Жінки і традиційна культура | Історична правда

Сто років тому жінки не могли голосувати, навчатися і працювати. А тих, хто не вийшли заміж до двадцяти - називали старими дівками.
Шокуючі гендерні стереотипи розіб’є історикиня Оксана Кісь
#Еспресо #Історична_правла #історія #жінки #ОксанаКісь
Еспресо в смартфоні - espreso.tv/4mobile/
Наш сайт - espreso.tv/
Facebook - / espreso.tv
Twitter - / espresotv
Telegram - t.me/espresotb
Підписуйтесь на канал, щоб завжди бути в курсі подій!

Пікірлер: 51

  • @kriskatrich7695
    @kriskatrich76953 жыл бұрын

    Дякую! Пізнавально, цікаво! Отримуємо загальне уявлення про життя українського села, й жіноцтва зокрема, з творів класичної літератури, і тішусь з того, що на дворі 21 століття!!!

  • @EudgenS
    @EudgenS3 жыл бұрын

    Дякую, подивився із задоволенням)

  • @irinewest5377
    @irinewest53773 жыл бұрын

    Такі передачі дуже цікаві. Дякую 💙💛

  • @zannadolganova253
    @zannadolganova2533 жыл бұрын

    Дуже ц i каво, дякую!

  • @AnnaAnna-fm7vh
    @AnnaAnna-fm7vh3 жыл бұрын

    Дякую Вам за працю!!!

  • @user-qv9pk2uo1t
    @user-qv9pk2uo1t10 ай бұрын

    Я не розумію, чому так мало переглядів . Дуже цікаво

  • @organosolo1448
    @organosolo14483 жыл бұрын

    Дууууже цікаве інтерв'ю. Де можна придбати цю книгу?

  • @user-yw6zp4dq8c
    @user-yw6zp4dq8c3 жыл бұрын

    Дякую , дуже. Цікаво

  • @annabugryn3836
    @annabugryn38363 жыл бұрын

    Можна говорити багато і різне, можна погоджуватися чи заперечувати, але важливо знати і звичайно ж робити власний вибір!!!

  • @BESKIDMYLANA
    @BESKIDMYLANA3 жыл бұрын

    Про розподіл домашньої роботи: мій дід,який був 1900 року народження завжди казав-" то не хлоп,що ґаті пере,то не жона,що дрива коле". Треба віддати належне,що було негативне ставлення до ідеї навантажити на жінку суто чоловічу роботу- косити,робити з дровами,тичити квасолю. Про освіту теж правда- обидва діди ходили до школи,а обидві бабки ні,хоча одна з них навчилася читати сама.Це ми з лемківщини.

  • @user-vk5um8ri8k

    @user-vk5um8ri8k

    3 жыл бұрын

    Это скорее последствия пребывания в Российской Империи. До этого женщины имели все же больше прав. Причем объясняется это банально просто - все держалось на женщине когда мужчины (козаки) отсутствовали годами. До этого (в древности) на территории Украины существовал культ богини-матери. Так что если тут и не было матриархата, то уважение к женщине было всегда. Мать это святое для украинца, а богородица почиталась чуть ли не больше самого Христа - это факт!

  • @BESKIDMYLANA

    @BESKIDMYLANA

    3 жыл бұрын

    @@user-vk5um8ri8k ми з Закарпаття не були в російській імперії. Мої діди й бабки народилися в Австро-Угорщині,в селі. Після першої СВ опинилися в Чехословаччині і вже всі діти ходили в школу і люди могли голосувати на виборах. Комуністи прийшли в 44.

  • @user-vk5um8ri8k

    @user-vk5um8ri8k

    3 жыл бұрын

    @@BESKIDMYLANA ОК не в одной империи так в другой...Эта империя конечно получше Расейской, но сути это не меняет - империя насаживает свои правила в т.ч. социальные

  • @BESKIDMYLANA

    @BESKIDMYLANA

    3 жыл бұрын

    @@user-vk5um8ri8k звичайно,але дивіться,що нас на Закарпатті жменька українців русинів і за століття їхнього домінування угорці не знищили нашу бисіду і культуру. А що зробили росіяни на сході України за кілька десятиліть :( так, різниця є

  • @rozinadg6788

    @rozinadg6788

    3 жыл бұрын

    то сказано як ідеал, а було по всякому

  • @user-mj3vg1sh5c
    @user-mj3vg1sh5c3 жыл бұрын

    Хай но моїй би прабабці то сказала..... Вона би їй розказала...Які права були у жінки.Жінка пані в хаті, а чоловік у дворі пан!

  • @shturman83

    @shturman83

    2 жыл бұрын

    Ваша бабка з хати не виходила в двір?

  • @rozinadg6788
    @rozinadg67883 жыл бұрын

    Як юрист радянського періоду, вставлю слово,- ніякого контракту щодо народження та виховання дітей фактично складати не було можливо, жінці в СРСР не давали побути вдома після народження дитини, тим більш оплачувати, окрім лікарняного пов'язаного з родами.

  • @elalex9817

    @elalex9817

    3 жыл бұрын

    Это был контракт рабовладельцев и рабов.

  • @serfrserfrser3945
    @serfrserfrser39453 жыл бұрын

    🙂

  • @user-dq5hd4xv9s
    @user-dq5hd4xv9s3 жыл бұрын

    Цікаво. Де можна купить книгу?

  • @antuanno7374
    @antuanno73743 жыл бұрын

    Чоловіча праця була занадто тяжка для жінки. Чоловіки приходили до хати, сідали їсти і швиденько знову ішли працювати в поле. Жінка вдома могла поїсти коли захоче і дітей погодувати. Це був такий практичний стиль життя. Це шліфувалось віками.

  • @rozinadg6788
    @rozinadg67883 жыл бұрын

    Навіть лікарняного, коли дитина захворіє - ніколи не давали, хоч закон такий був, мусіли залишати вдома дитину саму і йти на роботу. Аж у 1981 р. дали всім жінкам рік посидіти з дитиною з оплатою 16 крб/м-ць, у 1985 р.- півтора роки з оплатою 36 крб/м-ць. згідно закону, а не складався контракт, а 3 роки, закон, для всіх,- як розпався союз.

  • @virasozanska5687
    @virasozanska56873 жыл бұрын

    Знаю мама розказувала, що жінка могла заскаржити чоловіка пияка, щоб він не пропив поле, чи коня. А кликати чоловіка на ви, збереглося до радянського часу в гуцулів І сьогодні багато молодих чоловіків розділяють домашню роботу Приїзджають за кордон, не хотять допомагати

  • @virasozanska5687

    @virasozanska5687

    3 жыл бұрын

    Паша Ангеліна в селі перша пішла в комсомол ( це було їй за ганьбу) і переорала всі межі Це люди пам'ятали, як ворожий чин. І цим потім вчинком робили пропаганду. Вся родина до третього коліна, користувалися різними пільгами.

  • @AnatoliyYakub
    @AnatoliyYakub3 жыл бұрын

    Неймовірно цікава тема, бо дає змогу скласти собі більш об'ємне уявлення про суспільний устрій населення, що мешкало і мешкає на території розповсюдження слов'янської-русинської-української мови. Але! Хоч і відомі генетичні дослідження, що доводять - і зараз в Україні ще багато справжніх нащадків перших спільнот, що соціологами, істориками визначаються, як "НАРОД", все ж таки на нашу багатостраждальну і в одночас, овіяну славетними звершеннями землю, істотно вплинув процес насильницького змінення національного складу народу України (навіть і в ті часи, коли земля ця ще ані Руссю, ані Україною себе не називала!). Все це не могло не позначитися і на народних традиціях, повсякденній етиці, тощо. Було б дуже слушно і цікаво дослідити роль жінки ще з часів скіфів, а краще і до скіфів. Наприклад, більш детально освітити назву, що переросла в термін, яку дали грецькі мандрівники, які піднімалися по Борисфену аж до Порогів, - термін "АМАЗОНКИ" !!! На скільки я знаю, з древньо-грецької це означає (дослівно) - БЕЗ ГРУДІ. А назву цю отримали войовничі жінки, які, щоб не заважала стріляти з лука, туго перев'язували праву грудь шкіряними широкими пасками, від чого здавалося, що жінки не мають правої грудини. Розповіді ці і про уклад життя племен, що мешкали по обидва боки Борисфена (Славутича) в стародавньому світі набули такого розголосу, що і породили легенди про матріархат (доречі, теж древньо-грецьке слово-поняття). Не можу повірити, що то тільки міфи-плітки про те, як одна з предводительниць Амазонок (предків українок) приїхала з великим загоном до Олександра Македонського (коли він вже набув слави великого завойовника-полководця) і запропонувала йому стати батьком її сина (мабуть вони вірили, що від батька залежить міць роду - не безгрунтовно, доречі). В цій передачі поважного Вахтанга Кіпіані, не менш поважний історик зачіпає все ж таки не дуже об'ємний період становлення української жінки. І хоч історія і доводить наявність консервативності, тяглості в процесі зміни народних традицій, поглядів, етиці, все ж я вірю, що на наших теренах з часами роль жінки в соціумі могла суттєво змінюватися. Як? Неймовірно цікаво було б довідатися.!

  • @user-mj3vg1sh5c
    @user-mj3vg1sh5c3 жыл бұрын

    Не треба рівняти традиції гуцулів із традиціями центрально-східної України. Хоча, не погана програма.... І мені здалось, чи Пані радянську владу оспівує?

  • @user-lw2jg5vf2q

    @user-lw2jg5vf2q

    3 жыл бұрын

    Я теж таке кажу, це колишня комуняка, бо так хвалить совок. Моя бабця з 1914року, ходила в школу за польщі, ніколи не хвалила совок. Казала , що коли була війна , німці нічого не брали, коли діти були дома маленькі. А коли прогнали німців, то совєти забрали все, від хліба до худоби, все підчисту.

  • @shturman83

    @shturman83

    2 жыл бұрын

    На Совок припав період емансипації, там де Совка не було - емансипація відбулась теж, але з нашої історії Совок не викинеш.

  • @oleksandrkimeriyskiy2672
    @oleksandrkimeriyskiy26723 жыл бұрын

    Жінка це берегиня биту і у нас був завжди матріотрхат,недорма у нас Богородиця це берегиня України...

  • @elalex9817

    @elalex9817

    3 жыл бұрын

    Хреново Богородиця береже Україну.

  • @shturman83

    @shturman83

    2 жыл бұрын

    Діві Марії поклоняються в багатьох країнах, де жінки страждають від чоловіків

  • @fajnavatra
    @fajnavatra3 жыл бұрын

    Гендер, ґендер (англ. gender - «СТАТЬ», від лат. genus - «рід») - користуватись чужорідними поняттями при наявності автентичних це прояв комплексу меншовартості. Стать є стать, їх дві, а все решта то відхилення. Українська традиційна культура існувала тисячоліття. Автор пропонує соромитись українських традицій? Руйнування традицій веде до вимирання та національного занепаду. Що відбувалось зокрема з приходом радянської влади.

  • @user-bo8ip3pf3p
    @user-bo8ip3pf3p3 жыл бұрын

    Власником то власником. Але ж та сама материзна. А бабські гроші? Ті гроші які заробила жінка наприклад з продажі городини. На такі гроші чоловіку було соромно зазіхати.

  • @user-hh3gd6uh4c
    @user-hh3gd6uh4c3 жыл бұрын

    примитивно как-то(((

  • @elalex9817
    @elalex98173 жыл бұрын

    Наплевать, что было в прошлом. Не наплевать, что происходит в настоящем и будет происходить в будущем.

  • @AnatoliyYakub

    @AnatoliyYakub

    3 жыл бұрын

    В край безглузда заява!!! Подумай - що ти тут накарлякав, йолопе! І скачай українську мову на свій комп'ютер, або мобільний телефон! Чи розуму не вистачає? Можна здогадуватися!

  • @organosolo1448

    @organosolo1448

    3 жыл бұрын

    Саме в минулому витоки сьогодення, невже не зрозуміло?!

  • @elalex9817

    @elalex9817

    3 жыл бұрын

    @@organosolo1448 : На гаджеті в мене є українська мова, але російсьська виходить простіше.

  • @elalex9817

    @elalex9817

    3 жыл бұрын

    @@organosolo1448 : В минулому - нема ніяких витоків сьогодення.

  • @rommaria2557

    @rommaria2557

    3 жыл бұрын

    Для твоих внуков и правнуков, ты тоже являешся прошлым и им тоже на тебя наплевать.👎👎👎👎

  • @evgenipomisov3652
    @evgenipomisov36523 жыл бұрын

    кустарі!!! я б (інжєнєгр кпі) краще робив би такі передачі.

  • @BESKIDMYLANA

    @BESKIDMYLANA

    3 жыл бұрын

    @Evgeni Pomisov,пане інжєнєгр,то робіть,хто Вам не дає?

  • @shturman83

    @shturman83

    2 жыл бұрын

    Так зроби, а ми оцінемо)

Келесі