O milionach lat ewolucji ludzkiego mózgu i kosztach wzrostu jego rozmiarów, Bogusław Pawłowski

Ғылым және технология

Ludzki mózg jest jednym z najbardziej niezwykłych produktów ewolucji. Od wielu lat naukowcy zastanawiają się, jakie presje środowiskowe i społeczne sprawiły, że tak bardzo urósł. Dzisiaj wiemy, że najbardziej dynamiczny wzrost rozmiarów mózgu musiał nastąpić w ciągu ostatnich ok. 2 milionów lat. Wcześniej nasi przodkowie wyposażeni byli w mózgu przypominające rozmiarami i budową te, w które wyposażone są współczesne małpy czlowiekowate.
O tym jak przebiegała ewolucja ludzkiego mózgu i jakie koszty nasi przodkowie musieli ponieść, by utrzymać tak energochłonny organ, opowie w swoim wykładzie antropolog i ewolucjonista, prof. Bogusław Pawłowski.
PROF. BOGUSŁAW PAWŁOWSKI jest antropologiem, kierownikiem Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w obszarze biologii ewolucyjnej, antropologii i psychologii ewolucyjnej, jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym współtwórcą i obecnie przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE). W konkursie organizowanym przez PAP i MNiSW otrzymał główną nagrodę Popularyzator Nauki 2016. W 2016 r. ukazała się jego rozmowa z dziennikarzem Tomaszem Ulanowskim „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? Ludzka natura bez złudzeń” (Wydawnictwo Agora).
Rozmowę po wykładzie poprowadzi Łukasz Kwiatek.
***
Organizatorzy:
Copernicus Center
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Uniwersytet Jagielloński
Tygodnik Powszechny
Przy wsparciu:
Miasto Kraków
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Templeton Religion Trust
Partnerzy: Admind Branding & Communications, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Allegro, Astrofaza, Cafe Nauka, Ciekawi Krakowa, Cricoteka, Copernicus Center Press, Copernicus College, Crazy nauka, De Revolutionibus Books&Cafe, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Goyki 3 Art Inkubator, Human Week, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Mądra Książka Roku, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Platforma Badań Artystycznych, POB FutureSoc UJ, Polska Akademia Umiejętności, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, S-NET, Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego
Partnerzy Medialni: Empik, Karnet, Kids in Kraków, Książki. Magazyn do czytania, TVP Kultura, Onet, Polska Agencja Prasowa, Polityka, RMF FM, RMF Classic, Miesięcznik Sens, Zwierciadło
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Пікірлер: 1 100

  • @user-gi2bm5fd8n
    @user-gi2bm5fd8n5 ай бұрын

    Świetny wykład. Jestem zwykłym robolem ale wielokrotnie na tym tematem zastanawiałem się 0ozdrawiam

  • @vitalife5675
    @vitalife567511 ай бұрын

    Doskonale, że tego typu filmy są w internecie. Dziękujemy.

  • @Marta_Less

    @Marta_Less

    11 ай бұрын

    O tak🤗

  • @user-sn8wi9dk9c
    @user-sn8wi9dk9c4 ай бұрын

    Swietnie, ze w koncu mozna takich wykładowców doswiadczyc-super wykładowca. Kiedys dawno temu byłam na Pana wykładach ale wówczas nie " oczarował" mnie Pan jak dziś❤ jestem zachwycona forma przekazu i Pana aurą❤ Elokwencja gentlemana ❤

  • @koksoezopzajcew725

    @koksoezopzajcew725

    3 ай бұрын

    Ty słuchałaś tematyki wykładu czy podziwiałaś wygląd, sposób mówienia i tzw "aurę" (cokolwiek to znaczy) gościa który ten wykład wygłaszał ? Dla mnie mógłby tam siedzieć goryl z Planety Małp albo czarnoksiężnik z Hogwardu z długą siwą brodą i szpiczastą czapką podparty o miotłę ze strzechy. To bez znaczenia byleby mówił z sensem i zgodnie z faktami.

  • @user-sn8wi9dk9c

    @user-sn8wi9dk9c

    3 ай бұрын

    @@koksoezopzajcew725 nie psuj aury😇

  • @TOMASHEK
    @TOMASHEK4 ай бұрын

    Dokładnie w połowie filmu nasuwa mi się komentarz - - mózgi rosły, żeby skuteczniej szukać jedzenia i łatwiej zadupczyć. I nie ma co innej filozofii dopasowywać... To wystarczająco silna presja. 😁

  • @janekkowalski5967
    @janekkowalski5967 Жыл бұрын

    Fajny wykład. Chcialbym zapytac o pewien fakt. Otoz jak na jakosc diety poza zmiana samej diety z ubozszej roslinnej na miesna, wplynela obrobka termiczna. Gdzies slyszalem, ze ta sama dieta miesna po obrobce termicznej, bardzo zwieksza przyswajalnosc energetyczna. Czyli etap rozwoju, gdzie ta obrobka zostala odkryta i stosowana, byl okresem bardzo duzych zmian. Jak Pan to widzi.

  • @user-gi2bm5fd8n

    @user-gi2bm5fd8n

    5 ай бұрын

    Odpowiedziałeś sobie na pytanie na KZread jest dokument na poruszony przez ciebie temat

  • @henryklew7129
    @henryklew71293 жыл бұрын

    Pięknie o mózgu człowieka i małp i ewolucji. Coś mnie jednak poruszyło. Okazuje się że mózg małpy odpowiednio wyszkolonej bije na głowę możliwości człowieka. Chodzi o zdolność do rozwiązywania szybkich testów logiczno-pamięciowych. Tak więc o "sukcesie" rewolucyjnym nie decyduje sprawność operacyjna mózgu ale raczej jego zdolność do innowacji. Wszak człowiek przegrywa w szachy z komputerem ale to człowiek te szachy wymyśla o samym komputerze nie wspominając. A więc nie tylko zdolności operacyjne ale raczej twórczość decyduje o sukcesie. Tym nie mniej sama twórczość nie wystarczy bo bez zdolności operacyjnych korzystanie z owoców twórczości będzie nieefektywne. Tak więc "sukces" rewolucyjny mózgu czlowieka polega na skutecznym zbalansowaniu zdolności twórczych i operacyjnych. Niczym na zaprojektowaniu i stosowaniu zbilansowanej diety.

  • @mirosawrozum9365
    @mirosawrozum936511 ай бұрын

    Ewolucja od początku istnienia wszechświata postępuje, lecz życie bez informacji w żaden sposób by nie powstało. Życie to informacja.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    11 ай бұрын

    Życie nie jest żadną informacją w takim znaczeniu, że "ktoś ją napisał". Idź spiskuj gdzie indziej.

  • @pees9082

    @pees9082

    8 ай бұрын

    ​@@DayWalker966Ripjest i lewacki dureń, cytując nomenklaturę naukową: 'DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest nazywany nośnikiem informacji genetycznej, gdyż w nim zapisane są informacje o cechach organizmu. DNA zawiera informację (instrukcję), według której w komórce są budowane białka i dzięki nim dany organizm ma konkretne cechy np. niebieski kolor oczu, czy wysoki wzrost.' Jak wytlumaczysz się na temat swoich bzdur, skoro informacja genetyczna definiuje budowę, funkcje i cechy organizmu? To na podstawie INFORMACJI powstaje organizm, doucz się lewaku. Palnij jeszcze głupotę jak twoi lewaccy koledzy naukowcy, że biologiczny mężczyzna jest w stanie urodzić dziecko, a samych płci jest 56 - posmiejemy się szurio.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    6 ай бұрын

    @@pees9082 Typowy błąd poznawczy, argument a analogii. Często popełniany przez kreacjonistycznych foliarzy. Kod genetyczny nie jest informacją genetyczną w takim znaczeniu, jak to wyrażenie jest używane. Kod genetyczny to sposób odczytu „informacji” genetycznej, tzn. że dana trójka zasad w DNA koduje ściśle określony aminokwas w strukturze białka. Poza tym sekwencje DNA nie są kształtowane przez inteligentną przyczynę, lecz przez przypadkowe mutacje w połączeniu z doborem naturalnym lub dryfem genetycznym - zupełnie naturalne i dobrze znane procesy. Błędna teza kreacjonistów: "DNA i białka powstały za sprawą inteligentnej przyczyny" jest zwyczajnie fałszywa, bowiem z pokolenia na pokolenie obserwujemy mutacje, które "piszą" naszą "wiadomość genetyczną".

  • @szoferr
    @szoferr3 ай бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Super wiedza!!❤

  • @stann5920
    @stann59203 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Pan profesor ma niebywałą zdolność przekazywania wiedzy i dzieli się nią chętnie. Jestem szczęśliwą posiadaczką książki , którą czyta się aż z wypiekami na twarzy

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    Mnie on z niczym nie przekonal. Ja nie naleze do naiwnych . Slyszalam te bajki juz kupe lat temu

  • @magorzatamargaret294

    @magorzatamargaret294

    Жыл бұрын

    @@krystynafejzoski9612 - dokładnie. To jest raczej pseudo-nauka, która wkręca ludziom stare brednie na temat pochodzenia. Jeśli kłamie w jednej kwestii to nie można temu ufać w żadnej innej. Tak samo jak bzdury opowiadają, że nie ma lekarstwa na raka. Jest i to mnóstwo a poza tym niech nie wywołują CELOWO tego raka u ludzi.

  • @analinizotwocka4599

    @analinizotwocka4599

    11 ай бұрын

    Weź już się zamknij lizodupie

  • @bartekr.6610
    @bartekr.661011 ай бұрын

    Świetny wykład!

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski92693 жыл бұрын

    Dla zasięgu

  • @arasek101
    @arasek10111 ай бұрын

    Jeśli malpy przeniosły się na drzewa, to musiały mieć chwytne dlonie i stopy, inaczej nie byłyby w stanie w ogóle tam przejść. Poza tym, dziwne, że małpy do dziś są takie same i nie spieszno im było do ewoluowania w strone człowieka.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    11 ай бұрын

    Przecież ewolucja biologiczna nie polega na tym, że wszystkie małpy wąskonose ewoluują do człowieka współczesnego (który z resztą też jest przedstawicielem małp wąskonosych, hominidów, człowiekowatych, naczelnych).

  • @arasek101

    @arasek101

    11 ай бұрын

    @@DayWalker966Rip 😄

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    11 ай бұрын

    @@arasek101 Tak, też miałem ubaw po pachy z bzdur, które wypisałeś w swoim pierwszym komentarzu.

  • @lidiagrzelak7430

    @lidiagrzelak7430

    8 ай бұрын

    Super spostrzeżenie

  • @DimaNoizinfected
    @DimaNoizinfected3 жыл бұрын

    Slucham tego na dobrych sluchawkach. Ustaw tą bramke szumow delikatniej, zmniejsz threshold bo glos sie giba gdzies na jej kolanku glosnosci Dzieki wielkie za wykład

  • @nzsbango
    @nzsbango2 жыл бұрын

    Świetne! Tak myśląc wyobraziłem sobie jak fajny byłby wykład o sposobie działania i myślenia (?) owadów

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    🤣😂🤣😅Spytaj go moze on ci powie🤣🤣🤣😂😅😆

  • @mateuszbienkowski2280

    @mateuszbienkowski2280

    Жыл бұрын

    A mnie się wydaje że działają jak zaprogramowane, jak algorytm

  • @nzsbango

    @nzsbango

    Жыл бұрын

    @@mateuszbienkowski2280 Idąc tym tropem może my też działamy algorytmem bardziej jak biorobot?

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    idźcie i rozmnażajcie się

  • @TomekNiepowiem

    @TomekNiepowiem

    11 ай бұрын

    owady to chyba nie myślą, ich konkretne zachowania wynikają bezpośrednio z informacji genetycznej

  • @sawekk.4136
    @sawekk.41362 жыл бұрын

    Super

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski3 жыл бұрын

    Świetny wykład. Więcej Pana profesora Pawłowskiego na Copernicusie poproszę.

  • @badacz_historii_wojskowej

    @badacz_historii_wojskowej

    3 жыл бұрын

    profesurę pewnie dostał za donoszenie na kolegów bo wiedzy tu nie ma za grosz, sama propaganda

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    3 жыл бұрын

    @@badacz_historii_wojskowej wykład jest super.

  • @badacz_historii_wojskowej

    @badacz_historii_wojskowej

    2 жыл бұрын

    @@Tomasz_Kowalski dla tępaków może i jest, dla kogoś z wiedzą w temacie absolutnie nie

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    @@badacz_historii_wojskowej Marku, przecież dobrze wiemy, że jesteś kreacjonistycznym foliarzem. Nie udawaj, że cokolwiek rozumiesz z faktu procesu ewolucji biologicznej.

  • @ania.byczyca
    @ania.byczyca3 жыл бұрын

    Powoływanie się na stare przypuszczenia że zostaliśmy premiowani przez ewolucję do większego mózgu na przyszłość, urąga samej zasadzie ewolucji, mam nadzieję że to jedynie dygresja z przeszłości a nie podstawa w prelekcji😌

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Chyba że taki mózg był efektem ubocznym innej cechy - na przykład nadmiarowość potrzebna przy przegrzewaniu mózgu podczas pościgu za obiadem.

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz74543 жыл бұрын

    ogromne znaczenie ma sprawnosc reki przeciwstawny kciuk-i czucie w palcach

  • @mirosawrozum9365
    @mirosawrozum936511 ай бұрын

    Jeśli chodzi o kolejność powoływania bytów do istnienia, zachodzi zgodność między relacją Biblii a rzeczywistą historią świata.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    11 ай бұрын

    Nie zachodzi. A biblia to tylko słaba mitologia.

  • @zetkwadrat9198
    @zetkwadrat91982 жыл бұрын

    jak przeczytałem pierwszy komiks "tytus romek i atomek" to myślałem że ta małpa jest mądrzejsza ode mnie

  • @ico4740

    @ico4740

    11 ай бұрын

    😄, dowcip może dobry, tym bardziej komiks ─ ale Bogusław Pawłowski NIE MOŻE marnotrawić czasu na dowcipy (nawet na dobre), komiksy (nawet na dobre), ani na artystę (nawet dobrego) Papcia Chmiela ─ CAŁY CZAS MUSI WYKORZYSTAĆ NA WYKŁAD

  • @Dewajtis1944
    @Dewajtis19442 жыл бұрын

    Dziękuję za wspaniały wykład Ostatnie 25 minut wykładu dedykuję Sylwii Spurek.

  • @cyklop1977

    @cyklop1977

    2 жыл бұрын

    TEJ PUSTEJ LALI ? ONA NIE OGARNIE TYTULU A CO DOPIERO 25MIN FILMU HEHEH

  • @nenenene7593

    @nenenene7593

    2 жыл бұрын

    Nie mozesz dedykowac bo nie jestes autorem.

  • @Dewajtis1944

    @Dewajtis1944

    2 жыл бұрын

    @@nenenene7593 mogę

  • @mateuszbienkowski2280
    @mateuszbienkowski2280 Жыл бұрын

    Jak dla mnie laika , trudne do ogarnięcia, szczególnie o 1w nocy, dość mocny, ciekawy temat

  • @TimmyCommerford
    @TimmyCommerford3 ай бұрын

    super wykład 👏

  • @tylicer
    @tylicer3 жыл бұрын

    Dziękuję:)

  • @wlesie6067
    @wlesie6067 Жыл бұрын

    Dziadkowie też odgrywają znaczącą rolę wobec wnucząt ponieważ mogą je edukować w czasie gdy ojciec pracuje. W moim przypadku właśnie tak było że dziadek nauczył mnie na wsi wiele praktycznych i pożytecznych umiejętności a od ojca nie nauczyłem się w ogóle niczego ponieważ pracował on w zawodzie który był dla mnie zbyt abstrakcyjny (jako urzędnik i prawnik). Jedyne co skorzystałem od ojca to że mogłem czytać książki popularnonaukowe które on kupował i czytał.

  • @hehe504

    @hehe504

    11 ай бұрын

    Co za bezrefleksyjnie podejście do wychowania. Chyba jesteś dzieckiem bo nie wiesz o czym mówisz. Zresztą piszesz że ojciec cię niczego nie nauczył by później dodaj że jedynie skorzystałeś z jego książek. Nie widzisz że bez ojca zostaniesz nie wychowanym bachorem które jeszcze bardziej nie ogarnia życia niż teraz? Każdy ma wpływ na nasze życie a tylko od ciebie zależy czy skorzystasz z tego czy nie. Pisanie takich bzdur o ojcu wynika z tego że nie rozumiesz życia i poprostu mało widziałeś

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    11 ай бұрын

    ​@@hehe504 Opisałem swoją prywatną sytuację. Jeśli Ty miałeś zupełnie inne doświadczenia, może według Ciebie lepsze, to brawo dla Ciebie i Twojej rodziny.

  • @hehe504

    @hehe504

    11 ай бұрын

    @@wlesie6067 jesteś niewdziecznikiem ktory nie rozumie że bez wychowania ojca twoje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Zakładam że każdego dnia ojciec był przy tobie po tej nudnej pracy, dzięki nudnej pracy stać go było na jedzenie i dach nad głową dla całej rodziny a ty tylko jak głupcy rozmyslasz co mogłeś od niego dostać bo twój świat kończy się na czubku własnego nosa nie widząc Małych rzeczy na co dzień... Rozumiesz do czego zmierzam słuchając twoich wypocin???

  • @krystiankus830

    @krystiankus830

    11 ай бұрын

    U mnie było podobnie,pomagałem dziadkowi w codziennych obowiązkach.Dzieki temu radzę sobie i potrafię odnaleźć się w każdej sytuacji i pracy.

  • @hehe504

    @hehe504

    11 ай бұрын

    @@krystiankus830 spoko, każdy korzysta ucząc się od otaczających nas ludzi ale tu gość wypisuje że nie skorzystał od ojca z niczego zapominając że bez niego nie miałby dachu nad głową i normalnej rodziny

  • @zygmuntwarecki2413
    @zygmuntwarecki24133 жыл бұрын

    Panie Bloguslawie Czy pan ma wiedze na temat procesu wiedzy ,ktore sa mozliwosc regeneracij sil elektronicznych dzialania mozgu. ?

  • @witoldkowalik8744
    @witoldkowalik87442 жыл бұрын

    Gdzie mogę kupić tę książkę?

  • @grzegorzbugla4049
    @grzegorzbugla404910 ай бұрын

    Bardzo dobry wykład, bardzo dobry wykładowca. Brawo!

  • @stachosz1
    @stachosz1 Жыл бұрын

    Czy wegetarianizm może doprowadzić do ewolucji wstecznej?

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    pizza na telefon na pewno do tego doprowadzi

  • @nemom
    @nemom11 ай бұрын

    Wykład bardzo interesujący. Mała uwaga: ileś gramów a nie ileś gram

  • @mirosawrozum9365

    @mirosawrozum9365

    11 ай бұрын

    Co z tego, że piszesz bezbłędnie, jeśli myślisz obłędnie? Język i pisownia ulegają zmianie, tylko matematyka jest wieczna w stałości. Cały wszechświat jest matematyczny i to Bóg jest największym Matematykiem. Matematyka bowiem zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno.

  • @piotrkalus4856
    @piotrkalus48566 ай бұрын

    Super!!

  • @studiomedia-arttomaszzbore1251
    @studiomedia-arttomaszzbore12513 жыл бұрын

    Świetnie, miło widzieć i słyszeć znakomitego prof. Pawłowskiego ! Fantastyczny temat, a ja tu z pierwszym raptem komentarzem. ...?

  • @wujekdobrarada.9437
    @wujekdobrarada.94373 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład ale też fantastyczny sposób przekazania wiedzy dziękuję

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    A z kad on ma ta wiedze. To sa tylko jego spekulacje i domysly nic wiecej

  • @wujekdobrarada.9437

    @wujekdobrarada.9437

    Жыл бұрын

    @@krystynafejzoski9612 Właśnie wstałem po niezłej imprezie, mógłbym się wysilić na jakiś interesujący komentarz ale ty zasługujesz tylko na jeden. Domyśl się jaki.

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    @@wujekdobrarada.9437 Wlecz kaca i wez penicyline domysl sie dlaczego Tak tp bywa po libacji oj!!! znaczy po imprezie

  • @Kamil_O
    @Kamil_O3 жыл бұрын

    świetny wykład

  • @zachbaum08

    @zachbaum08

    3 жыл бұрын

    Od której strony świetny ???

  • @annamirosawa4222
    @annamirosawa42222 жыл бұрын

    Co Pan profesor sądzi o hipotezie wodnej małpy?. Pasuje, bo nastąpił wzrost spożycia owoców morza, a zmalał wysiłek utrzymania mięśni w wodzie. W wodzie porody tez są łatwiejsze. (The aquatic ape hypothesis).

  • @DaivaDarpana

    @DaivaDarpana

    Жыл бұрын

    Wodne gadające "maupy" ! Dobre xD

  • @analinizotwocka4599

    @analinizotwocka4599

    11 ай бұрын

    Nic nie sądzi, bo pierwsze o tym słyszy 🤣🤣🤣

  • @majkimajki1147
    @majkimajki11473 жыл бұрын

    Niesamowity wykład strasznie dużo się dowiedziałem o ewolucji człowieka akurat nie jest to mój konik ale ciekawość zwyciężyła i dziękuje za poszerzenie moich horyzontów DZIĘKUJE !!!!

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    Przeciez on sam nie wie o zadnej ewolucji to tylko jego domysly. Jemu sie zdaje ze jego przodkowie to z malpy pochodza. A Ty taki naiwny ze po jednym filmiku jemu wierzysz. Czy on Ci cos udowodnil???

  • @wm2922

    @wm2922

    Жыл бұрын

    @@krystynafejzoski9612 ewolucja jest jedną z najlepiej udowodnionych teorii naukowych w historii ludzkości, to nie żadne domysły jednego człowieka a praca setek tysięcy naukowców na przestrzeni ponad stu lat.

  • @czerwonymotyl948

    @czerwonymotyl948

    Жыл бұрын

    ​@@wm2922 A empirycznego dowodu na rzekomą ewolucję nie ma. Nie mówię o interpretowaniu faktów w kontekście bajki ewolucji

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np3 жыл бұрын

    Pan Profesor ma stylizację na wielkiego wodza rewolucji Władimira Jilicza. :)

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Czerwone portki i krawat. Może należy do "ekoterorrystów"?

  • @justynabronowicka4969
    @justynabronowicka4969 Жыл бұрын

    Kocham

  • @michalapsik4526
    @michalapsik45263 жыл бұрын

    Swietny wyklad

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak6313 жыл бұрын

    Kompendium. Gratul. ...Ale w zamierzchłych czasach u Hilgarda w jego Behawioryzmie i innych opracowaniach czytałem, że najgwałtowniejszy rozwój substancji białej mózgu przypada na okres do 14 - 16 lat. Czyżby atualnie ten okres uległ skróceniu?

  • @skorpionxxxx

    @skorpionxxxx

    11 ай бұрын

    Jest tu kilka przeprogramowań umysłu człowieka.Porównanie do małpy,rzekomy ,,prawidłowy poród na leżąco,, człowieka itp

  • @yaro696
    @yaro69611 ай бұрын

    Panie profesorze fajnie że znalazłem ten filmik i w stronę z towarzystwem naukowym, nigdzie nie mogę konkretnych wiadomości znaleźć na temat swoich dolegliwości tą dolegliwością jest prekognicja, Mam nadzieję że wie pan o co chodzi jest to dla mnie uciążliwe i chciałbym więcej informacji jakieś na ten temat, od pewnego czasu poświęcam bardzo dużo czasu na sen śpię czasami po 23 godziny

  • @jerzykrzykawski583

    @jerzykrzykawski583

    11 ай бұрын

    proponowałbym spać 24 godziny i minie ci to....

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz74543 жыл бұрын

    ogolnie ciekawosc-co wynika z umiejetnosc skupinia sie na jednym przedmiocie

  • @wieslawpopielarski8974
    @wieslawpopielarski89743 жыл бұрын

    w sumie dwie myśli: po pierwsze, wiemy, że jesteśmy w pewnym sensie wyjątkowi, ale nie wiemy dlaczego. Różnice ilościowe tak aż bardzo nas nie predestynują do tej wyjątkowości, a mimo tego bijemy pozostałe gatunki na głowę. Co więcej, nie wiemy, co sprawiło, że jesteśmy tym kim jesteśmy. po drugie, z punktu widzenia ewolucji sensowniejsze jest inwestowanie w mięśnie a nie mózg, więc sam mózg zdaje się być pomyłką ewolucji a nie jej celem.

  • @fastshadow1586

    @fastshadow1586

    3 жыл бұрын

    *Co więcej, nie wiemy, co sprawiło, że jesteśmy tym kim jesteśmy* Wiemy. Zawdzięczamy to procesom ewolucji neurobiologicznej. *z punktu widzenia ewolucji sensowniejsze jest inwestowanie w mięśnie a nie mózg* Powiedz to neandertalczykom, których człowiek współczesny zdominował po mimo ich przewagi fizycznej. *więc sam mózg zdaje się być pomyłką ewolucji a nie jej celem* Sęk w tym, że ewolucja biologiczna nie ma określonego celu. Czy nie naczytałeś się przypadkiem jakiś kreacjonistycznych dezinformacji?

  • @jerzyzaranski7155

    @jerzyzaranski7155

    3 жыл бұрын

    Nadmierny rozwój ludzkiego mózgu uważam za wybryk natury. Nie było to konieczne dla przystosowania się do zmieniających się warunków. Poza tym mózg ludzki w ciągu całego życia jest wykorzystany w niewielkim stopniu. Więc, po co ta "nadwyżka'?Cały ten skarb z chwilą śmierci człowieka jest wyrzucany na śmietnik. To marnotrawstwo.

  • @fastshadow1586

    @fastshadow1586

    3 жыл бұрын

    @@jerzyzaranski7155 Rozwój ludzkiego mózgu wcale nie jest nadmiary. Tylko adekwatny do danych warunków i podyktowany procesem ewolucji biologicznej. Mitem również jest to, że "jest wykorzystany w niewielkim stopniu". Mózg ludzki funkcjonuje całościowo i posiada duży potencjał rozwojowy ze względu na inteligencję. I to również rozwój ewolucji u ssaków i naczelnych - jest konieczności i konsekwencją ewolucji neurobiologicznej. Dzięki inteligencji, rozwojowi świadomości, ewolucji umysłu - człowiek jest w stanie dobrze zrozumieć swoje miejsce w środowisku bytowania oraz zrozumieć zagrożenia wynikające z miejsca tego bytowania (Ziemia).

  • @wieslawpopielarski8974

    @wieslawpopielarski8974

    3 жыл бұрын

    @@fastshadow1586 po pierwsze, z punktu widzenia genetyki neandertalczyk to też człowiek, jeśli krzyżował się i dawał płodne potomstwo, więc jeśli mowa o dominacji to tylko takiej jakiej doświadczyły ludy nieeuropejskie od Europejczyków na przykład. po drugie w "mózgu jako pomyłce" odnoszę się do kosztu tego narządu dla organizmu, co zresztą dość dokładnie przedstawił pan profesor. po trzecie swoją psychoanalizę i złote myśli o mnie proszę sobie zachować dla siebie. Muszę przyznać, że nie toleruję pajaców odnoszących się ad personam.

  • @fastshadow1586

    @fastshadow1586

    3 жыл бұрын

    @@wieslawpopielarski8974 *po trzecie swoją psychoanalizę i złote myśli o mnie proszę sobie zachować dla siebie. Muszę przyznać, że nie toleruję pajaców odnoszących się ad personam* Nie wiem gdzie się Pan takiej doszukał. Argument ad personam to również tylko Pańska nadinterpretacja.

  • @Shape84
    @Shape842 жыл бұрын

    Bardzo interesujący i wartościowy wykład.

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    A jaka w nim wartosc ?????????

  • @ewa710
    @ewa7103 жыл бұрын

    Świetny Wykład!!!!! Cudownie opowiedziany, super ciekawy temat. Bardzo DZIĘKUJĘ Panie Profesorze.

  • @krystynafejzoski9612

    @krystynafejzoski9612

    Жыл бұрын

    Nie dziekuj tu nic cudownego nie ma. Cudowne rzeczy to sa dopiero w niebie

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista2 жыл бұрын

    W kwestii pytania co z dziadkiem ja bym tu mimo wszystko postawił na inną kwestię - mianowicie na patriarchat. Dziadek nie ang gazuje się w wychowanie wnucząt, bo w ogóle mężczyzna nie angażuje się w opiekę nad potomstwem, gdyż zdobywa pożywienie. I to często do końca swojego życia, które średnio trwa krócej, ze względu na podejmowane ryzyko. To zasadniczo grupa kobiet pozostaje w wiosce, bo albo jest w ciąży, przez co nie może brać udziału w polowaniu, albo zajmuje sie dzieckiem, nie koniecznie swoim. Stąd babcia jest po prostu dostępna, a dziadek nie. Ojciec i dziadek dbają o to, aby ich dzieci i wnuczęta miały co jeść i były bezpieczne, bo ktoś musi to robić, a tylko oni nie zachodzą w ciążę i mają taką możliwość.

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak50533 жыл бұрын

    Czy biologia rozwoju moze obejsc sie bez ...slowa ?

  • @elizasmuek2953
    @elizasmuek29533 жыл бұрын

    Super wykład, dziękuję!

  • @pawelmanka5046
    @pawelmanka50463 жыл бұрын

    Interesujący wykład, powinno się takie filmy rozpowszechniać w szkołach, zamiast tych beznadziejnych dwóch godzin religii.

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Przecież można wybrać dziecku lekcje ETYKI zamiast religii. Jest wolność wyboru.

  • @mckwoj

    @mckwoj

    Жыл бұрын

    ​@@wlesie6067 .uyo😅 kły!

  • @przasnik4141

    @przasnik4141

    11 ай бұрын

    ten komentarz musiał zaistnieć, a jakże

  • @McMimax
    @McMimax3 жыл бұрын

    50:00 JĘZYK - powstanie artykułowanej mowy, a co za tym idzie możliwości rozwijania i kumulowania wiedzy! Tylko człowiek ma możliwość porozumiewania się w ten sposób, co wcale nie wyklucza, że inne zwierzęta/byty porozumiewają się inaczej, "telepatycznie" czy kwantowo. Uwaga s-f : może wirusy to tak naprawdę składowe jakiś wielkich, rozproszonych organizmów, komunikujących się kwantowo. A może cała ziemia to jeden wielki organizm, tylko człowiek się "wyłamał".

  • @darialaskowska

    @darialaskowska

    3 жыл бұрын

    I ogien! Zmienila nam sie dieta, i zwyczaje. To tez byl skok!

  • @Deveriell
    @Deveriell11 ай бұрын

    1:19:16 - a co na to zwolennicy ideologii weganizmu, którą współcześnie ich kręgi próbują powszechnie narzucać?

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash3 жыл бұрын

    Ja maluczki, głupiutki chylę czoła za wykład i chęć dzielenia się wiedzą. DZIĘKUJĘ i proszę o wiecej! 1:12:45 A props M K Mózgu: jak widać w kilku postach poniżej te koszty są zdecydowanie przeszacowane.

  • @magorzatamargaret294

    @magorzatamargaret294

    Жыл бұрын

    Głupie podejście - żaden człowiek nie ma większej ani mniejszej wiedzy. Wiedza jest DANA. Reszta to bełkot wykuty na pamięć.

  • @shyme9316

    @shyme9316

    11 ай бұрын

    @@magorzatamargaret294 słownik języka polskiego: wiedza -> ogół wiadomości zdobytych dzięki badaniom, uczeniu się...

  • @ikaminska
    @ikaminska3 жыл бұрын

    Znany ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" :-D

  • @marcinmajewski6620

    @marcinmajewski6620

    3 жыл бұрын

    Raczej znany jako międzynarodowo rozpoznawalny naukowiec co kogo interesuje

  • @zygmuntwarecki2413
    @zygmuntwarecki24133 жыл бұрын

    Brawo no i wreszcie jestesmy w rezime naszego organizmu. Czyli wiekszosc naszych organow ma wplyw na nasz mozg.

  • @CercaDelBosque
    @CercaDelBosque Жыл бұрын

    Na czacie słowa użytkownika WIJ-ŻMIJ słabo się zestarzały

  • @Al.2
    @Al.22 жыл бұрын

    Tak jak nie mówi się 1350 metr, ani 1350 kilogram, tak też nie mówi się 1350 gram. Bardzo proszę.

  • @65mto
    @65mto3 жыл бұрын

    Niezwykle ciekawy wykład, trafia w moje zainteresowania, profesjonalny. Jestem w tej samej grupie wiekowej co profesor Pawłowski. Ciekawi mnie czy on też uczył się anatomii o.u.n. z tzw. żółtego Gołąba.

  • @scrotusscabrous6444
    @scrotusscabrous6444 Жыл бұрын

    Może jakiś dokument o bezmózgowiu? Pełno obiektów nad Wisłą.

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Zanik mózgu to dopiero nastąpi za około kilkadziesiąt tysięcy lat jeżeli sztuczna inteligencja będzie zastępować ludzi w rozwiązywaniu problemów.

  • @j.3378
    @j.33783 жыл бұрын

    🤔 Ciekawe, acz zbyt monotonne, jak na dwie godziny ... czyli bez humorystycznych akcentów. 👨‍🏫 A nasz mózg, jak specjalista wie zapewne doskonale, koncentrację utrzymuje max 20 minut na zagadnieniu, bez ożywiania go ... dlatego też takowe "mózgogaduły" wymierają ewolucyjnie w międzyczasie z powodu braku energii na inne czynności (np. reprodukcyjne 😅) cbdu (co było do udowodnienia).

  • @yasuotanaka4636
    @yasuotanaka46363 жыл бұрын

    Komentarz dla zasięgów

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna13 жыл бұрын

    Mój mózg lubi o mózgu.

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz74543 жыл бұрын

    umiejetnosc skupinia sie na jednym przedmiocie dluzszy czas,brak leku przed ogniem

  • @teresalesniak4521
    @teresalesniak45213 жыл бұрын

    Wykład świetny, lecz niestety ksiąźka jest nieosiągalna. Moźe profesor pomyśli o drugim wydaniu lub dodruku?

  • @ijontichy471
    @ijontichy4713 жыл бұрын

    Tęczowy rozkład u naczelnych?! ;)

  • @juriczkov

    @juriczkov

    Жыл бұрын

    ,

  • @zubry-xy3wj
    @zubry-xy3wj11 ай бұрын

    Wiadomo, że monogamia sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Bo monogamia oznacza wspólne życie i opiekę nad potomstwem, a nie tylko ograniczanie się (zwłaszcza ze strony samca) do czynności rozrodczych.

  • @justinejot7986

    @justinejot7986

    10 ай бұрын

    N😅

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын

    kwanty ; drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski5492 жыл бұрын

    Cztery place to pikuś.. Tu chodzi o problem u podstawy, podczaszy przychodzenia na światło dzienne i problem jest z wielkością zadu, aby pomieścił giganta czaszkowego.. Zatem chyba ewolucja wiedziała co kombinuje i wykuła jak w garniecie, uwrażliwienie na ten przeciwny koniec początku artefaktu myślowego..

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker3 жыл бұрын

    Kapitalna wiedza, świetne ciekawostki!!

  • @adikhertz
    @adikhertz Жыл бұрын

    Co za bzdury. Ale w koncu nieroby ktore głoszą herezje musza miec jakis etat i pieniadze na zycie...oczywiście z naszych podatków...

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    Жыл бұрын

    to co powiedzieć o tych którzy badają mitologię chrześcijan, tytułują się jak naukowcy i biorą za to pieniądze na życie ..... oczywiście z naszych podatków. ewolucja jest faktem a to że jej nie rozumiesz tego nie zmieni.

  • @adikhertz

    @adikhertz

    Жыл бұрын

    @@Majeranek-uy1hy 😂

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    11 ай бұрын

    @@adikhertz w krasnoludki też wierzysz ?

  • @SopotKrzyn

    @SopotKrzyn

    6 ай бұрын

    @@Majeranek-uy1hy Ewolucja jest faktem ??? Powiedz lepiej, kto cię skrzywdził ???

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    6 ай бұрын

    @@SopotKrzyn ewolucję można zaobserwować w przyrodzie. rzeczywistość nie jest faktem a siły nadprzyrodzone istnieją. :) i tego się trzymaj.

  • @marekkotek6126
    @marekkotek61266 ай бұрын

    tak,tak przez miliony lat mózgi dojrzewały by badać same siebie i zastanawiać się z kąd się wzięły,,,,,,,,,,,,,,,,,

  • @filemon4344
    @filemon4344 Жыл бұрын

    Pan dzwoniący z Ameryki mówi prawdę. Ciężarówki poszły w górę z 150 tyś do ponad 200 tyś a jako nowe używane wystawiane były za 300tys. W pale się nie mieści co tutaj się dzieje. Przyczepy do ciężarówek poszły z 30tys na 100tys. Samochody osobowe poszły w górę o 100%. Itd

  • @frantsek
    @frantsek3 жыл бұрын

    tapicer płakał ze szczęścia to sprzedał

  • @panparini5705

    @panparini5705

    2 жыл бұрын

    Dopiero zauważyłem.😂

  • @heniuszczesliwy9711
    @heniuszczesliwy97113 жыл бұрын

    Szkoda, że niektórzy tego mózgu nie umieją używać !

  • @dominikkurek1155

    @dominikkurek1155

    3 жыл бұрын

    Ale czy to nie wina ich mózgu?

  • @tralalala7550

    @tralalala7550

    5 ай бұрын

    Ależ używają, tak jak umieją. To świadczy, że mózg mózgowi nie jest równy. Przecież nie każdy może zostać Einsteinem.

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын

    Otwarcie ! ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne ,

  • @jannowak5393
    @jannowak53933 жыл бұрын

    Miliony lat ewolucji ludzkiego mózgu i dalej tkwimy w zabobonie a prawdziwa nauka jest tylko dodatkiem a nie celem.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    3 жыл бұрын

    Lepsze to niż religijne gusła i zabobony.

  • @MARCINWable
    @MARCINWable3 жыл бұрын

    Ej, ale nie tego mnie uczyli na lekcji religii.

  • @MilyGosc

    @MilyGosc

    Жыл бұрын

    Religia to nie nauka ,tylko głupota.

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    a mnie na lekcjach etyki uczono aby słuchać starszych - pod warunkiem że nie rozdają cukierków ani kaw z pigułką gwałtu.

  • @horecanetgrzegorz5897

    @horecanetgrzegorz5897

    6 ай бұрын

    Bo religie, to manipulacja...dla kasy i posłuszeństwa.

  • @pitdul
    @pitdul Жыл бұрын

    Istnieje przeoaść ewolucyjna poniędzy małpami a człowiekiem. Przepaść która jest nie do wytłumaczenia przez zwolenników teorii ewolucji.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    Wcale nie ma ogromnej przepaści. A linie filogenetyczne małp wąskonosych aż do człowieka współczesnego - są bardzo dobrze poznane i udowodnione. Nie wprowadzaj dezinformacji.

  • @pitdul

    @pitdul

    Жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip I tak właśnie dyskutuje się ze zwolennikami teorii ewolucji. Nieważne że Haeckel skompromitował wasze środowisko. Genetycy owszem tłumaczą skok ewolucyjny człowieka mutacją. Jeżeli była to mutacja to nadal jest to niesamowity zbieg okoliczności, że powstał z tego Homo Sapiens. Ten zbieg okoliczności, mutacja jest nie do wytłumaczenia.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    @@pitdul Nie ma czegoś takiego jak "zwolennicy teorii ewolucji". Proces ewolucji biologicznej jest faktem i nie podlega wierze tylko zrozumieniu. Ewolucję biologiczną można rozumieć albo nie. Przeważnie nie rozumieją jej sekty kreacjonistyczne. Dla takich jednostek opornych na wiedzę - mamy właśnie baśnie biblijnej. Nie wymagają one wysiłku intelektualnego. *to nadal jest to niesamowity zbieg okoliczności, że powstał z tego Homo Sapiens* Żaden zbieg okoliczności. Tylko naturalna konsekwencja zdarzeń, czysty determinizm. *ten zbieg okoliczności, mutacja jest nie do wytłumaczenia* Zawsze można sobie to wytłumaczyć wymyślonym Bogiem czy siłami nadprzyrodzonymi, nieprawdaż? ;)

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    Жыл бұрын

    nie do wytłumaczenia dla kreacjonistów. oni niewiele rozumieją.

  • @miroslawek

    @miroslawek

    10 ай бұрын

    Owszem, do wytłumaczenia jeśli uwzględnić fakt, że drzewiej pomiędzy małpami, a homo sapiens były "formy pośrednie" tylko, jako gatunek dominujacy, pozbyliśmy się konkurencji. Na to wszystko są dowody z wykopalisk. Trzeba tylko czytać więcej, niż jedną książkę. Pozdrawiam.

  • @mariajurczynska3929
    @mariajurczynska39299 ай бұрын

    Czyli pojemność , a świadomość, to dwie różne obcje.

  • @zygmuntwarecki2413
    @zygmuntwarecki24133 жыл бұрын

    Brawo dla Pana Kesrela!

  • @piotrpodgorni8055
    @piotrpodgorni80553 жыл бұрын

    Dzięki tej ewolucji człowiek chodzi w kagańcu a pies bez.

  • @kafar0

    @kafar0

    3 жыл бұрын

    niestety nie jest tak pięknie - bywa gorzej i obaj chodzą w kagańcu... i na krótkiej smyczy... pod "okiem opatrzności"....

  • @marcinmartinus

    @marcinmartinus

    Жыл бұрын

    Analiza oparta na jednym wielkim kłamstwie ewolucyjnym.

  • @Larwiszonka
    @Larwiszonka2 жыл бұрын

    Gramów, a nie "gram"... :(

  • @mariajurczynska3929
    @mariajurczynska39299 ай бұрын

    O, to dobre pytanie, co to za ewolucja naszych mózgów, - obecnie.. 🤔😁?

  • @marcinnowak1674
    @marcinnowak16743 жыл бұрын

    Dziwne, ale na końcu każdej nauki przyrodniczej zawsze natrafiamy na tego, który według Einsteina nie gra w kości...

  • @sprytnychomik

    @sprytnychomik

    3 жыл бұрын

    Na pana Andrzeja z Radomia?

  • @grzegorzossowiecki1037

    @grzegorzossowiecki1037

    Жыл бұрын

    @@sprytnychomik Na Sasina ...

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Prawa fizyki nie grają w kości.

  • @droga_do_Boga

    @droga_do_Boga

    11 ай бұрын

    Brawo Panie Marcinie! Bóg nie gra w kości, bo to Była by niesprawiedliwa gra. ON BYŁ JEST I BĘDZIE JEDNOCZESNIE. Dla Niego nie istnieje pojęcie czasu. To my tkwimy matrixie. Mój ludzki rozumek tego nie pojmuje!!!!

  • @all-in_bet

    @all-in_bet

    5 ай бұрын

    Czy aby napewno wiesz co Einstein miał na myśli?

  • @grzegorzwojciechowski780
    @grzegorzwojciechowski780 Жыл бұрын

    Ale dlaczego musimy mierzyć w milionach lat ? Dlaczego wciskacie ludziom takie bajki . Teorie które wymyślacie nie są podparte żadnymi naukowymi dowodami a każdą teorię podpieracie kolejną teorią twierdząc że to fakty . Wy naprawdę wierzycie w te bajki ?

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    Жыл бұрын

    my nie wierzymy my to rozumiemy a ty wierzysz w siły nadprzyrodzone ?

  • @grzegorzwojciechowski780

    @grzegorzwojciechowski780

    Жыл бұрын

    @@Majeranek-uy1hy Nic wybuchło i powstał wszechświat ? 😀Masz niezły ten rozum

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    11 ай бұрын

    @@grzegorzwojciechowski780 jeśli wszystko tak spłycasz to nic dziwnego że musisz wierzyć w siły nadprzyrodzone. z powodu braku wiedzy nie masz innego wyjścia. na jakiej podstawie wierzysz w krasnoludki ?

  • @mireknienajado900

    @mireknienajado900

    11 ай бұрын

    Ciemnotę wciskają Bóg stworzył człowieka. Moje pokolenie do zwierząt nie było podobne tylko na podobizne Boga wszechmoacego

  • @b.t.k.2973

    @b.t.k.2973

    11 ай бұрын

    To jest wasze niesamowite źródło wiedzy*? Pismo (Św*) ?? Skończę 30 lat w Grudniu, dużo czytam, mam hobby i bardzo dobrze płatna pracę. Mieszkam w Norwegii mówię biegle w 3 językach jestem osobą WIERZĄCĄ W SIEBIE. Nie wiem ile wiosen wy przeżyliście lecz po drobnych oględzinach mogę napisać ze były to lata zmarnowane staniem i piciem pod sklepem gdzieś w miejscowości liczącej 500 sztuk mieszkańców licząc razem z drobiem. Żeby być „KIMŚ” w życiu, potrzeba mieć otwarty umysł na świat, UCZYĆ SIĘ W SZKOLE a nie kościele który robi was parafianami = ludzi kiepskiej jakości. Na arenie międzynarodowej jako zasób ludzki jesteście bezwartościowi oprócz tego co sami o sobie myślicie. Może w niemczech na zbiorach albo wywalaniu gnoju byście się odnaleźli a wiecie dlaczego ? Bo tam trzeba prostaków którym wszystko jedno plujacych na lewo i prawo. Takich półgłówków którzy zakładają koszulkę „IM CHRISTIAN” a CV piszą ze znają angielski. Tyle wyrazów ile koszulek w szafie a przy okazji nie wolno wam brukać takimi głupimi napisami symboli narodowych jakimi są nasze również barwy. Ustawowo zabronione** ale głuptasy drukują dalej bo jedyna ustawa jaka znają to ustawka za sklepem. Ajj kusi mnie jeszcze napisać kilka wyrazów ale i tak nie obrażę was bardziej niż wy to zrobiliście pisząc o „bogu wszechmogącym” „człowiek został stworzony na boże podobieństwo” „bóg stworzył układ słoneczny” no i hit świata „MOJE POKOLENIE NIE BYŁO DO ZWIERZĄT PODOBNE” Po przeczytaniu mojego komentarza pójdźcie do toalety, nałóżcie piankę na twarz, chwyćcie narzędzie do golenia zarostu, popatrzcie sobie głęboko w oczy i zaakceptujcie EWOLUCJE oraz przy pomocy przeglądarek internetowych Np. (Google) szukajcie materiałów o budowie, zachowaniach i diecie dwunożnych stworzeń dominujących na tej planecie które po zgoleniu nieestetycznej sierści z twarzy dalej oddychają, czują i istnieją na prawdę w przeciwieństwie do wszystkich postaci z tej waszej kiepskiej książki.

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski54732 жыл бұрын

    Ciekawie i naukowo w sposób przystępny dla laika 🎆✋Łukasz 🌷!!

  • @galex6925
    @galex69252 жыл бұрын

    Evoluce se nepočítá na roky, ale na počet jedinců, tedy možností mutací. Evoluce není zákonitý postuponý vývoj, ale náhodná procházka stavovým prostorem. Včetně toho, že nadmíru krásná hloupá žena nemá problém s reprodukcí i když díky tomu druh degraduje. Podle evolucionistů za toto chování nemůže mozek, není to z jeho vůle, ale může za to nějaká náhodná mutace v minulosti, kterou prostředí nezastavilo. Bakterie stejnou evoluční mohutnost, jakou prošel lidský druh, dosáhnou za rok. A nijak je to dál neposune. Zjevně evoluce je nesmysl.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    Vaše tvrzení je nesmysl. Biologická evoluce je fakt.

  • @galex6925

    @galex6925

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip Není, je to jen artefakt. Je to jako byste řekl, že letadlo se vyvinulo z auta, protože oba mají motory a auto bylo vynalezeno dříve. Podobnost dílů není důkazem společného předka. Tedy uvažujete-li logicky. Mikroevolucí nevznikají jiné druhy, konstrukčními změnami automobilu se nedopracujete k letadlu. A s evolucí druhů je to to samé. Pokud by byly mutace dramatické, možná by to i šlo, ale pak by to šlo i opačně, protože mutace by byly náhodné, například by bylo možné, aby potomkem koně byla bakterie.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    @@galex6925 Špatná a hloupá analogie. Typická manipulace kreacionistických sekt. Biologické evoluci nerozumíte ani na základní škole.

  • @magdad2913

    @magdad2913

    Жыл бұрын

    ​@@DayWalker966Rip jest teorią, a nie faktem!

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    @@magdad2913 Teoria naukowa = fakt. A ty pomyliłaś pojęcie teorii w mowie potocznej (hipotezy, przypuszczenia) z pojęciem teorii naukowej (zbioru faktów).

  • @johnrambo4816
    @johnrambo48162 жыл бұрын

    A profesorek tyle wie, a nie wie, ze to wszystko to dzieło Boga.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    Bóg to wymysł człowieka. Tylko niewykształcone jednostki tego nie wiedzą.

  • @migfulcrum1

    @migfulcrum1

    2 жыл бұрын

    Zgadzam się, pozdrawiam bracie! Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!

  • @grzegorzwojciechowski780
    @grzegorzwojciechowski780 Жыл бұрын

    Wiecie ile ludzi musiało by być dzisiaj na świecie gdyby ziemia istniała dziesiątki milionów lat ? A ile gatunków pośrednich między małpą a człowiekiem ? Nie wiem czy oni w to wierzą ale na pewno grubo na tym zarabiają :-)

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    Kreacjonista? Czy zwykły gamoń?

  • @grzegorzwojciechowski780

    @grzegorzwojciechowski780

    Жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip Człowiek myślący logicznie i racjonalnie idioto

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    11 ай бұрын

    @@grzegorzwojciechowski780 Buahaha :D "Myślący kreacjonista"? :D Nie ma takich osób. Co powiesz na temat faktu ewolucji biologicznej? Co powiesz na temat faktu, że kreacjonizm i bóg - to wyssane z palca bzdury?

  • @grzegorzwojciechowski780

    @grzegorzwojciechowski780

    11 ай бұрын

    @@DayWalker966Rip Posłuchaj sobie profesora chemii Jeden z ośmiu najlepszych na świcie . James Tour . Gość ma 23 patenty . Mówi właśnie o twojej ewolucji :-) Ja mogę się nie znać ale na pewno nie podważysz jego dowodów i tego co mówi

  • @grzegorzwojciechowski780

    @grzegorzwojciechowski780

    11 ай бұрын

    @@DayWalker966Rip Takich jak on jest bardzo wielu tylko w mediach komunistycznych niestety ich nie usłyszysz 🙂kzread.info/dash/bejne/gq6bqMlykc_eZrw.html

  • @mariajurczynska3929
    @mariajurczynska39299 ай бұрын

    Nasze mózgi są wprostproporcjonalnie ograniczone do swej wielkości. 🤔Dziękuję.

  • @MrKfadrat
    @MrKfadrat Жыл бұрын

    uwazam, ze jako ktos kto siedzi w garniturze, wykladowca powinien jednak 'szanowac' bardziej dobor na podstawie wygladu. jestesmy pawiami. nie jestesmy rowniez monogamistami, jakkolwiek dominujaca w naszych rejonach religia nie chcialaby tego wprowadzic.

  • @zifi123
    @zifi123 Жыл бұрын

    Słucham z niedowierzaniem, że człowiek, który wygląda na myślącego mówi takie rzeczy. Coraz bardziej utwierdzam się w pewności zdania z 1 Listu Pawła do Koryntian 1.18-31. Żal mi takich ludzi jak pan profesor.

  • @jezuschrystus.onlycash

    @jezuschrystus.onlycash

    Жыл бұрын

    Przestań ściemniać. Przecież wam chodzi tylko o Dz 5,3-9. Nic wiecej.

  • @magdad2913

    @magdad2913

    Жыл бұрын

    A co tam w tych listach jest napisane?

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    Жыл бұрын

    żal mi ludzi którzy nie rozumieją ewolucji i z tego powodu muszą wierzyć w siły nadprzyrodzone.

  • @adamusabrhminus7570
    @adamusabrhminus75702 жыл бұрын

    Boże co ono gada.oni.naprawde w to wierza,ich wierzenia przerażają mnie

  • @Akuzativek

    @Akuzativek

    Жыл бұрын

    Bug nas stworzyl

  • @ktoslubcos2600
    @ktoslubcos2600 Жыл бұрын

    1:11:26

  • @waldemaraugustyniak580
    @waldemaraugustyniak5803 ай бұрын

    ❤❤❤❤❤

  • @jacek2301
    @jacek23013 жыл бұрын

    Jestem ciekaw czy jak weźmiemy małpę najbardziej inteligentną i przez 100 lat czy 200 lat będziemy wybierać z tego osobniki najbardziej inteligentne czy stworzymy człowieka? Nie i Pan Profesor to dobrze wie i nie robi się takiego eksperymentu. Tak samo w drugą stronę od człowieka do małpy brak możliwości przejścia. Powiem jedno ta ewolucja to bujda na resorach. Jak ktoś uważa inaczej to proszę o dowód a tego brak.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    3 жыл бұрын

    Taki "eksperyment" mógł zaproponować tylko gamoń, który nie ma żadnego pojęcia na czym polega proces ewolucji biologicznej.

  • @paweltytko5889

    @paweltytko5889

    3 жыл бұрын

    200lat? 🤡 człowieka nie osiągniemy, ale coś na twój wzór, prawdopodobnie dałoby radę xD ewolucja trwa kilkaset tysięcy lat, wróć lepiej do szkoły albo odstaw internet

  • @dawidm6893

    @dawidm6893

    2 жыл бұрын

    Wystarczy 50 lat. :P

  • @magorzataz.5500

    @magorzataz.5500

    Жыл бұрын

    @@paweltytko5889 Do szkoły? Przecież ta cała wiedza jest zakłamana i zmanipulowana. Nie masz widzę nawet pojęcia jak.

  • @wlesie6067

    @wlesie6067

    Жыл бұрын

    Są kopalne dowody na ewolucję gatunków

  • @marekkrol1033
    @marekkrol10333 жыл бұрын

    Człowieka stworzył Bóg, należy pamiętać, że ewolucja to teoria nie poparta żadnym konkretnym dowodem

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    3 жыл бұрын

    Bóg to tylko koncept filozoficzny wymyślony przez człowieka. A ewolucja biologiczna jest udowodnionym procesem.

  • @breton5569

    @breton5569

    2 жыл бұрын

    Za to kreacjonizm aż ugina się pod ciężarem dowodów. :)

  • @johnrambo4816

    @johnrambo4816

    2 жыл бұрын

    I człowiek żyje za ziemi około 6000 lat a nie jakieś miliony. W Biblii wszystko jest objawione, ale naukowcy chcą być mądrzejsi od Boga.

  • @alicjajot7577

    @alicjajot7577

    Жыл бұрын

    @@johnrambo4816 jakie miliony? Człowiek żyje od 200 tys lat

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    Жыл бұрын

    @@johnrambo4816 Biblia to tylko mitologia. W dodatku słaba.

  • @abnegacek
    @abnegacek Жыл бұрын

    Szymborska był nie wiele większa od pigmeja... Czy jej współczynnik encefalizacji nie dotyczy?

  • @user-fu8tk4iw2q
    @user-fu8tk4iw2q7 ай бұрын

    Cerebral Blood Flow

  • @zigimat292
    @zigimat2923 жыл бұрын

    bzdury

  • @edithkarwacki7728
    @edithkarwacki772811 ай бұрын

Келесі