Odc.01 Wytyczanie budynku przez geodetów.

Cześć, w dzisiejszym odcinku opowiem Wam o projekcie budynku, jak wygląda praca kierownika na domku, wyznaczaniu poziomu zero oraz zobaczycie jak geodeci wytyczają osie budynku.

Пікірлер: 49

  • @damianp6898
    @damianp6898 Жыл бұрын

    Na ogół na budowach tyczy się osie, bo upraszcza proces budowlany, ale z punktu widzenia usytuowania budynku na działce najistotniejszy jest właśnie obrys budynku, tj. zewnętrzna powierzchnia zewnętrznej ściany budynku, bo to od niej są ustalane wymagane przepisami odległości od granicy działki, bądź sąsiednich budynków (odległości mierzy się w miejscu najmniejszego oddalenia). Zdarzają się przypadki, gdzie tyczone są osie budynku wg projektu, a w toku budowy grubość warstwy ocieplenia zostaje zwiększona +10 cm i robi się problem, bo budynek zamiast 4m od granicy znajduje się 3,90. Z punktu widzenia normalnego człowieka wydaje się to nieistotne, ale potrafi to generować problemy z odbiorem budynku.

  • @w-49

    @w-49

    6 ай бұрын

    Na samym początku jeśli chcę stawić domek na żyletki czyli 4m do granicy to proponuję zrobić ustalenie granic działki by były ustalone prawnie. Wtedy nikt nie mógł już z tą granicą nic zrobić i jej przesuwać o ile wykona to zadanie kompletny geodeta. 2 sprawa - jak geodeta opracowuje projekt zagospodarowania i wpasowuje konstrukcję to - tak wpasowuje konstrukcję z osiami na obrys budynku. Nic z tym się nie da więcej zrobić. Projektant przyjął jakieś wymiary i geodeta się tego trzyma. Co do samego tyczenia - oczywiście dzisiejsza technologia pomiarowa oraz to, że wszystkie projekty są wektorowe pozwala nawet bezpośrednio w terenie dokonać zmian i zamiast osi wytyczyć krawędź zewnętrznych ścian. Nie ma to wielkiego znaczenia. Z punktu widzenia geodezyjnego to wolałbym wysokość kontrolnie ławic pomierzyć tachimetrem niż GPS ponownie rozkładać. :P A co do styropianu to raczej nikt nie robi sobie grubszego styropianu zdając sobie sprawę, że ma 4m do granicy bez bufora. Słyszałem o sytuacjach w 2 stronę, że np 20cm styropianu zmieniano na 16.

  • @olegandrusiak3166
    @olegandrusiak3166 Жыл бұрын

    Dziekuje

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala81492 жыл бұрын

    👍😆

  • @dominikszymczyk6613
    @dominikszymczyk6613 Жыл бұрын

    Szukajcie geodety z mniejszej miejscowości. Tylko nie za daleko, żeby opłaciło mu się przyjechać. Tydzień temu (17.08.2022) było znacznie taniej niż widzę w komentarzach.

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    Mam znajomego geodetę, który mówi, że rynek jest strasznie zepsuty i te kwoty które się przewijają w komentarzach są bardzo niskie, ale niestety (z jego perspektywy niestety, z perspektywy inwestora stety) osiągalne.

  • @nick_czemnik
    @nick_czemnik6 ай бұрын

    goraca prosba o podeslanie linku z wzorem umowy z geodeta o wytyczenie budynku

  • @marektrypucki99
    @marektrypucki99 Жыл бұрын

    Ławy są drutowe lub ciesielskie a nie geodezyjne. Geodeci są od wyniesienia projektu w teren tj. opracowania dostępnych materiałów a następnie zamarkowaniu(np. palikami lub gwoździami) punktów potrzebnych do realizacji inwestycji a nie wbijania ław. Jak tak dalej pójdzie to społeczeństwo będzie myślało, że geodeta przyjdzie zaznaczy obrys budynku i wykona wykop szpadelkiem zainkasuje 400zł i ucałuje rączkę PANA i wróci hulajnoga do domu.

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    To wszystko co pokazałem na filmie robili geodeci. Być może nie precyzyjnie, nie profesjonalnie się wypowiedziałem, za co przepraszam, ale jeśli na filmie jest zakres, którego geodeci nie robią to...moi geodeci właśnie to robią co jest na filmie.

  • @Utowaeki

    @Utowaeki

    Жыл бұрын

    @@budujzinzynierem Witam,czy może pan zrobic takie filmidło dla budowy domu do 70m,ale krok po kroku?Dziękuje

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    Krok po kroku formalności? Czy krok po kroku budowę?

  • @Utowaeki

    @Utowaeki

    Жыл бұрын

    @@budujzinzynierem najlepiej formalności,bo te panie w urzędzie to patrzą na człowieka jak na kosmitę...)same nie wiedza co i jak bo jak mówią,mało kto tak buduje.

  • @polishbadboy4844
    @polishbadboy4844 Жыл бұрын

    A u mnie sąsiad kupił materiał żeby zero zrobić za kilka miesięcy wybudowali wiatrak u niego nawet kopać nie zaczęli i dupa domu nie postawi ajj

  • @miberry
    @miberry Жыл бұрын

    Dzień dobry! Super pomocny filmik! Naprawdę ciekawa seria przydatnych informacji. Jaką wysokość punktu zera budynku w stosunku do terenu działki Pan zaleca ?

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    To określa projektant w zależności od ukształtowania terenu, wysokości drogi przy działce, czy jest gruntowa, czy asfaltowa (jak asfalt to znana wysokość, ale jak gruntowa i za 10 lat będzie gmina utwardzać, może okazać się, że nawilża kruszywa i nowa droga będzie 40cm wyżej niż była gruntowa i woda spływa z drogi na Pana działkę. Warto o tym perspektywicznie pomyśleć.. Przeważnie budynek jest około 30cm powyżej terenu.

  • @robertkowalczyk3550
    @robertkowalczyk3550 Жыл бұрын

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie punktu zero budynku ,większość wie że jest to poziom podłogi gotowej na parterze ale skąd geodeta wie jak to wymierzyć na etapie wymierzania fundamentów, wiadomo stefy przemarzania gleby ,warunki zabudowy uksztaltowanie terenu i nie wiem co jeszcze, więc jak on to wylicza

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    On tego nie wylicza. Patrzy na projekt, tam jest napisane 0,00=76,43m n.p.m. Z punktu o znanej wysokości (reperu) tachimetrem, oraz GPS zaznacza wysokość tego 0,00. Przeważnie górna krawędź deski to ten punkt 0,00 który odpowiada danej rzędnej terenu.

  • @robertkowalczyk3550

    @robertkowalczyk3550

    Жыл бұрын

    @@budujzinzynierem Dziękuję, jeszcze gdyby Pan potrafił mi dokładniej powiedzieć gdzie w projekcie można to znaleźć to byłbym wdzięczny

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    Жыл бұрын

    @@robertkowalczyk3550 najczęściej jest to na PZT na budynku, oraz na architekturze, rysunek rzutu parteru. Najlepiej z geodetą porozmawiać, żeby zaznaczył 0,00 budynku i osie ław fundamentowych.

  • @robertkowalczyk3550

    @robertkowalczyk3550

    Жыл бұрын

    @@budujzinzynierem Dobrze tak zrobię. Dziękuję pozdrawiam

  • @okno1122
    @okno1122 Жыл бұрын

    Ktoś poleca kierownika działającego na terenie warszawy?

  • @md1983
    @md198311 ай бұрын

    Czy przy geodetach od razu musi być koparka aby zebrać humus czy niekoniecznie ??

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    11 ай бұрын

    Niekoniecznie. Bez sensu byłoby wołać koparkę na zdjęcie humusu i potem wołać ją ponownie na kopanie fundamentów. Szczególnie, że liczą sobie za przyjazd 1h pracy przeważnie.

  • @krzysztofkosmala8940
    @krzysztofkosmala89402 жыл бұрын

    A możesz uchylić rąbka tajemnicy jest koszt takiego tyczenia?

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    2 жыл бұрын

    600zł 4 osie podstawowe, każda kolejna 100zł. Te ceny mogą się różnic w różnych regionach kraju, ale punkt zaczepienia jest!

  • @PelzaK1

    @PelzaK1

    2 жыл бұрын

    We Wrocławiu 200zł za punkt, zatem minimum 800

  • @krzysztofkosmala8940

    @krzysztofkosmala8940

    2 жыл бұрын

    @@budujzinzynierem Rozumiem że w tej kwocie jest zabijanie ław, a czy materiał na ławy też mieli swój?

  • @damianp6898

    @damianp6898

    Жыл бұрын

    Śmieszne pieniądze. Budynek warty 1 mln zł, a geodeta bierze 600 zł za prawidłowe wskazanie, w którym miejscu ten mln ma stać. A jak się pomyli to w skrajnym przypadku rozbiórka i kto poniesie koszty?

  • @remotepeak

    @remotepeak

    Жыл бұрын

    @@damianp6898 Jeżeli geodeta ma głowę na karku, to ma polisę OC na takie przypadki.

  • @gdziejestwrak443
    @gdziejestwrak4432 жыл бұрын

    Kierownik, ale te ławy drutowe z jednym wkrętem, to słabo trochę.

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    2 жыл бұрын

    Nie przesunęło się nic. Nikt na to nie siada ani się o to nie opiera, ale może faktycznie dwa wkręty byłoby bezpieczniej.

  • @gdziejestwrak443

    @gdziejestwrak443

    2 жыл бұрын

    @@budujzinzynierem to wspaniale 👌 nie ma nic gorszego niż przekoszone osie. Niby nikt tego nie powinien dotykać, ale życie swoje robi. Działaj dalej, trzymam kciuki 👍 Będę tu wpadał i czasem może wyprostuje jakąś teorię do poziomu praktyki 😉 Pozdrawiam 🤜🤛

  • @janwicher7837

    @janwicher7837

    8 ай бұрын

    nikt nie każe na nich sznurka naciągać, wbij sobie palika dodatkowego i od niego sznurek a ławy mają stać nieobciążone

  • @garnizonzambrow
    @garnizonzambrow2 жыл бұрын

    decyzja prawomocna czy ostateczna?

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    2 жыл бұрын

    Prawomocna, właściwie prawomocna jest ostateczna, bo już cofnąć decyzji się nie da, teoretycznie oczywiście :)

  • @marcind.7417

    @marcind.7417

    2 жыл бұрын

    potwierdza się ostateczność decyzji a nie prawomocność.

  • @radekpostawa4024
    @radekpostawa40242 жыл бұрын

    Kolego straszne głupoty mówisz o pracy KB. Mam budowy domów jednorodzinnych jako KB i nie wyobrażam sobie nie odebrać 1. wykop 2.zbrojenie fund 3 izolacja fund 4 zasypka 5 ściany piony kąty rozmieszczenie 6 zbrojenie stropu i wieńców/schodów 7 więźba 8 poszycie 9 okna 10 tynki/posadzki 11 elewacja. Nie ma opcji żeby nie było każdego z odbiorów jak powyżej.

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    2 жыл бұрын

    To bardzo porządny z Ciebie kierownik budowy. Tak powinno to wyglądać, nie wiem jakie są ceny za te usługi, natomiast u nas w regionie kierownicy pojawiają się 3-4 razy na budowie niestety i biorą 1500-3500zł za bycie KB. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność (na domku może inwestor robić sam, przyjechać na działkę z dziećmi, ktoś może wpaść do wykopu itd.) jest bardzo dużo zagrożeń.

  • @yessaint5681

    @yessaint5681

    Жыл бұрын

    @@budujzinzynierem Ja wiem czy porządny? Po uja odbierać tynki, poszycie, izolacje itd? Najważniejsze to moim zdaniem fundamenty, więźba, zbrojenie.

  • @tomaszm.9186
    @tomaszm.9186 Жыл бұрын

    Szanowny Panie. Ławy to są ciesielskie a nie geodezyjne. Nabija je murarz lub jego pomocnik, a nie inżynier geodeta. Nie pozdrawiam panów z filmu bo tacy jak oni sprowadzają zawód geodety do poziomu robotnika budowlanego. Geodeta jest odpowiedzialny za prawidłowe umiejscowienie budynku na działce, a przeniesienie osi, w celu ich odsunięcia od wykopu jest w interesie wykonawcy fundamentów a nie geodety, geodeta może mu w tym jedynie pomóc, a nie odwalić robotę za murarza. Pozdrawiam geodeta uprawniony z wieloletnim doświadczeniem.

  • @lakikrakow

    @lakikrakow

    3 ай бұрын

    tomaszm.9186 stanął ci cymbale od tego chwalenia się?

  • @matekkoza143
    @matekkoza1433 жыл бұрын

    Od kiedy to geodeci nabijają ławy? I co za bzdury z tym wychyleniem tyczki? To działa ale tylko minimalnie a to że używają GPS to tylko do sprawdzenia, musisz się jeszcze douczyć i sam nabijać ławy

  • @budujzinzynierem

    @budujzinzynierem

    3 жыл бұрын

    Podsyłam link do urządzenia, które to wychylenie koryguje i o nim mówiłem w filmie leica-geosystems.com/pl-pl/products/gnss-systems/smart-antennas/leica-gs18-t

  • @ukaszbuze8690
    @ukaszbuze86903 ай бұрын

    Ale on pierdoli geodeci zawsze nanoszą 0 ngf we Fr np. punkt ponad poziomem morza norma