Naprawa błędów w kotłowni z pompą ciepła, kotłem gazowym i buforem

Ғылым және технология

Witajcie na kolejnym filmie!
Tym razem poprawiamy błędy w (nie naszej) kotłowni z pompą ciepła, kotłem gazowym, buforem i zasobnikiem. Pompa ma współpracować razem z kotłem gazowy. Instalacja mieszana: grzejniki + podłogówka. Montaż pompy ciepła i taki układ kotłowni wykonywała inna firma.
A jak pracują Wasze pompy ciepła?
Chcesz żebyśmy wykonali instalację u Ciebie?
☎️ 790-322-321
📧 btinstal@gmail.com
Zobacz nasze realizacje na / btinstal
0:00 Wstęp i omówienie problemu
1:15 Proponowane rozwiązanie / zakres prac
2:23 Kocioł gazowy już uruchomiony
2:50 Przeróbka pompa ciepła - bufor
4:51 Kolejny babol
5:19 Ponowne uruchomienie pompy ciepła
7:07 Mała wężownica w zasobniku / przeróbki instalacji
8:33 Praca pompy po przeróbce
11:09 Update po 2 tygodniach
14:59 Omówienie schematów kotłowni

Пікірлер: 150

  • @bargoo8284
    @bargoo82846 ай бұрын

    Fachowa robota 👍

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Dzięki!

  • @AWW78
    @AWW783 ай бұрын

    Przy małych prostych instalacjach, w mniejszych budynkach (do około 150-180m2) jest ok. To co przedstawiasz. Często budynki są większe, gdzie po stronie instalacji muszą być większe pompy niż te w kotle gazowym i pompie ciepła, a bufor służy jako sprzęgło hydrauliczne. Wtedy zasada podobna, chociaż schemat wygląda troszkę inaczej.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    2 ай бұрын

    Jak najbardziej zgoda. Wszystko działa dobrze w ten sposób dopóki pompa obiegowa w pompie daje radę. Ale robiliśmy budynki 300-400m2, 100% podłogówki i wszystko śmiga w podobnym układzie.

  • @janwedrowniczek9442
    @janwedrowniczek94426 ай бұрын

    Materiał super nakręcony zwłaszcza plus za pokazanie schematów podłączenia. Sam dokonałem podłączenia równolegle z piecem gazowym jako awaryjny (za buforem) prostą PC Haiera 8kw monoblok. Ogrzewanie podłogowe + bufor 60l do chłodzenia (latem klimakonwektor) lub defrostu . Wszystko działa ok jak dla mnie . Przy -2C na zewnątrz 37kWh na ogrzewanie +CWU 2osoby , na gazie wcześniej zużycie dzienne 12-14m3 gazu. Układ cały opomiarowany w termometry ale nie ma ciepłomierza dlatego nie wiem jakie COP? Zazdroszczę że udało się uzyskać się wam deltę 6st C (nie Kelwina). Moja różnica to 3C. czy można coś jeszcze poprawić . Pozdrawiam

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Dzięki. Chyba niezły wynik w porównaniu do gazu. Bez ciepłomierza można jedynie szacować COP, ale czy to jest aż takie istotne? Jeśli wiemy jak czytać parametry pracy pompa, to dużo wiadomo czy jest dobrze czy źle. A poza tym zawsze można zmienić jakieś ustawienie i poobserwować licznik energii. Odnośnie delty, to akurat różnicę temperatur powinno się podawać w Kelwinach zawsze. A to dlatego, że stopnie Celsjusza, to pewna konkretna temperatura na termometrze. 3 stopnie delty to troszkę mało, albo pompki obiegowe wolniej, albo coś przepuszcza za dużo wody bez zabrania ciepła.

  • @ramboszczak
    @ramboszczak6 ай бұрын

    Dziękuję Panu za film. Niebawem będę przerabiał taką instalację. Także uważam, że bufor w szeregu na powrocie z zaworem przebiciowym ma więcej zalet niż podłączenie równoległe. Mam zapytanie odnośnie tej instalacji. Rozumiem, że na zasilaniu PC i kotła gazowego są zawory zwrotne tak? A czy zasilanie z kotła gazowego i zasilanie z PC są spięte na twójniku przed zasobnikiem CWU? Dobrej niedzieli :)

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    5 ай бұрын

    Cieszę się, że się przyda. Wyjście na zasobnik z kotła i wyjście na zasobnik z PC są spięte trójnikiem przy zasobniku. Tak samo jak i powroty. Kocioł ma ustawiony zasobnik na bodajże 35 stopni, a PC na 42 czy jakoś tak.

  • @pawesowinski4218
    @pawesowinski42182 ай бұрын

    Ciekawy układ. Ten drugi oczywiście. Ale mam 2 pytania. 1. Czy ten układ można zastosować gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy a pompa wspiera jego pracę, np w dni słoneczne albo gdy są wyższe temperatury na zewnątrz. 2. Czy nie powinno być tu jednak jeszcze małe sprzęło hydrauliczne na połączeniu kotła i pompy ciepła, które zrównoważy pracę pompek obiegowych?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    Ай бұрын

    Ad 1) Nie do końca. Jeśli mówimy o "wspieraniu" to potrzebny jest inny układ i automatyka (niekiedy jest w pompie), która to rozumie. Ad 2) Nie ma potrzeby, pompy są elektroniczne z PWM'em - same się dopasują.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw6 ай бұрын

    Super fajnie zrobione! Mam jedno pytanie: czy w układzie z buforem szeregowo na powrocie trzeba obwody od pompy ciepła i kotła gazowego dawać zawory zwrotne, żeby popki obiegowe na wpychały "obcej" wody do każdego urządzenia? Po drugie: gdzie dać naczynie przeponowe?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Dzięki. Oczywiście, że trzeba i dokładnie z tego względu, o którym napisałeś. Wspominam o tym na początku omawiania schematów (że je pomijam, żeby nie zaciemniać rysunku). Naczynie przeponowe (jeśli jest potrzebne, bo pompa i kocioł mają swoje naczynia) prościej dać na powrocie, bo nie ma zaworów zwrotnych.

  • @MrRatpaw

    @MrRatpaw

    6 ай бұрын

    @@btinstal-ketyDzięki. Czy można również wykorzystać taki mocowanie bufora, gdy podłączamy kocioł na paliwo stałe? Oczywiście przez wymiennik ciepła, żeby kocioł mógł pracować w układzie otwartym.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Ale z pompą ciepła razem?

  • @MrRatpaw

    @MrRatpaw

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety Działać ma albo pompa albo kocioł. Kocioł ma być źródłem awaryjnym.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Oczywiście, że można. Zamiast kotła gazowego jest wyjście z wymiennika ciepła. Bufor jest wtedy "niewidoczny" dla kotła węglowego.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki4 ай бұрын

    Nie jestem pewien czy przy szeregowym podłączeniu nie będzie problemu z defrostami. Zawór różnicowy raczej wtedy nie zadziała (chyba, że pozamykają się obwody, czego się nie spodziewam) i siorbiemy z grzejników. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest bypass na grzejniki zaraz przed wejściem do bufora. Wrzucamy zawór zwrotny na niego i dzięki temu mamy możliwość rozbierania bufora jednym króćcem tak jakby przez układ rozdzielacza na dwa obiegi (pompa sobie bierze ile chce z bufora na defrost, a resztę podbiera instalacja). Można też trochę zaradzić podmieszaniu w buforze jeśli się dobrze zsynchronizuje przepływy na obu pompach (oczywiście bufor powinien być z tych wysokich 3:1).

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    4 ай бұрын

    Nie będzie. Zawór różnicowy (być może) nie zadziała, więc cała woda musi przejść przez instalację, następnie przez bufor (jest szeregowo na powrocie) i dopiero do pompy.

  • @konrad2342
    @konrad23425 ай бұрын

    Takie pytanko, czy czujnik temperatury za buforem coś by nie zmienił w temacie niskiej delty? Wtedy pompa pilnowała by temperatury nie na zasilaniu tylko już za buforem i niejako uwzględniała to podmieszanie w buforze

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    5 ай бұрын

    Pompy zupełnie nie interesuje co się dzieje w instalacji, jakieś spadki temperatur przez podmieszanie itd.(pod kątem delty). Dla pompy ważne jest ile wychodzi i ile wchodzi. To jest zupełnie inne myślenie niż przy kotłach (obojętnie jakich).

  • @sawomirlebiecki9455
    @sawomirlebiecki94556 ай бұрын

    A co jesli pompa obiegowa w jednostce wewnetrznej nie jest w stanie zapewnic projektowego przepływu?To chyba wtedy nie ma innej opcji jak bufor rownolegle?niestety Mam wykonana instalacje kociol gazowy+PC na Vaillancie wg dedykowanego schematu producenta(bufor rownolegle)dwa obiegi OP z mieszaczami i wlasnie widze ze delty sa male(

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Pompy obiegowe zazwyczaj są dość mocne w jednostkach wewnętrznych. To najczęściej odpowiednik pomp o wys. podnoszenia 8m. Problemem może być średnica rur do rozdzielaczy. Pozostaje próbować to wyregulować, ale będzie ciężko. Może lepiej bufor w układzie 3T. Ale regulacja bardzo ważna.

  • @tomaszg4724
    @tomaszg47246 ай бұрын

    Witam, na jaką wartość ustawić zawór nadmiarowo upustowy?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Witam, prawidłowa odpowiedź brzmi "na odpowiednią do instalacji". Nie ma prostej recepty, trzeba sprawdzać jak pracuje pompa.

  • @bartoszlewandowski9877
    @bartoszlewandowski98776 ай бұрын

    Witam. Planuje przerobienie swojej instalacji zgodnie ze schematem z Pana filmu. Kocioł gazowy ma być zródłem szczytowym załączanym przez PC zamiast grzałki. Czy w takim ukladzie w momencie jednoczesnej pracy kotla i PC ich pomopki objegowe nie będą się kłuciły?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Jeśli KG ma być źródłem szczytowym, to PC ma się wyłączyć przy zmianie źródła. Pompki nie będą się wtedy kłóciły. Ma działać jedno lub drugie źródło.

  • @andrewprezes2113

    @andrewprezes2113

    6 ай бұрын

    W Panasie jest taka funkcja jak: Praca biwalentna, więc przy jej włączeniu jeżeli jest drugie źródło to pompa sobie to sama steruje kiedy ma wyłaczyć pompkę obiegową.

  • @michatutak6020
    @michatutak60206 ай бұрын

    8:15 coś tam cieknie🤔

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Musiało podleźć pod otulinę. nas tam zalewało jak zawory zaczęły puszczać i nie chciały się zamknąć 🙁 Tak robimy żeby nie było poprawek 😎

  • @rumunn95
    @rumunn956 ай бұрын

    Z checią zobaczę filmik jak jest podlączony zawór nadmiarowy gdy mamy dwa osobne obiegi grzewcze czyli podlogówka i grzejniki. Czy wtedy też jest tylko jedna pompa obiegowa? Mam przerobiona klime na PC i zbudowałem to wlaśnie na buforku 120l równolegle obecnie delta wynosi w okolicy 5 a delta zasilanie bufora i wyjscie z bufora na instalacje nie przekracza 2. Mam osobną pompe obiegową na grzejniki i osobną na podlogowke pełne sterowanie z Home Assistant. Zastanawiam sie czy po sezonie nie zastosowac zaworu nadmiarowego w ukladzie lecz nie wiem za bardzo jak podejsc do tematu z dwoma osobnymi obiegami.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Ciekawe zagadnienie i bardziej skomplikowana sprawa. Należałoby się zastanowić jak będą się kształtowały przepływy w poszczególnych obiegach. Jeśli podłogówki jest mało, to bym zrobił, tak jak w przypadku tej instalacji z filmu. Przy sporej powierzchni podłogówki i dużym łącznym przepływie można by się zastanowić nad innymi sposobami podłączenia do bufora.

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Jeśli ktoś potrzebuje wysokiego parametru na grzejniki to sens montowania pompy ciepła ma dyskusyjny sens. Montowanie bufora równolegle z pompą ciepła to znaczne pogarszanie wydajności. Kto bogatemu zabroni płacić za zmarnowane kilowatogodziny.

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Jeden z niewielu ludzi który rozumieją zasadę działania pompy ciepła.

  • @rumunn95

    @rumunn95

    6 ай бұрын

    @@wojtekwesoek8317 w moim przypadku mam przewymiarowane grzejniki alu i temp ich zasilania waha się pomiędzy 35-38 i to wystarczy do utrzymania temp.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Temperatury masz podobne jak w tej instalacji. Podłogówka trochę wody podbiera, dużo zależy jak jest sterowana. Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz :-)

  • @djtj3675
    @djtj36756 ай бұрын

    Witam mam pytanie czy przy drugim schemacie przy większym mrozie można na gazowcu podnieść temperature np na 55 st bo wymagają tego grzejniki a PC na swojej krzywej np 35 Może inny zbiornik buforowy np ? Pozdrawiam

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Witam, Lepiej byłoby ustawić punkt biwalentny na taką temperaturę, poniżej której pracę przejmuje kocioł gazowy. Będzie prostszy układ i obstawiam, że będzie lepiej działał.

  • @djtj3675

    @djtj3675

    6 ай бұрын

    ​@@btinstal-kety Witam a nie grozi to zamarznieńciem PC Myślałem o zbiorniku buforowym z wężownicom do PC i zalanie pompy i wężownicy roztworem glikolu ale to już raczej na zasilaniu

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@djtj3675 Ale pompa ciepła dalej ma swój rozum i włączy sobie pompę obiegową. Nikt nie odłącza w niej zasilania - to ma robić automatyka.

  • @djtj3675

    @djtj3675

    6 ай бұрын

    ​@@btinstal-ketyRacja. Pozdrawiam

  • @tenognisty7174
    @tenognisty71746 ай бұрын

    Takie bufory są o kant rozbić. My zawsze montujemy równolegle, próżniej jak są jakieś rozbudowy jest łatwiej. Normalny bufor stojący ma przyłącze od góry na pompkę to o jakich stratach ciepła tu mówić? Żadnych. Dodatkowo kocioł w pięty w bufor od razu pomaga pc w uzyskaniu temperatury powrotu przy odszranianiu a nie to co zostało z instalacji. Najlepiej to widać jeśli jest pc+gazówka jako wspomaganie i podłogówka bo czasem ma za małą temp w buforze przy dużej wilgotności a po co zwiększać temperaturę zasilania jak można wspomóc się gazówka w trudnym czasie :p

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Nie chodzi o straty ciepła, tylko o spadek temperatury na zasilaniu. Wtedy przykładowo zamiast 40 stopniu prosto z pompy, masz 36 stopni na instalację. Wystarczy, że pompy nie będą dobrze ustawione i już się będzie woda mieszać. Nawet w takim dużym buforze. Wpinając kocioł do bufora znów masz ten efekt podmieszania. Możesz robić jak chcesz, ważne że tu, po przeróbce właściciel jest zadowolony. Ja też, bo widzę jak zmieniły się parametry w instalacji. A najprościej jest dać bufor równolegle i "niech se to jakoś działa" 👎

  • @tenognisty7174

    @tenognisty7174

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety Nie jakoś tam tylko dobrze to działa. Tak jak mówisz, najważniejsze że klient zadowolony i wy. Przyszło by 10 hydraulików i każdy by to zrobił inaczej. Trzeba mieć przekonanie do swojej pracy i tyle :) Powodzenia bo widzę że pracujemy w okolicy siebie :)

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@tenognisty7174 Tego się trzymajmy, powodzenia!

  • @przkw
    @przkw6 ай бұрын

    Witam jak wygląda opcja z zaworem nadmiarowo upustowym przy instalacji mieszanej 50:50

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Ten zawór pracuje głównie w przypadku słabego odbioru po stronie instalacji. Nie ma znaczenia czego jest więcej. Problem jest, jak podłogówka będzie niewyregulowana.

  • @przkw

    @przkw

    6 ай бұрын

    Obecnie mam bufor500l równolegle połączony z rozdzielaczem na dwa obiegi CO dwie pompy CO za buforem podłoga sterowana zaworem 3d .Jak to zrobić poprawnie z tym zaworem wystarczy wywalić pompkę z grzejników a podłogową zostawić .

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Coś podobnego jak na filmie.

  • @rzecho63
    @rzecho634 ай бұрын

    Mam podobnie podłączoną pompę monoblok , szeregowo bufor 60l, i równolegle piecyk na pelet. Chodzi trzy tygodnie i jest super. Mam tylko wątpliwość, ponieważ piecyk na pelet wlaczam sam a nie przez sterownik pompy jako źródło szczytowe w mrozy. Czy monoblok bedzie sobie załączał pompkę obiegową aby nie zamarzla w nim woda i czy te dwie pomki nie bedą kolidowały?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    4 ай бұрын

    Pytania dość szczegółowe, a nie wiadomo nawet o jakiej pompie mówimy. Spróbuję odpowiedzieć: 1) monoblok powinien sam sobie uruchamiać pompkę co jakiś czas 2) pompki jako takie nie będą kolidowały. Choć nie do końca wiadomo wtedy przez które źródło ciepła przepłynie więcej wody. Opcjonalnie zamiast pracować w trybie biwalentnym równoległym, można je przełączyć w tryb biwalentny alternatywny.

  • @rzecho63

    @rzecho63

    4 ай бұрын

    @@btinstal-kety dzięki, moja pompa to Aiwa 7kw. Przepływy przez oba źródła zabezpieczają zawory zwrotne klapowe. Alternatywna praca obu źródeł jest możliwa, jeżeli ustawię w pompie dodatkowe źródło ciepla, ale obecnie pompą steruje termostat pokojowy co jest u mnie optymalne (pompa załącza się 3-4 razy na dobę a histereza 0.5 stC). Kiedy chcę uruchomić piecyk przełączam wlacznik 3 pozycyjny i ten sam termostat pokojowy steruje pracą pieca. Nie wiem jak rozwiązać sterowanie oboma źródłami przy podłączeniu alternatywnym gdyby pompa ciepła miała załączać piecyk peletowy.pozdrawiam

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    4 ай бұрын

    ​@@rzecho63Nie znam tej pompy. Takie ustawienia powinny być dostępne w sterowniku pompy. Poza tym trzeba dołączyć kabel pod złącze w pompie, na którym wystawia sygnał startu urządzenia alternatywnego. Ten sygnał trzeba z kolei wpiąć do kotła, żeby wiedział kiedy ma grzać.

  • @rzecho63

    @rzecho63

    4 ай бұрын

    @@btinstal-kety super, dzięki, tak zrobię. A Aiwa to klon Kaisai. Pozdrawiam

  • @andrewprezes2113
    @andrewprezes21136 ай бұрын

    A jak zwiększyć deltę zasilania w tej pompie przy podłączeniu bufora równolegle (200l) i instalacji grzejnikowej?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Delta jest wypadkową mocy sprężarki, szybkości pompy obiegowej i instalacji odbierającej ciepło. Pompa ciepła próbuje ją uzyskać.

  • @andrewprezes2113

    @andrewprezes2113

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety Tzn. aby zwiększyć deltę należy zmniejszyć prędkość pompy wewnątrz jednostki wewnętrznej (oczywiście nie przekraczając minimum) ?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@andrewprezes2113 Tak, ale pompa sama o tym decyduje. Zapomniałem jeszcze wcześniej napisać, że podnosząc Temperaturę zasilania też pośrednio wpłyniemy na zwiększenie delty.

  • @andrewprezes2113

    @andrewprezes2113

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety A nie zwiększy to ilości wył/włączeń?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@andrewprezes2113 powinno być wręcz odwrotnie

  • @pawesowinski4218
    @pawesowinski42182 ай бұрын

    Ten układ działałby jeszcze lepiej gdyby znalazły się zawory odcinające na linii POWROTU. Jeden przed buforem a drugi przed kotłem. Bez nich dochodzi jednak do zmieszana powrotu z zasilaniem przez urządzenie które w danym momencie nie pracuje. Pompki obiegowe jednak przepuszczają wodę gdy nie pracują. Ale dzięki za inspiracje. W mojej instalacji zastosuje elektrozawory sterowane z tego samego sterownika co kocioł i pompa ciepła w zależności od temperatury ta by pompa ciepła pracowała tylko przy COP powyżej 3,5

  • @terespl

    @terespl

    2 ай бұрын

    Ten problem rozwiązują chyba zawory zwrotne.

  • @pawesowinski4218

    @pawesowinski4218

    2 ай бұрын

    @@terespl No nie bardzo. Proszę prześledzić całe oczko. Na zasilaniu owszem można zamknąć przepływ do drugiego urządzenia ale na powrocie woda płynie w tę samą stronę niezależnie od tego które źródło ciepła pracuje.

  • @terespl

    @terespl

    Ай бұрын

    @@pawesowinski4218 Ja nie rozumiem, analizowałem ten układ z filmu i wydaje mi się niemożliwy taki przepływ o którym mówisz. Może napisz jaśniej jak według Ciebie woda popłynie.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    Ай бұрын

    Witam, Nie dochodzi do zmieszania, bo jeśli pracuje PC, to woda nie jest tłoczona w stronę kotła gazowego. Fizycznie nie ma jak tam trafić. Elektrozawory być może nie są potrzebne. Często automatyka w PC umożliwia jej włącznie od zadanej temperatury zewnętrznej (np 0 stopni lub więcej).

  • @jozefprisenznak2989
    @jozefprisenznak2989Ай бұрын

    Posiadam zbiornik na wodę 800 litrów, z pompą ciepła nie będzie problemu,Wszędzie jest ogrzewanie podłogowe

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    Ай бұрын

    Nie powinno być problemów, tylko czy potrzeba grzać aż tak duży zbiornik? To duża bezwładność i czasem może nam to przeszkadzać.

  • @sebek6543210
    @sebek65432106 ай бұрын

    A co z trójpunktowym podłączeniem bufora?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Też ciekawe, ale pojawia się strata na zasilaniu. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia.

  • @sebek6543210

    @sebek6543210

    6 ай бұрын

    Rozważałem u siebie jeszcze bufor ok 500l z wężownicą, żeby puścić na pompę glikol i nie bać się o zamarzanie. Widziałem nawet kilka buforów 4.6m^2 i jeden 7m^2 wężownicy, ale przy 12KW pompie mogłoby to być chyba za mało. Z tym, że po tym video widzę, że taki układ też miałby spore straty temperatury, co zmniejszyłoby sprawność pompy. @@btinstal-kety

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Z wężownicą może być ten problem, że nie przekaże wystarczającej ilości ciepła. Najlepiej byłoby na wodzie + zabezpieczenie UPS + zawory przeciwzamrożeniowe.

  • @jt-servicetomaszzalewski5099
    @jt-servicetomaszzalewski50993 ай бұрын

    Ja akurat jestem zwolennikiem bufora rownolegle.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    2 ай бұрын

    Są sytuacje, kiedy się sprawdza, ale to rzadkie przypadki. Proszę napisać dlaczego jest Pan zwolennikiem bufora równoległego.

  • @lukiszyszka
    @lukiszyszka6 ай бұрын

    Miec gaz i zakladac pumpke... co trzeba miec w glowie, aby to zrobic oprocz za duzego portfela i ulegania modzie?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Wystarczy mieć fotowoltaikę na starych zasadach i nadmiar niewykorzystanej energii 🙂

  • @lukiszyszka

    @lukiszyszka

    6 ай бұрын

    @@btinstal-ketyTo chyba ze 20 kWp. Mam u siebie 6,15 kWp na swój dom bez pumpki i przy złodziejskich rozliczeniach PGE, gdzie przechodzi 600, 800 kWh brutto, im na fakturze wychodzi 50 kWh i do dopłaty za jakieś 100 kWh. Pierwsze 3 rachunki były w porządku, kolejne 4 już takie oszukańcze. I nie mam nadmiaru urządzeń elektrycznych w domu, piec gazowy. Tak więc panele to też fikcja. A gdzie tu jeszcze ładowanie wynalazak w postaci auta elektrycznego?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@lukiszyszka mierzysz innych swoją miarą. Mam klientów, którzy z foto 9,9kW płacą mikro rachunki za prąd.

  • @lukiszyszka

    @lukiszyszka

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety Ja pisze jak jest, rachunki do wgladu. Tyle, ze ja instalacje mam dawno zwrocona wiec 100 zl do rachunku zlodziejom moge doplacic. Ale wiem, ze wyzywic z tego pumpki czy dodatkowo auta elektrycznego, nie ma mozliwosci.

  • @marekg3883
    @marekg38836 ай бұрын

    Witam każdy orze jak może przy defroście też 35 idzie na grzejniki chyba nie,ten układ raczej do podłogówki,każdy instalator po innej szkole jedni bez buforów jadą i też jest dobrze pozdrawiam Marek

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Przy defroscie na grzejniki popłynie 30 , może 29 stopni przez dwie minuty. Pompa błyskawicznie wraca do zadanej delty i wydajności.To co dzieje się w buforze równoległym podczas defrostu to katastrofa dla algorytmów pompy ciepła. Gwałtowna zmiana przepływów, mieszanie wody ciepłej i zimnej. DRAMAT!!! Zanim układ na nowo w miarę się ustabilizuje i ogrzeje mamy nowy defrost i tak w kółko. Ekonomii żadnej.

  • @marekg3883

    @marekg3883

    6 ай бұрын

    @@wojtekwesoek8317 widziałem taki defrost na panasoniku i bufor tak jak pan polecał(bo inżynier z panasoniku tak zaleca) ale u kolegi temperatura spada do 10 stopni i nie trwa to 2 minuty chyba że na dwoże na plusie takie są realia

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Ja mam pompę z grupy midea. Odszranianie od czasu kiedy słychać pyknięcie zaworu trwa niecałe dwie minuty. Zadaną temperaturę z krzywej osiąga po defroscie w kilka minut. Kiedy miałem bufor równoległy pompa potrzebowała więcej czasu żeby się uspokoić po odladzaniu. Widzę znaczny spadek poboru energii elektrycznej od czasu kiedy przerobiłem u siebie instalację tak samo jak na filmie. Spokojnie o 25 procent. Załączeń w okresach ciepłych też jest mniej. Teraz nie pracuje krócej niż 34 minuty niezależnie czy jest nawet plus 15 stopni Celsjusza. Od około 5 stopni Celsjusza na zewnątrz pracuje bez przerw. Bufor 120 litrów.

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Popełniłem błąd. Nie 29 tylko 20 stopni.

  • @marekg3883

    @marekg3883

    6 ай бұрын

    @@wojtekwesoek8317 ja mam przerobiony klimatyzator na pompę i powrót z grzejników na powrót wymiennika a zasilanie na bufor na doł góra bufora wylot (tylko wejście i wyjście ciepłej wody) przy defroście woda z wymiennika 35schodzi do 3 na buforze spada 2/3 stopnie amator kombinator na grzejniki nie spada poniżej 32 nie jest to rozwiązanie inżyniera ale chodzi super

  • @ANDRZEJ450
    @ANDRZEJ4506 ай бұрын

    8:17 po wymianie nadal cienkie? Czy tylko takie wrażenie

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Wrażenie, zamontowany nowy zawór.

  • @ANDRZEJ450

    @ANDRZEJ450

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety jak pan podnosił izolacje to woda poleciała widać koło 8:17 oglądania

  • @ANDRZEJ450

    @ANDRZEJ450

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety 👍

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Faktycznie 👍, ale to musiała być albo mokra rurka i spod kauczuku się wylało, albo coś nam się z trójnika wylało. W każdym razie już żadnej późniejszej poprawki nie było 🙂

  • @petro1027
    @petro10276 ай бұрын

    Witam. Wspominal Pan ze pompa dlugo grzeje CWU bo wezownica ma jest 1.1 m . Ja mam zbiornik CWU 239 l wezownice 2.4 m i pompa grzeje go o 5 stopni w 30 minut . Czy to normalne?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Witam, wydaje mi się, że jest ok. Zazwyczaj w około 45-60 minut pompa powinna "naładować" zbiornik.

  • @petro1027

    @petro1027

    6 ай бұрын

    ​@@btinstal-kety Rozumiem. W tej instalacji podłączył Pan bezpośrednio z pompy zasilnie na grzejniki razem z podłogowka? Generalnie mam u siebie tak podłączona pompe tylko bez pieca gazowanego i mam 5 stopni straty na buforze i duże taktowanie jak jest powyżej 6 - 7 stopni na zewnątrz. Czy po ominięciu buforu jest szansa na wyeliminowanie lub chociaż zmniejszenie taktowania ?

  • @przkw

    @przkw

    6 ай бұрын

    Zależy gdzie masz czujnik cwu w zbiorniku ile wody grzeje .

  • @petro1027

    @petro1027

    6 ай бұрын

    @@przkw czujnik jest w połowie zbiornika

  • @przkw

    @przkw

    6 ай бұрын

    To ok jeszcze możesz mieć histerezę sporą ustaw sobie 46 na zbiornik 6 histerezy .Piszesz że masz dwa o obiegi CO przy buforze równolegle musisz dokładnie ustawić deltę czyli wyregulować pompki za buforem żeby było jak najmniejsze podmieszanie .Jak będzie 1st różnicy to będzie ok .

  • @sebek6543210
    @sebek65432106 ай бұрын

    Gdzie w tej instalacji jest wpięte CWU?

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Zawór przełączający do CWU montuje się przy wyjściu ciepłej wody z pompy ciepła. Powrót wezownicy zbiornika CWU między buforem a pompą ciepła oczywiście przed separatorem zanieczyszczeń.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    CWU jest podpięte i do kotła gazowego i do pompy ciepła.

  • @andrewprezes2113
    @andrewprezes21136 ай бұрын

    Witam. A skąd wiadomo ile defrostow miała pompa w ciągu doby?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Witam, W tym wypadku z obserwacji. Jednostka zewnętrzna jest zamontowana niedaleko okna kuchennego i właściciel słyszał jak jest defrost.

  • @andrewprezes2113

    @andrewprezes2113

    6 ай бұрын

    Czyli nie ma info w sterowniku ew. w aplikacji?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@andrewprezes2113 stricte liczba defrostów nie jest podawana

  • @andrewprezes2113

    @andrewprezes2113

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety A jest jakaś ilość na jednostkę czasu minimum/maksimum?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@andrewprezes2113 niestety nie wiem

  • @a-test-serwis
    @a-test-serwis6 ай бұрын

    Ładnie rzecz jasna. Ale co pompiarze mają za fetysz z tym kauczukiem... Chyba chodzi o to że lepiej naciągać niż docinać?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Dzięki 👍 Tak, łatwo naciągać, nie ma rozcięć, łączeń taśmą (są, ale znacznie mniej widoczne) - mi się bardzo podoba instalacja zaizolowana kauczukiem. Najgorzej wygląda PP w otulinach z niepoizolowanymi kolanami 👎

  • @KlimatyzacjaKatowicepl

    @KlimatyzacjaKatowicepl

    6 ай бұрын

    Wygląd na +, ale najważniejsza jest lepsza izolacja. Ta czerwona/ szara otulina to zabieg bardziej psychologiczny 😅

  • @Merkury1978
    @Merkury19786 ай бұрын

    Co fachowiec to inne rozwiązanie chwali. Ostatnio oglądałem Karluk-hydro i tam inne zdanie nt bufora. Ja osobiście nie mam doświadczenia w tym temacie.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Najlepiej bez 👍 jeśli się da.

  • @dzikizwiadowca3981
    @dzikizwiadowca39816 ай бұрын

    Nie masz tych splitow złamanych czasem ,wyglada to conajmniej smiesznie

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    Są mocno powyginane fakt, ale raczej nie załamane, wszystko działa. Inna firma montowała tę pompę rok czy 2 lata wcześniej. Na wkładzie zrobisz kąt 90 stopni bez problemu.

  • @dzikizwiadowca3981

    @dzikizwiadowca3981

    6 ай бұрын

    @@btinstal-kety no tylko wyciagnin potem ten wklad jak masz 90 stopni 🤣

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@dzikizwiadowca3981 trzeba szarpać wiem wiem 😆

  • @jozefprisenznak2989
    @jozefprisenznak2989Ай бұрын

    Jak mam się upewnić, że 30 stopni wody pójdzie na mój powrót?

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    Ай бұрын

    Nie rozumiem pytania.

  • @jozefprisenznak2989

    @jozefprisenznak2989

    Ай бұрын

    @@btinstal-kety 35 stopni wody na zesilaniu, to rozumie 30 stopni na powrotu, to jak zreguluję, nie będzie tam mozliwosci 25stopni, co nam to reguluje

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    Ай бұрын

    @@jozefprisenznak2989 Temperatura powrotu nie jest istotna. A na zasilaniu wychodzi temperatura z kotła / pompy ciepła. Woda ma oddać ciepło w instalacji.

  • @jozefprisenznak2989

    @jozefprisenznak2989

    Ай бұрын

    @@btinstal-kety o.k

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr2 ай бұрын

    Leczenie syfa pudrem :) Zamiast poprawić to co było złe w tej instalacji to tylko pogorszyliście tę instalację. A problemem w tej instalacji są zbyt małe przepływy. Po pierwsze przekroje rur zbyt małe. Po drugie bufor za mały, niezgodny z zaleceniami dla tych pomp ciepła Panasonic. Po trzecie jeżeli tam są podłogówki i grzejniki to należy wywalić całą automatykę podłogówek (listwę sterującą z siłownikami), a obiegi podłogówek i grzejników rozdzielić i napędzić oddzielnymi pompami obiegowymi, ponieważ podłogówki i grzejniki potrzebują całkiem innych charakterystyk pomp obiegowych. Ponadto podłogówki powinny mieć mieszacz sterowany siłownikiem i regulatorem pogodowym. Nie dość, że instalacja odbiorcza jest do kitu to jeszcze tylko pogorszyliście jej parametry dodając kolejne opory przepływu dla pompy obiegowej pompy ciepła. Poza tym zmniejszyliście sprawność kotła gazowego. Tutaj aż się prosi, aby spiąć kocioł gazowy z pompą ciepła, żeby wspomagał biwalencję pompy ciepła. Choć z drugiej strony mając gaz z sieci i kocioł gazowy bezsensem jest instalować pompę ciepła. Jeszcze większym nieporozumieniem jest do tej pompy instalowanie fotowoltaiki. Ale kto bogatemu zabroni? :)

  • @dddkrol

    @dddkrol

    2 ай бұрын

    Mam pompę i gaz. Do -2 taniej jest mi grzać pompą więc to jest bardzo dobre rozwiązanie akurat.

  • @Alexander-ny5kr

    @Alexander-ny5kr

    2 ай бұрын

    ​@@dddkrol Jaka jest różnica w koszcie energii elektrycznej i gazu? Ile wydałeś na pompę ciepła? Ile mógłbyś kupić dodatkowego gazu za tę kwotę co wydałeś na pompę ciepła oraz cały system umożliwiający współpracę pompy ciepła i kotła gazowego? Teraz policz za ile lat zwróci Ci się koszt tej pompy. Czy zdąży Ci się zwrócić za Twojego życia? Na tym polega bezsens inwestowania w pompę ciepła, mając gaz z sieci. Teraz pomyśl jak mogłeś lepiej zainwestować te pieniądze, które miałeś ale wydałeś. Weź też pod uwagę, że niektórzy biorą kredyty aby zainstalować taki, podwójny system grzewczy. To dopiero jest głupota.

  • @dddkrol

    @dddkrol

    2 ай бұрын

    @@Alexander-ny5kr pompa koszt w tej chwili 5-10tyś plus dodatki kolejne 10tyś. Instalacje robię sam. Inna sprawa to głupole ktorzy płacą po 60tyś za instalcje warte maks 25tyś.

  • @dddkrol

    @dddkrol

    2 ай бұрын

    @@Alexander-ny5kr z drugiej strony ja z gazu chcę całkowicie zrezygnować. Zresztą od lipca gaz do góry 60-140%.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    2 ай бұрын

    Pan twierdzi, że pogorszyliśmy. Klient i ja jesteśmy innego zdania 👍 Wszystko działa dobrze, COP wzrosło, normalnie cuda jakieś 😀 Chyba ktoś inny to poprawi 😉

  • @dariuszciepucha9721
    @dariuszciepucha97215 ай бұрын

    Co te rurki takie cienkie to PP jest. Przy 9kW powinno być 32mm.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    5 ай бұрын

    Pudło. Wszystko jest na PP32 stabi glass. Tylko pod kotłem coś tam jest zrobione z PP25, ale już nie pamiętam dokładnie co.

  • @wojtekwesoek8317
    @wojtekwesoek83176 ай бұрын

    Układ równoległego bufora to ukrywanie niekompetencji instalatorów. Działa słabo ale klient się nie zorientuje.

  • @sawomirlebiecki9455

    @sawomirlebiecki9455

    6 ай бұрын

    Ale nie w każdej instalacji da się podłączyć bufor szeregowo,są pewne ograniczenia

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Jakie? Na filmie widać że można podłączyć kilka źródeł ciepła z buforem równoległym. Daikin dodaje w komplecie zawór nadmiarowo upustowy do podłączenia szeregowego. Żeby bufor pracujący jako sprzęgło nie robił burdelu w instalacji musi być albo gigantyczny albo mieć zawsze takie same przepływy na wejściu i wyjściu. Rzadko które pompy ciepła potrafią sterować przepływem na kilku obiegach. Na każdym obiegu trzeba zamontować przepływomierz. To komplikuje układ i podnosi koszty ale działa prawidłowo. Inaczej to zawsze kompromis i jakaś strata. Jeśli ktoś potrzebuje wysoki parametr na grzejniki i jednocześnie niski na podłogę to straty na mieszaczu mogą podważyć sens inwestycji. Pytanie czy instalator będzie uczciwy i zdradzi że COP spadnie drastycznie. Potem idzie fama że pompa ciepła jest droga w eksploatacji.

  • @btinstal-kety

    @btinstal-kety

    6 ай бұрын

    @@wojtekwesoek8317 Jak już ktoś potrzebuje wysoki parametr na grzejniki, to pytanie jak wysoki. Im wyżej tym gorzej. Z drugiej strony, czasem klient i tak woli pompę i trochę drożej niż węgiel.

  • @sawomirlebiecki9455

    @sawomirlebiecki9455

    6 ай бұрын

    Głównym powodem braku możliwości zainstalowania PC z buforem szeregowo jest zbyt mała wydajność pompy obiegowej zamontowanej w jednostce wewnętrznej danej pompy ciepla

  • @wojtekwesoek8317

    @wojtekwesoek8317

    6 ай бұрын

    Świadomy i zadowolony klient daje satysfakcję. Jak ktoś ulega modzie na pompę ciepła nie wiedząc jak to działa i nie potrafiący liczyć może być nieprzyjemnie po otrzymaniu rachunku za prąd. A tak z innej beczki. Świetny film. Większość filmów znawców pomp ciepła na YT zawiera głównie bzdury i lokowanie produktu. U Ciebie w końcu jest pokazane jak powinno się podłączać pompy.

Келесі