Poznańscy Rzemieślnicy: Opiekunowie książek od pokoleń (Introligatornia Lewandowscy)

Poznańscy Rzemieślnicy to projekt, który zrealizowaliśmy na zlecenie Fundacji Made In Art we współpracy z poznańskim Zaułkiem Rzemiosła. To cykl reportaży z wybranych pracowni rzemieślniczych, które działają na terenie Poznania i od lat są związane z tym miastem. Celem serii jest wprowadzenie odbiorców w przebieg procesu twórczego, a także pokazanie im potencjału i zaplecza lokalnych twórców. To także próba przybliżenia technik wytwórczych oraz materiałów, z których korzystają w swojej codziennej pracy przedstawiciele różnych zawodów rzemieślniczych. Ze względu na wsparcie promocyjne ze strony Poznań Design Festival w czasie rozmów z twórcami pytaliśmy ich także o interpretację hasła przewodniego wydarzenia, którym w tym roku jest ZAKORZENIENIE.
Do pierwszej serii reportaży zostały zaproszone 4 poznańskie pracownie.
Tak trafiliśmy do Introligatorni Lewandowskich.
Introligatornia Lewandowscy to najstarsza pracownia introligatorska w Poznaniu, która działa nieprzerwanie od 1921 roku. Wieloletnia rzemieślnicza tradycja rodzinna jest obecnie praktykowana przez czwarte pokolenie Lewandowskich. W warsztacie wykonuje się naprawy oraz konserwację dawnych wydawnictw, w tym egzemplarzy antykwarycznych. Ponadto w introligatorni są również wykonywane nowoczesne i innowacyjne oprawy. Jedną z odnóg działalności firmy jest projektowanie i wytwarzanie kart menu dla branż gastronomicznej i hotelarskiej.
Realizacja: Małgorzata Herman i Radek Zawadzki
Na zlecenie Fundacji Made In Art
Koordynacja projektu: Andżelika Jabłońska
Dofinansowane ze środków Miasta Poznania #poznańwspiera
***
Projekt Pracownie to inicjatywa grupy miłośników rzemiosła. Pokazujemy warsztaty i opowiadamy historie osób, które prowadzą działalność rzemieślniczą. Zachęcamy innych do pogłębiania wiedzy na temat tradycyjnych metod wytwarzania. Współpracujemy z rzemieślnikami oraz organizacjami, które wspierają kultywowanie polskiego rzemiosła.
Dowiedz się więcej: www.projektpracownie.pl
Nawiąż współpracę: www.projektpracownie.pl/wspol...
Wspieraj: patronite.pl/ProjektPracownie
Facebook: / projektpracownie
Instagram: / projektpracownie
LinkedIn: / projekt-pracownie

Пікірлер: 7

  • @arturbzynek274
    @arturbzynek274 Жыл бұрын

    Gratuluje pięknej historii, pasji oraz kunsztu!

  • @megsup167
    @megsup167 Жыл бұрын

    Super 🔥 Pozdrawiam ♥️♥️♥️

  • @tombensariworkshop
    @tombensariworkshop29 күн бұрын

    Pozdrowienia panowie!

  • @PrezesTrybunalu
    @PrezesTrybunalu2 жыл бұрын

    Pięknie panowie, niespotykana wartość w dzisiejszych czasach!!Nic nie zastąpi książki!!!Powodzenia!!!!

  • @beagru5706
    @beagru5706 Жыл бұрын

    Dziękuję za tę wspaniałą prezentację tego niezwykłego rzemiosła 🌻🍀, pozdrawiam serdecznie💗🌞

  • @hedwigstenka1948
    @hedwigstenka1948 Жыл бұрын

    Cudownie Panowie 👍to jest piękny stary zawód a książka jest zawsze lepsza niż internet.Młode pokolenie nie ma pojęcia o tym zawodzie Gutenberga i całej poligrafii. Pozdrawiam i życzę sukcesów.📔📒📕📗📘📙

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын

    ekspresówki muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''