Najczęściej popełniane błędy w górach latem - skalnik.pl

Спорт

bit.ly/sprzet-turystyczny-yt
W tym filmie przedstawione zostaną najczęściej popełniane błędy w górach latem przez turystów. To doskonała okazja dla wszystkich miłośników górskich wędrówek, aby dowiedzieć się, jak uniknąć zagrożeń i zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas wypraw w góry.
Z materiału Angeli dowiecie się, jakie błędy popełniają najczęściej początkujący turyści, jak można im zapobiec i jak dokładnie przygotować się do trekkingu, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Przyjrzymy się również zagadnieniu, jakie błędy w górach mogą dotknąć turystów latem, kiedy warunki atmosferyczne i teren są szczególnie wymagające.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże wszystkim uczestnikom, którzy planują wyprawę w góry latem, ale obawiają się potencjalnych zagrożeń. Dlatego polecamy wszystkim zainteresowanym obejrzenie tego filmu i dokładne zastosowanie się do przedstawionych w nim wskazówek, aby wyjazd w góry był niezapomnianym przeżyciem, a nie nieprzyjemnym zdarzeniem.
Wszelki sprzęt potrzebny w lecie znajdziecie na naszej stronie www.skalnik.pl/
FB: / skalnikpl
IG: / skalnik.pl
Blog: www.skalnik.pl/blog/

Пікірлер: 64

  • @ezekielth5354
    @ezekielth53542 жыл бұрын

    Osobiście polecam jako nakrycie głowy wybrać *kapelusz wojskowy* - praktycznie cała twarz w cieniu, linka na podbródek więc nie zwieje go w trakcie mocnego wiatru i nie spadnie w przepaść ;) i często mają jeszcze dołączany nakarczek. Co do wody, polecam zawsze brać ze sobą 2 lub 3 paczuszki elektrolitów - pozwoli nam to na picie wody z wyższych części (mowa o tatrach). Woda z wyższych partii jest silnie zdemineralizowana czyli praktycznie nie nawadnia dlatego po dodaniu elektrolitów na spokojnie możemy sobie uzupełnić zapas płynów. Polecam również gadżet turystyczna - neck cooler. Opaska chłodząca na szyję.

  • @piotrkaminski7884

    @piotrkaminski7884

    2 жыл бұрын

    Właśnie miałem wspomnieć o tym kapeluszu. Też polecam. Ale że jest już o tym to łapka w górę.A ogólnie dobry i przydatny materiał. Pozdrawiam wszystkich 🤠👍.

  • @Abrat1
    @Abrat12 жыл бұрын

    lepiej nosić, niż w potrzebie prosić ;)

  • @angelasemczuk

    @angelasemczuk

    2 жыл бұрын

    O tak! Często to powtarzam :)

  • @sei3aswk262

    @sei3aswk262

    10 ай бұрын

    Tez tak uważam

  • @katarzynawojcik5642
    @katarzynawojcik56422 жыл бұрын

    Krem z filtrem warto też mieć ze sobą, bo pod górkę, przy wysiłku może spłynąć to, co sobie nałożyliśmy. Super, że zwróciliście uwagę, na to żeby mieć ze sobą też coś ciepłego, hipotermia to nie tylko zima, ale też środek lata.

  • @zdemolowanyrabin
    @zdemolowanyrabin Жыл бұрын

    Aplikacja wysyła współrzędne... jasne, pod warunkiem, że jest zasięg. Ja w górach przez 75% czasu mam zero zasięgu, dlatego korzystam z map offline i nawet nie włączam takich rzeczy jak lte czy gps, bo to nic nie daje a tylko niepotrzebnie doi baterię.

  • @irkok8536
    @irkok8536Ай бұрын

    proszę wspomnieć także o długości skarpet aby wystawały ponad cholewkę buta. Widziałem okropne obtarcia do krwi nad kostką od cholewki buta u kogoś kto miał za krótkie skarpetki.

  • @georgebazyliszek8718
    @georgebazyliszek87182 жыл бұрын

    To że schroniska stoją za daleko i trzeba się nachodzić żeby dotrzeć pod ścianę...?

  • @Mr.Thursday
    @Mr.Thursday2 жыл бұрын

    Szczerze, dla mnie nadmierna wiara w moc pasa biodrowego plecaka jest błędem. Fajnie, na prostych trasach genialnie odciąża ramiona. Ale przy bardziej stromych czy leśnych i zróżnicowanych podejściach zdarza mi się rozpiąć pas biodrowy aby uzyskać lepszy balans i zwinność.

  • @Abrat1

    @Abrat1

    2 жыл бұрын

    jeśli gubisz balans z zapiętym pasem biodrowym, to znaczy, że należy doregulować paski naramienne

  • @krippification

    @krippification

    2 жыл бұрын

    Odwrotnie, dobrze dopasowany pas biodrowy i prawidłowo wyregulowany system nośny sprawdzają się tym bardziej im trudniejszy jest teren.

  • @useroniku

    @useroniku

    Жыл бұрын

    Zapakuj sobie plecak na 18kg i nie używaj pasa biodrowego.

  • @cherubim86
    @cherubim862 жыл бұрын

    Zapomniałaś dodać, że jak na przykład ktoś idzie trudnym, polskim szlakiem na Rysy dobrze żeby zabrał ze sobą kask i jakieś rękawiczki, nawet takie gumowane z marketu budowlanego.

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    2 жыл бұрын

    Tak, to dobra uwaga!

  • @fronkol

    @fronkol

    2 жыл бұрын

    Rękawiczki xd bo MUSISZ szarpać te łańcuchy MUSISZ ich dotknąć!!

  • @katarzynawojcik5642

    @katarzynawojcik5642

    2 жыл бұрын

    @@fronkol w dobrych warunkach nie trzeba nawet dotykać łańcuchów, ale jak popada i jest ślisko to lepiej to zrobić, dlatego rękawiczki zawsze warto mieć

  • @SuperQnaa

    @SuperQnaa

    2 жыл бұрын

    @@fronkol głupie dogadywanie!!!! Nawet kamienie potrafią być śliskie! A jeżeli człowieka dopadnie lęk wysokości to każda dodatkowa przyczepność jest na wagę złota.

  • @useroniku

    @useroniku

    Жыл бұрын

    Należy pamiętać, że na Rysy wchodzi się tylko w klapkach - najlepiej japonkach.

  • @Legendarium-PL
    @Legendarium-PL2 жыл бұрын

    Największy błąd popełniany w lesie i górach, to brak umiejętności posługiwania się kompasem, i brak samego kompasu 😏

  • @fronkol

    @fronkol

    2 жыл бұрын

    Nie prawda, największy to brak kondycji

  • @monetarnie3841

    @monetarnie3841

    2 жыл бұрын

    W górach nie musisz mieć żadnego kompasu. Musisz mieć natomiast inne rzeczy.

  • @longinzaczek5857

    @longinzaczek5857

    Жыл бұрын

    Kompas to mus ale prawdę powiedziawszy przez ostatnie lata używałem kompasu tylko na obrzeżach osad tam gdzie człowiek dołożył wiele nowych dróżek nie zawsze uwzględnionych na mapie. Na szlaku już przeważnie wystarczy iść według znaków. Czy to jest największy błąd to bym nie powiedział. Zależy od wybranej trasy - może być brak ciepłej odzieży na zmianę, brak wody, podstawowego prowiantu, brak apteczki czy płaszcza od deszczu. Jeśli bym obstawiał to podstawowym i największym błędem jest brak wyobraźni, a wszystkie pozostałe są już tylko konsekwencją braku wyobraźni - nie pomyślałem, że się mogę zgubić, ze będzie zimno, ze będzie mi się chciało pić...

  • @r.kosmowski7153
    @r.kosmowski71539 ай бұрын

    Jaką bluzę ma na sobie Pani w 13.50 minucie filmu? Macie ją w ofercie?

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    9 ай бұрын

    Tak, to bluza Summit Futurefleece Full Zip Hoodie marki The North Face: www.skalnik.pl/bluza-summit-futurefleece-fz-hoodie-women-tnf-black-1004926

  • @wojtekphotography5538
    @wojtekphotography55382 жыл бұрын

    A jaką aplikację polecacie na telefon ??

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    2 жыл бұрын

    Na pewno "Ratunek", ale pogodowe też się przydadzą, są omówione między innymi tutaj: kzread.info/dash/bejne/iIeM2s9meMatZto.html przydadzą się też inne, np. do planowania i nawigacji: kzread.info/dash/bejne/YoGNltGSZJfAY7Q.html

  • @czesiu420
    @czesiu4202 жыл бұрын

    precip spoko, ale po czterech latach sypie mi sie na potęgę

  • @sobczak0712
    @sobczak07122 жыл бұрын

    Ja jeszcze mam protip- nie być biednym. Kiedyś pojechałęm motorem tak z czapy w Biszczady i w jeansach z jedną butelką wody w plecaku w nieco ponad godzinkę w zwykłych adidasach wlazłem na Tarnicę i przeżyłem a teraz oglądame poradniki co trzeba zabrać ze sobą w góry i jakby to tak podliczyć ile rzeczy trzeba kupić to chyba trzeba z 5k zostawić w sklepie.

  • @schwagier

    @schwagier

    2 жыл бұрын

    Mozna byc biednym i miec jakis plecak, jakies buty gorskie, jakas kurtke, etc etc

  • @angelasemczuk

    @angelasemczuk

    2 жыл бұрын

    Jasne, że się da. Jak robisz takie wycieczki raz na x lat, to nawet nie wpłynie to na Twój komfort, ale co innego, gdy wyruszasz w góry w każdy weekend, robisz dystanse 30 km na dzień i cenisz swoje ciało, by się nie męczyło w niewygodnym ubraniu, czy butach bez amortyzacji. Jak zawsze - życie to sztuka wyborów i każdy niesie za sobą jakieś konsekwencje :) Poza tym sprzęt się gromadzi stopniowo, raczej mało kto kupuje wszystko od razu. No i 100% zgody z przedmówcą.

  • @sobczak0712

    @sobczak0712

    2 жыл бұрын

    @@angelasemczuk Zgodzę się :) Ja się pomału szykuję do swojego pierwszego wyjścia w Tatry i oglądam ciągle te poradniki i jestem tylko troche tym przytłoczony i nie wiem włąsnie czy MUSZĘ kupić wszystko od razu czy się bez większości obejdzie. Dodatkowy mętlik w głowie robią takie rewelacje doświadczonych taterników o ludziach, którzy wchodzą bez sprzętu i przygotowania. W każdym razie buty już kupiłem, spodnie i plecak mam z innych sportów i w sumie to wiem po sobie, że muszę sobie kupić jakiś jasny komin i czapkę bo wiem bez wychodzenia w góry jak mnie słońce potrafi spalić w niektórych miejscach i potem piecze :/ Też mojego wcześniejszego wpisu proszę nie traktować jako złośliwość- jak już wcześniej wspomniałem jest tego troche i tak kupić wszystko na raz to się robi spory wydatek i może to troche przerazić. Pozdrawiam :)

  • @katarzynawojcik5642

    @katarzynawojcik5642

    2 жыл бұрын

    Niektóre rzeczy można też kupić używane. Warto się skupić na butach, plecaku i kurtce, a reszta nie jest już tak strategiczna.

  • @angelasemczuk

    @angelasemczuk

    2 жыл бұрын

    @@katarzynawojcik5642 o tak! Bardzo często powtarzam, że to najświętsza trójca w górach! Mamy też o tym film na kanale :)

  • @arturartur5564
    @arturartur55642 жыл бұрын

    Najlepsze jest to, że to wszystko prawda.

  • @rybysferyczne
    @rybysferyczne Жыл бұрын

    Woda z górskiego potoku wydaje się czysta i zdrowa. Jednakże, nie można po prostu pobierać wodę z górskiego potoku i pić ją bez uzdatniania. Woda z górskiego potoku może zawierać mikroorganizmy, bakterie i wirusy, które mogą powodować choroby.

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    Жыл бұрын

    tak, oczywiście, że tak , dlatego polecamy butelki filtrujące lub tabletki do uzdatniania wody 🙂

  • @korsarz3461
    @korsarz3461 Жыл бұрын

    Piękna i merytoryczna dziewczyna :)

  • @szmoncess

    @szmoncess

    11 ай бұрын

    Miłość jest ślepa 🤣

  • @korsarz3461

    @korsarz3461

    11 ай бұрын

    @@szmoncess To prawda :) , lecz to nie miłość...

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 Жыл бұрын

    Nawet latem wybierajcie buty na tyle wysokie, aby usztywniały wam kostkę. Po deszczu łatwo się potknąć na szlaku, a ze skręconą kostką naprawdę trudno się kuśtyka kilka kilometrów.

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    Жыл бұрын

    Każdy powinien dopasować buty do siebie, żeby czuć się komfortowo. Nie ma jednej złotej rady dla wszystkich 🙂

  • @longinzaczek5857

    @longinzaczek5857

    Жыл бұрын

    @@Skalniksklepgorski Tak, zdecydowanie. Każdy ma swoje preferencje, też w zależności od trasy - czy to będzie spacerek połoniną czy marsz po skałach w Tatrach, inne buty się sprawdzą. Sam kiedyś łaziłem w tanich chińskich butach górskich, które znakomicie leżały na nodze - niestety rozpadły się po jakichś 200 kilometrach. Natomiast usztywnienie kostki to jest rzecz w miarę uniwersalna. Człowiek docenia to pierwszym niebezpiecznym potknięciu na śliskich lub ruchomych kamieniach. Powiedziałbym, że jest to niezbędne w dłuższym marszu, bo po paru godzinach spada koncentracja i łatwiej o błędne stąpnięcie, a także większe znaczenie ma przy zejściu niż wchodzeniu.

  • @mariuszzakrzewski104

    @mariuszzakrzewski104

    9 ай бұрын

    Wysokie buty to stara szkoła. Dziś te rady są nieaktualne.Są wady i zalety zarówno wysokich jak i niskich butów.

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    9 ай бұрын

    spór wysokie vs niskie buty stale zapewnia nam pracę merytoryczną na wszystkich naszych kanałach 😄

  • @longinzaczek5857

    @longinzaczek5857

    9 ай бұрын

    To zależy od trasy, wieku, refleksu, pogody. Osobiście wole wysoki, bo parę razy uratowały już mnie przed poważną kontuzją kostki - ale wiadomo wybieram długie trasy po których daje znać zmęczenie i osłabienie refleksu, nie zawsze w idealnej pogodzie, czasem po deszczu. ale w polskich górach jest też mnóstwo takich tras, gdzie da się spokojnie przejść w niskich butach, choć przyznam się w tym roku się naciąłem - poszedłem w niskich butach na trasę, którą pamiętałem jako dziecinnie prostą i o mało kostki nie skręciłem.@@Skalniksklepgorski

  • @daoxininstitute2310
    @daoxininstitute23106 ай бұрын

    Czemu reklamujecie salewa? To, taka sobie firma

  • @Skalniksklepgorski

    @Skalniksklepgorski

    6 ай бұрын

    Pokazujemy na naszym kanale wszystkie firmy, które mamy w ofercie, w tym filmie także 😀

  • @heavyvibrationstudiopl3256
    @heavyvibrationstudiopl32562 жыл бұрын

    Nie wolno zapomniec zioloa bo bedzie nudno.

  • @fronkol
    @fronkol2 жыл бұрын

    Nagrywacie rzeczy dla ludzi których mijam na szlaku jak taczke z gnojem. Zamiast kupywania zbędnych rzeczy warto zainwestować w kondycję

  • @angelasemczuk

    @angelasemczuk

    2 жыл бұрын

    O kondycji też mówię. I to na początku! :)

  • @tomaszbialkowski4544

    @tomaszbialkowski4544

    2 жыл бұрын

    Masz rację, ja też w poniedziałek robiłem Orlą. Byłem przerażony czasami przejść podawanymi w przewodnikach i na forach. Zainwestowałem tylko w dobre buty + 4 l wody kanapki i batony. Kondycja to podstawa. Co tydzień robię 100 km na rowerze i 3 razy w tygodniu siłownia. Kuźnice 4:00, Zawrat 6:45, Start na Orlą 7:00, 11:00 Krzyżne, 13 piwo w Murowańcu Wszystko udokumentowane. I też mijałem "osalewowanych" od stóp do głów których mijałem na szlaku jak przysłowiową taczkę z gnojem.

  • @tomaszbialkowski4544

    @tomaszbialkowski4544

    2 жыл бұрын

    A najgorsze czego nie rozumię to wejście na Orlą z kijkami. Widziałem takich kilku, w jednym ręku kijki, w drugim ręku łańcuch i dyndają na boki bo brak trzeciej ręki do chwycenia skały. Nie wiem czy weszli na Kozi jak ja już byłem na Granatach

  • @Cailission

    @Cailission

    2 жыл бұрын

    Jesteście bardzo fajni, a my "taczki z gnojem" dziękujemy za fajny film dla nas 😉

  • @SuperQnaa

    @SuperQnaa

    2 жыл бұрын

    Ty masz jakiś problem ze sobą? Pisz do psychologa a nie na yt dogadujesz!

Келесі