Norman Cross: перший у світі табір для військовополонених, азартні ігри та пиво на обід

Місцина із назвою Norman Cross, сьогодні невеликий хутір недалеко від Пітерборо. Вже понад 200 років він має сумну славу першого у світі, спеціально збудованого, табору для військовополонених. З 1797 і до 1814 тут, під наглядом військових перебували тисячі ворожих солдат наполеонівської армії, що потрапили в британський полон.
У 76 милях від столиці, на шляху від Лондона на північ, збудований досить далеко від берегів, він практично позбавляв бранців шансу втекти додому. Та подолавши пішо шлях у декілька сотень миль із порту Портсмута чи Плімута вʼязні задумувались, чи витримають вони таку ж дорогу назад.
На 15 гектарах було споруджено 16 двоповерхових бараків, на 500 осіб кожен. Посередині був двір для прогулянок та сторожова вежа оснащена шістьма гарматами. На території була лікарня, кухня і кілька вбиралень.
Годували вʼязнів за рахунок британської казни. Броварні Пітерборо і Ундла щоденно постачали по 2 пінти пива на кожного полоненого і по 5 на кожного охоронця.
А от одяг для свої громадян мала забезпечувати Франція. Такі були домовленості між ворогуючими державами. І тут ставались курйози. Однією з основних розваг серед полонених були азартні ігри. Деякі гравці так захоплювались, що програвали все до останньої нитки. За наказом керівництва табору, оголені в'язні мали бути одягнені відразу, не чекаючи на постачання із Франції.
Тоді британський уряд забезпечив кожного оголеного бранця жовтим костюмом, сірою шапкою, червоним жилетом, шийною хусткою, двома сорочками і панчохами, та парою взуття. Яскраві кольори були обрані, щоб у разі чого із далеку можна було розгледіти втікачів.
Та не думайте, що у таборі лише пили і грали в карти. Полоненим можна було читати, а неписемним вивчати рідну і англійську мови. Вʼязні майстрували предмети щоденного вжитку, іграшки і сувеніри. Деякі з них справжні витвори мистецтва і сьогодні виставлені у музеї Пітерборо.
Хоча табір проіснував лише 17 років, його поява сильно вплинула на даний егідою. Завдяки вʼязниці Norman Cross, став величезним поселенням на більш ніж 7000 мешканців, справжнім містом порівняно із сусідніми селами Якслі і Стілтон, що населяло менше тисячі осіб. Та з 1816 кількість людей стрімко зменшилась, бараки розібрали і продали на дрова.
За 200 років від вʼязниці практично нічого не залишилось. Хіба що камʼяний будинок головного коменданта, і частина охоронної стіни. А у відреставрованих конюшнях сьогодні художня галерея.
Цей Меморіал із бронзовим птахом на високій колоні був встановлений тут у 1914 році, через 100 років після закриття вʼязниці. Його зведено у памʼять про 1770 загиблих бранців, які поховані тут у Норман Кросі. До речі не всі полонені після закінчення війни повернулись на батьківщину. Деякі з них одружились із місцевими жінками і залишились у Англії назавжди, таким чином із великою впевненістю можна сказати що у жилах мешканців Норхемптоншира тече трошки більше французької крові, ніж у решти англійців.
А я іду спати, сподіваюсь душі померлих вояків не будуть тривожити мій сон, а тихенько співатимуть.

Пікірлер: 6

  • @to1tu_sr7_34b
    @to1tu_sr7_34b7 күн бұрын

    Интересно как тогда назывались лагеря где испанцы содержали пленных индейцев ??? Думаю что речь в видео идет о первых лагерях в Европе. П.с. Если то что говорится было правдой . То пленные буры во время англо-бурской войны содержались в английских лагерях в худших условиях. Как и повстанцы Махди и Гереро. Французы учитывая время содержались еше неплохо.

  • @BritStorii_sussex

    @BritStorii_sussex

    7 күн бұрын

    Корінні народи Америки не були військовополоненими. У відео мова іде саме про табори для учасників війн, де обидві сторони мали певні домовленості і більш-менш рівні умови.

  • @to1tu_sr7_34b

    @to1tu_sr7_34b

    6 күн бұрын

    ​@@BritStorii_sussexС этой точки зрения да. Но просто отношение. В Европе к европейцам. И в Америке к местным аборигенам. Сильно разное. И вот например буры они же считались военнопленными но отношение было пожестче . Да и опять таки гереро или Махди они же сражались против англичан. Но очевидно военнопленные Франции это одно а дикари из Африки это другое. Как по мне немного напоминает отношение нацистов к пленным в Европе и в СССР. П.с. Видео интересное. У вас вполне получилось подать информацию.

  • @to1tu_sr7_34b

    @to1tu_sr7_34b

    6 күн бұрын

    ​@@BritStorii_sussex Кстати можно снять историю о Тауэре. О его стражах. Форма у них интересно смотрится. Или дом Шерлока Холмса 😊. Или если вы любите древние времена и немного мрачные легенды и были. Я вам могу написать о чем рассказать и где побывать.

  • @BritStorii_sussex

    @BritStorii_sussex

    6 күн бұрын

    @@to1tu_sr7_34b Дякую. Так ви все правильно пишете.

  • @BritStorii_sussex

    @BritStorii_sussex

    6 күн бұрын

    @@to1tu_sr7_34b Дякую. Спробуємо зробити 👍🏼

Келесі