Petr Blažek: Koněvova socha v Bubenči (1980-2020) - Živě Benátská 2, PřF UK, Praha

Ғылым және технология

Petr Blažek je historik a publicista, zabývá se dějinami komunistických režimů v Polsku a Československu. Vystudoval obory český jazyk a historie a učitelství pro střední školy na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové a obor historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2008 dokončil doktorské studium. V letech 2004-2010 pracoval v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Nyní je zaměstnán v Ústavu pro studium totalitních režimů, který v roce 2008 spoluzakládal. Působí také jako vědecký pracovník na Katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je zástupcem ředitele Centra pro dokumentaci totalitních režimů a autorem řady publikací k dějinám protikomunistického odboje a komunistických režimů ve středoevropském prostoru (bibliografie je dostupná zde). Podílel se na vzniku řady historických výstav (věnované Chartě 77, VONS, K-231, Janu Palachovi, kolektivizaci venkova atd.) a webových portálů a výrobě mnoha dokumentárních i hraných filmů (například Proces H, Pouta, Hořící keř, Mluvčí Charty 77, Ženy Charty 77, Milada atd.).

Пікірлер: 33

  • @wezirgoogle8134
    @wezirgoogle81343 ай бұрын

    Díky za přednášku.

  • @vendasch666
    @vendasch6663 ай бұрын

    Můj děda měl jako stranický úkol dovzdělávat Kapka. Babička říkala, že mu pak celý zbytek kariéry kryl záda. Děda pak byl generální ředitel VHJ Československé vagónky. Naneštěstí již je po smrti i babička, i když informace měla jen povrchní. Děda zemřel, když jsem byl velmi mladý. Zpětně zábavná epizoda je, že měl album, kde vždy na jedné straně byly fotky ze soukromí a na druhé z práce. Všechny ty pracovní fotky v 89 vytrhal a zničil. Nechal si tam tuším jen společnou fotku se Zápotockým, to mu bylo líto. Důvodem k tomu mu bylo, že měl strach, že mu domu vtrhnou revoluční oddíly a budou mu to tam obracet naruby. Nelze se mu zpětně divit, zažil toho dost.

  • @endo1987
    @endo198727 күн бұрын

    Jako vždy zajímavá přednáška. Děkuji. Měl bych ale jednu kacířskou organizační připomínku: plynulosti a jakési důstojnosti by prospělo, kdyby lidé v sále pokládali své otázky písemně. na lístečku čteném panem Škorpíkem. Volná diskuze nesoudných tazatelů je sice krásně demokratická a obdivuji trpělivost organizátorů, ale já bych všechny ty koktající chytrolíny umlátil mikrofonem.

  • 25 күн бұрын

    Někdy se musíme hodně držet, to je pravda, ale myslím, že nám to za tu demokracii zatím stojí. :)

  • @zdenekhavlicek2128
    @zdenekhavlicek21282 ай бұрын

    Mizerná kvalita přednesu velmi zajímavého tématu.

  • @vitezslavstembera854
    @vitezslavstembera854Ай бұрын

    Skvělá přednáška i diskuze

  • @ZdenekRybar
    @ZdenekRybar3 ай бұрын

    Ano, nikoho nezajímá dodnes jak to bylo s tábory v okolí Horního Slavkova. To je vůbec nezpracované. Žádné označení místa, kde ty tábory byly...

  • @x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x
    @x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x3 ай бұрын

    10:38 naprosto bezvýznamný názor, drtivá většina těch lidí je už dávno po smrti. Ale tak hádám že pán je jeden z těch, který soudí lidi podle toho, do jaké rodiny se narodili. Nic jiného v tom neslyším.

  • @chatnickcz

    @chatnickcz

    3 ай бұрын

    Tak to slyšíte špatně, neříká nic jiného, že se tu děly hrozné věci a velký podíl na tom měli Němci a po dnešních nechce nic jiného, než aby to uznali a nezamlčovali.

  • @ZdenekRybar
    @ZdenekRybar3 ай бұрын

    Plat zdravotní sestry v roce 1980 byl 1.400 korun. V té době se také stavěly řadové domky v Čimicích a na Babě na Praze 6 a tam se cena hotového pohybovala na úrovni cca 200 tisíc.

  • @draculzxc

    @draculzxc

    2 ай бұрын

    Jo jo a úplně každej zasloužilej komunista měl právo si ho koupit😂 Pro zbytek tu byly stále výborné dělené byty

  • @jol666jol

    @jol666jol

    Ай бұрын

    @@draculzxc byt dostal každý kdo pracoval

  • @draculzxc

    @draculzxc

    Ай бұрын

    @@jol666jol ja jsem dost starej na to abych vedel ze ne:))

  • @jol666jol

    @jol666jol

    Ай бұрын

    @@draculzxc Za předem daných podmínek ano

  • @draculzxc

    @draculzxc

    Ай бұрын

    @@jol666jol vsak ano, treba byt loajalni strane:)

  • @jankadlec1827
    @jankadlec1827Ай бұрын

    Místo o lidech, kteří kvůli Koněvovi odešli, bych spíš mluvil o lidech, kterým Koněv zachránil životy. Bylo jich totiž podstatně víc a taky mi záchrana života v porovnání s odchodem z domova připadá poněkud významnější...

  • @Byourei
    @Byourei3 ай бұрын

    Zyra je koukam vsude :)

  • 3 ай бұрын

    Zyra chodí často. Máme ji pozdravovat? 🙂

  • @Byourei

    @Byourei

    3 ай бұрын

    @ ne, dekuji. Myslim ze na mne si nebude pamatovat.

  • @paveliii.7639
    @paveliii.76393 ай бұрын

    Bořit jakékoli sochy je ubohé a trapné gumování historie. Nemá pak smysl ani žádné stavět, na jejich budování i odstraňování se stejně hlavně přiživují oportunisté. Obdobně to platí o přejmenovávání ulic.

  • 3 ай бұрын

    No nevím. Podle vás by bylo v pořádku, kdybychom měli stále třeba ulice jako Stalinova nebo Hitlerova?

  • @paveliii.7639

    @paveliii.7639

    3 ай бұрын

    Osobně by mi to vadilo jen z důvodu hrozícího přejmenování. Chápu ale, že někomu by se v takové ulici bydlet nelíbilo. Rozhodně bych ale z Koněvovy nedělal Hartigovu. Změní se režim do zelenějšího a genderově vyváženějšího ...a bác! Přejmenujeme ji jako správní Hujeři na Grety Thunbergové.

  • @Perrymanx

    @Perrymanx

    2 ай бұрын

    @ Hitlerova? To se snad povedlo jenom v Brně, kdy dnešní Moravské náměstí (tehdy nazývané "Lažanský-Platz - Kiosk - Lažanského náměstí - Kiosk") bylo přejmenováno na "Adolf-Hitler-Platz - náměstí Adolfa Hitlera". No a tam je jasno. S tím Stalinem to tolik jednoznačné není, když jím vedená Rudá armáda osvobodila významnou část Evropy.

  • @pochod2947

    @pochod2947

    Ай бұрын

    Nebo Nábřeží R. Heydricha v Praze, proč to naši předkové přejmenovali? To je ubohé a trapné 😃​@

  • @jankadlec1827

    @jankadlec1827

    Ай бұрын

    @ No tak takové srovnání může vymyslet fakt jenom debil... Koněv osvobodil naši vlast od nacismu, Hitler chtěl náš národ vyhladit. Vážně srovnání hodné absolventa pomocné školy...

  • @jol666jol
    @jol666jolАй бұрын

    17:30 Rusové zachránili poláky před vyhlazením.

  • @vitezslavskorpik746

    @vitezslavskorpik746

    Ай бұрын

    Tak určitě. A Katyňský masakr nespáchali a Varšavské povstání nenechali vykrvácet…

  • @jol666jol

    @jol666jol

    Ай бұрын

    @@vitezslavskorpik746 Katyň byl soud nad viníky masakru sovětských zajatců po tzv Zázraku na Visle, kde Poláci zavraždili 100 tisíc zajatců. Varšavské povstání bylo vedeno polským exilem z Londýna a mělo za cíl osvobození Varšavy před příchodem Rudé armády.

  • @jankadlec1827

    @jankadlec1827

    Ай бұрын

    @@vitezslavskorpik746 Připadá mi zvláštní, že ačkoliv má za sebou Německo dlouhou historii krvavých masakrů, koncentráky počínaje a Babím Jarem konče, tak představa, že by mohli mít na svědomí ještě jeden navíc se spoustě lidem hrozně příčí. Nechápu proč... Stejně tak nechápu, proč tolik let po válce stále přijímáme nacistickou verzi historie, připadá mi to dost smutné...

Келесі