ПЕРЕЯСЛАВ - місто, де зреклися присяги московському цареві | УП. Репортаж

21 червня 1992 року після обрання гетьманом українського козацтва В’ячеслав Чорновіл повторив в Переяславі те, що 73 роки до нього зробив повстанський отаман Зелений.
Влітку 1919-го Зелений урочисто скасував рішення Переяславської Ради 1654 року, що призвело до халепи, про яку навряд мріяв Богдан Хмельницький: потрапити у васальну залежність від Москви на століття наперед.
1992 року В’ячеслав Чорновіл зачитав свій текст зречення присяги на вірність московському цареві. На відміну від повстанців часів УНР, Чорновіл з однодумцями були, здавалось, у незрівнянно міцнішій позиції - вони вже майже рік жили у власній країні.
Втім, наступні десятиліття показали: несприйняття незалежності України настільки у росіян в крові, що вони готові розв’язати Третю Світову. Окрім цієї істини стала зрозумілою й інша: українці важко засвоюють уроки минулого.
“Переяславське суспільство, як і скрізь по країні, дуже повільно йшло до власної історії, - каже професор Олександр Колибенко, заступник гендиректора Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”. - Місто повернуло свою назву лише у 2019 році (позбулося слова “Хмельницкий” - УП). Люди не розуміли, що проблема не в Богдані Хмельницькому. Йдеться про те, щоб подолати радянську спадщину”.
Напередодні 370-річчя так званого “возз’єднання з Росією” репортери УП досліджували, чого насправді хотів Богдан Хмельницький від союзу з Москвою, та як зараз Переяслав позбувається міфів про “братні народи”.
Збір на міномети: send.monobank.ua/jar/7ii5QrhCdy
__________________________________________________________
Вступайте в Клуб Української правди: club.pravda.com.ua/?...
Сайт: www.pravda.com.ua
TikTok: / pravda_com_ua
Facebook: / ukrpravda
Twitter: / ukrpravda_news
Telegram-канал "УП.Стрічка": t.me/ukrpravda_news
Telegram-канал "УП.Кляті питання": t.me/ukr_pravda
Telegram-канал "УП. Off the record": t.me/off_the_record

Пікірлер: 58

  • @viktoriyaboyko690
    @viktoriyaboyko6908 ай бұрын

    А рінгтончик цікавенький.... миттєво змінив настрій в розмові! Ось такий малесенький нюанс, а й посмішка є! Дякуємо, що залишил його у фільмі!!!!

  • @user-my2hc5qp1b
    @user-my2hc5qp1b8 ай бұрын

    Як завжди все цікаво та корисно знати Хай квітне Український ютуб ❤❤❤❤

  • @annadubovyk6224
    @annadubovyk62248 ай бұрын

    Надзвичайно цікава і важлива тема, дякую! Разом до Перемоги!

  • @user-bj6qf4ce1u
    @user-bj6qf4ce1u7 ай бұрын

    Дякую за репортаж з Переяслава, за цікаві розповіді. На мою думку, якби про наше славетне місто було б побільше інформації в всеукраїнському медійному просторі, то у нинішньої влади не піднялась рука позбавити одне із найбільш значимих міст України статусу районного центру. Не одною Радою обмежується історія одного з найдревніших міст нашої країни. Реклама, на позначці, близько нуля, як і інфраструктура . Зараз, звісно все має бути віддано ,окрім самого необхідного, для перемоги. Не відстоємо свободу, то все інше не матиме значення, бо ворог буде, як і сотні років до здобуття незалежності ,встановлювати свої "порядки " ,не зважаючи на думку місцевих. А от після нашої перемоги, Переяслав має заявляти про себе на повний голос, щоб більшості українців захотілося познайомитися з нашим містом по ближче. А от місцевій владі потрібно створити умови для гостей. Готелі, не за 8 -10 кілометрів від визначних пам'яток та цікавих локацій, а в безпосередній близькості. Транспортне сполучення, відповідне, доступне для кожного бажаючого ,а не так, як зараз, вибір не великий :пішки, таксі або велосипед. Громадський транспорт, практично, відсутній.

  • @homeastronaut5228
    @homeastronaut52288 ай бұрын

    Дерева потрібно, необхідно саджати! Це дуже важливо. Дякую що посадили!

  • @user-bj6qf4ce1u

    @user-bj6qf4ce1u

    7 ай бұрын

    А Вас не турбують ті хаці на околицях міста, наче б то і люди там не живуть. Саджання дерев, чомусь, особисто для мене, нагадує "совєтчину " . Пам'ятати кожного та кожну, хто заплатив найвищу ціну захищаючи Україну від жорстокого та підступного ворога, необхідно, а допомагати тим, хто зараз стоїть на фронті, не менш важливо. Робити все можливе, для тих, хто вижив, але втратив здоров'я в боях, також надзвичайно важливо. Можливо потрібно подумати, що саме тих коштів, за які посаджені дерева, не вистачило комусь на необхідну операцію, або протез?

  • @d1mous
    @d1mous8 ай бұрын

    Моє рідне місто, приємно бачити рідні вулиці не тіки в житті

  • @user-jj4gf9hd5q
    @user-jj4gf9hd5q8 ай бұрын

    Приїдьте до прикордонного Н-Сіверського і побачите ганьбу. У центрі міста Б. Хмельницький з постамента ще й донині булавою вказує нам "світлий шлях" до московії, а в лівій руці тримає так звані переяславські угоди. Чи не пора повернути булаву на Європу? Потрібен розголос і допомога.

  • @svetlanasvetlana6606

    @svetlanasvetlana6606

    8 ай бұрын

    Дуже вчасно дали пропозицію на розголос та допомогу. .Вам би все руйнувати і грошенята по карманах тирити. Про мужиків в окопах краще думайте та допомагайте їм, чим на дурість- зносити пам'ятники. Сам на теплому дивані, а вони на холодній землі. І їм від твого розголосу тепліше не стане. Господи, дай розум таким ,,заумним діячам", а то мало їм руїн.

  • @user-jj4gf9hd5q

    @user-jj4gf9hd5q

    8 ай бұрын

    Хлопці воюють за подальший наш шлях до московії, може й за леніна зі сталіним,...? Ось через таку вашу совкову демагогію пукін і пішов на нас війною. Вона триватиме поки всі не прозріємо.

  • @user-jj4gf9hd5q

    @user-jj4gf9hd5q

    8 ай бұрын

    Руїна в твоїй голові.

  • @user-dk9gh1ok9b
    @user-dk9gh1ok9b8 ай бұрын

    Переяслав - рідненький, як я тебе люблю 🥰 Дякую за відео 😊

  • @user-om4br1jm6c
    @user-om4br1jm6c8 ай бұрын

    Олекса (Номад) Жахливий пам'ятник! Добре, що зняли!

  • @stanmick134
    @stanmick1348 ай бұрын

    Good interesting Ukrainian content

  • @kayola_art
    @kayola_art8 ай бұрын

    З яких це пір 2 тисячі вояків вважаються малочисельним військовим утворенням?... Загалом - дякую за цікаве відео)

  • @user-marchyk
    @user-marchyk8 ай бұрын

    Не треба було ворогувати? Та ще з 90 років Росія готувалась до війни з Україною, бо про це говорили по-пянці російські командири.

  • @0034Gena

    @0034Gena

    7 ай бұрын

    100% Но не с 90-х, а с 70-х. Украинцы не претендуют на саму социальную сеть Facebook. Только на её создателя. "Марк Цукерберг - украинец" - ещё одно популярное выражение в социальных сетях. В жители Незалежной его записал экс-премьер Арсений Яценюк. Дело в том, что семья Цукерберга родом из Одессы. Но можно предположить, что сам Марк Цукерберг себя к украинцам не относит, иначе как объяснить, что иконка "Фейсбука" сине-белая, а не сине-жёлтая или, точнее сказать, жовто-блакитная.

  • @user-ej8ge6wt5z
    @user-ej8ge6wt5z8 ай бұрын

    🙏

  • @IBAH_KOBALb
    @IBAH_KOBALb8 ай бұрын

    А чи була НАСПРАВДІ та присяга хану Московії? Адже оригиналів Переяславської угоди не існує - вони були знищені московитами! І, мабуть, не випадково.

  • @user-tv4yh5os1r
    @user-tv4yh5os1r7 ай бұрын

    Дякую Олександру Колибенку та Анатолію Іваненку - моїм сенсенсеям 😁, які у наші студентські роки навчали нас любити історію України - за як завжди цікаву та змістовну лекцію 😊 (за гумор окрема вдячність 😊) Хай квітне український ютуб! 💛💙

  • @oksanaslivinska2093
    @oksanaslivinska20938 ай бұрын

    Ісусе допоиможи,щоб перемогти аорогів зовні і зрадників.ворргів перемогти дай Боже!

  • @eugenesamilyk6131
    @eugenesamilyk61318 ай бұрын

    Якщо ми зараз не відновимо справедливість, не збудуємо власну державу, враховуючи всі історичні помилки, то більше шансів не буде.

  • @vadym555yt
    @vadym555yt8 ай бұрын

    Де скачати рінгтон?

  • @Palanok16
    @Palanok168 ай бұрын

    В СССРии такое место было это камень террориста 20-го века ульянова ленина где в свадебный день ложили цветы, я отказался это делать в 1987 году.

  • @IBAH_KOBALb

    @IBAH_KOBALb

    8 ай бұрын

    👍🏻 В нас те ж саме було - молодята несли квіти до пам'ятника чЛєніну. А ми з дружиною понесли квіти до історичного пам'ятника. Зараз, слава Богу, пам'ятник чЛєніну вже демонтований.

  • @user-uj9jx4vk3n

    @user-uj9jx4vk3n

    8 ай бұрын

    ​@@IBAH_KOBALbа на его месте срач.

  • @svetlanasvetlana6606

    @svetlanasvetlana6606

    8 ай бұрын

    А ще можна зруйнувати всі багатоповерхівки, бо вони також будуть нагадувати про ту державу-кляту. Нові друзі нові багатоповерхівок сучасні збудують.

  • @Palanok16

    @Palanok16

    8 ай бұрын

    @@svetlanasvetlana6606 УК РФ Статья 353. Планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны 1. Планирование, подготовка или развязывание агрессивной войны - наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет. 2. Ведение агрессивной войны - наказывается лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет.

  • @user-yf4wc4xf6i

    @user-yf4wc4xf6i

    8 ай бұрын

    Ленин ваш. С дедушкой Срулем Бланком из Житомира. Троцкий тоже ваш и все остальные революционеры

  • @dnipro6427
    @dnipro64278 ай бұрын

    Граница Украины была. В пограничных слободах московиты и другие люди должны были подавать прошение на поселение в любой слободе Украины.

  • @0034Gena

    @0034Gena

    7 ай бұрын

    так ранее везде было, а не только на окраине Руси, ибо границы того требовали. К примеру 29 февраля 1800 г. вышел правительственный указ, временно запрещающий переселение крестьян в Оренбургскую губернию, но уже в 1806 г. правительство снова разрешило государственным крестьянам переселяться сюда, установив при этом правила. Чтобы получить разрешение на переселение, крестьяне малоземельных губерний должны были не иметь податных недоимок, а оренбургское начальство должно было выдать удостоверение о допуске к водворению на новом месте. После этого поток переселенцев в губернию снова стал нарастать. Ежегодно возникали на свободных казенных землях новые селения государственных крестьян. В Оренбургском уезде в 1807 г. переселенцами были основаны села Воздвиженское, Софийское, в 1809 г. - Михайловка (Шарлык), Зобово, Ратчино. В 1819 г. украинские крестьяне из Хоперского уезда Воронежской губернии, около 900 человек, поселились на левом берегу Урала, недалеко от Илецкого казачьего городка, основав большое село Кардаилово. Они были записаны в солевозцы и были обязаны за свой счет перевозить илецкую соль к Самарской пристани. Но тупорылым все равно что ломать, хоть памятники великим людям, хоть мемориал погибшим предкам. Потому что тупы.

  • @dnipro6427

    @dnipro6427

    7 ай бұрын

    @@0034Gena так когда там окраину руси московию крестили?

  • @0034Gena

    @0034Gena

    7 ай бұрын

    @@dnipro6427 В 988 году князь Владимир принял святое крещение с именем Василий. По преданию, выйдя из крещальной купели, он, до этого ненадолго ослепший, прозрел и воскликнул: «Теперь я познал истинного Бога!». Одним из распространенных терминов русской географии испокон веков было слово «окрАина» (оукрАина, укрАина - что значит «земля, находящаяся У КРАЯ Руси»/ В «Росписи городов» от 1652 г. упоминаются «укрАинские» города Тула, Кашира, Калуга, Коломна, Переславль, Рязанский Ярославец и другие, всего 37 городов. Тем не менее, одна из оукрАин на географической карте все же осталась. Долгое время она находилась под иноземным контролем. Поскольку чужие и захваченные территории иноземцы обычно именуют у себя на картах так, как называют их аборигены, то каждая новая оккупационная власть сохраняла историческое называние западных Русских Земель - «укрАина» . В то же время, поскольку русский язык для захватчиков был чужд, то и слово «укрАина» они исковеркали по-своему, назвав в своей транскрипции «украИна» (ударение на третий слог)

  • @user-vr1so9hd1g
    @user-vr1so9hd1g8 ай бұрын

    👍 😷

  • @aleksandrtarapon5394
    @aleksandrtarapon53948 ай бұрын

    І та вічна недобудова музея Шевченка на фоні пам'ятника як вирок українській державі. Якийсь час на ній був дах із міді, і щоб розрахуватися за роботу здали ту мідь на лом. Бабло ж з бюджету, за нього не спитають

  • @aleksandrshelest5560

    @aleksandrshelest5560

    8 ай бұрын

    Антоха Геращенко сдал? А нет, я спутал. Геращенко колесо обзора сдал в металл в Харькове.

  • @user-uj9jx4vk3n

    @user-uj9jx4vk3n

    8 ай бұрын

    ​@@aleksandrshelest5560ты Ха не трожь.

  • @0034Gena

    @0034Gena

    7 ай бұрын

    Можно наивно полагать, что Фёдор Михайлович - российское всё от прозы. В Киеве считают по-другому. По крайней мере, бывший президент Виктор Ющенко записал Достоевского в украинцы. Отец Достоевского был из Малороссии, как тогда называли эту часть Российской империи. Но Достоевский считал себя гражданином одной большой и великой страны и писал на русском. Как и Николай Гоголь, уроженец Украины.

  • @dnipro6427
    @dnipro64278 ай бұрын

    Московиты нарушили договор и не объявили войну польскому королю, сразу после подписания подписали договор с польским королем о мире. Поэтому и говорить не о чем.

  • @vagowner_
    @vagowner_8 ай бұрын

    У Переяславі саме найкраще МРЕО

  • @user-sp6qs9ow9s

    @user-sp6qs9ow9s

    4 ай бұрын

    хахаха таки да

  • @user-lo4ch4uz4r
    @user-lo4ch4uz4r7 ай бұрын

    А що з другим памятником-- 1-й на 300 рiччя,а другий- на 325 рiччя?

  • @svetlanasvetlana6606
    @svetlanasvetlana66068 ай бұрын

    Дуже красивий був пам'ятник. Велика глупість, велика дурість. Ламати ж не будувати - раз і немає (та ще й грошенят під це діло скільки можна списати, їх же багато не буває. Краще б на армію перерахували або дітям загиблих батьків дали). На місці, де був пам'ятник Леніну, обіцяли фонтан чи щось інше. Уви, сорі. Бур'ян росте? А тут, в центрі міста, навіть флагшток пожлобились зробити, триногу поставили. Як би там не було, але пам'ятник чим завинив? Пішли тропою більшовиків-ті теж пам'ятники царю руйнували. Але це ж витвір мистецтва, це історія. Одне тішить- можливо тим, що зруйнували його, ви зменшили кількість загиблих наших воїнів. Тоді звичайно молодці.

  • @0034Gena

    @0034Gena

    7 ай бұрын

    ну вот есть же на Украине неглупые люди, чей разум не испорчен нацистской пропагандой. Молодец!

  • @user-jt2hj8op1n
    @user-jt2hj8op1n8 ай бұрын

    Зачем вообще нужно было на поклон к царю идти? Воевали бы со шляхтой пока возможность и силы у козаков были, а Московия сама себе бы спокойно жила Не пришлось бы Ванькам начинать Русско-польская война 1654, чтобы за обиженных заступаться

  • @svintsitsky
    @svintsitsky6 ай бұрын

    В ґоловах все ще "польсько-шляхетський ґніт"... а нічоґо що Річ Посполиту утворив польський король/литовський великий князь і волинська (українська) шляхта? Хто були всі ті Острозькі, Вишневецькі, Корецькі, Чорторийські, Семашки і безліч дрібнішої шляхти яка підписувала Люблінську унію в 1569 році? До речі на дуже виґідних умовах. Продовжував діяти ІІ Литовський статут, руська (українська) мова в діловодстві, збереґалися кордони воєводств і князівські титули (яких у поляків не було).

  • @digitalintelligence7853
    @digitalintelligence78537 ай бұрын

    Ганьба зрадникам Українського народу

  • @digitalintelligence7853

    @digitalintelligence7853

    7 ай бұрын

    Колаборанти панують

  • @MrSaulko
    @MrSaulko8 ай бұрын

    Де інтервʼю мера міста, який відстояв та сформував оборону міста та громади???? В сюжеті багато сказано про те що демонтували памʼятник воззʼєднанню, де інтервʼю голови громади який зробив це вперше за десятки років??? Вкінці сюжету зняли особу, яка обкрадає військових з 2014 року!!!! При цьому ніде не працюючи!!

  • @Megalodon19
    @Megalodon198 ай бұрын

    отличный заголовок! вечное предательство характерная черта, увы

Келесі