Najpiękniejsza biogazownia w Polsce? - Reportaż - Koniczyna Biogaz 🍀

Ғылым және технология

Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu z biogazowni rolniczej o mocy 999 kWe w Wicku, za możliwość obejrzenia i przygotowania tego materiału serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Pęskiemu i jego synowi Mieszkowi Nasiadko.
Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na którym regularnie będą się pojawiały kolejne reportaże dotyczące tematyki biogazu.
Niezależne doradztwo inwestycyjne i dofinansowania na biogazownie.
Chcesz biogazować? Skontaktuj się z nami: www.koniczyna.com.pl
Biogazownia rolnicza 999 kWe w miejsc. Poraj gm. Wicko
inwestor: PW Energie
wykonawca: agriKomp Polska
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:
/ koniczynabiogaz
/ koniczyna.biogaz
/ koniczynabiogaz
/ koniczynabiogaz
Interesuje Cię biogazownia rolnicza 500 kW lub większa? A może mniejsza biogazownia na gnojowicę, biogazownia na obornik, biogazownia kontenerowa, biogazownia przydomowa lub masz inny pomysł na biogaz? Pomożemy Ci w inwestycji, w tym uzyskać dotacje i inne dofinansowania. Podpowiemy też jaka jest opłacalność inwestycji i jak wypada na jej tle fotowoltaika (farma fotowoltaiczna PV), wiatraki prądotwórcze (farma wiatrowa) i inne odnawialne źródła energii (OZE).
Are you interested in a biogas plant or biogas production in Poland? We can tell you how to make you biogas digesters and biogas generators up and running and making profit. We can compare it with solar farms (photovoltaics PV), wind turbines (wind farms) and other renewable energy sources. Biogasanlage in Polen? Kann besser sein als ein PV-anlage. Wir können helfen, aber auf Englisch.
Spodobała Ci się biogazownia FS19? W Twoim gospodarstwie może wyjść nawet lepiej niż biogazownia FS22 :)
#biogaz #biogazownia #biogas #biogasplant #biogasanlage #agriculture #agro #agri #rolnictwo #rolnik #oze #dotacje #dofinansowania #koniczynabiogaz

Пікірлер: 29

  • @mirekpa2
    @mirekpa28 ай бұрын

    Podoba mi się temat bio gazowni ❤❤❤

  • @widzyoutuba
    @widzyoutuba10 ай бұрын

    Posiadamy mikrobiogazownie. Same plusy +najlepszy chyba,czyli poferment, znacznie lepszy do nawożenia pola niż czysta gnojowica

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    Biolectric czy może coś innego? Długo już stoi?

  • @widzyoutuba

    @widzyoutuba

    10 ай бұрын

    @@KoniczynaBiogaz tak z tej firmy, w maju był rok

  • @user-bk4fh1ov2f
    @user-bk4fh1ov2f10 ай бұрын

    Koszt zbudowania?,czas zwrotu inwestycji?. Czy to nie jest tzw. skórka za wyprawkę tzn. koszt zwrotu pokrywa podatnik?. Ile lat pracuje taka gazownia?,żywotność?

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    Będzie to tematem osobnego odcinka pt. Czy biogazownie się opłacają? - zapraszamy do śledzenia kanału, niemniej już teraz coś powiemy. Odpowiedź na ww. pytanie jest bardzo indywidualna dla każdego przypadku. W wielkim uproszczeniu, według naszych doświadczeń i stanu na dziś w Polsce, biogazownie kogeneracyjne (produkujące prąd i ciepło) powstają w przedziale mocy najczęściej od ok. 30-40 kWe do ok. 1 MWe, przy całkowitym koszcie inwestycji ok. 2 - 30 mln zł netto, ze stopą zwrotu przed dofinansowaniem ok. 3-13 lat, z dotacją do ok. 65% netto, z przewidywaną żywotnością ok. 20-40 lat.

  • @ukaszk5885
    @ukaszk588510 ай бұрын

    Przy animexie w kutnie tez jest biogazowbia, tylko iz sa tam duze silosy na kukurydze, to stoja puste, a biogazownia pracuje. Wystarcza biogazowni resztki z uboju trzody bez wsadu kukurydzy????

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    W nowoczesnych biogazowniach nie ma konieczności stosowania tradycyjnych substratów takich jak kiszonka z kukurydzy czy gnojowica. Można biogazować np. odpady poubojowe, w tym tłuszcze, tkanki miękkie, krew itd. Wymaga to instalacji dodatkowych układów oraz uzyskania większej ilości pozwoleń od różnych instytucji. Będzie to też zawsze trudniejsze, m.in. ze względu na konieczność ograniczania ilości azotu w masie, a wysokobiałkowe odpady poubojowe są bogate w azot. Kiszonka z kukurydzy często będzie dosypywana dla stabilizacji procesu fermentacji. Niemniej, jeśli odpady będą odpowiednio rozwodnione oraz zbilansowane węglem z innych źródeł (np. z tłuszczów), może być możliwe uniknięcie stosowania kiszonki. Zakłady mięsne mogą też dysponować mierzwą tzn. nieprzetrawioną zawartością przewodów pokarmowych, która powinna bardzo dobrze biogazować. Nawet mimo stosowania takich substratów prawidłowo funkcjonująca biogazownia nie powinna śmierdzieć w okolicy. Cała fermentacja odbywa się w szczelnym, beztlenowym środowisku. Materia organiczna powinna przerobić się w biogaz i rozłożyć, co zapobiega cuchnięciu pofermentu. Odpady poubojowe powinny być też przechowywane w odpowiednich warunkach przed podaniem do fermentora. W szczególności, budowa biogazowni przy istniejącym zakładzie mięsnym może poprawić, a nie pogorszyć jego wpływ na najbliższe otoczenie.

  • @KR2023PL
    @KR2023PL9 ай бұрын

    Czy biogazownia może funkcjonować na samej kiszonce z kukurydzy i trawie z łąk? Nie ma w naszej okolicy producentów zwierzęcych natomiast uprawia się dużo kukurydzy. Ile hektarów potrzeba do karmienia 1MW?

  • @AZ-iy3xn

    @AZ-iy3xn

    9 ай бұрын

    około 20 000 ton kiszonka z kukurydzą jest potrzebny dla 1MW.... no to mniej wiecej 500Ha

  • @TheWinzen
    @TheWinzen11 ай бұрын

    Gnojowica z własnego gospodarstwa ?

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    11 ай бұрын

    Tutaj akurat "zakontraktowana" z okolicznych gospodarstw 🙂. Jeśli ma się większe ilości gnojowicy często można wejść w układ z biogazownią, np. na oddawanie gnojowicy w zamian za odbiór pofermentu. Może być to dobre rozwiązanie, bo poferment powinien mieć lepszą wydajność nawozową, nie ma takiego odoru jak gnojowica i nie jest uregulowany w programach azotanowych.

  • @TheWinzen

    @TheWinzen

    10 ай бұрын

    @@KoniczynaBiogaz w jakim sensie nie jest uregulowany w programach azotanowych ? poferment mozna rolzewac caly rok ? czyli biogazownia nie ma bufora na przechowywanie pofermentu na okres grudzien -> marzec ?

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    ​@@TheWinzenProgramy azotanowe dotąd nie obejmują pofermentu, tylko nawozy naturalne, tj. gnojowice, oborniki i gnojówki. Poferment jest bardzo skomplikowanie uregulowany prawnie, ale może być nawozem organicznym, a nie naturalnym. Wobec tego, programy azotanowe go nie obejmują. Niemniej, dotyczy go ogólny zakaz nawożenia gleb zamarzniętych, zalanych i zaśnieżonych (art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy o nawozach). Oprócz tego, dana biogazownia może mieć zakazy stosowania pofermentu w poszczególnych okresach określone w pozwoleniach administracyjnych. Także w praktyce może być różnie, zależeć od konkretnej biogazowni, ale może być tak, że poferment będzie można lać dłużej w ciągu roku niż np. gnojowicę. Niebawem ma wejść w życie także tzw. specustawa biogazowa regulująca m.in. poferment więc te kwestie też mogą być doprecyzowane prawnie.

  • @mazoviaboy
    @mazoviaboy9 ай бұрын

    Elon Musk całkiem dobrze mówi po polsku.

  • @77seban
    @77seban10 ай бұрын

    Unia europejska razem z całą opozycją chce ograniczyć a potem zlikwidować produkcję mięsa wel krów świń to co bedzie wkładem za jakiś czas do gazowni. ?

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    Szybko to raczej nie nastąpi, tym bardziej jeśli chodzi o ekologiczne hodowle. Niemniej, odchody zwierzęce stanowią tylko niewielką część wsadu stosowanego w biogazowniach i nie są konieczne do ich funkcjonowania. Jeśli będziemy szli bardziej w kierunku zmniejszenia produkcji zwierzęcej, to powinno to nastąpić wraz ze wzrostem produkcji żywności roślinnej, wobec czego powinna się zwiększać ilość odpadów pochodzenia roślinnego oraz zmniejszać popyt na surowce, które dziś odbierane są na pasze dla zwierząt, takich jak wysłodki buraczane czy młóto browarniane. Możliwe, że w biogazowniach częściej będą stosowane też odpady komunalne, zwłaszcza BIO - tzw. brązowe kosze. Oczywiście zostają też uprawy na cele energetyczne, zwłaszcza kukurydzy na kiszonkę, która przeznaczana jest obecnie w większości na paszę dla zwierząt. Także możliwości dla rozwoju biogazowni wciąż pozostaną, tylko mniej gwniane :)

  • @DawidSpalik-zh8yu

    @DawidSpalik-zh8yu

    10 ай бұрын

    Abstrahując już od tematu samych biogazowni to jaki ma być niby sens ograniczania tej produkcji zwierzęcej ? Przecież wtedy i tak mięso i produkty odzwierzęce będziemy sprowadzać z poza Unii gdzie te reguły dotyczące są o wiele mnie restrykcyjne więc efekt będzie odwrotny tzn produkcja zwierzęca w skali całego świata się nie zmniejszy tylko przeniesie w miejsca gdzie kontrola nad nią jest o wiele słabsza niż u nas przez co te "emisję" które produkuje się tylko zwiększą. No chyba że naprawdę zamierzają zmusić Europejczyków do przymusowego weganizmu tylko wtedy to już chyba będą musieli zmienić nazwę z Unia Europejska na Unia Zamordystyczna.

  • @77seban

    @77seban

    10 ай бұрын

    @@DawidSpalik-zh8yu Mieso bedzie sztuczne z drukarki 3d. Bedzie zakaz chowu bydla ograniczenie świń.

  • @77seban

    @77seban

    10 ай бұрын

    @@KoniczynaBiogaz Ja widze produkcje zywnosci w wielkich halach tak jak teraz wyglada uprawa pieczarek ..mozna sterowac wilgotnoscia temp światłem. Mój dziadek i babcia to sie w grobie przewracaja. Dziadka wedliny na strychu wedzarnia. Byly pyszne i to leżalo i sie nie psuło nie zieleniało.

  • @DawidSpalik-zh8yu

    @DawidSpalik-zh8yu

    10 ай бұрын

    @@77seban Ciekawe ilu będzie chętnych na jedzenie czegoś z drukarki 3d. Jak na razie to nikt nie inwestuje w żadne drukowanie jedzenia tylko podpisywane są umowy z Mercosur na import produktów rolnych do UE. Jeżeli ktoś wierzy że w Ameryce Południowej będą przestrzegać zaleceń unijnych to życzę powodzenia. Nawet związek radziecki za czasów Stalina nie próbował ingerować w to co ludzie jedzą a czego nie. Polityka ekologiczna nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu tylko ma za zadanie wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy z portfeli obywateli. Już wprowadzili zakaz rejestracji samochodów spalinowych od 2035 roku, co za tym idzie również przymus zakupu nowego samochodu w technologii elektrycznej tylko nikt się nie zastanawia skąd wezmą odpowiednią ilość litu czy kobaltu do produkcji baterii. Bo jak na razie to samochody elektryczne stanowią kilka procent wszystkich pojazdów na ziemi ale co będzie kiedy przyjdzie odwrócić tą zależność ? Nie każdy będzie chciał jest coś miesopodobnego wydrukowanego w laboratorium i żadna władza nie powinna mieć prawa nikogo przymuszać do takich praktyk. W imię "walki o środowisko" która niczego nie zmieni ludzie są skłonni oddać państwu tak podstawowe wolności osobiste jak możliwość decydowania o zawartości własnego talerza. Ja nie jestem.

  • @michalats2881
    @michalats288110 ай бұрын

    Kiszonki nie jedza krowy? Szkoda żywność tam wrzucac. Uprawiac pole zeby wrzucic w te zbiorniki bez sensu. Marnotrastwo. Biogaz powinien byc z odpadow.

  • @KoniczynaBiogaz

    @KoniczynaBiogaz

    10 ай бұрын

    Są takie miejsca w Polsce, gdzie brakuje dużych hodowli. Tam biogazownia może napędzać lokalną gospodarkę rolniczą tworząc popyt na kukurydzę i zachęcając do jej produkcji. Do tego poferment może trafiać na te same pola i zamykać cykl. Niemniej, zgadzamy się - największy sens mają biogazownie działające na odchodach i odpadach. Mogą być też zdecydowanie najbardziej opłacalne, bo odpad często można odebrać za darmo, a kiszonka z kukurydzy jest stosunkowo droga. Problem polega jednak na tym, że często trudno jest znaleźć układ na odbiór odpadów atrakcyjnych dla biogazowni w dużych, regularnych ilościach, surowiec jest znacznie mniej przewidywalny, często zanieczyszczony, może zawierać dużo azotu (zwłaszcza substraty wysokobiałkowe), a stosowanie odpadów zwiększa ilość koniecznych procedur i kontroli. Pewna proporcja kiszonki i tak często będzie stosowana dla stabilizacji procesu. Niemniej, to o czym Pan pisze jest oczywiście możliwe, czego szczególnie wiele przykładów widzimy w Danii, ale też w niektórych miejscach Polski. W inną stronę poszły Niemcy, gdzie mówi się już o nadmiarze stosowania kiszonki z kukurydzy w biogazowniach. Tam jednak biogazowni jest ok. 10 tysięcy, a u nas ok. 200 sztuk licząc mikroinstalacje.

  • @wojciechkokuszka778

    @wojciechkokuszka778

    4 ай бұрын

    Krowy powinny jeść trawę, to ich naturalne pożywienie;-)

  • @michalats2881

    @michalats2881

    4 ай бұрын

    @@wojciechkokuszka778 ta to przeżuwacze, ale w zimie by mleka nie było.

Келесі