No video

Pomnik oficerów lojalistów, czyli od powstania listopadowego do powstania warszawskiego

Przed Pałacem Saskim, na placu stał swego czasu pomnik - obelisk upamiętniający tzw. lojalistów, czyli polskich oficerów, którzy nie przyłączyli się do powstania listopadowego. Jak to bywa w naszej historii, rzecz nie jest taka oczywista, że ci oficerowie byli zdrajcami; bo czy słuszna intencja zrywu niepodległościowego i w konsekwencji powstanie (listopadowe czy warszawskie), usprawiedliwia brak przygotowania i w konsekwencji także ogromną liczbę ofiar?
PS. nigdzie w filmie nie mówię, że dzieci walczyły w powstaniu warszawskim, proszę słuchać ze zrozumieniem. Zazwyczaj używam słów z rozmysłem :)
Jeśli podoba Ci się moja praca, będę wdzięczny jeśli postawisz mi kawę z linku poniżej. Dziękuję :)
buycoffee.to/o...
Częstsze spacery możemy odbywać na IG:
/ opowiadam_historie
Rozkład jazdy:
00:00 Wstęp
00:50 Pomnik lojalistów na pl. Saskim
01:45 Przebieg powstania listopadowego
03:54 Hotel Europejski Warszawa
04:12 Dlaczego powstanie listopadowe upadło?
04:35 Polski mesjanizm (Mickiewicz Dziady)
05:38 Powstanie warszawskie
06:10 Reduta Ordona (Mickiewicz)
06:50 Kościół św. Wawrzyńca (okopy Woli - gen. Sowiński)
07:35 Rewolucja francuska (Powsztanie w Wandei)
08:15 Ignacy Blumer
11:10 Maurycy Hauke Bosak
12:08 Polskie korzenie króla Karola
Bibliografia:
Borkowski W., Projekt archeologiczno-historyczny "Reduta Ordona", Archaeologia hereditas, Warszawa 2017 [pdf].
Kieniewicz S., Zahorski A., Zajewski W., Trzy powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, Warszawa 1994.
Zajewski W., Powstanie listopadowe 1830-1831, Warszawa 2021.
Tarczyński M., Generalicja powstania listopadowego, Warszawa 1980.
Lachowski J. [red.], Powstanie listopadowe = L'insurrection de Novembre = The Novembre Insurrection, 1830-1831, Lwów 1931.
Witkowska K., Powązki - mówiące kamienie. Inskrypcje nagrobków cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, Kraków 2009.
Biernatowie B. A., Cmentarz Powązkowski w Warszawie: metody inwentaryzacyjne, Warszawa 1992.
Hauke M., Spadek piśmienniczy po generale Maurycym hr. Hauke, Warszawa 1905 [pdf].
Czubaty J., Zawiedziona miłość. Maurycy Hauke, wSieci Historii, 3/2019 (70).
Dutkiewicz J., Ewolucja lewicy w powstaniu listopadowym, Przegląd historyczny 47 (40-920 [pdf].
Napiórkowski M., W obronie Reduty Ordona. Historia i mit, Roczniki Antropologii Historii 2012 nr 1(2) [pdf].

Пікірлер: 269

  • @ewagrunert604
    @ewagrunert6049 ай бұрын

    Dziękuję za podjęcie tematyki polskich, bezsensownych powstań. Całkowicie podzielam Pana zdanie o powstaniu warszawskim. Jak dotychczas nikt jeszcze nie powiedział o chociażby jednej korzyści jaką przyniosła ta zagłada ludzi i miasta. Pana spacery są kopalnią wiedzy i stale nie nie chodzę.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    twoje życie jest bez sensu.

  • @mattwalker4263

    @mattwalker4263

    9 ай бұрын

    @@adamkwiecien5489 Ciekawe czy poslal byś swoje dziecko z karabinem na czołgi.

  • @nightowl9176
    @nightowl91769 ай бұрын

    W pełni zgadzam się z Pana opinią o zgubnym romantyzmie, tym co od dawna gubi nasz naród. Warto też zdać sobie sprawę, że mity o wielkości i "prawości" rewolucji francuskiej czy też o wszelkich zgubnych powstaniach polskich mogą być podtrzymywane właśnie po to, by różne narody miały uformowaną świadomość i wdrożone tendencje do chaosu i krwawych zrywów, nawet kiedy te zrywy mogłyby się okazać samobójcze.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    Nieuku, samo pojęcie "narodu polskiego" zostało utrwalone właśnie w dobie Romantyzmu. To romantycy zwrócili uwagę na odrębność, tożsamość i samoświadomość narodu polskiego, barani łbie. Poczytaj sobie choćby prace polskiego romantyka, Maurycego Mochnackiego na ten temat.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    @@to_co_jest_prawdziwe Słusznie. Gdyby nie Romantyzm, to te głąby typu "Opowiadam Bzdury" gadałyby dziś po rusku. Wiwat Romantyzm!

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    ​@@adamkwiecien5489Romantycy nieomal doprowadzili do zniszczenia narodu polskiego. Tyle osób zginęło w bezsensownych powstaniach, tyle osób przez te romantyczne bzdety wylądowało na Syberii, tyle zniszczeń pozostawili po sobie, że to cud, że Polska i Polacy istnieją. A co do romantyków. Mickiewicz nawoływał w swoich utworach do powstania, a kiedy przyszło co do czego, to uciekł do Francji...

  • @to_co_jest_prawdziwe

    @to_co_jest_prawdziwe

    8 ай бұрын

    @@adamkwiecien5489 To prawda..to wszystko działo się w czasie romantyzmu...Nasze wielkie powstania narodowe i wojny Napoleonskie

  • @malgorzatamakowska9910

    @malgorzatamakowska9910

    5 ай бұрын

    Może , ale łatwo byc mądrym po 100 latach inaczej sie rozumuje w innych ,absolutnie innych czasach,

  • @mithrandir1774
    @mithrandir17749 ай бұрын

    Widzę tylko nazwę odcinka i już wiem że będzie mi się podobac. Dziękuję za taką twórczośc.

  • @_-_Rafael_-_
    @_-_Rafael_-_9 ай бұрын

    Całkowicie zgadzam się z Pańską interpretacją historii. Odcinek wspaniały jak zwykle.

  • @jaceklangiewicz3486
    @jaceklangiewicz34862 ай бұрын

    Bardzo dziękuję za tę, że tak się wyrażę, swoistą lekcję historii. Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora i Osoby komentujące

  • @Maniastopa
    @Maniastopa9 ай бұрын

    Powstańcy listopadowi po prostu nie mieli szczęścia. Legioniści Piłsudskiego też byli romantykami, też zatrzaskiwano przed nimi okna, ale im się udało. Po prostu Polacy muszą próbować w czasach chaosu i czasem koniunktura na globalnej szachownicy ukształtuje się tak, że wygrają. A odcinek bardzo dobry, jak chyba wszystkie zresztą.

  • @cassandra3645
    @cassandra36459 ай бұрын

    Zgadzam się dziś z Panem w 100%! Od dawna krew się we mnie burzy gdy słucham o polskiej bohaterszczyźnie, gdy nie mające najmniejszych szans powodzenia zrywy narodowe stawia się kolejnym pokoleniom za przykład prawdziwego patriotyzmu. Jak to ,świetnie ujął generał Patton "celem wojny nie jest umieranie za ojczyznę lecz sprawienie by tamci sk..#wiele umierali za swoją" Tak właśnie powinno być. Jeśli chodzi o powstanie warszawskie to oczywiście chwała jego bohaterom, ale wieczna hańba tym ,którzy je rozpętali. A taki np.Okulicki ma w Warszawie swoją ulicę...wrrrr! Dziękuję i pozdrawiam

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Bór i Monter też są upamiętnieni. Szczególnie ten ostatni jest wyjątkowo obrzydliwą postacią. To jak parł do powstania posuwając się do kłamstwa, manipulacji i szantażu oraz typowego romantyzmu (jak brak broni wedle niego miała zastąpić „furia odwetu”).

  • @cassandra3645

    @cassandra3645

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Bór według mnie był człowiekiem bardzo słabego charakteru, nie miał własnego zdania, ale za to łatwo dawał sobie narzucać cudze. Monter owszem, obrzydliwą postacią był, ale moim zdaniem Okulickiego nikt nie przebije. Cytat z niego: " "Musimy stoczyć wielką bitwę w Warszawie, i to niezależnie od ceny. Niech się walą mury, niech płynie krew. Tylko nasza walka, nasza śmierć, nasza ofiara może zmienić stanowisko wielkich mocarstw" Tylko kompletny szaleniec mógł coś takiego powiedzieć. Albo sprzedawczyk,co zresztą nie wyklucza szaleństwa.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    no tak, Okulicki...

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    wklej Pan ten cytat z siebie samego jeszcze w 25 innych miejsc, bo narazie dobrze Ci idzie. Robi mi to zasięgi :D

  • @LOPEZ99126
    @LOPEZ99126Ай бұрын

    Genialny przekaz....oby treść tego co Pan opowiada przebiła sie przez zabetonowane umysły romantykòw, ktorzy krzyczą na całe gardło,ze powstania były potrzebne ,bo bez nich by nie było Polski....sic.i zaczeła leczyć ku lepszej zmianie ...

  • @wlodzimierz2653
    @wlodzimierz26538 ай бұрын

    Wielkie dzięki za ciekawe informacje.

  • @Nieznany_Uzytkownik
    @Nieznany_Uzytkownik9 ай бұрын

    Powstanie Wielkopolskie też było "romantycznie" rozpoczęte bo bez planu a tylko w odpowiedzi na niemieckie ruchy. To że skończyło sukcesem było rezultatem determinacji powstańców ale też sytuacji, która okazała się korzystna a na ktorą powstańcy nie mieli wplywu. Także z tym generalizowaniem, że spontaniczne zrywy muszą przynosić klęskę to bym nie przesadzał. Tak samo walki o Lwów w listopadzie 1918 roku to nic innego jak kompletna improwizacja i to z udziałem dzieci a mimo wszystko zwycięska. W obecnych czasach łatwo jest wygłaszać w ciepłym fotelu "odważne" teorie.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    A jednak sytuacja militarna Niemiec w 1918 roku i w 44 roku to jednak dwie zupełnie inne sytuacje

  • @Nieznany_Uzytkownik

    @Nieznany_Uzytkownik

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Tak w 1918 roku militarnie były o wiele silniejsze niż w 1944. Okupacyjne wojska niemieckie panowały nad całą Europą Wschodnią - od Rygi do Kijow. Jeśli nawet tak to moment wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie był zaplanowany i był tak samo "romantycznym" zrywem. Mimo, że co do niektórych zrywów narodowych mam podejście sceptyczne to nie widzę powodu aby podchodzić do nich z szyderstwem i lekką ręką ferować proste wyroki.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@Nieznany_Uzytkownik nie ma we mnie grama szyderstwa odnośnie powstania warszawskiego. Jest głęboka niezgoda na zamordowanie miasta (ludności cywilnej i architektury) w wyniku romantycznego zrywu dowodzonego przez niekompetentych dowódców, którzy albo wiedzieli że jeden na dziesięciu powstańców ma broń (i wtedy są zbrodniarzami). Albo nie wiedzieli i wtedy są niekompetentnymi głupcami. To jest prosta matematyka.

  • @waldemarredzicki787

    @waldemarredzicki787

    9 ай бұрын

    ​@@opowiadamhistorieniestety co do Powstania Warszawskiego to wraz z upadkiem poszło na szczaw 25 % sumy bilansowej Państwa Polskiego

  • @ukaszKowalski-vu6qo

    @ukaszKowalski-vu6qo

    2 ай бұрын

    ​@@opowiadamhistorieDowództwo pracowało na korzyść Rosji. Cała akcja burza i powstanie warszawskie to była totalna głupota dowództwa lub celowe działanie agenturalne i tyle. AK powinna szykować się do konspiracji przeciw ZSRR a nie ułatwiać Rosjanom podbój.

  • @TowarzyszJakub
    @TowarzyszJakub9 ай бұрын

    Mega podoba mi się że idziesz głównym tematem odcinka ale dodajesz także różne ciekawostki historyczne o których nigdy nie słyszałem!

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Cieszę się zatem, że się podobało 😉

  • @lidiam6692
    @lidiam66929 ай бұрын

    W pełni się zgadzam, niesamowita audycja, ślicznie dziękuję

  • @czarodziejleon2758
    @czarodziejleon27589 ай бұрын

    Widzę nowy odcinek to wiem że spędzę miło wieczór oglądając pana film czekam na następny.

  • @KamilW928
    @KamilW9289 ай бұрын

    Dziękuję za popularyzację trzeźwego spojrzenia na historię Polski. To bardzo ważne, gdyż bez tego następne pokolenia będą powielać błędy przeszłości, a tego nie chce nikt, kto ma odrobinę rozumu i choć trochę zależy na kraju.

  • @tomaszkiedrowski3828
    @tomaszkiedrowski38289 ай бұрын

    Czytam komentarze i przeraża mnie jak łatwo przychodzi ludziom krytykowanie powstania warszawskiego. Tylko my nie żyliśmy w strachu o swe życie przez dlugie lata, nie widzielismy mordów i przemocy na ulicy, nie mordowano nam bliskich i przyjaciół ot tak, nawet cienia wyobrazenia nie mamy o uczuciach tamtych ludzi. Ale oczywiście zimna logika obali od razu sens powstania. Bardzo łatwo cos ocenic 70 lat później. A jesli chodzi o zrywy w czas zaborów, to chyba miałem szczęście i mi juz w szkole rzetelnie przekazano o nich wiedzę, bez zbytniej gloryfikacji.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Tak, na tym polega historia: na ocenie faktów z przeszłości bez uniesienia emocjonalnego.

  • @gin.z.tonikiem

    @gin.z.tonikiem

    9 ай бұрын

    Pokolenie niewolników nigdy tego nie zrozumie. Bez uniesienia emocjonalnego? Jak można mówić bez emocji na taki mord. A potem lata niewoli sowieckiej. Teraz też bez emocji stajemy się niemiecką prowincją.

  • @noszczykmichal

    @noszczykmichal

    2 ай бұрын

    Świetnie tylko nam się tłucze w kółko w szkołach jakieś bzdety jak powiedział autor o wyjątkowości i specjalnej roli Polski. Kończy się na tym że śmietanka intelektualna sam się wytłucze co tylko ułatwia zadanie później ewentualnemu okupantowi. Skutek jest taki ,że w Warszawie mamy makietę starego miasta a w Pradze historyczne miasto. Ale jak nam się udało jedno powstanie wygrać, e to już nie warto o nim wspominać bo gdzie tu romantyzm.

  • @ukaszKowalski-vu6qo

    @ukaszKowalski-vu6qo

    2 ай бұрын

    Jakie 70 lat później jak już po pacyfikacji partyzantów przez ZSRR po walkach w Wilnie wiadomo było co czeka Polskę! 😄 Jak nie Niemcy to Rosjanie spacyfikują partyzantów. Dowództwo pracowało na korzyść Rosji wydając złe rozkazy. Cała akcja burza i powstanie warszawskie to była totalna głupota dowództwa lub celowe działanie agenturalne i tyle. AK powinna szykować się do konspiracji przeciw ZSRR a nie ułatwiać Rosjanom podbój.

  • @marcin1143
    @marcin11439 ай бұрын

    Świetny film! Zgadzam się w 150%, że polscy romantycy z Mickiewiczem na czele robili w XIX wieku więcej złego niż dobrego dla sprawy polskiej. To "jakoś to będzie" to jest esencja polskości do dzisiaj. I to w każdej dziedzinie życia. My Polacy nigdy nie potrafiliśmy i nadal nie potrafimy prowadzić realpolitick. Lepiej lecieć z szabelką na czołgi, przy okazji pozbawiając życia siebie i postronne osoby niż myśleć politycznie i pewne sprawy załatwiać dyplomatycznie. Jednym z nielicznych, którzy próbowali inaczej był margrabia Aleksander Wielopolski za co został okrzyknięty zdrajcą i próbowano go kilkukrotnie zabić. Zresztą to z utworu autorstwa Jerzego Czecha, wykonywanego przez Przemysława Gintrowskiego pochodzi cytat, który doskonale oddaje to o czym jest ten film: "Pan narodu, margrabio, nie zmienisz Tu rozsądku rzadko się używa A jedno, co naprawdę umiemy To najpiękniej na świecie przegrywać."

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Jakby powidzieć Ziemkiewiczem: Jakie piękne samobójstwo.

  • @antekp2965

    @antekp2965

    9 ай бұрын

    przyłącz się do Węgrów. oni od 150 lat prowadzą realpolitik. np z Hitlerem na Stalingrad

  • @semafor5640

    @semafor5640

    9 ай бұрын

    @antekp2965 Zapomniałeś o węgierskich osiągnięciach w Wiośnie Ludów. A co do ich postawy podzczas II WŚ, to zauważ, ilu potrafili ocalić Polaków, Żydów, no i samych siebie.

  • @pawepluta4883

    @pawepluta4883

    9 ай бұрын

    @@antekp2965 Bardzo mało wiesz o polityce węgierskiej.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    Durniu jeden z drugim, samo pojęcie "narodu polskiego" zostało utrwalone właśnie w dobie Romantyzmu. To romantycy zwrócili uwagę na odrębność, tożsamość i samoświadomość narodu polskiego, barani łbie. Poczytaj sobie choćby prace polskiego romantyka, Maurycego Mochnackiego na ten temat. To romantycy nie pozwolili narodowi polskiemu stopić się z ruską barbarią w jeden organizm państwowy, jak tego chciały niektóre polskojęzyczne elementy w I połowie XIX wieku.

  • @Erintii
    @Erintii9 ай бұрын

    Cieszy mnie, że znalazłam kolejny kanał gdzie jest trzeźwa ocena a nie tylko moralne zwycięstwa i kapitały.

  • @messerchi
    @messerchi9 ай бұрын

    niesamowite, niby znam te historie, ale od godziny grzebię doszukując się faktów z życia tych wymienionych postaci :) super robota, jak zwykle.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    dziękuję, zatem owocnego grzebania :)

  • @JanKowalski-wm7oh
    @JanKowalski-wm7oh9 ай бұрын

    Kolejny wartościowy podcast.❤ Subskrybcja poszla 😊

  • @barbaralubikowska1432
    @barbaralubikowska14329 ай бұрын

    Rewelacyjny odcinek! Dzięki! 💐

  • @izaakgrinsberg6413
    @izaakgrinsberg64139 ай бұрын

    Kolejny świetny odcinek, życzę szybkiego wzrostu subskrypcji i wyświetleń!

  • @dariuszkotyk2546
    @dariuszkotyk25469 ай бұрын

    Dla autora brawa za pracę. Co do mitów to został zacytowany ten o zrywie podchorążych. A są pogłoski że ten niby zryw został zainicjowany przez dyplomację angielska. Powstanie w Polsce miało odciągnąć uwagę Carskiej Rosji od planów wyprawy wojennej na chanat Buchary. Powstanie na terenie buntowniczych Polaków było ważniejszym problemem niż wyprawa na nowe obszary środkowej Azji nawet jeśli przybliżały Rosję do Indii . A tego bali się Anglicy. Warto by było rozwiać lub potwierdzić ten mit.

  • @pawelkuba86
    @pawelkuba869 ай бұрын

    Mity mitami, ale historia, prawda jest zawsze ciekawsza. Dziękuję Panu.

  • @gruchaz
    @gruchaz9 ай бұрын

    Skądinąd wiedziałem o tych morderstwach dokonanych przez powstańców, ale nie znałem szczegółów. Dziękuję.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    Śmierć zdrajcom ojczyzny! Chwała pogromcom lojalistów zlikwidowanych w Noc Listopadową!

  • @KamilW928
    @KamilW9289 ай бұрын

    Powiedzmy sobie szczerze. To powstanie, a właściwie wojna polsko rosyjska nie było nam do niczego potrzebne. Królestwo Polskie, które odrodziło się w 1815 roku z łaski cara Aleksandra I oraz na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego było państwem de facto niepodległym. Miało ono odrębne terytorium, sejm, administrację, rząd, skarb, wojsko i politykę wewnętrzną, a językiem urzędowym był język polski. Z Rosją łączyła to państwo jedynie osoba władcy, czyli unia personalna, a co za tym idzie kwestie dotyczące polityki zagranicznej również były związane z polityką zagraniczną Rosji. Powstanie listopadowe zdegradowało niepodległą Kongresówkę do roli terytorium autonomicznego, które funkcjonowało na podstawie nie liberalnej konstytucji, tylko statutu organicznego, a kolejne z powstań, czyli styczniowe pozbawiło nad nawet tego. Zgadzam się co do tego, że romantycy są największymi szkodnikami w dziejach Polski i to oni są głównym źródłem naszych klęsk. "Polska Mesjaszem narodów". Tylko skończony dureń mógł to wymyślić, a jeszcze więksi idioci to powielają. Finlandia, która była w dokładnie takiej samej sytuacji żadnych powstań nie wszczynała, a mimo to odzyskała niepodległość nawet wcześniej, niż Polska, bo już w grudniu 1917 roku. Można było inaczej? Owszem, ale nad Wisłą realizm jest terminem obcym.

  • @marcinkrolikowski4812
    @marcinkrolikowski48129 ай бұрын

    Jak zwykle świetny odcinek. Dziękuję.

  • @wasiuuu1
    @wasiuuu19 ай бұрын

    wlasmie takie fakty mnie interesuja , dziekuje za podsumowanie 🙂

  • @skibbs2404
    @skibbs24043 ай бұрын

    Całkowicie się z panem zgadzam w ocenie naszych tragicznych powstań.

  • @jakubpiekut1997
    @jakubpiekut19979 ай бұрын

    Mnie z Romantyzmu wyleczyło przeczytanie Historii Wielkiego Księstwa Finalndii (1809-1917). Nie było tam żadnych powstań a niemrawa rusyfikacja przebiegała tylko w latach 1897-1906

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    ooo, widzę, że teraz wklejasz dwa swoje komentarze absolutnie wszędzie. Dawaj dalej, robi mi to zasięgi.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@marcinkowskimariusz7787 zapraszam, potrzymasz kamerę, może dasz radę.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@danutapawlikowska7069 a Twoja racja jest bardziej Twojsza niż mojsza.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    to się przenieś do Finlandii. Polska ma być Polską, a nie "drugą Finlandią". Gdby tacy jak ty rządzili, to byłaby częścią rosji.

  • @mattwalker4263

    @mattwalker4263

    9 ай бұрын

    Nam potrzeba było żywych Wokulskich a nie martwych bohaterów.Tworzyc firmy,bogacić się ,wychowywać następne pokolenia a nie rzucać się z motyką na slońce.To niepotrzebnie wywołane powstanie spowodowało tylko utratę wszystkiego co udało się wywalczyć przez lata poprzednie.A mieliśmy własne prawo,monetę i wiele innych rzeczy. A w czyim interesie wybuchło? Stawiam na tych od kielni i fartuszka.Im nigdy nie była na rękę silna Polska elita i budowanie podwalin pod przyszłe niepodległe państwo. I tak też było z następnymi powstaniami. Skutki odczuwamy do dziś.

  • @roberttomasz6371
    @roberttomasz63719 ай бұрын

    jak zawsze super odcinek!

  • @feudatari1684
    @feudatari168422 күн бұрын

    Mądry człowiek.

  • @mateuszjasinski3733
    @mateuszjasinski37339 ай бұрын

    Zgadzam się ze spojrzeniem na romantyzm, miło widzieć, że ktoś myśli podobnie. Swoją drogą Corazzi zaprojektował w miejscowości skąd pochodzę pałac dla Edwarda Rastawieckiego i prawdopodobnie stajnie z wozownią 😊

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Dołhobyczów?

  • @mateuszjasinski3733

    @mateuszjasinski3733

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie zgadza się 😊

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    "Miło widzieć, że ktoś myśli podobnie" - to się nazywa solidarność w nieuctwie :) Pleciecie bzduy kompletne, ale jest wam miło, bo pleciecie je wspólnie :) Gdyby nie Romantyzm, to pewnie gderałbyś dzisiaj po rusku.

  • @Gracz87
    @Gracz87Ай бұрын

    Popieram Pańskie widzenie kwestii Powstania Listopadowego. Ocaliło ono nie tyle Belgię co Pruską ekonomię po przegranej z Polską wojnie celnej.

  • @marcin1143
    @marcin11439 ай бұрын

    Wesoło tu dzisiaj, ale po obejrzeniu filmu czułem, że tak będzie 😉

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    i co najciekawsze (ale spodziewane) wszyscy mają problem z PW choć to tylko wątek poboczny opowieści o lojalistach. To tylko pokazuje, że historia potrafi rozpalać emocje :)

  • @peterlj613
    @peterlj6139 ай бұрын

    Żeby chociaż 5% nauczycieli historii miało taką pasję opowiadania jak Pan!

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Nauczyciele uczą od lat dokładnie tego samego materiału i mówią do ludzi zazwyczaj mało zainteresowanych. Ja mam ten luksus że wybieram tematy plus na ten kanał trafiają ludzie którzy są już zainteresowani.

  • @dziadydziady
    @dziadydziady9 ай бұрын

    Bez wyplenienia mesjanizmu nie pójdziemy nigdy o krok do przodu w tym kraju. "`Eroica" Munka zamiast smętnych opowieści o zwycięstwach moralnych, które to pojęcie w teorii militarnej nie istnieje. Dzięki za świetny materiał.

  • @dziadydziady

    @dziadydziady

    9 ай бұрын

    @@danutapawlikowska7069 nie zrozumiałem do końca Pani wywodu, po pewnie jestem za prosty na taką kanclerską głowę i szkatułkowe opowieści, ale wiem jedno - "każdy oczytany Polak" to znaczy 0,5 promila ogółu. Więcej takich filmów, więcej takiej narracji - zdrowsi będziemy.

  • @robertpietrzak68
    @robertpietrzak689 ай бұрын

    Po ostatnich wyborach wypadałoby reaktywowąć ten pomnik targowicy slugusów moskwy i Berlina

  • @angelamomudu4354

    @angelamomudu4354

    9 ай бұрын

    A jakie pomniki przynależą rządzącym do tej pory sługusom banderowskiej Ukrainy?...

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    Sługusy Moskwy jeszcze rządzą w Polsce.

  • @beatapogorzelska1241
    @beatapogorzelska12419 ай бұрын

    Są rzeczy które się czuje ale się ich nie rozumie -Guareschi. 12 latka bym nie puściła ale 16 latkowi bym nie zabroniła.Gena nie wydłubiesz.Moja ciotka łączniczka zginęła.

  • @KatarzynaWojciechowska1

    @KatarzynaWojciechowska1

    9 ай бұрын

    Pogratulować i zaplakać. Zeby w ramach zabawy pobiegl i sprowadzil smierc na innych, na cywili? Ewidenfnie malo pano wie o historii polskich powstan. Bajeczki nie zastapia mozgu.

  • @Artur_M.
    @Artur_M.9 ай бұрын

    Podejrzewam, że mój dawny komentarz mógł być jedną z inspiracji do stworzenia tego filmu. Miło mi z tego powodu, choć przyznam, że sam mam większy sentyment do naszej tradycji romantycznej, w tym powstań, choć nie bezkrytyczny. Powstanie listopadowe jest skomplikowane, bo składa się własciwie z dwóch osobnych części: chaotycznej rewolucji zaczętej w noc listopadową przez podchorążych i regularnej *wojny polsko-rosyjskiej 1831* roku. Wojny toczonej już po oficjalnym zdetronizowaniu Mikołaja I przez Sejm, jako króla polskiego, kiedy stało się jasnym, że ten nie chce negocjować i tylko czekał na pretekst by ostatecznie odebrać Kongresówce autonomię. Ironią całej sytuacji jest to, że zdecydowana większość, jeśli nie wszyscy oficerowie zabici w noc wybuchu powstania zapewne walczyli by w tej wojnie (oczywiście po polskiej stronie). Kolejnym paradoksem jest to, że ze wszystkich przegranych powstań, to miało być może największe (choć wciąż małe) szanse sukcesu. Ale jedną z przyczyn porażki było własnie to, że polskimi dowódcami byli ludzie, którzy tego powstania nie chcieli i od początku nie bardzo wierzyli w zwycięstwo. Z nieco innej beczki: historia całej rodziny Hauke jest naprawdę fascynująca. Podobnie ciekawa jest biografia Ignacego Blumera, szczególnie jej piracki epizod. Kolejnym polskim legionistą, który stal się na pewien czas piratem z Karaibów, był Kazimierz Lux, nota bene Warszawiak.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    i dlatego warto pisać mi komentarze; ja sobie zapisuję na karteczce i jak systuacja dojrzewa, to powstaje film. O Luxie spotkałem jakieś krotkie info przy okazji czytania o Blumerze :)

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@danutapawlikowska7069 ooo, widzę że żona usiadła i wkleja. Sugeruje więcej.

  • @marekkotlicki9693
    @marekkotlicki96939 ай бұрын

    Bardzo, bardzo ciekawe. Zgadzam się, że nasz romantyzm, gorszy jak reumatyzm

  • @witcherofrivia8203

    @witcherofrivia8203

    7 ай бұрын

    To bardziej objawy zespołu Alzheimera.

  • @urszulawrona6049
    @urszulawrona6049Ай бұрын

    Bardzo lubię Pańskie opowieści, ale część poświęcona Mickiewiczowi całkowicie nietrafiona. "Jakoś to będzie" z "Pana Tadeusza" to przecież jawna ironia, tak często stosowana przez autora w tym cudownym tekście. Mesjanizm - właśnie w tej formie, która Pan przedstawił - nie skłania do szaleńczych powstań, ale właśnie do cierpliwego, Chrystusowego, znoszenia cierpienia rozbiorów i czekania na zmartwychwstanie. Przecież właśnie propagowanie bierności zarzucał Mickiewiczowi Słowacki.

  • @marekturzynski6991
    @marekturzynski69914 ай бұрын

    Witam.Jest spór o historię tylko szkoda, że padły obelgi każdy, ma prawo do własnej oceny.Ja osobiście uważam,że Polska etniczna to około 200-220tyś km kwadratowych(Mazowsz,Małopolska,Wielkopolska,Kujawy,Łódzkie,Świętokrzyskie,wschód śląskiego,zachód podlaskiego,zachód lubelskiego,zachód podkarpackiego, z pomorskiego Gdańsk, Kociwie,Krajna i może Kaszuby, i tyle.Ziemie ruskie(Lwów,Tarnopol,Stanisławów z Pokuciem oraz Bełz,Włodzimierz,Ratno,około 60tyś km kwadratowych)to zasługa Kazimierza lll i to tyle polskich kresów które, można byłoby raczej trwale spolonizować.Oczywiście szkoda reszty Śląska i Ziemi Lubuskiej.ale jak byśmy sobie odpuścili ciągłe użeranie się na wschodzie to, może Śląsk i Nowa Marchia wróciła by do Macierzy już w XV-XVII wieku, a nie dopiero za sprawą Stalina.I wtedy nie było by(raczej) wymazania Polski z mapy świata i tematu honorowych klęsk narodowych ,czyli dawania pretekstu zaborcą do wybijania najlepszych genów z Naszego Narodu.A,co było to wiemy a, co będzie to ho ho.Zdrówka.

  • @krzysztofk.5885
    @krzysztofk.58859 ай бұрын

    Film mi się podobał ...Pozdrawiam Pana 🙂👍

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    i ja pozdrawiam!

  • @zbyszekbanasiak4260
    @zbyszekbanasiak42609 ай бұрын

    Dziękuję za pańską pracę. Zgadzam się z większością pańskich opinii na tematy warszawskie wyrażane w materiałach. Czuć swojaka :)

  • @barbarak3292
    @barbarak32927 ай бұрын

    Doskonały komentarz do mesjanizm, który spowodował wiele zła. Dziękuję

  • @wadysaw1612
    @wadysaw16122 ай бұрын

    Jeszcze tylko brakuje cytatu "Polskosc to nienormalnosc"

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    2 ай бұрын

    jeśli do istoty polskości dla Pana/Pani należy co pokolenia czy dwa popełnianie narodowego samobójstwa, to nie znajdziemy wspólnego języka

  • @rami2x2
    @rami2x29 ай бұрын

    Dziękuję za świetny film. Tytułem komentarza można tyko zapytać, co zamiast? Co innego dyktuje serce, co innego głowa. Jaką przyszłość miałby Naród Polski, w inny sposób zaznaczając swoją obecność i aspiracje? Ale to tylko political fiction.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Sugeruje prześledzić losy i postępowanie Finów. Najpierw pod butem Szwecji, potem Rosji. Bez powstań. Odzyskali niepodległość nieco wcześniej niż my. Można bez stosu bezsensownych trupów. Ja wiem, że Polska to nie Finlandia. A jednak. Co trzeba było robić? To, co śwatowe mocarstwa. Kalkulują i idą na twardo. Jeśli nie możesz pokonać przeciwnika to nie wyskakujesz do wojny. Konspirujesz. Gromadzisz know how, budujesz świadomość ludzi, robisz tajne komplety, uczysz ludzi historii, języka, kultury. Odpowiedni czas słabości przyjdzie. Tak zrobili powstańcy Wielkopolscy. Niemcy były pokonane. Powstanie i cyk, zwycięstwo. Można? Można.

  • @rami2x2

    @rami2x2

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Dziękuję za odpowiedź. Niewątpliwie coś w tym jest. Jednak, jak słusznie Pan zauważył, Polska to nie Finlandia. Inne doświadczenie historyczne, inne położenie geopolityczne z naciskiem na to geo, inna szeroko rozumiana gospodarka. Długo można wymieniać. Na tle Pańskiej odpowiedzi przychodzi mi na myśl wiele zmarnowanych szans.

  • @jezalb2710

    @jezalb2710

    9 ай бұрын

    ​@@rami2x2Czesi przez kilkaset lat byli pod panowaniem Habsburgów. I dali sobie radę

  • @jezalb2710

    @jezalb2710

    9 ай бұрын

    ​@@rami2x2ten naród polski to była szlachta tyko. A chłopi byli traktowani jak niewolnicy

  • @rami2x2

    @rami2x2

    9 ай бұрын

    @@jezalb2710 i proszę popatrzeć co z tego wyszło biorąc pod uwagę przed i po tych kilkuset lat.

  • @JohnDoe-kv2ki
    @JohnDoe-kv2ki9 ай бұрын

    Przykre jest to ale prawdziwe: Bohaterowie wyginęli w Powstaniu Warszawskim....

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    W życiu bym nie pozwolił, żeby moje córki biegały po barykadach z pistolecikami, albo butelkami z benzyną na czołgi...

  • @HannaARTzink
    @HannaARTzink9 ай бұрын

    Z oceną Romantyków zgodziłabym się tylko pewnym stopniu. Przenosili treści angielskich masonów ale może tylko Mickiewiczowi masoni, francuscy za to płacili. Idea walki o Polskę nie ziściła się w ich dobie, ale ziściła się w postaci odzyskania niepodległości. Nie odbyło się to bez walki. Nie jesteśmy zlepkiem regionów, zachowaliśmy język i poczucie wspólnoty, chociaż jest to chętnie zawstydzane. Może ciągle jest w nas ta gorąca ława. Myślę że tak. mickiewiczowska.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    ja nie twierdzę, że wszystko co Mickiewicz pisał było błędne (jakkolwiek to rozumieć). Natomiast mesjanizm był i jest ślepą uliczką. Jest nieracjonalny + donikąd nas nie prowadzi. Walka jeśli przychodzi z zewnątrz (jako wynik ataku obcego państwa jak np. w 1920 r. czy 39 r.) jest czymś całkowicie zrozumiałym. Czym innym jest jednak wywoływanie powstań bez liczenia się z realiami. Po takiej akcji zostają zgliszcza (jak po PW). A czczenie tych wydarzeń jest jakimś błędnym kołem. Mało kto potrafi wymienić powstania, które wygraliśmy, przegrane każdy wymieni z marszu. To jest chora sytuacja.

  • @Anna-fm7hh
    @Anna-fm7hh2 ай бұрын

    Po poznaniu życiorysu Mickiewicza, jestem pewna, że był zaburzonym narcyzem krzywdzącym kobiety w życiu osobistym i strasznym megalomanem jako twórca.

  • @paulmattt
    @paulmattt9 ай бұрын

    13:10. Ciekawe, że dedykacja jest po polsku a nie po francusku.

  • @Trembicki1
    @Trembicki19 ай бұрын

    Polecam książkę Waclawa Gąsiorowskiego ,,Księżna łowicka".

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Proszę o krótkie streszczenie 🙂

  • @Trembicki1

    @Trembicki1

    9 ай бұрын

    Została żoną Konstantego-ślub brali w obu obrządkach-może to by przyczyniło się do wcześniejszego zdjęcia wzajemnych anatem.NIedawno nasz św.J.P.II zdjąl je ale uznał je tylko Konsantynopol -Moskwa z wierchuszką z KGB nie.I mamy wojnę na Ukrainie. @@opowiadamhistorie

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@Trembicki1 ciekawe, dziękuję!

  • @sumazdar
    @sumazdar9 ай бұрын

    Dziękuję

  • @pan_dreptak
    @pan_dreptak5 ай бұрын

    Polecam wszystkim wykład trzyczęściowy na temat powstania listopadowego autorstwa Grzegorza Brauna, tak tego od gaśnicy. Wykład jest genialny odbrazowiajacy ten zryw, nawet jak dla mnie szokujący ale bardzo dobrze udokumentowany i wydedukowany i jest na YT.

  • @skibbs2404

    @skibbs2404

    3 ай бұрын

    Tak. Pamiętam te pasjonujące wykłady o powstaniu listopadowym.

  • @0606solo
    @0606solo3 ай бұрын

    Przeczytałam tutaj wiele komentarzy dotyczących zrywów narodowych, powstań. Przez wiele z nich przemawiają emocje i "krew niech się leje dla wyzwolenia Ojczyzny". Ale dlaczego pamiętamy o naszych wielkich porażkach? Może powinniśmy zapytać komu zależało na tym, byśmy zapomnieli o zwycięstwach? Byśmy nie chwytali za broń, bo i tak czeka nas klęska? Taka wojna hybrydowa w czasach bez internetu. Ot, taka moja filozofia chałupnicza. Proszę więc, nie doszukiwać się w komie oceny samych powstań. To zostawiam "zimnokrwistym" historykom, oni są najbardziej kompetentni. Za filmik bardzo dziękuję. To nie był stracony czas.

  • @majsterszef11
    @majsterszef119 ай бұрын

    Świetne.

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski20829 ай бұрын

    Następni krytycy po dziesiątkach lat i znają historię

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    Po to jest historia, żeby się uczyć na błędach przeszłości i nie powtarzać tego w przyszłości.

  • @JanNepomucen2
    @JanNepomucen29 ай бұрын

    super

  • @agnieszkastrumio1868
    @agnieszkastrumio18685 ай бұрын

    LUDZIE SPYTAJCIE POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH A NIE PRZYTAKUJCIE GŁUPIO -ONI ZA NAS GINĘLI - A ROMANTYZM TO NAJPIĘKNIEJSZA EPOKA

  • @chlejepan1735

    @chlejepan1735

    5 ай бұрын

    A co mówią lekarze?

  • @werwolfff
    @werwolfff9 ай бұрын

    Ciekawe czy po ewentualnej odbudowie Pałacu Saskiego, pomnik Księcia Poniatowskiego zostanie przedstawiony. 🤔

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    plan jest taki, że wróci

  • @antekp2965
    @antekp29659 ай бұрын

    obawiam się, że gdyby nie te źle przygotowane powstania z XIX w. to skończylibyśmy podobnie jak Ukraińcy czyli na pół zrusyfikowani. na początku XIX w. poziom świadomości narodowej wśród osób polskojęzycznych zapewne nie sięgał nawet 5% polskojęzycznych osób. elitę można przekupić, zgładzić albo upodlić kolaboracją, a wtedy tożsamość narodowa całej reszty sprowadza się do wyszywanek i wiejskich pieśni, po prostu folkloru. patrzymy na polskość z dzisiejszej perspektywy, ale te 200 lat temu przecież nie była za wiele warta. polska arystokracja wolała rozmawiać po francusku, przewaga technologiczna (i cywilizacyjna w funkcjonalnym sensie) żywiołu niemieckiego była miażdżąca, co na Śląsku i Wielkopolsce pod koniec XIX w. często prowadziło to wybierania niemieckiej tożsamości

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Tak, tożsamość narodowa tak jak my dziś ją rozumiemy to późniejszy wynalazek. O tyle zgody. Nie znam jakiegoś opracowania które by na faktach opisywało ze powstania to jakiś katalizator wzbudzenia świadomości narodowej.

  • @XLOKO49

    @XLOKO49

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Musisz, chłopie, więcej czytać!

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@XLOKO49 to prawda a teraz poproszę jakieś 3 pozycję na ten temat; konkret a nie beletrystyka. Ja podaje bibliografie w opisie. Teraz Twoja kolej.

  • @piotrp5668

    @piotrp5668

    9 ай бұрын

    Jest wiele państw, które przetrwały nie wylewając hektolitrów krwii w niemających szans powodzenia powstaniach. Finlandia istnieje, mimo że powstań przeciw carowi nie było, Czechy są państwem, mimo tego że Praga nie została zmieciona z powierzchni ziemi jak Warszawa w WW2.

  • @antekp2965

    @antekp2965

    9 ай бұрын

    ​@@piotrp5668 są też Białorusini i Białoruś. niespecjalnie się buntowani, nie to co Ukraińcy

  • @paulmattt
    @paulmattt9 ай бұрын

    5:10. Święte słowa!

  • @pauldechampignon2287
    @pauldechampignon22879 ай бұрын

    Ciekawi mnie dlaczego na grobie zony Ignacego Blumera jest Oznaka ksiecia Walii? Widoczne w 9:45.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Nie jestem specem od heraldyki ale to raczej oznaka rodu małżonki Blumera. Wiemy że pochodziła ze szlacheckiego rodu. Korona rangowa wskazywała by raczej na markizę. Trzy strusie pióra to oczywiście symbol z godła księcia Walii ale zdarzają się i w innych oznakach w tym polskich.

  • @joelemonn9035
    @joelemonn90359 ай бұрын

    kwestie "prowokacji listopadowej" już przed laty obszernie omówił obecny dziś poseł Grzegorz Braun kzread.info/dash/bejne/ipWLtslmqdK9prA.html kzread.info/dash/bejne/haVrwcuugdjeppc.html kzread.info/dash/bejne/pWeeytxrdpqWmaQ.html

  • @Borubar_de_San_Escobar
    @Borubar_de_San_EscobarАй бұрын

    Szkoda, że jako naród nie czcimy zwycięskich powstań, za to z lubością rozdrapujemy rany po tych przegranych. No tak, przecież Wielkopolanie i Ślązacy to nie Polacy?

  • @barbakan6432
    @barbakan64328 ай бұрын

    Grzegorz Braun o powstaniu listopadowym kzread.info/dash/bejne/ipWLtslmqdK9prA.htmlsi=2e-PtoVPvKRBua1w

  • @maciejw5588
    @maciejw55889 ай бұрын

    Jak zwykle świetny film. Pytanie- co to za mapa z nałożonymi zdjęciami i opisami obiektów?

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Fotopolska

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd42439 ай бұрын

    ...początkowe powstanie przeistoczyło się w Wojnę Polsko-Rosyjską 1830 - 1831 r.

  • @to_co_jest_prawdziwe
    @to_co_jest_prawdziwe9 ай бұрын

    Mickiewicz podobnie jak Sienkiewicz dla poczucia jednosci narodowej zrobili najwięcej i są bohaterami..

  • @TheKrzy65siek
    @TheKrzy65siek9 ай бұрын

    Po pierwsze, jedenasto czy dwunastoletnie dzieci nie walczyły w powstaniu. To jest mit. Ale to prawda, dzieci w powstaniu ginęły, tak jak wszędzie w czasie wojny.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    powiedziałem, że uczestniczyły i że ginęły a to są dwa fakty. Nawet gdyby obierali ziemniaki na zapleczu, ale w wyniku tego poniesliby śmierć, byłoby to dla mnie naganne. Z faktu, że zawsze na wojnie giną dzieci nie wynika, że należy to normalizować jakimś romantycznym mitem czy patriotycznym uniesieniem.

  • @TheKrzy65siek

    @TheKrzy65siek

    9 ай бұрын

    ​@@opowiadamhistorie Dzieci nie były żołnierzami i nie podlegały pod rozkazy wojska. I w związku z tym, ani nie obierały ziemniaków żołnierzom, ani nie nosiły amunicji. Ergo - nie uczestniczyły. A że ginęły w czasie wojny, cóż, taka natura wojny. PW nie było w mojej opinii żadnym patriotycznym czy romantycznym uniesieniem, było natomiast błędem wojskowym - błędem w ocenie stanu sił niemieckich i tego jak zachowają się Sowieci. To jest zasadnicza różnica. Pomysł na Powstanie Warszawskie był pomysłem racjonalnym - błędnym, ale racjonalnym.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    pełna zgoda, tylko nadal dla mnie jest ogromna różnica między: a. przychodzi wojna -> bronimy się -> są ofiary, w tym dzieci b. wzbudzamy powstanie (które nie miało szans) -> przyjmujemy pomoc dzieci -> dzieci giną Sytuację A rozumiem i fakt, taka jest wojna. Sytuacja B jest dla mnie nie do przyjęcia.

  • @TheKrzy65siek

    @TheKrzy65siek

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Popełniasz błąd oceny anachronicznej. My dzisiaj wiemy, że powstanie było bez sensu, ale podejmujący decyzję o powstaniu takiej wiedzy nie mieli. Mieli pełne prawo uważać, że sytuacja rozwinie się korzystnie.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Zupełnie się nie zgadzam: a. na podstawie jakich FAKTÓW mieli prawo uważać (mowa o dowódcach), że sytuacja rozwinie się korzystnie? b. jeśli wydaje się rozkaz do powstania wiedząc, że sposród powstańców bodaj 1 na 10 miał broń a przeciwnik jest uzbrojony i wyszkolony, to nadal brzmi to jak zbrodnia wojenna.

  • @Morgrandir
    @Morgrandir9 ай бұрын

    Film bardzo dobry, jednak chciałbym nadmienić, że w tłumieniu Powstania nie były wykorzystywane czołgi typu Tiger.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    nie mam wiedzy w tej dziedzinie, co przyznaje; zacytowałem tylko piosenkę, więc zażalenia do Ziutka Szczepańskiego :)

  • @Trembicki1
    @Trembicki19 ай бұрын

    gen.Nowicki byl przyjacielem gen.Trębickiego.

  • @BenyNukem
    @BenyNukem9 ай бұрын

    Czuje ze zajmie sie Pan jeszcze Bielanami, jest tam sporo historii, w kazdym razie w Kosciele i zakonie.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Mowa o kościele pokamedulskim?

  • @BenyNukem

    @BenyNukem

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie tak myślę, na Dewajtis, słabo pamiętam. Koło 20 lat temu mieszkałem obok w internacie, jako uczeń szkoły prywatnej jaka jest naprzeciwko. Dla mnie akurat fatalne doświadczenie. Ale w kościele proboszczem był bardzo znany ksiądz, ciekawy harakter, oprowadzał chętnych i opowiadał o historii. Sam las bielanski też piękny. Nie jetem warszawiakiem więc odnoszę się do dość odległych wspomnień.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @@BenyNukem się tu i tam kręciłem kzread.info/dash/bejne/k5qcxrSye9rVZ6w.htmlsi=oYTGiH8ms9do3ofB

  • @BenyNukem

    @BenyNukem

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie a faktycznie dziękuję

  • @gin.z.tonikiem
    @gin.z.tonikiem9 ай бұрын

    Napiszcie cos (wykształcone chłopy.) o powstaniu w Getcie Warszawskim. O co tyle hałasu, nikt chłopów nie ściągał do Warszawy, do udziału w powstaniu. Wy nawet nie wiecie o czym piszecie. Przewyższa to wasza percepcje że ktoś bronił się przed gwałtem, Nie wasza krew, nie wasza wolność. Chłopscy filozofowie, ze szklanką herbaty.

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    Ono zwłaszcza było bez sensu. Żydzi tym powstaniem tylko pomogli Niemcom się wybić, a przy okazji zniszczyć kawał Warszawy. Anielewicz i Edelman byli zbrodniarzami. Mitem jest, że to trwało kilka tygodni, bo po dwóch dniach było po wszystkim, a potem tylko systematyczne niszczenie getta.

  • @jancytowski3524
    @jancytowski35249 ай бұрын

    Cenie Pana prezentowanie Warszawy, podziwiam za wklad pracy. Rowniez ten odcinek jest bardzo interesujacy. Mam jednak inne spojrzenie na Panskie okreslenie "mity". Tak, niewatpliwie w polskich dziejach jest wiele romantyzmu, bohaterstwa, ale laczy je jedno-patriotyzm. Nie wchodzac w gleboka dyskusje, czy nie nazwie Pan ruchu Solidarnosci, gdanskiego Grudnia 1970 (w Pana interpretacji) zrywem romantycznym ? Bez tych romantycznych zrywow nie bylo by Polski, byli bysmy landem niemieckim, lub gubernia rosyjska. Bez entuzjazmy, emocji trudno pobudzic spoleczenstwo do poswiecenia.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    jak w zakochaniu, tak w historii: jeśli liczą się tylko racje serca, to albo będziemy wykorzystani albo będzie zawód. Dlatego mamy rozum, żeby przedstawiał racje, logiczne argumenty i szacował szance. Proszę sobie porównać naszą historię z historią Finlandii. Finowie nie bawili się w powstania (byli pod władzą Szwedów a potem Rosjan) a odzyskali niepodległość w podobnym czasie co my.

  • @sebastianskrzypczak4686
    @sebastianskrzypczak46869 ай бұрын

    5 lat temu skonczylem szkole i nadal w tamtych latach byla wtlaczana idea polskiego mesjanizmu

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    I bardzo dobrze. Niech będzie wtłaczana na wieki.

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    Niestety. To jest zbrodnia, gdyż zagraża bezpieczeństwu naszemu pokoleniu lub tych, które przyjdą po nas.

  • @grzesiekx441
    @grzesiekx4419 ай бұрын

    a ten starak to z tym grobowcem przesadził

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    znajdźmy w tym zaletę; to dobry (bo charakterystyczny) punkt orientacyjny. I dlatego tak go użyłem :)

  • @TheAnpald
    @TheAnpald9 ай бұрын

    The national myths are only obstacles in development of the nation,the truth is what the history has to seek for as the highest value.The Congress kingdom was the only state of law which got for the first time created on the Polish territory,the insurection was a simple emotional revolution without any rational ground to be succesful,with much suffering for Polish population.

  • @pawel7929
    @pawel79299 ай бұрын

    Ten kościół to parafia sw Wawrzynca po walach biegalem jako dzieciak , tam mialem1 komunię i tam chrzcilem obu synów. Otoczony przez historie warszawskie od malego😊

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    czyli dobrze Pan trafił, proszę zostać dłużej :)

  • @pawel7929

    @pawel7929

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie kręcę się tu od ponad 40 lat :) A pana kanał jest w dechę

  • @marcinbronowski
    @marcinbronowski9 ай бұрын

    To mit z tymi dziećmi. Jakby nie walka to by nie było roku 1918 czy zwycięstwa 1920.Mickwiecz,Słowacki czy Sienkiewicz pisali ku pokrzepieniu serc To już pachnie targowicą. Nie dziwić się,że w kraju źle,skoro oczernia się bohaterów? Idziemy ku nowej katastrofie.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    proszę jeszcze raz posłuchać, użyłem słów bardzo rozważnie - powiedziałem, że dzieci uczestniczyły w powstaniu i w związku z tym ginęły. Proszę nie uskuteczniać nadinterpretacji. Podstawowa różnica między rokiem 1920 a 1944 jest taka, że nie mam problemu z wojną obronną kiedy odpieramy atak wroga. W 1944 roku postanowiono wysyłać nieuzbrojonych w większości ludzi na wyszkolone i uzbrojone oddziały. To pachnie zbrodnią wojenną. Reszta to dziedzictwo romantyzmu a o nim powiedziałem, co było słychać.

  • @Claudel1990

    @Claudel1990

    9 ай бұрын

    Liczono na wsparcie ZSRR, tak jak powstanie paryskie sie udało, bo wkroczyli alianci. Po prostu mieliśmy hieny za "wyzwolicieli", drugiego okupanta. Może to było tak obliczone?

  • @marcin1143

    @marcin1143

    9 ай бұрын

    Ku nowej katastrofie prowadzi nas nieuczenie się na błędach i upajanie się klęskami, których można było uniknąć gdyby do sprawy podchodziło się z głową a nie na gorąco, po dwóch dzbanach wina. Problemem jest to, że dziś powstanie listopadowe przedstawia się w szkołach nie jako zryw, który był może potrzebny, ale nieprzygotowany a jego klęska wynikała właśnie z nieprzygotowania. Tłucze się młodzieży do głów, że wszystko było ok i tak właśnie trzeba było. I to powoduje, że wychowujemy kolejne pokolenia, wierzące w mesjańską rolę Polski i co gorsza realizujące te wizje. Dlatego ciągle dostajemy po dupie. Świat funkcjonuje inaczej. Politykę prowadzi się inaczej. A my bardziej skupiamy się na czczeniu klęsk z przeszłości niż planowaniu przyszłości i zastanawianiu się a także działaniu na rzecz tego aby ich uniknąć.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    @Claudel1990 jeśli liczono na wsparcie Stalina wiedząc o tym jak traktował życie własnych obywateli (Wielki Terror + Wielki Głód - wszystko lata 30.) to źle to świadczy o naszych "strategach".

  • @fox570808

    @fox570808

    9 ай бұрын

    Mówienie prawdy nie jest oczernianiem i nie ma niczego wspólnego z targowicą. A taki Mickiewicz zamiast walczyć w Powstaniu, świetnie się bawił w Śmiełowie, gdzie toczył ciężkie boje w łóżku używając zupełnie innego oręża. Wcześniej zresztą "zasłynął" z romansu a carską agentką Sobańską. Krętymi drogami chadzają wieszcze narodowi.

  • @gosiapoznanska6979
    @gosiapoznanska69799 ай бұрын

    🤍❤🕯🥀

  • @mirkas47
    @mirkas479 ай бұрын

    Wbrew pozorom Powstanie Listopadowe miało największe szanse. Jego początek w ogóle nie przygotowany - co uchroniło przed odkryciem :) Zaczęli na początku zimy kiedy się nie wojowało - mieli czas na okrzepnięcie, przygotowanie armii do wiosny. Niestety potem zawiedli dowodzący generałowie.

  • @Nemo-ms8ze
    @Nemo-ms8ze9 ай бұрын

    Bardzo łatwo jest coś oceniać z pozycji 200 lat co było właściwe o co nie. Świadczy to tylko o ignorancji i amatorszczyźnie mentora tego kanału, może także o jedynie wlasciwych poglądach które powinniśmy wyznawać. Możemy być jak Czesi którzy byli oportunistami ale Czesi bez takiej Polski nigdy by nie odzyskali wolności. Dlatego musieli być i Romantycy i takie Powstania by w końcu Polska odzyskała wolność. Myślę że jeszcze musisz pożyć na tym świecie z 40 lat by to pojąć.

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    To prawda, łatwo jest oceniać z perspektywy. Na tym polega historia i ocena wydarzeń. Hołd Pruski Zygmuntowi Staremu mógł się wydawać świetnym pomysłem. My wiemy, że w ten sposób pomogliśmy wyhodować państwo, które 200 lat później dokonało rozbiorów. Tak, na tym polega historia. Co do jedynie słuszynych poglądów, to wyrazilem swoje. Mam do tego prawo. Pan/Pani ma prawo do stawiania swoich tez np. o Czechach. Może i byli oportunistami, ale czeska Praga nie jest odbudowaną makietą jak Starówka w Warszawie i 200k ludzi nie poszło do piachu. Kto wyszedł na tym lepiej z perspektywy czasu? Polacy byli moralnymi zwycięzcami II wojny a zostali sprzedani w Jałcie. Niemcy wojne przegrały a to raczej Polacy jezdza wciaz do pracy na Zachód a nie Niemcy do nas za chlebem. Kto wyszedł lepiej na realpolitik? A kto na romantycznej tradycji moralnych zwycięstw bez oglądania się na fakty?

  • @Nemo-ms8ze

    @Nemo-ms8ze

    9 ай бұрын

    @@opowiadamhistorie Nie jest to dobre medium do historycznych dywagacji. Tak Praga jest architektonicznie prawdziwa ale historia to ludzie. I głębiej, nie uratował Polski przed największym złupieniem w historii początkowy brak oporu, chodzi o Potop Szwedzki. Co więcej Szwedzi złupili także Pragę, kradnąc najcenniejszą rzecz dla Czechow a mianowicie Biblie. Od tego czasu żaden czeski dyplomata nie był w Szwecji, nawet Havel odmówił wizyty. Polacy gdy chcą badać historie Kopernika jeżdżą do Uppsali. Inne plany miał Hitler co do Czech a inne dla Polaków, gdyby Polska była bierna w czasie wojny prawdopodobnie zginęło by nas dużo więcej. Opór Polaków budził respekt tak jak po zamachu na Kutscherę skończyły się masowe rozstrzeliwania Polaków. Po prostu zauważyłem ze im mentor młodszy tym bardziej radykalny w wypowiedziach. Upływ czasu i wiek wypowiadającego się, poszerza i łagodzi wypowiedzi. Kanał był fajny bo politycznie bierny i taki powinien zostać, choć opowiada historie. Nie ma historii prawdziwej są jej tylko subiektywne odmiany. Stąd to małe starcie. Życze sukcesów.

  • @KamilW928

    @KamilW928

    9 ай бұрын

    Byli już wtedy tacy, którzy rozumieli bezsens powstań, które nic oprócz strat nie dawały. Nie ma sensu pleść głupot o "ocenianiu z pozycji 200 lat". Ci oficerowie wymordowani przez buntowników są dowodem na to, że nie każdy był idiotą bez wyobraźni, tak jak banda podchorążych z gilem pod nosem, którym się wydawało, że pokonają jedną z największych ówczesnych potęg świata.

  • @Tom-Tyrmand
    @Tom-Tyrmand9 ай бұрын

    Ja nie skrytykuję a zgodzę się w pełni z zawartymi tezami.

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien54899 ай бұрын

    Koleś, zmień nazwę na "Opowiadam Bzdury" 💩

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    dla Ciebie wszystko, koleś

  • @ukaszsuwaa9696
    @ukaszsuwaa96969 ай бұрын

    Pasjonujacy film. Ciekawe czy słuchał Pan obszernego wykładu Pana Brauna na temat Powstania Listopadowego?

  • @opowiadamhistorie

    @opowiadamhistorie

    9 ай бұрын

    Nie

  • @ukaszsuwaa9696

    @ukaszsuwaa9696

    9 ай бұрын

    kzread.info/dash/bejne/ipWLtslmqdK9prA.htmlfeature=shared

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    9 ай бұрын

    Jeszcze większe bzdury niż te plecione przez @opowiadamhistorię

Келесі