Osada Wałpusz nad jeziorem Wałpusz | Warmińsko-Mazurskie | Dji Avata | Lece w miasto [4k]

Music provided by Dreamhop Music - spoti.fi/3fNpOgA
Wałpusz - osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno.
Bardzo mała miejscowość położona nad zachodnim brzegiem jeziora Wałpusz ok. 5 km od Szczytna. Obecnie jest tam kilka domków letniskowych i całorocznych.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
Wałpusz to jedno z jezior znajdujących się w województwie warmińsko-mazurskim, dokładniej w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno.
Jezioro Wałpusz ma wydłużony kształt, rozciągający się z północy na południe, a w północnej części zwęża się. Brzegi południowej części są raczej płaskie i podmokłe, natomiast na północy dominują bardziej strome. Jezioro to jest typu leszczowego i charakteryzuje się czystą wodą, choć od jakiegoś czasu trudno tam złowić duże ryby ze względu na nadmierne połowy. Na dnie jeziora znajduje się mulistość, a podwodna roślinność, takie jak rogatki, rdestnice i moczarki, tworzy bujne łąki podwodne.
Jezioro Wałpusz jest hydrologicznie otwarte, ponieważ na południowo-wschodniej zatoce wpływa Kanał Marksobski z jeziora Marksoby, na północy zasila je rzeczka z Jeziora Starokiejkuckiego, a na południu wypływa rzeka Wałpusza, która łączy się z Narwią poprzez Omulew. Na terenie jeziora i jego brzegów obowiązuje strefa ciszy, co oznacza ograniczenia w hałasie i ciszę na rzecz ochrony przyrody od 2003 roku.
Pod względem turystyki, w okolicy jeziora znajduje się niewiele domków letniskowych, z największym skupiskiem przy północnym krańcu w okolicy wsi Stare Kiejkuty (dojazd podobny jak do Starych Kiejkut). Nad jeziorem znajdują się również dwa większe ośrodki wypoczynkowe: policyjny ośrodek Wyższej Szkoły Policji na północnym wschodzie oraz prywatny ośrodek "Cicha Polana" na południowym zachodzie, przy wsi Wałpusz.
Jeśli chodzi o parametry jeziora, powierzchnia jego zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 371,0 ha do 436,9 ha. Zwierciadło wody znajduje się na wysokości 143,3 m n.p.m. lub 143,8 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 4,2 m, a maksymalna głębokość to 10,3 m.
Na jeziorze znajdują się dwie wyspy o powierzchni 1,8 ha, a długość linii brzegowej wynosi 14 800 m.
W oparciu o badania przeprowadzone w 1986 roku wody jeziora zostały zaklasyfikowane do II klasy czystości.
Pod względem hydronimii, Wałpusz jest oficjalną nazwą tego jeziora według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF). Na topograficznych mapach północna zatoka jeziora występuje pod nazwą Ochódzionek. W czasach niemieckich jezioro znane było jako Waldpusch See, Walpusch i Alpus.
▸ Gear:
Dji avata
▸ Socialmedia:
KZread: / lecewmiasto
Facebook: / lecewmiasto
Website: www.lecewmiasto.pl
▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
✉️ lecewmiasto@gmail.com
00:00 Intro
00:20 Wałpusz
01:35 Opuszczony ośrodek wypoczynkowy „Cicha Polana”
02:55 Wałpusz
05:21 Wałpusz Północ
Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
#walpusz #warmia #mazury

Пікірлер: 3

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto3 ай бұрын

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @Miron444
    @Miron444 Жыл бұрын

    te filmy z jezior są najlepsze wedlug mnie

  • @marcinstepniewski1422
    @marcinstepniewski1422 Жыл бұрын

    Cudowne miejsce.