"Pan Tadeusz" 1812

Фильм және анимация

Scena wymarszu wojsk napoleońskich i sił Księstwa Warszawskiego na Rosję.
Invasion of Russia 1812.

Пікірлер: 90

  • @DotepenecPL
    @DotepenecPL7 жыл бұрын

    "Urodzony w niewoli, okuty w powiciu, ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - płakać mi się chce, kiedy sobie uświadomię, że taki Mickiewicz rzeczywiście przez całe życie tylko jedną, jedyną wiosnę mógł się cieszyć wolnością... co by o nim nie mówić, całe życie marzył o Niepodległej i - nie dożył... tym bardziej doceniam, że wychowałem się i żyję w wolnej Polsce.

  • @marekjozwiak5390

    @marekjozwiak5390

    5 жыл бұрын

    Jaka ona by nie byla .......

  • @gKotvicz

    @gKotvicz

    3 жыл бұрын

    Płakać to się chce jak sobie człowiek uświadomi jak wiele ludzi dało głowę podczas gdy Pan Mickiewicz w 1831 beztrosko ciupciał sobie w Poznańskim. Scena i owszem, piękna, ale front już brzydszy, dym gryzący w oczy, krzyki zwierzęce, dezorientacja granicząca z obłędem... itd..itp...

  • @Anarchizer

    @Anarchizer

    Жыл бұрын

    @@gKotvicz Tak jest i dzisiaj. Jedni płacą za dobrobyt drugich.

  • @adamczajkowski2665

    @adamczajkowski2665

    Жыл бұрын

    Ty też beztrosko ciupciasz, kiedy jakiś młodszy aspirant najpierw odmraża sobie klejnoty na nocnym patrolu, by pięć minut później zwijać się na chodniku, przyjąwszy pchnięcie nożem od miejscowego ćpuna.

  • @user-zk5uj6vr8h

    @user-zk5uj6vr8h

    Жыл бұрын

    ​Mickiewicz chciał dołączyć do powstańców ale nie zdążył bo ono kuż upadło

  • @ypabloworld
    @ypabloworld13 жыл бұрын

    @ols11111 Gdyby Napoleon był głupi to nigdy nie doszedłby do tego do czego doszedł. Ale tak jak każdy człowiek popełniał błędy. Armia Polska powstała dzięki Bonapartemu i to właśnie dzięki niemu okryła się sławą. A wśród tego całego ścierwa jak mówisz byli żołnierze, którzy byli świetnymi żołnierzami np: Bawarowie. Zresztą to nie był główny powód klęski Napoleona w 1812. Tych powodów było znacznie więcej.

  • @natanmysli4825
    @natanmysli48253 жыл бұрын

    Napoleon nie docenił przestrzeni Rosji. To był jego błąd. Był przyzwyczajony do wojny toczonej w krajach mniejszych i stosunkowo gęsto zaludnionych, gdzie łatwo o zaopatrzenie, nieprzyjaciel nie mógł cofać się w nieskończoność i oddawać bez walki setek tysięcy kilometrów kwadratowych kraju. Wbrew obiegowym opiniom Wielka Armia poniosła największe straty nie zimą, ale latem, w trakcie marszu przez niekończące się, jałowe, zniszczone wcześniej przez Rosjan, tereny(choroby oraz brak paszy dla koni). Już pod Borodino była cieniem samej siebie sprzed dwóch miesięcy. Zima tylko dokończyła sprawę. Napoleon powinien posłuchać Polaków i nie iść na Moskwę, zamiast tego wypchnąć Rosję za linię Dniepru i Dźwiny(czyli poza granice przedrozbiorowej Rzeczpospolitej), umocnić się, stworzyć bazy logistyczne i przygotować się do dalszej kampanii.

  • @argongas3536

    @argongas3536

    Ай бұрын

    Z tego co czytałem wspomnienia Westfalczyków, to oni w tym momencie na wiosnę już zaczęli cierpieć na niedobory mięsa. Po prostu tereny dawnej Rrzeczypospolitej nie były wstanie wykarmić takiej masy ludzi. Z drugiej strony Napoleon nie miał innej możliwości. Europa pod jego rządami przeraźliwie zbiedniała, (Blokada Kontynentalna powodowało to, że gospodarka Francuska drenowała gospodarki podległe, w 1812 roku sytuacja była fatalna), i marsz na Moskwę, był ucieczką Napoleona przed problemami we Francji i reszcie kontynentu. Długa wojna nie wchodziła w grę, bo to oznaczało rozruchy w Niemczech, Włoszech i samej Francji, (dla porównania koalicja zdobywająca Paryż nie napotkała żadnego oporu Paryżan, ba nagle co drugi był zapalonym monarchistą łkającym za Burbonami, Moskwianie puścili miasto z dymem a Wielka Armia męczyła się z partyzantami). Tak na dobrą sprawę Bounaparte był już w sytuacji tragicznej. Mógł albo szybko pogodzić się z porażką, albo chwycić się ułudy, że pokonanie Rosji coś zmieni. Ludzie takiego charakteru jak Napoleon do porażki przyznać się nie chcą, i robią to tylko wtedy, kiedy nie ma już innej możliwości. Swoją drogą ta kampania obnażyła słabość w myśleniu strategicznym Napoleona, jako generał, był świetnym taktykiem, ale poziom strategiczny zawsze mu się wymykał. Rosja, czy bitwa pod Lipskiem przegrana na poziomie strategii, czy potem próba powstrzymania zdobycia Paryża. To było "zabójcze" pomieszanie wybujałych ambicji, dyletanctwa dyplomatycznego, oraz słabości w myśleniu o wojnie jako o całej kampanii. To spowodowało upadek Napoleona.

  • @user-hp8yh4xu6n

    @user-hp8yh4xu6n

    Ай бұрын

    Well, i agree in some part with you, but Napoleon and his army exclireience only days of russian winter, they all leave ruusia alredy in 4 of December

  • @kangur890
    @kangur89011 жыл бұрын

    Piękna scena choć rzeczywistość nie była już tak wspaniała.

  • @user-zk5uj6vr8h

    @user-zk5uj6vr8h

    Жыл бұрын

    Po to właśnie ta książka powstała . By podtrzymać polaków na duchu I przypomnieć im o ojczyźnie

  • @jakubpomorski4485
    @jakubpomorski44856 жыл бұрын

    Music -- romantic Poland :) SUPER!!!

  • @marekjozwiak5390

    @marekjozwiak5390

    5 жыл бұрын

    Zgadzam sie - szkoda ze Kilar nie stworzyl tych pieknych kawalkow wiecej. Krzysztof Penderecki przed ktorym wszyscy od ponad pol wieku - na kolanach - moglby Kilarowi buty czyscic !

  • @Moh-dn8dg
    @Moh-dn8dg6 жыл бұрын

    Vive l'Empereur

  • @fiodorov4724

    @fiodorov4724

    5 жыл бұрын

    Palpatine

  • @kuka4817
    @kuka4817 Жыл бұрын

    Kazdy z nas albo mial taka jedna swoja wiosne albo jescze na nia wyczekuje...

  • @user-zk5uj6vr8h
    @user-zk5uj6vr8h10 ай бұрын

    Miałem to jako lekture i to jedyna scena którą pamiętam

  • @Tuptusss89
    @Tuptusss8914 жыл бұрын

    0:31 ...no to sruu

  • @wetllo
    @wetllo3 жыл бұрын

    POV: Nauczyciel kazał ci to pooglądac

  • @teszinho1204
    @teszinho12042 жыл бұрын

    No Tadku byłeś w tym roku na maturze gratulacje

  • @AnselmSelze
    @AnselmSelze5 жыл бұрын

    Ironia jest taka, że to - z punktu widzenia fabuły - scena drugorzędna, a i tak ten przemarsz wojsk robi większe wrażenie niż sceny batalistyczne w "Ogniem i mieczem" albo "Bitwie Warszawskiej 1920 w technologii xD", gdzie jest kilkudziesięciu statystów na krzyż i gówniane CGI.

  • @hetmanwielkikoronny9954

    @hetmanwielkikoronny9954

    5 жыл бұрын

    no chyba nie ....

  • @borysowczarek733
    @borysowczarek73311 ай бұрын

    Nauczmy się raz na zawsze. Nikt za nas nie zdobędzie i utrzyma niepodległości. Liczmy tylko na siebie

  • @alexlover1619

    @alexlover1619

    11 ай бұрын

    Bzdura. Właśnie dlatego straciliśmy niepodległość, bo zostaliśmy osamotnieni na arenie międzynarodowej, a nasi wrogowie się dogadali.

  • @borysowczarek733

    @borysowczarek733

    11 ай бұрын

    @@alexlover1619 Kiedy ktoś nam pomógł? Słucham. No kiedy? Nigdy. Nie mamy przyjaciół. Tylko na siebie możemy liczyć. Musimy być takim Izraelem Europy

  • @alexlover1619

    @alexlover1619

    11 ай бұрын

    @@borysowczarek733 Nikt nam nigdy nie pomógł? A kto w czasie wojny polsko-bolszewockiej kiedy Polska walczyła o życie przekazał jej 176 milionów dolarów pożyczki, trenował oficerów, a nawet przekazywał ochotniczych lotników? (USA) Kto na własny koszt dostarczał nam wtedy miliony naboi, pociski artyleryjskie i karabiny, mimo blokady transportów przez Niemcy i Czechosłowację? (Węgry) Rozumiem, że Błękitna Armia Hallera we Francji czy Legiony Dąbrowskiego we Włoszech same się stworzyły? Kiedy Napoleon wojował w Europie, postanowił utworzyć zalążek państwa polskiego wiedząc, że zantagonizuje to Carat, pomimo faktu, że sojusz z Carem byłby mu bardziej na rękę, gdyż potrzebował Rosji w swojej koalicji przeciwko handlu z Wielką Brytanią. Kto wymusił na rządzie Niemieckim zakaz pacyfikowania powstania wielkopolskiego, co było w zasadzie kluczowym czynnikiem zwycięstwa? (Marszałek Francji i przyjaciel Polski Ferdinand Foch). Kiedy Polacy walczyli beznadziejnie w powstaniu styczniowym, równocześnie powstania wybuchły na Litwie i Białorusi. Nie mówiąc o niespotykanej na skalę światową przyjaźni polsko-węgierskiej z czasów średniowiecza, czy akcie Ottona III, który na największej imprezie średniowiecza zrównał Bolesława Chrobrego, który wtedy nawet nie był królem z sobą samym (Cesarzem) i uniezależnił Polskę od władzy kościelnej w Niemczech (co w czasach potęgi Papiestwa było być albo nie być) w imię przyjaźni z Polską. Jestesz naiwny, jeśli myślisz, że Izrael przerwał by do dnia dzisiejszego bez poparcia potężnych sojuszników. Sprawa Polska ma na świecie wielu przyjaciół i nie zmienią tego ani ekspansjonistyczne imperia ani dzisiejsze zatargi polityków ani nawet sceptycy jak ty.

  • @justyna2017

    @justyna2017

    10 ай бұрын

    @@alexlover1619 trochę masz racji zapomniałeś o ukraińskich żołnierzach którzy walczyli w 1920 roku po naszej stronie ale też nas zdradzali 1939 rok Anglia i Francja tylko Węgrzy i Rumuni okazali się przyjaciółmi 1945 rok USA i Anglia sprzedaje nas Polaków Ukraińców Białorusinów litwin Estonia Łotwę i cała Europę środkową i wschodnią Stalinowi pamiętaj nigdy nikt nigdy nam wolności nie podarował zawsze wywalczyliśmy ja sami a my Wiedeń wojna bolszewikami piszesz o powstaniu Warszawskim to ci powiem powinni odpowiedzieć nasz rząd w Londynie a w szczególności bórkomorowski bo wywołali powstanie a nie zagwarantowali broni i nie pisz głupoty o jakiejś pacyfikacji zmyślasz

  • @justyna2017

    @justyna2017

    10 ай бұрын

    @@alexlover1619 bzdura my zawsze byliśmy sami a niepodległości straciliśmy przez zdrajców bo im zależało na swojej kabzie niż na dobru narodowemu a rozeszło się bo jednego błazna nie wybrali na króla i poleciał prosić o pomoc carycę a ona dogadała się z Prusami i Austrii więc caryc pochodził z rodu niemiecko polskiego a przez to była związkami rodzinnymi związana z Austrii cesarzami poczytaj bo choć byb sama Rosja była by nie miała szans nasi sąsiedzi sami to mocni są w gębie i teraz jest powtórka z historii tylko nie Staś i Katarzyna a Donald i Merkel jak nie wierzysz poczytaj w tedy też rozwiązano husarię pancernych jak w za PO to jest prawda

  • @strzaloslaw
    @strzaloslaw11 жыл бұрын

    W owych czasach bardzo wielu Polaków służyło w armii pruskiej i austriackiej.

  • @strzaloslaw
    @strzaloslaw11 жыл бұрын

    Na francuskiej wersji Wikipedii jest wykres strat osobowych francuskiej armii z biegiem czasu. Okazuje się, że największy ubytek stanów osobowych wystąpił podczas początkowych letnich miesięcy. Sprawdziła się teoria Clausewitza mówiąca, że atak bardzo wyczerpuje atakującego i jeśli nie zakończy się decydującym zwycięstwem, to jest początkiem klęski.

  • @natanmysli4825

    @natanmysli4825

    6 жыл бұрын

    strzaloslaw dlatego Rosji nie da się pokonać w jednej kampanii(rozległość terytorium i możliwość praktycznie niekończącego się odwrotu) i trzeba uderzać ją tam, gdzie ją zaboli- na terytoria o dużym znaczeniu gospodarczym bądź strategicznym, których nie mogą oddać bez walki lub zniszczyć. Nie ma sensu pchać się na moskiewskie leśne pustkowia.

  • @natanmysli4825

    @natanmysli4825

    6 жыл бұрын

    I zastosować taktykę salami. Odciąć kawałek, umocnić się, odkroić kolejny.

  • @strzaloslaw

    @strzaloslaw

    6 жыл бұрын

    Nawet zupełnie nie znający się na wojsku Goebbels napisał, że jedynym sposobem na wojskowe zwycięstwo nad Rosją jest zmuszenie ich do skoncentrowania wojsk a potem ich otoczenie. W 1941 szef sztabu generalnego Franz Halder uważał, że jako takie zaopatrzenie można zapewnić tylko do linii Leningrad - Smoleńsk - Kijów - Krym. Czyli albo rozbić sowietów na zachód od tej linii albo przegrać.

  • @rafalmm

    @rafalmm

    Жыл бұрын

    Czyli to co teraz sie dzieje na Ukrainie.

  • @ypabloworld
    @ypabloworld13 жыл бұрын

    @jarako147 Jacy politycy? Nikt nie mógł wpłynąć na Napoleona. Napoleon był dyktatorem. Robił to co uważał za słuszne i pożyteczne dla Francji. Powtarzam. Dla Francji.

  • @ols11111
    @ols1111111 жыл бұрын

    nie podważam tutaj postanowień sojuszniczych, ja tylko oceniam że lepiej byłoby tzn korzystniej z perspektywy kampanii, gdyby Napoleon nie wysłał tak wielkiej armii różnych narodowości. Problemem były kwestie zaopatrzenia, a w czasie zimy także zakwaterowania bo brakowało wszystkiego.. Już na pewno (choć były to postanowienia sojusznicze) nie musiał z nich korzystać. Napoleon wychodził z założenia że ilość=jakość, a to jak się okazało nie przełożyło się na jakość..

  • @kaczypawlak
    @kaczypawlak13 жыл бұрын

    @jarako147 on się angażował, tylko przegrał z Rosją....

  • @wojownikpolski
    @wojownikpolski12 жыл бұрын

    @ols11111 W V korpusie WA Poniatowskiego, który oficjalnie był zwany polskim było na początku kampani ok 35 000 ludzi

  • @janek_xxbobaxxwokowicz_xxf7185
    @janek_xxbobaxxwokowicz_xxf71855 ай бұрын

    Jak się nazywa muzyka tu puszczona

  • @miszak32
    @miszak32 Жыл бұрын

    LOL dopiero ogarnąłem że ten bociek się wypróżnia xD

  • @strzaloslaw
    @strzaloslaw11 жыл бұрын

    Przecież to jest modyfikacja Marsylianki!

  • @ols11111
    @ols1111113 жыл бұрын

    @ypabloworld nie nie jest mi lepiej, ale irytuje mnie jak ktoś mi mówi że mam iść do książek. Ten temat jest zbyt szeroki żeby rozmawiać o nim na youtubie, co uważam jest bezsensu. W samym tylko korpusie polskim było ponad 90tys Polaków, a przecież to nie był cały udział w kampanii przez Polaków. Francuzów, Włochów i Belgów było 300tys, niemców(zupełnie niepotrzebnie) 180tys i inni którzy tak jak niemcy np austriacy bardziej przeszkadzali niż pomagali.

  • @MaksiuKozakOfficial
    @MaksiuKozakOfficial Жыл бұрын

    Pozdro ja dziś mialem ten film na pls czy wczorja

  • @tadsendol5595
    @tadsendol55953 жыл бұрын

    Szli żołnierzyki na śmierć..., ale "jak umierać to z muzyką" (lżej)!

  • @mariuszmiroslaw2290
    @mariuszmiroslaw22902 жыл бұрын

    2:35 - 72 godziny w prezencie dla Aleksandra :-/

  • @ols11111
    @ols1111113 жыл бұрын

    @ypabloworld a gdyby nie Polacy i Nasza pomoc to Napoleon nie poradziłby sobie w wielu sprawach i jeżeli zna się historie wojen napoleońskich to powinno się o tym wiedzieć.. dalsza rozmowa przez youtube jest bezsensem

  • @ypabloworld
    @ypabloworld13 жыл бұрын

    @ols11111 Jak sobie powyzywasz to czujesz się teraz lepiej? Może powinieneś wypić ziółka zanim usiądziesz przed komputerem? To co mówisz to mitologia, którą Polacy lubią się żywić i podniecać. Armia francuska stanowiła trzon Wielkiej Armii i nie mogło po prostu być inaczej jeśli zna się chociaż pobieżnie historię wojen napoleońskich. Polacy stanowili dodatek, bardzo wartościowy, ale jednak dodatek. A Litwini wcale chętnie się do Napoleona nie pchali. Liczba 120tyś. jest wyssana z palca.

  • @kapi.warrior
    @kapi.warrior4 жыл бұрын

    Elo 6a ostrzeszów

  • @takkyy32

    @takkyy32

    4 жыл бұрын

    elo ja też

  • @kapi.warrior

    @kapi.warrior

    4 жыл бұрын

    @@takkyy32 o elo

  • @ols11111
    @ols1111112 жыл бұрын

    Powtórze to jeszcze raz: w wyprawie na rosję napoleon zabrał ze sobą 300 tys francuzóww, holendrów i belgów, 180 tys niemców (niestety) i 90 tys bardzo bitnych Polaków oraz około 25 tys Litwinów. Wadą tej armii byli niemcy, którzy nie chcieli walczyć (nikomu nie trzeba tłumaczyć czemu) oraz zawadzających belgów i holendrów. Wystarczyło wziąć o połowę mniejszą armie ale złożoną z Polaków, francuzów i litwinów wówczas kampania byłaby zwycięska.

  • @natanmysli4825

    @natanmysli4825

    6 жыл бұрын

    karol nowak powiedzieć, że Niemcy nie chcieli walczyć, to jak nic nie powiedzieć. Wojska pruskie tylko czekały na okazję, żeby zdradzić i przy pierwszej nadarzającej się przeszły na stronę Rosji.

  • @OdiPrOfAnUm91

    @OdiPrOfAnUm91

    5 жыл бұрын

    karol nowak kampania Napoleona w samym zamyśle była przegrana. Zaraz po tym jak Rosjanie zaczęli się cofać a cesarz dążyć do rozstrzygającej bitwy. Napoleon powinien odgryzać Rosję po kawałku, przez 2-3 lata, budować zaplecze a nie jak kretyn dac się wciągnąć w bezkresne obszary Rosji. Rosji nikt nie podbił w jednej kampanii trwającej rok... To była naiwność.

  • @AnonikAnonikos

    @AnonikAnonikos

    3 жыл бұрын

    Narodowości piszemy z wielkiej litery.

  • @ols11111
    @ols1111114 жыл бұрын

    Polacy byli najpoważniejszą siłą w armii napoleońskiej, szkoda że głupota bonapartego doprowadziła do rozkładu Naszej Silnej oraz Słynnej Armii..:(

  • @ypabloworld
    @ypabloworld13 жыл бұрын

    @ols11111 Najpoważniejszą siła to byli Francuzi. A przed Bonapartym to Polska Armia nie istniała. Do książek ludzie zamiast pisać bzdury.

  • @djmindcrasher
    @djmindcrasher8 жыл бұрын

    Taka trochę podróba Marsylianki, ta melodia.

  • @polekijanka6787

    @polekijanka6787

    7 жыл бұрын

    A kto nas wysłał na Moskwę?

  • @strzaloslaw

    @strzaloslaw

    6 жыл бұрын

    Raczej ulepszenie.

  • @boriskorneev8092

    @boriskorneev8092

    6 жыл бұрын

    slon ci na ucho nadepnal

  • @bealisa3898

    @bealisa3898

    3 жыл бұрын

    Wg mnie kapitalne to odwołanie do wątku Marsylianki, który pobrzmiewa od czasu do czasu. Umieściłam to na francuskiej stronie fb, poświęconej Napoleonowi. Byli zachwyceni. Pisali , że gęstej skórki dostawali , a muzyka jest fantastyczna właśnie przez ten wątek..

  • @kinay6462
    @kinay64622 жыл бұрын

    Piękna Suwalszczyzna

  • @Mr.Radekk

    @Mr.Radekk

    Жыл бұрын

    Chodzi ci o miejsce nagrywania czy akcji? Suwalszczyzna była w księstwie Warszawskim

  • @kinay6462

    @kinay6462

    Жыл бұрын

    @@Mr.Radekk to co widzimy to Suwalszczyzna .

  • @Mr.Radekk

    @Mr.Radekk

    Жыл бұрын

    @@kinay6462 ok

  • @jakubpociecha8819

    @jakubpociecha8819

    9 ай бұрын

    @@Mr.Radekk Dlaczegoby nie nagrywali w miejscu akcji?

  • @Mr.Radekk

    @Mr.Radekk

    9 ай бұрын

    @@jakubpociecha8819 ale to się działo na Litwie która była pod zaborem rosyjskimi, a suwalczyzna ta polska i litewska była w granicach Księstwa Warszawskiego

  • @ulkomaalainen1
    @ulkomaalainen13 жыл бұрын

    и вот все эти ребятишки будут убиты или сдохнут у нас... Так высылайте ж нам, витии, Своих озлобленных сынов: Есть место им в полях России, .

  • @SpojrzenieRomana
    @SpojrzenieRomana4 ай бұрын

    Jeszcze tylko 115 lat

Келесі