Polskie przepisy dotyczące krzywdzenia dzieci na tle aktów prawa międzynarodowego - dr A. N. Schulz

Przepisy prawa międzynarodowego w różny sposób dotykają problematyki krzywdzenia dzieci. Dr Anna Natalia Schulz, wieloletni pracownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN, prezentuje spektrum przepisów prawa międzynarodowego różnej rangi, które stały się źródłem inspiracji zobowiązań polskich w zakresie zapobiegania i zwalczania zarówno przemocy wobec dzieci, jak i innych form krzywdzenia małoletnich. Jak oceniane są realizację zadań państwa w zakresie implementacji postanowień poszczególnych traktatów do prawa wewnętrznego? Z tej perspektywy przeanalizowane zostaną wybrane rozwiązania przyjęte w prawie polskim z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz prawa administracyjnego. Spośród dostępnych rozwiązań polskich wskazane zostaną te, które są w sposób szczególny są chwalone lub ganione przez organy międzynarodowe zajmujące się oceną realizacji międzynarodowych zobowiązań z zakresu ochrony praw dziecka lub rozstrzyganiem skarg na łamanie praw dziecka.
dr Anna Natalia Schulz - Wieloletni pracownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, wpływie prawa międzynarodowego na prawo polskie w zakresie zagadnień związanych z rodziną i dzieckiem oraz prawami człowieka. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego, praw dziecka, realizacji standardów międzynarodowych w polskim prawie rodzinnym. Realizowała projekty na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju oraz Komisji Europejskiej.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej zjawisku przemocy, której ofiarą padają dzieci i młodzież w środowisku rówieśniczym oraz rodzinnym, organizowanej przez Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytety SWPS w Poznaniu oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości. Konferencja była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami rozmawiamy o przemocy jakiej dzieci i młodzież doświadczają ze strony swoich rówieśników, jak również ze strony dorosłych.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#przepisy #krzywdzeniedzieci #prawomiędzynarodowe

Пікірлер: 4

  • @stanislawdrozd5108
    @stanislawdrozd5108 Жыл бұрын

    Każdy materiał z działu psyche jest bezcenny. Świetne wystąpienie. Dziekuje. Jak pomimo obowiązywania tylu zasad, norm i regulacji prawnych mogło dojść do bieżących wydarzeń - i czy (da się wyciągnąć konsekwencje od winnych?)

  • @xwikx88
    @xwikx88 Жыл бұрын

    Promowanie prostytucji jest zle

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Gdzie w powyższym materiale zauważyłeś promocję prostytucji?