Po Co Spółce Pełnomocnik? Rola pełnomocnika i Funkcje Jakie Pełni

Ойын-сауық

📲 Odbierz za darmo KALKULATOR PODATKOWY: mistrzpodatkow.pl/darmowe-mat...
------------------------------
Czy wiesz, że fiskus może wyrzucić spółce z kosztów potężne kwoty, jeśli umowa między spółką a jej członkiem zarządu zostanie uznana za nieważną?
🔔 Dlatego przy zawieraniu takich umów należy zadbać o kwestie formalne.
Omawiam je w powyższym filmie 🔹 Po co spółce pełnomocnik 🔹
Z filmu dowiesz się:
✔ jaką partyzantkę uprawia wielu właścicieli spółek z o.o.,
✔ o co dodatkowo trzeba zadbać przy umowie pożyczki z członkiem zarządu a także z prokurentem,
✔ czy pełnomocnik przyda się w jednoosobowej spółce z o.o., w której ta sama osoba jest zarazem udziałowcem i członkiem zarządu,
✔ czy drugi członek zarządu może być pełnomocnikiem,
✔ i w końcu, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwie zawartej umowy między spółką a jej członkiem zarządu.
------------------------------
Poznaj Mistrza Podatków ⇊
📧 Newsletter: mistrzpodatkow.pl/darmowe-mat...
🌐 Blog: mistrzpodatkow.pl/
🔵 Facebook: / mistrzpodatkow
🔴 Biuro rachunkowe: biuro.mistrzpodatkow.pl
🟢 Doradztwo podatkowe: umowkonsultacje.pl/

Пікірлер: 27

  • @searchnow-agencjainterakty9617
    @searchnow-agencjainterakty96173 ай бұрын

    Super wyjaśnione!

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    3 ай бұрын

    Dziękuję za pozytywną opinię.

  • @romanwollny8089
    @romanwollny80899 ай бұрын

    Świetny materiał, jak zwykle w polskim prawie nic nie jest jednoznaczne.

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Roman, dziękuję za pozytywną opinię i komentarz.

  • @marekpiotrowski6175
    @marekpiotrowski61759 ай бұрын

    Świetny materiał, wielkie dzięki - rozwinę jedno z poniższym pytań. Tło: spółka ma 3 udziałowców, wszyscy są w zarządzie spółki. Każdy z nich chce dać spółce pożyczkę. Zgromadzenie wspólników ustanawia uchwały w których: udziałowiec nr 1 jest pełnomocnikiem spółki przy umowach pożyczki udziałowca nr 2 i 3, a udziałowiec 2 pełnomocnikiem przy umowie pożyczki udziałowca nr 1. Załącznikiem do uchwał są wzory pożyczek - wypełnione danymi, kwotami, oprocentowanie - wszystko oprócz podpisów ;) 1. czy to jest układ ok? 2. czy wymagana jest dodatkowa uchwała o zgodzie na pożyczki jeśli umowa spółki stanowi, że zarząd może podejmować zobowiązania pow. 500k zgodnie z reprezentacją, a załącznikiem do uchwały o powołaniu pełnomocnika jest gotowa umowa pożyczki?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Marek, bardzo dziękuję za pozytywną opinię. Ad 1. Bezpieczniej byłoby, gdyby w imieniu spółki umowy zawierał pełnomocnik niebędący członkiem zarządu. Ad 2. Z art. 15 par. 1 K.s.h. wynika, że w przypadku umowy pożyczki m.in. z członkiem zarządu, potrzebna jest dodatkowa uchwała.

  • @pawepiech8655
    @pawepiech86559 ай бұрын

    super materiał :), co w sytuacji kiedy wspólnik będący osobą fizyczną udziela pożyczki swojej spółce? jak to powinno wyglądać? jak wtedy rozliczane są odsetki? co w sytuacji kiedy jdg udziela pożyczki spółce? czy prezes będący członkiem zarządu może zawrzeć umowę pożyczki? czy jest wtedy pcc, jak tak to płaci? co w sytuacji kiedy spółka zwraca pożyczkę z odsetkami, czy odsetki jako przychód rozliczane są w ramach jdg? możne warto zrobić nagranie na ten temat?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Paweł, dziękuję komentarz i miłe słowa. W przyszły czwartek pojawi się film na ten temat.

  • @BartoszDolinkiewicz
    @BartoszDolinkiewicz9 ай бұрын

    Witam. Kilka pytanie odnośnie sp z o.o., w której Martyna jest (pełni funkcję) Prezesa a Marcin jest pracownikiem. Oboje (Martyna i Marcin) są udziałowcami tej spółki. Czy powołanie Marcina na pełnomocnika spółki (do występowania w imieniu spółki w sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) może odbyć się na zwykłej kartce papieru podpisanej przez Martynę, jako Prezesa, czy musi być załatwione przez notariusza lub wpisane w system teleinformatyczny? A może powołanie pełnomocnika w tym przypadku musi być opatrzone uchwałą wspólników (Martyny i Marcina - sam sobie)?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Bartosz, pełnomocnika spółki z o.o. do zawierania umów np. z kontrahentami powołuje zarząd. Odbywa się to poprzez podjęcie uchwały zarządu.

  • @BartoszDolinkiewicz

    @BartoszDolinkiewicz

    9 ай бұрын

    Dzięki@@mistrzpodatkow

  • @Aleksander78
    @Aleksander789 ай бұрын

    Dziękuję za film. Mam pytanie: czy wspólnik, który nie jest członkiem zarządu, może być pełnomocnikiem spółki w sprawach, które go nie dotyczą?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Aleksander, jak najbardziej, wspólnik, który nie jest członkiem zarządu może być pełnomocnikiem spółki.

  • @annapekala4143
    @annapekala41439 ай бұрын

    Czy na pewno w przedstawionej sytuacji pełnomocnikiem spółki powołanym uchwałą ZW w przypadku np umowy pożyczki pomiędzy spółką a Marcinem nie może być Martyna (będąca członkiem zarządu, ale też wspólnikiem)? Czy musi to koniecznie być osoba trzecia?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Anna, tak jak powiedziałem w filmie, orzecznictwo w tej kwestii nie jest jednolite. W mojej ocenie, bezpieczniej będzie, jeśli na pełnomocnika zostanie powołany kto inny niż drugi członek zarządu, a także kto inny niż prokurent.

  • @piotrfajto9854
    @piotrfajto98549 ай бұрын

    Witam. Spotkalem sie z opinia, ze do podpisania umowy pozyczki z prezesem zarzadu, pelnomocnikiem moze byc drugi czlonek zarzadu. Czy fakt ze umowa jest z prezesem zarzadu rzeczywiscie cos zmienia? Pozdrawiam

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Piotr, dziękuję za komentarz. Funkcja w zarządzie niczego w tej sytuacji nie zmienia. Z powodów, o których powiedziałem w nagraniu, bezpieczniej byłoby, gdyby pełnomocnikiem była osoba spoza zarządu i lepiej, żeby nie był to też prokurent.

  • @ukaszkilian631
    @ukaszkilian6313 ай бұрын

    Z tego wynika , że jeżeli nie chce angażować osoby trzeciej, to w dwuosobowej spółce z o.o. lepiej mieć jednego członka zarządu, a drugi wspólnik będzie pełnomocnikiem przy zawieraniu umów np. najmu samochodu od drugiego wspólnika, który jest jednocześnie członkiem zarządu. Zgadza się ? Pomijam kwestie odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki.

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    3 ай бұрын

    Jeśli jeden ze wspólników jest w zarządzie a drugi nie i nie jest też prokurentem, to spokojnie ten drugi wspólnik może być pełnomocnikiem.

  • @ukaszkilian631

    @ukaszkilian631

    3 ай бұрын

    Ok dziękuję za odpowiedź.@@mistrzpodatkow

  • @pw7741
    @pw77419 ай бұрын

    Super filmik zresztą jak zawsze, mam takie 2 pytanka 1- Spółka zoo ma 2 udziałowców- jeden jest członkiem zarządu a drugi nie. Jeśli ten wspólnik, który nie jest członkiem zarządu - pożycza pieniądze spółce zoo- to wtedy chyba nie potrzeba powoływać pełnomocnika prawda? Bo pełnomocnik jest potrzebny w sytuacji gdy członek zarządu pożycza pieniądze spółce a nie udziałowiec tak? 2- Powiedzmy, że taka pożyczka do spółki zoo została udzielona na 2 lata. Czy istnieje możliwość aby ją skrócić i np. aby po roku spółka oddała pieniądze, jeśli zaszłaby taka potrzeba? I tak samo w drugą stronę- czy jest możliwość wydłużenia takiej pożyczki np. do 3 lat jeśli spółka nie miałby z czego jej oddać po 2 latach?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Bardzo dziękuję☺️ Ad 1. Zgadza się. Ad 2. Nie widzę przeszkód. Ważne, żeby z umowami/aneksami wszystko było w porządku.

  • @pw7741

    @pw7741

    9 ай бұрын

    @@mistrzpodatkow dziękuję bardzo za odpowiedź🙂

  • @monikalawecka2402
    @monikalawecka24026 күн бұрын

    Czy dobrze zrozumiałam, że gdy będę jedynym członkiem zarządu i jedynym właścicielem (czy to Sp. z o. o. czy PSA) to wtedy gdy chcę podpisać umowę z własną spółką to muszę iść do notariusza? lub korzystać z umowy w S24? Jakbym chciała podpisać z własną spółką umowę np. na obsługę social mediów, albo na tworzenie grafik to jak to zrobić z głową?

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    6 күн бұрын

    Można pomyśleć o drugim wspólniku. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to zostają możliwości omówione w filmie (zobacz art. 210 par. 2 i 3 K.s.h.).

  • @maciej.olszewski
    @maciej.olszewski9 ай бұрын

    Czy prokurent (będący udziałowcem) może być pełnomocnikiem spółki? :)

  • @mistrzpodatkow

    @mistrzpodatkow

    9 ай бұрын

    Maciej, dziękuję za ciekawe pytanie. W mojej ocenie, bezpieczniej byłoby, gdyby pełnomocnikiem spółki był kto inny niż członek zarządu czy prokurent.

Келесі