Prečo ženy zarábajú menej a muži zomierajú skôr? | Zmudri

Čo je naozaj feminizmus? Ako sú diskriminované ženy a ako muži? A čo vieme urobiť pre rodovú rovnosť?
💥 OTESTUJ SA A VYHRAJ TU: forms.gle/JHYEJEfXAoMZFWWFA
Video o predsudkoch 👉 • Predsudky | Zmudri
🤝 Projekt ‘Zmudri v občianskych témach’ je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
🤝 Ďakujeme za spoluprácu Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva.
Zdroje:
www.unfpa.org/resources/frequ...
www.totojerovnost.eu/index.ph...
www.sav.sk/journals/uploads/1...
CHCEŠ VEDIEŤ VIAC? 👇
Facebook ➡️ zmudri.sk
Instagram ➡️ zmudri.sk
TikTok ➡️ www.tiktok.com/@zmudrisk
E-mail ➡️team@zmudri.sk

Пікірлер: 74

  • @united_slavs
    @united_slavs3 жыл бұрын

    prišiel som od Dejepis Inak a neľutujem toho, super kanal

  • @nikolascermak7501
    @nikolascermak75013 жыл бұрын

    Toto je krásné video a je hrozná škoda že má jen 9 zhlédnutí. Je tu spoustu informací a je to v jednoduché formě. Video by si zasloužilo aspoň milión zhlédnutí a ani to není dost.

  • @viktors6413
    @viktors64133 жыл бұрын

    Páči sa mi, že si spomenul aj mužov. Pretože od nás sa často očakávajú tiež také veci, ktoré sa nám nemusia páčiť. Napríklad keď sa rieši taký "problém mužsko-ženských prác" tak sa často spomína len to, že muži by mali tiež robiť "ženské" práce, ale nikto pritom nespomenie, že sú aj nejaké "mužské práce", ktoré zasa ženy nerobia.

  • @mungo7136

    @mungo7136

    3 жыл бұрын

    Zo zakona zeny "muzske prace" robit nesmu, pokial ide o oficialne zamestnanie. Napriklad dvihanie bremien je zenam fakticky zakazane, cize sekretarka oficialne ani "nemoze" ist po krabicu kancelarskeho papiera alebo vymenit bandasku vody v pititku. Nezaregistroval som, zeby feministky proti tejto diskriminacii protestovali. Zamestnajte zenu v stavebnictve, ked sa k 25-kilovemu vrecusku cementu ani len nesmie priblizit. Podla zakona.

  • @AkinomKopas

    @AkinomKopas

    3 жыл бұрын

    @@mungo7136 No, na BOZP školení ma išlo vystreť z toho, že ani nemôžem vyliezť na rebrík v zamestnaní, ale muž môže... To sú absolútne hlúposti. Kto to spraví, keď tam nie je žiadny muž, ktorý to robiť môže. Tak hlúpe nariadenia, ktoré robia zo žien slabé a neschopné osoby.

  • @danielberan4363
    @danielberan43633 жыл бұрын

    Akože keď v jednej časti povieš že je tu Gender Pay Gap a hneď potom povieš, že robia menej platené roboty, tak je to nie diskrimináciou pohlavia, ale nedocenenie daného povolania, kde prevažne kvôli svojim schopnostiam pracujú ženy. Ja osobne som iný fakt na Gender Pay Gap nepočul než ten, čo je vo videu, a keď si to spomenul, tak na čo si tým chcel poukázať? Aké by si navrhoval riešenie?

  • @epikar

    @epikar

    3 жыл бұрын

    Tak trochu tam nastiňuje třeba otcovskou dovolenou. Prostě nechá otce povinně doma s malými a nemocnými dětmi, čímž jim vyrovná handicap s matkami.

  • @petrpalek931

    @petrpalek931

    3 жыл бұрын

    @@epikar jak mozes nariadit aby musel byt doma s dietatom otec lebo matka? nebola by to nahodou obmedzovanie slobody a diskriminacia pohlavia ked prikazes niekomu co ma robit, len na zaklade jeho alebo jej pohlavia? to ze matka zostane s dietatom doma, na tom si nemyslim ze by bolo nieco zle, pretoze od prirody matka ma lepsie schopnosti starat sa o dieta

  • @epikar

    @epikar

    3 жыл бұрын

    @@petrpalek931 Nemyslím si, že by se to mělo dělat, ale nějaké kroky v tomto směru už podnikli třeba v Norsku, kde je část rodičovské dovolené, která je nepřevoditelná na druhého rodiče, a část disponibilní, u které se rodiče domluví, kdo ji bude čerpat. Takže ta část určená pro konkrétního rodiče je tímto rodičem vyčerpána, nebo propadne, nemůže ji čerpat druhý rodič. Je to omezení rozhodování rodičů, to ano, ale není to diskriminace na základě pohlaví, protože muž i žena to mají nastavené stejně, jsou ve stejné situaci. Péče o nemocné dítě by se takto regulovala obtížněji, ale progresivisté mají bohatou fantazii.

  • @lubaatko

    @lubaatko

    3 жыл бұрын

    Mozno take riesenie, aby povolania, ktore zvycajne vykonavaju zeny, boli primerane ohodnotene. Ano, veduci menezer podniku ma vysoku zodpovednosť (za chod firmy, riadenie ludi a i.) ale dovolim si tvrdit, ze este vacsiu zodpovednost maju ucitelky pri vychove/vyucbe deti ci zdravotne sestry pri starostlivosti o pacientov.

  • @robo19-74
    @robo19-743 жыл бұрын

    Dostal som defekt uprostred Noci vo Svedsku v hustych lesoch, vonku minus 28, a naozaj som nechcel IST Von z auta, manzelka vravela ze to je moja uloha, a to pritom varim a Periem ja co sa tyka domacnosti, tak ako je to potom??? Musel som vymenit to koleso, aby mi nezmrzlo dieta v aute. Som diskriminovany?

  • @daisy3434

    @daisy3434

    3 жыл бұрын

    Poznať, že i Vaša priateľka vnáša do Vášho vzťahu systém týchto hodnôt, stereotypizáciu, škatuľkovanie. Uväznila však iba seba svojimi predstavami. Neznamená to však, že i Vy máte žiť v tomto väzení, ani že máte niekoho do niečoho nútiť, keď sa na to necíti alebo keď ste fyziologicky stavaný lepšie na konkrétnu činnosť alebo máte odbornú kompetenciu v danej oblasti. Môžete však priateľke dodávať odvahu, že by to tiež zvládla a že je potrebné tieto veci vedieť, keď si človek musí nejak poradiť v danej situácií a chce byť všestranný.

  • @rebekasucha6440

    @rebekasucha6440

    2 жыл бұрын

    neveim či to môžete rovne brat ako diskrimináciu tam by išlo aj o to co robí ona (ale nesnažím sa nikoho ospravedlňovať) keby že som ja vo vašej situácii v aute -28 a potrebujem vymeniť koleso tak by som neišla ale poslala niekoho iného lebo neviem ako sa to robí, nemohlo by to zmysel robiť niečo čo neviem (ale zase musím dodať, že neviem či vy alebo vaša manželka viete ako vymeniť gumu) ale argument ako je to tvoje práce je úbohý čisto len sexistický (jak moja učiteľka dejepisu) ale určite by som to nebrala ešte ako diskrimináciu ak to človek nerobí na dennej báze. (sorry za gramatiku)

  • @sandralorinc2304
    @sandralorinc23043 жыл бұрын

    po precitani komentarov, sa chcem podelit aj ja o postreh. Vidim stale tu zadubenost v ludoch, ked sa zacneme bavit o peniazoch. Ano, zeny zarabju menej lebo pracuju v nizsie ohodnotenych zamestnaniach (ci si za to mozu same, alebo je zle nastaveny system, to nechcem rozoberat.). Pozrime sa ale na pracovnu poziciu v IT. Ja pracujem v IT, s mojimi kolegynami a kolegami. Sme na rovnakej pracovnej pozicii, mame rovnaku dlzku prace 8hodin, rovnaka napln prace, atd, A cudujme sa , moji kolegovia zarabaju v priemere viac ako my zeny (ich kolegyne). Kde je teraz ten problem? Kto moze za rozdielne ohodnotenie muzov a zien v takomto pripade? Teraz uz vidite potrebu feminizmu a neustalemu poukazovaniu na nerovnost? Lebo ja ano

  • @robertvalenta422

    @robertvalenta422

    3 жыл бұрын

    Na co je k tomu potřeba feminismus? Stačí podat žalobu, nebo pokud se vám do toho nechce, tak obyčejnou stížnost (v ČR na úřad práce nebo oblastní inspektorát práce). Není třeba nic dokazovat, naopak je povinností zaměstnavatele prokázat, že nedochází k diskriminaci, nebo že k rozdílnému ohodnocení existují objektivní důvody (např. přesčasy, pracovní pohotovost atd.). Feminismus není potřeba o nic víc než hnutí za ukončení dětské práce v uhelných dolech v SR. Pokud se to někde děje, tak stačí policie, aktivismus je dávno zbytečný.

  • @lordmachtan

    @lordmachtan

    3 жыл бұрын

    Vystriedal som zopar zamestnani a neviem o tom, ze by som ako muz zarabal viac. V jednom z nich zarabala kolegyna viac ako mi ostatni muzi, ale to bolo preto, ze bola iniciativna a chcela robit aj inu agendu. Dalsi kolega mal tiez trochu viac, lebo si to proste vypytal. A schopnost vypytat si viac je skor badatelna u muzov. Okrem toho bola na Slovensku studia o tomto a cuduj sa svete, vysledok bol, ze samotne HR (v tomto pripade zastupene zenami) davalo muzom vacsie nastupne platy. Nezabudaj, ze kazdy musi lobovat za seba a ak to je tak ako pises, musis ty s tym nieco robit, bud si vypytat viac alebo najst si lepsieho zamestnavatela = riesenie problemu je na tvojej strane.

  • @danielberan4363

    @danielberan4363

    3 жыл бұрын

    Muži sú ochotnejší pracovať nadčas. Ak je vo Vašej práci možnosť pracovať nadčas, tak nie je náhodou v tom ten dôvod, prečo zarábajú Vaši kolegovia viacej?

  • @daniellengel4664

    @daniellengel4664

    3 жыл бұрын

    Plat je o vyjednávaní. Nič vám nebráni sa zobrať a pýtať si väčší. U nás sú tiež medzi kolegami rozdiely lebo niekto vie otvoriť ústa a niekto sa uspokojí a dúfa žu sami dvihnú.

  • @12587drago

    @12587drago

    Жыл бұрын

    Mam za sebou hadam 20 pracovnych pozicii.. len raz som zarabal viac ako žena, lebo som makal o 50000% viac ako žena všade inde som mal NESPRAVODLIVO rovnaku hodinovku.. ked tí chlapi v tvojej praci plnia plany na 500% a ty na 20% , mala by si mat len 20% ich platu.. takto to vidim ja.. v každej jednej praci kde som bol, ženy sedlei, nikdy nerobili tažke prace, vždy im chlapi pomahali so všetkym..a zarabali rovnako.. to je ta prava nespravodlivost . Chlap musi všetko žene platit, ak ma žena rovnake peniaze ako chlap, prečo neplati žena 50% :D. Nespravodlivost.. je načase založit hnutie za chlapov....

  • @petramackova1886
    @petramackova188610 ай бұрын

    Čo ak to nepríde normálne len nám, že s chorým dieťaťom zostane doma mama, ale aj tomu dieťaťu? Či vzhadom na džendrovú rovnosť kašleme na všetko, čo je človeku prirodzené? Samozrejme, že keď matka vyslovene nemôže, tak tam zostane otec. K tomuto treba nejakú teóriu? A čo sa týka platov žien a mužov za rovnaký objem práce, k tomu tiež treba teóriu? Otázne je, či sa majú podmienky neustále prispôsobovať úpadku vzťahov, alebo by mali ľudia radšej prijať pravdu o prirodzenosti muža a ženy. P.S. Ako má byť platovo ohodnotená takzvaná fluidná, intersexuálna alebo transsexuálna osoba? A jéje. Aha. A bude hůř.

  • @felixrr7381
    @felixrr73813 жыл бұрын

    3:58 od půlky listopadu to mělo být? Přijde mi že to nevychází…

  • @rince7A

    @rince7A

    3 жыл бұрын

    0,88x12 = 10,56 10. Október -> Říjen 11. November -> Listopad

  • @felixrr7381

    @felixrr7381

    3 жыл бұрын

    @@rince7A to má být potvrzení, nebo vyvrácení?

  • @rince7A

    @rince7A

    3 жыл бұрын

    @@felixrr7381 "od polky októbra" znamená po česky "od půlky října" a nie listopadu. Aj ten výpočet je vi videu správne. Neviem či nerozumiete ako sa po slovensky povie listopad alebo len nerozumiete tomu výpočtu. Edit: Už som to pochopil. Ten výpočet vo videu nie je dobrý. Má to byť správne 10,56 mesiaca to znamená polovica novembra = listopadu.

  • @difgy4712
    @difgy47123 жыл бұрын

    Nesúhlasím, vo videu sú hlásané dezinformácie ohľadom gender wage gapu (spriemerovať výplaty všetkých žien a mužov a potom ich porovnať a povedať, že ženy sú diskriminované je dosť iracionálne, za rovnako odvedenú prácu na rovnakej pracovnej pozícii v rovnakej spoločnosti dostane žena rovnako ako muž). Ďalej, pokiaľ viem do parlamentu sú ľudia volení na základe hlasov voličov a nie pohlavia. To, že je v parlamente menej žien nie je nerovnosť, len neboli zvolené ľuďmi alebo svojimi stranami do NRSR. Moderný feminizmus vôbec nie je také nevinné dobré hnutie ako ho vyobrazujete. Neviem, čo si predstavujete ako rovnú spoločnosť, asi spoločnosť kde je v každom povolaní 50%M a 50%Ž. To je absurdné, liberálna demokracia má byť založená na "Equality of opportunity" a rozhodne nie na marxistickom "Equality of outcome". Ľudia sa majú do pracovných pozícií dostávať na základe ich schopností a nikdy nie na základe ich pohlavia/farby pleti... Video je neobjektívne progresívne zamerané. Jednoznačný dislike.

  • @AkinomKopas

    @AkinomKopas

    3 жыл бұрын

    Žiaľ, rodová nerovnosť napr. v parlamente má oveľa hlbšie korene siahajúce až do detstva a k tomu, ako sú deti vychovávané. Navyše sa stačí pozrieť, ako sa jednalo s tehotnými poslankyňami, legitímne zvolenými, že sa spochybňovala ich schopnosť venovať sa práci po narodení detí - Lucia Ďuriš Nicholsonová alebo Vladimíra Marcinková. "Equality of opportunity musí začať už od narodenia, nie až pri výkone povolania. Je to komplexný problém, ktorý sa nedá zúžiť len podiely mužov a žien v povolaniach. Odporúčam knihu Ženy, muži a společnost (Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran).

  • @wanaster1themetalhead144

    @wanaster1themetalhead144

    2 жыл бұрын

    Ať žije J. B. Peterson

  • @renatak4035
    @renatak40353 жыл бұрын

    ..... neviem či vôbec som chcela vedieť že od polky októbra pracujem zadarmo🤦‍♀️..... a tiež že o dve hodiny viac robíme neplatenej práce ako muži myslím že je to viac ako dve hodiny😉.....

  • @felixrr7381

    @felixrr7381

    3 жыл бұрын

    s tím pracováním zadarmo je tam myslím o měsíc víc než má být

  • @BloodyJanio

    @BloodyJanio

    3 жыл бұрын

    Ja som zato, aby ženy mali úplne rovnaké práva a povinnosti ako muži, pretože vo veľa veciach sú aj oveľa lepšie. Ale to, že by ženy pracovali od októbra zadarmo je hlúposť. Video neuvádza len fakty, ale aj polopravdy a toto je jedno z nich. To, že ženy priemerne oproti mužom zarábajú menej je fakt, ale skôr ako sa povie, že teda 2 a pol mesiaca kvôli tomu robia zadarmo je hlúposť. Ich plat je nižší kvôli ich práci, nie kvôli pohlaviu. Napr. Zo štatistiky vyplýva, že muži robia oveľa viac nadčasov a ženy nie sú ochotné (viac hodín v práci = vyšší plat), taktiež muž kvôli jeho väčšej fyzickej sile podáva väčšie výkony (s týmto sa žiaľ nedá nič spraviť, je to nefér, ale muži prosto majú vajčiská, takže majú viac testosterónu a sú silnejší). Výkonovo sú teda "lepší", aj keď kvalitovo nie, no vo veľa prác práve spraví ten výkon, kde opäť platí: väčší výkon = vyšší príjem. Napr. muž ma maximálnu hmotnosť, ktorú môže zdvihať stanovenú na 50kg, žena 15kg. Je tam 3x väčší rozdiel (áno viem, že ženy často x zdvihajú nad stanovený limit, ale to aj muži... A ak žena pracuje rovnako fyziciky ťažko ako muž, mala by mať z tejto stránky rovnaký plat. Väčšinou to však ale nie je) V neposlednom rade sú aj spomínané práce, kým muži radi pracujú ako programátori a v IT sektore ženy si vyberajú radšej pedagogické a humánne smery. Tam je asi rozdiel hádam jasný, predsa nemôže učiteľ mať viac ako programátor... Ale to tiež nie je dané pohlavým, ale rozhodnutím. Veď informatiku môžu ísť študovať aj ženy a aj študenti budú radi, ak bude aspoň jedna žena medzi nimi :D Takže to, že ženy majú menej je fakt, nie je to však dané pohlavím, ale miliónom iných faktorov. V čom sú ženy naozaj znevyhodnené je materská a deti. Otázne je ale nakoľko je možné zmeniť túto skutočnosť. Predsa len matka je matka a pre dieťa je dôležitejšia. Skôr teda ako nútiť zamestnávateľov, aby brali ženy, ktoré im aj tak utečú na matersku, by som radšej zvýšoval matersku, aby jednal ženy chceli mať deti a jednak, aby sa materskou vyrovnali mužom, alebo aspoň svojmu vzdelaniu a práci. Materská nie je žiadna dovolenka, ale 24 hod. práca, kde žena vychováva budúce generácie štátu. Toť môj názor :D

  • @renatak4035

    @renatak4035

    3 жыл бұрын

    @@BloodyJanio.... musím ti uznať že aj s týmto komentárom si sa nadrel vac ako ja s mojim.... 😉

  • @BloodyJanio

    @BloodyJanio

    3 жыл бұрын

    @@renatak4035 Áno presne tak ;) A preto skôr ako tu vyplakávať, že mám menej kvôli pohlaviu, by sa trebalo zamyslieť, či nepracujem menej ;)

  • @renatak4035

    @renatak4035

    3 жыл бұрын

    @@BloodyJanio určite nepracujeme menej skôr viac ako vy aj keď prídeme domov z práce.....

  • @johnfrok1287
    @johnfrok12873 жыл бұрын

    jj, taky jsem pro rodovou vyváženost. Například u nás v ČR chodili ženy do důchodu zpátečnicky dříve než muži. Teď je to myslím stejně, ale samozřejmě by neměli být ženy diskriminovány a měli by chodit do důchodu dle dnešního trendu čtvrtina života v důchodu o 4,5 roku déle než muži. Stejně tak máme v zákoně myslím dost zpátečnické omezení, že ženy nesmí tahat v práci více než 15 kilo (ale možná je to jiný číslo), což je značně diskriminuje, protože pak máme bohužel málo popelářek, hornic a kopáček a jiných důležitých pracovnic. A co absolutně nechápu je, proč ti zpátečničtí zaměstnavatelé u nás radši zaměstnají místo nějaký hezký ženský nějakýho chlapa, kterej za stejnou práci chce ještě více peněz. Dle mě by se to mělo prostě více vyrovnat, páč takhle je to příšerný :)

  • @kusso90

    @kusso90

    3 жыл бұрын

    Myslím, že u vás to bolo, že v policajnom zbore je málo žien, tak ak budú dvaja kandidáti (muž a žena) na prímačkách na tom rovnako tak musia uprednostniť ženu. A teda diskriminovať muža, len preto že je to muž

  • @rince7A
    @rince7A3 жыл бұрын

    "V praxi teda ženy od polky októbra kalendárneho roka pracujú zadarmo." Toto je zavádzanie. Ak chcete aby ľudia "zmúdreli" tak im nepodsúvajte polopravdy. Jasne treba rozlíšiť, keď žena zarába menej, lebo si na základe rôznych okolnosti (vratane rodovych stereotypov) vybrala nejake povolanie a pripady keď zarába menej len preto, že je žena. Ženy od polka októbra nepracujú zadarmo. Akurát dostávajú nižšiu mzdu v súvislosti s tým akú prácu robia. Existuje aj reálny gender gap, kde ženy zarábajú menej za naozaj rovnakú pracu, ale ten je menší.

  • @ankhax4944

    @ankhax4944

    3 жыл бұрын

    Vy ste to uplne vobec nepochopili. Porovnava sa rovnaka pracovna pozicia. Ak sedia vedla seba v kancli muz a zena na rovnakej pracovnej pozicii a muz ma 1000 Eur, zena 750 Eur, tak je to presne tak ako v tom videu. Je uplne jasne, ze sa nemozu porovnavat rozne pracovne pozicie a video to ani nerobi. Zmudrite trochu.

  • @kukynko

    @kukynko

    3 жыл бұрын

    @@ankhax4944 Myslim si ze porovnanie 1000 a 750 eur nie je porovnanie na rovnakej pozicii a myslim si, ze to ani nezohladnuje nadcasy.

  • @ankhax4944

    @ankhax4944

    3 жыл бұрын

    @@kukynko jeden myslel, vymyslel furik a musel ho tlacit.

  • @kusso90

    @kusso90

    3 жыл бұрын

    @@ankhax4944 a už nemusel tie veci vo fúriku nosiť v rukách. Taký fúrik je dosť dobrý vynález, pravdepodobne ho vymyslel muž :D

  • @rockodlak
    @rockodlak11 ай бұрын

    Protože jsou méně než muži!

  • @craft2549
    @craft25493 жыл бұрын

    Súhlasím že niektoré z týchto problémov existujú len si nemyslím ze by ich mali riešiť politici legislatívou lebo to by viedlo k socializmu a škodám na ekonomike. Myslím si že riešenie je skvôr v osvete.

  • @AkinomKopas

    @AkinomKopas

    3 жыл бұрын

    No keď tú legislatívu budú robiť ľudia neznalí veci, tak to naozaj nebude dobré... Avšak existuje mnoho schopných ľudí, ktorí by to vedeli dokázať. Žiaľ taká pani Záborská, ktorú je teda až príliš počuť a vidieť, ide úplne opačným smerom.

  • @craft2549

    @craft2549

    3 жыл бұрын

    @@AkinomKopas Nemyslím si že je to o ľuďoch. Ale o tom že sk teraz štát začne napríklad firmy nútiť aby 50% z ich akcií vlastnili ženy tak to sa v mnohých prípadoch rovná arizacii. Preto ja som skvôr za osvetu v rámci ktorej by sa ženy motivovali k podnikaniu.

  • @AkinomKopas

    @AkinomKopas

    3 жыл бұрын

    @@craft2549 To by bol začiatok z úplne zlého konca... Dalo by sa začať s dostupnosťou škôlok, možnosťou rovnomernejšieho rozdelenia starostlivosti o rodinu a deti, zmenou školského systému, ktorý by mohol konečne zodpovedať 21. storočiu... Toto je to, čo trápi našu rodinu, nie to, či ja vlastním podiel v nejakej firme... Áno, ide to aj zdola, vzniká mnoho alternatívnych škôl a škôlok, aby bolo možné realizovať to, čo som napísala vyššie.

  • @craft2549

    @craft2549

    3 жыл бұрын

    @@AkinomKopas V podstate súhlasím

  • @tristejeunefille
    @tristejeunefille3 жыл бұрын

    hmm chcelo by to statistiku na vnimanie slovneho spojenia "rodova rovnost", ja mam v sebe z bubliny z ktorej povodne pochadzam zakoreneny negativny vyznam pre ociernovanie gender ideologie. namiesto toho co to ozaj znamena. rovnake prilezitosti.

  • @wanaster1themetalhead144
    @wanaster1themetalhead1442 жыл бұрын

    Vůbec se mi nelíbí zaměňování názorů a faktů, které prezentujete. Je to velice nebezpečné.

  • @marekzajac1491
    @marekzajac14913 жыл бұрын

    Dobry den. Rad by som vyjadril nazor k tomuto videu. Ale chcel by som vopred poprosit o slusnost vo vyjadrovani (myslim v komentaroch) vzhladom k tomu, ze klucovymi heslami su - sloboda, rovnost, odstranenie diskriminacie. Dakujem. Na zaciatku uvadzate (s obrazkom mixera a kamionov), ze nie je dovod viazat druh cinnosti na jedno alebo na druhe pohlavie. Je to zavadzanie a je to v podstate znevazovanie povolania, pretoze niektore povolania nie je schopna vykovavat zena a niektore muz, a tak sa vzajomne doplnaju a v tom je ta krasa! Neviem si predstavit vymienat rezevu na kamione zenou. A ak poviete, ze zena predsa moze viest kamion a rezervu jej pride vymenit asistencna sluzba - tak by som chcel vidiet, ktora zena by bola nadsena, keby z auta asistencnej sluzby vystupila zena s tym, ze ide na kamione opravit defekt. No mozno spolu dve alebo tri by zdvihli pneumatiku. A tak by sa ta asistencna sluzba stala chtiac ci nechtiac groteskou na ceste. A uz vidim, ktora uspesna asistencna sluzba by bola spokojna s tym len kvoli idei "rodovej rovnosti". Ublizuje sa tym zene, ked otec usmerni svoju dceru, dcera moja byt kamionistkou nie je pre Teba. Ci taky otec sa drzi chybneho sterotypu? Nie plni si svoju rolu muza a dobre radi svojej dcere. Iny priklad, ktory muz bude vediet vykonavat povolanie zeny - matky? Ktory muz bude vediet kojit? Prepacte su to smiene veci az absurdne. Poviete toto video nie je o tom. Mate pravdu, lebo nieco take ako byt matkou a mat ten dar kojit a dat dietatu citit matku sa neda nicim nahradit. Ano byt matkou je najjedinecnejsie. To je pravda. O tom nemozme polemizovat. Mohol by som uviest a spolu so mnou aj Vy mnoho inych prikladov - napr. Ak zachranari potrebuju dobehnut s nosidlami az k Studenovoskym vodopadom, aby tam osetrili cloveka, ktory sa vazne zranil padom do vodopadov (pretoze kvoli terenu, tam vrtulnik nemoze pristat) a musia fyzicky bezat dolu, podat prvu pomoc a bezat hore. Zvladnu takuto narocnu fyzicku zataz zeny? Tam su na mieste muzi - zachranari, ktori vynesu raneneho na nosidlach. Poviete, ale to je samozrejme, o tom to video nie je. Aha, je o niecom inom? ---- Hovorite, ze muzi su spolocnostou a mediami tlaceni do viac rizikovejsich situacii --- ale pokial dobre pocuvam celu tuto relaciu od zaciatku sa snazite tlacit nie muza, ale zenu do situacii, ktore by mal vykovanat muz - priklad ten skvely kamion. A tak vytvarate na zenu tlak (spolocensky a medialny) a snazite sa ovplyvnovat verejnu mienku. Uz detom je tlacena v kreslenych cartoons- nenapadne ("milo :)"), napriklad, ze vysloboditelkou hasickou moze byt zena a odvazne ide s okruznou rucnou pilou vyrezat otvor, aby vyslobodila deti z horiaceho vozidla. Tak ja som este zenu nevidel robit s flexi bruskou (a ak by som ju videl, tak by som si pomyslel, ze to poriadne zneuzivaju zenu, ked musi robit taketo tazke a nebezpecne prace). Ak mam taky nazor ublizujem zene, oberam ju o slobodu? Prave naopak - tym chcem chranit zenu, jej zenske nezne srdce! Alebo poviete?, nestojime o take chranenie zeny - no tak potom je to naozaj smutne. ----- K tomuto by som chcel povedat - ze nech je mocne posilnena autenticka identita muza, aby muz bol bojovnik - nemusi svalmi, ale statocnym srdcom a ak treba aj svalmi. Ze moze byt otcom deti, ten velky dar. A nech je mocne upevnena a zveladna identita zeny - jej krasa, zenskost ten neocenitelny dar, ze moze byt matkou deti. ------ Velmi sympaticky hovorite o tom, aby muz sa mohol venovat rodine. Ale realita je ina! Ked pred nedavnom sa viedla v spolocnosti diskusia o tom, aby bola nedela skutocne dnom pokoja, aby rodina mohla byt spolu a zial nie, ze muz je preto casto mimo domova, ale prave zena, po ktorej blizkosti tuzia deti, "mamka kde si chybas nam", tak tato spoloceska diskusia dopadla v prospech zotrocavania zien, ano zotrocavania zien aj v nedelu. Prave zeny, ktore za pokladniami zarabaju malo penazi. Treba zabojovat, aby zarabali viac a aby mohli v nedelu byt doma so svojimi a slavit nedelu. Poviete, ale je tu predsa sloboda, dajme sancu zarobit si zenam - smutne. Kolke zeny matky by radsej zostali doma s rodinou, o ktorej hovorite. ----- Tema videa smerovala k tomu, ze pohlavie nie je totozne s rodom. Ze rod je naucene vystupovanie a spravanie. Tak ak toto video malo byt, ze zmudri, tak prinasa jednu obrovsku konfuziu a zmatok. Zaraza ma, akym pravom sa predkladaju myslienky, ktore sa dotykaju samotnej hlbokej identity zeny a muza. Su temy a skutocnosti ludskeho zivota, ku ktorym sa zodpovedne moze vyjadrit tim odbornikov - sexuolog, psycholog, psychiater a nepatri sa, aby k takymto vaznym temam, ktore mozu vazne narusit zdravy a harmonicky vyvin muza alebo zeny sa vyjadrovali neodbornici. Velmi by ma zaujimalo, ku ktorej kategorii odbornikov sa radia autori daneho prispevku, ktorym formuju verejnu mienku. Zo svojho pohladu viem, ze ak v prirode dojde k naruseniu rovnovahy - harmonie, tak dochadza k zmenam, ktore mozu byt tazko zvratitelne. Ak sa narusila priroda, dosledky vidime. Ak sa narusi zdravy vyvoj deti a mladeze - tym ze niekto zacne rafinovane narusat identu a zneistovat chlapcov a dievcata, moze to viest k vaznym deformaciam. Poviete si s nadlahcenim, ale my mame slobodu a nikto nam nebude radit, co je spravne a co nie. Sami sa mozeme rozhodnut. Ano mozeme sa rozhodnut - tak sa rozhodnite pri tankovani auta, ze dnes v ramci prednasky o slobode natankujem do benzinoveho motora naftu. Tak to by som chcel vidiet reakciu vasu, a vasho auta kolko km s nim prejdete, a potom co si o vas pomyslia v autoservise. Poviete ale to je smiesne, to tu nemiesajte. Preco? Len preto, ze to co sa do nasich deti a mladeze nalieva neuvidim ihned pri "nenastartovani auta"?, ale dosledky sa dostavia neskor? ------- Fotografie hraciek, ktore ste pri slide-och pouzili smerujete na deti. Staci byt s detmi a vnimat ich krasnu prirodzenost, a potom, myslienky, ktore tu prezentujete sa stavaju protivnymi. Neberte usmev a stastie detom. Studujuc dokumenty, ktore vydalo ministerstvo skolstva napr. o probleme sikany mi davaju pochopit, ze sikanou je aj odstrkovanie niekoho, pretoze ma iny nazor. Ak je snaha prezentovat idey typu - rozbi stereotyp, rob zo seba to cim nie si, byt tym cim som je hanba, hrat sa s babikou na mamu je hanba, moze viest k diskriminacii deti, ktore maju vlastne nazory a hrozi tu odstrkovanie. ------- A na zaver neviem, ci viete, ci nie, pocas pandemie bol navrh z dielne ministerstva, kedy zmenou školského zákona by sa donútili všetky školy aby vydávali „odpisy z dokladov“ v ktorých majú uvádzať po neskoršej zmene pohlavia bývalého žiaka nové meno a priezvisko, pohlavie a rodné číslo žiaka, ktoré sa nezhoduje s pôvodne vydaným dokladom o vzdelaní. To by v praxi znamenalo nebezpecenstvo pre tretie osoby - to znamena: niekoho dcera ide na internat a tam po zmene dokladov sa prihlasi byvat na tu istu izbu akoze dievca (pretoze ma meno ako dievca), ale v skutocnosti je to chlapec. Tak to je poriadna konfuzia. Tak to by som tomu prvemu dievcatu neprial. Tu hrozi realne sexualne obtazovanie zo strany akoze dievcata, ktore je v skutocnosti chlapec. Tak to su uz poriadne blaznovstva. Neviem aku legislativu ste mali na mysli na konci videa, ale ak myslite takuto, takyto realny navrh, ktory podal pan minister, tak to je velmi nekala a necestna praca. Nehodna titulu pravnik, pedagog a politik. Porozmyslajte o tom, vazeny autor, comu venujete svoju zivotnu energiu. Neviem, co Vas k tomu vedie. Kiez by sa Vam a tym, ktori to budu citat otvorilo srdce a rozum. Prajem Vam to. Pretoze vidim, zial, ze nelogicke sa stava logickym. Logickym preto (ako dosledok), ze sa na nieco DOLEZITE ZABUDLO, a tak potom nasleduje nelogicke konanie, ktore skodi. Na co sa zabudlo to necham na Vas, sami si dajte odpoved, porozmyslajte o tom. S pozdravom a prianim pekneho dna.

  • @craft2549

    @craft2549

    3 жыл бұрын

    No lenže niektoré ženy sú dosť silné. Niektoré sú dokonca kulturistki. Takže sa mi nezdá že by bol nejakí problém s tou výmenou rezervi na kamióne.

  • @AkinomKopas

    @AkinomKopas

    3 жыл бұрын

    Vyjadrím sa len k niektorým bodom Vášho textu. Po prvé, byť matkou nie je povolanie. Je to životná rola, ktorá doživotne a nenzvrátiteľne mení telo, psychiku a existenciu ženy. Z Vášho textu usudzujem, že materstvo vnímate veľmi idylicky, z čoho usudzujem, že zatiaľ deti nemáte. Sama som matkou, po pôrode som sa pasovala s popôrodnou depresiou, úzkostnou poruchou a post-traumatickou stresovou poruchou, mala som množstvo fyzických problémov, ktoré som pred pôrodom nemala. Pracovať s týmto všetkým budem musieť doživotne. Počas rodičovskej "dovolenky" mi vypršala pracovná zmluva. Teda nemám absolútne žiadnu istotu zamestnania, navyše pri hľadaní nového predpokladám diskrimináciu z dôvodu, že mám dieťa - aj to bolo spomínané vo videu. Po druhé, dar kojiť? Nie je to dar, nie je absolútne samozrejmé, že ženy sú schopné dojčiť. Ani to nejde prirodzene, u mnohých je to vydreté mesiacmi práce na zvyšovaní tvorby mlieka. Niektorým sa to aj napriek tejto snahe nepodarí. To je tiež môj prípad. Po tretie, dieťa si potrebuje vytvárať vzťah aj s otcom, od narodenia. Mnohí otcovia si takýto vzťah chcú vytvárať, ale okolnosti to neumožňujú. Po štvrté, "Kolke zeny matky by radsej zostali doma s rodinou, o ktorej hovorite." Určite sú aj také. Ale sú aj tie, ktoré by najradšej išli do práce, prípadne si to vymenili s mužom. Netreba škatuľkovať a idealizovať... Aj o tom je toto video. Po piate, k hračkám. Syn sa rád hráva s dopravnými prostriedkami, ale tiež chodí kočíkovať bábiky po ulici. Od malička je vychovávaný k tomu, že keď vyrastie a rozhodne sa stať otcom, je absolútne potrebné, aby sa aj on staral o vlastné dieťa - a to svojou prítomnosťou, riešením každodenných problémov... Po šieste. Ku "kategóriám odborníkov". Neuviedli ste napríklad vedné odbory etnológie, sociálnej antropológie, kultúrnej antropológie, rodových štúdií, ktoré majú množstvo výskumov k témam rodovej problematiky. Odporúčam knihu Ženy, muži a společnost (Claire M. Renzetti Daniel J. Curran). Som presvedčená, že aj vo Vami uvedených vedných disciplínach sú výskumy, ktoré by boli v opozícii k Vášmu názoru. A jednoznačne by som uvádzala "odborníčky a odborníkov". Zneviditeľnovanie žien jazykom je tiež problém, ktorého sa toto video, žiaľ, nedotklo.

  • @BloodyJanio

    @BloodyJanio

    3 жыл бұрын

    @@craft2549 sú silné, veľa z nich je silnejších ako ja, alebo ty :D To nemení nič na tom, že fyzicky sú utlejšie a slabšie. Je to proste dané tým, že silu ovplyvňuje testosterón. A keďže pokiaľ mi je známe ženy nemajú vajcia (našťastie) a testosterón sa tvorí práve tam, ženy v priemere sú slabšie. Prestaňme sa tu hrať na niečo čo neexistuje, prestaňme tu búrať fyzikálne zákony a chémiu a zatvárať oči pred pravdou. Miesto lychých pokusov spraviť ženy mužmi ich nechajme byť ženami. Zvyhodňujme ženy v tom, v čom sú lepšie a rozvíjajme tie časti. Ženy sú jednoduchlo fyzicky slabšie, sú však precíznejšie a kretívnejšie. Tak skúsme ženu zamestnať tam, kde využije svoje silné stránky miesto toho, aby sme sa tu tvárili, že je fajn ak bude žena meniť kolesá na aute... A takisto aj muža. Vtedy budú ženy na tom rovnako, keď spoločnosť pochopí, že rozdiely existujú, ale treba ich vedieť využiť vo svoj prospech. Nebudem predsa učiť rybu šplhať na strom a tváriť sa, že je v tom rovnako dobrá ako opica. A opačne.

  • @craft2549

    @craft2549

    3 жыл бұрын

    @@BloodyJanioprvé dve vety ktoré ste napísali sa vzájomne vylučujú.

  • @BloodyJanio

    @BloodyJanio

    3 жыл бұрын

    @@craft2549 Nie, nevylučujú. Treba si naštudovať čo znamená priemer. Prvá veta rozpráva o jednotlivcoch, teda ak porovnávaš konkrétnu ženu s konkrétnym mužom. Napr. nejakú fitnessku so mnou. Jasné, že bude silnejšia.... Ak vezmeš 3,5 miliardy mužov a 3,5 miliardy žien, tak ženy budú v priemere slabšia. To je aj dôvod prečo nesúťažia s mužmi, pretože priemerne by boli fyzicky znevyhodnené

  • @lordmachtan
    @lordmachtan3 жыл бұрын

    Odkial ste cerpali ohladne gender gap pay? Zaujimali by ma parametre toho vypoctu.

  • @Zmudri

    @Zmudri

    3 жыл бұрын

    V prvom rade sme na videu obsahovo spolupracovali so Slovenským strediskom pre ľudské práva. Konkrétne pri platových rozdieloch boli informácie doplnené aj zo sady štatistických údajov k téme Rodová rovnosť 2020 od Štatistického úradu SR, pár faktov bolo aj z tohto videa od Slovenskej debatnej asociácie, ktorí to zas zdrojujú v popise ďalej - kzread.info/dash/bejne/anqApcmJZpWwec4.html

  • @12587drago

    @12587drago

    Жыл бұрын

    ​​@@Zmudriaždy chlap bere nadčasy, maka viac a ovela ooovela tvrdšie ako väčšina žien .ženy si beru zo skusenosti neporovnatelne viac dni volna, maju kramy, nerobia narocne prace..hodinovka je vždy rovnaka, to že ja zarobim raz tolko na rovnakej pozicii je pre to, že tam potim krv.. nie pre to, že som chlap.. to hovorim zo skusenosti po 20 pracovnych pozicii čo som mal.. ano, vždy som mal rovnaku hodinovku, ano vždy som zarobil viac ako hociaka žena... LEBO SOM TAM POTIL KRV :)) ..

  • @robo19-74
    @robo19-743 жыл бұрын

    To vam Kolikova posiela funds na taketo sracky alebo mam uverit ze vas to bavi??

  • @samuelsvrcek4547

    @samuelsvrcek4547

    3 жыл бұрын

    :DDD