PADWA - miasto, w którym rodziła się szlachecka ZŁOTA WOLNOŚĆ

W dzisiejszym materiale opowiadam o Uniwersytecie Padewskim i jego związkach ze staropolską kulturą i myślą polityczną. Punktem wyjścia dla naszej opowieści jest opracowanie dr Olgi Kucharczyk zatytułowane „Herby przedstawicieli nacji polskiej na Uniwersytecie Padewskim” wydane przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” z siedzibą w Warszawie.
Wraz z organizatorami, Instytutem Polonika, zapraszam na spotkanie z autorką książki, które odbędzie się już 17 października 2023 roku o godzinie 18 w warszawskim Pałacu pod Blachą, Plac Zamkowy 4. Wstęp wolny.
Do stworzenia miniatury wykorzystano zdjęcie "Loggia dolna od strony północnej - Uniwersytet Padewski", fot. G. Zygier (2019) (polonika.pl)
Więcej na polonika.pl/
***
Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.
Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:
🏹 Za pośrednictwem portalu Patronite: patronite.pl/profil/268724/da...
🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na KZread
🏹 Przez dobrowolną wpłatę na konto 15 8351 0003 0017 1074 3000 0030 z dopiskiem "darowizna" (proszę o kontakt mailowy na adres darek@encyklopedya.pl)
Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.
Dziękuję za pomoc!

Пікірлер: 79

  • @ThePawcios
    @ThePawcios9 ай бұрын

    Wyglada na to ze historia kolem sie toczy. Sladami naszych przodkow ruszylem studiowac na Uniwersytecie Padewskim. Studia skonczylem i kontynuuje prace na uczelni. Pozdrowienia z Padwy, swietny odcinek!

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Super, pozdrawiamy z Rzeczpospolitej!

  • @darkusmarkus9711

    @darkusmarkus9711

    9 ай бұрын

    Islamista no ja nie mogę ale ci nie pomogę.

  • @ThePawcios

    @ThePawcios

    9 ай бұрын

    @@darkusmarkus9711 O czym Ty piszesz? :D

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    9 ай бұрын

    @@ThePawcios To pomroczność jasna, komentuje swoje myśli ..... Od strzyków na "covid" to stało się znacznie częstsze, Tu to nieszkodliwe za to na drodze........

  • @darkusmarkus9711

    @darkusmarkus9711

    9 ай бұрын

    @@ThePawcios Turecki system tworzenia Arian i protestantyzmu zgrane karty herezji z Bizancjum. Miejsce i archiwa zobowiązują do tego islam zaszczepił Arystotelesa chrzescijaństwu a nuż się uda sprowadzić na manowce. Islam nie przechował kultury antycznej on z niej uczynił broń. Uniwersytety w Itali powielają islamskie zmyłki i fakt tylko cudem udało się pomimo tyłu fałszerst ocalić Kościół bo tylko z tego wszystkiego złego tylko Bóg potrafi zrobić" dobro.

  • @Skryptorium
    @Skryptorium9 ай бұрын

    Dla zasięgów, pozdrawiam!

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Dzięki! Kiedy nagrywamy coś razem? :)

  • @Skryptorium

    @Skryptorium

    9 ай бұрын

    :D Jak tylko wpadnę na jakiś pomysł to ośmielę się napisać.

  • @mszalans4817
    @mszalans48179 ай бұрын

    Hej, fajny materiał. Byłem na Uniwersytecie w Padwie kilka razy, w tym raz na obchodach rocznicowych i raz niedawno. Palazzo Bo to historyczny, pierwotny budynek Uniwersytetu. Jest sporo starszy, niż sam Uniwersytet. Ma dość ciekawą historię. Na początku był... karczmą. Z czasem przeistoczył się w coś w stylu forum dyskusyjnego, a potem przyjechali niezadowoleni uczeni z Bolonii i to sformalizowali. Obecnie jest głównie do celów reprezentacyjnych. Czasem odbywają się tam także obrony prac z medycyny i chyba jeszcze prawa. Jest specjalna sala do tego. Trochę stresująca - broniący siedzi na stołku na środku, a recenzenci i oceniający wokoło :) Można tam zobaczyć pamiątki po wielu rodach i osobistościach, które studiowały w Padwie. A także kilka rodzynków, np. drewnianą katedrę, z której wykładało wielu znanych uczonych, np. Galileusz. Jan Kochanowski posiada tam nie tylko reprezentację swych symboli rodowych, ale także portret wśród szczególnie zasłużonych Uniwersytetowi ludzi. Na to też jest specjalny "hall of fame" tam ;) Ze znanych Polaków oprócz wymienionych studiował tam jeszcze Mikołaj Kopernik. Jak się przyjrzeć, to można na jednej ścianie znaleźć o nim wzmiankę :) Poza współczesnym centrum Padwy położone są inne obiekty uniwersyteckie. Do bardziej znanych należy ogród botaniczny - drugi najstarszy na świecie, po Pizie. Chociaż niektórzy z nich mają spinę o to, mówią, że Piza się nie liczy, bo nie jest na swoim oryginalnym miejscu współcześnie :) Ogród jest bardzo bogaty, posiada też rozległe szklarnie z roślinami ze wszystkich regionów świata, z podziałem na strefy klimatyczne. Polecam. Największy współczesny kompleks uniwersytecki Uniwersytetu w Padwie to Agripolis. Położony około 10 km od centrum miasta kompleks oferujący kursy dla przyrodników z całego świata, zatrudniający międzynarodową kadrę lektorów na naprawdę wysokim poziomie. Mają tam jeszcze uprawy doświadczalne, doświadczalne systemy np. irygacji itp. Byłem na wielu uniwersytetach na całym świecie, ale ten jest jednym z bardziej wyróżniających się :)

  • @felicjankowalski1503

    @felicjankowalski1503

    9 ай бұрын

    A UJ nadal jest tym czym był;) Tak zwany "dlugoPiS" się chyba walnie do tego przyczynił ;) Tylko jeszcze nie wiem czy chwała mu za to, czy coś innego :)))) Co do Mikołaja od toruńskiego obserwatorium, to nadal trwają boje :))))

  • @brttification
    @brttification9 ай бұрын

    Szacunek i podziękowania za kolejny materiał ożywijący i rozjasniajacy czasy Staropolskie.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Dziękuję! :)

  • @sumazdar
    @sumazdar9 ай бұрын

    Dziękuję

  • @biziwejherowo
    @biziwejherowo9 ай бұрын

    Byłem tam kiedyś i są polskie akcenty, jak w sumie w całych Włoszech. Pozdro..

  • @slawekwonski
    @slawekwonski9 ай бұрын

    Poziom 👍

  • @cetus4449
    @cetus44499 ай бұрын

    Bardzo ciekawy temat, nieczęsto podnoszony, a w popularyzacji historii już niemal wcale, a przecież to właśnie Padwa między innymi sprawiła, że Polska leży (leżała?) nad Morzem Śródziemnym....Ten kanał jest bardzo wartościowy.

  • @damakameliowa5712
    @damakameliowa57129 ай бұрын

    Dziękuję za świetny filmik!Przyjemnie było posłuchać.

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak9 ай бұрын

    Czołem panowie Bracia 😊 pozdrawiam serdecznie twórcę 👍 czekałem w niedzielę 😎

  • @brttification

    @brttification

    9 ай бұрын

    Czołem bijem, czołem!

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Wyjątkowo w środę :) Następny odcinek w niedzielę 15 października :)

  • @annak2282

    @annak2282

    9 ай бұрын

    ​@@DarekRybackijuż nie mogę się doczekać 😊

  • @Turefu2

    @Turefu2

    9 ай бұрын

    @@DarekRybackiDzięki wielkie! Zawsze czekam z niecierpliwością na następny odcinek.

  • @sarutobi9912
    @sarutobi99129 ай бұрын

    Elegancka robota ❤ kanał TOP

  • @izaniunia1612
    @izaniunia16129 ай бұрын

    Dzięki za kolejną ciekawą opowieść!😃

  • @uj7394
    @uj73949 ай бұрын

    Super!!

  • @oakbrain
    @oakbrain9 ай бұрын

    Czekałem na nowy odcinek :) Pozdrawiam!

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Wyjątkowo w środę :)

  • @milommilom7498
    @milommilom74989 ай бұрын

    Na początek komentarz dla zasięgu 😊

  • @PoloniaSemper
    @PoloniaSemper9 ай бұрын

    Popieram , pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Dziękuję! :)

  • @abstrakcyjnyukasz9423
    @abstrakcyjnyukasz94239 ай бұрын

    Pozdrawiam!

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz24219 ай бұрын

    Witam Wacpana po staropolsku czapką do ziemi. Pięknie i jakże barwie Waszmosc prawil. Wykwintny z acana hajduczek. Oj żebym tak parę latek młodsza była. Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia 17. Tylko Wasc nie zapomnij o tej randce. 👋👍

  • @JOLINAE

    @JOLINAE

    9 ай бұрын

    Oj, Elżbietko miła! A cóż Waćpanna tak acanowi przypochlebnie prawisz! Krasny on, a jeszcze w owem kontuszu z karabelą u pasa jako ten szlachcic, dwornie wygląda. A toż przybędzie na swem rączem rumaku na schadzkę miłą. A i Ty, Dariuszu, czasu nie mitręż, jeno pędź na schadzkę słodką.

  • @elzbietarakusz2421

    @elzbietarakusz2421

    9 ай бұрын

    @@JOLINAE Joli Waszmosc Darek jest w stroju hajduka i z czekanikiem. Czekanik może nieporeczny, ale cichy. Co do rumaka to umawialam się na deresza. Mam wiele zainteresowań, między innymi historię. Od kolebki biegła za mną czarodziejska baśń tęczowa i szeptala wciąż do ucha melodyjne zaklęć słowa. Urodzona nad wieczorem z cichych gawęd mego dziada. Pozdrawiam serdecznie życzę dużo zdrowia i zadowolenia. Pan Darek potrafi pięknie opowiadać, dlatego Jego bardzo lubimy. Zapraszam na spotkanie 17. Do usłyszenia. 🙂❤👋🥀

  • @JOLINAE

    @JOLINAE

    9 ай бұрын

    @@elzbietarakusz2421 Imć Stanisław Antoni Szczuka w takowem kontuszu występował. A to i Dariusz także. Lecz szabelka u pasa wisi. A czekanikiem jakiego bisurmana po drodze ubije na chwałę panny Elsi i Rzeczypospolitej. A rumakiem swym, a choćby i dereszem, przypędzi do panny, niczym jaki Amor na skrzydłach. A wracając do obecnego języka. Ja także uwielbiam historię; bardziej tę starożytną- Egipt. Na Pana Darka trafiłam przypadkiem kilka miesięcy temu i bardzo polubiłam jego opowieści. Z największą ochotą oglądam jego programy. Dziękuję za zaproszenie, ale mieszkam w UK, więc niestety. Może będzie film, to z chęcią obejrzę. Do miłego. PS. Staropolszczyzna jest piękna, choć już mało zrozumiała.

  • @elzbietarakusz2421

    @elzbietarakusz2421

    9 ай бұрын

    @@JOLINAE Ślicznie dziękuję. Spotkamy się na YT 17.10. Egipt też się nim pasjonuje. Bylam w Gizie, Kairze, Aleksandrii. Tak więc po arabsku muslim 17.10 Sabalher. Na marginesie Klątwa Kazimierza Jagiellończyka się interesowalas. Bylam na Jego powtornym pochówku wraz z Jego małżonka Elzbieta Habsburzanka w 1974 w Krakowie

  • @elzbietarakusz2421

    @elzbietarakusz2421

    9 ай бұрын

    @@JOLINAE Oglądałaś Katakumby Palermo, szczególnie Rosalinde. Polecam

  • @typowylannister
    @typowylannister9 ай бұрын

    jest szansa na odcinek o Księstwie Kurlandi i Semigalii? Czym ta kraina wyróżniała się na tle innych w czasach I Rzeczpospolitej i jej statusie?

  • @damakameliowa5712

    @damakameliowa5712

    9 ай бұрын

    O Kurlandii i Semigalii sama chętnie bym posłuchała.Pozdrawiam.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Planuję cały cykl o Inflantach, ale dopiero w przyszłym roku :)

  • @Corum.z.Dunajca
    @Corum.z.Dunajca9 ай бұрын

    Witam waści 😎

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Czołem!

  • @aneta3990
    @aneta39902 ай бұрын

    W kręgu rzeźb w Prato della Valle sa 2 rzezby naszych sławnych rodakow.

  • @bartomiejzak7974
    @bartomiejzak79749 ай бұрын

    Nie dość że mieli tam uniwerek to jeszcze grób św Antoniego gdzie mogli pomodlić się o "zagubione" zaliczenie ;)

  • @stahbaumer7688
    @stahbaumer76889 ай бұрын

    W Padwie zaprzyjaznili sie , późniejszy hetman wielki Mikołaj Mielecki Gryf z Mielca z Janem Kochanowskim i zapewne poeta bywal z wizytami w Mielcu na castrum Gryfitów. Choc tylko jedno źródło mi znane o takiej wizycie wspomina

  • @PatrykzTatry
    @PatrykzTatry9 ай бұрын

    Na miły wieczór :D

  • @marekmagdziak5916
    @marekmagdziak59169 ай бұрын

    Super wiedza i temat.

  • @adampolak5274
    @adampolak52748 ай бұрын

    Bardzo fajny podkład muzyczny... taki w duchu epoki. Co to za muzyka wykorzystana w tym odcinku?

  • @xxxxxx400
    @xxxxxx4009 ай бұрын

    Padwa zwana Zamościem Południa.

  • @Blejk_Karington
    @Blejk_Karington9 ай бұрын

    Heja😁odc chyba nie o wypadkowy 👍😆

  • @peblatki4272
    @peblatki42729 ай бұрын

    dobrze prawisz waszmość

  • @mariathrun5472
    @mariathrun54729 ай бұрын

    Pasuje do ślubu Króla Michale 1670 prawnuka Jana Zamojskiego

  • @ThePawcios
    @ThePawcios9 ай бұрын

    Przechadzjac sie po okolicznych willach czy zamkach w okolicy Padwy mozna calkiem czesto wypatrzyc rzezbe naturalnego rozmiaru szlachcica polskiego.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Super, nie wiedziałem o tym :)

  • @aneta3990

    @aneta3990

    2 ай бұрын

    Prato della Valle wsrod 78 rzezb

  • @felicjankowalski1503
    @felicjankowalski15039 ай бұрын

    Jaki prawo miał Lubomirski do zwierzchnictwa nad Rusią? Ps: ",a także mieszczanie" jest nadzwyczaj inspirujące :)))) Pozdrawiam.

  • @antonizygado1120
    @antonizygado11209 ай бұрын

    Przodkami większości Polaków byli chłopi. Szlachta stanowiła maks. 10% społeczeństwa I Rzeczypospolitej, najnowsze szacunki mówią wręcz o 6%. W tych powiedzmy 10% znaczna część była szlachtą jedynie z nazwy, tzw. szlachta zagrodowa, czyli chłopi z herbem. To oznacza, że na zagraniczne studia np. w Padwie mogła sobie pozwolić jedynie prawdziwa elita i był to niewielki procent szlachty, a promil całego społeczeństwa. Należy także wspomnieć, że choć rzeczywiście polskie elity znały prądy umysłowe innych państw, to nie stosowały ich w praktyce, np. na tzw. zachodzie dominowały monarchie dziedziczne, a król posiadał realną władzę i w ciągu XVII tą władzę zwiększał, aż do poziomu absolutnego i szlachta polska miała tego świadomość, a mimo to działała odwrotnie, utrzymując monarchię elekcyjną i stale zmniejszając władzę króla.

  • @HarryUrazman
    @HarryUrazman9 ай бұрын

    Drogi Panie, na ile autentyczny jest stój w jakim raczył żeś Pan nam się pokazać? Piechociarz wybraniecki?

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    To rekonstrukcja żupana i delii hajduka gwardii królewskiej z czasów Stefana Batorego :)

  • @HarryUrazman

    @HarryUrazman

    9 ай бұрын

    To bardzo potężny strój. @@DarekRybacki

  • @lord_insany
    @lord_insany9 ай бұрын

    jesteś antysemitą?

  • @pawelgol5015
    @pawelgol50159 ай бұрын

    Szkoda, że złota wolność szlachecka nie objęła całego społeczeństwa a jedynie garstkę wybrańców.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    9 ай бұрын

    Ale wiesz, że mówimy o XVII wieku?

  • @pawelgol5015

    @pawelgol5015

    9 ай бұрын

    @@DarekRybacki ja wiem, że może mieć pan różnych oglądających ale proszę nie zadawać mi tak idiotycznych pytań. Tak, mam świadomość, że to XVII wiek ale co z tego? Skoro wiek później była już rewolucja przemysłowa (oczywiście nie u nas, przez szlachtę) która przyniosła rozwój praw jednostki oraz demokratyzację społeczeństwa. Skoro, we wcześniejszych wiekach prawa chłopstwa i mieszczan były duże większe. Odsyłam pana do lektur wszelakich statutów szlacheckich gdzie sukcesywnie ograniczano prawa chłopstwa i mieszczan. Odsyłam Pana do Kazimierza odnowiciela, który dał wojom ziemię zamiast wypłaty. Pan zobaczy wówczas, każdy miał swoje prawa i obowiązki. Więc jakie ma znaczenie według pana XVII wiek? Że mieliśmy regres cywilizacyjny i społeczny? Gdzie niepiśmienna warstwa warcholstwa żyła kosztem reszty społeczeństwa? Źle się stało, że ci ludzie mieli tak duży wpływ na resztę ludzi i szkoda, że nie wydarzyło się jak napisałem w pierwszej wiadomości.

  • @talostulkas

    @talostulkas

    5 ай бұрын

    @pawelgol5015 proszę pana, w Rzeczpospolitej prawa obywatelskie miało 10% społeczeństwa. To był standard bardzo wysoki. Wiek to ogrom czasu i przewidywanie rewolucji przemysłowej, to tak jakby mieć pretensje do Dembowskiego, że będąc tak postępowym nie dostrzegł zagrożenia komunizmem. Pan wie o tym z perspektywy czasu. Z tym samym rozwojem społecznym w Europie i demokratyzacją postępował rozwój niewolnictwa powodowany przez te same kraje. Giełda holenderska była dostępna dla każdego obywatela, więc każdy wemancypowany chłop mógł uczestniczyć w procesie kolonizacji. Niewolnictwo w Stanach rozwijało się na równi z demokracją. Szlachta zawiniła w wielu sprawach, a w wielu sprawach dokonywała przełomu obywatelskiego, którego nam zazdroszczono. Do Polski zjeżdżały masy ludności, aby osiedlać się i żyć, zakładając nowe wsie na zasadzie np. 30 letniej wolnizny. A do stanu obywatelskiego chciała także dołączyć Kozaczyzna, która dążyła do poszerzenia rejestru, a nie aspirowała do "czerni". Szlachta, to pojęcie tak "jednorodne", jak chłopstwo, które także wykrztałcilo podział wewnętrzny, dyktujący pozycję jednych nad drugimi. Jeden chłop miał morgów 10 i był gospodarzem, a drugi 3, a ta sama szlachta nimi rządziła. Podczas rabacji chłopi oprócz szlachty zabijali także chłopów, którzy bronili dworów na równi ze swoimi majątkami. Tak było w dobrach dzikowskich. A z tą niepiśmiennością, to tak samo, jak z tym, że dziedzic nalewał wódki do butelki i chodził rozpijać chłopów. Nawet prof. Bogucka była w tym wypadku obiektywniejsza, a należała do historyków postępowych.

  • @pawelgol5015

    @pawelgol5015

    5 ай бұрын

    @@talostulkas dziękuję za obszerną odpowiedź. Doceniam zaangażowanie w warstwę merytoryczną pańskiej wypowiedzi. Pozdrawiam

  • @talostulkas

    @talostulkas

    5 ай бұрын

    @@pawelgol5015 Wzajemnie. Pozdrawiam!

Келесі