Придобиване на имот по Давност

Адв. Росен Рашков и адв. Ралица Тодорова обсъждат темата за придобиването на имот по давност. Могат ли да се придобият по давност и имоти - държавна или общинска собственост? Какво е частна държавна/общинска собственост и какво публична?
0:00 Интро: право на собственост
1:00 Какво представлява придобиването по давност
3:29 Добросъвестно и недобросъвестно владение - срокове
5:15 Владение и държане
6:40 Предпоставки за придобиване на имот по давност
---------------------------------------------------------------
АДВОКАСТ е подкаст, в който адвокати и техните гости обсъждат актуални правни теми и обществени въпроси.
Ако харесвате съдържанието на АДВОКАСТ, може да:
👉 Прочетете повече на: advocast.bg/
👉 Последвате АДВОКАСТ в ТикТок: / advocast_bg
👉 Последвате АДВОКАСТ в Инстаграм: / advocast_bg
👉 Подкрепите АДВОКАСТ в Patreon: / advocast
👉 Можете да се свържете с екипа ни на 0888 30 82 82

Пікірлер: 94

  • @advocast_bg
    @advocast_bg3 ай бұрын

    Гледайте новия епизод - ▶Констативен нотариален акт Обстоятелствена проверка за Придобиване по давност, в който адвокатите разясняват един от способите за позоваване на придобивна давност - констативен нотариален акт с обстоятелствена проверка и разпит на свидетели. 👉kzread.info/dash/bejne/gZ-WpsmvpqyWqdI.htmlsi=sb68NiQvdoZbFbxs

  • @user-py2xi8cj4o
    @user-py2xi8cj4o3 ай бұрын

    Добре замислено,но доста завоалирани обяснения.Бъдете по-точни и конкретни.

  • @noname-yt7sk

    @noname-yt7sk

    Ай бұрын

    Вещното право не е да четеш текстове от някакви си ежедневни вестици. То е абстрактно и не е за всеки. За това си има адвокати, които "превеждат".

  • @Slavey
    @Slavey3 ай бұрын

    Благодаря, честно казано това го намирам за несправедлив начин за завладяване на чужди имоти. Явно това е механизъм държавата да си гарантира събираемоста на данъците и иѝбягването на безтопанственност.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Всъщност, датира още от римското право (Законите на дванадесетте таблици - 4-5 в.пр.н.е.) - Usucapio, а по късно и Praescriptio longi temporis. Идеята била, че ако някой упражнява притежателно право върху дадено имущество за определен период от време, без да бъде спорен от други, той може да придобие право на собственост върху него. Римските юристи са считали, че това е в публичен интерес - за да не се създава несигурност, неопределеност и неяснота в собственическите отношения за големи периоди от време. Прието било, че така интересът на собственика не е увреден, защото се дава един много дълъг период от време, в който той може да защити и упражни правата си.

  • @rumi6902

    @rumi6902

    3 ай бұрын

    Напротив, който има имот е длъжен да го поддържа и щом не може и не желае да го продаде по-добре друг да го вземе и да се грижи за имота.

  • @Slavey

    @Slavey

    3 ай бұрын

    Това е начин да се краде от другият и разграбва държавно имущество и то законно!!! Който има имот си го подържа колкото може и използва както си иска, както и продава кога и където иска. Щом си купил нещо то си е твое, явно виждаме че е не е точно така... никой не успоредно задължението да се подържа. Това което става с тези имотни измами е заграбване на земи за който собствениците или не са в състояние да ги ползват за момента, или не е рентабилно да правят с тях каквото и да или ползват тяхното си право да не ги продадат на безценица. Както виждаме по този начин се крадат също къщи и апартаменти. Пазарджиклийко преди няколко седмици как много хора внезапно разбраха че не са собственици на парцели . Имам много случай в БГ от малцинствата като се настанят и после неможеш да ги изгониш. Един хубав ден нашествениците просто стават собственици, супер, много справедливо. Съвсем скоро Авганистснци, сирийци и какви ли още не, честито, слагайте забрадките. Същото с роднини, ти му правиш услуга като го оставиш да ти ползва нещо защото точно сега не ти трябва той си го присвоява по закона на давността, после се чудиш този хубав човек как го застига това и онова… Няма нищо случайно. Много, много благодаря за разяснението, определено да знаем какво ни очаква от сънародниците ни в нашата мила родина. Иначе кражбата си е кражба без значение как я наричаш, оправдаваш или в какви закони обличаш. Един ден всеки ще си го получи, изхода е един за всички. Отново благодаря за предаването.

  • @martinamineva5802

    @martinamineva5802

    3 ай бұрын

    ​@@advocast_bgот кога започва да се считат тоя период 5 и 10год от датата на подписването на констативният акт ?

  • @noname-yt7sk

    @noname-yt7sk

    Ай бұрын

    ​​@@advocast_bgОтгоре на това имоти, за които не се полагат икономически грижи, по този начин се вкарват в икономическия кръговрат. С това се повишава активния капитал на Обществото.

  • @theMatchless8
    @theMatchless83 ай бұрын

    Може би трябваше да се поясни, дали собствеността по давностно възниква просто ей така, заради срока и непрекъснатото владеене ИЛИ след съставяне на нот.акт., трима свидетели и т.н. А същото ли се случва при общинските и държавните частни имоти (свидетели, нот.акт. от нотариус и т.н.), щото, вероятно ще има нужда от данъчна оценка за съставянето му, а Общината откъде накъде ще я издаде!? Добре би било, ако беше засегнат и случая, при който ИМА издаден нот.акт. на основание давностно, но СЛЕД него се явява претендиращ наследник на някой си, който се твърди, че бил собственик, но такъв, който не го е стопанисвал 30г. (например) - почват едни съдебни спорове... Защо, изобщо, такива спорове са възможни, след като имотът ВЕЧЕ е минал успешна смяна на собствеността!? Да, темата е широкообхватна, затова няма как да засегнете всичко, но определено ще е добре да направите поне още няколко видеодискусии. Добре ви се получава, спор няма! Полезни ще сте за много хора, стига да знаят за канала...

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    При толкова обемна тема - просто не е възможно да се обсъди всичко, а и епизодите да са кратки( за да са гледаеми). Въпросът бе частично засегнат, когато се говори за "позоваване" и как то НЕ е част от фактическия състав на придобивното основание. Действително, давността не се прилага служебно(чл. 120 ЗЗД). Тоест, собствеността не настъпва ex-lege. За да се трансформира фактическото състояние на упражнявана фактическа власт чрез действия, съответстващи на определено вещно право в самото вещно право, е необходимо потвърждаване наличието на намерение за своене чрез позоваване на последиците от придобивната давност. Съставянето на т.нар. "констативен нотариален акт" по см. на чл. 587, ал.2 ГПК (обстоятелствена проверка, с разпит на трима свидетели)обаче също не е част от фактическия състав. Нотариусът само констатира едно вече настъпило към минал период събитие - изтекъл период на давностно владение, което вече е основание за придобиване правото на собственост. Неговият акт удостоверява и признава правото на собственост(средство за защита), но не е основанието за придобиване. Давностното владение е. При наличие на позоваване, правните последици - придобиване на вещното право - се зачитат ОТ момента на изтичане на законно определения срок(а не от датата на КНА) съобразно елементите на фактическия състав на придобивното основание по чл.79, ал.1 ЗС и по чл.79, ал.2 ЗС. Всичко това е изведено и в коментираното от нас ТР 4/2012г. ОСГК ВКС. 1. При приложението на чл.120 ЗЗД, позоваването на давността пред орган, сезиран за защита на субективно право чрез предявяване на иск за собственост, възражение срещу предявен иск за собственост или снабдяване с констативен нотариален акт по чл.587 ГПК, касае хипотезите на придобивна давност. 2. Позоваването не е елемент от фактическия състав на придобивното основание по чл.79 ЗС, а процесуално средство за защита на материалноправните последици на давността, зачитани към момента на изтичане на законовия срок. 3. Възможно е да бъде придобито право на собственост на недвижим имот, на основание чл.79 ЗС от лице, което не се е позовало на давността преди смъртта си и неговите права да се признаят на неговите наследници в съдебен процес по спор за собственост. Вашите коментари са много важни и полезни за нас, за което благодарим! Препоръките Ви са напълно относими, просто времето е проблем! Ще опитаме да даваме повече примери за важните моменти. Ще направим и отделен епизод за обстоятелствените проверки по 587(2) ГПК, защото те са важни, имат специфика и често отнемат много време и усилия.

  • @theMatchless8

    @theMatchless8

    3 ай бұрын

    @@advocast_bg - силно съм впечатлен от времето, което сте отделили за да направите тези подробни пояснения, в случая, специално за мен. Всъщност, обаче, не съм изненадан, защото вече съм си направил някои изводи за Вашето ниво като юрист/адвокат. Наистина, както съм отбелязал и аз - темата е голяма, трябва си повече клипове за да се обхване по-голямата част от по-общите положения, но разбира се - частните случаи са си предмет на възнаградими адвокатски услуги. Като инженер-геодезист съм се натъквал на интересни документи, случки и събития и видимо, благодарение на Вашата инициатива, бих могъл да погледна на тях или на бъдещи такива, през малко по-различна призма. Темата за етажната собственост също е полезна - там също имам личен опит с опърничеви собственици, които са винаги "на контра" като че ли "за спорта". Все пак, успяхме да ги "уредим" (е и себе си) с професионален домоуправител от тази година, с "възпитателна цел", въпреки допълнителните разходи, но поне да намалим празнословенето по време на общите събрания :) Още веднъж - пожелавам крепко здраве и професионални висини (винаги има накъде), а аз ще следя с интерес бъдещите видеодискусии!

  • @evgeniakirilova8017

    @evgeniakirilova8017

    3 ай бұрын

    Благодаря ви Полезни теми Добре е че ни информирате Още по добре е абонатите да задават въпроси по конкретен казус. Тук с вас на теория е ОК. Като наемеш адвокат е различно . Как да си изберам адвокат?

  • @elisivkova2482

    @elisivkova2482

    3 ай бұрын

    Да,сега разбрах ,защо Тракия в Пловдив се застрои!

  • @user-xx2vw3wu9g
    @user-xx2vw3wu9g3 ай бұрын

    Благодаря!❤️🙏🌟 Беше ми изключително полезно! Бъдете здрави и благословени!❤️🙏🌟

  • @momtchiltodorov1862
    @momtchiltodorov18623 ай бұрын

    Доста ясно обяснено. Би било още по добре да давате и примери от живота за илюстрация на казусите. Има и един ммент който не засегнахте - когато става въпрос за 'частично владение' - например половината от даден имот.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Няма как да се обхванат всички въпроси в един кратък епизод. Да, възможно е да се владее и придобие по давност част от имот. В едни случаи реална, а в други идеална.

  • @elenastoycheva4836
    @elenastoycheva48363 ай бұрын

    Благодаря Ви! Необходимо предаване.❤

  • @sonqlefterova7788
    @sonqlefterova77883 ай бұрын

    Най-добре ще е като си каните гости да не ги прекъсвате и да им вземате думата постоянно.

  • @YuliyanKirov
    @YuliyanKirovАй бұрын

    Здравейте, Благодаря ви за предаването и полезната информация! Бихте ли обяснили дали трябва да се плаща данък на имота за тези 10 г. от този, който иска да придобие имота?

  • @olinezkomazaloto9120
    @olinezkomazaloto91203 ай бұрын

    Супер сте, чудесно е да се види и от други адвокати и хора в нужда. Разпространено

  • @marianaangelova3089
    @marianaangelova3089Күн бұрын

    Господа, през 2005 година купихме малка къща, на село, върху общински имот. Къщата е строена през 80--те години на минали1 век върху 35 кв. метра, тип виличка, с отстъпено право на строеж от Общината! Земята под къщата е близо 1100 кв. Метра. Живеем в тази къща вече 19 години! Какво трябва да направим, как да постъпим, за да добием право на владение и на земята под къщата, след като през този срок ние сме плащали данък за имота, направили сме подобрения, поддържали сме го?! Трябва ли да заплащаме за добиване собствеността върху тази земя, за всеки квадратен метър, и как се определя стойността й, при положение, че ние живеем, немалко години, там?!

  • @user-vk2mg5sz2t
    @user-vk2mg5sz2t3 ай бұрын

    Ако владелец означава съсобственик, е добре да обяснявате на по-разбираем език. Вие не упражнявате в момента професията си в съдебна зала

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Владелец не означава съсобственик. Владението е юридически факт, а не право. Ще опитаме да даваме повече примери и да обясняваме на житейски език, но все пак - това е предаване за повишаване на правната култура.

  • @user-vk2mg5sz2t

    @user-vk2mg5sz2t

    3 ай бұрын

    Благодаря!@@advocast_bg

  • @mizuh1337
    @mizuh1337Күн бұрын

    Живея в общинско жилище 40 години .Мога ли да го придобия по давност?

  • @neopower3841
    @neopower38413 ай бұрын

    Много е добре че има адвокати като вас които да разясняват, но много бързо минавате от тема в тема, единственото което се разбра категорично че всички роми по махалите могат да си придобият общинските имоти по давност. Но в мен остана въпросът ако имам човек в имота си който ми плаща наем, от дълги години на ръка, но нямаме писмен договор и не съм внасял в данъчното декларация за този доход то този наемател може ли да придобие по давност имота ми?

  • @ivanaignatova1020

    @ivanaignatova1020

    3 ай бұрын

    Е вие пък как наематели може да,станат собсвеник

  • @ivanaignatova1020

    @ivanaignatova1020

    3 ай бұрын

    Направихте измамите лесна, реалност.И това е с цел

  • @ivanaignatova1020

    @ivanaignatova1020

    3 ай бұрын

    Кажете какви са наказанията ,които си присвои чужд имот чрез измама.

  • @peturpetrov3201
    @peturpetrov32013 ай бұрын

    Когато собственикът е декларирал апартаментът си в МДТ и си плаща данъците, това прекъсва ли погасителната давност?

  • @vladimirpopov7411
    @vladimirpopov74112 ай бұрын

    Здравейте Бащами почина 2018 година и беше ипотекирал Къщата и сега съм наследник мога ли да си запазя къщата и трябва ли да плащам кредитът на Бащами а аз съм в Германия 14 години живея там официялно но по лична карта съм в Пловдив и не съм получил никъкъв документ за задължения по кредитът на Бащами защото не живея на адреса в Пловдив над 10 години мога ли да си запазя Наследствената къща и кредитът да мине давност след като не са ме намерили от банката кредитор или от ЧСИ попринцип те са длъжни да ме намерят за тези години в Германия но не са ми изпратили известие някакво ?

  • @user-vc8fr7nn9z
    @user-vc8fr7nn9z3 ай бұрын

    Трябваше да засегнете отстъпено право на строеж например отстъпват ти един декар от общината да си направиш къща след 40 години може ли да го придобиеш по давност

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    За суперфиция(отстъпено право на строеж) предвиждаме отделен епизод. До няколко дни очаквайте и допълнителен епизод за констативен нотариален акт, "обстоятелствена проверка" и разпит на свидетели.

  • @user-bt3mu3tb3i

    @user-bt3mu3tb3i

    3 ай бұрын

    Очаквам с интервс и Ви благодаря предварително!

  • @user-pp8bo7fq1s
    @user-pp8bo7fq1s3 ай бұрын

    Има ли друга по-опростена процедура ,по която той да бъде принуден да освободи въпросният имот?

  • @noname-yt7sk
    @noname-yt7skАй бұрын

    Я ся кажете с кой иск се възспира давностния срок при ПД?

  • @user-qb3yg6cy6k
    @user-qb3yg6cy6k3 ай бұрын

    Здравейте

  • @grateful_manbg9431
    @grateful_manbg94313 ай бұрын

    Само дето, когато мине периода от 5 или 10 години! Трябва да намериш свидетели, че ти си бил този човек който е обработвал земите! Можеш да получиш само констативен акт, а не нотариален☝🏼 който може да бъде оспорван винаги, ако се появят наследници.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Констативният нотариален акт също е вид нотариален акт. Свидетелите са при т.нар. "обстоятелствена проверка", което е само един от вариантите за позоваване на придобивната давност. Може да стане и в съдебна фаза, чрез възражение, иск и т.н. И не е задължително владението да е упражнявано само чрез обработване, заграждане и т.н. Фактическата власт може да се упражнява и чрез периодични посещения в имота, стига същите да сочат на намерение имотът да се счита за свой и да не са прекъсвани от действия на трети лица, респективно да не са смущавани от предявявани от трети лица претенции.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    До няколко дни очаквайте и допълнителен епизод за констативен нотариален акт, "обстоятелствена проверка" и разпит на свидетели.

  • @elenkaalksandrovagancheva7409
    @elenkaalksandrovagancheva74092 ай бұрын

    Здравейте много интересна е темата на дискусията ви но на мен не ми стана ясно ако двама братя придобият наследствен имот и единия го владее живее в него а другият е в чужбина може ли този който живее в него да плаща всички данъци и поддържа имота да придобие право на собственост след колко време и дължи ли нещо на брат си който е в чужбина.

  • @ventsislavvenkov2290
    @ventsislavvenkov22903 ай бұрын

    Искам да попитам какво се получава.имам имот който подържам.заградих.и най важно плащах си данъка.имам наториален акт .които е на името ма сопственика.и договор.на името на дядо ми.и когато реших да го узаконя ми казаха.неможе да се плаща данък на починал. Човек в часнос на дядо ми.и също немога да го узаконя ако не е платен данъкъ.и така 6 години

  • @greeneffectltd
    @greeneffectltd3 ай бұрын

    По този начин можеш да станеш собственик на обезлюдено село

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Така е, но само на частите и имотите, който са частна, частна общинска и частна държавна собственост. Публична държавна и публична общинска собственост(например улици и тротоари) не могат да бъдат придобивани по давност, защото те не участват в гражданския оборот.

  • @vladislavavelikova1634

    @vladislavavelikova1634

    19 күн бұрын

    * които ❤

  • @greeneffectltd

    @greeneffectltd

    19 күн бұрын

    @@advocast_bg Мислех, че това се подразбира, но благодаря за пояснението. Не знам дали предстои да се пипне малко институтът на придобивната давност от недобросъвестен приобретател - този който без правно основание владее фактически някакъв имот. Малко ще е гадно ако "вдигнат" давността за добросъвестния, който е придобил вещта на валидно правно основание, без да е знаел, че продавачът например не е собственик. Зачестиха и случаите на умишлено намаляване на собствеността с цел вреда на кредитора и е хубаво много да се внимава в днешно време със сделките с имоти, искове по 135 ЗЗД колкото щеш в последните години.

  • @user-fy2ok2yw3t
    @user-fy2ok2yw3t3 ай бұрын

    Здравейте, как стои въпроса за гробно място. Закупено за вечни времена, ато се явяват непреки наследници, които никога не са полагали грижи за гроба, поне в последните 40 години

  • @user-gt2mp8bp5h
    @user-gt2mp8bp5h3 ай бұрын

    Как да се свържа със вас спешно.

  • @user-mb5qg6vo1y
    @user-mb5qg6vo1y3 ай бұрын

    Как се доказва, че съсобственик има претенции към общата собственост? Защото само на думи според мен не става!

  • @user-mb5qg6vo1y

    @user-mb5qg6vo1y

    3 ай бұрын

    Примерно:Брат и сестра притежават общ имот, къща и земи. Братът има апартамент, но живее в общата къща, прави обзавеждане, частични ремонти, въпросът ми е :той може ли да стане собственик по давност, без да има в предвид сестра си? Двамата са наследници на бащин имот.

  • @rainapaphiou1406

    @rainapaphiou1406

    3 ай бұрын

    Не може,разбира се! Общ имот,няма разделени части, брата незаконно счита ,че това е негова част,защото не е уточнено коя част на къщата на кой наследник принадлежи! Не може да присвои наследствената част на сестра си! Единствено решение е единия от двамата наплаща на другия частта си и чрез покупко продажба спират мераци за всякакви илюзии!😅

  • @user-mv7xg9oh1s
    @user-mv7xg9oh1s3 ай бұрын

    Здравейте, възможен ли е контакт с Вас тъй като имам проблем по този казус. Благодаря

  • @rumi6902

    @rumi6902

    3 ай бұрын

    Вие смятате ли, че ще ви помогнат.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Здравейте! С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @karlovo490824
    @karlovo4908243 ай бұрын

    Добър ден от Карлово .Всъщност къде мога да ви посетя!или евентуално по телефон?

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Добър да е! С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @user-gj3oi9hp4z
    @user-gj3oi9hp4z3 ай бұрын

    А ВИЕ ЗАЩО НЕ СЕ ПРЕДСТАВЯТЕ ? КОЙ АДВОКАТ СТЕ?

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Водещ на Адвокаст е адв. Росен Рашков. В началото на всеки епизод се изписват имената на участниците.

  • @georgiasenov1539
    @georgiasenov15393 ай бұрын

    Как може да се консултирам с теб. Общината ни държи имоти и не можем да влезем във владение

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    Ай бұрын

    Здравейте! С екипа ни можете да се свържете на тел.: 0888 30 82 82., гр. София, ул. "Доспат" № 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @user-qb3yg6cy6k
    @user-qb3yg6cy6k3 ай бұрын

    Здравейте може ли да подам иск срещу брат ми който е предобил имота от 6/8 за нас остава само 1/8 и на другия наследник на на него 1/8. Тоест майка ми е подписала на него всичко без ние да знаем.

  • @user-qb3yg6cy6k

    @user-qb3yg6cy6k

    3 ай бұрын

    Това е станало преди 18 години

  • @martinamineva5802
    @martinamineva58023 ай бұрын

    Здравейте мъжът ми е съсобственик със сестра си на къща ,която е придобита от наследственост.Тя не се интересува от къщата ,не влага пари дори не е идвала от 6год но не дава доброволно дела на брат си който се грижи за къщата и го изнудва за много пари ..Какво трябва да направим ,за да я придобие само той ?

  • @rainapaphiou1406

    @rainapaphiou1406

    3 ай бұрын

    Трябва да изкупите нейния дял! Аз така изплатих дял на брат ми и станах собственик с договор за покупко-продажба

  • @user-mb5qg6vo1y

    @user-mb5qg6vo1y

    3 ай бұрын

    Как ще се докаже, че сестрата не се интересува от имота?

  • @rainapaphiou1406

    @rainapaphiou1406

    3 ай бұрын

    ​@@user-mb5qg6vo1y защо трябва да се интересува от имота си,когато това й е наследство? Тя не е придобила дял,тя го е наследила явно от родители,както и брат й! Тука е ясно,че снахата ,която няма общо с имота, иска с мъжът си да придобие дела на сестрата на мъжа си, ,без да му го плати ,по давност! Само,че тя не знае коя точно част е на съпругът й и коя е на сестрата! Това,че живеят като семейство в наследствен имот на съпруга не определя точно идеалните части на наследниците и така не може да придобие по давност имот,който не е определен с граници за собственост! Без да съм адвокат ,съветвам всички,които се лакомят да присвоят чужд дял,да се посъветват преди това! Иначе се съсипват отношенията в един род!

  • @rainapaphiou1406

    @rainapaphiou1406

    3 ай бұрын

    @@user-mb5qg6vo1y 3

  • @martinamineva5802

    @martinamineva5802

    3 ай бұрын

    ​@@rainapaphiou1406 по какъв начин изчислихте колко пари трябва да наплатите?Защото сестрата на мъжа ми го изнудва за много пари и незнам на данъчна оценка на къщатата ли се пресмята?

  • @TsetsiPanov
    @TsetsiPanov3 ай бұрын

    Как може да се сваржем с вас

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @user-dr4bl2qw8t
    @user-dr4bl2qw8t2 ай бұрын

    Може ли да направим връзка с вас. За платена консултация. Ако може. Моля за връзка с вас.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    Ай бұрын

    Здравейте! В описанието на епизода има контакти. Може да се обадите на посочения там телефон.

  • @user-dr4bl2qw8t

    @user-dr4bl2qw8t

    Ай бұрын

    @@advocast_bg Благодаря ви

  • @rainapaphiou1406
    @rainapaphiou14063 ай бұрын

    Когато собственика си плаща данък върху собствеността,никой не може да му я вземе

  • @user-pp8bo7fq1s

    @user-pp8bo7fq1s

    3 ай бұрын

    Дали?

  • @rainapaphiou1406

    @rainapaphiou1406

    3 ай бұрын

    Абсолютно! Името на собственика трябва да фигурира на платежното като доказателство за това,че той е жив и съществува като собственик,който плаща данък за имота си! Ако друг плаща на свое име 10 години,той ще има претенции за придобиване на имота по давност!

  • @noname-yt7sk

    @noname-yt7sk

    26 күн бұрын

    Плащането на данъци не накърнява давностното владение. Владението е упражнение на фактическата власт над дадена вещ - движима или недвижима.

  • @noname-yt7sk

    @noname-yt7sk

    26 күн бұрын

    ​@@rainapaphiou1406Това твърдение не е вярно и говори за неквалифицирана информация. Има си съдебна практика за давностното владение.

  • @user-gu8gx3pm2x
    @user-gu8gx3pm2x3 ай бұрын

    Какво е манифестира не?

  • @asenbornarov8564
    @asenbornarov85643 ай бұрын

    Zakon za izmami 😂😂😂

  • @rositzavasilieva3631
    @rositzavasilieva36313 ай бұрын

    Ако е само настанил се

  • @user-ff9qd6yv2w
    @user-ff9qd6yv2w3 ай бұрын

    С двама кошаревски свидетели, наистина цяло село може да се превземе.Чист феодализъм, който наричат странно,защо в България капитализъм.

  • @advocast_bg

    @advocast_bg

    3 ай бұрын

    Всъщност, датира още от римското право (Законите на дванадесетте таблици - 4-5 в.пр.н.е.) - Usucapio, а по късно и Praescriptio longi temporis. Идеята била, че ако някой упражнява притежателно право върху дадено имущество за определен период от време, без да бъде спорен от други, той може да придобие право на собственост върху него. Римските юристи са считали, че това е в публичен интерес - за да не се създава несигурност, неопределеност и неяснота в собственическите отношения за големи периоди от време. Прието било, че така интересът на собственика не е увреден, защото се дава един много дълъг период от време, в който той може да защити и упражни правата си.

  • @vasilevarumyana8205
    @vasilevarumyana82053 ай бұрын

    Много сухо, разчупете с реални примери

  • @vladimirpopov7411
    @vladimirpopov74112 ай бұрын

    Здравейте Бащами почина 2018 година и беше ипотекирал Къщата и сега съм наследник мога ли да си запазя къщата и трябва ли да плащам кредитът на Бащами а аз съм в Германия 14 години живея там официялно но по лична карта съм в Пловдив и не съм получил никъкъв документ за задължения по кредитът на Бащами защото не живея на адреса в Пловдив над 10 години мога ли да си запазя Наследствената къща и кредитът да мине давност след като не са ме намерили от банката кредитор или от ЧСИ попринцип те са длъжни да ме намерят за тези години в Германия но не са ми изпратили известие някакво ?

Келесі