Паяльник для демонтажа DIP мікросхем своїми руками. DIY soldering iron for removing DIP chips.

Ғылым және технология

В відео наводжу приклад, як можна самостійно швидко та легко зробити жало для паяльника, потужністю 40 Ватт, яке дозволить проводити демонтаж мікросхем в корпусі DIP.
#Паяльник #Демонтаж #Мікросхемы #СвоїмиРуками #DIY #Chips #SolderingIron #Микросхемы

Пікірлер: 12

  • @Workshop_UA
    @Workshop_UA4 ай бұрын

    Якщо мікросхема не робоча, відкусую ніжки бокорізами і потім легко по одній випаюю. Якщо робоча, то використовую олововідсмоктувач. Ваш метод має право на життя, можливо краще залудити жало і гріти з іншої сторони плати, так контакт кращий і швидше має йти сам процес.

  • @allDIYtop

    @allDIYtop

    4 ай бұрын

    Олововідсмоктувач в мене є, але не завжди їм зручно користуватись. Коли отвір маленький, а вивід майже весь його займає, то олововідсмоктувач користі не зробить.

  • @NNNNickN
    @NNNNickN4 ай бұрын

    Лайк на лайфкак. Мідь можна не зпилювали, натомісць клепати. Тоді не буде втрат маси. Якщо жало не вдається витягти, то можна накрутити дроти навколо і теж користуваися схожою приблудою.

  • @allDIYtop

    @allDIYtop

    4 ай бұрын

    В мене була частина від мідного радіатора, але знайти не зміг. Хотів просвердлити в ній 2 отвори (перпендикулярно один одному). В перший вставити жало, а в другому нарізати різьбу та зафіксувати болтом жало. Якщо знайду, може зроблю й поділюсь результатом.

  • @OK-kn9cn
    @OK-kn9cn4 ай бұрын

    1

  • @kopach.
    @kopach.4 ай бұрын

    Я випаюю інколи з олововідсмоктувачем, іноді з голкою від шприца, а інколи з тепловою перемичкою на всі контакти. Теплову перемичку Ви можете зробити з цього ж дроту, зігнувши його таким чином щоб якнайбільше заповнити простір між двома рядами ніжок мікросхеми. Перший етап: залуджену перемичку вкласти між рядами і припаяти до неї кожну ніжку; Припою не жаліти! Якщо мікросхема потрібна "живою" то залишаємо до повного охолодання. Другий етап: гріти перемичку паяльником, чи іншим джерелом що зможе надати необхідну кількість тепла, і тягнути деталь що випаюєте (або ж хай тягне вага підвішена до неї і т.ін.) Якщо з якихсь причин не вдалось випаяти впродовж трьох секунд то нова спроба повинна бути після повного охолодження. Дуже здивувала відсутність флюсу при випайці на цьому відео. Флюс руйнує оксиди на поверхні припою (і не тільки) й теплопередача проходить у рази ефективніше

  • @allDIYtop

    @allDIYtop

    3 ай бұрын

    З голкою я теж колись (років 20 тому) експериментував, навіть був набір з голок різних діаметрів від шприців, крапельниць. Але все частіше зустрічались плати, де отвори були такого діаметра, як сам вивід. Тож я цей спосіб перестав використовувати.

  • @m1nkult
    @m1nkult3 ай бұрын

    Можно ли какая-то поставить на драг 2(вейп) дополнительный экран в корпус, что бы можно было какие-то фоновые рисунки менять или типа того?

  • @allDIYtop

    @allDIYtop

    3 ай бұрын

    При желании можно все, что угодно сделать, только какие ресурсы на это уйдут и сколько труда?

  • @m1nkult

    @m1nkult

    3 ай бұрын

    @@allDIYtop да я в Украине, с удовольствием заплатил бы за подобный проект.

  • @user-ss9ku1du7i
    @user-ss9ku1du7i4 ай бұрын

    Термо феном проще

  • @allDIYtop

    @allDIYtop

    4 ай бұрын

    В мене є фен. Але коли їм демонтуєш, то може вздуватись текстоліт. Також виділяється дуже їдкий "смог".

Келесі