" О, аз не мога да мразя "

Facebook: / damyana.dolzheva
За повече информация и записване на час за консултация: damyana-dolzheva.com/

Пікірлер: 18

  • @ivelinamincheva1510
    @ivelinamincheva15103 ай бұрын

    Най-добрият клип с толкова полезна информация, поднесена по най-разбираемия начин! Прекрасна сте! Благодаря Ви! ❤

  • @Simona.yordanova
    @Simona.yordanova3 ай бұрын

    Страхотна си! Благодаря ти за труда, даваш отговори на толкова важни въпроси в мен. ❤

  • @plamenami558
    @plamenami558 Жыл бұрын

    Много добро, благодаря, чудесна си!

  • @SsssSsss-ik8ty
    @SsssSsss-ik8ty2 жыл бұрын

    Страхотно ценна и полезна информация и така освобождаваща ❤

  • @margaritaangelova8670
    @margaritaangelova8670 Жыл бұрын

    Много достъпно обяснявате! Следя с интерес вашите видеа!

  • @filipovatanas
    @filipovatanas2 жыл бұрын

    Много добро видео!!

  • @ma_dd
    @ma_dd2 жыл бұрын

    Искам същото видео за завистта

  • @elicastefanova6166
    @elicastefanova61662 жыл бұрын

    Чудесно видео! За пореден път ни споделяш полезна информация, поднесена по разбираем и интересен начин. Стана ми любопитно какво е редно да кажем на дете, когато скубе другите деца на площадката и изобщо е агресивно спрямо някого?

  • @Sugaaary

    @Sugaaary

    2 жыл бұрын

    Не съм специалист, но си мисля, че следната реакция е подходяща - С най-спокоен тон и без капка паника да му се каже "Това, което правиш в момента, не е правилно. Не мислиш ли, че има по-добър начин да изразиш емоциите си? Би ли искал/а заедно да стигнем до решението как е най-правилно да изразяваме различни емоции? Разбирам, че се чувстваш наранен/а от другото дете, но когато причиняваш страдание на другите няма да се спасиш от собственото си страдание. Нека поговорим за това, което те разстройва." ... И т.н... Нямам деца, но работя с деца и мога да кажа, че когато им се говори осъзнато, с любов и "като на гоелми хора", схващат доста бързо и добре.

  • @damyana.dolzheva

    @damyana.dolzheva

    2 жыл бұрын

    1. Питаме го със спокойствие какво се е случило (т.е стимулираме го да разкаже своята страна от ситуацията) . 2. След като разкаже валидираме емоциите, които е изпитало или пък ние ги назоваваме, ако то не е на възраст, в която може да го направи: "Виждам, че си наранен, ядосан и т.н и това е съвсем нормално." 3. Когато премине първичния емоционален изблик и то вече е по-спокойно, насочваме вниманието към действието му, т.е оскубването/бутането. Това може да стане така: "Ти си наранен и тъжен, но мислиш ли, че Сашко също се чувства така от това, че го удари/оскуба?" След като емоциите и преживяването на нашето дете, относно ситуацията са валидирани от нас, то ще има капацитета да погледне тези на другото дете. Тук се очаква да прояви съчувствие и само да пожелае да се извини на другото дете. В такива моменти е от изключителна важност да правим ясно разграничение между емоциите и действията. Тоест: "Нормално е да се чувстваш така, но не е хубаво да действаш така, защото това твое действие наранява и Сашко" . Ако отново възрастта на детето позволява, тук можем да го попитаме: "Следващия път когато се почувстваш така, как би се отнесъл със Сашко?" Родителският майсторлък тук е в това, родителят да запази спокойствие, да прояви разбиране и подкрепа спрямо емоциите на детето си и след това да го насочи към тези на другарчето. След това, по подходящ за възрастта му начин, да се обясни защо това действие не е хубаво и детето да се стимулира да помисли какво действие би било по-хубаво следващия път. P.S 1 : Никога не караме дете да се извини на сила, без самото то да е почувствало, че иска. P.S 2: Никога не го засрамваме и порицаваме за действията му, а чрез подходяща стимулация се опитваме да го накараме само да достигне до този извод.

  • @elicastefanova6166

    @elicastefanova6166

    2 жыл бұрын

    Благодаря ви за отделеното внимание, Z T и Damyana!

  • @elicastefanova6166

    @elicastefanova6166

    2 жыл бұрын

    @@damyana.dolzheva Отново изключително полезна!!!

  • @demetradoycheva

    @demetradoycheva

    3 ай бұрын

    @@damyana.dolzheva до какво би довело това да караме детето си или дори чужди деца да се извиняват на сила?

  • @TheCryptoAcademy375
    @TheCryptoAcademy3752 жыл бұрын

    Много трудно се разгневявам, защото това усещане не ми харесва. Изобщо. Чувствам се отвратително, когато се гневя и мразя да съм слаба. Обичам да съм в контрол. Затова вероятно я подтискам. Не ме е срам. Просто се опитвам да се фокусирам върху вариантите. Защо не мога да се ядосам, ама наистина да се ядосам? Просто в такива моменти имам усещането, че се самонаказвам, а аз не искам да се самонаказвам. Сега ме накара да се замисля какво подтискам. :) Но в същото време си искам спектъра до край :) Може ли съвет?

  • @Mi11imani
    @Mi11imani2 жыл бұрын

    Yoda хареса това видео! :))

  • @vanyastaleva415
    @vanyastaleva4152 жыл бұрын

    Обяснението за справянето с омразата е супер, но не винаги човек може да се справи сам с нея. Как например се справя с омразата, човек спрямо, който е извършено престъпление и никога не е имало правно наказание за престъпника, колкото и пострадалия да е опитал да направи всичко по закон, което може да направи?

  • @krasimiratehanova3457
    @krasimiratehanova34572 жыл бұрын

    Искам видео :) защо често човек крещи.