Pilotażowy program kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów w Kościerzynie

według zapowiedzi już niebawem ruszy pilotaż kompleksowej opieki dla pacjentów.
12 października, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Został on ustanowiony w 1996r. przez Arthritis and Rheumatism International (ARI) - międzynarodową organizację zrzeszającą chorych na schorzenia reumatyczne. Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków.
W przeddzień obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu w Sejmie RP odbyło się spotkanie poświęcone przedstawieniu nowego świadczenia zdrowotnego „Kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS”, które najprawdopodobniej zostanie wdrożone w system opieki zdrowotnej rozporządzeniem Ministra Zdrowia. W spotkaniu uczestniczył Maciej Miłkowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Kierownicy Klinik, przyszłych ośrodków realizujących pilotażowy program „Kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS”, w tym przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Przedstawiany program pilotażowy kompleksowej opieki dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów oraz zmiana wyceny procedur w reumatologii mają szanse zrewolucjonizować leczenie chorych reumatologicznych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego obie zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia.
Projekt nowego świadczenia zdrowotnego zakłada, że Pacjenci, u których po raz pierwszy rozpoznano chorobę zapalną będą traktowani priorytetowo - „szybką ścieżką” realizowaną w wysokospecjalistycznych ośrodkach reumatologicznych, posiadających duże doświadczenie w wykonywaniu procedur diagnostyczno - leczniczych, zapewniających szybki dostęp do rehabilitacji reumatologicznej i realizujących świadczenia z zakresu programów lekowych.
Pilotaż w 8 ośrodkach w tym w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.
Wiceminister Miłkowski wyjaśnił, że pilotaż będzie prowadzony w ośmiu wyspecjalizowanych ośrodkach współpracujących z ośrodkami mniej specjalistycznymi. Dlatego nie obejmie całej populacji polskiej. Jednak założenie programów pilotażowych jest takie, żeby wszystkie rzeczy, które po analizie się sprawdzą, były wprowadzane do standardu leczenia i świadczeń gwarantowanych, zaznaczył. W jego ocenie najważniejsza jest teraz publikacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu.
Bardzo się cieszę, że zostaliśmy dostrzeżeni jako ośrodek, który może pilotować ten program. Będziemy mogli nabywać doświadczeń i dzielić się nimi z najlepszymi klinikami w celu wypracowania nowego modelu opieki nad pacjentem reumatologicznym w Polsce. Będziemy mogli jako zespół, który już pracował z podobnymi pacjentami w programie finansowanym przez Unię Europejską służyć pacjentom w naszym rejonie. Myślę, że będzie to bardzo potrzebne mieszkańcom naszego województwa, szczególnie mieszkańcom małych miejscowości, gdzie opieka specjalistyczna często jest trudno dostępna. Właśnie u nas, na naszym terenie motto programu „Wcześniej znaczy lepiej” wybrzmiewa najmocniej- skomentowała Iwona Aponowicz Ordynator Oddziału Reumatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Wiceminister Miłkowski zaznaczył też, że przyspieszenie diagnostyki w całej populacji chorych reumatologicznie będzie możliwe od 1 stycznia 2023 r. dzięki temu, że poprawiona i uaktualniona została wycena świadczeń zdrowotnych w reumatologii.

Пікірлер