Narkolepsja. Gdy sen staje się przekleństwem

Niekontrolowanych napadów senności, które u osoby z narkolepsją kończą się często drzemką, w ciągu dnia może być nawet kilkanaście. W leczeniu tej choroby stosuje się z jednej strony oddziaływania pozafarmakologiczne, czyli planuje się z pacjentem różnego rodzaju aktywności, które odsuną fale senności. Z drugiej strony dostępna jest farmakoterapia, jest leczenie objawowe. Osobno trzeba jednak leczyć narkolepsję, a osobno katapleksję. Dopiero niedawno pojawił się lek, który jest skuteczny i w narkolepsji, i katapleksji.
Narkolepsja to choroba neurologiczna, charakteryzującą się napadową sennością powodującą drzemki w ciągu dnia, halucynacje i paraliż przysenny. Może występować razem z katapleksją, która dodatkowo powoduje krótkie epizody utraty lub osłabienia napięcia mięśni przy zachowaniu świadomości. - To osłabienie mięśni spowodowane jest często chwilową emocją, rozbawieniem, ekscytacją, zaskoczeniem. Ten objaw trwa kilka, kilkanaście sekund. Chyba że powód tej emocji trwa, gdy na przykład ktoś ciągle rozśmiesza osobę z katapleksją - mówi dr Aleksandra Wierzbicka. Jak dodaje, katapleksja mylona jest często z napadem padaczkowym.
Szacuje się, że w Polsce żyje obecnie ponad 500 osób ze zdiagnozowaną narkolepsją lub narkolepsją z katapleksją.
O leczeniu narkolepsji w podcaście CowZdrowiu.pl rozmawiamy z dr Aleksandrą Wierzbicką z Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Spis treści:
00:00 Wprowadzenie
00:32 Co to jest narkolepsja i katapleksja?
03:45 Dlaczego komórki nerwowe wymierają?
05:35 Czy drzemki w narkolepsji dają wypoczynek?
07:10 Działania poza farmakologiczne
09:10 Stadia snu u osób z narkolepsją i u osoby zdrowej
10:57 Senność w ciągu dnia u zdrowej osoby
14:08 Farmakoterapia
16:37 Co jeszcze poza lekami - terapie przyszłości
18:43 Rola snu w życiu człowieka
21:45 Zakończenie

Пікірлер