Piaseczno z drona | Cinematic | LECE W MIASTO™ [4k]

Piaseczno z drona | Piaseczno z lotu ptaka
▸ Piaseczno jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Usytuowane na trakcie pomiędzy Warszawą a Czerskiem - dawną stolicą książąt mazowieckich - prawa miejskie otrzymało w 1429 roku z rąk księcia Janusza I.
Przez lata Piaseczno było tradycyjnym miejscem targów i jarmarków, a swój największy rozkwit przeżywało w XVI wieku, czego świadectwem jest zachowany historyczny układ urbanistyczny rynku i sąsiadujących z nim ulic. Z tego okresu pochodzi najstarszy zabytek architektoniczny - barokowy kościół św. Anny. Drugim historycznym i symbolicznym obiektem jest ratusz z poł. XIX wieku. Miasto i okolice Piaseczna bogate są w miejsca pamięci ważnych historycznych wydarzeń. Znajdują się tu m.in. mogiły powstańców styczniowych, cmentarze z okresu I wojny światowej, miejsca upamiętniające wydarzenia z okresu II wojny światowej.
Na przełomie XIX i XX wieku osada gminna - gdyż Piasecznu odebrano prawa miejskie w 1870 roku - liczyła 2 760 mieszkańców. W latach dziewięćdziesiątych osada uzyskała dwa połączenia wąskotorowe z Warszawą. Organem uchwalającym było ogólne zebranie członków gminy, w którego skład wchodzili tylko ci mieszkańcy, którzy posiadali nieruchomość. Na zebraniu co trzy lata wybierano wójta, którego kandydaturę zatwierdzał naczelnik powiatu - Rosjanin. W Piasecznie miały siedziby zgromadzenia rzemieślnicze garncarzy, kowali, młynarzy, szewców oraz stolarzy, bednarzy i stelmachów.
Pomyślny i wszechstronny rozwój Piaseczna przerwały wydarzenia I wojny światowej. Na początku wojny Piaseczno i okolice stały się terenem walk niemiecko - rosyjskich o Warszawę. Miasto zostało niemal całkowicie wyludnione, większość mieszkańców schroniła się w Warszawie. W toku walk zniszczone zostały domy w okolicach rynku, ucierpiał także kościół. Piaseczno odzyskało prawa miejskie 12 września 1916 roku. W przeddzień odzyskania niepodległości mieszkańcy Piaseczna z własnej inicjatywy dokonali zmiany składu magistratu i rady miejskiej, a strażacy rozbroili bez strat własnych żandarmów niemieckich, których następnie odstawiono kolejką do Warszawy.
II wojna światowa dla mieszkańców Piaseczna rozpoczęła się w pierwszych dniach września. 9 września grupa żołnierzy polskich chcąc przedostać się do Warszawy stoczyła walkę na terenie miasta, które było już częściowo zajęte przez Niemców. Kilkunastu żołnierzy niemieckich zostało zabitych. Następnego dnia Niemcy zastrzelili 7 mieszkańców Piaseczna i rozstrzelali 21 wziętych do niewoli żołnierzy polskich. W wyniku walk najbardziej ucierpiała zabudowa północnej części miasta: przy ul. Puławskiej, Warszawskiej, Chyliczkowskiej i Fabrycznej.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17, podobnie jak w Warszawie, w Piasecznie rozpoczęło się powstanie. Oddziały Polski Podziemnej zaatakowały patrole niemieckie, lecz uległy przeważającej sile Niemców i wycofały się do lasu. Zginął jeden powstaniec. Niektórzy mieszkańcy próbowali przedostać się do Warszawy, aby wziąć czynny udział w walce. W okolicznych lasach formowały się oddziały akowskie, złożone z mieszkańców Piaseczna i okolic. Wymarsz nastąpił w nocy z 16 na 17 sierpnia. W lesie Kabackim z przejętego zrzutu uzyskano dodatkową broń i amunicję. Powstańcy dotarli w rejon Natolina, Powsina i Wilanowa. Tylko niektórym udało się przedrzeć do stolicy.
Piaseczno zostało stolicą powiatu 1 lipca 1952 roku i było nią do 31 maja 1975 roku (do czasu zniesienia powiatów). W 1979 roku otwarto Zakład Kineskopów Kolorowych “Polkolor”.
W 1971 roku uruchomiono linię autobusową MZK z rynku do Warszawy. 12 lat później wybudowano zajezdnię trolejbusowo-autobusową i uruchomiono trolejbusowe połączenie z dawnym Dworcem Południowym w Warszawie.
Pod koniec maja 1990 roku odbyły się pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do samorządu miejskiego. W 1999 roku Piaseczno stało się ponownie miastem powiatowym. W pierwszych bezpośrednich wyborach burmistrza, w 2002 roku, wybrany został Józef Zalewski. Rok później Urząd Gminy zmienił nazwę na Urząd Miasta i Gminy Piaseczno.
Źródło: piaseczno.eu/dzieje-miasta/
▸ Socialmedia:
KZread: / lecewmiasto
Facebook: / lecewmiasto
Website: www.lecewmiasto.pl
▸ Music:
Cura - Legal Highs
Epidemic sound: www.epidemicsound.com/referra...
▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
✉️ lecewmiasto@gmail.com
Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
#Piaseczno #dron #lecewmiasto

Пікірлер: 30

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto2 ай бұрын

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @paweposki5212
    @paweposki52123 ай бұрын

    Ależ to jest świetne !!

  • @108vana
    @108vana3 жыл бұрын

    Jestem pod wrażeniem ujęć, montażu i pomysłu. Gratuluję! Z poziomu chodnika Piaseczno nie wygląda tak imponująco 🙂

  • @Lecewmiasto

    @Lecewmiasto

    3 жыл бұрын

    Super, że się podoba, będzie coraz więcej materiałów na kanale 😊😊

  • @johnsmith-nv4sb
    @johnsmith-nv4sb3 жыл бұрын

    Pokazano miasto takie jakie jest. Architektonicznie chaotyczne. Dachy domów mają chyba wszystkie kolory. Pierwsze ujęcie i od razu widać, że trzeba wymienić dach w liceum Zyberkówny. Dobre wrażenie wywarł nasz złoty ząb, czyli Sandcity. Straszna betonoza na skwerze(?) Kisiela i placu Piłsudskiego. Kiepsko wygląda Urząd Miasta ale Sąd już lepiej. Fajnie wygląda CEM i Dworzec kolejowy. Spory ruch samochodowy i drogi w niezłym stanie. Rzeczywiście, szkoda, że nie ma Zalesia i Górek Szymona. Film mi się podobał i dałem lajka. Zacząłem oglądać pozostałe filmy kanału. Jest do czego równać. Ładne są te nasze miasta z góry

  • @magdalena_kw
    @magdalena_kw3 жыл бұрын

    Moje miasto takie piękne 😍

  • @Bendear2

    @Bendear2

    2 жыл бұрын

    a co się stało z Magdą K. ?

  • @magdalena_kw

    @magdalena_kw

    2 жыл бұрын

    To był maj, sam pan wie Jak to jest z młodymi w taki czas Młode koty lubią włóczyć się Była z nimi i ta Magda K.

  • @Bendear2

    @Bendear2

    2 жыл бұрын

    @@magdalena_kw 🖤💔

  • @lot334super3
    @lot334super33 жыл бұрын

    To już taka Warszawka można powiedzieć ale ładnie. Pozdrawiam z Siedlec

  • @arektrip9727
    @arektrip97273 жыл бұрын

    Nie wiedziałam, że Piaseczno jest tak duże. Przytłacza ta gęsta zabudowa bloków.

  • @kata7952
    @kata79523 жыл бұрын

    Ładne miasto

  • @amatorskauprawaroslinegzot542

    @amatorskauprawaroslinegzot542

    3 жыл бұрын

    Moje miasto to jak ma być nie ładne? 😂😁

  • @MarcinGP
    @MarcinGP3 жыл бұрын

    Dobra robota. Z góry tak wad nie widać ale fakt, że miasto jest przytłoczone nadmiarem bloków już tak. Szkoda, że zabrakło całej zielonej części czyli Zalesia Dolnego. Wtedy obraz miasta byłby zgoła odmienny.

  • @piorko416
    @piorko4163 жыл бұрын

    Świetna robota!

  • @nastjanastja
    @nastjanastja Жыл бұрын

    Super!

  • @Mro.na_przypale_po_swiecie
    @Mro.na_przypale_po_swiecie3 жыл бұрын

    Kazak fil i nutka 👊👌łapka 17 wpada 😎Pozdrawiam 🖐

  • @Lecewmiasto

    @Lecewmiasto

    3 жыл бұрын

    Dzięki👊 to bardzo pomaga 😍

  • @prezespiaseczno
    @prezespiaseczno Жыл бұрын

    A co ujęcia z Warszawy tu robią ???

  • @ksiadzjacekbielski8204
    @ksiadzjacekbielski82043 жыл бұрын

    Pokażcie biuro słynnego Mecenasa

  • @Lecewmiasto

    @Lecewmiasto

    3 жыл бұрын

    Pokazujemy zazwyczaj najbardziej rozpoznawalne obiekty/miejsca z danego miasta 😅😜

  • @woyt1384
    @woyt13843 жыл бұрын

    Film fajny...tylko, że w rzeczywistości tu w Piasecznie psy dupami szczekają :(((

  • @johnsmith-nv4sb

    @johnsmith-nv4sb

    3 жыл бұрын

    Bzdury

  • @marcinspizarny8540

    @marcinspizarny8540

    3 жыл бұрын

    Nie

  • @marcinspizarny8540

    @marcinspizarny8540

    3 жыл бұрын

    Co ty gadasz

  • @marcinspizarny8540

    @marcinspizarny8540

    3 жыл бұрын

    Nie daleko Warszawy

  • @marcinspizarny8540

    @marcinspizarny8540

    3 жыл бұрын

    Jest Dużo fajnych miejsc