Proč nás zlo fascinuje a dobro nudí?

Události na filozofické fakultě nebyly tragédií. Tragičnost je spjatá s osudovou nevyhnutelností, zatímco vrah konal zjevně ze záměru ublížit. Není tedy zločin lepší obrat? Autorka se v novém díle podcastu zabývá výsostně filozofickou otázkou, která byla v posledních týdnech přítomná i ve veřejném prostoru. Hovořilo se o tom, že zlu nesmíme podlehnout nebo že nás nezlomí.
Ale víme, co je zlo? Autorka na tuto otázku odpovídá pomocí dvou stěžejních teorií. Ta klasická tvrdí, že zlo je nedostatkem a slabostí. Původní dobro, jež je dobré, se zkazilo, a zlo tak existuje jen jako nedostatek dobra. Moderní filosofie se vyznačuje sklonem tradiční neřesti přehodnocovat a ukazovat zlo jako něco, co nemusí být zas tak špatné. Goethův Mefistofelés z Fausta je sympatický chlápek: je „té síly díl, jež, chtíc vždy páchat zlo, vždy dobro vykoná“. Friedrich Nietzsche jde ještě dále a ďábla označí za nejstaršího přítele poznání a v tom jej následuje ve dvacátém století třeba klasik sociologie Niklas Luhmann: ďábel je prý prvním dialektikem - zná nejvíce perspektiv.
Neučinili jsme zlo příliš atraktivním? Když někdo o druhém pronese, že je „hodný“, snadno nás napadne, jestli se tím neříká, že je mdlý. Dobro spojujeme nezřídka kdy se slabostí, s neschopností být energický, jako by moderní koncepce zla stála na převrácení té klasické.
Autorka se v poslední části obrací k netflixovému seriálu o sériovém vrahovi Jeffreymu Dahmerovi. Jakkoli se jedná o počin v žánru true crime, který stojí na soudobém sklonu vidět ve zločincích mazané padouchy, zdá se, že sami tvůrci proti tomu protestují. Dahmer začíná jako zajímavý člověk, který se stává vlivem alkoholu i vlastní lenosti nudným a slabým. Fascinaci budí leda to, jak rychle se člověk může proměnit v trosku.
Klasická teorie zla je nakonec možná podnětnější, ne-li pravdivější: nikoli zlo, ale dobro je výrazem síly a pozoruhodnosti. Dobrý člověk ztělesňuje všechny kardinální ctnosti, tedy moudrost, uměřenost, spravedlnost a odvahu. Což je nejvyšší míra komplexity, které lze dosáhnout.
Bibliografie
Bernstein, Richard, Radical Evil. A Philosophical Interrogation, Cambridge: Polity Press, 2002.
Goethe, J. W., Faust, přel. Otokar Fischer, Praha: Mladá fronta, 1973
Leibniz, G., Theodicea, Praha: OIKOYMENH, 2004.
Neiman, Susan, Evil in Modern Thought, Princeton 2002.
Nietzsche, F., Mimo dobro a zlo, přel. V. Koubová, Praha: Aurora, 1996.
Safranski, Rüdiger, Das Böse oder das Drama der Freiheit, Frankfurt am Main 1999.
Steiner, George, Jazyk a ticho. Esej o jazyce, literatuře a nelidskosti, Praha: Dauphin, 2023.
Voltaire, Výbor z díla, Praha 1989.
Voltaire, Candide, přel. Radovan Krátký, Praha 2007.

Пікірлер: 22

  • @josefharasek7487
    @josefharasek74875 ай бұрын

    zajimavy

  • @mirekcerny2081
    @mirekcerny2081Ай бұрын

    Pokud nekoho fascinuje zlo a nudi dobro, je to tim, ze je sam zly - to je velmi jednoduche. Jde to ovsem za ramec filosofie jako pouheho 'nazirani pravdy'; protoze clovek, ktery toto nazira, se navic musi sam zmenit, aby zly nebyl. Jinak ovsem Dobro se jevi lidem slabe a nudne take proto, ze o nem maji naprosto spatny pojem. Boha si predstavuji jako takoveho dobromyslneho starsiho pana, neco jako bankovniho urednika na odpocinku. Je jasne, ze takoveto 'dobro' je slabe a nudne; neni to ovsem prave Dobro, jen neco, co si lide vymysleji.

  • @karels3972
    @karels39725 ай бұрын

    no ja no , dobro/ zlo . treba Mares na říká " dobro je to co chci já " . řekl bych nepatří to k základním lidském vlastnostem dospělích . at je to co chce nejspíš tam bude gaussova ztruktura na - 3 části s toho jedna vetsi . třeba - někdo páchá zlo nevi proč , někdo pacha a ví proč , a někdo ne ( otázka kde je ta vetsina . nebo nekdo pacha dobro ,někdo pacha zlo a vetsina prijimá ( dobre mozná vidět v "vetrelec convenant" ) . potreba asi jeste dodat 2 veci , nedavno zesnulé Karl " nejvetsiho zla se clovek dopustí s jesitnosti ". Taky nedávo v filmu Troy , tam bylo videt že nejvetší nástroj zla uvnitř, je -hloupost ( sebevedoma)

  • @janvondrak8417
    @janvondrak84175 ай бұрын

    Když jsme u těch jemných distinkcí. Média nevarovala před tím, že motivy střelce mohou omlouvat, nýbrž že mohou přispívat k jeho glorifikaci.

  • @martinbrezina575

    @martinbrezina575

    5 ай бұрын

    Je tu myslím nebezpečí, že by leckdo mohl dojít k názoru, že na motivech vraha něco je, a někdo by se těmi motivy mohl dokonce i inspirovat. Ne, že bych s tím souhlasil, ale rozumím takové argumentaci.

  • @zinstonehead
    @zinstonehead5 ай бұрын

    Tohle je první díl, který se mi moc nelíbí. Nevím, proč se v něm tolik mluví zrovna o Bibli...

  • @mimidallas9503
    @mimidallas95035 ай бұрын

    Lze si předplatit pouze podcasty na echu? Předplatit si celý týdeník, který není můj šálek kávy nechci, ale přístup (jen) ke kompletním podcastům by byl fajn.

  • @martinbrezina575
    @martinbrezina5755 ай бұрын

    "Klasická teorie zla je nakonec možná podnětnější, ne-li pravdivější: nikoli zlo, ale dobro je výrazem síly a pozoruhodnosti." Z toho by se možná dalo vyvodit, že zlo je standard, a k dobru je potřeba se vyšvihnout nad něj. Pak už by stačilo si jen ujasnit, kdo nebo co je tím zlým standardem, a člověk by měl dobré vodítko, jak se chovat a ke komu vzhlížet. Jen si to dobře definovat, to je oč tu běží.

  • @karels3972

    @karels3972

    5 ай бұрын

    zlí jazykove by se dalo říct . zlo muže často znamenat takové to bezprostřední bažení.

  • @Excalibur-zt3ds
    @Excalibur-zt3ds4 ай бұрын

    Nenáviděni Temnotou, protože jejich jméno bylo Světlo.

  • @michaelnowak2761
    @michaelnowak27615 ай бұрын

    Opravdu ten titulek obecně platí? Nezdá se mi. Např. romány - nejčtenější jsou 2 typy: červená knihovna a detekrivky a podobné.

  • @alesprochazka5781
    @alesprochazka57815 ай бұрын

    jelikož nevěřim na svobodnou vůli, tak si myslím, že je "tragédie" vhodný pojem. navíc, co může bejt větší vybočení z božského řádu než zabití miminka?

  • @tomhru5823
    @tomhru58235 ай бұрын

    více než teorie a knihy mě zajímá názor lidí, stejně tak paní TM, naučte se sami myslet, pište názory?? díky 🧠 ZLO = negativní energie - konstantní energie rovna 1 stejně tak jako DOBRO rovno 1 - opačného znaménka, která koluje! navršením neúnosného množství ZLA v jedné bytosti vyústí v ZLOčin.. 🤯💫🍀

  • @karels3972

    @karels3972

    5 ай бұрын

    asi to myslite aktualne. no nevím , emocialni zazitky nás dělají vnímavejším , v té chvíli , ale to může taky znamenat dobro/zlo.

  • @tomhru5823

    @tomhru5823

    5 ай бұрын

    @@karels3972 jistě, ZLO/DOBRO dvě strany téže mince, definující emoce rozpoznávací jazyk jak energii zařadíme, všimněte si jak dokáží lidé milovanou osobu po nevěře nenávidět, ze ZLOsti někdy i zabít jelikož je naplní negativní energií a touží po pomstě! ZLO je dle mě vysledovatelné a měřitelné, šéf Vás seřve v práci, raníte jiné aby jste se negativní energie zbavil, bezmyšlenkovitě, automaticky.. rodíme se jako čisté duše, ne náhodou je většině masových vrahů v dětství ubližováno, oni se pak mstí z přemíry nashromážděného ZLA.. pro to aby Hamás masově vraždil, muselo být jeho členům systematicky ZLO vštěpováno, oni poté páchali masově ZLO přesto, že jej vnímali ze svého pohledu s opačným znaménkem jako DOBRO.. v podstatě ZLO/DOBRO jsou dalším konstruktem lidské mysli.. 😇

  • @karels3972

    @karels3972

    5 ай бұрын

    @@tomhru5823 tož už jsem tam něco psal , nechci zas na základě tohoto vyprávění psát nějaký hluboký uvahy. v té reakci jsem chtěl zdělit že u toho " identifikace zla " muže člověk , jak se říká " pro stromy nevidět les ", určité věci se dají odhadnout nějakým příkladem - limitou . představte si kdyby měl " pozorovatel " zravotní problém a někdo by ho operoval ( bez umrtvení ) , - jednoduché závěr on (my) působý bolest , on je zlo.... Kdyby o té psychologii chtěl člověk dělat sahodlouhý uvahy tak by napřed musel přečíst určitý " teoretiky " - Freud , asi Jung , atd. já jsem je teda nečetl. S mích zkušeností se člověk o " povaze " někoho nedoví nejvíc když jde o čin který budí emoce. řekl bych první dojem je dobrý a pak s určitého odstupu. jinak bohužel , ve vasich řádcích jsem nenašel popis nejakéch zkušeností/ interpretací .

  • @tomhru5823

    @tomhru5823

    5 ай бұрын

    @@karels3972 zkušenost/interpretace ZLA? oběti vraha na FF hledají viníka, aby ulevili negativní energii, která je zasáhla, přesto, že viník je už dávno mrtev, je třeba najít hromosvod nenávisti, jsou zaslepeni ZLEM a útočí paradoxně na ty, kteří nasazovali vlastní život, aby je pomohli ochránit, je to nelogické, je to smutné, koloběh ZLA.. snad jim pomohou psychologové upustit nahromaděné ZLO a najdou v sobě postupem času DOBRO - vděčnost..🍀

  • @josefharasek7487

    @josefharasek7487

    5 ай бұрын

    negativni energie muze byt pouzita ke konani dobra

Келесі