Obudowy z linią transmisyjną - Odc.56 [Reduktor Szumu]

Ғылым және технология

W tym odcinku - krótko ale treściwie o obudowach z linią transmisyjną.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 53

  • @gumaxlucas9350
    @gumaxlucas93505 жыл бұрын

    Linia transmisyjna jest genialna ,bass zero podbarwienia ,Swietna Muzykalnosc ,słuchałem T+A TMR

  • @tramadolihydrohlori

    @tramadolihydrohlori

    4 жыл бұрын

    Posiadam T+A z serii Criterion, kontrola basu, nieziemska...Polecam dla wszystkich kochających niskie częstotliwości.

  • @darecki2946
    @darecki29462 жыл бұрын

    Witam. Bardzo fajny materiał. Ja zbudowałem głośniki z takimi właśnie obudowami ze 20 lat temu. Projekt i wyliczenia znalazłem w jakiejś gazecie typu Elektronik. Zestaw gra do dziś i muszę powiedzieć, że był porównywany z innymi zestawami kolumn ALTUS110-140, MILDTON(odsłuch na tym samym wzmacniaczu) i zawsze okazywało sie ,że dźwięk jest o wiele lepszy a szczególnie miękki i wyraźny bas. Sam nie wiem jak to się udało bo nie robiłem żadnych testów. Może projekt był dobry. Pozdrawiam, fajnie się ogląda.

  • @michabednarek1452

    @michabednarek1452

    Жыл бұрын

    Bo Altus to się nadaje do remizy i grania Zenka. Także większość sprzętów jest niebo lepsza od tej konstrukcji.

  • @MadrasDSF
    @MadrasDSF9 жыл бұрын

    Na to czekałem, w sumie nie zawiodłem się. ;)

  • @damiano8392
    @damiano83924 жыл бұрын

    Jestem posiadaczem kolumn z linią transmisyjną Arcus TL200. Bas zapiera dech w piersi, głębia 'oceanu' a do tego wstega na wysokich, co oznacza wspaniały odsłuch i poznawanie płyt na nowo., wiem co mówię

  • @tadeuszseredynski7106
    @tadeuszseredynski71064 жыл бұрын

    Popelnilem kilka par takich kolumn,o wys.140cm.Zastosowalem glosniki STX-rewelacja.Takich basow nigdy wczesniej nie slyszalem.Sasiedzi zaczeli mnie nienawidziec.I odkrylem wiele utworow na nowo.Praktycznie z kazdym glosnikiem(a wiele ich probowalem) basisko jest potezne.Nawet chinole sie sprawdzily.

  • @karolnowakowski3778

    @karolnowakowski3778

    2 жыл бұрын

    a z głośnikami 20 cm też ?

  • @basiorpiotrek

    @basiorpiotrek

    Жыл бұрын

    @@karolnowakowski3778 Tak , nawet mniejsze . Kiedyś na 16 cm głośniku zrobiłem super basik był . Tylko na minus żmudna budowa , dużo materiału idzie .

  • @krystian100382

    @krystian100382

    Жыл бұрын

    Na jakim przetworniki STXa robiłeś

  • @deshbaldur1191
    @deshbaldur11917 жыл бұрын

    na to czekałem

  • @azlabstudio
    @azlabstudio4 жыл бұрын

    Super

  • @tankdriver23
    @tankdriver239 жыл бұрын

    Kilka lat temu, z czystej ciekawości popełniłem taką obudowę jako dodatek do zestawu stereo, długość tunelu wynosiła około 3m a zastosowany głośnik to ARN 226-03/4, lekkie wypełnienie wełną mineralną.. Powiem jedno, z tymi obudowami jest jak z klasą A wzmacniaczy - kto raz słuchał ten nigdy o nich nie zapomni. To jest obudowa to której się wraca, referencja o której ciągle się myśli przy słuchaniu innych zestawów , bas jest tak nieprawdopodobnie głęboki i ekstremalnie szybki (mimo dosyć słabego w moim przypadku przetwornika) że każdy wysłuchany kawałek odkrywamy na nowo. Nigdy nie zapomnę "Sorrow" Pink Floyd - ten utwór nabrał wiatru w żagle, a dzięki niesamowicie bogatemu dołowi cały przekaz w pozostałych częstotliwościach był jakby wzmocniony, rozjaśniony i obfitszy w emocje. W tym momencie popełniam dwie takie skrzynki, tym razem na Intertechnik MDS-08 oraz średnio i wysokotonowym ze stajni Scan-Speaka. I już teraz wiem że się nie zawiodę! Serdecznie dziękuję za cykl rzeczowych informacji na temat zagadnień audio! Pozdrawiam!

  • @tankdriver23

    @tankdriver23

    4 жыл бұрын

    @@szakovsky1284 Źródło?

  • @antonimaciek2482

    @antonimaciek2482

    4 жыл бұрын

    Jest w ich pracy coś bardzo porządnego przez słuchaczy. Wykonałem kilka takich obudów dla kanału basowego z głośnikiem 38cm dla pubów z muzyka rokową takie były realia lokalowe) w formie dość płaskiej konstrukcji. A zaczęło się niewinnie od przypadku lokalu w podziemiu dość wąskim , wysokim z płaską wnęką pod ścianą... tak powstał pierwszy zestaw. Ponoć robił klimat i atmosferę , dlatego pocztą pantoflową dostałem zlecenia od kilku innych pubów...

  • @MrSzakalik

    @MrSzakalik

    3 жыл бұрын

    @@szakovsky1284 A nie przypadkiem długość w Tl jest tylko do tłumienia? Więc chyba w odsłuchu nie powinna zmieniać czasu.

  • @peslaw
    @peslaw2 жыл бұрын

    Ja mam (dość dla mnie ambitny) plan zbudować sobie paczki na TL wraz z głośnikami tubowymi dla średnich(?) tonów i jakimiś standardowymi wysokotonowymi (może wstęgowe), tylko jak sprawdzam i symuluję w HornResp to mi ciągle wychodzi, że niskie nie spinają się ze średnimi, bo niskie (na głośniku Monacor SPH-250KE) musze odciąć w okolicy 100Hz, a do średnich, które mógłby pociągnąć jakiś do zniesienia cenowo tubowy to bliżej od 1kHz w górę... i mam dziurę wielką do zagospodarowania... zastanawiam się czy włożenie jakiegoś nisko-średnio tonowego (w obudowie zamkniętej) nie dałoby radę obsłużyć pasma w okolicy +/- 100Hz-1kHz .

  • @pokrec
    @pokrec5 жыл бұрын

    Jest rozwiązanie: użyć obudowy labiryntowej jako subwoofera z odcięciem filtrem/zwrotnicą na 3fq. Poza tym odtwarzać z kolumny zamkniętej trójdrożnej. Taką sobie zrobiłem, 2 woofery, jeden pracuje w zamkniętej trójdrożnej, drugi w labiryncie. Kolumna wielkości średniej komody, ale działa. Mam spory pokój, więc daję radę. Wzmacniacz poczwórny (po 2 x LM3886 na kanał stereo). Jeden napędza labirynt, drugi - trójdrogę zamkniętą. Dolna częstotliwośc jaką słychać wyraźnie to jakieś 30 Hz.

  • @e90ewul
    @e90ewul3 жыл бұрын

    A może coś na temat głośników ustawionych w tandemie (głośniki zwrócone do siebie, przy czym drugi działa w przeciw fazie) lata temu zbudowałem tani subwoofer na takiej zasadzie z policzoną obudową BS, zakres niskich częstotliwości był imponujący! Pozdrawiam,

  • @77Terma

    @77Terma

    3 жыл бұрын

    T+A Criteron z serii T. Np Criterion T170

  • @user-us4sb1cp3c
    @user-us4sb1cp3c3 жыл бұрын

    Не знаю язык,но подписался,спасибо

  • @Narciacz
    @Narciacz4 жыл бұрын

    Trochę jak wydech w silniku 2T, spalinowym oczywiście.

  • @arekkamsky6131
    @arekkamsky61316 ай бұрын

    A jeśli przegroda byłaby zdecydowanie mniejszej grubości i z innego materiału? Tak aby dużo mocniej rezonować przy 4q ?

  • @djunia4u
    @djunia4u9 жыл бұрын

    Skoro dotarliśmy do tak rzadko spotykanych obudów jak obudowy z linią transmisyjną to może omówiłby Pan jeszcze obudowy pasmowo-przepustowe? Konstrukcyjnie są prostsze do wykonania a i efekt końcowy przy dobrym projekcie jest bardziej niż zadowalający.

  • @przemysawkaniecki2272
    @przemysawkaniecki22723 жыл бұрын

    A czemu jak u mnie przy glosnikach od wieży, gdzie mialem mocniejszy bass, glosniczki tez fajne, i jak wlaczylem mocno basowy utwór glosniki charczały, przy duzej amplitudzie pracy membrany, ale jak zatkalem otwór, wtedy brzmialo o wiele lepiej

  • @wiesawjasielec3603
    @wiesawjasielec3603Күн бұрын

    Ciekawe.

  • @Wojtek-yc3kt
    @Wojtek-yc3kt4 жыл бұрын

    A co z tubowymi obudowami?

  • @AndreCapone2000
    @AndreCapone20002 жыл бұрын

    Co do poduszki powietrznej z tyłu membrany w obudowie zamkniętej , w sumie zastanawia mnie czemu żaden producent jeszcze na to wpadł , czyli wkaldanie całego zestawu głośnikowego już polutowane go wygłuszone go itd , włożenie go do komory oruzniowej wyciągnięcie całego powietrza , skręcenie kolumny w pełni , oczywiście tak żeby była w pełni szczelna i wyjęcie takiej kolumny z komory oruzniowej , tak zdaje sobie sprawę że napur atmosfery po wyjęciu takiej kolumny mógł by ją zmiażdżyć , ale przecież znamy dziś tyle materiałów że na pewno coś na tyle sztywnego solonego by się znalazło czym by można było pokryć zewnętrzna część kolumny aby nie została zmiażdżona przez atmosferę . Takie moje własne przemyślnie , po prostu .

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    2 жыл бұрын

    A na fizyce w szkole to się bąki zbijało... przecież po wypompowaniu powietrza membrana zostanie wgnieciona, bo MUSI SIĘ RUSZAĆ w zawieszeniu.

  • @bzykolo1985
    @bzykolo19856 жыл бұрын

    Sam zbudowalem już jedną gra ok ale faktycznie jest to trudne i metoda prób i błędów zakończyła się brakiem chęci.

  • @lukj9373
    @lukj93739 жыл бұрын

    Tym razem autor chyba niezbyt dobrze przygotowal sie do odcinka. Ogolna teoria wylozona dobrze i zrozumiale, ale nie jest prawda, ze nie istnieja programy do obliczania i projektowania obudowy z linia transmisyjna. Takich programow jest kilka np Hornresp, Leonard audio TL, Ajhorn, TLwrx, oraz znane i cenione akrusze kalkulacyjne MJK. Niestety powielane sa dawno nieaktualne zalecenia, co do zaleznosci miedzy dlugoscia tunelu, a rezonansem glosnika. To wszystko wiele lat temu zostalo opisane przez Georga Augspugera, oraz Martina Kinga. Temat jest bardzo szeroki i jednak czuje niedosyt, bo odcinek sprawia wrazenie robione troche po lepkach.

  • @MrSzakalik

    @MrSzakalik

    3 жыл бұрын

    Dzięki za namiary może coś podobnego popełnię

  • @77Terma

    @77Terma

    3 жыл бұрын

    Też to czuję.A umiem czuć.Raz tak czułem że żonie miedncę złamałem...To było w zeszły wtorek.

  • @natanielsienko8860
    @natanielsienko88608 жыл бұрын

    1.52 Mam rozwiązanie problemu.Po prostu głośnik najlepiej odgrodzić od lini transmisyjnej ścianką z membraną bierną.

  • @Mikexception

    @Mikexception

    7 жыл бұрын

    To jest jedna z możliwych odmian. Jesli zaprojektuje się wymiary poprzeczne, i objętość do średnicy glośnika to masa powietrza "przyklei" się do głośnika i spełni idealnie tę rolę. . Generalnie membrany nie sa aż tak złośliwe żeby chciały same uciekać i się urywać od kosza ale gdy 1) nie mają obciążenia akustycznego ( a fe..- bardzo popularny rodzaj, obudowa za duża.) . albo 2)mają do czynienia w obudowie z niestłumionymi stojącymi falami to będą co najmniej robiły efekt depplera nie mówiąc o 3 harmonicznej. Powiem tylko ze w mojej konstrukcji trzymam bas w ryzach (właściwie to dbam żeby go nie było więcej bo zrobiłaby się basowa "poducha" ) a drgań membrany przy przeciętnej glośności się nawet nie widzi. Wg moich badań tłumienie przekroju całego kanału nie zawsze jest wskazane.

  • @tomaszsieczka7481

    @tomaszsieczka7481

    5 жыл бұрын

    Jak robi to miedzy innymi firma t+a.Mam takowe zreszta do sprzedania jak ktos chce.Kontrola basu niesamowita.

  • @LMLyt
    @LMLyt2 жыл бұрын

    tą metodę bardzo promuje i stosuje firma BOSE. Ciekawi mnie co RS ma do powiedzenia na temat tej firmy...

  • @eryk7878
    @eryk78786 жыл бұрын

    Bzdura co do obliczeń - TO NAJPROSTSZA DO OBLICZENIA OBUDOWA. Kilka zrobiłem i wiem! Niesamowite wrażenia z impulsów - ma się często wrażenie, że coś się stało na dworzu ( wybuch, kraksa itp ) - rewelacja, idealnie w połączeniu linia+horn , da się zrobić płaską charakterystykę od 20Hz z cienkiego głośnika a efektywność wtedy sięga 40-60%!!! Tylko duże to.

  • @stefan_kraweznik
    @stefan_kraweznik9 жыл бұрын

    A może coś o ❝Rotor Subwoofer❞? ✇ Też ciekawa konstrukcja. ⟿www.google.com/search?q=rotor+subwofer&oq=rotor+subwofer&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8&gws_rd=ssl

  • @antonimaciek2482

    @antonimaciek2482

    4 жыл бұрын

    to bardzo zniekształcający dźwięk wynalazek dla przygłuchych amatorów Techno...a nie akustyka!

  • @stefan_kraweznik

    @stefan_kraweznik

    4 жыл бұрын

    @@antonimaciek2482 𝖭𝗂𝖾𝗉𝗋𝖺𝗐𝖽𝖺. -𝖢𝗈 𝗆𝖺 𝗃𝖾𝖽𝗇𝗈 𝗓 𝖽𝗋𝗎𝗀𝗂𝗆 𝗐𝗌𝗉𝗈́𝗅𝗇𝖾𝗀𝗈?

  • @antonimaciek2482

    @antonimaciek2482

    4 жыл бұрын

    @@stefan_kraweznik Widziałeś taką konstrukcję realnie, mierzyłęś jakieś jej parametry, bo ja mialem taką okazję i wiem co pisze...audio voodoo! Nic innego... agłuchota i zniekształcenia mają wiele ze sobą wspólnego, uwierz mi!

  • @MATI681
    @MATI6817 жыл бұрын

    8:04

  • @Synak_kk
    @Synak_kk8 жыл бұрын

    2:10 troche nie podoba mi się ten wykres... powinna być to linia ciągła schodząca w dół... ale to szczegół

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    8 жыл бұрын

    +Mateusz Synak Wytłumacz, dlaczego Ci się nie podoba.

  • @Synak_kk

    @Synak_kk

    8 жыл бұрын

    Może się mylę (drugi rok technik elektronik)... ale oś x to jest odległość od głośnika, amplituda jest to oś y. Wraz z odległością amplituda powinna maleć, a na przedstawionym wykresie amplituda rośnie, maleje i oscyluje w jednej stałej granicy ;)

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    8 жыл бұрын

    +Mateusz Synak Przecież amplituda na wykresie maleje w miarę upływu czasu na osi poziomej. Na osi pionowej jest amplituda, na poziomej CZAS.

  • @Synak_kk

    @Synak_kk

    8 жыл бұрын

    moim zdaniem powinna to być linia prosta opadająca w dół

  • @przemasi
    @przemasi9 жыл бұрын

    Nie mów "w necie", bo cała wiarygodność mocno cierpi po takich "określeniach". No i przy okazji dodam, że Internet to nazwa własna.

  • @ciekawski3978
    @ciekawski39785 жыл бұрын

    Fajny kanał ale ilość i długość reklam dyskwalifikuje

Келесі