Polska dyplomacja w przededniu wojny i pierwszych dniach września 1939 - dr hab. Piotr M. Majewski

Rozmowa z dr. hab. Piotrem M. Majewskim nagrana we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego [26 sierpnia 2019 r.]
Dr hab. Piotr M. Majewski opowiada o polskiej dyplomacji w przededniu wybuchu II wojny światowej - czy można było uniknąć niemieckiej agresji?
wszechnica.org.pl/wyklad/pols...
W październiku 1938 roku stało się jasne, że Rzeczpospolita po Austrii i Czechosłowacji stała się kolejnym celem agresywnej polityki III Rzeszy. Czy polska dyplomacja w przededniu II wojny światowej zrobiła wystarczająco wiele, żeby zapobiec wrześniowej katastrofie? Jak ostatnie miesiące pokoju wyglądały z perspektywy politycznych gabinetów opowiadał w naszym studiu dr hab. Piotr M. Majewski z Instytutu Historycznego UW.
24 października 1938 roku Niemcy wysunęły wobec Polski żądania aneksji Gdańska do Rzeszy oraz udzielenia zgody na eksterytorialną autostradę oraz linię kolejową do Prus Wschodnich, które miały biec przez polskie Pomorze. Rzeczpospolita miała również przystąpić do skierowanego przeciw ZSRR paktu antykominternowskiego oraz konsultować z Niemcami swoją politykę zagraniczną. Historyk zwrócił uwagę, że propozycja ze strony III Rzeszy padła tuż po układzie monachijskim i zajęciu przez Polskę Zaolzia, kiedy Rzeczpospolita miała opinię państwa blisko współpracującego z Niemcami. - Hitler w październiku 1938 roku właściwie patrzył na Polskę jako na państwo, które już znajduje się w jego strefie wpływu w sposób faktyczny, współdziała z nim, i dążył do sformalizowania tej zależności. Oczywiście widział tę zależność właśnie nie jako pełnoprawny związek dwóch państw, tylko jako podległość Polski III Rzeszy - podkreślił Piotr. M. Majewski.
Historyk zwrócił uwagę, że współpraca Rzeczpospolitej z Niemcami miała na celu skierowanie niemieckiej ekspansji na południe, żeby odsunąć w czasie ich pretensje do polskiego Pomorza czy Górnego Śląska. W rzeczywistości jednak Polska nie miała nigdy zamiaru wejść w rolę satelity III Rzeszy. - Współpracować z Niemcami tak, próbować znaleźć jakąś modus vivendi, jakąś drogę współdziałania z nimi, ale nie za cenę zerwania więzi z Zachodem. Beck [polski minister spraw zagranicznych -red.] bardzo słusznie rozumował, że Polska pozostawiona sam na sam z Hitlerem, a więc polska jako sojusznik Hitlera, straci możliwość prowadzenie niezależnej polityki - mówił o działaniach polskiej dyplomacji gość Wszechnicy.
Rzeczpospolita pod koniec marca 1939 roku uzyskała gwarancję bezpieczeństwa ze strony Francji i Wielkiej Brytanii. Jak mówił historyk, wtedy też Hitler podjął decyzję o ataku na Polskę. - Brytyjskie gwarancje udzielone pod koniec marca 1939 roku są dla Hitlera jednoznacznym dowodem, że Polski nie da się już, dopychając kolanem, wciągnąć do systemu sojuszy, który buduje III Rzesza i w związku z tym z Polską trzeba się rozprawić. Kilka dni później Hitler wydaje dyrektywę, która nakazuje wojskowym przygotowanie planu ataku na polską - „Fall Weiss”, który ostatecznie zostaje wcielony w życie 1 września 1939 roku - opisywał tok myślenia dyktatora Piotr. M. Majewski.
Czy zachodni alianci traktowali Polskę jako poważnego sojusznika?
Czemu Polska odrzucała wcześniej możliwość współpracy z Czechosłowacją?
Dlaczego Zachód we wrześniu 1939 nie przyszedł Rzeczpospolitej z pomocą?
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#historia #iiwojnaświatowa #IIwś #wojna #wrzesień39 #hitler #IIIrzesza

Пікірлер: 97

  • @ciekawehistorietv
    @ciekawehistorietv4 жыл бұрын

    to, co robi Wszechnica to złoto

  • @tabasco07

    @tabasco07

    4 жыл бұрын

    Ty też ;)

  • @WszechnicaFWW

    @WszechnicaFWW

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy :) Wzajemnie!

  • @ewawolter5357
    @ewawolter53579 ай бұрын

    Proszę o więcej takich WYKŁADÓW za ten bardzo dziekuje. POZDRAWIAM 😊

  • @kontrapunktna_widelcu3995
    @kontrapunktna_widelcu39954 жыл бұрын

    J.Beck dał się wciągnąć w grę tylko wyłącznie dającą Anglikom czas ( 1 rok ) na produkcję wojenną.Podpisanie traktatu z Anglią NIE wiązało się z żadnym konkretną dostawą broni, samolotów, broni pancernej.Tylko " papier bez pokrycia ".Ile są warte takie traktaty ???

  • @andrzejlesiak849
    @andrzejlesiak8494 жыл бұрын

    A na jakiej podstawie Pan Prof. twierdzi że wejście do wojny o wiele później to gorszy scenariusz dla Polski.

  • @uncletimo6059

    @uncletimo6059

    4 жыл бұрын

    na podstawie tak zwanego "polaczkowania" czyli wyssane z doopy

  • @janekjankowski6897

    @janekjankowski6897

    4 жыл бұрын

    @@uncletimo6059 Nigdy nie rozumiałem fenomenu pogardliwych określeń polaczki polaczkowania itp kojarzyło mi się to z lewactwem które gardzi Polakami i Polską

  • @jw4556

    @jw4556

    3 жыл бұрын

    Szerzenie takich opinii jak w podsumowaniu jest szkodliwe.Gwarancje brytyjskie nie obejmowały Gdańska o czym prelegent nie mówi.Współpraca z Niemcami jest zła, natomiast bycie niepełnoprawnym sojusznikiem Anglii i Francji,którego te państwa do ostatniej chwili były skłonne zdradzić i jego kosztem dogadać się z Hitlerem jest dobre.To, że taka polityka doprowadziła do naszej największej klęski w dziejach i utraty niepodległości na 50 lat, nie skłania p.prof.do zastanowienia.Los Rumunii i Węgier skłania do stwierdzenia, że nawet w wypadku przegranej,koszty które byśmy ponieśli byłyby mniejsze niż to co nas spotkało.A przecież nie musieliśmy przegrać.Dopóki sobie tego jasno nie uświadomimy będziemy błądzić i robić takie błędy w polityce jakie robimy dziś.

  • @zbigniewwiesek1144
    @zbigniewwiesek11444 жыл бұрын

    Polacy niczego się nie nauczyli a historia zawsze się powtarza

  • @mioszpasjonathistorii9075
    @mioszpasjonathistorii90754 жыл бұрын

    Fajny wykład, szkoda że tak mało wyświetleń...

  • @kamilhudzinski2504
    @kamilhudzinski25044 жыл бұрын

    6 mln ofiar to sukces. To co bylony porażką ?

  • @alexandersieniawski1043

    @alexandersieniawski1043

    4 жыл бұрын

    Po poluńskiemu jakby zaspali bo byli napruci i nie byłoby coś do ukradzenia

  • @manueladams4308

    @manueladams4308

    4 жыл бұрын

    widocznie za mało dla tego pana, takie podejście to historii uświadamia mi ze ta historia odrodzi się kolejny raz w Polsce oczywiście jej kosztem

  • @wugie191

    @wugie191

    4 жыл бұрын

    6 mln to liczba ofiar podana przez komunistów bez jakichkolwiek badań.

  • @manueladams4308

    @manueladams4308

    4 жыл бұрын

    @@wugie191 i mówi to człowiek z pruska flagą, żałosne

  • @wugie191

    @wugie191

    4 жыл бұрын

    @@manueladams4308 Oczywiście nie sprawdziłeś dokładnie jaka to flaga. Btw , wg cb jedyny słuszny komentarz może zamieścić fan fantazji o wlk Lechii czy też rasowy patriota przekonany o wyjątkowości Polaków xd. Na marginesie, oczywiście znasz prace prof Wieczorkiewicza?

  • @robertmilczarek3169
    @robertmilczarek31694 жыл бұрын

    Moja ocena 10 +++ proszę o więcej.

  • @robertmilczarek3169
    @robertmilczarek31694 жыл бұрын

    ♥️ ♥️ ♥️

  • @dzikibill2652
    @dzikibill26524 жыл бұрын

    PRZECZYTAJCIE "TIERGARTEN" WOJTKIEWICZA WSZYSTKO TU JEST O ZACHOWANIU POLSKIEJ SANACJI

  • @joelemonn9035
    @joelemonn90354 жыл бұрын

    A ja sie zastanawiam, jak to bylo mozliwe, ze Niemcy oblozone kontrybucjami po I WS, potem kryzys poczatku lat 30tych i nagle w ciagu kilku lat staly sie taka potega gospodarcza, ze byly w stanie stworzyc i uzbroic wielomilionowa armie. Przepraszam ale kto to wszystko sfinansowal? Obawiam sie, ze znam odpowiedz na to pytanie, ale nie bede jej upublicznial bo zostane nazwany antysemita.

  • @matgawron

    @matgawron

    4 жыл бұрын

    Czerpali surowce i dobra min. z Rosji na 'kredyt'.

  • @LOPEZ99126

    @LOPEZ99126

    4 жыл бұрын

    Zapoznaj sie z osobą o nazwisku Hjalmar Schacht,był to niemiecki finansista,ktory wpadł na pomysł azeby rząd Rzeszy produkwał weksle bez pokrycia, dzieki temu niemieccy przemysłowcy dostawali gigantyczne pozyczki tyle, ze w normalnych warunkach panstwo takie by zbankrutowało, dlatego Hitler sie spieszył I parł do wojny, po zajeciu austrii a potem czechosłowacji sytułacja sie nieco unormowała ale jak wiadomo wojna resetuje wszystkie wierzytelnosci wiec aby wyjsc na zero nalezało sie bić....

  • @KawiakJones

    @KawiakJones

    4 жыл бұрын

    Polecam wykład p. Dylewskiego pod tytułem sekrety niemieckiego cudu gospodarczego. Jest na YT:)

  • @mirosawwroblewski4187

    @mirosawwroblewski4187

    9 ай бұрын

    ​@@matgawron tylko od końca 39 do czerwca 41. Podwaliny zbudowana dużo wcześniej.

  • @mirosawwroblewski4187

    @mirosawwroblewski4187

    9 ай бұрын

    Akurat było pokrycie. Inaczej wall Street by się nie zgodziła.

  • @arturkierachmdhaircenterki9924
    @arturkierachmdhaircenterki99244 жыл бұрын

    interesting :)

  • @robertmilczarek3169
    @robertmilczarek31694 жыл бұрын

    Po 24 godzinach walk w sytuacji braku działań militarnych ze strony Francji i Anglii...... Trzeba było przeprosić Afolfa......

  • @alexandersieniawski1043

    @alexandersieniawski1043

    4 жыл бұрын

    Afolfa przeproś ty

  • @robertmilczarek3169

    @robertmilczarek3169

    4 жыл бұрын

    @@alexandersieniawski1043no to do boju !!!

  • @lukaszx4965

    @lukaszx4965

    4 жыл бұрын

    A co konkretnie mieli zrobić, powiedzmy, w pierwszej dekadzie września posiadanymi siłami? Wypowiedzieli wojnę, rozpoczęli działania wstępne i przygotowania do dalszej ofensywy, koncentrację sił, amunicji do artylerii ciężkiej, wysłali do Konstancy transporty z zaopatrzeniem i materiałami wojennymi dla Polski. Polecam zapoznanie się z ustaleniami polsko-francuskimi i polsko-brytyjskimi, przebiegiem rozmów sojuszniczych, z ocenami Kutrzeby. Nikt nie obiecywał nam nigdy udzielenia skutecznej pomocy w dwa tygodnie. Przeciwnie, ustalenia były mało konkretne, polskie władze i dowództwo wojskowe zdawało sobie sprawę, że w pierwszym okresie wojny (ocenianym na od 6-8 tygodni przez Kutrzebę, aż do paru miesięcy przez Kopańskiego) będziemy działać z niewielkim wsparciem. Jeszcze tuż przed wojną Śmigły-Rydz mówił: "Opierając się na rozmowach z Gamelinem i Ironside'em, pomoc sojuszników nadciągnie powoli i nie od razu w wystarczającym nasileniu." Ustalenia protokołu Gamelin-Kasprzycki precyzowały, że ofensywa francuska (która miała nas odciążyć i wiązać siły niemieckie, a nie ratować, nikt nawet w marzeniach nie planował żadnego marszu na Berlin w 1939) rozpocznie się od 15 dnia po pierwszym dniu francuskiej mobilizacji, czyli w realnym kalendarzu najszybciej od 17 września. Wojna po prostu miała zupełnie inny, zdecydowanie szybszy przebieg niż miano nadzieję zarówno u nas, jak i na zachodzie. Tymczasem Niemcy byli 8 września pod Warszawą, 12 pod Lwowem, a 14 pod Brześciem. Realna pomoc w tak krótkim czasie nie była po prostu możliwa.

  • @robertmilczarek3169

    @robertmilczarek3169

    4 жыл бұрын

    @@lukaszx4965 wywiad nie informował jaką potęgą dysponuje Rzesza ??? WŁADZA DEBILIZUJE I POZBAWIA LUDZI ZDROWEGO ROZSĄDKU. .. DO DZISIAJ......

  • @lukaszx4965

    @lukaszx4965

    4 жыл бұрын

    Problem w tym, że ty dziś znasz historię i możesz łatwo filozofować. Oni wtedy nie mieli pełnego obrazu sytuacji i nie mieli pojęcia jak szybka to będzie wojna. Problemem nie jest sama potęga militarna, a głównie to jak intensywny to był konflikt i sposób działania Niemców.

  • @marekstrzecki7912
    @marekstrzecki79124 жыл бұрын

    Panie prof.Jestem pod wrażeniem/oczywiscie pozytywnym/. Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego mówi pan,że polityka ZSRR wobec Czechosłowacji bylA DWUZNACZNA? Na czym onA MIAŁA POLEGAĆ jEŚLI TO akurat POLSKA NIE BYŁA ZAinteresowana w przepuszczeniu Armii Czerwonej przez Polskę na pomoc dla Czechosłowacji/ Na czym więc niby miała polegać ta dwuznaczność? W sensie obiektywnym przecież była to raczej atywna bądz bierna pomoc Polski dla Hitlera! Czy pana zdaniem data 1.09.1939 jest szczęsliwie wybraną datą poczatku 2 wojny swiatowej skoro Austria, Czechy albo na Dalekim Wschodzie w przypadku Mandzurii miały juz miejsce wcześniej zabory terytorialne?

  • @andrzejlesiak849
    @andrzejlesiak8494 жыл бұрын

    Jakaś aberacja, układ z Anglią to wielki sukces polskiej polityki zagranicznej. To Anglicy chcieli wyskoczyć z butów żeby ten układ podpisać. Tylko przedstawiciel lewackiego UW może taki bzdury gadać. Nie dziwota że Polska nauka leży i kwiczy.

  • @ivajloivanov3505
    @ivajloivanov35054 жыл бұрын

    39:54 Polska na skraju mogiły - a tu patrz WIELKI SUKCES - Kocham polskich profesorów niepokornych i dobrej zmiany.

  • @ezechielnachon8108

    @ezechielnachon8108

    4 жыл бұрын

    Co ma piernik do wiatraka?

  • @eiliannoyes5212
    @eiliannoyes52123 жыл бұрын

    Znacie jakieś filmy, w których ta problematyka jest obecna?

  • @lesawszpala96
    @lesawszpala968 күн бұрын

    Kiepski ten wykład. Dlaczego? Wystarczy wiedzieć, kiedy Hitler dał rozkaz przygotowania inwazji na Polskę. Brytyjskie gwarancje nie mają tu nic do rzeczy. Decyzja o inwazji już wcześniej była podjęta.

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK4 жыл бұрын

    Ciekawe jak Pan Profesor odniósłby się do książki: lubimyczytac.pl/ksiazka/150108/pakt-ribbentrop-beck-czyli-jak-polacy-mogli-u-boku-iii-rzeszy-pokonac-zwiazek-sowiecki

  • @wugie191
    @wugie1914 жыл бұрын

    Profesor Wieczorkiewicz miał rację i był przekonywujący. Temat sowieckiej agentury w osobie np płk Kobylańskiego jest oczywiście niewygodny. Szkoda czasu.

  • @andrzejlesiak849
    @andrzejlesiak8494 жыл бұрын

    Jaki zaproszony profesor taki sam prowadzący . udało się ocalić honor i prowadzić wojnę aż do zwycięstwa. Pełne zamroczenie tych gości.

  • @piotrszczepanski6694

    @piotrszczepanski6694

    4 жыл бұрын

    "... aż do zwyciestwa." No tak ! Polska pobiła Rzeszę i Związek Sowiecki. Polska urządziła świat po II wojnie?

  • @krzysztofserwinowski3710
    @krzysztofserwinowski37104 жыл бұрын

    Ten gościu kompletnie nie zna faktów,postawił tezę i za wszelką cene ją broni

  • @dominem7556

    @dominem7556

    3 жыл бұрын

    A jakie są fakty, mądrala?

  • @aleksandermiskowiec6591
    @aleksandermiskowiec65914 жыл бұрын

    chłopie raz raz i konkretnie

  • @r.b.9725
    @r.b.97254 жыл бұрын

    Co do sojuszu polsko-czeskiego to przypomniała mi się relacja jednego z urzędników kancelarii rzeszy który opowiadał że Hitler goszcząc prezydenta Czech i chcąc wywrzeć presję na Czechach w szybkim oddaniu Sudetów zablefował i powiedział że rozkaz zbombardowania Pragi został już wydany a bombowce są już w powietrzu na to facet zemdlał . Mdlejący Czescy politycy nigdy by nie podjęli walki.

  • @OchotaJack

    @OchotaJack

    4 жыл бұрын

    Szkoda, ze Bór Komorowski nie zemdlał zamiast podpalać Warszawę poleżałby sobie w szpitalu. Cieszylibysmy sie skarbami naszej stolicy jak Czesi.

  • @r.b.9725

    @r.b.9725

    4 жыл бұрын

    @@OchotaJack Może posłuchasz pana doktora który opisuje ewentualne możliwości wspólnej walki Czechów z Polakami przeciwko Niemcom. Ja staram się powiedzieć że trudno być w sojuszu z krajem którego reprezentują osoby mdlejące na myśl o bombardowaniu. Ciekawe po co Czesi naprodukowali nowoczesnych czołgów skoro poddali się właściwie bez wystrzału. Nie jestem strategiem ale uważam że dużo łatwiej jest bronić się w terenie górzystym jak Czechy niż na równinie środkowo europejskiej takiej jak Polska. A łączenie tego z wyjątkowo głupim i bezsensownym powstaniem warszawskim uważam z twojej strony za bezczelne. Od kilku lat nie oglądam żadnych obchodów upamiętniających i nie rozumiem tej wielkiej pompy dla głupoty .

  • @katzper.

    @katzper.

    4 жыл бұрын

    A i owszem, może byśmy się cieszyli, np. mijając co kilka metrów tablice ku czci bohaterskich żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w czasie walk o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej w sierpniu/wrześniu 1944 roku. Pomiędzy zachowanymi kamienicami i budynkami podziwialibyśmy Muzeum Wyzwoleniu Warszawy przez Sowietów, a w czasie uroczystości rocznicowych Prezydenci Rosji (albo ambasadorowie rosyjscy w RP), składając kwiaty pod pomnikiem Wyzwolenia Warszawy, podkreślaliby heroizm sowieckich żołnierzy w momencie, kiedy "Polacy - sojusznicy hitlerowscy, stali z bronią u nogi". I co najciekawsze - ciężko byłoby temu zaprzeczyć. A no i zamiast zbierania się 1 sierpnia, żeby uczić bohaterstwo Powstańców i złożyć hołd ofiarom cywlinych (bo wbrew temu co napisał wyżej kolega, to im oddajemy cześć, nie dowódcom) to zbierałałyby się tysiące komunistów i postkomunistów świętujących i wychwalających wspaniałą Armię Czerwoną... PS: Proszę tego nie traktować automatycznie jako pochwałę decyzji o wybuchu Powstania z mojej strony.

  • @r.b.9725

    @r.b.9725

    4 жыл бұрын

    @@katzper. Wyburzyć ,wyburzyć , to właśnie byśmy zrobili z pomnikami sowieckimi/ruskimi w Warszawie tak jak teraz w całej Polsce. Wiesz jest trochę prawdy w tym że 1000 raz powtarzane kłamstwo staje się prawdą. Zapamiętaj to : POLSKA NIE WYGRAŁA 2 WOJNY ŚWIATOWEJ. co najwyżej była największym frajerem tego konfliktu zbrojnego. Zwróć uwagę nie na słowa , propagandę a na suche fakty . Podczas tej wojny ponieśliśmy konsekwencje takie same jak kolaboranci Hitlera czyli straty terytorialne ,utrata suwerenności,brak wolnych wyborów,okupacja 50 letnia przez armię czerwoną. Na pewno zawodowi historycy wymienili by jeszcze kilka faktów świadczących o przegranej wojnie. Wojska sowieckie/rosyjskie NIE BYŁY WYZWOLICIELAMI co najwyżej zamiennym okupantem. Pierwszym głównodowodzący armii polskiej był Konstanty Rokossowski który nie był polakiem. Widziałeś coś takiego w "wyzwolonym" kraju.???????????????????? Kiedy ciebie i mnie nie będzie na świecie a historia 2WŚ będzie tylko na kartach książek i filmach "może" zostaną w pełni otwarte ruskie archiwa i wtedy okaże się ilu "naszych" polityków z okresu PRL w ogóle było polakami a nie podstawionymi agentami ruskimi ze spreparowaną tożsamością. Co do hołdu ofiarom cywilnym powstania warszawskiego to nie wiem jak ty ale ja co roku widzę w mediach ten sam scenariusz w którym najważniejsi są powstańcy. Nigdy nie widziałem wywiadu udzielanego przez zwykłego warszawiaka, świadka powstania a za to mnóstwo z powstańcami.

  • @katzper.

    @katzper.

    4 жыл бұрын

    @@r.b.9725 1. Myślę, że w takiej alternatywnej rzeczywistości nie byłoby takie łatwe wyburzenie pomników czy np. muzeum ku czci Armii Czerwonej albo choćby usunięcia tablic z budynków. Wyobrażam sobie ten międzynarodowy najazd na Polskę, taki jaki mieliśmy przy okazji prób reformy IPN. PIS spróbował to zrobić, Żydzi nas obsrali, obsikali, skopali i opluli, a Władza się z planu wycofała, jednocześnie ogłaszając sukces. 2. Oczywiście, że Polska nie wygrała wojny. Jako jedyna z grona "zwycięzców" nie została zaproszona na paradę zwycięstwa. Na papierze aliant, w rzeczywistości najbardziej poszkodowany kraj. 3. Rokossowski to i tak nic. Przed nim Marszałkiem Polski był Rola-Żymierski - przed wojną przestępca, agent sowiecki, który dostarczał NKWD informacji nt. Wojska Polskiego, a w czasie wojny działał na rzecz ZSRR i odpowiadał z śmierć wielu Polaków z podziemia antykomunistycznego. A po Rokossowskim Marszałkiem był chyba jeszcze gorszy Spychalski. W Wojsku "Polskim" za czasów Roli-Żymierskiego na 64 generałów, 52 było Sowieciarzami. 4. Co do sposobu obchodzenia rocznic PW to już kwestia subiektywna, zależy co się ogląda i co czyta. Np. ostatnio dzięki m.in. książce Gursztyna nt. "Rzezi Woli" mówi się o tym bardzo dużo. Ale fakt, że chyba można by jeszcze więcej pokazać tragizm ludności cywlinej.

Келесі