Nešvar č.1 - Měření ochranného obvodu multimetrem

Ғылым және технология

Názorně ukážu proč je to špatně a popíšu náhradní způsob měření

Пікірлер: 76

  • @marekquarda8023
    @marekquarda802318 күн бұрын

    Klasika, dnes je každý elektrikář, vzdělání je k smíchu, a ve finále lítají baráky do povětří, či se volají hasiči. 🤣Když pak takovému youtuberovi napíšete výhradu tak jste hejtr, něco si kopenzujete ... a pak .. Quarda ruší odběr. A že už jsem takových zažil .... 🙂 Díky moc za video, přeji hezký den.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Bohužel mám podobnou zkušenost. Naštěstí jsem nebyl sám a tvůrce se chytil za nos

  • @jiri1385

    @jiri1385

    16 күн бұрын

    Už si zrušil hodně odběratelů a téměř všechna videa.....

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera18 күн бұрын

    Veľmi pekné a poučné video. Takéto vedomosti robia odborníka. Ďakujem.

  • @miroslavkoubek6827

    @miroslavkoubek6827

    18 күн бұрын

    A právě dle zákona 250/2021 Sb. se do elektřiny nikdo jiný než odborníci hrabat nemá.

  • @marekquarda8023

    @marekquarda8023

    18 күн бұрын

    @@miroslavkoubek6827 ... Docela by mě zajímalo jakou vyhlášku mají někteří natáčeči videí ... 🤣Zejména k faktu, že nemají vzdělání elektro.

  • @jirikborsukzabransky

    @jirikborsukzabransky

    18 күн бұрын

    @@marekquarda8023 Žádnou, osoba poučená 🙂

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Díky za pochvalu

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg18 күн бұрын

    Perfektné skúsenosti. A super ukážka ako na to aj keď nemáš špeciálne vybavenie.👍

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Díky za pochvalu

  • @pavelmartinek5788
    @pavelmartinek578818 күн бұрын

    Zdravým mistra tohle je přesná demonstrace toho kde dělá většina elektrikářů chybu,slepě věří digitálním multimetrům,v obvodech u aut sem se s tím setkal mnohokrát :-) kdybych dostal pětikorunu pokaždé když mi někdo řek ono je tam napětí a žárovka přesto nesvítí jak je to možné ?? tak je ze mě dneska milionář :-) dnes je bohužel blbá doba že i na učilištích je učí z různýma digitálníma potvorama ale obyčejnou žárovkovou zkoušečku už nikdo nezná,ale už sem se setkal z obvody co udržely i 2 ampéry a až pak selhaly, těchle videj by mělo bejt mnohem víc aby technici nedělali pořád dokola stejné chyby

  • @miroslavkoubek6827

    @miroslavkoubek6827

    18 күн бұрын

    Opravdový technik takhle hloupé chyby nedělá, ostatní jsou blby kteří by měli jít dělat jinou profesi, než ublíží sobě nebo nedej bůh někomu jinému!!!

  • @pavelmartinek5788

    @pavelmartinek5788

    18 күн бұрын

    @@miroslavkoubek6827 tyhle chyby dělá skoro každý v mém okolí třeba takový nešvar měřt pípákem pojistky v obvodu auta tohle snad dělaj úplně všichni přitom je to totální blbost lidi sou nepoučitelný

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    17 күн бұрын

    No digitální potvory jsou skvělý vynález. Chyba je v lidech ne ve strojích

  • @pavelmartinek5788

    @pavelmartinek5788

    16 күн бұрын

    @@CoMiPrisloZCiny to jsi řekl hezky 👍je to tak když člověk neví jak to má správně použít může to být sebe chytřejší a přesto je to k prdu :-)

  • @Edisson.

    @Edisson.

    7 күн бұрын

    Žárovkovou zkoušečku sice znám, ale v nových autech ji v podstatě nepoužívám a vyrobil jsem si vlastní elektronickou - ono použít žárovkovou zkoušečku (klidně i H4 se dvěma dráty) se dá, ale je potřeba vědět kde. Zatížit okruh ve kterém tečou jednotky mA, nebo dokonce uA žárovkovou zkoušečkou s odběrem desítek mA až několika A v případě té H4 může znamenat popravu jednotky která okruh napájí. Jak už zde bylo zmíněno "Digitální potvory jsou skvělý vynález" je jen potřeba vědět kdy a jak je používat a to je to co někteří technici neumí. Hezký den 🙂Tom

  • @martinklimt9336
    @martinklimt933617 күн бұрын

    Zdravim, tak to bylo opravdu zajimave video tyto temata budou urcite zajimave a sledovane. Uz se tesim.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    17 күн бұрын

    Díky za pochvalu

  • @vlakyotrokovice
    @vlakyotrokovice18 күн бұрын

    Pěkné a poučné, díky Karel👍👍

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Díky moc

  • @flodurkeng
    @flodurkeng18 күн бұрын

    Plus odpor přívodů od zdroje 😉

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Ano

  • @antiamperak
    @antiamperak18 күн бұрын

    Dobrá vychytávka 😉 já mám Secutest ale nechci ho pořád tahat tohle mě nenapadlo.. díky a těším se na další Nešvar 😊

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Díky za pochvalu. Mám další nešvar připravený, ale k tomu bych musel pustit short video jiného autora a nevím jak moc je to v souladu s pravidly YT

  • @antiamperak

    @antiamperak

    18 күн бұрын

    ​​@@CoMiPrisloZCiny to jejich fair use je taková slovní hádka, za mě by s tím neměl být problém jak fungují reakční kanály které používají video jiného autora, nikdy to video nepustí v jednom kuse ale pouze útržky a to u short bude složitější. Maximálně ti to video YT odstraní když dostanou stížnosti na porušení.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    @@antiamperak Máš pravdu. Nejhorší smrt je z vyděšení. Maximálně mi stopnou kanál :)))

  • @antiamperak

    @antiamperak

    18 күн бұрын

    @@CoMiPrisloZCiny V podmínkách píší že bude video odstraněno, když tě zruší tak je zavalíme protesty 🤣🤣🤣

  • @marekquarda8023

    @marekquarda8023

    18 күн бұрын

    ​@@CoMiPrisloZCiny Já bych to tak nehrotil. Pokud to není cílený "Hejt" tak se neděje nic. Reakcí na někoho je plný youtube.

  • @tonogtube
    @tonogtube18 күн бұрын

    Videl som maníka ako sa pokúšal multimetrom merať odpor uzemnenia bleskozvodu, takže ma už asi nič neprekvapí. Inak súhlas 👍 Zariadenie považujem za opravené a pripravené na odovzdanie zákazníkovi až po zmeraní izolačného stavu a odporu ochranného vodiče. Tie prístroje už dnes nestoja milión a niekomu môžu zachrániť aj život.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    A co naměřil ? :))

  • @Edisson.
    @Edisson.7 күн бұрын

    Ahoj Fando, perfektní ukázka měření hodna mistra svého oboru, tady si trefil hřebík na hlavičku na 99% to jedno % je za neodpočítání odporu vodičů , svorek a topné pájecí desky vzhůru nohama 😂 Já sice revizní přístroj vlastním (sice starší k revizím už nepoužitelný), ale třeba kontakty relé, nebo vodivostní spojení testuji obdobným způsobem, jen k tomu zdroji navíc přidám elektronickou zátěž - to mi totiž umožní zatížit testovaný obvod, nebo kontakt relé při nominálním proudovém zatížení až do 60A a navíc čtyř vodičově, takže odpadá odpočet ztráty na měřících vodičích a přípojných svorkách. Krásný den a mnoho takovýchto informativních videí přeje 🙂 Tom

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    7 күн бұрын

    Díky moc Fanda

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider18 күн бұрын

    Já do toho nechci úplně rejt, protože měřit to tím zdrojem je prostě lepší než tím multimetrem, ale obávám se, že s tím zdrojem to taky není úplně správně. Teď budu tiše předpokládat, že se má měřit odpor, nikoliv impedance, u které bychom zase řešili kmitočet. Pokud pustím konstantní známý DC proud ze stimulujícího zdroje přes DUT a budu měřit napětí na DUT, potom toto napětí není dáno prostým úbytkem na odporu DUT (který měříme), avšak je navýšeno o nějaké ty rušivé složky, jako je kupříkladu termoelektrický jev na styku dvou různých ploch, chemické články vznikající na stykování ploch a současně úbytek na odporu DUT vznikající z externích rušivých proudů, které mohou v mnoha případech součástí funkcionality DUT (například korozní ochrana obětovanou anodou), no a v neposlední řadě tu máme DC offset vlastního měřicího systému. Problém je, že jak rušivá napětí, tak rušivé proudy, mají svoji polaritu, tudíž svým vlivem mohou změřené napětí zvýšit i snížit, to se odvíjí od jejich polarizace vzhledem k měřicímu proudu, no a zvýšení/snížení napětí v tomto případě znamená zvýšení/snížení indikovaného odporu, přičemž v našem konkrétním případě je problematické především jeho snížení. Upřímně, nevím jak toto řeší Revex (tu věc prostě zevnitř neznám), ale moje historická Norma GO-MAT ten problém řeší tak, že odpor měří stejnosměrně, avšak provádí dvě měření mezi kterými komutuje stimulující zdroj proudu, indikuje potom vyšší změřenou hodnotu (tu zbývající lze vyvolat). (Nepředpokládám, že by to ten Revex dělal výrazně jinak, ten problém reálně existuje a toto je prostě nejsnadnější řešení.) S tím zdrojem jde pochopitelně udělat totéž a je to nejsnadnější řešení v případě, že není z konstrukce DUT zřejmé, že k výskytu nějakých stejnosměrných rušivých složek jednoduše nemůže dojít, případně že jsou vzhledem k měřeným hodnotám zanedbatelné. Mimochodem, ono i při měření velkých odporů multimetrem není od věci sondy multimetru komutovat a udělat dvě měření. Odchytají se tím vlivy externích zdrojů (jako jsou třeba částečně nabité kondenzátory), případně vlivy nelineárních prvků, jako jsou kupříkladu diody. …a fakt by mě zajímalo jestli ten Revex též komutuje, nebo ne. Mimochodem, ony tady ty revizácké „kombajny“ jsou velice zajímavá zařízení a je v tom nemálo poměrně chytrých řešení složitých problémů.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Dobrý den. Izolační odpor komutuje a do karty spotřebiče pak napíšu menší hodnotu. U měření přechodových odporů si nejsem jistý. Zjistím zítra. Revex 51 to neumí. Měřit přechoďak zdrojem není úplně správně. Správné je použít kalibrovaný přístroj. Ale vzhledem k ceně přístroje a ceně pravidelné kalibrace má revizní přístroj jen ten kdo se tím živí.

  • @frantisekhrabovsky7362
    @frantisekhrabovsky736218 күн бұрын

    Ahoj Fando, poučné video. Nejsem elektrikář, ale od doby co mě nafackovala stará vrtačka....tak mi toto měření ukázal jeden elektrikář a od té doby používám při každé kontrole zdroj a né multimer 😊

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Nafackovala vrtačka. Vrtačka v třídě ochrany I je už hodně fousatá záležitost.

  • @frantisekhrabovsky7362

    @frantisekhrabovsky7362

    18 күн бұрын

    ​@@CoMiPrisloZCinybohužel, babička hliníková

  • @NikiBretschneider

    @NikiBretschneider

    18 күн бұрын

    @@CoMiPrisloZCiny Vrtačka ve třídě I. je naprosto běžná věc. Vrtačky máme nejen ruční (ve smyslu držené v ruce). Kdo kdy viděl sloupovku v třídě II.? Netvrdím, že to neexistuje, ale definitivně to není běžné.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    @@NikiBretschneider Stojanovky. Tak na tuto kategorii jsem úplně zapoměl

  • @karelventil2647
    @karelventil264716 күн бұрын

    Náhodou, povolené šroubky u žehličky jsem odhalil i tím multimetrem. Původně ukazoval i 6 ohm! Ale jo, souhlasím.

  • @kamilhorvat8290
    @kamilhorvat829018 күн бұрын

    Nerozumím vysvětlení, proč multimetr nedokáže správně změřit ochranný obvod. Přece ohmův zákon platí pro malé i velké proudech. Jediné co mi napadlo je že by se přechodový odpor ohřát a tím změnit vodivost. Ale nejspíš to bude něčím jiným, protože ohřátí přechoďáku se neprojeví okamžitě, nybrž až po pár sekundách.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Dobrý den Kamile. Nevím jak to napsat aby z toho nebyl román. Zkusím něco vymyslet. Jinak Ohmův zákon platí jak pro malé tak velké odpory a ohřev na prechoďáku s tím nic nemá. Je to o metodice jak multimetr měří odpor

  • @cpbbt

    @cpbbt

    18 күн бұрын

    Taky mi to není jasné.

  • @kamilhorvat8290

    @kamilhorvat8290

    18 күн бұрын

    @@CoMiPrisloZCiny A nebude to třeba tím, že si při měření pohnul s tou topnou destičkou, čímž se se samozřejmě změnila poloha vodičů na špatně přišroubovaném uzeměni a tím pádem i přechodový odpor?

  • @NikiBretschneider

    @NikiBretschneider

    18 күн бұрын

    Menší proud při stejném odporu znamená menší napětí, 1000× menší proud znamená 1000× menší napětí atd. Takže při nějakých stovkách mΩ, máme rázem z řádově stovek mV (při měření zdrojem) stovky μV (při měření multimetrem), což je pro ruční multimetr dost velký problém. Svět extrémně nízkých napětí je zvláštní, nicméně podstatné je, že je velký problém je nějak přesněji měřit, zvláště jde-li o napětí stejnosměrná. Z toho se odvíjí chyba měřicího přístroje odvozená z rozsahu. Jinými slovy, existuje zde určitý minimální odpor, který multimetr dokáže s rozumnou přesností změřit (chyba měření je alespoň o řád menší než měřená hodnota). Běžný multimetr má chybu měření u odporu řádově v tisících ppm, což při 200Ω rozsahu znamená, že minimální měřitelný odpor se pohybuje někde mezi jednotkami až nízkými desítkami Ω (aby byla chyba řekněme do desetiny měřené hodnoty). Při měření onoho pospojení se odpor pohybuje řárově ve stovkách až desítkách mΩ, čili je výrazně menší než chyba měřicího přístroje, tudíž je naměřená hodnota nevypovídající. Každý měřicí přístroj z podstaty své funkce vnáší do měření určitou chybu, tudíž součástí každého měření by mělo být stanovení jeho chyby…alespoň řádově. To bohatě stačí k tomu, aby se člověk vyhnul měřením vyloženě nesmyslným.

  • @kamilhorvat8290

    @kamilhorvat8290

    17 күн бұрын

    ​@@NikiBretschneider K přesnosti měření: v manuálu udávaná chyba měření odporu je 0,5%+10 digitů. Možná se pletu, ale zatím žiju v dojmu, že ty procenta se vztahujou k naměřené hodnotě. Takže pokud mi multimetr změří přesně 1 ohm, chyba měření při rozsahu 200 Ohmu je 0,5%+10 digitů=1*0.5%+10*0.01=0.105 Ohmu . Proto si myslím, že i na běžných multimetrech je možné vcelku přesně měřit i malé odpory. Nicméně tu chybu měření považuju za systematickou. Pokud provádím relativní měření, chyby by se měly navzájem odečíst a výsledná chyba měření by měla být pouze 0,5% + 2 digity.

  • @Zek205
    @Zek20517 күн бұрын

    To povoleni sroubu muze zpusobit dost skody. Napeti tam je, mobil nenabiji.. Tak se prida napeti a najednou je po mobilu...

  • @jankelbich4605
    @jankelbich460510 күн бұрын

    Vzhledemk účelu ochranného vodiče bych to chtěl vidět měřit při 4 kA.

  • @spac1565
    @spac156518 күн бұрын

    Dobrý den Fando. Velice poučné video. Jenom jedná výtka. Jak se na zdroji objevil úbytek napětí, tak v něm byl započítaný jak úbytek napětí na PE vodiči, tak na vodičích ke zdroji. Takže odpor PE vodiče bude v realitě o trochu nižší, než vámi vypočtený.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Zcela s Vámi souhlasím. V tomto případě se jednalo o 80mOhm.

  • @manas972
    @manas97218 күн бұрын

    Tohle jsem zrovna minulí týden jednomu kudo vysvětloval a nevím jestli mě pochopil. Pro jistotu mu pošlu odkaz na toto video.

  • @domacidomaci7368
    @domacidomaci736815 күн бұрын

    nesvar je to ze neni posledni dobou nic z ciny :-)

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    15 күн бұрын

    Už to stříham a přemýšlím jak to udělat aby z toho nebyl celovečerní film :)

  • @biggeorge191
    @biggeorge19116 күн бұрын

    Takže přechoďák je nelineární. Zpřesnit by se to dalo čtyřbodovou metodou, ale asi je to zbytečné.

  • @vendyss1960
    @vendyss196018 күн бұрын

    no jasně ale na tištákách tak velký proud někdy nejde 🤣

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Pokud je ochranný obvod vedený cestou na plošném spoji tak si nic jiného než přepáleni nezaslouží. Stejně by zkrat nepřežil. :)

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac943115 күн бұрын

    Otázkou je k čemu by pak byli revizní technici, pokud by to samé uměl elektrikář, co neumí ani vzorečky, protože v učilišti spal. Základní myšlenka je že odbornou práci má dělat k tomu vzdělaný člověk. To že se měří úbytky napětí tedy jinak řečeno přechodové a jmenovité odpory patřičným proudem to má vědět revizní technik a elektrikář si ho má pozvat.

  • @vladimirmrva599
    @vladimirmrva59918 күн бұрын

    Máte rozmazaný obraz, treba ho doostriť!

  • @rm6857

    @rm6857

    17 күн бұрын

    Ja to mam ostre, jen asi natáčí něčím, co má nízkou hloubku ostrosti(shallow depth of field), asi zrcadlovka nebo lepší foťák.

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    17 күн бұрын

    @@rm6857 iPhone 15

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory.18 күн бұрын

    Správně

  • @tygrikslan
    @tygrikslan18 күн бұрын

    Já nevím, zda je to výtka na nějakého konkrétního youtubera a v zásadě s videem souhlasím... ale ono mnohdy opravdu jde o to, zda číňan vůbec ochranný vodič přivedl např na kryt stroje, ne o revizi. Pokud si vezmu klasický multimetr a ani jim nedokážu propípnout PE na kovový kryt, tak zbystřím okamžitě. Já třeba impedanci obvodu PE dokážu měřit, ale ani já nemám pořád na stole takový měřák, na "základní ohledání".

  • @CoMiPrisloZCiny

    @CoMiPrisloZCiny

    18 күн бұрын

    Číňan rád do ochranného obvodu řadí i cesty na plošném spoji. Tady platí rozebrat a podívat se jak to spáchal.

  • @joejog9682
    @joejog96826 күн бұрын

    ještě jedna malá technická poznámka. Předpokládám, že ten chladič je eloxovaný a tudíž by mezi očkem a chladičem měla být vějířovitá podložka, aby se trochu "zařízla" zkrze ten elox, protože ten elox není dobrý vodič. Navíc je tam mezi očkem a chladičem obyčejná podložka, která do toho zanáší další přechodový odpor. A další nedokonalost vidím v tom, že ochranný vodič je přes tu čokoládu taky přerušený, správnější je to připojit napřímo 🙂, ale chápu, že to byla jen ukázka.

  • @RGPinger
    @RGPinger17 күн бұрын

    pyco postak musi byt ze tento kupuje dopici 40 veci denne

  • @biggeorge191

    @biggeorge191

    15 күн бұрын

    J.Bevam

Келесі