Łowiectwo Podwodne w Polsce

Спорт

Garść podstawowych informacji w temacie: łowiectwo podwodne w Polsce i dotyczące go przepisy. Próba wyjaśnienia kilku pokutujących wśród wędkarzy mitów na ten temat. Wersja z bardziej skondensownym przekazem.
Spearfishing czyli łowiectwo podwodne uprawiane na wstrzymanym oddechu jest w Polsce prawnie dozwolone i uregulowane szczegółowymi przepisami dotyczącymi wymiarów, okresów i limitów ochronnych poszczególnych gatunków ryb. Przepisy te sa dla łowców podwodnych znacznie bardziej restrykcyjne niż dla wędkarzy. Połowy ryb wędką i kuszą są zrównane w prawach zarówno przez ustawę państwową jak i RAPR PZW.
Jako podwodni łowcy chcemy uprawiac nasze hobby legalnie, w zgodzie z obowiazujacymi przepisami, tam, gdzie bedzie nam to dozwolone i za wniesieniem odpowiednich opłat, z których pózniej finansowane są zarybienia.
Ten trudny i piękny sport to nie tylko strzelanie do ryb z kuszy. To także dbałość o czyste i zdrowe środowisko wodne, freediving i bezpośrednie obcowanie z przyrodą, oraz szeroko pojęta fotografia podwodna.
Zgodnie z rozporządzeniami do ustawy o rybactwie śródlądowym uprawiający amatorski połów ryb kuszą na akwenach podlegających tej ustawie musi posiadać kartę łowcy podwodnego uzyskiwaną w wyniku zdania egzaminu z zakresu znajomości:
- przepisów o ochronie środowiska,
- regulaminu amatorskiego połowu ryb kuszą,
- zasad użytkowania kusz do łowiectwa
podwodnego,
- zasad bezpieczeństwa w płetwonurkowaniu.
Przepisy te nakazują również oznakowanie miejsca prowadzonego polowania doskonale widoczna boją, oraz wprowadzają wymóg polowania w promieniu nie większym niz 50 metrów od tej boi.
Ważne jest, że łowiectwo podwodne wolno w Polsce uprawiać tylko i wyłącznie nurkując na wstrzymanym oddechu, a więc bez użycia aparatów do oddychania pod wodą!
Ustawa zezwala na prowadzenie podwodnych polowań z kusza jedynie w porze dziennej - 'po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż na godzinę przed zachodem słońca - zatem prowadzący połowy podwodny łowca jest doskonale widoczny dla wszystkich na wodzie i nie ma możliwości uniknięcia kontroli swoich połowów.
Na akwenach śródlądowych podlegających ustawom państwowym (a więc takze na akwenach dzierżawionych przez PZW) łowiectwo podwodne jest zabronione w okresie od 15 października do 15 maja. Tak wiec sezon, podczas którego wolno w Polsce czynnie uprawiać amatorski połów ryb kuszą na tych wodach trwa zaledwie 5 miesięcy w roku.
Uprawiający łowiectwo podwodne jest zobowiązany przepisami do przestrzegania okresów ochronnych, wymiarów ochronnych i limitów ilościowych ryb. Są to ograniczenia identyczne jak dla wędkarzy, z tym, że łowcom podwodnym nie wolno na akwenach śródlądowych podlegających przepisom ustaw państwowych polować na ryby łososiowate i węgorze (stan prawny na 2012 rok.)
**************************************************************
Jesteśmy stosunkowo nieliczni, za to rozmieszczeni praktycznie na obszarze całej Polski. Jako podwodni łowcy, a przede wszystkim freediverzy i obserwatorzy przyrody możemy w ramach swojej pasji współpracować z właścicielami lub dzierżawcami akwenów wodnych poprzez:
- sprzątanie dna akwenów wodnych,
- usuwanie uciążliwych zaczepów wedkarskich,np. konarów, pozostałosci zalanej wodą infrastruktury,
- usuwanie narzędzi kłusowniczych, pozostałości sieci itp.,
- pomoc w tworzeniu sztucznych tarlisk, krześlisk itp.,
- inwentaryzację stanu ichtiofauny w zbiornikach (obserwacje pod wodą, kamery),
- informowanie SSR, PSR i Działu Ochrony Wód o zauważonych przypadkach kłusownictwa, zastawienia podwodnych narzędzi połowowych, zanieczyszczeń wody (nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, śnięcia ryb itd.)
- nieodpłatne pokazy, prelekcje i szkolenia dla właścicieli, dzierżawców (w tym kół PZW) zainteresowanych udostepnieniem akwenów wodnych dla celów legalnego uprawiania łowiectwa podwodnego.
Wzajemne stosunki wędkarzy i podwodnych łowców nie muszą być skażone ciągle jeszcze pokutującym stereotypem podwodnego łowcy jako 'kłusownika z kuszą'. Istnieją formy wspołpracy, z której oba środowiska mogą być zadowolone i czerpać wzajemne korzyści. Wielu wśród nas jest czynnymi wędkarzami. Wszystkim nam zależy na tym aby nasze zbiorniki były czyste, i by radość z obcowania ze środowiskiem wodnym, dla każdego, była możliwie jak największa.
*****
I have a commercial use licence from authors (eXtatic & Sonic Division : / sonicdivisionmusic ) to use in the film their music track:
Sonic Division - Oceanarium (radio edit)

Пікірлер: 3

  • @PGRbruner
    @PGRbruner11 жыл бұрын

    Na akwenach udostepnianych dla amatorskiego połowu ryb kuszą kłusownictwo z użyciem stacjonarnych sieci itp. szybko ulega likwidacji. Podwodny łowca lub fotograf pływajacy na wstrzymanym oddechu, ma dużą skuteczność wykrywaniu kłusowniczych sieci. Wynika ona z doświadczenia w szukaniu miejsc bytowania ryb w akwenach, tych samych miejsc gdzie działają kłusownicy. Dokładnie mechanizm tego przedstawiłem w filmie 'Walka z kłusownictwem' na tym kanale.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner11 жыл бұрын

    Wszystkich chcących rozpocząć przygodę z łowiectwem podwodnym uprawianym w zgodzie z obowiązującymi przepisami serdecznie zapraszam do odwiedzenia polskiego portalu łowiectwa podwodnego - pierwszy link w prawej kolumnie w informacjach na tym kanale. Znajdziecie tam oprócz życzliwego przyjęcia i pomocy wszelkie potrzebne informacje. Począwszy od tego jak i gdzie uzyskać kartę łowiectwa podwodnego, poprzez dobór sprzętu po praktyczne porady dotyczące polowań i nurkowania na wstrzymanym oddechu.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner11 жыл бұрын

    Zapraszam do kontaktu ze Stowarzyszeniem Spearfishing Poland. Nie strącimy łuski z ryb pożądanych na akwenie. Kilka wizyt w roku i wędkarze wiedzą jakie ryby są w ich wodzie, gdzie, jak głęboko, jak się zachowują przy różnej temp. wody i aurze. Muliste dno i problem z nęceniem karpi? - wyszukamy górki i twarde miejsca. Wyrwanie z dna gałęziastych konarów leżących w mule nawet na dużych głębokościach na trasach wywózki zestawów i transport ich na brzeg - to nie problem dla dobrego łowcy.

Келесі