Пътешествие из средновековен Константинопол | Истанбул | Турция

Спорт

Здравейте приятели, в това видео ще ви покажа Истнабул. Градът посетихме с група студенти от ПУ „Паисий Хилендарски“ и техните преподаватели. Екскурзията беше организирана от Студентски исторически-архиологически клуб и главна задача беше да се докоснем до средновековния град Константинол. Разходихме по глваният път, месата. В днешни времена има останки от Колоната на Константин. След това се отравихме към „Света София“, която е била музей до 2020г. Сега вторият етаж е затворен, тъй като е работеща джамия. Програмата ни продължаваше със разходка в парка между двореца на Ибрахим паша и Синята джамия, където е бил Хиподрума. През византийския период Хиподрумът е център на градския социален и обществен живот, като са се провеждали състезанията с колесници. Сега на площада могат да се разгледат обелиска на Константин и Теодосиевата колона или Теодосиевия обелиск. Между тях е разположена и Змийската колона. Тя е една от основните исторически забележителности в града.
Програмата ни продължи с посещения на малката „Света София“, „Музея на музайките“ и приключихме деня с разглеждане на археологическия музен комплекс.
В началото на втория ден програмта ни започна с Акведуктът на Валент, който се намира на хълма от лявата страна на Златния рог.
Следващата локация, която посетихме беше Зейрек Джамия или манастирската църква Христос Пантократор. Това е религиозна сграда, датираща от 12 век. Църквата се състои от три отделни параклиса, които се събират заедно. Това е най-голямата оцеляла стара църква в Истанбул след Света София.
Посетихме и православната българска църква „Свети Стефан“ известна като Желязната църква. Направена от готови железни елементи „Свети Стефан“ е единствената православна желязна църква. Представлява трикорабна базилика с кръстообразна форма и красиви орнаменти. Олтарът е обърнат към Златния рог, а над притвора се издига 40-метрова камбанария. Храмът е създаден в края на XIX век.
Много са светите места за християните в Истанбул и сега ще ви покажа една малка църква в квартал Влахерна, която е светиня със съдбоносно значение за града. Тук в първата половина на десети век се случва знамение, което поставя началото на празника Покров на Пресвета Богородица! Тогава в тази църква се пазели като скъпоценни реликви , една от одеждите и поясът на Света Богородица.
Нашата обиколка продължи със следвщия архитектурен паметник на византийската епоха в Истанбул - дворецът Текфур. Всъщност това са само останки от руини от някога грандиозния комплекс от административни сгради от 13 век. Най -добре запазеният от тях е Текфур, чиято архитектура дава представа за византийския стил на строителство. Уви тук одарихме на камък, дворецът беше затоврен. Оказа се обаче, че това може да е за добре, тъй като ни остана достатъчно време да разгледаме двореца ТОП КАПЪ. Пътят ни премина покрай Крепостните стени на Константинопол. Това са серия от отбранителни съоръжения за защита, издигани от обявяването му за нова столица на Римската империя от Константин Велики. През годините са преустройвани многократно и претърпяват множество добавки. Тези крепостни стени са едни от най-сложните, построени някога. Едва с прилагането на оръдия с барут за обстрел на стените те започват да поддават.
Вече сме в Мащабният дворцов комплекс Топкапъ, издигнат по време на управлението на султан Мехмед II през 1479 г. Той се превръща в символ на победата на османците, превзели Константинопол. Топкапъ е разположен на площ от 700 хиляди квадратни метра с 4 отделни двора. Дворите са свързани с монументални порти, всяка от които е архитектурен шедьовър.
След разглежднето на музейните експозиции се запътихме към Харема. Входът е под Кулата на правосъдието от западната страна на втория двор. Тук билетът е отделен, но ние си закупихме карта, която важеше за всички локации. Думата „харем“ буквално означава „забранено“ или „частно“.
Толкова се захласнахме, че замалко да си останем в Харема, работното време приключваше и буквално потичахме, за да излезем на време.
Хванахме ферибот и поплавахме по Босфора, който свързва Мраморно и Черно море и разделя европейската част на Турция от азиатската. Дължината на протока е около 30 km. Максималната ширина е 3700 m, а минималната - 750 m. По време на разходката видяхме по крайбрежието няколко исторически къщи от Османски времена, рибни ресторанти и Румелийки замък - Румели Хисар. Това е крепост, разположена на хълм в европейската част на Босфора.
Последно се качихме на кулата Галата от където ви показвам тези страхотни кадри на нощен Истанбул. Тя е една от най-забележителните постройки на Истанбул с огромното си тяло и конусовидния си цилиндър на върха, извисяващ се на хълм над квартала Галата край Златния рог. В експозицията разположена в кулата може да се види и част веригата за блокиране на достъпа на вражески кораби към Златния рог.

Пікірлер: 6

  • @user-oj9wy8ge3o
    @user-oj9wy8ge3o6 ай бұрын

    Да хареса ми много много.Привет от град Варна 👏🎄🕯️🎀💋♥️☘️🍀☘️🏔️👍❄️🎁🎆🎇

  • @ishizy3419
    @ishizy34192 жыл бұрын

    Много добро видео и информация за всеки кадър.

  • @vasildavchev2882

    @vasildavchev2882

    2 жыл бұрын

    Много благодаря за оценката, приятел.

  • @user-oe9en7rk5d
    @user-oe9en7rk5d2 жыл бұрын

    Голяма красота, събрана в няколко минути , изключително добра информация за всички обекти! Кадрите от Босфора и Галата ми се запечатаха в сърцето! Поздравления ☺️

  • @vasildavchev2882

    @vasildavchev2882

    2 жыл бұрын

    Благодаря за подкрепата и обратна връзка, радвам се, че гледате видеата ми!

Келесі