No video

Nocna zmiana 15. Paxy na dwóch: Pax Pamir

Zapraszamy na kolejny odcinek, naszych paxowych rozmów na temat tego jak te gry działają na dwóch graczy. Zapraszamy do odsłuchania.
boardgamegeek....
0:00 Przywitanie
1:04 O czym jest ta gra
4:38 Pamir na dwóch jest INNY?
ZARZUTY
19:58 Głupia, losowa gra… strategiczna kałuża
26:43 Nie działa na dwóch?
35:17 Gra jest niestabilna, nie da się planować
42:59 Zbyt wiele zmiennych, ciężko czytać stan gry
46:53 Gra jest zbyt stresująca
49:20 MEGA DOWNTIME
50:49 Podwójne skorowanie i dominacja psują tę grę
PLUSY
57:28 Głębia, inność
1:00:56 Mózgożerność, interakcja, sandbox
1:04:07 Karty
1:07:48 Regrywalny motyl
1:13:59 Wielkość ręki i tableau
1:15:40 Nowoczesny design
1:20:00 Podsumowanie
Jeśli macie ochotę wesprzeć rozwój kanału to tutaj podrzucamy link do tego serdecznego aktu:
buycoffee.to/d...
Jeśli chcesz nas posłuchać na innych platformach to zapraszamy tutaj: anchor.fm/dzen...

Пікірлер: 31

  • @AtkAntek
    @AtkAntek Жыл бұрын

    Seria Paxow jak zwykle na najwyższym poziomie! Uwielbiam o nich słuchać

  • @zientas8374
    @zientas8374 Жыл бұрын

    Fajnie, że Łukasz wspomniał o tym pod koniec - w moim odczuciu zarówno w Pamirze jak i Renesansie może wystąpić bardzo nierówny losowy dociąg startowy, na który nie mamy żadnego wpływu, który z góry narzuci role w rozgrywce: kto jest bity, a kto będzie bił, a to akurat może się co nie którym nie spodobać. Ja akurat uważam to za cechę (nie wadę) gry, jednakże może spowodować dość skrajne odczucia bardzo niesatysfakcjonujących rozgrywek (jeśli bijący wygra), jak i supersatysfakcjonujących (jeśli bity wygra). Zakładam, że mówimy o doświadczonych graczach. Co prawda problem ten rzadziej się pojawia w Pamirze ze względu na mniejsze zróżnicowanie talii, tak sądzę.

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    Жыл бұрын

    No właśnie ani ja (Irek) ani Piotrek tego nie wychwyciliśmy ale to rzeczywiście może być bolesne doświadczenie :)

  • @zientas8374

    @zientas8374

    Жыл бұрын

    @@dżentelmeniprzystoleJeszcze co do skalowalności, mi się bardziej podoba rozgrywka dla 3 i 4 graczy. Wynika to z tego, że nie przepadam za scorowaniem za agentów, jakoś tak strasznie sztucznie eurowate wydaje mi się to podliczanie, podczas gdy punktowanie na dominacji, kiedy rywalizuje więcej graczy jest moim zdaniem zdecydowanie bardziej emocjonujące. Nie zgodzę się z Piotrem w kwestii, że Pamir jest równie ciężki jeśli chodzi o problem decyzyjny w grze co Renesans. Wynika to z różnicy w czytelności stanu gry, bo śledzenie l.pionów dominacji na mapie + ilość zdjętych znaczników agentów + tablo kart przeciwników jest dla mnie dużo łatwiejsze niż śledzenie mapy nabadźganej koncesjami, figurami, tablo i zupełnie różnych potencjalnych celów do zrealizowania, którymi można zaskoczyć przeciwników. Co za tym idzie szybciej wykonuje swoje ruchy i mniej zamulam niż w Renesansie :-) ale to moje odczucia

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    Ad. mocno/bardzo mocno/skrajnie niezbalansowany poczatek gry. Tak! Pelna zgoda! Przypomniales mi moje jakies pierwsze 3 partie w Renaissance, kiedy gra wydawala mi sie kompletnie broken! Pamir 2 poznalem duzo pozniej, wiec na wejsciu bylo to dla mnie absolutnie normalne. Natomiast bede sie upieral, ze w 95%-99% przypadkow, zwlaszcza w grach 2p to dobre decyzje i bledy graczy determinuja zwyciezce. W sensie, gdyby cofnac gre to mozna by wskazac pojedyncze ruchy (ofc bez znajomosci przyszlych kart), gdzie ktorys z graczy cos przegapil, niepotrzebnie zaryzykowal, niepotrzebnie zafiksowal sie na jakims X. Albo w druga strone: za szybko odpuscil X, zagral zbyt zachowawczo, za malo agresywnie etc. My praktycznie ZAWSZE sobie plotkujemy po partii i z latwoscia gracze wskaxuja pojedyncze akcje kiedy mowia "tutaj zrobilem blad, powinienem..". Ale tak jak slusznie wspomniales, to przychodzi dopiero z czasem i partiami. Pozdrawiamy serdecznie!

  • @zientas8374

    @zientas8374

    Жыл бұрын

    @@pwoloszun tu też się z Tobą zgodzę, ale myślę, że te widełki procentowe są trochę niższe ;-) to na prawdę nie jest taka rzadka sytuacja, żeby gracz zaczynający mógł za łącznie 2 floreny kupić dżihad ottomanski i jakąś królowkę, a drugi nie miał na starcie na rynku żadnej kontrgry. I oczywiście, w większości przypadków zawsze istnieje sposób na odkręcenie nieuniknionego, ale jest to cholernie trudne (margines błędu wynosi jakieś 5-10%), gdzie rywal sobie powoli poddusza ofiarę :-) jednak wygrana przy takiej męczarni jest ogromnie satysfakcjonująca i warta cierpienia. Inaczej to wygląda przy grze na 3. Żeby było jasne - ja uwielbiam tą grę ponad wszystko :-) ale mialo być o Pamirze :-p

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    @@zientas8374 hihihi - piekne otwarcie! Ogolnie pelna zgoda! Wszystko co napisales to sa niezaprzeczalne fakty. Z mojego doswiadczenia to jest po prostu taki "standard" zwlaszcza w Renaissance i Pamir 2, w pewnym stopniu w Porfirianie i Transhumanity. Tzn., ze jeden z graczy ma przewage, cisnie, dusi, proboje dobic, a drugi sie broni, ledwo, ledwo brudnym pazurem sie trzyma nad otchlania. I jak ci bokserzy w Rockym :D jesli gracz "broniacy" przetrwa ten huragan kombosow w twarz, to gracze z reguly zamieniaja sie rolami i bawimy sie od nowa. I tak jeszcze pare razy :)) Pozdrawiam!

  • @ChasingGhosts
    @ChasingGhosts Жыл бұрын

    Byłem święcie przekonany, że Pamir działa odpowiednio dobrze tylko na 3 i 4 graczy. Przez to, że najczęściej gramy w dwie osoby, i że cena też nie była zachęcająca, to odpuściłem. A tu nagle okazuje się, że gra świetnie działa na dwóch graczy, a nawet jest chwalone solo. Łał, pierwszy raz słyszę taką opinię na polskiej internie. Wielkie dzięki Pamirowi wyjadacze, czekam na dodruk :)

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    Жыл бұрын

    O paxach w ogóle się za mało mówi:) rozgrywki dwuosobowe bardzo nam pasują. Co ciekawe nie spotkałem się z negatywną opinią pamira 2.0 na dwie osoby nawet osoby które lubią ją za 3-4 osobowe partie przyznają że po prostu gra się inaczej. Jest mniej chaosu, my polecamy!

  • @stalker777777777

    @stalker777777777

    9 ай бұрын

    @@dżentelmeniprzystole renesans nie jest czasem lepszy na 2?:)

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    9 ай бұрын

    @@stalker777777777 to już kwestia gustu naszym zadaniem obie świetnie działają na dwóch są to zupełnie inne rozgrywki od wieloosobowych wariantów ale obie mają swój styl i charakter nawet na 2

  • @ukaszlewandowski2277
    @ukaszlewandowski2277 Жыл бұрын

    Cześć mam takie pytanko czy jak tracę kartę z możliwością budowania drogi to czy muszę automatycznie usunąć tą drogę z planszy?

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    Czolem, Nie - nie usuwasz takiej drogi. Jedynymi elementami (niesety latwo o tym zapomniec), ktore sa ze soba polaczone na planszy i w tableau graczy to dyski Plemion w danym regionie oraz karty Polityczne (fioletowe) w tym samym regionie. Trzeba pamietac, ze: 1) jesli z danego regionu zostanie usuniety ostatni dysk Plemienia nalezacy do danego gracza, to ten gracz musi usunac wszystkie swoje Polityczne (fioletowe) karty w TYM regionie ze swojego tableau, ORAZ w druga strone tj. 2) jesli z tableau danego gracza zostanie usunieta ostatnia Polityczna (fioletowa) karta z KONKRETNEGO regionu, wowczas ten gracz musi usunac wszystkie dyski Plemion z TEGO samego regionu. W skrocie: chociaz jeden dysk Plemienia w danym regionie utrzymuje wszystkie karty Polityczne w tym regionie. I w druga strone: chociaz jedna karta Polityczna w danym regionie utrzymuje wszystkie dyski Plemion w tym regionie. Pozdrawiamy i zyczymy owocnych łowów! ;)

  • @boardgamepanda8395
    @boardgamepanda8395 Жыл бұрын

    Witam Panów Dżentelmenów :) oglądam Was od paru tyg i jestem pod wrażeniem tematyki kanału jak i jak fajnie się Was słucha... Dobra dosyć tego wazeliniarstwa - po tym odcinku Was jednak cholernie nie lubię... Jako, że grywam głównie w 2 osoby Pamir po kilku rozgrywkach opuścił u mnie kolekcje, bowiem po partyjkach na 4-5 osób te na 2 wydały mi się mało atrakcyjne, ze względu na brak sojuszy i większej gry nad stołem... No i tu pojawia się Wasza seria i opinie które dały mi do myślenia, że... popełniłem błąd. No i teraz Pamir musi wrócić na stół by ten błąd naprawić. Eehhhh... Nie lubię Was! Byle tak dalej - świetne materiały!

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    Жыл бұрын

    Długo siedziałeś cicho. Aż w końcu coś pękło!!!! :) Zapraszamy po więcej. Galakta robi dodruk ;)

  • @boardgamepanda8395

    @boardgamepanda8395

    Жыл бұрын

    @@dżentelmeniprzystole tak, właśnie popatrzałem na ceny i stwierdziłem, że poczekam na normalniejsze :) ogólnie to mój pierwszy Pax, ale dzięki tej serii już wiem, że nie ostatni :P

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    Жыл бұрын

    @@boardgamepanda8395 pax renesans czai się juz gdzieś tam w jungli jak przyczajony tygrys!! :)

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    Czolem! Dziekujemy za dobre slowo

  • @boardgamepanda8395

    @boardgamepanda8395

    Жыл бұрын

    @@dżentelmeniprzystole oj tak on jest najwyżej na mojej paxowej liście do sprawdzenia :)

  • @Lava92prb
    @Lava92prb Жыл бұрын

    Spotkałem się z opinią kolegów nt. umiejętności zdrady - że jest trochę przegięta. Bo można jednym szpiegiem zniszczyć komuś kartę na której ma 3 swoich szpiegów i nie daje to żadnej ochrony. Ja nie do końca się zgadzam, bo trzeba spełnić szereg warunków żeby doprowadzić do zdrady - mieć szpiega, przemieścić się nim czasem przez cały dwór, mieć akcję zdrady która jest dość rzadka i dodatkowo zapłacić 2 rupie. Co Wy o tym myślicie?

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    Hej, hej! Pieknie to samemu wytlumaczyles! Ze swojej strony dodam, ze dokladnie ta sama karta w danej partii moze byc albo absolutnie kluczowa, albo bezwartosciowa, albo miec jedna z 2000 posrednich wartosci :D Malo tego! W TEJ SAMEJ partii wartosc karty bedzie miala zupelnie inna wartosc w zaleznosci od MOMENTU, gdy pojawi sie na markecie (czy jej zakup, zagranie, odpalenie bedzie inwestycja, ktora sie zwroci), od tego kto co ma w tableau, jakie kontry sa na markecie, jakie na rekach graczy i 20 innych czynnikow zmieniajacych wartosc/sile danej karty. I dla mnie to jest wlasnie sol tej ziemi - tu nie ma gry-puzzla z rozwiazaniem (wygrywajaca strategia) tylko za kazdym razem wciaz zmieniajaca sie, wciaz ewoluujaca gra-GRA. Wielkie dzieki za komcia i pozdrawiamy serdecznie!

  • @Lava92prb

    @Lava92prb

    Жыл бұрын

    @@pwoloszun Przechodząc do tematu odcinka - w Pamira udało mi się ostatnio zagrać 4 partie 2p z tą samą osobą. Pierwsze dwie były bardzo niezbalansowane. Przyzwyczajeni do rozgrywek 3-5p trochę odpuszczaliśmy kontrowanie ruchów na początku partii, a wtedy dobry dociąg kart z rynku może stworzyć dużą przewagę dla jednego gracza która utrzyma się przez całą rozgrywkę. Tak też było u nas, zarówno ja i rywal zaliczyliśmy po wygranej z dużą dominacją nad drugim graczem. Na szczęście nas to nie zniechęciło :) kolejne dwie rozgrywki były już zupełnie inne bo nauczyliśmy się pilnować siebie od samego początku, nie dać zdobyć przewagi w kartach politycznych na dworze, nie dać się zagłodzić ekonomicznie itp. więc sami nauczyliśmy się balansować rozgrywkę. Pamir dla 2 osób jest to inna gra, bardziej szachowa i mniej chaotyczna ale równie satysfakcjonująca co na większą ilość graczy. Po prostu trzeba się pilnować i kontrować od samego początku, gdzie w 3-5p pomagają nam inni gracze z którymi możemy wchodzić w krótkie koalicje. :) P.S. w jednej z tych partii mieliśmy sytuację gdzie kolega miał lepiej rozwinięte tablou, czuł że kotroluje partię i wygra. Jednak jedna dobrze i szybko przeprowadzona akcja zdrady (w trakcie jednej tury) rozwaliła mu cały misternie tworzony silniczek :) co pozwoliło mi wygrać i potem zapoczątkowało wątpliwości co do tej umiejki :D ale czasem to jest jedyną dostępna opcja żeby się dobrać do przeciwnika. I taką klamrą zakończę. Pozdrawiam!

  • @pwoloszun

    @pwoloszun

    Жыл бұрын

    @@Lava92prb Hihihi - piekne!

  • @stalker777777777

    @stalker777777777

    9 ай бұрын

    wystarczy dorwać kartę która położy szpiega od razu na karcie (odpowiedni rejon) i np z darmowej akcji zdrada to jesteś w stanie to zrobić w jednym kroku i wtedy nie da rady się przed tym obronić, lub ruch+ zdrada i też nie da się przed tym obronić W jednej z partii przeciwnik miał 6 szpiegów a na torze nie było ani 1 karty do szpiegów i zgadnij jak się ta rozgrywka skończyła :) Jeszcze gdyby były dobre zxamienniki na torze to może coś tam by wyciułał, ale niestety

  • @user-fj3si4ru3f
    @user-fj3si4ru3f Жыл бұрын

    Mam pytanie, czy graliście we dwóch bez automy?

  • @dżentelmeniprzystole

    @dżentelmeniprzystole

    Жыл бұрын

    Graliśmy tylko bez automy w którejś części nawet o tym wspominany ale nie pamiętam kiedy dokładnie:). Pamira lubimy w każdym składzie ale bez automy