Podela imovine stečene u braku ili vanbračnoj zajednici - Vi ste u pravu

Korisne informacije o čestim i interesantnim pravnim pitanjima
Vi ste u pravu - Podela imovine stečene u braku ili vanbračnoj zajednici
Ukoliko Vam se dopada ovaj video, lajkujte i zapratite ovaj KZread kanal
Kontakt:
Advokat Nikola Simić
Beograd, Karađorđeva 91
063 8 333 095
nikola.simic@hsplawoffice.com
facebook page:
/ hsp-law-office-1449574...
web site:
hsplawoffice.com/
Podela imovine stečene u braku ili vanbračnoj zajednici
U uvodu recimo da postoje posebna imovina i zajednička imovina bračnih drugova.
Posebna imovina je ona imovina koju je supružnik stekao pre zaključenja braka, a drugi bračni drug u odnosu na nju nema nikakvih prava.
Pored toga, u posebnu imovinu spadaju i stvari i prava koja su stečena deobom zajedničke imovine, nasleđem ili poklonom.
Svaki supružnik samostalno upravlja i raspolaže svojom posebnom imovinom, dakle, bez saglasnosti drugog supružnika.
Zajednička imovina supružnika predstavlja onu imovinu koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku ili vanračnoj zajednici. Dakle, odlučujuća pretpostavka je zajednica života.
Imovina stečena igrama na sreću, kao što su loto, sportska prognoza, bingo i slično predstavlja zajedničku imovinu supružnika, osim ako supružnik koji je dobio u igri na sreću ne dokaže da je u igru uložio svoju posebnu imovinu. Prihodi od intelektualne svojine jednog bračnog druga, takođe predstavljaju zajedničku imovinu bračnih drugova.
U praksi često dolazi i do situacije da jedan bračni drug uveća vrednost posebne imovine drugog bračnog druga, pa se postavlja pitanje koliko kome pripada.
Tako, jedan od supružnika u brak može uneti još nezavršen stan, dok se u toku braka vrše građevinski i zanatski radovi, koji znatno uvećaju prvobitnu vrednost stana.
U tom slučaju postoje dve situacije: 1) ako je došlo do neznatnog uvećanja vrednosti, u kom slučaju supružnik ima pravo na novčano potraživanje srazmerno svom doprinosu i 2) ako je došlo do znatnog uvećanja vrednosti, kada supružnik ima pravo na svojinski udeo na toj imovini, srazmerno svom doprinosu.
Često pitanje je šta ako je jedan supružnik kupio stan na kredit pre braka, a nastave da ga otplaćuju oboje. U tom slučaju gledaće se koliki je doprinos drugog supružnika u otplati, ako je neznatan imaće pravo na povraćaj novca, ako je znatan onda će steći određeni udeo na tom stanu.
Porodičnim zakonom je predviđeno pravo supružnika ili budućih supružnika da svoje imovinske odnose na postojećoj ili budućoj imovini urede ugovorom - bračni ugovor. Bračni ugovor se može zaključiti pre sklapanja braka, ali i tokom njegovog trajanja i njime bračni drugovi utvđuju koliki deo imovine kome pripada.
Za punovažnost bračnog ugovora predviđena overa kod notara u obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.
Stvari za vršenje zanata ili zanimanja jednog supružnika su njegova isključiva svojina sa uračunavanjem u njegov deo.
Ukoliko između bračnih drugova nema sporazuma o podeli zajedničke imovine, sporvodi deoba u sudskom postupku.
Kao činioci na osnovu kojih se utvrđuje doprinos supružnika u sticanju zajedničke imovine uzimaju se: ostvareni prihodi (zarade i drugi prihodi), vođenje domaćinstva (održavanje higijene, pripremanje hrane), staranje o deci, staranje o imovini, kao i druge okolnosti od značaja za održavanje i uvećanje vrednosti zajedničke imovine. Znatnu vrednost ima rad žene u domaćinstvu i briga o deci, ali sudska praksa pokazuje da sud vrlo umereno vrednuje ovaj rad, tzv domaćički rad, najčešće u visini prosečne zarade nekvalifikovanog radnika na nivou Republike, ali ima slučajeva kada se ovaj vid doprinosa određuje i na drugi način, na primer u vidu procenta od prosečne zarade u Republici, ili kao prosečna naknada koja se u praksi plaća za rad žene u domaćinstu, a koja se utvrđuje veštačenjem, na osnovu stanja na tržištu u vreme veštačenja.
U sudskim sporovima za utvrđivanja udela u sticanju bračne tekovine najčešće najvažniju ulogu igraju sudski veštaci ekonomsko-finansijske struke, aktuari, koji na osnovu svih raspoloživih podataka o prihodima i drugim vidovima doprinosa oba supružnika izračunavaju u procentualnom iznosu koliki je doprinos svakog od njih.
Na zahtev bračnog druga dodeliće mu se stvari koje služe isključivo za njegovu ličnu upotrebu i predmeti domaćinstva koji su bili u njegovoj državini najmanje tri igodine.
Ovakvi sudski sporovi su složeni, sa puno dokaza, od čega, osim veštačenja, često ima dosta svedočenja, tako da mogu trajati godinama, tako da je dogovor najbolje rešenje.

Пікірлер: 36

  • @tamaratrkulja6899
    @tamaratrkulja68993 жыл бұрын

    Molim vas ništa nemamo zajedničko. Čovjek je doša u moj stan. Sade me je istera iz stana?? Molim da mi pomognete?? Inače on je iz kuršumlija. Njemu ne dam s oj stan!!! On nema ništa!!

  • @tamaratrkulja6899
    @tamaratrkulja68993 жыл бұрын

    Ne daje novac. Kada ne daje u kuću. Neka da vami. Želim razvod!! Hitno!!!!

  • @user-pq2nf6ey9w
    @user-pq2nf6ey9w2 ай бұрын

    Kakvo prsvo imam na ostavinskoj rasprsvikada je dož.ugov.kuća prepisana bratu.Trebam dati potpisom sagladnost ali ja sam sa bratom u jako lošim odnosima i nezaslužuje potpis.Šta ondasledi kakvo pravo imam

  • @NebojsaTodosijevic-mn3qg
    @NebojsaTodosijevic-mn3qgАй бұрын

    Usao u parnicu za ostavinu pokojne nevencane supruge 25 god zajednice bez prekida dali njeni naslednici prvo nasledjuju njenu imovinu pa onda se trazi izdvajanje hvala

  • @user-zi9su9lt7p
    @user-zi9su9lt7p2 ай бұрын

    Molim za savet, cerka je nasledila od todjene tetke kucu, ona je zivela sanevencanog muza, kakva prava sad on ima xvala,

  • @amirajusic3563
    @amirajusic356310 ай бұрын

    prava djecee u podjeli imovine ako smo.loseg materijalnog stanja kuca manja djeca se skoluju i jos su lakse bolesna.

  • @jelenamilicevic6511
    @jelenamilicevic65114 жыл бұрын

    Moze li pitanje da li se prilikom sporazumnog razvoda sa stana koji je pod hipotekom mra skinuti hipoteka jer njemu ostaje sva druga imovina a meni stan koji je moj otac prodao mom muzu to nije platio samo da bi digao kredit koji je dao pod hipoteku i taj stan muz daje meni sa hipotekom stan se vodi na muza postoji ugovr

  • @jasamja4185
    @jasamja41854 жыл бұрын

    Poštovani da li bi ste mogli da snimite video o preseljenju maloletnog deteta u inostranstvu ? Mene interesuje u slučaju gde dete ima preko deset godina,koliko dugo traje sudski proces (kada drugi roditelj ne živi u zemlji,retko viđa dete prosečno 3x u godini ) ali ne želi da da odobrenje da se dete preseli. Imam samostalno vršenje roditeljskog prava i samostalno starateljstvo. Molim Vas za odgovor. Hvala .

  • @tifasinanovic4786
    @tifasinanovic47864 жыл бұрын

    Dali mogu sa vama pa pričam mwni trwba advokat za ravvob braka i kolko košta da se razvedam

  • @nadaradisavljevic
    @nadaradisavljevic3 жыл бұрын

    Pozdrav Gospodine.

  • @makimaki7301
    @makimaki73012 жыл бұрын

    Ako moze pitanje?zivimo u stanu u kojoj moja majka ima stanarsko pravo,uradjen je ugovor na otkupu 2003 godine,ali rate nisu placene zbog raznih situacija.Ugovor je na trideset godina,tako da jos nije istekao.E sad dali imaju pravo da nam oduzmu stan?ili mogu samo da raskinu ugovor i da se ponovo obnovi?

  • @radamarjanovic1608
    @radamarjanovic16082 жыл бұрын

    Molim Vas da mi odgovorite šta da radim i kome da se obratim? Živela sam sa čovekom u vanbračno zajednici 12 godina i sačinili smo ugovor o doživotnom izdržavanju. Moj suprug je umro pre 2god. sada njegova familija traži deo stana, pozivajući se na to što između njega i njegove pokojne supruge nije bilo ostavinske rasprave jer ona nije imala naslednika a imovina se vodila na moga sada pokojnog supruga. Mitar upućuje na građansku parnicu. Stvarno neznam šta da radim muka mi je od svega. Hvala unapred!

  • @clintloranrand951
    @clintloranrand9512 ай бұрын

    Ništa niste rekli...trabunjanje

  • @nadaradisavljevic
    @nadaradisavljevic3 жыл бұрын

    Molim vas da mi odgovorite da li imam pravo na muževu penziju. Bili smo u braku 20 god. I rastali. On je umro imamo dvoje zajedničke dece. Hvala puno. Ovde je tako. Imam pravo. A za Srbiju neznam. Molim vas odgovor.

  • @temistogen

    @temistogen

    2 жыл бұрын

    Ako vi ne zarađujete i nemate posao mislim da imate pravo.

  • @sreciba
    @sreciba2 жыл бұрын

    Dsli ovo vazi i za svakcarsku

  • @senidacorovic1833
    @senidacorovic1833 Жыл бұрын

    Ako si čuvala ženu i naslijedla kuću dali se to dijeli u razvodu

  • @jasnaloncina4648
    @jasnaloncina46483 жыл бұрын

    Molim Vas za pomoć , kako da dođem do mog dela imovine koju mi bivši suprug nije isplatio , postojao je dogovor među nama , od toga ništa . Hvala .

  • @brankicamihajlovic6958

    @brankicamihajlovic6958

    8 ай бұрын

    To je jako dobro i veoma vazno pitanje, kako u takvom slucaju stvarno naterati bivseg partnera da ispuni svoju zakonsku, a pre svega moralnu obavezu

  • @brankicamihajlovic6958

    @brankicamihajlovic6958

    8 ай бұрын

    Ocigledno, ako se odlucite na tuzbu, treba racunati na duzi sudski proces sa neizvesnim konacnim rezultatom. Tu niko ne garantuje da ce se parnica zavrsiti povoljno za onog ko podnosi tuzbu, odnosno da ce podnosioc tuzbe biti i zadovoljan konacnom podelom zajednicke imovine

  • @miravukovic2260
    @miravukovic22602 жыл бұрын

    postovanje-imam jedno pitanje ,ako supruga premine pre supruga a imovina je bila na supruga a zajedno su u braku proveli preko 50 godina a nije odrzana ostavinska rasprava , kuca koju su ucestovali zajedno ,.Dali je suprug pokojnice imao pravi da raspolaze i pokloni po sopstvenoj zljelji ne obavestavajuci ostale clanove odnosno ostalu decu o tom postupku ,hvala postovani.

  • @temistogen

    @temistogen

    2 жыл бұрын

    Ma kakvi.Ako je imovina stečena u braku ili zajedničkim sredstvima njen deo porodice ima prava.Drugo ostavinska rasprava je obavezna i bez toga nema mrdanja,a svako poklanjanje je protivzakonito.

  • @veranikolic4874
    @veranikolic487410 ай бұрын

    HVALA VAM!ALI NAŽALOST U SUDSTVU NIJE TAKO! VOLELA BI DA DODJEM DO VAS NA KONSULTACIJU.

  • @nela979
    @nela979 Жыл бұрын

    Dobro vece kuca je kupljena na kredit na 25 god. u braku ali je nosilac Kredita suprug 17 godina braka nakon tog priroda razvod Ostalo je za otplatu jos 8 godina.on je isterao zenu iz kuce i odjavio je sa adrese zabranio je da dolazi u istu . Pitanje glasi koja prava ima zena ?

  • @veranikolic4874
    @veranikolic487410 ай бұрын

    U SUDU JE USMENA PRESUDA PROGLAŠENA POLA, POLA A U REŠENJU JE GLASILO 35 %

  • @zarkojeremic2241
    @zarkojeremic2241 Жыл бұрын

    Подсећања ради: адвокатима је забрањено да се рекламирају, то пише у Закону о адвокатуру, овај тип који дели “знање” врши злоупотребу - тј. крши закон тиме што је себе поставио на Ју тубе. Питагора је рекао: Ћути, ако немаш ништа да кажеш боље од тишине. Паметноме доста.

  • @candyposh9298
    @candyposh92983 жыл бұрын

    Prolazio sam kroz pakao u braku kad sam naišao na svjedočenje gospođe koja se zvala Ann, opisala je kako je uspjela spasiti svoju vezu uz pomoć uroka zvanog Dr Ajayi jer ju je njezin muškarac ostavio za drugu ženu bez njih imajući bilo kakvog značajnog nesporazuma, ali bacač čarolija dr. Ajayi kojeg su blagoslovili njegovi preci pomogao je snagom čarolije i njezin se čovjek vratio rekavši da ne zna što ga je snašlo, imala sam gotovo sličan slučaj jer moj suprug to želi podnijeti zahtjev za razvod, ali ne želim slomljeni dom jer smo zajedno već 15 godina nakon čitanja Anninog svjedočenja. Kontaktirao sam bacača čarolija dr. Ajayija i objasnio mu svoju situaciju, rekao mi je neke stvari koje je trebalo učiniti i slijedila sam njegove upute nakon tjedan dana čarolije, suprug mi je rekao da mu je žao zbog svih muka koje je nanio meni i djeci obećavajući da će on biti uz nas i od tada živimo u miru. Ako imate sličan problem poput mog ili bilo koji drugi problem u životu, bilo na poslu, u školi ili zbog zdravstvenih problema, obratite se dr. Ajayiju, bacaču čarolija, njegov rad je zajamčen 101%. E-adresa: drajayi1990@gmail.com Viber ili Whatsapp: +2347084887094

  • @solesotir2151
    @solesotir21513 жыл бұрын

    aha. sprovedi ti to u koruptnoj srbiji.