Pierwsze na świecie uzdrowisko wodolecznicze - Priessnitzovy lázně Jesenik (Uzdrowisko Jesionik)

Uzdrowisko Priessnitz w Jesioniku, czyli Priessnitzovy léčebné Lázně Jeseník - to pierwsze na świecie uzdrowisko wodolecznicze.
Położone jest na zboczach Studničnego Vrchu w Rychlebskich Horach, czyli w Górach Złotych, około 2 kilometry od centrum miasta Jeseník.
Swoje istnienie i późniejszą sławę zawdzięcza Vincenzo Priessnitzowi, który w XIX wieku w ówczesnym Gräfenbergu (leżącym na terenie Cesarstwa Austriackiego) rozpoczął leczenie zimną wodą, a w 1822 roku założył pierwszy na świecie instytut wodoleczniczy, kładąc podwaliny pod nową dziedzinę medycyny - hydroterapię.
Funkcję obiektu uzdrowiskowego pełnił wówczas jego nowy murowany dom, wybudowany dzięki darowiznom wielu pacjentów, w miejscu starego drewnianego domu rodzinnego. Obecnie w tym budynku znajduje się muzeum.
W swoich zabiegach wykorzystywał przede wszystkim właściwości zimnej, źródlanej wody, intensywny ruch na świeżym powietrzu i tutejszy mikroklimat o wyjątkowym działaniu leczniczym, który obecnie plasuje się na trzecim miejscu wśród gigantów uzdrowiskowych na świecie.
Ówczesne odkrycia Priessnitza są dziś podstawą nowoczesnych zabiegów.
Zadziwiające jest to, że był prostym człowiekiem z maleńkiej wioski, bez wykształcenia i tylko na podstawie obserwacji natury, zachowania zwierząt i własnych doświadczeń powrotu do zdrowia potrafił opracować metodę leczenia, która przynosiła spektakularne wyniki.
Jego metody szybko zyskiwały uznanie wśród przyjeżdżających do uzdrowiska kuracjuszy.
Wśród kuracjuszy, a właściwie gości uzdrowiskowych, była arystokratyczna elita z całej Europy, między innymi: król pruski Wilhelm, arcyksiążę Franciszek Karol - ojciec cesarza Franciszka Józefa I, rosyjski powieściopisarz i dramaturg Nikołaj Gogol, kompozytor Franciszek Liszt.
Z Polaków gościli tu Zygmunt Krasiński, Wincenty Witos, Julian Tuwim
W 1846 roku Priessnitz został odznaczony Cesarskim Wielkim Złotym Medalem Obywatelskim Pierwszej Klasy. O jego sławie świadczy również fakt, że w latach 1833 - 1851, czyli za jego życia, wydano dwieście książek i broszur poświęconych jego metodzie wodolecznictwa.
Pewnie niewielu wie, że słowo "prysznic", którego nadaremno szukać w innych językach - właśnie wywodzi się od jego nazwiska.
Miejscem wyjątkowym jest naturalne inhalatorium ziołowe, znajdujące się pod głównym budynkiem sanatorium Priessnitza, przy stromych zboczach uzdrowiskowej promenady, w miejscach gdzie przebiega jedno z głównych pęknięć tektonicznych z udowodnionym uwalnianiem się pierwiastków biogennych do atmosfery.
Obszar zaprojektowano tak aby był kolorowy, z wykorzystaniem wielu rodzajów niealergicznej roślinności. Koncentracja i kombinacja roślin uzupełnia właściwości terapeutyczne mikroklimatu.
Odpoczynek na obracających się ławkach lub spacer wśród pachnących roślin i wydzielania się specyficznych bioaerozoli wpływa korzystnie na nasz organizm.
W centrum uzdrowiska znajduje się leśna promenada, o nazwie Ripperova promenada - szlak spacerowy 2 długości nieco ponad kilometra, który już od połowy XIX wieku jest popularnym miejscem odpoczynku gości uzdrowiska. Spacer pod koronami 260 wysokich drzew, z widokiem na grzbiety Gór Zlotych, Wysokiego Jesionika i Gór Opawskich - to prawdziwa przyjemność.
Przy promenadzie znajdują się pomniki wzniesione przez pacjentów i różne kraje - w podziękowaniu Priessnitzowi za powrót do zdrowia.
W komplekscie Uzdrowiska Priessnitz w Jeseníku w 2010 roku został otwarty unikatowy na skalę europejską - Park Balneologiczny. Park nawiązuje do tradycyjnej metody wodolecznictwa Vincenza Priessnitza. Jego celem jest przywracanie chorym zdrowia również dzisiaj za pomocą wody, słońca, ruchu i poprzez zmianę stylu życia.
Został zaprojektowany jako „ogród wodny”, przez który przepływa potok ze zbudowanym na nim systemem stacji służących do hydroterapii i relaksu.

Пікірлер: 1

  • 2 жыл бұрын

    To ciekawostka z tym prysznicem, nie wiedziałem.