektrociepłowni, 9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych. W okresie tym wybudowano ponad 450 tys. km nowych torów kolejowych; zelektryfikowano prawie 2 tys. km linii kolejowych; twardą nawierzchnie uzyskało ponad 10 tys. km dróg. Wysiłek inwestycyjny był niespotykany. W samym przemyśle liczba miejsc pracy zwiększyła się o 800 tysięcy.

  • @piximixi5526

    @piximixi5526

    7 ай бұрын

    Wielu ludziom tego się tego nie przetłumaczy oni żyją w przekonaniu że tamto było czarne a to jest białe

  • @Cinek400

    @Cinek400

    7 ай бұрын

    Możemy i dzisiaj nabrać kredytów i postawić wszystkiego 2 razy więcej. Tylko czy będzie to opłacalne? Za Gierka nie było.

  • @krzysztof497

    @krzysztof497

    7 ай бұрын

    @@Cinek400 Nie ma w ogóle takiej możliwości wartość tych kredytów w dzisiejszych czasach to byłyby setki miliardów dolarów - żaden bank nikomu by nie pożyczył takich pieniędzy

  • @piximixi5526

    @piximixi5526

    7 ай бұрын

    @@Cinek400 to sprawdź jakie masz zadłużenie obecnie

  • @polishrocker67

    @polishrocker67

    7 ай бұрын

    "W samym przemyśle liczba miejsc pracy zwiększyła się o 800 tysięcy." A w sumie chyba ok. 2 mln, dzięki czemu wchodzący w dorosłe życie ogromny powojenny wyż demograficzny nie stanął przed perspektywą masowego bezrobocia. Natomiast tzw. wolna Polska po wejściu do UE problem masowego bezrobocia "rozwiązała" eksportując 2-3 mln Polaków za granicę. Do tego zapaść demograficzna - i jeszcze się dziwią, że system emerytalny się rozpada...

  • @g.g.7983
    @g.g.79837 ай бұрын

    To był trudny czas. No a epoka Gierka nam zamkniętych w granicach Kraju w dużej mierze otworzył oczy i umysł na na lepsze. Rozrywka praca uczelnie z tym nie było problemu. To było w miarę spokojne życie bez wyścigu i zazdrości. Każde pokolenie ma własny czas i ten czas nigdy nie będzie idealny. Każdy Rząd to karierowicze a Polityka jest jak dziwka , ciągle im mało więc są nie nażarci.

  • @PomorskiWilk

    @PomorskiWilk

    7 ай бұрын

    Tylko jest dyskretna różnica - wtedy za krytykę władzy byłeś pałowany, więziony albo i zabijany. Teraz masz prawo głosu i możesz sobie wybrać Panów

  • @patrykniziaek700

    @patrykniziaek700

    7 ай бұрын

    ​@@PomorskiWilkno dziś wolność słowa również spada w dół i zaostrza się prawa, podatki aby znów wrócić do komuny

  • @historycznie7934

    @historycznie7934

    7 ай бұрын

    Dziś też jesteś pałowany merytorycznie i segregowany na odszczepieńca i ruskiego agenta, jak chcesz dokonać równowagi w wypowiedziach bardziej przy stronie Nato lub wschodniego rynku. Najlepiej balansować pomiędzy nimi.

  • @koralewskistanislaus138

    @koralewskistanislaus138

    7 ай бұрын

    @@PomorskiWilk oczywiscie,najbwieksze prawa mielismy w czasie pandemi moglismy wychodzic i glosno wyrazac swoje opinie,w czasach marszow kobiet tez mielismy prawa,najwiekszym prawem bylo prawo do spalowania.,no ale Ty napewno powiesz ze teraz za krytyke wladzy dostaniesz batonik i kwiatuszek.

  • @polishrocker67

    @polishrocker67

    7 ай бұрын

    @@PomorskiWilk Tak? A tak konkretnie - to ilu ludzi było tak zabijanych i pałowanych za PRL? We wszystkich buntach społecznych PRL zginęło ze 150-200 osób. Dla porównania - w wyniku "reform" Balcerowicza życie odebrało sobie co najmniej jakieś 5-10 tys. ludzi. Wystarczy spojrzeć sobie w statystyki samobójstw. No i wybitny "wyczyn" tzw. wolnej Polski - sparaliżowanie systemu opieki zdrowotnej podczas pandemii, co doprowadziło do ok. 100 tys. nadmiarowych zgonów całkowicie niewinnych ludzi. To które państwo jest prawdziwym zbrodniarzem mordującym swoich niewinnych obywateli?

  • @gimauarich.2753
    @gimauarich.27537 ай бұрын

    Gierek nie był taki głupi , jakiego się go przedstawia

  • @Lutziaaa

    @Lutziaaa

    7 ай бұрын

    Wszystko rozkradli co zbudował Gierek

  • @WielkaStopa-qh1rr

    @WielkaStopa-qh1rr

    7 ай бұрын

    słusznie, był jeszcze komunistą

  • @mkf628

    @mkf628

    6 ай бұрын

    nie glupi, ale gnida jak każdy komuch

  • @wojtekcem9378
    @wojtekcem93787 ай бұрын

    Bardzo podobało mi się zakończenie opisujące upadek Szczepańskiego. Aż się człowiek rozmarzył i uśmiechnął do siebie gdyby historia miała się powtórzyć

  • @petercarpowitz7007

    @petercarpowitz7007

    7 ай бұрын

    2.6mln $ wyparowało. W tamtych czasach taka suma to była gigantyczna fortuna, więc nie wiem czy on upadł... myślę, że w dostatku żył do końca swoich dni

  • @MegaJanekM

    @MegaJanekM

    7 ай бұрын

    @@petercarpowitz7007 Myślę, że pomimo tak ogromnej sumy jak na owe czasy chłopisko przetransferowało je z publicznej kasy na nie koniecznie swoje konto, a sam zadowalał się ujawnionymi później "gadżetami".

  • @dawids1979
    @dawids19797 ай бұрын

    Gdyby nie gierek to wiekszosc w barakach by mieszkała,w Gierkowych blokowiskach mieszka okolo 15 000 000 Polaków

  • @aleksanderrzepka5648

    @aleksanderrzepka5648

    7 ай бұрын

    Potwierdzam święta prawda i mieszkają w nich do tej pory.

  • @lechosawiuszpierwszy1663

    @lechosawiuszpierwszy1663

    7 ай бұрын

    Chcesz powiedzieć, że gdyby nie było w Polsce PRL-u, a kapitalizm to Polacy mieszkaliby w barakach? Tak jak Niemcy, Francuzi, Włosi i Brtyjczycy.... W ich krajach nie budowano mieszkań tylko baraki?

  • @borsuk3798

    @borsuk3798

    7 ай бұрын

    ha ha, gdyby nie komuna, to pewnie dawidek mieszkałby do dzis w szałasie bobra, ha ha, okradali i marnowali nasze zasoby, a ćmile jeszcze ich chwalą

  • @krzysztof497

    @krzysztof497

    27 күн бұрын

    100 % prawda zobacz jak w Brazyli w fawelach ludzie mieszkają

  • @zdzisawdyrman4235
    @zdzisawdyrman42357 ай бұрын

    Za PRL były takie folie na telewizory czarno-białe zawieszane przed ekranem na stelażu. Miały różne kolory i tworzyły nazwę to tak wrażenie koloru. Już nie pamiętam jak to dokładnie działało, raz to widziałem za dzieciaka. Występ Abby pamiętam. Miałem wtedy 8 lat 🙃

  • @wojciechlenardt9870

    @wojciechlenardt9870

    7 ай бұрын

    Działało tak że to było barwione szkło u góry niebieskie na środku żółte na dole brunatnozielone. Oglądało się w tym dobrze westerny

  • @zdzisawdyrman4235

    @zdzisawdyrman4235

    7 ай бұрын

    @@wojciechlenardt9870 Pamięć może mylić, tym bardziej, że wtedy byłem dzieciakiem. Dzięki za wyjaśnienie. Pozdrawiam :)

  • @brygadarr6539

    @brygadarr6539

    7 ай бұрын

    pamiętam w świecie młodych był taki artykuł jak zrobić kolorową folię na telewizor - trzymajcie się... na płaską powierzchnie szyby wylewamy ... galaretkę owocową w określonym kolorze, po zastygnięciu stawiamy pionowo przed telewizorem i jest kolor !!!

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    7 ай бұрын

    To z grubego szkla bylo z tego co pamietam a nie folia

  • @narodowynowoalexandryjczyk337

    @narodowynowoalexandryjczyk337

    6 ай бұрын

    Ja pamiętam szkło u dziadków Puławy Kniaznina 24 ur.1966 ❤😢

  • @Edixonedi
    @Edixonedi7 ай бұрын

    Nowy odcinek "Powojnie" i uśmiech od ucha do ucha.

  • @andreandre7264
    @andreandre72647 ай бұрын

    Przy tym co jest dzisiaj w tvp to gierek i gebels byli "detalistami" w propagandzie....

  • @annanovotny4939

    @annanovotny4939

    7 ай бұрын

    Wkrotce wszystkie media beda w rekach Tfuska Bedziesz slyszec wszedzie to samo

  • @okiel1873

    @okiel1873

    7 ай бұрын

    @@annanovotny4939wkrótce kupisz sobie słownik

  • @EstebanGonzalez-bu5wi

    @EstebanGonzalez-bu5wi

    7 ай бұрын

    ​@@annanovotny4939nie pierdol, bo dopiero kaczor zrobił z woronowicza swoją dziwkę. Można nie lubić Tuska, ale za jego rządów TVP nie było partyjna szczekaczką za nasze pieniądze. Puść sobie stare wydania, zobaczysz w TVP normalnie mówiono o aferach POPSL. Od 2015 w TVP nie padło ani pół złego zdania na rząd, a elektorat to łyka i sobie racjonalizuje 'ze każda władza tak robi.'

  • @rozastolarczyk3836
    @rozastolarczyk38367 ай бұрын

    Czterech pancernych odbierano jako serial przygodowy - oglądający tak go odbierali, to dopiero teraz dorabia mu się ideologię - pewnie ona była, ale my widzieliśmy serial przygodowy osadzony w wojennych realiach. Punkt widzenia obecnych recenzentów jest tylko punktem widzenia tych - że recenzentów, ale nie ma on nic wspólnego z punktem widzenia ówczesnych odbiorców.

  • @grzegorzwieczorek3703

    @grzegorzwieczorek3703

    7 ай бұрын

    Nie zgodzę się O ile była warstwa walki dobra ze złem (co rozumiał każdy dzieciak bo miał dziadków którzy wojnę i okupację przeżyli i opowiadali straszne rzeczy) oraz 4 superbohaterów + do tego jeszcze bardzo mądry pies to w filme było zalokowane bardzo silne warunkowanie młodego odbiorcy na miłość, wdzieczność, oddanie względem armi czerwonej, rozsyjskiego sołdata i sovietu. Dzieci ozywiście tego nie rozumiały ale dla dorosłej osoby byłó to oczywiste.

  • @WielkaStopa-qh1rr

    @WielkaStopa-qh1rr

    7 ай бұрын

    jedno nie wyklucza drugiego. nawet westernów też nie puszczano bez powodu, proletariaccy poganiacze bydła walczyli z bandytami i wyzyskującymi bogaczami.

  • @fro_gro
    @fro_gro7 ай бұрын

    Szanowny autorze! The Muppet Show wspomniany przez Ciebie jako jeden z programów polskiej telewizji lat propagandy sukcesu w żadnym razie nie był zakupiony i emitowany jako program dla młodszych widzów. Programy dla młodszych widzów miały swoje stałe pory, zwykle w soboty i niedziele o 9, a w dni powszednie około 16.30 - 17, oraz codziennie dobranocki przed głównym wydaniem dziennika telewizyjnego (godziny były różne, początkowo 19.20, potem 19 lub jakiś czas też 18.50). The Muppet Show pokazywany był w weekendowe poźnopopołudniowe godziny, a kształt programu, mimo że były to kukiełki, został sformatowany ze swoim poczuciem humoru zdecydowanie pod dorosłą publiczność. Dzieci i młodzież wielu żartów tam zawartych nie były w stanie po prostu zrozumieć, bo była to satyra na obyczaje świata dojrzałych ludzi. Program emitowany był już pod koniec dekady gierkowskiej i jeszcze w latach zrywu solidarnosciowego, a jego kres w Telewizji Polskiej wyznaczył 13 grudnia 1981 roku.

  • @BartFootballer

    @BartFootballer

    7 ай бұрын

    No i przecież muppety były puszczane właśnie w sobotę, chyba po 12, przez Studio 2, więc... zakupiono go jako co?

  • @Ewawzywa

    @Ewawzywa

    7 ай бұрын

    Bardzo dobrze to napisałeś.Tak było!

  • @jakubjanus1523
    @jakubjanus15237 ай бұрын

    Lata 70 i 80 to akurat były najlepsze lata dla polskiej piłki, o czym jest w historii bez cenzury na kanale footbreak.

  • @janpawlak6112

    @janpawlak6112

    3 ай бұрын

    Te lata były też najlepsze dla Polskiego rolnictwa i myślę że dla wielu innych branż

  • @patrykkodawski4588
    @patrykkodawski45887 ай бұрын

    Witam, bardzo lubię pana programy, bardzo merytorycznie i ciekawie pan pokazuje tematykę odcinka. Pół żartem, mały minus dzisiaj. Pochodzenie Edwarda Gierka, że z Śląska. Wyjaśniam z Zagłębia, ja z Dąbrowy Gór. jestem. Dla Nas Zagłębiaków dość ważna różnica. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na następny odcinek.

  • @krzysztofkubica7594

    @krzysztofkubica7594

    7 ай бұрын

    Dla nas Ślązaków też 😊

  • @maciejzachara388
    @maciejzachara3887 ай бұрын

    Pamiętam lata 70-te, więc ten materiał to dla mnie ciekawe przypomnienie tamtego czasu, dzięki! Z paroma tylko rzeczami nie bardzo się zgadzam. Oglądałem dziennik telewizyjny 16 X 1978, prowadził red. Andrzej Kozera i przekazując na samym początku wiadomość o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża wyglądał na wyraźnie poruszonego. W następnych dniach, owszem, można było usłyszeć w dzienniku bardzo zabawne komentarze, np. że ten wybór to dowód uznania dla osiągnięć socjalistycznej Polski. A co do Moczara, to on się szykował do przejęcia władzy za Gomułki, wysłanie go przez Gierka do NIK to był rodzaj "nagrody pocieszenia" dla przegranego. Gierek w 1971 r. usunął go z funkcji sekretarza KC i nie wpuścił do Biura Politycznego, przez to odsunął go od jakiejkolwiek realnej władzy, zesłanie do NIK było odstawieniem na boczny tor.

  • @marekes931

    @marekes931

    7 ай бұрын

    Także pamiętam tamten dziennik. O wyborze Kard. Wojtyły na papieża była wzmianka kilkunastosekundowa. Czy Kozera był poruszony tego nie wiem, ale wydaje mi się, że była wtedy różnica między wzruszonymi a poruszonymi.

  • @adamgajda2703
    @adamgajda27037 ай бұрын

    Gierek byl z Sosnowca, a nie ze Śląska.

  • @lukaszjedryszczyk7320
    @lukaszjedryszczyk73207 ай бұрын

    Gierek nie był ze Śląska

  • @vahanara70
    @vahanara707 ай бұрын

    W 1980 strajki nazywano przerwami w pracy.

  • @historycznie7934

    @historycznie7934

    7 ай бұрын

    Poniekąd to prawda.

  • @vahanara70

    @vahanara70

    7 ай бұрын

    Przerwa to jest ustalony czas przerwania pracy na zjedzenie śniadania czy obiadu. Strajk jest czymś innym.@@historycznie7934

  • @andrzejpszczolkowski8071
    @andrzejpszczolkowski80717 ай бұрын

    DZIĘKI GIERKOWI ZŁODZIEJE Z SOLIDARNOŚCI MIELI CO SPRZEDAWAĆ

  • @marekes931

    @marekes931

    7 ай бұрын

    Balcerowicz, Lewandowski i Miller nie należeli do Solidarności. Tusk także nie.

  • @JanuszTracz69

    @JanuszTracz69

    7 ай бұрын

    robert?@@marekes931

  • @karolkrawczyk937
    @karolkrawczyk9377 ай бұрын

    Tylko, że za Gierka zadłużono kraj, ale zbudowano Rafinerię Nafty Gdańsk, Olefiny w MZRiP, Dolną Odrę, Bełchatów i Kozienice. A dzisiaj są tylko długi i osrana śluza na zalewie wiślanym. A dziady, które narzekają na dzisiejszą młodzież dostało za damski ch... mieszkania w wielkiej płycie.

  • @Crovaify

    @Crovaify

    7 ай бұрын

    Teraz nie mamy komuny i państwo nie musi budować fabryk. Dziady narzekaja i biora 14 emeryture, a już wiadomo że kasy nie będzie ne emerytury pokolenia wyżu lat 80, nie mówiac o młodszych.

  • @pawelgulski8227

    @pawelgulski8227

    7 ай бұрын

    No mieszkania to jedyny plus życia w PRL chciałbyś wyjebać wszystkie plusy życia obecnie na łatwiejszy dostęp do mieszkania? Ja nie

  • @michakarbowiak3071

    @michakarbowiak3071

    7 ай бұрын

    @@pawelgulski8227zdradzę Ci sekret - można mieć i to, i to. Wystarczy tylko być społeczeństwem obywatelskim i patrzyć elitom politycznym na ręce.

  • @fox570808

    @fox570808

    7 ай бұрын

    Dzisiaj tę sama kasę "rząd" zapłacił za parę czołgów, do niczego nieprzydatnych, za to żrących paliwo niczym statki kosmiczne.

  • @mariuszg8488

    @mariuszg8488

    7 ай бұрын

    ​@@pawelgulski8227, nie tylko mieszkania. Były np. akademiki dostępne dla studentów i praca dla każdego. Przy bezrobociu poniżej 3% to może nie brzmi atrakcyjnie, ale mieliśmy prawie 20%, a w niektórych powiatach powyżej 30%

  • @dominiksliwa1640
    @dominiksliwa16407 ай бұрын

    Nie chcielibyscie wtedy żyć. Na stówe. Tylko wam sie wydaje ze bylo milo i przyjemnie.

  • @grzegorzwieczorek3703

    @grzegorzwieczorek3703

    7 ай бұрын

    Dokładnie - dziś jak się pokłócisz z szefem/właścicielem to idziesz pracować do konkurencji, a za PRL państwo czyli partia kontrolowała 90 jak nie 95% rynku pracy więc jak podpadłeś to życie ci upływało na chodzeniu do pracy w której zarabiałeś psie grosze. Dziś jak Cię stać jedziesz gdzie chcesz, za PRL byłeś zwierzakem zamkniętym w zagrodzie - Twój paszport był w urzędzie i jak nie byłeś na białej liście władzy to go nie dostawałeś. Zakup auta na przydzały i talony - kto rozdawanie tych przywilejów kontrolował? Mieszkania - to samo - przydziały, pule zakładowe i wszędzie jakiś komuch na tym trzymał łapę. PRL to było w miarę wygodne więzienie nic lepszego, szarość, syf, beznadzieja ...

  • @tomaszkowalski7820

    @tomaszkowalski7820

    7 ай бұрын

    a kto powiedział,ze bylo milo i przyjemnie?poza tym to w tamtym okresie powstały szkoły,szpitale,zakłady.... a teraz?za pisiorów nic nie powstało a jedynie zostało rozdane nygusom,patologii aby się rozmnażała i innym madkom bachorami

  • @user-rv1jg4is9b
    @user-rv1jg4is9b7 ай бұрын

    …i nie zmienia się nic.

  • @Lukasz-Lach

    @Lukasz-Lach

    7 ай бұрын

    Bo potomstwo tych „cudotwórców” prestidigitatorzy obecnie m. in. na Wiertniczej i Czerskiej.

  • @vesemirbozy1593

    @vesemirbozy1593

    7 ай бұрын

    Co jest takie samo smieciu? Sam nie jestem za pisem czy PO ale pierdolenie ze wspolczesna polska to to samo co prl to tak wielkoe naduzycie ze nalezy ci sie strzal w pysk

  • @vesemirbozy1593

    @vesemirbozy1593

    7 ай бұрын

    Za kłamstwo

  • @Michal3012
    @Michal30126 ай бұрын

    Transmisje kolorowego programu telewizyjnego rozpoczęto 16 marca 1971. Początkowo kolorowe audycje nadawano tylko raz w tygodniu, w czwartki od godziny 18:00 lub nawet od 20:00. Pierwszym kolorowym spektaklem był zrealizowany przy użyciu jednej kamery telewizyjnej i nadany na żywo monodram „O szkodliwości palenia tytoniu” w reżyserii Jerzego Antczaka, z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej 22 lipca 1971. A więc pierwsza emisja nie w grudniu 1971.

  • @MrRadziooo
    @MrRadziooo7 ай бұрын

    Nie wiem dlaczego ale oglądam ten film i mam wrażenie, że historia zatoczyła koło

  • @szturmowiec9571

    @szturmowiec9571

    7 ай бұрын

    w sensie?

  • @helenamalinowska1801

    @helenamalinowska1801

    7 ай бұрын

    Noo.Propaganda za czasów Gierka to pikuś w porównaniu z propagandą pisowską.

  • @wojtekwisimulacha7150

    @wojtekwisimulacha7150

    7 ай бұрын

    ​@@helenamalinowska1801to czyli uważasz, że nie ma czegoś takiego jak propaganda platformerska i lewacka? Nie ośmieszaj się, do tej pory była taka różnica, że każdy miał coś dla siebie do wyboru, pisowcy oglądali TVP, a lewactwo całą resztę czyli Polsat TVN wyborcza newseeki onety i tak można by w nieskończoność. Teraz tuski zdominują też TVP i taka to rozumiana demokracja i wolność słowa przez lewactwo, mordy pełne pięknych haseł i miłości a na sztandarach 8 gwiazdek

  • @szturmowiec9571

    @szturmowiec9571

    7 ай бұрын

    xD@@helenamalinowska1801

  • @Chief_critic

    @Chief_critic

    7 ай бұрын

    Za to w tvn-ie powiedzą Ci prawde Znasz jeszcze jakieś inne bajki ?

  • @krzysztofbaszkowski
    @krzysztofbaszkowski7 ай бұрын

    Dzięki , na czas !😀😀😀

  • @zenekkwiatkowskiukrainskah1695
    @zenekkwiatkowskiukrainskah16957 ай бұрын

    Jestem człowiekiem wychowanym w III RP ale Czterech pancernych czy Daleko od szosy uwielbiam. Filmy lat 70 są super.

  • @simongrushka983

    @simongrushka983

    7 ай бұрын

    serio... 4 pancernych jest super?

  • @krzysztof4841

    @krzysztof4841

    7 ай бұрын

    Kinematografia z PRL wyprzedza o lata świetlne ten kapitalistyczny szmelc z 3RP co się dzisiaj kręci, co widać po średniej ocen użytkowników w serwisach typu filmweb

  • @janciowodnik6491

    @janciowodnik6491

    7 ай бұрын

    3RP to nadal PRL tylko w bardziej liberalnym wydaniu a co do kinematografii to w pełni się z tobą zgadzam biorąc również pod uwagę dostępne środki jakimi dysponowali ówcześni producenci, dzisiaj to bryndza, muł i wodorosty a gaże tych pseudo gwiazdek są odklejone od rzeczywistości. @@krzysztof4841

  • @marekes931

    @marekes931

    7 ай бұрын

    @@krzysztof4841 Trzeba nauczyć się wybierać. Z PRLu także pamiętam wiele towarów, ale tylko dlatego, że ich pojawienie się w sprzedaży było świętem konsumenta: pralka Frania, rower Wigry, radiomagnetofon Grundig, aparat Zenith-E, etc. I do głowy mi nie przychodzi, by dziś rozpaczać z nadmiaru towarów i kupować szmelc. A jak się komu nie podoba kapitalistyczny szmelc polecam życie w Białorusi lub w Rosji - tam komunistycznej chińszczyzny więcej niż u nas w Pepco.

  • @ireneuszpyrak961

    @ireneuszpyrak961

    7 ай бұрын

    Daleko od Szosy mam na DVD. Jak kupiłem żona się że mnie śmiała a potem obejrzeliśmy go razem z 6 razy. I tylko było "obejrzymy Leszka" che che. Dobry,świetnie zagrany film. ❤

  • @sylwester2844
    @sylwester28447 ай бұрын

    Dla zasięgu ✈️

  • @Madridista1993
    @Madridista19935 ай бұрын

    Czasy Platformy Obywatelskiej

  • @kopieckosciuszki76
    @kopieckosciuszki767 ай бұрын

    Genialny czas rozwoju telewizji. Seriale tamtych lat były wspaniałe.

  • @1290Juniorek

    @1290Juniorek

    7 ай бұрын

    Tatuś czy dziaduś był w PZPR

  • @kopieckosciuszki76

    @kopieckosciuszki76

    7 ай бұрын

    @@1290Juniorek i co już? To wszystko? Zesrałeś się już? Matka was ma więcej?

  • @krzysztof497

    @krzysztof497

    Ай бұрын

    @@1290Juniorek Mieć dziadka lub ojca w PZPR to powód do dumy - a wstydzić się powinni kapitalistyczni sługusi Brukseli, Berlina czy Waszyngtonu

  • @JERK.
    @JERK.6 ай бұрын

    Nic się nie zmieniło, powiedziałabym że ludzie jeszcze głupsi. Wystarczy hasło szczepimy się lub pomagamy i rozum odbiera natychmiast. Magia TV

  • @finansowycartel3120
    @finansowycartel31207 ай бұрын

    Wszedłem zostawić like , a zobaczę wieczorem do poduszki :) dziękuje :)

  • @grzegorzrokita2330
    @grzegorzrokita23307 ай бұрын

    Znam z opowiadania znajomego na Śląsku, jak budował fabrykę komin i budynki stały i Gierek wizytował te tereny.! Nakladli opon i śmieci do komina i fabryka produkowała na całego.! Sukces.

  • @hania1913
    @hania19137 ай бұрын

    Bardzo dziękuję. Dobry pomysł z tematem. Z jak zwykła dobre wykonanie.

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz7 ай бұрын

    Najbardziej profesjonalny kanał historyczny na polskim YT 👍

  • @AikiSoguru

    @AikiSoguru

    7 ай бұрын

    Są inne, lepsze i ciekawsze.

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    7 ай бұрын

    @@AikiSoguru nie znalazłem na razie takiego jeśli chodzi o historię najnowszą

  • @iowa406

    @iowa406

    7 ай бұрын

    @@ZdzichaJedziesz Kistorie najnowszą? Możliwe, że jest jedyny w takim układzie i z takim profesjonalizmem. Jednak nie szukając dużo dalej w czasie mamy: "podkast wojenne historie" , " okupowana p;olska" . A jak porzucimy ramy czasowe... cóż mi już brakuje doby abgy je wszytkie wysłuchać/obejżeć.

  • @0.2.4.6.8

    @0.2.4.6.8

    7 ай бұрын

    @@ZdzichaJedzieszNa pewno jest jeden lepszy.

  • @Misiek189
    @Misiek1897 ай бұрын

    Wiesz czemu uwielbiam ten kanał, oprócz oczywiście treści merytorycznych? Bo nie robisz tych gównianych "the best of" fragmentów na początku. Wk****mnie to mega a raz po raz każdy kanał z tym wyskakuje. Jaka plaga!

  • @OE-223j3k3k

    @OE-223j3k3k

    7 ай бұрын

    To rzeczywiście jest irytujące na wielu kanałach. Wyrwane z kontekstu zdania, które mają przyciągnąć uwagę, a powodują tylko chęć przewinięcia do rozpoczęcia całej treści właściwej.

  • @splonskurwysynu190

    @splonskurwysynu190

    7 ай бұрын

    Nie spotkałem się z czymś takim jeszcze nigdzie

  • @damakameliowa5712

    @damakameliowa5712

    7 ай бұрын

    @@OE-223j3k3k Poza tym,skraca to dany materiał.Ten kanał,a szczególnie dzisiejszy filmik bardzo dobry.Pozdrawiam.

  • @jarekkunc763

    @jarekkunc763

    7 ай бұрын

    Mnie najbardziej denerwuje zdanie . ,,Nie przeciągając juz ,,

  • @iowa406

    @iowa406

    7 ай бұрын

    Każdy? Z tych co subskrybuje, to żaden takich numerów nie robi. A subów mam "dość dużo" łagodnie mówiąc.

  • @KMW13
    @KMW137 ай бұрын

    Super odcinek. Więcej takich 😊

  • @projektzwyciestwo4388
    @projektzwyciestwo43887 ай бұрын

    Edward Gierek i Maciej Szczepański nie byli ze Śląska tylko z Zagłębia Dąbrowskiego.

  • @makabrax
    @makabrax7 ай бұрын

    z Zagłębia ciulu...

  • @user-vd2cj2io6i
    @user-vd2cj2io6i7 ай бұрын

    Super odcinek i jak na czasie

  • @robertpanecki2094
    @robertpanecki20947 ай бұрын

    Kto słyszał że za koncert zespołu ABBA Polska zapłaciła kilkoma kontenerami zielonego groszku . Bo nie mieliśmy dewiz , dewiz dolarów , koron Szweckich ?

  • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
    @nieznaneobliczaiiwojnyswia83657 ай бұрын

    Super odcinek. Dziękuję.

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz745427 күн бұрын

    Czterej pancerni to ohydne maksymalne kłamstwo w uroczym papierku

  • @oskartokarski9443
    @oskartokarski94437 ай бұрын

    Spoko program pozdrawiam😊

  • @renatabobieni352
    @renatabobieni3527 ай бұрын

    Już za Gomułki w roku 1966 uruchomiono produkcję wozów transmisyjnych na potrzeby Telewizji Polskiej a w 1968r już była możliwa transmisja w kolorze. Materiał więc trochę nie bardzo wiążący. Dzisiaj w erze internetu można się lepiej przygotować.

  • @michaandrzejewski8797
    @michaandrzejewski87977 ай бұрын

    Piotrze, oglądam Twój kanał od początku. Nie jestem aktywnym komentującym, ale zawsze Ci kibicuję i podziwiam za merytoryczność oraz pasję, z jaką opowiadasz. Mam nadzieję, że ten komentarz trafi do Ciebie. Ad vocem do aluzji politycznej z początku odcinka - nie idź w komentowanie bieżącej polskiej polityki. To jest bagno. Jesteś na to zbyt dobry i zbyt wiele innych cennych rzeczy masz do opowiedzenia. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę nadal tak wciągających materiałów na niezmiennie wysokim poziomie!

  • @basia8393
    @basia83937 ай бұрын

    50 lat minęło jsk jeden dzień...

  • @kakas98
    @kakas987 ай бұрын

    Powinni ten film puszczać w tvp

  • @MichuuURBX

    @MichuuURBX

    7 ай бұрын

    no to reszta tych "dobrych" by go zlinczowała

  • @dawnotemuwtv3550
    @dawnotemuwtv35507 ай бұрын

    Nie do końca prawdą jest że do 06.12.1971 wszystkie programy byly w czerni i bieli. Już jesienią 1969r były w Warszawie robione pokazy telewizji kolorowej, do uruchomienia Programu Drugiego w grudniu 1970 na pasmie używanym później przez Dwójkę szły testowe emisje kolorowych programów w Warszawie. Od 16 marca 1971 przynajmniej raz w tygodniu puszczano audycje w kolorze, już na cały kraj. Też jeszcze w 1971r w kolorze zaczęły iść transmisje np.obrad Sejmu czy centralnych dożynek (tu ciekawa sprawa bo na Jedynce szły w czerni i bieli ujęcia z kilku kamer, na Dwójce zaś szła kolorowa transmisja z jednej dostarczonej na to widowisko tego typu kamery). Studia spikerskie także od 1971 były wyposażone w kolorową kamerę. Start koloru przy okazji zjazdu partii to stary i często powielany mit, faktem natomiast jest że tym wydarzeniem nagłośniono fakt codziennej emisji audycji w kolorze. Natomiast ciekawostką jest iż kolorowy Dziennik Telewizyjny pojawił się dopiero w połowie 1973r. A, no i Szczepański przestał być szefem Radiokomitetu jeszcze z poczatkiem Sierpnia 1980- miesiąc przed odsunięciem od władzy protektora.

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak7 ай бұрын

    Dzień dobry państwu 😎

  • @sebastiansmigielski7638
    @sebastiansmigielski76387 ай бұрын

    Bardzo ciekawy materiał.

  • @KapitanFL
    @KapitanFL7 ай бұрын

    Aż pomyślałem o tych przypadkowych przechodniach w TVP i ich telefonach do stacji.

  • @piotrstandarddeviation6934
    @piotrstandarddeviation69347 ай бұрын

    Był jescze jacht/ żaglowiec Pogoria. Ale kto to jeszcze pamięta...

  • @artigim982
    @artigim9827 ай бұрын

    Jak zwykle rzetelna praca nad odcinkiem, pozdrawiam

  • @dawidmichalski8339

    @dawidmichalski8339

    4 ай бұрын

    Czy rzetelna to był się kłócił

  • @KoRn13031994
    @KoRn130319947 ай бұрын

    Niedawno, obsługiwałem polskiego Bonda.... mega ciekawy człowiek :), warto byłoby przypomnieć o filmie "Paciorki jednego różańca". Choć on był formą protestu :) polecam! Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zajebiste materiały!

  • @jerzys9763
    @jerzys97637 ай бұрын

    Nostalgia, żal utraconej młodości powoduje, że te czasy jawią się bardziej kolorowo, niż były w rzeczywistości. Nawet czasy gomułki nie jawią mi się wcale jako ohędoge, zwłaszcza w konfrontacji z późniejszymi latami osiemdziesiątymi. Obiektywnie na to wszystko patrząc prl to nie był system perspektywiczny, nawet pozorna stabilizacja w kontekście rozwoju cywilizacyjnego na świecie to było cofanie się. Podobnie jest dzisiaj. Tym co zrobił pisuar zachłysnęły się tylko ograniczone móżdżki nie rozumiejące logiki rzeczywistości. Przeżarli wszystkie możliwe rezerwy, narobili długów po to aby niekumaty kmiot pozwolił im zachować władzę. Teraz na opozycję spadnie całe odium nieudolnych rządów pisuaru. I podobnie jak to było po upadku komuny zaraz zacznie się nostalgia za pisuarem. Chyba, że opozycja pójdzie drogą tych nieudaczników i będzie kontynuować populizm. Co dalej, wolę zatem nie myśleć. „Na szczęście” niewiele mi już na tym łez padole zostało.

  • @krzysztofkapuscinski1209
    @krzysztofkapuscinski12097 ай бұрын

    Super materiał ❤

  • @marekmarek9518
    @marekmarek95187 ай бұрын

    Obecna propaganda jest dużo groźniejsza

  • @Madridista1993
    @Madridista19935 ай бұрын

    To teraz rządy Platformy Obywatelskiej

  • @pawep.1565
    @pawep.15657 ай бұрын

    Telewizory nie były użytkowane…. Pogratulować polszczyzny!

  • @lukaszraczek4476
    @lukaszraczek44767 ай бұрын

    świetny materiał. Pozdrowienia z Lublina.

  • @Salas100786
    @Salas1007867 ай бұрын

    Historia zatoczyła koło

  • @randall86tube
    @randall86tube7 ай бұрын

    Jeśli ktoś lubi propagandę sukcesu tej epoki w serialach to polecam jeszcze "Slad na ziemi" o budowie wielkiej Huty, rewelacja!

  • @polishrocker67

    @polishrocker67

    6 ай бұрын

    Mój nieżyjący Ojciec, inżynier, realizował podobną budowę w latach 1970-tych. Zakład powstał od zera, w tzw. szczerym polu, w zaledwie 3 lata. (Dla porównania, III RP od ponad 7 lat opowiada bajki o fabryce samochodów elektrycznych i na razie nie ma NIC.) Fabryka była w całości zbudowana na amerykańskiej licencji, Ojciec z grupą innych inżynierów był trzy razy w USA na szkoleniach. To był wówczas jeden z najnowocześniejszych zakładów w swojej branży w Europie. Początkowe zatrudnienie - ponad 1000 osób. Za III RP, zakład kupił zagraniczny "inwestor", przez kilkanaście lat go rabunkowo wyeksploatował, a na koniec zniknął nie wypłaciwszy pensji ostatnim 80 pracownikom. Syndyk masy upadłościowej wystawił na sprzedaż całkowicie zdewastowany przez "inwestora" park maszynowy, który mój Stary jeszcze w latach 1970-tych uruchamiał! Nadal cię śmieszy gierkowska propaganda? A może w przytłaczającej większości to była po prostu PRAWDA? A nie sądzisz przypadkiem, że tamtym budowniczym należy się najwyższy szacunek? A co sądzisz o III RP, która tak się "zgrabnie" obeszła z owocami ich pracy? Tak przy okazji - Huta Katowice została sprzedana "za czapkę gruszek".

  • @mariolondyn50
    @mariolondyn506 ай бұрын

    Bonanza , Święty , Randal - duch Hopkirka , Fantomas .... . Program " Progi i bariery " ....

  • @jaime58657
    @jaime586577 ай бұрын

    Scenografia studia oraz prowadzący wskazują nie na dziennik telewizyjny a na monitor, emitowany w miejsce dziennika w każdą niedzielę. A odcinek jak zwykle super.

  • @stephanegrapelli5966

    @stephanegrapelli5966

    7 ай бұрын

    W sobotę.

  • @Michal3012

    @Michal3012

    4 ай бұрын

    W sobotę. Małcużyński i Męclewski.

  • @olgasitarz1132
    @olgasitarz11327 ай бұрын

    "...przypadkowy przechodzień" ... - a jednak! :D

  • @P19S48
    @P19S487 ай бұрын

    Swietny kolejny film. Serdeczne pozdrowienia 🇬🇧

  • @Michal3012
    @Michal30124 ай бұрын

    I pomyśleć, że byłem u słynnego Maćka Sz. w mieszkaniu... na Mokotowie... Faktycznie na ścianach wisiały afrykańskie maski. Mówiło się, że latał do Afryki na safari...

  • @luk8796
    @luk87967 ай бұрын

    Wszystko ok, jedynie Gierek był z Zagłębia, nie Śląska.

  • @wojciechcebo3771

    @wojciechcebo3771

    4 ай бұрын

    😂

  • @STANWL66

    @STANWL66

    3 ай бұрын

    Jeden chu...

  • @STANWL66

    @STANWL66

    3 ай бұрын

    No i co z tego???

  • @klm23.98
    @klm23.987 ай бұрын

    Kiedy pojawiły się zachodnie filmy i seriale żartowano, że najlepszą produkcją TV jest Czterej pancerni i pies Baskervillów.

  • @pliedtka
    @pliedtka7 ай бұрын

    "... Nie oglądaj telewizji, bo będziesz miała w głowie glizdy ..." - to chyba z kabaretu Tey A tak przy okazji gdyby w Polsce Polacy pracowali tak jak zasuwali za dolary na Zachodzie to PRL nie byłby takim jak wielu z nas pamięta. Polacy potrafili pracować i stanąć na głowie ale zagranicą. Co z tego że za Gierka kupiono dużo zachodniej technologii skoro kołchozowy system pracy, olewactwo, pijaństwo i ogólne jakoś to będzie wiodło prym. I tak nie było aż tak źle w porównaniu z tym co stało się po 1980. Gierek bał się powtórki wydarzeń z Gdańska 1970 więc trzeba było się 'otworzyć' na Zachód. Sytuacja PRL z lat przed Gierkowskich, tak po części przypomina Iran po dojściu Khomeiniego do władzy - socjalizm i jego mistycyzm.

  • @polishrocker67
    @polishrocker676 ай бұрын

    Epoka gierkowska - to ostatni okres w polskiej historii, kiedy Polakom naprawdę zależało na swoim kraju, kiedy myśleli na co najmniej jedno pokolenie naprzód, a jeśli się spierali, to o to, jak tę Polskę lepiej budować. Kiedy uruchamiano nową fabrykę czy inną inwestycję to ludzie mieli autentyczne łzy radości w oczach. A dziś Polacy skaczą sobie do oczu z powodu tego, co jakiś debilny polityk X powiedział w TV o jeszcze bardziej debilnym polityku Y... Totalne szambo. Pamiętam do dziś, jak gdzieś w połowie lat 1970-tych mój nieżyjący od 10 lat Ojciec zabrał mnie, 8-10 letniego wtedy dzieciaka, na budowę elektrowni w Bełchatowie i powiedział, że to będzie służyło jeszcze moim wnukom. Tak wtedy myśleli ludzie i dlatego ta elektrownia (i wiele innych) nadal daje Polakom prąd. Do dziś działają zakłady petrochemiczne, fabryki nawozów sztucznych itd. Przypomnę tylko parę faktów z epoki gierkowskiej: * Ok. 2.5 mln nowych mieszkań i chyba z milion domów prywatnych * prawie 600 nowych zakładów przemysłowych, dzięki którym powstało ok. 2 mln nowych miejsc pracy dla wchodzącego w dorosłe życie powojennego wyżu demograficznego * zakup kilkuset licencji - największy transfer nauki i technologii w całej 1000-letniej polskiej historii! (nawet jeśli niektore zakupy nie były udane). Tysiące polskich inżynierów (wśród nich mój Stary) i naukowców wyjechało na Zachód na stypendia i szkolenia, nawiązane wtedy kontakty przynosiły polskiej nauce i technice korzyści przez następne 30 lat. Znam przypadki, kiedy przynoszą do dziś. Dzięki gierkowskim inwestycjom w naukę i technikę, do 1980 roku w wielu dziedzinach udało się skrócić dystans do liderów do ok. 5-10 lat. Przez całą wcześniejszą polską historię było to co najmniej 30-50 lat. I tak jest znowu dziś - i to mimo wpompowania w tzw. naukę dziesiątków miliardów euro pomocy z UE. * polska flota morska liczyła wtedy kilkaset jednostek, corocznie w polskich stoczniach wodowano kilkadziesiąt statków. Po raz pierwszy w historii polska bandera łopotała na wszystkich morzach i oceanach świata, który dzięki temu dowiedział się, że ten marny przez całą swoją historię kraik coś jednak potrafi. Dziś polskich stoczni praktycznie nie ma, podobnie jak nie ma statków pod polską banderą. "Duma" polskiej floty, gazowiec "Lech Kaczyński ", został wyczarterowany w Norwegii, a pływa po banderą francuską. Trudno o lepszy symbol czym naprawdę jest obecna polska "wolność i niepodległość".) 19 stycznia 1974 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni zwodowano masowiec "Marszałek Budionny", przeznaczony dla armatora radzieckiego. Statek miał długość ok. 250m, wysokość kilkunastu pięter, nośność 105 tys. ton. Silnik napędowy wyprodukowały zakłady Cegielskiego w Poznaniu, śrubę Zamech z Elbląga i cała masa innych podzespołów również pochodziła z polskiego przemysłu okrętowego, który zatrudniał 250 tys. ludzi. Obecnie z tamtej potęgi zostały małe stocznie jachtowe, które potrafią wyprodukować jachty motorowe o wyporności rzędu kilkuset ton, a praktycznie całe ich wyposażenie jest importowane. Ten szczątkowy przmysł okrętowy zatrudnia ok. 40 tys. ludzi, a istnieje tylko dlatego, że założyli go inżynierowie wyrośli z potęgi PRL-owskiego okrętownictwa. * za PRL polskie przedsiębiorstwa samodzielnie realizowały za granicą (np. Irak, Libia) wielkie projekty budowalne: drogi, fabryki. Za III RP we własnym kraju polskie firmy zostały sprowadzone do roli podwykonawców, których zagraniczne korporacje doprowadzały do bankructw. * polska energetyka opiera się na PRL-owskich, głównie gierkowskich inwestycjach.- średni wiek polskich elektrowni to aktualnie (2023 r.) 50 lat. * Centralna Magistrala Kolejowa - ostatnia wielka inwestycja w historii polskich kolei (które od 1989 roku są systematycznie zwijane). * wzrost płac realnych o 40% * objęcie rolników powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym. III RP NIGDY nie byłaby w stanie zdobyć się na tak ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny. * reforma administracyjna - utworzenie 49 województw - która zaktywizowała polską prowincję, zmniejszyła jej dystans do wielkich ośrodków, przyhamowała ucieczkę młodych i wykształconych do wielkich miast. III RP przywróciła szkodliwy stary model, który prowadzi do pogłębiających się niechęci i podziałów między kilkoma wielkimi aglomeracjami a prowincją. * zbudowanie na wsi niezliczonych przychodni lekarskich, bibliotek, domów kultury itd. * system kredytów na modernizacje gospodarstw rolnych i budowe domów * stworzenie najwybitniejszych dzieł polskiej kultury - przypominam choćby ekranizacje "Lalki", "Chłopów", "Ziemi obiecanej" i wielu, wielu innych, do których spisania nie wystarczyłaby nawet wielotomowa encyklopedia. III RP sprowadziła polską kulturę do rynsztoka, polski język splugawiła przekleństwami i prymitywnymi anglicyzmami. * najwieksze w historii osiągniecia polskiego sportu - porównajcie sobie liczbe polskich medali z Montrealu 1976 ze współczesną nedzą polskiego "sportu". (A bedzie tylko gorzej, bo naród polski błyskawicznie się starzeje i słabnie fizycznie. Nie ma z kogo wybierac.) To tylko mała próbka ogromnych osiągnięć tamtej dekady, przy której III Rzeczpospolita to żałosna karykatura państwa. Tzw. historycy opisujący tamtą epoke piszą o "gierkowskiej propagandzie sukcesu". Doprawdy? Czy te wszystkie fakty nie miały miejsca? Porównajcie to sobie z obecną propagandą - gdzie są obiecane przez Morawieckiego samochody elektryczne? Mineło 7 lat i nie ma ani realnego projektu pojazdu, ani fabryki. Dla porównania - w 1971 roku podpisano umowę licencyjną z Fiatem na produkcję w Polsce modelu 126p. W ciągu 4 lat uruchomiono produkcję w dwóch nowych fabrykach! Gdzie są obiecywane przez PiS promy pasażerskie, co to miały śmigać po Bałtyku, gdzie elektrownia atomowa, której intensywne niebudowanie trwa już kilkanaście lat, gdzie kolej wielkich prędkości, gdzie Centralny Port Komunikacyjny? "Gierkowski" Dworzec Centralny w Warszawie tetni życiem, natomiast zbudowana pare lat temu w Łodzi nowa Fabryczna świeci pustkami! Przypomnijmy też "zasługi" III RP dla energetyki: 1. Fizyczne utopienie w błocie budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania inwestycji i obecne koszty budowy, straty można oszacować na 40-50 mld. obecnych złotych! O nowej elektrowni gada się od co najmniej kilkunastu lat i nie ma szans na jej powstanie w ciągu najbliższych 10 lat. 2. Wybudowanie, a następnie zburzenie bloku energetycznego w elektrowni Ostrołęka - straty rzędu 1,3 miliarda złotych ! 3. Likwidacja lub oddanie w obce ręce polskich przedsiębiorstw budujących i produkujących wyposażenie dla energetyki (Elta Łódź, Dolmel Wrocław, Zamech Elbląg). PRL zrealizowała liczne inwestycje hydrotechniczne - zapory, zbiorniki retencyjne, wodociągi - służące Polakom do dziś. III RP zrealizowała bezwartościowy i bezużyteczny - za to niezwykle kosztowny - przekop przez Mierzeję Wiślaną. Dopiero III RP nadała komediom Barei właściwego znaczenia. Średnia wieku polskiego lekarza i pielęgniarki już grubo przekroczyła 50 lat (chirurg - 60 lat!) , polską szkołę ratują nauczyciele-emeryci. Innymi słowy, te dwa fundamenty państwa nie rozpadły się (jeszcze) tylko i wyłącznie dzięki kadrom wykształconym w PRL. Rozpadną się za jakieś 5-10 lat. III RP to tylko monstrualne straty i lukratywne stanowiska w państwowych spółkach, gdzie za fikcyjną aktywność płaci się gigantyczne pensje z kieszeni Polaków. I nikt nigdy nie został ukarany! Za PRL za każdy taki numer zapadałyby wyroki wieloletniego więzienia. Tylko że wtedy NIGDY nie zdarzały się afery o takiej skali. PRL walczyła z rozmaitymi społecznymi plagami, natomiast III RP pod wodzą post-solidarności po prostu je ZALEGALIZOWAŁA - uczyniła z kłamstwa, oszustwa, nepotyzmu, korupcji i niekompetencji obowiązującą normę i ideologię. Za PRL zdarzała się korupcja, III RP JEST korupcją. Dlatego III RP przetrwa jeszcze góra 5-10 lat, a potem rozlecą się same fundamenty państwa: opieka zdrowotna, edukacja, system emerytalny, energetyka... Za to zostaną gigantyczne długi, których nie będzie miał kto spłacić. Nastąpi powrót do Trzeciego Świata Europy - czyli tam, gdzie Polska była do 1945 roku. Hasło epoki gierkowskiej: "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Hasło III RP post-solidarnościowej: "Dobra zmiana" czyli "Teraz k...a my!" No to chyba jasne, kto starał się pracować dla Polski i Polaków, a kto doszedł do władzy tylko po to, żeby ich oszukać, okraść i porzucić.

  • @Cesarok86
    @Cesarok867 ай бұрын

    Podobnie dzisiaj.... Mieszkam na Śląsku i autonomiczny regionie tego regionu, mieszkał Gierek w jednej miejscowości oddalonej odemnie 15 km. Znany tutaj i lubiany, przez 50'latków i starszych miałem w rodzinie... nie ważne, ale przypomina mi to teraz i sytuacje moją....

  • @maniek7660
    @maniek76607 ай бұрын

    Dobry film

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks7 ай бұрын

    ciekawy materiał

  • @xzizix
    @xzizix6 ай бұрын

    Szczerze polecam olecam "Daleko od szosy", świetny serial.

  • @Poker94Face
    @Poker94Face7 ай бұрын

    Sosnowiec to nie Śląsk

  • @user-ws2fu7du7o
    @user-ws2fu7du7o3 ай бұрын

    Nie lubię poniedziałku miał premierę 27 sierpnia 1971'roku, czyli za Gierka!

  • @chawras6726
    @chawras67267 ай бұрын

    Dziś się w dupach poprzewracało. Ludzie zapomnieli ci co bieda, a młodzi z mojego pokolenia jeszcze zobaczą jak dobrobytu i konsumpcji zabrakni. Owszem propaganda była tragiczna oglądając dt, ale śmie twierdzić, że prezenterzy reprezentowali o wiele lepszy poziom kultury i dziennikarstwa jak dziś jest to widoczne.

  • @slayzer99
    @slayzer997 ай бұрын

    Materiał jak zawsze na wysokim poziomie, oczywiście łapka do góry.

  • @marcindomanski9033
    @marcindomanski90337 ай бұрын

    Dobry materiał

  • @yuroworapskaw4438
    @yuroworapskaw44387 ай бұрын

    Prawie jak dzisiaj.

  • @iwonamr9946
    @iwonamr99467 ай бұрын

    Może warto pokazać,jak naprawdę wyglądało życie Polaków,jak byli zniewoleni pod każdym względem i jak narzucano styl życia biednym, coraz bardziej pozbawianym samodzielnego myślenia ludziom, pokazać donosicielstwo na sąsiadów, które było opłacalne dla donoszacych,bo obok tych super filmów były służby wszystko kontrolujące. Ciągle nikt nie pokusił się jak naprawdę wyglądało życie tych ludzi "na górze" , czy choćby pracowników urzędów bezpieczeństwa, którzy jak "wielki brat" , ale bez kamer, wiedzieli wszystko o Polakach

  • @maciejo.9949
    @maciejo.99497 ай бұрын

    Ostatnią ratę za kredyty zaciągnięte przez Gierka Polska zapłaciła....w grudniu 2012 roku. Z pewnego źródła wiem, że długi PiSu są co najmniej 5 razy większe! Oczywiście Polska jest teraz dużo bogatsza niż z latach siedemdziesiątych, ale spłata tego zadłużenia mimo wszystko będzie bolesna.

  • @ireneuszt.8844
    @ireneuszt.88447 ай бұрын

    Pamietam tamte czasy i jej propagandy nic nie przebije. Pamietam tez "zielona wyspe" ktora jako jedyna niepoddala sie kryzysowi choc rzeczywistość temu przeczyla. I oczywisie tez spontaniczny tort urodzinowy dla Donalda w TVP1.

  • @wojtekszalankiewicz4601
    @wojtekszalankiewicz46017 ай бұрын

    ...,,pomożecie .....Pomoźemy ,, pamietacie ?

  • @dariuszreda3291

    @dariuszreda3291

    7 ай бұрын

    Pamietam! I odrazu chuj mnie strzelil, bo wiedzialem czym to smierdzi... Mialem wtedy 27.

  • @beatrisrze
    @beatrisrze6 ай бұрын

    Do dzis używam słów wypowiedzianych przez Leszka do znajomego Ani: "Jak widzę przed soba taka sztuke, to ciężko mi zachowac kulture!"

  • @ireneuszpyrak961
    @ireneuszpyrak9617 ай бұрын

    Stare czasy, było się nastolatkiem..., wspomina się fajnie 😌 A Studio 2 to był odlot. A NA i film Kosmos 1999 😁 To dzisiaj nie ma tego co miało być w tym 1999 roku 😂

  • @maciek321071
    @maciek3210717 ай бұрын

    Super film 😊

  • @kacz1979
    @kacz19797 ай бұрын

    W porównaniu do obecnych przekrętów to te z ery Gierka to był mały pikuś. Obecna propaganda w TVpis jest najbardziej prostacka i ochydną jaką kiedy kolejek widziałem.

  • @___pawel___

    @___pawel___

    7 ай бұрын

    Już niedługo wahadło przejdzie na drugą stronę i będzie kontynuacja propagandy dla drugiej strony wespół z TVN.

  • @michell.1761

    @michell.1761

    5 ай бұрын

    Teraz będzie jeszcze gorsza....

  • @bxqpxd
    @bxqpxd7 ай бұрын

    Wychodzi na to że jest o wiele gorzej 🤯

  • @maciejluczkiewicz
    @maciejluczkiewicz7 ай бұрын

    Czterej pancerni i pies powstali nie ot tak sobie, tylko na podstawie książki J. Przymanowskiego o tym samym tytule. Powieść koloryzowała wyzwolenie Polski przez RKKA i LWP, ale trudno mówić, że ekranizacja była zrobiona pod propagandę. To książka była propagandowa. Był taki wierszyk - znany w iluś wariantach: Nie lubimy wujka Gierka, nie dał mięsa ani serka, jak zabierze nam pasztecik podpalimy komitecik! Albo: Jak po wegiersku mówi się słowo "kryzys"? Edziogerek Więc propaganda sobie, a ludzie wiedzieli swoje. Ale akurat epokę Gierka większość Polaków żyjących w czasach PRL wspomina dobrze, choćby ze względu na to, że telewizory na stałe zagościły w domach.

  • @MarcinMynarski-lx7bp
    @MarcinMynarski-lx7bp3 ай бұрын

    Zadłużenie zadłużeniem ,ale w tamtych czasach ten człowiek dał dostęp do rozwoju jakich kolwiek " nowoczesnych " jak na tamte czasy technologii.

  • @mariaciesla4951
    @mariaciesla49517 ай бұрын

    Propaganda sukcesu za Gierka to było dziecko w powijakach w porównaniu z jej dorosłym życiem obecnie. Teraz panują propaganda i jej siostra cenzura.

  • @wojtys76
    @wojtys767 ай бұрын

    No ABBA vs Zenek Martyniuk…,za komuny aby stanąć przed kamerą trzeba było mieć tzw kartę emisji potwierdzająca min posługiwanie się prawidłową polszczyzną ..

  • @wiktorberski9272
    @wiktorberski92727 ай бұрын

    Swietny materiał. Stosowane metody zdają się być wciąż aktualne, pomimo upływu czasu

Келесі