Обединение в двумайчин режим. Фарар. 23.03.2024

В клипа се показва как се обединяват две семейства, чийто майки са презимували самостоятелно в изолатор на Хмара. Върху дъното се поставя крпус с мед и найлон който го отделя от втория корпус, където се разполагат питите от семейството, което е зимувало на това място и майката, която се освобождава от изолатора. Върху втория корпус се поставя ханеманова решетка и мрежа. В третия корпус се поставят рамките от произволно семейство, чиято майка също е била изолирана самостоятелно в изолатор на Хмара. Майката от това семейство също се освобождава от изолатора, а корпуса се допълва до пълен обем. При наличие на излишен мед може да се добави в четвърти корпус, като задължително се поставя ханеманова решетка и найлон с отстъп, за да се запази максимално топлината в третия корпус и да се осигури достъп до меда в четвърти корпус. Двете семейства се оставят така за няколко дни, за да придобият сходна миризма като на всяко от тях се отваря самостоятелен вход. След това привечер се подгъва задния край на мрежата и семействата се обединяват постепенно. След врече се премахва изцяло мрежата и се оставя само ханемановата решетка и двата входа остават отворени.
Извинявам се за обърнатата камера в последната част на клипа, но мисля,че всичко е достатъчно ясно!

Пікірлер: 9

  • @Vogda
    @Vogda3 ай бұрын

    Вие сте първият българин който съм виждал да практикува изолация на майката. Успех мисля че е много добра идея 🎉

  • @westrhodopebee

    @westrhodopebee

    3 ай бұрын

    Всъщност в България отдавна се практикува изолация на майката в различни типове изолатори. Много от пионерите са от района в който и аз работя - Чепинско, Западни Родопи. Ползите са изключителни и смятам да направя един клип, в който подробно да ги обясня за скептиците. По-интересен е момента с двумайчиното отглеждане, което според мен няма да има алтернатива в скоро време, а също така и със създаването на т.нар. "банка от майки", които презимуват заедно в един кошер, в групи от по 4, 6 и повече.

  • @DimitarStamenov

    @DimitarStamenov

    14 күн бұрын

    @@westrhodopebee А какъв е смисъла точно през зимата да се изолира майката?

  • @bayrakov

    @bayrakov

    14 күн бұрын

    ​@@DimitarStamenov Първо майката спира да снася яйца контролирано. Семейството може да бъде третирано в период в който няма пило. Дори при по-топла зима няма опасност от ранен разплод през януари и февруари. Консумацията на мед е минимална.

  • @angelgalabov2396
    @angelgalabov23962 ай бұрын

    Извинявай че те забавих с отговора но трябваше да изляза. Маломерни изолатори можеш да направиш всякакви но винаги да бъдат контактни. Без контактни сомо за банките. В контактните много рядко залагат и обикновено са малко на брой. В безконтакните почти е сигорно че ще има.

  • @angelgalabov2396
    @angelgalabov23962 ай бұрын

    Понеже виждам че пишеш за "банка " бих искал да попитам какъв % успеваемос имаш понеже при мен е малък. С толемия изолатор добре де справяш аз работя с вградения на Миленин. Кото гледам пашата ти е късна, затваряш ли в пашага?

  • @westrhodopebee

    @westrhodopebee

    2 ай бұрын

    Банка не съм правил още, но мисля да пробвам. С изолаторите на Хмара губя по около 3 % от майките през зимата, което си е нищо.Пашата ми наистина е късна и за това че предпочитам да развивам семействата максимално и да правя медовик за нея. Правя двумайчини отводки със старите майки през май, а основните семейства развивам до пашата с млади майки. На финала обединявам силни семейства и взимам каквото има да се вземе с тях. Август обратно в изолатора по една или по две. Горе долу това е!

  • @angelgalabov2396
    @angelgalabov23962 ай бұрын

    Медовика до колкото разбирам го работиш с 1 майка която си изберат и тя е свободна? Бих ти препоръчал да прибереш 2 те майки в маломерни изолатори най отгоре по време на пашата.. "банката прави с майките от отвотките понеже при мен те се явяват излишни.

  • @westrhodopebee

    @westrhodopebee

    2 ай бұрын

    Всъщност ги оставям и двете една над друга, разделени с ХР и над тях слагам медови корпуси отделени отново с ХР. Когато изолираш в пашата с маломерни изолатори имаш в предвид такива в които пчелите не могат да влизат или говориш за проходни изолатори на основата на ханеманова решетка, но с по-малък обем? Не залагат ли маточници в такъв случай?

Келесі