Pamięć krótko- i długotrwała oraz wpływ treningu na pamięć [S1O63]

Zapisz się na bezpłatny webinar z braćmi Boral - bestbrain.link/zapisz ✍️
Trenerzy umysłu - Czym jest pamięć krótkotrwała? Czym jest pamięć długotrwała? Na jaki typ pamięci oddziałuje trening pamięci?
Zadbaj o swój umysł! 🎓 Skorzystaj z naszej autorskiej metodyki: bestbrain.education
Zapisz się do newslettera! n.bestbrain.pl/newsletter
Sprawdź naszą ofertę zajęć!👓 bestbrain.education/kurs-dla-...
Szukasz więcej eksperckiej wiedzy?
- 🔔Zasubskrybuj nasz kanał
- 👓Przeczytaj artykuły na naszym blogu: bestbrain.education/blog
✍Zapisz się na pierwszą lekcję! bestbrain.education
Pamięć krótko- i długotrwała oraz wpływ treningu na pamięć
W tym odcinku Trenerów Umysłu Tobiasz Boral omawia dwa rodzaje pamięci: krótkotrwałą i długotrwałą oraz przedstawia badania naukowe, które wykazują, że techniki pamięci i odpowiednie treningi mogą pomóc w zapamiętywaniu. Wyjaśnia również, jak działa każdy rodzaj pamięci i jakie są ich główne zadania. Następnie przedstawia różne techniki pamięci, które mogą pomóc w zapamiętywaniu. Tobiasz Boral podkreśla, że regularny trening pamięci może poprawić nasze zdolności do zapamiętywania i wzmocnić funkcje poznawcze.
🕓Nowy odcinek w każdy czwartek o 17:00
✉Skontaktuj się z nami: szkola@bestbrain.pl
Znajdź nas na:
👉facebooku / bestbrainbraciaboral
👉instagramie / bestbrain_braciaboral
👥Bracia Boral - kim jesteśmy?
Czy marzysz o tym, aby realnie pomóc Twojemu dziecku w nauce i w zdobywaniu nowych umiejętności? Jeśli jesteś rodzicem zaangażowanym w rozwój swoich dzieci, to zapewne odpowiedź brzmi “tak”. Od wielu lat pomagamy dzieciom i dorosłym szybciej przyswajać wiedzę. Po sukcesach w Mistrzostwach Polski, pojechaliśmy jako pierwsi Polacy w historii na Mistrzostwa Świata Pamięci🏆, przywożąc stamtąd dwa medale i szóste miejsce drużynowo - to było coś. Po powrocie ktoś poprosił o zrobienie pierwszego w życiu szkolenia i zobaczyliśmy że jest to nasze powołanie, które daje nam Pan Bóg. Dzielić się naszą pasją i umiejętnościami tak, aby innym było łatwiej.
Przez wiele lat dopracowywaliśmy nasze kursy, zaczęliśmy szkolić trenerów, napisaliśmy książkę i wystąpiliśmy w wielu programach telewizyjnych i audycjach radiowych, oraz dalej startowaliśmy z sukcesami w Mistrzostwach Świata Pamięci, zarażając tym sportem wiele osób.
Dziś wiemy, że techniki efektywnej nauki i zapamiętywania wcale nie są kluczem do sukcesu. Najważniejszy jest dobry trening. Same techniki pamięciowe opisane w licznych książkach nie zmienią nagle naszej nauki, ale intensywny trening pod okiem wykwalifikowanego trenera na podstawie metody efektywnej nauki zmienia bardzo dużo. Dodaje wiary we własne możliwości, przyspiesza naukę i sprawia, że staje się ona przygodą, a nie tylko nudnym obowiązkiem.
To, co nas dziś wyróżnia to dbałość o szczegóły, które w treningu pamięci są najistotniejsze. W kursie pamięci nie chodzi o to, by nauczyć się zapamiętywać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie (chociaż miło jest kiedy uczennica z 5-klasy szkoły podstawowej zapamiętuje 80-cyfrową liczbę w 18-sekund) - jednak wiemy, że celem jest rozwój wyobraźni, giętkości umysłu, koncentracji uwagi i szybkości kojarzenia informacji.
Spis:
0:00 Wstęp
0:52 Jak działa pamięć?
1:33 Pamięć krótkotrwała i długotrwała
2:28 Definicje rodzajów pamięci
8:18 Techniki pamięciowe a rodzaje pamięci - badania naukowe
11:40 Techniki pamięciowe
12:30 Dobry trening pamięci
Nasze występy w The Brain. Genialny Umysł:
Bartłomiej Boral:
👉 • Bartłomiej Boral - pam...
Tobiasz Boral:
👉 • Tobiasz Boral - 30 wal...
👉www.youtube.com/watch?v=-lvLm...

Пікірлер: 9

  • @BestBrain
    @BestBrain Жыл бұрын

    😍Kursy Best Brain - nowy wymiar edukacji 👉 bestbrain.education/kurs-dla-dzieci/ Zapisz się już teraz! ✍ Polecają Bracia Boral 👍

  • @janinafreund1360
    @janinafreund1360 Жыл бұрын

    Chciałabym zachęcić wnuczkę do waszego programu. Udostępniłam jej ten odcinek. Zobaczę, jaki będzie efekt. Pozdrawiam i dziękuję za program. Tego brakuje w polskiej szkole.

  • @wonnasasanka
    @wonnasasanka Жыл бұрын

    Zaczęłam stosować te techniki o których uczycie i to faktycznie jest dużo lepsze niż wkuwanie. Żałuję, że nie wiedziałam tego jak byłam w szkole.

  • @jackoski
    @jackoski Жыл бұрын

    ja mam zdecydowanie lepszą pamięć krótkotrwałą, długotrwałą polepszyłem za pomocą fiszek a dokładnie aplikacji "Anki", która bazuje na krzywej Ebbinghausa. Ostatnio również dowiedziałem się o pamięci mięśniowej poprzez kurs pisania bezwzrokowego na klawiaturze i muszę powiedzieć, że to mnie strasznie pozytywnie zaskoczyło. Podczas takiego szybkiego pisania, zauważyłem jak mózg, zapamiętał miejsca, gdzie leży dana "literka lub cyferka" ale, jak chciałem odtworzyć miejsca występowania liter na klawiaturze z pamięci, to miałem duże problemy. Wciąż jestem w szoku.

  • @BestBrain

    @BestBrain

    Жыл бұрын

    Jeżeli tylko mózg może uprościć jakieś mechanizmy (np. poprzez mięśniowe zapamiętanie ustawienia liter na klawiaturze) to zrobi to z wielką chęcią, by zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne w procesie np. pisania na komputerze :) Nasze ciało jest świetne, a jego głównodowodzący organ jeszcze bardziej nas zaskakuje! :)

  • @rockybalboa4905
    @rockybalboa490511 ай бұрын

    Chciałem się spytać, czy sama metoda testu zderzeniowego czyli poprzez aktywne powtórki, wystarczy aby skutecznie i na trwałe wpisać informację do naszej pamięci? Np. czy czytanie książki przez godzinę, ( bez stosowania metody skojarzeń itd.) a następnie kilka aktywnych powtórek oddalonych w czasie jest równie skutecznie jak wspomniana metoda skojarzeń?

  • @BestBrain

    @BestBrain

    11 ай бұрын

    Zaprzęgnięcie do pracy aktywnej powtórki samo w sobie daje już świetne rezultaty. Wiele informacji zostaje z nami na zawsze w naszej pamięci długotrwałej - na co jest wiele naukowych dowodów. Natomiast to, że informacja zostaje w naszej głowie nie gwarantuje nam tego, że przypomnimy sobie ją w momencie, w którym będzie to dla nas ważne - stąd warto włączyć metody mnemotechniczne, aby nasza pamięć długotrwała przypominała bardziej dobrze poukładany magazyn niż strych zagracony wszystkimi przedmiotami, z których nie mamy pojęcie które gdzie leży :)

  • @sylwiaratajczak9683
    @sylwiaratajczak9683 Жыл бұрын

    Czy swoją pamięć można ćwiczyć w każdym wieku? Raczej tak, ale co z efektywnością?

  • @BestBrain

    @BestBrain

    Жыл бұрын

    Tak, można w każdym wieku :) W wielu badaniach naukowych potwierdzono, że mózg jest neuroplastyczny przez całe życie. Więcej na ten temat można posłuchać w odcinku: kzread.info/dash/bejne/hHiDrpOGmtfKY8o.html&ab_channel=BestBrain