Nové Hrady zámek |Pardubický kraj - okres Ústí nad Orlicí| 16:9 4K60

Nové Hrady jsou zámek ve stejnojmenné obci v Pardubickém kraji, nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl. Zámek nechal ve druhé polovině 18. století postavit Jan Antonín Harbuval Chamaré v rokokovém stylu. Budovu obklopuje ornamentální areál (dokončený roku 1804) nazývaný České Versailles nebo Malý Schönbrunn.
Rokokový zámek Nové Hrady nechal v letech 1773-1777 vystavět hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré. Základní podobu zámku navrhl hrabě osobně a stavební plány vytvořil tyrolský architekt Josef Jäger po vzoru letních sídel ve Francii.[1] Nový zámek byl založen na svahu pod starým zámkem, který vznikl přestavbou gotického hradu zvaného původně Boží dům. Materiál z něho byl použit při budování nového zámku.[1] V západním křídle zámku byla zřízena zámecká kaple svatého Aloise s hlavním oltářem z let 1776-1777 od řezbáře J. Procházky a obrazem J. Nivelta. Roku 1779 byl přistavěn pozdně barokní špýchar.[2]
Po dokončení hlavní budovy byl v letech 1778-1783 vybudován čestný dvůr s bočními křídly určenými pro kanceláře a byty úředníků panství. Poslední etapou realizovanou v letech 1786-1804 byly úpravy prostranství severně od zámku s francouzskou zahradou.[1]
Příslušníci rodu Harbuval-Chamaré zámek od druhé poloviny 19. století téměř nevyužívali. Posledním majitelem z jejich rodu se stal Leonard Harbual-Chamaré, který zámek roku 1903 prodal obchodníkovi Štěpánu Bergerovi z Prahy, který nechal podle návrhu Zdeňka Fierlingera zrekonstruovat především interiéry. Poté zámek vystřídal několik majitelů, až ho roku 1936 získal Cyril Bartoň z Dobenína. Také on využil služeb Zdeňka Fierlingera a v v letech 1936-1939 nechal zámek opravit a následně rozšířit anglický park.[1] Posledním majitelem zámku před znárodněním byl textilní továrník Josef Bartoň z Nového Města nad Metují.[zdroj⁠?] V roce 1948 byl zámek znárodněn a jeho vybavení doplněno o inventář přestěhovaný z jiných zámků. V šedesátých a na začátku sedmdesátých let dvacátého století proběhly udržovací práce.[1] Po roce 1989 byl vrácen vnukům posledního majitele. Poté, co ho od nich roku 1997 koupili manželé Petr Kučera a Magda Kučerová, prochází zámek i jeho okolí rekonstrukcí.
Patrová hlavní budova má mansardovou střechu a bohatě zdobenou přední fasádu. V rámci rekonstrukce na přelomu 20. století byla obnovena její bohatá reliéfní štuková a kamenná sochařská výzdoba. Z obou konců průčelí vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla (rizality). Mezi nimi probíhá terasa s členitou balustrádou, jež je uprostřed otevřena širokou vstupní rampou. Hlavní portál je umístěn ve středním rizalitu; nad ním je balkón na toskánských sloupech.
Do zámku se vstupuje rozlehlou trojlodní halou s křížovými klenbami. Z haly vede do každého zámeckého křídla samostatné schodiště. V prvním patře nad vstupní halou je reprezentační rokokový hlavní sál s bohatou štukovou výzdobou. Interiéry zámku jsou vybaveny rokokovým a klasicistním nábytkem, obrazy a četnými drobnými uměleckými předměty.
V přízemí západního křídla se nachází zámecká kaple, jejíž vybavení bylo po restituci prodáno spolu s dalším vybavením.[zdroj⁠?]
Dvě přízemní hospodářské budovy, jež navazují na přední křídla zámku a uzavírají čestný dvůr, pocházejí z let 1778-1783. Původně se v nich nacházely kanceláře a byty panských úředníků. Na tyto budovy navazuje ozdobná přední zeď areálu s monumentální trojdílnou vstupní branou (dokončená roku 1782).
Budova špýcharu za zámkem pochází z roku 1779. Zadní část areálu tvoří pokračování francouzské brodériové zahrady s ozdobnou kuchyňskou zahradou a kruhovým altánem. Zadní nádvoří uzavírá půlkruhová zeď s branou, zdobenou plastikami Léta a Podzimu od Karla Devotyho.
V horní parkánové zahradě se nalézá přírodní amfiteátr s kapacitou 150 míst. V rámci operního festivalu Smetanova Litomyšl se zde každoročně konají barokní večery. Návrší za zámkem pokrývá anglický park s pískovcovou křížovou cestou, vedoucí parkem k pozůstatkům původního gotického hradu.
Park je nyní zahradnicky upravován, byla zde vytvořena anglická květinová zahrada a založeno arboretum. V zámeckém areálu se nachází větší množství zahrad - velké rozárium, italská zahrada s kaskádami, bílá a bylinková zahrada, jezírko s rybkami nebo zelené bludiště.
#schloss #park #zamek
zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%...)

Пікірлер