Powstanie Styczniowe Siemiatycze 1863 Historyczne Bitwy Bellona - Hexmagazine tale

Ойындар

Siemiatycze to jedno z wielu cichych podlaskich miasteczek, w których życie toczyło się i toczy niby na uboczu historii, choć w rzeczywistości jest historią mocno naznaczone. Dziś, dzięki książce wydawnictwa Bellona, poświęconej Powstaniu Styczniowemu i właśnie bitwie siemiatyckiej z roku 1863, przypominamy wydarzenia, które rozegrały się w tym cichym podlaskim miasteczku.
Kanał Hexmagazine został stworzony w celu budzenia szerszego zainteresowania grami planszowymi oraz wielowymiarowo pojętą historią. Choć nie tylko. W ramach publikowanych treści prezentowane będą hobbystyczne recenzje, rozmowy, między innymi na temat mających zostać, czy już wydanych gier planszowych, oraz inne aktywności związane ze wspomnianymi tematami, takie jak np. warsztaty tworzenia gier, malowania figurek, ale także filmy z ciekawych miejsc. W czołówce programu wykorzystano motyw oparty na fragmencie utworu zespołu De Press "Marsz Oddziału Zapory" z płyty "Myśmy Rebelianci" wydanej w 2009 roku.
/ heksmagazynek
boardgamegeek.com/geeklist/23...

Пікірлер: 8

  • @mikoajolejnik5429
    @mikoajolejnik54293 жыл бұрын

    Pan Marek Szyszko jest najlepszym ilustratorem historycznym.

  • @Hexmagazine

    @Hexmagazine

    3 жыл бұрын

    100% prawdy :) Choć znalazłoby się jeszcze kilku innych też całkiem dobrych.

  • @r.k.7954
    @r.k.79543 жыл бұрын

    Fajna recenzja, tym razem mniej emocjonalna, a bardziej rzeczowa. Zwłaszcza im bliżej końca :)

  • @Hexmagazine

    @Hexmagazine

    3 жыл бұрын

    Podobno po tym poznaje się prawdziwych mężczyzn ;) Dzięki!

  • @dupadupa4432
    @dupadupa44323 жыл бұрын

    wiećej recenzji historycznych bitew !!

  • @RadoslawKotowski1984
    @RadoslawKotowski19842 жыл бұрын

    Będę musiał się zapoznać.

  • @michalwasil97
    @michalwasil973 жыл бұрын

    A jest coś o udziale czy roli miejscowej ludności żydowskiej? Inna rzecz stosunek do powstania, a inna rzecz stosunek do Polaków. Bo ten w wypadku Piusa IX był bardzo pozytywny podobnie jak całego Kościoła, o czym świadczą losy powstaniowe arcybiskupa Felińskiego. Nie trzeba było być za powstaniem, które wielu uważało za prowokację i rzecz szkodliwą, żeby być za Polakami i sprawą polską. Jak widać pan Ernest jest pod wpływem jeszcze insurekcyjnej szkoły historii, która potem wykorzystywał też PRL przeciwko Kościołowi. Co do udziału pośredniego duchowieństwa w ruchu narodowym, szczególnie na Podlasiu nie będę się wypowiadał, bo to szeroki temat. Ale i bezpośrednio się zdarzało choć było to wbrew dyscyplinie, na przykład zakonnicy z Włodawy. Nie trzeba przy każdej okazji chwytać za broń by bronić Polski.

  • @Hexmagazine

    @Hexmagazine

    3 жыл бұрын

    Tak, jest nieco o tym, zupełnie obiektywnie. Jest również mowa o postawie ludności prawosławnej oraz cerkwi, np. przypadek siemiatyckiego księdza prawosławnego Lacewicza, który niezbyt przychylnie patrzył na ruch spiskowy, a swoimi kazaniami spowodował, że i prawosławni patrzyli na insurgentów nieufnie i do powstania niezbyt chętnie dołączali. Gdybym to wszystko miał opowiedzieć to film trwałby godzinę minimum :)

Келесі