No video

Pocztówka z wakacji w Bari czyli ciekawostki włoskiej elektryki. Część 1.

Omawiam ofertę marketu budowlanego na dziale Elektrycznym w Bari we Włoszech:) Ciekawostki to gniazdka elektryczne typu F i L z portem USB typu A; wyłączniki nadprądowe typu C i przewody typu linka np. LGY :)

Пікірлер: 12

  • @stefanokrzeja001
    @stefanokrzeja00124 күн бұрын

    Z moich obserwacji wynika, że w większości krajów stosują charakterystykę C, a na pewno w południowej Europie i na wschód od nas, oraz w Ameryce Południowej., ale też w Azji. Nie wiem, czy wszędzie tam mają niską impedancję pętli zwarcia, że taka charakterystyka, bo to mało prawdopodobne, szczególnie że tam najpopularniejszym układem sieci jest TT. Poza tym, w tych krajach wyłączniki nadprądowe o charakterystyce B są droższe, a u nas odwrotnie. W Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji najczęściej używane są wyłączniki nadprądowe z charakterystyką B, ale w Holandii lub Francji najczęściej C. Zawsze mnie, to zastanawiało, czy przyczyną jest koszt produkcji, czy kwestia przyzwyczajenia i przez to wytworzył się taki standard. A co do producentów, to Gewiss jest włoskim producentem i wykonuje bardzo dobrej jakości aparaturę, która nie jest u nas popularna, ale spotykana, a Bticino należy do Legranda, te same produkty, tylko inne logo i produkcja we Włoszech. ABB ma swoje fabryki we Włoszech, gdzie głównie produkują RCD, ale też inne aparaty, a że to szwajcarsko-szwedzka firma, to ma fabryki po całej Europie np. jeszcze w Niemczech i Bułgarii. Finder jest bardzo znanym producentem przekaźników i automatyki opartej na przekaźnikach, podobnie jak nasz polski Relpol, który nie ustępuje jakością włoskim produktom, a bardzo często w przemyśle jest wymiennie stosowany z Finderem. Dwupolowe aparaty sa też stosowane obowiązkowo w Holandii, Hiszpanii i Norwegii, ale to, dlatego że są obszary gdzie występuje napięcie międzyfazowe 230V lub dwufazowe, a tam gdzie jest wyrózniony zacisk N, to jest on bez członu zwarciowego i przeciążeniowego, czyli jak w rozłączniku i zalecany jest w układzie TT np. we Francji i Włoszech. Jedyny wspólny mianownik w Europie, to napięcie znamionowe 230V.

  • @UczenElektryka

    @UczenElektryka

    24 күн бұрын

    @@stefanokrzeja001 Dziękuję bardzo za informację👏. Właśnie tego nie byłem pewien, jest to świetne uzupełnienie do filmu👏🙏🤞

  • @user-ns8kx1om8s
    @user-ns8kx1om8s22 күн бұрын

    17:43 Dehny chyba jedne z najdroższych w polsce. Firma zajmująca się stricte ochroną przeciwprzepięciową

  • @user-ns8kx1om8s
    @user-ns8kx1om8s22 күн бұрын

    12:00 oznaczenie wynika stricte od tego producenta. jest to jego zalecenie. z uwagi na gazy przy zadziałaniu i zużyciu wewnętrznych elementów. skonstruowane jest tak że dla tego producenta zaleca podłączanie linii "N" w tym miejscu. Kiedy podłączysz odwrotnie też będzie działać ale mniej efektywnie lub z wiuększym zużyciem wewnętrznym aparatu. Jest to takie zalecenie producenta.

  • @vintgant9295
    @vintgant929522 күн бұрын

    17 minut o niczym.30 sekund by wystarczyło.

  • @user-ns8kx1om8s
    @user-ns8kx1om8s22 күн бұрын

    16:33 rodzaj 38x10 mm

  • @0plp0
    @0plp023 күн бұрын

    Serio nie spotkałeś nigdy takiej szyny grzebieniowej w Polsce, to jakiego producenta aparatów używasz ETI? Przy sprzęcie np. Schneidera tylko takie szyny pasują, te pół księżyce nie wchodzą i chyba Legrand również.

  • @UczenElektryka

    @UczenElektryka

    23 күн бұрын

    @@0plp0 Niestety jeszcze, nie spotkałem się z szynami "pół księżycowymi" w PL. Miałem do czynienia z aparatami: Schracka, Legranda, Adelid, Bemko. Schneidera jeszcze używałem 🤷‍♀️ Tak więc, jeżeli w Polsce ten typ szyn grzebieniowych występuje, to nie wiedziałem🕵️. Dziękuję za korektę👏

  • @0plp0

    @0plp0

    22 күн бұрын

    @@UczenElektryka Pisząc o tych pół księżycach miałem na myśli te widełkowe które można spotkać w marketach i sklepach budowlanych. Te widełki nie pasują do nowych automatów od Schneidera i trzeba używać właśnie takie jak na filmie, rozstaw jest inny.

  • @jacekalchimowicz1321
    @jacekalchimowicz132121 күн бұрын

    Naucz się chłopaku nagrywać w poziomie bo słabo to wygląda!!!

  • @UczenElektryka

    @UczenElektryka

    20 күн бұрын

    @@jacekalchimowicz1321 Dzięki. Spróbuję zastosować się do Twojej porady🤞

  • @piotr-nv3mt
    @piotr-nv3mt21 күн бұрын

    ale mordujesz nie da się słuchć