Nilu Prawie Nie Widać. Jak Ogromna Tama W Etiopii Wywołała Gigantyczny Problem

Wszyscy domyślamy się, jakie znaczenie ma Nil dla kontynentu afrykańskiego - to największy system rzeczny na świecie. Nie stanowi tajemnicy, że nawet 300 milionów ludzi w Afryce żyje na obszarach bez swobodnego dostępu do czystej wody, więc woda to dla nich tak naprawdę kwestia życia lub śmierci. Delta i dolina Nilu to dom dla prawie 100 milionów mieszkańców i praktycznie całej gospodarki Egiptu. Jak to się stało, że Egipt grozi użyciem siły militarnej przeciwko Etiopii i to właśnie z powodu Nilu?
#ToInteresujące # Witamy, każdy kto chce wesprzeć nasz kanał może zostać sponsorem!
/ @tointeresujace7074

Пікірлер: 312

  • @RafaSzymanski83
    @RafaSzymanski832 жыл бұрын

    Walcowany beton? Walcówka to stal. Beton może być wałowany, czyli układany warstwami i wibrowany warstwa po warstwie. Do tego zbrojony, ewentualnie strunobeton, bardziej odporny na rozciąganie. Nie wzdłuż kalenicy, tylko wzdłuż korony. W Afryce jest jeszcze tama Inga, w zasadzie zespół Inga I i Inga II na rzece Kongo. Ma podobną, teoretyczną moc zainstalowaną co Asuan i ta opisywana konstrukcja w Etiopii, przynajmniej na tym etapie. Nie wiadomo jeszcze kiedy będzie osiągnięte pełne 6GW. Należy też pamiętać, że rzeka Kongo ma drugi po Amazonce potencjał hydroenergetyczny na świecie, ze względu na masę przepływu (abstrahując od planowanych elektrowni w Himalajach, ale mających charakter przepływowy, bez zbiorników, wykorzystujących tylko gigantyczny spadek wody na krótkim odcinku) i w związku z tym jest dużo bardziej perspektywiczna jeżeli chodzi o produkcję energii niż Nil Błękitny. Inga 3 może osiągnąć moc około 40GW.

  • @robertzaborowski4596
    @robertzaborowski45962 жыл бұрын

    Walcowany beton i 7000 ryb rocznie brzmi sensownie:) Profesjonalnie:)

  • @irusg1724

    @irusg1724

    2 жыл бұрын

    I kalenica zapory wodnej...

  • @Pitus1906
    @Pitus19062 жыл бұрын

    112 milionow to cala ludnosc Etiopii, a nie "osoby ponizej 18 roku zycia".

  • @alfonsgrizzly5558

    @alfonsgrizzly5558

    2 жыл бұрын

    moze chodzilo o to wiekszosc z tych 112milionów to dzieci ponizej 18 roku zycia. Podobnie jest w Nigerii gdzie jest wiecej dzieci ponizej 18 roku zycia niz w calej europie.... Dlaczego Egipt sie az tak sprzeciwia ? Przeciez po napelnieniu zbiornika beda spuszczac wode zeby uruchomic turbiny, Pytanie jest o ile zmniejszy sie przeplyw? Bo z tego zbionika bedzie woda tez odparowywala... ale musi tez byc potezny odplyw... bo inaczej zacznie sie przelewac woda. I dlatego dobrze byloby wiedziec o ile zmniejszy sie przeplyw po napelnieniu ziornika?

  • @zdzisawdardzinski7673

    @zdzisawdardzinski7673

    2 жыл бұрын

    @@alfonsgrizzly5558 Nic się nie zmniejszy

  • @bennybenassi1906
    @bennybenassi19062 жыл бұрын

    7 kola ryb to mały zbiornik w hodowli karpi :)

  • @anonimp3129
    @anonimp31292 жыл бұрын

    Wg polskiej Wikipedii ludność Etiopii to 108 mln, a wg wersji angielskiej, to niecałe 118 mln, (co jest bliższe prawdy), więc 112 mln społeczeństwa poniżej 18 roku życia ... ABSURD !!! Ale tych Absurdów jest więcej ... dużo więcej! Bardzo ciekawe jest również stwierdzenie w 9 minucie i 14 sekundzie iż zbiornik będzie dostarczał rocznie 7 tysięcy ryb (czyli sztuk). To jest dopiero bardzo ścisłe naukowe określenie !!! A jakie jest to osiągnięcie gospodarcze !!! Efekt 4,5-6 miliardów dolarów inwestycji !!! Tyle ryb (aż 7 tysięcy) czyli sztuk !!!, dostarcza mały staw rybny !!! Może chodzi o 7 tysięcy TON !!!??? Ale ja już nie wierzę w nic co tu Państwo podajecie: Same Bzdury i Absurdy !!! Czy Wy w ogóle rozumiecie, sens tego to co piszecie, a potem czytacie !!!???

  • @RascalV666

    @RascalV666

    2 жыл бұрын

    Etiopia podobno nie byla niczyja kolonia, to w takim razie po co zainstalowal sie w niej koscil rzymsko katolicki?

  • @Qentax

    @Qentax

    10 ай бұрын

    Bo ten kanał to jest kupiuj wklej i edycja na kolanie. Te wszystkie kanały które mają tego samego lektora to tak naprawdę fabryka filmików z ciekawostkami za którymi stoi ta sama firma.

  • @agromaciek1447

    @agromaciek1447

    5 ай бұрын

    @@RascalV666 jak to po co XD??? Duża większość wierzy w Boga to są kościoły. Tak samo jak w całej południowej afryce

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak2 жыл бұрын

    miłego dnia👊

  • @CzongT55
    @CzongT552 жыл бұрын

    7000 ryb jak na "największy system rzeczny" to trochę bieda

  • @gregory8298
    @gregory82982 жыл бұрын

    Miłego dnia

  • @sylwekjablonski7228
    @sylwekjablonski72282 жыл бұрын

    Spurek jeszcze tam nie ma??😂😂😂😂

  • @zarkadiusz7
    @zarkadiusz72 жыл бұрын

    Jak się ogląda takie dyletanctwo informacyjne to nie dziwota, że nasi absolwenci szkół wyższych (znaczy położonych ppm) mylą Austrię z Australopitekiem.

  • @prostowpomidory3746

    @prostowpomidory3746

    2 жыл бұрын

    ;))) poziom high ivona

  • @steelmarillion

    @steelmarillion

    2 жыл бұрын

    Ja jak miałem 7 lat uznawałem, że lata osiemdziesiąte i XIX wiek to to samo :)

  • @prostowpomidory3746

    @prostowpomidory3746

    2 жыл бұрын

    @@steelmarillion a jak mialem 7 lat to w tvp filmy przedwojenne puszczali W Starym Kinie ....;D

  • @steelmarillion

    @steelmarillion

    2 жыл бұрын

    @@prostowpomidory3746 no, to w końcu jakiś rówieśnik ;) Też to pamiętam, nigdy nie lubiłem tych filmów, ale uwielbiałem tą animację gdzie pan w cylindrze nagle znika w jakimś budynku :)

  • @adamc8239

    @adamc8239

    2 жыл бұрын

    Zróbcie miejsce młodym xD

  • @bbxyyy1109
    @bbxyyy11092 жыл бұрын

    Świetny materiał! Nareszcie Etiopia zaczyna się rozwijać! Należy się to Etiopczykom jak psu buda i jak chłopu ziemia! ^^

  • @LenPolski
    @LenPolski2 жыл бұрын

    "najwiekszy system rzeczny na swiecie"??- ma Amazonka!!!

  • @PL..Powstaniec

    @PL..Powstaniec

    2 жыл бұрын

    w AFRYCE

  • @oscaradrenalina1

    @oscaradrenalina1

    2 жыл бұрын

    słuchaj

  • @TimeGoFast

    @TimeGoFast

    2 жыл бұрын

    Ten program z wiedzą nie na wiele wspólnego...

  • @sebastianfabrowski6220

    @sebastianfabrowski6220

    2 жыл бұрын

    @@TimeGoFast To błyśnij wiedzą i zrób swój film

  • @vortoo7890

    @vortoo7890

    2 жыл бұрын

    @@TimeGoFast Gościu, amazonka jest w Ameryce południowej a nie Afryce

  • @bornesulinowo391
    @bornesulinowo3912 жыл бұрын

    Zróbcie materiał o tych zielonych kręgach na pustyni, jak na załaczonych tutaj migawkach. Albo o szklarniach i innych uprawach na pustyni Negew. To ciekawe :)

  • @krzysztoflewko9048

    @krzysztoflewko9048

    2 жыл бұрын

    To chyba już upadło z braku wody. Są programy o tym.

  • @tatr150

    @tatr150

    2 жыл бұрын

    ​@@krzysztoflewko9048 Mają w Egipcie jeszcze niewyczerpane zasoby słodkiej wody głębinowej pod pustynia, podobnie jak w sąsiedniej Libii, więc niech nie narzekają, że nie będzie czym podtrzymać upraw na terenach wyrwanych pustyni.

  • @wojtekadalberth2311

    @wojtekadalberth2311

    2 жыл бұрын

    @@tatr150 Nie ma niewyczerpanych zapasów wody. W Egipcie są podziemne złoża słodkiej wody, które aktualnie wykorzystywane są do produkcji kartofli. W Polsce, kraju który nie posiada własnych ziemniaków (he, he), też sprzedaje się kartofle pochodzące z podlewanych wodą z tych zasobów. Są tańsze od polskich. Te zasoby wody są WYCZERPALNE.

  • @tatr150

    @tatr150

    2 жыл бұрын

    @@wojtekadalberth2311 Dzięki za Twoją uwagę, ale nie wiem, czy masz rację, Gdzieś czytałem, lub wyraźnie usłyszałem na którymś z nagrań youtubowych (których na ten temat jest już wiele, ale to było coś raczej budzącego zaufanie jako dość rzetelne źródło wiedzy, bo inaczej bym sie nad tym nie zastanawiał i nie wryłoby mi się tak mocno do świadomości, natomiast to, czego sie dowiedziałem wprawiło mnie w zdumienie, nawet rodzaj lekkiego szoku), że objętość zasobów wód podziemnych w samym tylko Egipcie (a może i pod całą Saharą, nie będę się upierał, ale to by było przecież i tak ogromnie dużo) ocenia się na 6-krotną zawartość wody w Bałtyku. Skoro jest jej tam pod piaskami tak dużo, to nie możemy wykluczyć, że bliższe pokłady tej wody są stale zasilane kanałami podziemnymi, bądź przez miększe warstwy, z jeszcze głębszych pokładów, gdzie ta nowa woda stopniowo ochładzałaby się, oczyszczała i uzupełniała wolną przestrzeń w miarę pobierania wody położonej wyżej od góry. Nie jest to, myślę, zbyt śmiała teza, gdyż nie tak dawno naukowo przebadano głębokie warstwy Ziemi i np. pod Kanadą odkryto w bardzo głębokich warstwach ogromny ocean wody, co dla nas, żyjących na powierzchni, jest rzeczą niezwykle trudną do wyobrażenia, ale z drugiej strony my nie wiemy tak naprawdę, co dokładnie znajduje się pod naszymi nogami w sensie geologicznym.

  • @tatr150

    @tatr150

    2 жыл бұрын

    @@wojtekadalberth2311 Aha, teraz dotarło do mnie, o czym mówiłeś w związku z tymi kartoflami... Jak to NIE są NIEWYCZERPALNE? Są, oczywiście, że są, bo w razie deficytu, uzupełni się niedobory darmową wodą z Polin i jeszcze Polacy za to słono zapłacą. Nie na darmo przecież kilka lat temu spółkę Polskie (tylko z nazwy, dla zmyły) Wody wraz z wszystkimi podziemnym i powierzchniowymi zasobami wody oraz wodociągami przejęła spółka armii izraelskiej Tahal (nawet nazwa brzmi podobnie, bo nazwa armii w ich języku to Cahal) i ciągle nam teraz podnoszą rachunki za wodę i - jak można się tego słusznie obawiać - MOGĄ teraz (a jak mogą, to kto lub co może ich przed tym powstrzymać?) stopniowo podtruwać nas, nie samym tylko fluorem zresztą, a może i czymś jeszcze gorszym? A jeśli zechcą, to i łatwo wytruć nas w każdym momencie MOGĄ niczym pewne uprzykrzone zwierzęta (bo talmudycznie patrząc, my goje jesteśmy dla nich czymś gorszym od zwierząt), MOGĄ zagłodzić z pragnienia, MOGĄ ograniczyć/zatrzymać produkcję rolną, lub MOGĄ wywoływać epidemie choćby z braku możliwości dokładnego umycia się, to co może ich teraz przed takim cichym ludobójstwem na nas powstrzymać? Fajnie mają, czyż nie? No, po phostu sam miód i CYMES! Pytam, jak długo jeszcze im na to, jako Naród, pozwolimy tak podstępnie i wrogo działać na naszą zgubę i szkodę? Jest nas tu dużo więcej od nich, potrzeba nam tylko więcej rozumu i zgody.

  • @elselador
    @elselador2 жыл бұрын

    Kocham dziennikarzy systemowych i ekspertów rządowych!! Najbardziej podobają mi się u dziennikarzy teksty w których muszą się popisać znajomością jednostek miar.. tutaj cały zbiornik da 7000 ryb... Oczywiście czy są to tony czy kilogramy.. czy miliony ton... To dla dziennikarza nie ma żadnego znaczenia, bo i tak hołota ma się dowiedzieć tylko tego, że będzie owej rzeczy dużo!!! Czyli ogólnie 7000 i już...

  • @lukaszkramarski278
    @lukaszkramarski2782 жыл бұрын

    9:12 7000 ryb rocznie - szaleństwo 🤔🤯

  • @Pesymista2023

    @Pesymista2023

    2 жыл бұрын

    7 tys ton rocznie

  • @JaTuHejtuje
    @JaTuHejtuje2 жыл бұрын

    Oj coś Egiptowi ten ich program ''Mój prąd '' nie na rękę , a w sumie czego w fotowoltanike nie zaiwestują jak mają tam tyle pustyń i każdy opalony chodzi :)

  • @poland9155

    @poland9155

    2 жыл бұрын

    Bo to ściema ..kolejny przekręt z tą fotowoltaiką

  • @pieterwatson611

    @pieterwatson611

    2 жыл бұрын

    Z tego co wiem, wyższe temperatury powodują spadek produkcji prądu z paneli

  • @apogeumprawdy9751

    @apogeumprawdy9751

    2 жыл бұрын

    @@pieterwatson611 Niby tak, ale są panele które nie są tak wrażliwe na temperaturę. Można też zrobić jakieś chłodzenie n.p. wodne. Gorącą wodę można też wykorzystać do produkcji prądu.

  • @Daniel-vj5cg

    @Daniel-vj5cg

    2 жыл бұрын

    @Radosław Pierzgalski Nic dodać nic ująć. SZACUNECZEK.

  • @justme2580

    @justme2580

    2 жыл бұрын

    Zauważcie, że wszystkie nowe systemy generujące prąd to są centralnie sterowane i co by nie było to trzeba od kogoś kupić prąd, benzynę czy gas, a nie robi się systemów tzw distributed czyli każdy sam może sobie produkować elektryczność czy jakis inny system, d w którym każdy indywidualny człowiek byłby niezależny! Następnie,, fala elektro-magnetyczna która przychodzi z kosmosu ma dwa pola elektryczne i magnetyczne, a wszystkie nasze systemy rozważają tylko używanie prądu elektrycznego jako źródła energii a dlaczego nie pola magnetycznego i materiałów ferromagnetycznych? Nasuwa się wiele pytań? Jak elektrownie atomowe? Dlaczego nie używać innych pierwiastków niż uran?

  • @MaciekPoliaski
    @MaciekPoliaski2 жыл бұрын

    Super filmik

  • @RadekW-

    @RadekW-

    2 жыл бұрын

    Wiesz że spora część tego video nie przedstawia tego o czym mówi? Ten gość 'youtuber" od dawna robi filmy do tej narracji swojej tak że leci na materiale video jakieś losowe wyciągnięte z internetu materiały video. Mówi o gospodarce i rolnictwie i wrzuca jakieś losowe nagranie pól, traktorów z losowej części świata byle by pasowało do narracji. Raz miał materiał o mieście w Polsce a pokazywał na video blokowiska, autobysy, kioski, chodniki ogólną infrastrukturę biedną miasta z Ukrainy. Sugerując że pokazuje na video obraz tego miasta o którym mówi.

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai63972 жыл бұрын

    A czy przypadkiem nie ma znaczenia fakt że Etiopia ściśle współpracuje z Chinami a Egipt z Francją? Wynik sporu chyba jest przesądzony. Podobnie było w Mali gdzie kilka miesięcy temu Francuskie wojska w popłochu opuszczały terytorium Mali.

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita2 жыл бұрын

    Zapora, nie zmienia przepływu ( może go czasowo zmniejszyć lub zwiększyć ale ten proces nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

  • @sydneypl2848

    @sydneypl2848

    2 жыл бұрын

    Artur Zagaj, o ile dobrze pamiętam to napełnianie zbiornika zajmuje 2 letni całkowity dopływ wody z Nilu Błękitnego. Co to znaczy" nie może" , zależy jak długo chcesz zapełniać rezerwuar, jeśli to rozłożyć w czasie, to Egipt tego nie odczuje, ale to zmniejsza produkcję prądu.

  • @ArturZagaj-Izraelita

    @ArturZagaj-Izraelita

    2 жыл бұрын

    @@sydneypl2848 To wina Egiptu że ten bezmyślnie spuszcza wodę do morza zamiast postawić przy ujściu zaporę i spiętrzyć rzekę do poziomu jaki sobie zażyczy.

  • @sydneypl2848

    @sydneypl2848

    2 жыл бұрын

    @@ArturZagaj-Izraelita , nie jestem hydrologiem. Ujście Nilu to delta z wieloma odnogami. Nie wiem czy to możliwe. Napisz do prezydenta Egiptu. Tak jak wielkie idee( kanał Panamski, Sueski , Wołga- Don, kanał z Dniepra na Krym i inne) wydawały się niemożliwe, z czasem stawały się możliwe. Tunel pod La Manche, podobno już Napoleon dał pomysł. Most z Kopenhagi do Malmö. Most z Hongkongu do Makao. Chińczycy planują poprzez Nikaraguę kanał alternatywny dla kanału Panamskiego. Doczekamy się niezwykłych budów. Pozdrawiam serdecznie Zdzisiek R.

  • @RMat-lv1fh
    @RMat-lv1fhАй бұрын

    A u nas szczochy CPK blokują.

  • @poland9155
    @poland91552 жыл бұрын

    Wodę w Polsce czerpiemy .? No ?? Z wód głębinowych ,a nie z rzek .. tak jak wszędzie to się robi na świecie !

  • @Dariusz-nv3ro

    @Dariusz-nv3ro

    Ай бұрын

    ...a kto ci takich GŁUPOT NAOPOWIADAŁ?SAM NA TO WPADŁEŚ?😂

  • @jagodamarzec3745
    @jagodamarzec37452 жыл бұрын

    💐🏆💞👍👍👍👍

  • @kpwlek
    @kpwlek2 жыл бұрын

    Brawo etiopia

  • @asioflammeus5202
    @asioflammeus52022 жыл бұрын

    112 milionów osób (na 117) to osoby poniżej 18 roku życia? I stanowią 50 procent ludności? Proszę to poprawić. Co do samej sytuacji: jak mąż z żoną przez telefon, nigdy się nie dogadają. Rozmawiają o zaporach na Nilu od 1950+.

  • @mariuszjasinski8534
    @mariuszjasinski85342 жыл бұрын

    Super dzięki za ten świetny program

  • @marcinyyy5683
    @marcinyyy56832 жыл бұрын

    Jeszcze ten obraz z końcówki . Dobrze że coś zakrył.

  • @kristoferjakistam832
    @kristoferjakistam8322 жыл бұрын

    Witaj. Nic o tym nie wspomniałeś, ale czy to nie chińskie inwestycje powodują ten rozwój ? Nie od dziś wiadomo że Chiny pompują w Afrykę ogromne pieniądze uzależniając afrykańskie kraje od siebie.

  • @zarkadiusz7

    @zarkadiusz7

    2 жыл бұрын

    To świadomie unikanie faktów.

  • @kristoferjakistam832

    @kristoferjakistam832

    2 жыл бұрын

    @@zarkadiusz7 wydaje mi się ze raczej autor nie zrobił tego celowo. ten film to raczej jako ciekawostka o Afryce i Etiopii a nie analiza ekonomiczna tego cudu gospodarczego :)

  • @kaktu4438

    @kaktu4438

    2 жыл бұрын

    9060io⁸0⁸

  • @rspsrsps

    @rspsrsps

    2 жыл бұрын

    Jak Francuzi tylko drenowali to niech Chińczycy pokażą, że można inaczej gospodarzyć...

  • @henrykdabrowski236

    @henrykdabrowski236

    Жыл бұрын

    Etiopczycy tą tamę budują z własnych środków ponadto do wód nili błękitnego mają prawo.

  • @tatr150
    @tatr1502 жыл бұрын

    Mają w Egipcie jeszcze niewyczerpane zasoby słodkiej wody głębinowej pod pustynia, podobnie jak w sąsiedniej Libii, więc niech nie narzekają, że nie będzie czym podtrzymać upraw na terenach wyrwanych pustyni.

  • @basiaidziak3575
    @basiaidziak35752 жыл бұрын

    Ludzie zniszczą wszystko. A na końcu samych siebie.

  • @grzegorzkopczynski7604
    @grzegorzkopczynski76042 жыл бұрын

    To jest zapora. Tamy budują bobry.

  • @mikadorek1
    @mikadorek1Ай бұрын

    Brawo Etiopia!

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski6872 жыл бұрын

    Aż 7000 ryb rocznie? 😂

  • @rusarmy6354
    @rusarmy63542 жыл бұрын

  • @adamz32311
    @adamz323112 жыл бұрын

    "112 mln mieszkańców to osoby poniżej 18-tego roku życia" - coś chyba autor nie doczytał

  • @rumburak111jarvol6
    @rumburak111jarvol62 жыл бұрын

    Kolonia Chin 😂

  • @PLTommia

    @PLTommia

    2 жыл бұрын

    Życzę wszystkim byłym i obecnym koloniom żeby miały takiego kolonizatora, który inwestuje na ich terytorium... Nie musielibyśmy paczek z jedzeniem zrzucać.

  • @razjelgames6749
    @razjelgames67492 жыл бұрын

    I gdzie jest Greenpeace teraz?? Przecież w delcie Nilu żyją tysiące jak nie miliony gatunków zwierząt i roślin i jak nie będzie tam wody to wszystko wymrze. Gdzie ekolodzy?

  • @thomaskowalski2465

    @thomaskowalski2465

    2 жыл бұрын

    Ekolodzy są tam gdzie są pieniądze. Ekologia to ściema, choć sam uważam że należy dbać o przyrodę, sadze drzewa, zbieram i segreguję śmieci, w piecu palę od góry

  • @inaturalnie

    @inaturalnie

    2 жыл бұрын

    Rosja nie ma interesu, to żadna org. międzynarodowa założona przez rosyjskie służby się nie odezwie.

  • @martaniewiadomska1291

    @martaniewiadomska1291

    2 жыл бұрын

    Eee, co tam tak wielka sprawa! Biją na alarm jak chodzi o jakiegoś żuczka, kaczkę, czy innego karalucha, aby wstrzymać jakąś inwestycję.

  • @jordymike9471

    @jordymike9471

    2 жыл бұрын

    Piją colę zero przez papierową słomką

  • @martaniewiadomska1291

    @martaniewiadomska1291

    2 жыл бұрын

    @@jordymike9471👍 Papierową, lub plastikową, z oczami w ekranie komórki zasuwajacej na bateriach

  • @stanislawfaron7810
    @stanislawfaron78102 жыл бұрын

    👍

  • @tiktak9827
    @tiktak98272 жыл бұрын

    temat interesujący ale mam co pić a że oni nie będa mieli trudno.

  • @razjelgames6749
    @razjelgames67492 жыл бұрын

    Oni nigdy nie będą gotowi do rozwoju 😅

  • @hestiatrace1852

    @hestiatrace1852

    2 жыл бұрын

    A my się cofamy do średniowiecza.Nawet gospodarczo.Miala być wspaniała,nowa elektrownia a postawili dwa kominy i chuj zapał się skończył.

  • @razjelgames6749

    @razjelgames6749

    2 жыл бұрын

    @@hestiatrace1852 to niech ludzie dalej się kłócą i patrzą tylko na pis i po. Od lat ten sam front i tylko idziemy na dno bo każdy głosuje na Tuska albo kaczkę. Musimy ich obalić i wybrać kogoś innego

  • @bernardaprzybya-zaremba5252

    @bernardaprzybya-zaremba5252

    2 жыл бұрын

    @@razjelgames6749 Wszyscy już się u nas POPISali. A nie, jeszcze Konfederacja u władzy nie była! Nasza niemoc nazywa się KORUPCJA!

  • @bernardaprzybya-zaremba5252

    @bernardaprzybya-zaremba5252

    2 жыл бұрын

    Mój syn tam pracował. To biali najciężej pracowali! Powiedział im, że do Europy to się nie nadają. Odpowiedziałam, że owszem na socjal! Taka ich filozofia, zarobić na dziś!

  • @bernardaprzybya-zaremba5252

    @bernardaprzybya-zaremba5252

    2 жыл бұрын

    @@hestiatrace1852 Ta co ja UE zablokowała w ramach "zielonego ładu"?

  • @grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993
    @grzegorzbrzeczyszykiewiczo39932 жыл бұрын

    Co to jest walcowany beton?

  • @johnybravo8511
    @johnybravo85112 жыл бұрын

    Niech Egipt zacznie odsalać wodę z Morza Czerwonego i Śródziemnego bo raczej ich wojenne samoloty i rydwany konne nie dotrą do Etiopii celem zniszczenia tamy.

  • @bartoszdemski5714

    @bartoszdemski5714

    2 жыл бұрын

    Po co im słona woda? 🤔 😁

  • @darksmakosz

    @darksmakosz

    2 жыл бұрын

    @@bartoszdemski5714 Czytaj ze zrozumieniem! Johny napisał "odsalać" czyli zamienić słoną wodę w słodką czyli normalną zdatną do picia, co jest dość drogie i potrzeba dość dużo energii do tego.

  • @aisurlee5229

    @aisurlee5229

    2 жыл бұрын

    Dodam ze odsalanie wody jest tak nieskomplikowane ze nawet dla nich nie powinno byc to problemem. Żołnierze np. marynarki wojennej dostają na wyposazenie specjalne ampułki ktore ko wrzuceniu do pojemnika z wodą wchodzą w reakcję z solą i ją neutralizują .

  • @veritasaequitashonoris5119

    @veritasaequitashonoris5119

    2 жыл бұрын

    @@aisurlee5229 gdy chcesz pozyskać sól jest proste... gdy chcesz pozyskać wodę zdatną do picia już niezbyt... Ale fakt faktem, powinni pompować słoną wodę gdzie się da by mieć tanią sól i wyemitowaną dzięki temu parę wodną do atmosfery...

  • @eleoskajmanos

    @eleoskajmanos

    2 жыл бұрын

    Odsalanie na dużą skalę jest bez sensu. Jest to drogie i szkodliwe dla środowiska(co zrobić z solą pozyskaną w ten sposób, bo była by ona niczym bomba ekologiczna i wszędzie gdzie by była przetrzymywana niszczyła by środowisko)

  • @Sebastian_Zet_
    @Sebastian_Zet_2 жыл бұрын

    7 tys ryb rocznie to nie za dużo 😛

  • @ukasznowak932

    @ukasznowak932

    2 жыл бұрын

    9:10 😆 Może dla nich to dużo 😃

  • @norbertb7898

    @norbertb7898

    2 жыл бұрын

    Ryby tłuste jak swinie

  • @peterjanosik3601
    @peterjanosik36012 жыл бұрын

    Jeszcze jeden pionek na szachownicy tych co chca wojny...

  • @adriansebastian9063
    @adriansebastian90632 жыл бұрын

    Czy Etiopia to nie ten cud ekonomicznego rozwoju który jest winien chińczykom mnóstwo kasy i jak szybko sie rozwijają to za chwilę jeszcze szybciej zaczną się zwijać stając się zależnymi od kraju środka?

  • @spiterpl9133
    @spiterpl91332 жыл бұрын

    Jak sprzedaży? Wybudowali sb tamę bez rozmow i jeszcze chcą ta energię sprzedać krają poszkodowanym? Kilka samolotów kilka rakiet i roztrzaskać tą całą tamę jak się chcą tak rządzić 😅

  • @wojtekadalberth2311
    @wojtekadalberth23112 жыл бұрын

    "duży zbiornik będzie dostarczał Etiopii około 7 tysięcy ryb rocznie". To daje ok. 0,07 ryby na osobę rocznie. Żeby tylko z przejedzenia nie popękali.

  • @UWAGAnieSPIE

    @UWAGAnieSPIE

    2 жыл бұрын

    przyzwyczajenie.

  • @jackkuras7668

    @jackkuras7668

    2 жыл бұрын

    Chyba ton

  • @czarnyHiszpan
    @czarnyHiszpan2 жыл бұрын

    7 tysięcy ale ton raczej a nie sztuk

  • @hestiatrace1852

    @hestiatrace1852

    2 жыл бұрын

    Może sztuk.To też coś.Nie wiadomo ile tam ryb żyje.😜Chyba,że krokodyl to też ryba.

  • @def750_person

    @def750_person

    2 жыл бұрын

    @@hestiatrace1852 raczej ton, krokodyl to gad

  • @tointeresujace7074

    @tointeresujace7074

    2 жыл бұрын

    7000 ton:)

  • @agromaciek1447

    @agromaciek1447

    5 ай бұрын

    @@tointeresujace7074 to dalej zaleedwie 0.07 kg na osobe. 70 gram to tyle co nic

  • @zbigniewstaniszewski210
    @zbigniewstaniszewski2102 жыл бұрын

    6 dziesięciotysięcznych ryby rocznie na głowę. Smacznego.

  • @MiszczuMistrz
    @MiszczuMistrz2 жыл бұрын

    Wydaje mi się że był kolonia włoska w 20 leciu międzywojennym

  • @MiszczuMistrz

    @MiszczuMistrz

    2 жыл бұрын

    @Damian Pakuła no niestety się nie zgodzę .. bo trochę dałem sobie czasu i zgłębiałem się w temacie i w skrócie mogę powiedzieć że była kolonia od 36 do 41

  • @bernardaprzybya-zaremba5252
    @bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын

    Cała ludność to 112 milionów! Mój syn tam pracował 2 lata temu, takich dróg nie było! Droga szybkiego ruchu była jakości naszych dróg powiatowych. Pojechali nad jezioro oddalone od miasta Kombolcha o 30 km . Droga zajęła im 2 godziny(sześciopasmowka???)

  • @PLTommia

    @PLTommia

    2 жыл бұрын

    Ja też jechałem z Pcimia do Kłodzka... trzypasmówka? Jaka trzypasmówka 💁‍♂️ droga zajęła mi też 2 godziny

  • @kamcio2004
    @kamcio20042 жыл бұрын

    Afryka:nie mamy co pic Ocean obok Afryki:widzisz mnie?

  • @PLTommia

    @PLTommia

    2 жыл бұрын

    Dodaj sól do wody z kranu i zacznij ją pić, to Ci odświeży mózg💁‍♂️

  • @kamcio2004

    @kamcio2004

    2 жыл бұрын

    @@PLTommia jest takie coś jak filtr

  • @czowiekekologiczny9520

    @czowiekekologiczny9520

    2 жыл бұрын

    @@kamcio2004 to go zbuduj i im wyślij skoro to takie proste

  • @misiekmiskowski138

    @misiekmiskowski138

    2 жыл бұрын

    @@PLTommia Tobie nie odświeżyło.

  • @misiekmiskowski138

    @misiekmiskowski138

    2 жыл бұрын

    @@czowiekekologiczny9520 elo, urządzenia do odsalania wody produkują po 300 milionów metrów sześciennych wody rocznie. Na świecie pracuje kilka takich instalacji.

  • @pawes4976
    @pawes49762 жыл бұрын

    1:20 112mln to cała populacja Etiopi

  • @poland9155
    @poland91552 жыл бұрын

    Nie no bez jaj!! By brakowało prądu w kraju gdzie słońce świeci ! Fotowoltaiczne panele nie pomogą ?

  • @pieterwatson611

    @pieterwatson611

    2 жыл бұрын

    Nie. Poza tym wbrew pozorom fotowoltaice wysokie temperatury są nie na rękę, bo zmniejsza się uzysk prądu.

  • @esio8089
    @esio8089 Жыл бұрын

    nie lepiej byloby te pieniadze przeznaczyc na fotowoltaike?

  • @adamagosiajarosz910
    @adamagosiajarosz9102 жыл бұрын

    Dziwne, że nie zdecydowali się raczej na elektrownię napędzaną wiatrem czy słońcem; tych przecież na pewno mają więcej, niż wody.

  • @jimivti7919
    @jimivti79192 жыл бұрын

    Ciekawe

  • @ewasznajder2945
    @ewasznajder29452 жыл бұрын

    ,,Najlepszy,, sąsiad co na pole codziennie gnojówkę wylewa aby mu roślinki rosły, wsiada potem do samochodu i jedzie do miasta ... a ty człowieku bujaj się bo ten ma głęboko w d***e, że ty się nie godzisz na coś takiego .

  • @BM-hv6te
    @BM-hv6te2 жыл бұрын

    Czy ta gruba warstwa pomarańczowego "powietrza" nad ziemią u nich to smog z działalności urzadzeń, czy pył pustynny?

  • @renamon303

    @renamon303

    2 жыл бұрын

    TAK

  • @BM-hv6te

    @BM-hv6te

    2 жыл бұрын

    @@renamon303 to co w koncu?

  • @twkolejofil
    @twkolejofil2 жыл бұрын

    Czekam na film "Jak walcuje się beton". Przepraszam, ortografia: "???Jak Walcuje Się Beton???"

  • @dziadWSZEWIED

    @dziadWSZEWIED

    2 жыл бұрын

    już instytut kinamatografii zaocznie wyraził chęć finnsowania oraz spięcia kalmrą temtyczną i z dokumentem jak hartowała się maseczka - o dzielnych medykach walczących z panią demiią

  • @STANPAN772
    @STANPAN7726 ай бұрын

    Zaraz, zaraz...czegoś nie kumam - wynika, że ta tama będzie światowym ewenementem bo wszystką wodę z Błękitnego Nilu zmieni w prąd. Nie? No to o co Egiptowi chodzi ? Przecież woda użyta do produkcji prądu popłynie potem do Egiptu, w takiej samej ilości. Albo lektor tak czyta albo autor narracji był na haju

  • @jessemarch4528
    @jessemarch45282 жыл бұрын

    Way Tay not youse San for electrik power in Egipt,or Etiopia???

  • @amika1995
    @amika19952 жыл бұрын

    Etiopia jest pod kontrolą Chin, więc o cxym tu mowa. Niby skąd w Afryce taki skok rozwojowy?

  • @januszdefakto50

    @januszdefakto50

    2 жыл бұрын

    Nasz Duduś też parę razy jeździł do Etiopii. Może to będzie nasza pierwsza kolonia?

  • @krzysztofblack1912

    @krzysztofblack1912

    2 жыл бұрын

    Hahahhah jak my rządu nie możemy doprowadzić do ładu i dróg doprowadzić do normalnosci a ty gadasz o kolonii hahahahhahahahhah

  • @januszdefakto50

    @januszdefakto50

    2 жыл бұрын

    @@krzysztofblack1912 Już z Ukraińców zrobiliśmy chłopów pańszczyźnianych to kto wie.

  • @jannowak4900

    @jannowak4900

    2 жыл бұрын

    Chińczycy bardzo pomagają dzikiej afryce wejść do cywilizacji budują drogi, elektrownie, szkoły i uniwersytety uczą języka.

  • @amika1995

    @amika1995

    2 жыл бұрын

    @@jannowak4900 bo mają w tym interes. Nie pamiętam który, ale był jeszcze jeden kraj w Afryce gdzie najpierw budowali, a potem odbierali dług w postaci przejmowania coraz większej władzy z inwigilacją obywateli włącznie. Było też coś o wyprowadzaniu surowców mineralnych za granicę podczas gdy górnicy dostawali głodowe pensje okruchy z pańskiego stołu. I się zaczęli buntować chińczyków już tam prawie nie ma. Wszystko jest po coś. Nie ma nic za darmo. Afryka to bogaty kontynent. Tylko trzeba mieć kase by te bogactwo wydobyć

  • @ViliGiX
    @ViliGiX2 жыл бұрын

    Google pokazuje że Liczba ludności: 115 milionów (2020) to jakim cudem 112 milionów mieszkańców czyli 50 % wszystkich ma poniżej 18 lat ???

  • @radekbiedron6571
    @radekbiedron65712 жыл бұрын

    etiopie łykneły chiny bo maja surowce tyle w temacie

  • @henrykdabrowski236
    @henrykdabrowski236 Жыл бұрын

    Nareszcie lew afrykański zaczyna korzystać ze swych wód co może przyspiszyć jego rozwój.

  • @rak7335
    @rak73352 жыл бұрын

    Czyli jest szansa na sprzedaż do tego regionu dużych ilości maszyn do szycia z Radomskiego ŁUCZNIKA .....naboje kupią potem.

  • @adriannakotleszka6585

    @adriannakotleszka6585

    2 жыл бұрын

    A czy Łucznik jeszcze istnieje?

  • @cacaroto8731

    @cacaroto8731

    2 жыл бұрын

    @@adriannakotleszka6585 Istnieje

  • @staszekkubiak3358

    @staszekkubiak3358

    2 ай бұрын

    Tak? To dobrze.🙂

  • @zdzisawdardzinski7673
    @zdzisawdardzinski76732 жыл бұрын

    Po napełnieniu zbiornika ilość wody w rzece za zaporą będzie taka sama jak przed zbudowaniem zapory.

  • @siwyjaro5322
    @siwyjaro53222 жыл бұрын

    A ja mu wierzę 🥴

  • @Dawizorlo_official
    @Dawizorlo_official Жыл бұрын

    Ciekawe kto ukradł rzekę rozmyciem ukraść obraz pieniądze czy tam jakieś coś drogiego ale ze rzege

  • @makkumara
    @makkumara2 жыл бұрын

    To już chyba "Kucharek Sześć..." wyprowadziło się z Etiopii?

  • @pyskakawasaki8636
    @pyskakawasaki86362 жыл бұрын

    Hazarowie przenoszą się do Afryki i Azji. Rozumiecie ?

  • @bernardaprzybya-zaremba5252

    @bernardaprzybya-zaremba5252

    2 жыл бұрын

    Do nas już nie???

  • @czowiekekologiczny9520

    @czowiekekologiczny9520

    2 жыл бұрын

    Hazara to ty masz zamiast rozumu

  • @pyskakawasaki8636

    @pyskakawasaki8636

    2 жыл бұрын

    @@czowiekekologiczny9520 dzięki

  • @arturmularski4192

    @arturmularski4192

    2 жыл бұрын

    @@czowiekekologiczny9520 A Twój ORZEŁ nie ma KORONY!

  • @czowiekekologiczny9520

    @czowiekekologiczny9520

    2 жыл бұрын

    @@arturmularski4192 Tak. Mój orzeł nie ma korony gdyż to Orzeł Ludu Polskiego a Lud korony nie nosi. Nawet nie wiesz czemu właśnie takie godło było za PRLu. Właśnie dlatego. Bo PRL miał być państwem gdzie wszyscy ludzie są równi a dawniej korona symbolizowała monarchie czyli ustrój gdzie jedni ludzie byli wyżej a drudzy niżej

  • @jonsszafix3704
    @jonsszafix37042 жыл бұрын

    Zdania sa podzielone ,ktora jest wieksza Nil napewno jest najdluzszy.

  • @papasmerfgamer5290
    @papasmerfgamer52902 жыл бұрын

    Historia z życia wzięta jestem osobą z bogatą kartoteką która zna dużo osób z półświatka przestępczego ostatnio się dowiedziałem że zostałem wrobiony w konfidenctwo dowiedziałem się o tym jak ziomek przyjechał po kogoś na wywózkę ale nie spodziewał się że ja się okażę tą osobą mam bardzo dużo przezwisk w każdym mieście praktycznie inne nigdy nikogo nie podjebałem i nigdy nikogo nie podjebie moje ziomki jakoś są na wolności stoją za mną murem jeszcze nie siedzą na logikę prawdziwi konfidencji konfią anonimowo i policja ich chroni w ten sposób a prawdziwych przestępców mafiozów wpierdala w takie rzeczy żeby były na nich papiery i żeby ich się pozbyto na wolności albo na pudle ja nie pojechałem a teraz cała policja się mnie boi WTF miasto w którym mieszkam to Chojnice trzeba nagłaśniać takie sprawy trzeba zmienić system żebyśmy panowie od karabinów nie odpierdalali siebie nawzajem bo odpierdalamy tylko normalnych chłopaków a konfidenci donoszą anonimowo i mają ochronki policji

  • @RascalV666

    @RascalV666

    Жыл бұрын

    yapierdole uzyj czlowieku chociaz jednej kropki w tekscie a poczynisz progres

  • @martaniewiadomska1291
    @martaniewiadomska12912 жыл бұрын

    A kto z tych dobrodziejstw korzysta?!!! Bo na pewno nie Ci Którzy Umierają z Głodu...😰 A chrześcijaństwo to nie kolonia?... 🤔

  • @gyrayec

    @gyrayec

    2 жыл бұрын

    Chrześcijaństwo to wyzwolenie, poza tym jest przyjmowane dobrowolnie.

  • @PS-zj1sv
    @PS-zj1sv2 жыл бұрын

    Czy 7000 ryb zostanie rozlosowane pomiędzy wyszczepionych czy jak???

  • @tigerk-na3938
    @tigerk-na39382 жыл бұрын

    Może 7 tys ton ryb rocznie?

  • @michamicha866
    @michamicha8662 жыл бұрын

    7 tysięcy ryb rocznie? Nie kumam

  • @slawko120
    @slawko1202 жыл бұрын

    No to bedzie wojna ....

  • @chrismaczynsky6283
    @chrismaczynsky62832 ай бұрын

    7000 ryb rocznie pozwoli co 16-sto tysiącznemu obywateli skosztować rybki na Boże narodzenie. 😭😭😭

  • @zbyszekiwanowski2769
    @zbyszekiwanowski27692 жыл бұрын

    Może finansują z 500 .+ ?

  • @jacekkoczko6738
    @jacekkoczko6738Ай бұрын

    Chiny tam nie.maczajo rączek?

  • @Matt999PL
    @Matt999PL2 жыл бұрын

    Bardzo jednostronna opinia. Gosc wie niewiele o tym problemie.

  • @tegopotego7163
    @tegopotego71632 жыл бұрын

    Etiopia była kolonią Włoską. Po wkroczeniu ddo ich państwa włoskich wojsk przed rozpoczęciem 2 wojny światowej

  • @inzynierbieda756
    @inzynierbieda7562 жыл бұрын

    Ten kanal to prawdziwy problem utuba..

  • @piotrstachowiak8213
    @piotrstachowiak82132 жыл бұрын

    Chyba tyle błędów to tylko w szkole na tvp popełniali.

  • @janmalak4893

    @janmalak4893

    5 ай бұрын

    NeoTVP chciałeś powiedzieć!😅

  • @SlavianPL
    @SlavianPL2 жыл бұрын

    Etiopia to kondominium Chin

  • @grzegorzkuras1528
    @grzegorzkuras15282 жыл бұрын

    #To Interesujące; Dodałby, iż w Polsce jedna z elektrowni wodnych (chyba największa w Europie), o takiej samej mocy, jak w Etiopii, co stawia nas na czele urządzeń zgodnych z "eko ładu", w UE (elektrownie atomowe pełnowymiarowe, produkują promieniotwórcze odpady i zanieczyszczają wodę). :) Pozdrawiam.

  • @dziadWSZEWIED

    @dziadWSZEWIED

    2 жыл бұрын

    tyko że lektrownie wodne nie są eko ;) hahhahahahah ale byd.. znaczy lut tak mniema , vox populi vox dei

  • @grzegorzkuras1528

    @grzegorzkuras1528

    2 жыл бұрын

    ​@@dziadWSZEWIED W tak szerokim pojęciu, jak rozumiem przyjmujesz eko, to pozostaje ciepło drugiego człowieka :). Przy skrajnym rozumieniu eko, nie ma takiego źródła zasilania, które by nie wpływało na otoczenie. Produkcja i utylizacja urządzeń powszechnie akceptowalnych jako technologia EKO jest środowisku nieobojętna i przyjmując proporcjonalne wytwarzanie energii bardziej negatywnie wpływa na środowisko (Przykład paneli słonecznych i samochodów z napędem elektrycznym. Do momentu, kiedy ludzie nie nauczą się gromadzić w długim, przynajmniej rocznym, okresie energii z tych urządzeń, a koszt utylizacji akumulatorów i zanieczyszczenie środowiska nie zostanie rozwiązanie to dwutlenek węgla, jest czystszą i stabilniejszą formą pozyskiwania energii np. po przez technologię gazowania na dużych głębokościach). Dwutlenek węgla jest gazem, związkiem bez którego rządne drzewo nie wyrośnie. Natomiast metan powstający ze spalania gazu jest szkodliwy dla np. ludzi. Warto pomyśleć z czego, zbudowane akumulatory i co się z nimi dzieje po 5 latach eksploatacji, kiedy muszą być wymienione na nowe. Do tej pory były to małe pudełka, a teraz pomyślcie sobie, że taki akumulator stanowi kilkunastocentymetrową podłogę samochodu. To czym Was straszą, czyli efektem cieplarnianym jest gł. spowodowane parą wodną, która stanowi gł. i największą przyczynę efektu cieplarnianego. Czy w kolejnym etapie EKO Unia będzie usuwać wodę z planety Ziemia? ;D Jak już w/g nowego ładu klimatycznego pozostaną elektrownie atomowe i wiatraki z panelami to uważacie, że nie mają one wpływu na środowisko? Grze składowane, odpady radioaktywne z elektrowni, z którymi do tej pory nie wiadomo co zrobić? Czy stal produkowana w Azji nie zanieczyszcza powietrza, którym oddychają ludzie w Europie? Czy obejdziecie się bez plastiku, elektroniki i innych produktów cywilizacji, które głównie zanieczyszczają środowisko? No i na koniec, czy ekologiczne drewniane kile wystarczą na nie ekologiczne chińskie czołgi? ;D Myślenie nie boli i jest ekologiczne, choć z punku niektórych osób i ten ślad węglowy powinno się usunąć.

  • @mr.trybson
    @mr.trybson Жыл бұрын

    Już wiem czemu będą się tłuc .

  • @thurisazx
    @thurisazx2 жыл бұрын

    błąd na błędzie . Etiopia ma ok 115 mln mieszkańców w ogóle, dalej nie chce mi się prostowac

  • @wojtekzgorzowa8673
    @wojtekzgorzowa86732 жыл бұрын

    Dużo pojęć statystycznych, które nie są w stanie opisać przyrodę. Konflikt bo biją się kto bardziej wykorzysta przyrodę. Ciekawe czy autor świadomy czy tylko oglądalność trzaska?

  • @uzuma2625

    @uzuma2625

    2 жыл бұрын

    To samo można powiedzieć zapewne o miejscowości w której mieszkasz, która kolejne tereny zapewne przekrztalca na grunty budowlane z powodu bumu który jest od paru lat

  • @Hitr-yq6el
    @Hitr-yq6el2 жыл бұрын

    Człowiek WSZYSTKO zniszczy!

  • @jankowalski2234
    @jankowalski22342 жыл бұрын

    Egipt zbulwersowany ale czy ma rację? Może powinni sie zastanowić nad swoja polityką rozmnażania sie jak króliki? W 1976 było ich tyle co nas, a obecnie jest już 3 razy więcej niż nas.

  • @abelsan1
    @abelsan12 жыл бұрын

    7000 ryb rocznie?

  • @dshr0182
    @dshr01822 жыл бұрын

    570m3 na 1 mieszkańca to 47,5m3 miesięcznie. 1 mieszkaniec w Polsce zużywa 1-1,5m3 przez 30 dni.

  • @dshr0182

    @dshr0182

    2 жыл бұрын

    @@technics6215 Dobrze się czujesz? Czy pijany byłeś jak to pisałeś?

  • @steelmarillion
    @steelmarillion2 жыл бұрын

    Jak to nie była niczyją kolonią? A Włochy? Co macie na myśli mówiąc że nie są zdolni do normalnego rozwoju? Jak na początku filmu gadaliście jak to Etiopia się wspaniale rozwija i jakie mają nowoczesne metro

  • @pieterwatson611

    @pieterwatson611

    2 жыл бұрын

    To nie metro, tylko szybki tramwaj. Poza tym to stolica z 4+ milionami mieszkańców, więc to nie jest nic szczególnego. Włochy podbiły Etiopię, ale kolonią włoską nie była.

  • @gyrayec
    @gyrayec2 жыл бұрын

    Nie za bardzo rozumiem pretensji Egiptu. Przecież woda, po przejściu przez turbiny, płynie dalej, nigdzie nie znika. Chyba, że będzie wykorzystywana do nawodnień.

  • @jankowal1393

    @jankowal1393

    2 жыл бұрын

    Wystarczy policzyć . 47 mln m3 wody rocznie przeplywa Nilem . Pojemność zbiornika 70 mln m3 , czas napełniania 3 lata . Teraz 70:3= 23,33 mln m3 wody płynącej Nilem mniej a to stanowi połowę rocznego przepływu . Nie dziwota zatem że Egipt boi się takiego obrotu sprawy .

  • @zdzisawdardzinski7673

    @zdzisawdardzinski7673

    2 жыл бұрын

    @@jankowal1393 Pojemność zbiornika to ponoć 70 km 3, a więc nie 70 mln, tylko 70mld m3.Przy takim przepływie wody w Nilu jaki podajesz napełnianie trwało by 3000 lat. Gdzieś jest tu błąd, chyba w pojemności zbiornika

  • @jankowal1393

    @jankowal1393

    2 жыл бұрын

    @@zdzisawdardzinski7673 Zgadza się , jest błąd w moich wyliczeniach . Nie miliony lecz miliardy m3 , lub też 74 km3 pojemności zbiornika do 47km3 rocznego przepływu .

  • @zestawsuperplus9803

    @zestawsuperplus9803

    2 жыл бұрын

    Chodzi o to, że proces napełniania oznacza całkowite zaślepienie kanałów obejściowych oraz zamknięcie przelewów do zrzutu nadwyżek oraz awaryjnego. Rzeka przez ten okres przestaje płynąć, robi się jezioro a za tamą następuje jej zawrócenie. Oczywiście proces ten można spowolnić używając przelewów do zrzutów awaryjnych otwartych w odpowiedniej ilości by rzeka mogła płynąć. Gospodarka wodna Egiptu balansuje na krawędzi neutralności wodnej. Obniżenie poziomu Nilu a zanim zmniejszenie prędkości przepływu może spowodować, że morze zacznie wdzierać się do delty Nilu co spowoduje katastrofę rolniczą i ekologiczną. Druga też sprawa zbiornik Nassera techniczna i hydrologiczna porażka. Zaleta jego jest taka, że generuje energię elektryczną. Przepływ wody przez zaporę jest regulowany tak by utrzymać lustro wody z pewną rezerwą na poziomie umożliwiającym pracę turbin z pełną mocą. Zwykle jest tak, że pora deszczowa zmusza do zrzutów wody, a pora sucha do jej gromadzenia, co w skrajnym przypadku oznacza ograniczenie produkcji energii elektrycznej. Dlatego moc hydroelektrowni jest ściśle powiązania ze średnim przepływem wody a użycie generatorów aktualne do bieżącego naboru wody na tamie by utrzymać jej stały poziom. Przykładem tego jak bardzo może być niewydajna elektrownia wodna po środku pustyni jest chyba wszystkim znana zapora Hoovera. Aktualnie wytwarza zaledwie 1/3 możliwej mocy wytwórczej. W USA trwają największe susze od lat co spowodowało spadek wody w jeziorze Mead o ok. 30m jak nie więcej. Przepływ wody musi być tak czy inaczej, ponieważ rzeka Kolorado jest wysoce uregulowana przez najeżenie jej zaporami prądotwórczymi. Jako ciekawostkę dodam, że proces napełniania zbiornika Mead i zawrócenia rzeki trwał ponad 6 lat. Zamienienie na 6 lat rzeki w jezioro spowodowało zagładę wielu roślin i zwierząt.

  • @krychawola6656
    @krychawola66562 жыл бұрын

    Cud gospodarczy dla kogo a slamsy

  • @Felixoss
    @Felixoss2 жыл бұрын

    Będą mieć 7000 ryb :DDD

  • @pieterwatson611

    @pieterwatson611

    2 жыл бұрын

    Lepszy rydz niż nic :p

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita2 жыл бұрын

    Spuszczanie wody do morza powinno być zakazane, a próby obejścia zakazu karane śmiercią poprzez powieszenie!

  • @bernardaprzybya-zaremba5252

    @bernardaprzybya-zaremba5252

    2 жыл бұрын

    Rzeki same się "spuszczają " do morza nie pytając o pozwolenie 🤣🤣🤣

  • @ArturZagaj-Izraelita

    @ArturZagaj-Izraelita

    2 жыл бұрын

    @@bernardaprzybya-zaremba5252 Zazwyczaj człowiek może niewielkim nakładem pracy im to uniemożliwić.

  • @Pedro_slaw
    @Pedro_slaw2 жыл бұрын

    9:10 "Siedem tys. ryb rocznie"? :) To ja mam więcej w ogródkowym bajorze.