Prokop (nova glavna železnička stanica Beograd) gradilište i Novi Železnički most iz vazduha 4K

Ойын-сауық

Snimci Beograda i Srbije napravljeni iz vazduha dronom u 4K rezoluciji. Zapratite kanal - tri nova snimka nedeljno. Od sada možete pomoći rad kanala tako što ćete se pridružiti kanalu preko sledećeg linka: / @belibombarder Kao znak zahvalnosti dobijate pristup video snimcima odmah po montaži, pristup nemontiranom materijalu u punom kvalitetu...
Takođe, rad kanala možete podržati opcijom Hvala (Thanks).
Prokop (nova glavna železnička stanica Beograd) gradilište i Novi Železnički most snimak iz drona 4K
Snimljeno u februaru 2023.
New main railway station Belgrade construction site and New Railway Bridge drone shot in 4K
Železnička stanica Beograd centar (kolokvijalni naziv Prokop, po naselju u kome se nalazi) je centralna beogradska železnička stanica. Nalazi se u okviru Beogradskog železničkog čvora, neposredno uz Bulevar Franšea d' Eperea (deo koridora 10), u prokopu između ovog pravca, Bulevara Kneza Aleksandra Karađorđevića i Bulevara Vojvode Putnika podno Topčiderskog brda. Iako još uvek nedovršena, 1. jula 2018. godine je defakto preuzela ulogu glavne gradske stanice od stare stanice u Savskom amfiteatru, koja je, posle 133 godine, isključena iz saobraćaja.
Lokalitet je dobio svoj današnji reljef krajem 19. veka: na prostoru tzv. Bare Venecija (u blizini trenutne Glavne železničke stanice) postojalo je močvarno zemljište, koje je trebalo sanirati zakopavanjem. Zemlja za potrebe toga je donošena upravo sa područja današnjeg Prokopa, po čemu je ovaj deo grada i dobio naziv.[1] Kada se 1970-ih godina, za vreme mandata gradonačelnika Branka Pešića, počelo sa izgradnjom Beogradskog železničkog čvora, predviđeno je izmeštanje Glavne železničke stanice sa današnje pozicije čeone stanice na Savskom trgu u prolaznu stanicu u Prokopu, na glavnom železničkom koridoru. Izmeštanjem koloseka iz Savskog amfiteatra oslobodilo bi se 80 hektara ekskluzivnog građevinskog zemljišta uz reku Savu, procenjene vrednosti preko 5 milijardi evra, a da bi izgradnja u ovom prostoru generisala i do 20 milijardi evra.
Planovi za novu glavnu železničku stanicu predvideli su propusnu moć od deset hiljada putnika po času. Projekat nove železničke stanice bio je bez uzora u tadašnjoj arhitekturi i izazvao velike podele u javnosti, koje i danas postoje. Savet za urbanizam Beograda je 1971. doneo konačno projektno rešenje, nakon sedam i po sati većanja.
Na čelu tima koji je uradio projekat stanice bio je profesor Mihailo Maletin.[traži se izvor] Projekat je završen 1974, izgradnja je započela 8. oktobra 1977, sa planiranim rokom izgradnje od 18 meseci, pri čemu bi prvi voz kroz stanicu prošao na Dan rada, 1. maja 1979.
Projekat su finansirali, po jednu trećinu cene, SR Srbija, grad Beograd, i železnice. Izgradnja stanice je, međutim, stagnirala zbog ekonomske krize u zemlji.
Radovi su obustavljeni 1980. godine, a u maju 1984. godine, za vreme gradske vlade Radoja Stefanovića, koja je godinu i po ranije zaustavila projekat beogradskog metroa, počinje se postavljati pitanje da li ceo projekat ima smisla ili je možda bolje odustati. Radovi su tokom 1980-ih nekoliko puta ponovo otpočinjani, pa zaustavljani, uz konzervaciju gradilišta; izgradnja je nastavljena početkom 1990-ih, a zatim ponovo obustavljeni sa raspadom SFRJ i uvođenjem sankcija UN. Tokom ovih radova postavljene su šine i stanica je minimalno osposobljena i delimično uključena u međumesni saobraćaj i sistem prigradske železnice Beovoz, mada bez stanične zgrade i prateće infrastrukture. U sam sistem Beovoza je 7. jula 1995. uključena podzemna stanica „Vukov spomenik“, čime se sistem počeo snažnije eksploatisati. Godinu dana kasnije, 7. jula 1996, predsednik Slobodan Milošević uz pratnju predsednika Vlade Mirka Marjanovića otvara radove na betonskoj ploči-krovu stanice, gde bi se nalazio i poslovni prostor. Betonska ploča je izgrađena, ali radovi bivaju ponovo obustavljeni novim sankcijama i bombardovanjem SRJ 1999.
Stupanjem na snagu novog reda vožnje "Srbija voza", dana 10. decembra 2017. godine, "Beograd centar" je postao polazna stanica za unutrašnji saobraćaj u Srbiji. Do 1. jula 2018, polasci i dolasci svih međunarodnih vozova su ostali na staroj Glavnoj železničkoj stanici, kao i po dva voza za i iz Novog Sada. Ova odluka je izazvala izvesne kontroverze, primarno zbog loše saobraćajne povezanosti sa ostatkom grada, nedovršene infrastrukture i manjka informacija o polascima.[19]
Osim vozova između Srbije i Crne Gore, koji polaze iz železničke stanice Topčider, od 1. jula 2018. godine svi međunarodni vozovi saobraćaju do i od železničke stanice Beograd centar. Reč je o dva voza iz Budimpešte, kao i po jednom vozu iz Beča, Ljubljane, Ciriha, Soluna i Sofije do Beograda i iz glavnog grada Srbije za Mađarsku, Austriju, Sloveniju, Švajcarsku, Grčku i Bugarsku.

Пікірлер: 10

  • @BeliBombarder
    @BeliBombarder Жыл бұрын

    Zapratite kanal za još snimaka Beograda iz vazduha. ▶️▶️▶️ Možda vam se dopadne i sinmak gradilišta nove glavne Beogradske autobuske stanice koji možete pogledati ovde: kzread.info/dash/bejne/ZWyVuZKGhZXdfrw.html

  • @dejanzivadinovic8915
    @dejanzivadinovic8915 Жыл бұрын

    Prijatelju, bravo za video. Možda najbolji u ovoj niši. Samo nastavi. 😊😊😊

  • @BeliBombarder

    @BeliBombarder

    Жыл бұрын

    Hvala puno na gledanju! Veliki pozdrav!

  • @alexanderaleksandar2030
    @alexanderaleksandar2030 Жыл бұрын

    Treba kod IKEA da se napravi lepa stanica.

  • @zlatnikoncinitnezore
    @zlatnikoncinitnezore Жыл бұрын

    Meni samo nije jasno zasto se ovoliko ulaze u Prokop kad je zeleznica zamrla.

  • @blozo_

    @blozo_

    Жыл бұрын

    Ne znam za prokop, ali železnički saobraćaj je itekako oživeo na relaciji BG-NS... nadam se ubrzo i do Subotice, pa tako i do Niša kasnije. Mnogo ljudi ujutro vidim kako dolaze vozom na posao u NS i obrnutno. Stanica prokop po meni je daleko od svega i uvek će tako biti. To je moje mišljenje. Ok, biće super kad naprave taj deo gore ali opet, daleko je! :)))

  • @zlatnikoncinitnezore

    @zlatnikoncinitnezore

    Жыл бұрын

    @@blozo_ Za prvi deo mogu da se slozim da zeleznica moze da zazivi ako drzava ima interesa i ako je potraznja takva Ali za ovo da je Prokop daleko se ne slazem. Uvek narod, u kom god gradu da se gradi novi objekat takve vrste, smatra da je daleko, a to je zapravo samo nespremnost na promene. Sta je daleko, kad je u geografskom centru Beograda....izmedju dva centralna mosta? E sad ne znam sto se tice povezanosti gradskim prevozom, ali to se o čas posla rešava, toliko da Prokop moze postati drugi centar grada.

  • @dusanpopovic6507
    @dusanpopovic6507 Жыл бұрын

    A muzika, čemu , kao 30 vek?p.n.e.

  • @BeliBombarder

    @BeliBombarder

    Жыл бұрын

    Zdravo Dušane! Trudim se da na svakom snimku postavljam što raznovrsniju muzičku podlogu, ali se ne može svakom ugoditi. Uvek ima nekoga kome jednostavno "ne leži". Imaš li neki predlog šta bi bolje leglo uz ovaj snimak, da se promeniti. :D

Келесі