No video

Nagra dla ubogich [TOWARY MODNE 42]

Historia małych magnetofonów reporterskich z lat sześćdziesiątych. Czym była Nagra? W jaki sposób radzono sobie z przeszkodami na drodze do miniaturyzacji? Jak zaczynał japoński przemysł urządzeń przenośnych? Jak wyglądały pierwsze, amatorskie małe magnetofony zasilane bateriami?
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/s...
oraz do subskrybowania:
www.youtube.co...
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 200

  • @TheChwytak
    @TheChwytak3 жыл бұрын

    Panie Adamie, mega szacun za tę robotę i te tematy. Uwielbiam Pana kanał. Pozdrawiam.

  • @marekantoniusz3028

    @marekantoniusz3028

    3 жыл бұрын

    Witam, witam. Dano ty też robisz kawał dobrej roboty oczywiście tej muzycznej własnej jak i tej winylowej.

  • @TheGustav66
    @TheGustav663 жыл бұрын

    Miałem aparat Smiena i Zenit 12 XP. Nawet własną ciemnię. Magnetofon Grundig i Maja 2 potem Mini wieżę Unitra. Prowadziłem nawet Dyskoteki w tutejszym GOK-u. Grałem i śpiewałem w kapeli nie znając chwytów i nut. Do dziś nie mam zielonego pojęcia o elektronice, mechanice itp. Czasami kompletnie nie wiem o czym pan mówi. Ale tak pan to robi że nie mogę uszu i oczu oderwać. Dziękuję, pozdrawiam i czekam na następne.

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    Poniewaz pan Adam robi to naprawde wysmienicie i z klasa !!!! Oto cala tajemnica Mundialu :o))

  • @TheGustav66

    @TheGustav66

    3 жыл бұрын

    @@dasboot5903 Jak by to powiedział Edward Sztyc do Kwinty - Takie ręce to majątek.

  • @gjasionek
    @gjasionek3 жыл бұрын

    Super bardzo fajna seria. Proszę o odcinek na temat wykorzystania magnetowidu VHS HiFi do zapisu wysokiej jakości muzyki i porównanie do szpulowych HiFi (Proponuje temat;) )

  • @dasboot5903
    @dasboot59033 жыл бұрын

    Szanowny panie Adamie !!!! NIegdy bym nie przypuszczal,, ze podejmie pan taki temat w swoim wideo - a okazalo sie ze jednak, zwrocil on pana uwage. Mialem podobny "magnetofon" (oprocz ZRK Piosenka). Dostalem go w czesciach od kumpla w roku bodajze 1973 i probowalem go zlozyc i uruchomic. Niestety brakowalo pare waznych czesci, ktorych nie dalo sie podrobic w zaden sposob, wiec calosc wyladowala w koncu w smietniku. Wiem - bo widzialem na wlasne oczy - ze ktoras firma Japonska wyprodukowala taki sieciowo-bateryjny dosc plaski jak maly neseserek, jak na pierwsze lata 70-te, magnetofon/dyktafon z dwiema predkosciami: 9.5 cm/sek oraz 4.75 cm/sek. Byl to model MONOfoniczny. Mozna bylo w nim uzywac o stopien wieksze szpule z tasma. Magnetofon ten mial eleganckie klawisze do swoich funkcji, generator pradu podkladu glowicy zapisujacej oraz generator do glowicy kasujacej. Odtwarzanie i zapis byl dwusladowy z automatem przelaczania kierunku zapisu przy pasku metalicznym na koncu. Jakosc dzwieku jak dla takiego przenosnego urzadzenia to byla naprawde bardzo dobra, nawet w przypadku zapisu i odtwarzania muzyki !!!! Wejscia i wyjscia byly w postaci malych gniazdek typu Jack. Uzywalo ich w PRL-u Biuro Ochrony Rzadu (BOR) .... a co poniektorzy pracownicy tejze instytucji, to mieli nawet mozliwosc jego zakupu bo bonusowych niskich cenach. Taki magnetofon sprawila mojemu kumplowi jego starsza siostra, czego bardzo pamietam ze mu zazdroscilem - choc podobno bardzo nieladnie jest komus czegokolwiek zazdroscic !!!!! >> Serdecznie pozdrawiam i zycze ZDROWIA w Nowym Roku 2021.

  • @rednelli
    @rednelli Жыл бұрын

    Uwielbiam oglądac Twoje materiały we w miarę sensownych słuchawkach. Wspaniały rejestrator rozmów telefonicznych. ;-) Kiedyś cudo.

  • @zodiak865
    @zodiak8653 жыл бұрын

    Od razu stanął mi przed oczami Radziecki magnetofon Kometa ,którego używał mój tata . Tylko że tamten naprawdę grał całkiem nieżle ,a jak jeszcze podłączył go do radioli ,przez siebie zbudowanej ,można było robić zabawę taneczną : )

  • @wooowoo6291
    @wooowoo62913 жыл бұрын

    Forma Panu zwyżkuje. Coraz ciekawsze urządzenia. Dzisiejszy odcinek jest jednym z najciekawszych (przynajmniej dla mnie) :)

  • @mirekpower1506
    @mirekpower15063 жыл бұрын

    Dziękuję za prezentację :-)

  • @piotrleszczynski9029
    @piotrleszczynski90293 жыл бұрын

    Autorskie rozwinięcie dyskusji o Kudelskim i jego Nagrach. Super!

  • @mars-lc2jg
    @mars-lc2jg3 жыл бұрын

    20/12/6 cm, do plecaka wejdzie. I dziś też by wzbudzał zainteresowanie 😀😀😀😀😀😀 Pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍

  • @taki_maciek4799
    @taki_maciek47993 жыл бұрын

    fantastyczny odcinek :) Czekam na więcej, dziękuję i pozdrawiam!

  • @mariankacala3137
    @mariankacala31373 жыл бұрын

    Witam Pana jak zwykle super odcinek z niecierpliwością czekam na dalsze pozdrawiam

  • @detalite
    @detalite3 жыл бұрын

    Gdyby trochę pogrzebać przy tym sprzęcie to można by z niego zrobić przyzwoity magnetofon. Do wymiany obydwie głowice, przedwzmacniacze i wzmacniacz, dodać regulację obrotów silnika i generator prądu podkładu do głowicy kasującej i gotowe. To byłby ciekawy pomysł na kolejny film.

  • 3 жыл бұрын

    I dużo pracy. Ale i średni efekt, bo różnica przesuwu liniowego różni się ponad dwukrotnie, a co za tym idzie charakterystyka przenoszenia.

  • @adriant9034

    @adriant9034

    3 жыл бұрын

    Gdzie ty tu widzisz drugą głowice : ) Ale ja też tak myślę, taki magnetofonik to świetna baza do zrobienia czegoś fajnego

  • @detalite

    @detalite

    3 жыл бұрын

    @@adriant9034 Tchodzi o "głowice kasującą" czyli ten kawałek magnesu.

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak7773 жыл бұрын

    Świetny, jak zawsze, materiał Adamie. Magnetofony są fantastyczne. Dziękuję i Pozdrawiam serdecznie.

  • @leszektczew
    @leszektczew3 жыл бұрын

    Philips i Grundig też robiły dyktafony bez capstan, i to nawet kasetowe :). Philips model EL3581 z 'kasetą' EL3951 polegającą na zamknięciu w platikowej obudowie klasycznych trzycalowych szpulek i drugi - najbardziej dojrzały format Philipsa który z powodu braku prędkości liniowej w przeciwieństwie do CC nie doczekał się wersji do zapisu muzyki - czyli Mini-Cassette, nie mylić z Microcassette Olympusa. Grundig z kolei miał stenorette z kasetą jednoszpulkową (coś w stylu EIAJ-2) i kasetowe (nadal z taśmą 1/4") EN3/EW3 w których jak dojrzałem głowica kasująca też jest magnesem stałym - ale obejmuje połowę szerokości taśmy, bo kaseta jest dwustronna. EN3 do zobaczenia w 10 odcinku "Czerdziestolatka" - używa go profesor Koziełło. Dopiero Steno-Cassette doczekało się capstan - i wskaźnika pozycji taśmy w samej kasecie - ale za to pozbyło dwustronności :).

  • 3 жыл бұрын

    Minikasetowca wraz z kasetą dorwałem kiedyś na starociach i czeka na swój odcinek. Ciekawa idea, która zrobiła ograniczoną karierę.

  • @MrocznyTechnik

    @MrocznyTechnik

    3 жыл бұрын

    Póki to było do notatek głosowych i dyktowania to nawet brak capstanu i masywny WnF nie przeszkadzał. Potem jakiś zły człowiek wymyślił, że można Mikro Kasetę wykorzystać do zapisu muzyki. I zaczęła się era tańca na rzęsach by na taśmie, która jest za wąska i przesuwa się za wolno nagrywać muzykę...i to HiFi Mieszanki chrom, żelazo, kobalt, TDKowski Super Alwyn, głowice o szczelinach tak wąskich jak u Księżniczki Elfów, od strony elektroniki Dolby A B C S HX HGW WTF.... A wystarczyło wziąć żelazną taśmę, poszerzyć i puścić szybciej. Ludzie to jednak lubią sobie problemy robić.. :D Taśma żelazna SM800 Basfa puszczona 15 IPS na moim leciwym Braunie TG1000 masakruje każdy MikroKasetowy wynalazek typu TDK MA-XG czy Sony Metal Master na Akai GX-75, kótry osobiście uważam za jedną z lepszych maszyn do zmuszania kasety do tego, do czego się nie nadaje.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    3 жыл бұрын

    @@MrocznyTechnik Dlaczego wszyscy nazywają tę część magnetofonu capstanem a nawet kapsztanem (sic!) skoro mamy to polskie słowo "kabestan"? Też pochodzi od capstan ale parę wieków wcześniej i jest polskie...

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    3 жыл бұрын

    @@MrocznyTechnik Nota bene wywód o szpuli/kasecie uważam za wręcz uniwersytecki. Brawo!

  • @aviationodyssey1892
    @aviationodyssey18923 жыл бұрын

    No i proszę konstrukcyjnie pomimo iż zupełnie nie pancerny to jednak trochę podobny do pewnego rejestratora CVR (MARS-BM). Tam również nie było wałka przesuwu taśmy ani zawodnych pasków. Pasmo częstotliwości tam jednak szersze (mierzyłem w Moskwie), choć artefakty nierównomierności przesuwu taśmy brzmią strasznie podobnie przez wyjątkowo skomplikowaną strukturę nierównomierności przesuwu taśmy. A w jednym uszkodzonym trochę egzemplarzu też miałem problemy z THD. Kto wie może warto kupić na pamiątkę... Dzięki za te filmy, miło posłuchać rozsądnego głosu opowiadającego konkretnie i obiektywnie o technice sprzed lat

  • @andrzejandpia833
    @andrzejandpia833 Жыл бұрын

    Chcialbym ten magnetofon miec w swym zbiorze i jako retro najtanszy magnetofon jak gra Dobrze , ze go Pan go pokazuje To kolejny ciekawy nazwe go - pospolity sprzet Dziekuje

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur3 жыл бұрын

    Świetne. Jak zwykle rozłożone na czynniki pierwsze - dosłownie i w przenośni 😊 W ostatnich filmach już brakowalo mi "znanego fragmentu muzycznego". A co do japońsko-rosyjskiej techniki miniaturyzacji - może zrobi Pan odcinek o rosyjskich gierkach typu "jajeczka" ktore to Rosjanie skopiowali z Nintendo?

  • 3 жыл бұрын

    Chętnie, tylko jajeczka wyleciały w kosmos z cenami. Ale może uda się gdzieś złapać :)

  • @StrzalaOstryPazur

    @StrzalaOstryPazur

    3 жыл бұрын

    @ wiem, chciałem kupić ale ceny są zaporowe. Poprzestałem na aplikacji na smartfon - efekt wiernego oddania oryginału jest niesamowity. A wracając do zdolności Rosjan do kopiowania te również są niesamowite 😊zważywszy na czas, epokę i technologię gdy to robili.

  • @porucznikkazubek1544

    @porucznikkazubek1544

    3 жыл бұрын

    Jajeczka to była rekompensata za tetris.😉

  • @pococitesmieci2137
    @pococitesmieci21373 жыл бұрын

    Ciekawe urządzonko :D Przy tym ZK120 to audiofilski wypas z masą funkcji hehe

  • @mazakaudio
    @mazakaudio3 жыл бұрын

    Bardzo ładny odcinek.

  • @zscorporation
    @zscorporation3 жыл бұрын

    Fajny Retro Walkman :D Spoko Materiał :D

  • @KrystianPilot
    @KrystianPilot3 жыл бұрын

    Witam! Jak zwykle świetny materiał 👍 A może jak magnetofony, magnetowidy to może teraz komputery? Magnetowid + VBS + Amiga ??? Propozycja taka 😉 Pozdrawiam!

  • @Kamilego960

    @Kamilego960

    3 жыл бұрын

    A może magnetofon do komputera :) ?

  • 3 жыл бұрын

    Komputery miały startować właśnie teraz, ale przez covida zaprzyjaźnione muzeum wciąż czeka z premierą, bo nie ma możliwości ugoszczenia wszystkich chętnych. Seria jest zaplanowana i będzie ciekawa, na miejscu znajduje się dużo świetnych eksponatów, od znanych, do całkiem egzotycznych. Mam nadzieję, że się uda wkrótce pokazać to wszystko. O magnetofonach do komputerów też będę chciał zrobić odcinek.

  • @KrystianPilot

    @KrystianPilot

    3 жыл бұрын

    @ Magnetowid + VBS + Amiga. Tak napisałem a nie magnetofon. ZX Spektrum miał magnetofon nawet. I nie tylko on. A to VBS jest właśnie "egzotyka" 😀 Pozdrawiam!

  • @marekwafel8651

    @marekwafel8651

    3 жыл бұрын

    Miałem, stosowałem. Prędkość archiwizacji około 40MB/h.

  • @user-xt3fv5yy7e
    @user-xt3fv5yy7e3 жыл бұрын

    Witam w Nowym Roku Taki walkman szpulowy. Pozdrawiam

  • 3 жыл бұрын

    O, Elikon! Sporo rolek nim zrobiłem ;)

  • @jani6427
    @jani64273 жыл бұрын

    Świetne tematy. Ten aparat, który będzie w następnym odcinku miałem w wersji z autofokusem, był super (jak na tamte czasy), gdy się zepsuł kupiłem co było, czyli nowszą wersję bez auto-focusa a z "usprawnieniami", by mogło to działać beż baterii AAA. To drugie to było dno, ale prostsze w budowie, wiem to, bo oba te aparaty rozebrałem na części. Tak przy okazji, miał być film o obiektywach do Zenita (mnóstwo mitów jest o tych obiektywach).

  • @wybuchowyukomendant
    @wybuchowyukomendant3 жыл бұрын

    0:50 ładny, taki surowy industrialny wygląd.

  • @MrocznyTechnik

    @MrocznyTechnik

    3 жыл бұрын

    Nagra jest piękna.

  • @and_rju
    @and_rju3 жыл бұрын

    Przydałby się odcinek poświęcony wiedzy w okół audio. Np tu padło, są cztery harmoniczne - to dobrze, źle ? co to prąd podkładu itd ... (lub wplatanie takiej wiedzy w kolejne odcinki). Film świetny :) pozdrawiam.

  • 3 жыл бұрын

    O prądzie podkładu jest trochę w filmach o magnetofonach (odcinek 14 między innymi). O harmonicznych opowiem przy okazji, dziś krótko: sygnał sinusoidalny składa się tylko z jednego tonu (nie ma żadnych harmonicznych). Każde urządzenie audio powinno taki sygnał przenieść bez zmian, ale w praktyce tak nie jest i sygnał się zniekształca, a każdy niesinusoidalny sygnał jest złożony z pewnej ilości sinusoid. Jeśli w sygnale badanym po przejściu przez taki magnetofon pojawiają się cztery nowe częstotliwości o tak dużym poziomie, znaczy że urządzenie mocno zniekształca dźwięk. Czasem konkretne układy harmonicznych są lubiane, na przykład te, które wytwarzają wzmacniacze lampowe. Natomiast gdy muzykę się tworzy, często specjalnie tak "psuje się " układy, żeby tych harmonicznych było dużo. Na przykład przester do gitary dodaje ich całe mnóstwo. Podobnie stało się w filmie, w chwilach, gdy ton zabrzmiał głośniej, pojawiło się przesterowanie i na wykresie można zobaczyć pełno nowych linii - nowych sinusoid.

  • @and_rju

    @and_rju

    3 жыл бұрын

    @ Dziękuję za odpowiedź. Czekam na nowe filmy :)

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik3 жыл бұрын

    W sumie super odcinek. Ustawia perspektywę. Myślalem, że nic bardziej shitowego od ZK-120 ludzkie ręce nie stworzyły. Może dobrą kontynuacją serii LoFi byłaby opowieść o urządzeniu "Viola", przystawki do gramofonu umożliwiającej jego 'konwersję' na magnetofon.

  • 3 жыл бұрын

    Chętnie bym się do którejś z takich przystawek przystawił :) Kiedyś było to dość popularne, ale jakość oferowało mniej więcej podobną.

  • @KrystianPilot

    @KrystianPilot

    3 жыл бұрын

    Witam ZK 120 mam do dzisiaj ze przystawką telefoniczną. I to nie jest "shit" tylko historia nasza☺

  • @MrocznyTechnik

    @MrocznyTechnik

    3 жыл бұрын

    @ Tak dobre jak dobra była głowica..... a w tym nigdy za mocni nie byliśmy. 'Topowe' Diory swoje parametry zawdzięczały głowicom ALPSa. To padło z ZRK nawet w katalogu dobrze nie wyglądało. Słaba precyzja, miękkie materiały, po kilkudziesięciu godzinach pracy szczelina jak u burdelmamy na emeryturze.

  • @MrocznyTechnik

    @MrocznyTechnik

    3 жыл бұрын

    @@KrystianPilot Wiem, ze historia, ale historia smutna. Mam w kolekcji Uhera Monitora i Brauna TG1000. To są szpulaki z prawdziwego zdarzenia. Legendarne głowice Bogena.. historia jak z filmu. Gościu zakłada fabrykę głowic, zamiata konkurencje, głowice Bogena to dzieła sztuki. Potem pożar fabryki i już nigdy nie ma powrotu do jakości sprzed pożaru.

  • 3 жыл бұрын

    W szpulakach przy szybkości 9,5 cm/s aż takich wymagań co precyzji nie było i te np. w ZK-145 całkiem ładnie sięgały szesnastu kiloherców. Mniej więcej w siedemdziesiątych latach opanowaliśmy technologię sensownych głowic do szpulaków (ZK-120 to starsza technologia), z 10 lat później - do kaseciaków. Aczkolwiek były nietrwałe strasznie, po kilkuset godzinach pracy można było wyczuć rowek paluchem. Dość, że pasmo od tego siadało, to jeszcze nierówno na ścieżkach, co miało znaczenie zwłaszcza w stereo.

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik3 жыл бұрын

    Myślałem, że mianem "Nagry Dla Ubogich" określano Uhera Reporta 4000... nie wiedziałem o istnieniu takich wynalazków. Dla sprostowania Japończycy produkowali przyzwoite małe szpulowce. Standard SR-250 i SR-300 (do obejrzenia na YT) miały już elektroniczną kontrolę obrotów i napęd 'capstan' (stałą prędkość taśmy). SR-250 miał też całkiem przyzwoite brzmienie.... no i umiały przewijać do przodu :D

  • 3 жыл бұрын

    O tak, Japończycy od początku produkowali także całkiem fajne urządzenia, ale wtedy jeszcze dużo takich, może jeszcze nie bubli, ale urządzeń prostych, zwłaszcza radyjek.

  • @marcinbaraczynski6164
    @marcinbaraczynski61642 жыл бұрын

    Kolejny świetny odcinek :)

  • @elektronikazesmietnika
    @elektronikazesmietnika3 жыл бұрын

    Pewnie mi nie uwierzysz ale jak zobaczyłem te magnetofony od 1:11 to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy: "Nowoczesne Zabawki" , nawet zamyśliłem że zaraz napiszę komentarz o dużym podobieństwie do książki a tu proszę 7:20 jaka niespodzianka. Pozdrawiam.

  • @marekkowalski6767
    @marekkowalski67673 жыл бұрын

    Mam,ale f-my Grundig z 60-tych lat .Co ciekawe,jest jak z fabryki . Dziękuję .

  • @wacek4001
    @wacek40013 жыл бұрын

    Z ciekawości próbki jakości dźwięku były nagrywane na początku taśmy czy na końcu? Bo jak na końcu to powinna być ciut lepsza jakość, ponieważ pod koniec mamy większą prędkość przesuwania taśmy, a to powinno nam dac lepsza jakość.

  • 3 жыл бұрын

    W środku, żeby było sprawiedliwie :) Robiłem porównania na szybko, różnica jest w zakresie wysokich tonów, ale niewielka.

  • @SaperElektroZłomiarz
    @SaperElektroZłomiarz3 жыл бұрын

    Dołączam się do głosu poprzedników, materiał z pogranicza sztuki :)

  • @szulat
    @szulat3 жыл бұрын

    początek lat 60-ych to początek elektroniki miniaturowej, czyli jakbyśmy to teraz powiedzieli, topornej, ciężkiej i niemobilnej 😉

  • 3 жыл бұрын

    ... czyli taki ówczesny "Jamnik" :)

  • @wojtas-4
    @wojtas-43 жыл бұрын

    Bardzo dużo bym dał moc posłuchać!, a jeszcze lepiej zobaczyć swoich dziadków. Obecnie mamy prawie nie skończone możliwości utrwalania.

  • @darekf6159
    @darekf61598 ай бұрын

    A może Panie Adamie zrobić odcinek o historii magnetowidów: najpierw szpulowych, kasetowych, odtwarzaczach video, odtwarzaczach DVD, to kawał polskiej historii dzis już nikt tego nie używa. Wszystko mozna znależć w Internecie za niewielkie pieniądze.

  • @Januszek134
    @Januszek13426 күн бұрын

    😮❤

  • @lesnik5003
    @lesnik50033 жыл бұрын

    W sam raz dla miłośników Lo-Fi :D

  • @MarcinWiesniakQuantum
    @MarcinWiesniakQuantum3 жыл бұрын

    drugi...Polacy zawsze mieli świetnych inżynierów potrafiących robić "po taniości"

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction3 жыл бұрын

    👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 Super film! P.S. 7 łapek na szczęście! :-) P.S.2 Nie dawaj tych reklam banerowych. Są strasznie denerwujące. Już lepiej klasyczna reklama przerywająca film. Łatwiej to znieść, a i czasem jest jakaś fajnie zrobiona reklama, więc i obejrzeć można. 😁

  • @skorakora
    @skorakora3 жыл бұрын

    zamieść informacje o tym by ludzie wyłączali adblocka to z dobrej woli będą reklamy oglądać by wesprzeć kanał

  • 3 жыл бұрын

    Nie mam sumienia, wiem jakie to denerwujące. Z drugiej strony zawsze można użyć adblocka i wesprzeć przez mój Patronite :)

  • @michakrzeszewski5349
    @michakrzeszewski53493 жыл бұрын

    Panie Adamie, może kiedyś warto byłoby nagrać odcinek o samej Nagrze (choć już kilka jest na YT), lub też bardziej ogólnie o Panu Kudelskim i konstruowanych przez niego rozwiązaniach?

  • 3 жыл бұрын

    Pomyślę. Może uda mi się choć przyjrzeć się dokładniej którejś z konstrukcji w jakimś muzeum.

  • @kamilk3795
    @kamilk37953 жыл бұрын

    9:13, Panie Adamie, nie podoba mi się zaniechanie przedstawienia oryginału testowego utworu i odesłanie widzów do innych filmów (nawet bez konkretnego wskazania gdzie szukać - linku), bo wtedy odcinek nie tworzy jednej merytorycznej całości. Ja ten fragment testowy znam, bo Pana oglądam od jakiegoś czasu, a co z widzami, którzy przypadkiem tutaj trafili zaciekawieni tematem? Tak rzucam, dla przemyśleń. Poza tą uwagą, odcinek bardzo przyjemnie się oglądało i czekam na więcej :)

  • @kamilk3795

    @kamilk3795

    3 жыл бұрын

    @@imieinazwisko2993 nie sądzę, żeby mnie demencja łapała, upierdliwy ani marudny też bywam raczej rzadko. W dodatku mam 26 lat. Pozdrawiam

  • 3 жыл бұрын

    Stwierdziłem, że nie ma potrzeby przytaczania oryginału, bo kopia brzmiała tak źle, że właściwie nie było co porównywać. Co innego, gdy różnice są subtelne, wtedy zainteresowani często przesuwają sobie suwak po kilka razy, żeby wyłapać zniekształcenia.

  • @kamilwabik692
    @kamilwabik6923 жыл бұрын

    9:36 a mnie osobiście bardzo podoba się taka jakość, zwłaszcza przy takich jazzowo-bluesowych rytmach. To jest to "coś", czego nie można określić słowami, ale trzeba poczuć. Ehh, te stare urządzenia audio miały duszę... a nie te masówki zalegające na półkach marketów.

  • @xonerpl19

    @xonerpl19

    3 жыл бұрын

    xd

  • @Tempera101
    @Tempera1013 жыл бұрын

    Gdzie ty takie cuda wykopujesz?

  • 3 жыл бұрын

    To dar od sympatyka kanału :)

  • @vaptan_beatz
    @vaptan_beatz3 жыл бұрын

    Fajnie byłoby dowiedzieć się czegoś więcej o Filmach na winylu. Normalnie obraz na tv szedl

  • 3 жыл бұрын

    Tak, były takie próby. Ale nijak nie mam szans, przynajmniej na razie, na dotarcie do technologii i w pierwszej kolejności chcę się skupić na tym, co mogę rozkręcić i pokazać. W planach dalszych mam jednak takie historie.

  • @inferi312

    @inferi312

    3 жыл бұрын

    Jeśli mowa o dyskach wizyjnych systemów CED lub VHD, to określenie "film na winylu" jest stanowczo zbyt daleko idącym uproszczeniem

  • @and_rju

    @and_rju

    3 жыл бұрын

    Szukaj na kanałach Techmoan i Technology Connections

  • @newhomes2023
    @newhomes20233 жыл бұрын

    Taki trochę Kałasznikow wśród magnetofonów

  • @Kamilego960
    @Kamilego9603 жыл бұрын

    Che Pan może stare działające radio "Jowita"? Chętnie wyślę zamiast wpłaty :)

  • 3 жыл бұрын

    Dziękuję. Co prawda mam takie, ale może zrobilibyśmy jakiś konkurs, w którym chętni mieć takie radio wzięliby udział? Takie, które wcześniej wystąpiłoby w filmie (niekoniecznie rozkręcone do ostatniej śrubki :)

  • @solarr2
    @solarr23 жыл бұрын

    👍🇵🇱👍🇵🇱👍

  • @przesterowany8177
    @przesterowany81773 жыл бұрын

    👍

  • @YTtomek
    @YTtomek3 жыл бұрын

    12:28 Nie jest tak tragicznie, zupełnie jak bym słuchał "Jedynki" na długich. Ale to prawda do muzyki się to nie nadaje, podobnie jak na 225Khz powinno być jakieś radio wyłącznie "gadane"

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    To samo wlasnie chcialem napisac .... jak Lato z Radiem na slynnej JEDYNCE / AM w latach 70-tych :o))

  • @jm1964

    @jm1964

    2 жыл бұрын

    @@dasboot5903 dla mnie tylko takie ma sens :)))

  • @piotrdmochowski8120
    @piotrdmochowski81203 жыл бұрын

    Królowa jest tylko jedna"NAGRA lV S"

  • @SzotJoker
    @SzotJoker3 жыл бұрын

    Rado-Wejscie smoka na kanale..SZOT JOKER..

  • @Wszyscy_WON
    @Wszyscy_WON Жыл бұрын

    W 3 czesci ghostbsters mieli sprzet nagra kudelski

  • @kala-re-pah958
    @kala-re-pah9583 жыл бұрын

    Nie przesadzajmy z tą kiepską jakością, brzmi to 100 x lepiej od wałków Edisona.

  • @AdamAdam-bp4qq
    @AdamAdam-bp4qq3 жыл бұрын

    6:09 to raczej głowica kasująca a nie zapisująca.

  • 3 жыл бұрын

    Tak, miało być kasująca.

  • @mpingo91
    @mpingo913 жыл бұрын

    3:36 - Dlaczego równoległe łączenie baterii jest niezalecane dla baterii współczesnych?

  • @Excray80

    @Excray80

    3 жыл бұрын

    Bo wtedy mocniejsza bateria "ładuje" tę słabszą. A ładowanie baterii jest nie zalecane - ciekną.

  • @szalinsky93

    @szalinsky93

    3 жыл бұрын

    Co ciekawe, w książce Janusza Wojciechowskiego, którą przytoczono w tym odcinku, był opis regeneracji (ładowania) zwykłych jednorazowych ogniw, co dzisiaj wydaje się nie do pomyślenia :)

  • @marekkowalski6767

    @marekkowalski6767

    3 жыл бұрын

    @@Excray80 i jeszcze rezystancje wew + inne jeszcze trochę 🙂-pzdr.

  • 3 жыл бұрын

    Cynkowe baterie można było podładować kilka razy, choć z coraz gorszym efektem po każdym ładowaniu. Z alkalicznymi to nie wychodzi za bardzo.

  • 3 жыл бұрын

    Takie rzeczy robiło się w peerelu :)

  • @wojciechgubaa9132
    @wojciechgubaa91323 жыл бұрын

    Panie Adamie pytanie; Czy da się zmodyfikować układ kasowania np. zamiast magnesu założyć głowice kasująca i generator podkładu 90kHz?

  • @wojciechgubaa9132

    @wojciechgubaa9132

    3 жыл бұрын

    @@imieinazwisko2993 dlaczego głupie pytanie. Dorobienie generatora na NE555 to pikuś a zmniejszyło by to szumy. Tylko czy mechanicznie się da wstawić. A jeżeli już porównanie do aut to słyszałeś Pan o tunningu?

  • @adampaszczyca8334

    @adampaszczyca8334

    3 жыл бұрын

    @@wojciechgubaa9132 Pewnie, że dałoby się. W sumie można cała elektronike wymienić i bezie lepiej.

  • 3 жыл бұрын

    Problem w niestałości obrotów w długim czasie. Stała prędkość obrotowa to nie jest dobra droga, a zakładać tutaj rolkę z kołem zamachowym będzie ciężko.

  • @wojciechgubaa9132

    @wojciechgubaa9132

    3 жыл бұрын

    @ rozumiem. Mam takiego "szpulaka" tylko w częściach i po obejrzeniu filmu już widzę że trochę brakuje do tego żeby zadziałał. Jak tylko czas pozwoli spróbuje wykonać nową elektronikę bo szkoda mi żeby taki zabytek leżał. Dziękuje.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    3 жыл бұрын

    @ "Rolkę z kołem zamachowym" czyli kabestan. Używajmy polskich słów, skoro je mamy (spotkałem nawet "kapsztan" buuu-ha-ha!!!!)

  • @khiara69
    @khiara693 жыл бұрын

    haha, dopiero jak odpaiłam odcinek zorientowałam sie, ze "Nagra" to nazwa, haha, a myslałam, że tytuł użył tego jako czasownika:D

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz27142 жыл бұрын

    uwielbiam małe magnetofoniki, ale ten tutaj jest bez sensu - niewspółwymienność taśm z normalnym szpulowcem w zasadzie przekreśla go całkiem z sensownego użytku, jest i musiała być kiedyś jedynie fajna zabawka i tyle, no ale tak prosto nie da się zrobić napędu przez ośkę i rolkę dociskającą taśmę :)

  • @heniuszczesliwy9711

    @heniuszczesliwy9711

    2 жыл бұрын

    Pokaż mi teraz polską firmę, która takie " dziadostwo " produkuje. Ba, która coś produkuje sama, a nie sprowadza z Chin jako swoje lub montuje z części. Też najczęściej chińskich !!!

  • @michagawowski3388
    @michagawowski33883 жыл бұрын

    A (kiedy?) będzię odcinek o "dorosłej" Nagrze?

  • 3 жыл бұрын

    Jak sobie kupię :) Żartowałem, będzie kiedyś, ale raczej tylko teoretyczny. Chyba, że uda mi się odwiedzić jakieś muzeum.

  • @michagawowski3388

    @michagawowski3388

    3 жыл бұрын

    @ Wg archiwum portalu All*.* Nagra była wystawiona za ~~ 700 zł!

  • 3 жыл бұрын

    No to okazja.

  • @sebastianbort8512
    @sebastianbort85123 жыл бұрын

    10:57 tam na srodku to maly transformator czy co to za element?

  • @k4be.

    @k4be.

    3 жыл бұрын

    Dwa transformatory, jeden (na środku) z niebieską taśmą, drugi (z prawej) z czerwoną. Różne kolory po to, aby ich nie pomylić przy montażu.

  • @sebastianbort8512

    @sebastianbort8512

    3 жыл бұрын

    @@k4be. czyli zabytkowa koncowka mocy na tranzystorach i z transformatorem sprzegajacym

  • 3 жыл бұрын

    Taniej było wstawić transformator niż kolejny tranzystor do odwracania fazy (pierwszy), a poza tym ówczesne tranzystory nie miały tyle "pary", żeby bezpośrednio napędzać niskoomowe głośniki (drugi).

  • @sebastianbort8512

    @sebastianbort8512

    3 жыл бұрын

    @ jest jeden z dwoma odczepami na uzwojeniu wtornym czy dwa?

  • 3 жыл бұрын

    Dwa transformatory tam są, możemy założyć że pierwszy dostarcza dwóch przebiegów o przeciwnych fazach do wysterowania tranzystorów mocy, drugi sumuje oba sygnały na wspólne obciążenie, czyli głośnik. Czyli oba mają po trzy uzwojenia, z tym że pracują jakby na odwrót. To bardzo klasyczny układ we wzmacniaczach w latach sześćdziesiątych (przez Rosjan stosowany do końca wieku), wystarczy rzucić okiem na jakiekolwiek tranzystorowe radyjko z tego okresu.

  • @mareksomka227
    @mareksomka2272 жыл бұрын

    Q550

  • @arkadius109arni6
    @arkadius109arni63 жыл бұрын

    Ciekawe to ale chyba wogóle nie praktyczne chyba bardziej praktyczne były walkmany a te baterię R14 to one są wogóle jeszcze

  • @mpingo91

    @mpingo91

    3 жыл бұрын

    Jasne są. Np. Varta produkuje.

  • @arkadius109arni6

    @arkadius109arni6

    3 жыл бұрын

    @@mpingo91 kiedyś miałam radio magnetofon zasilany takimi bateriami

  • @jansaddam3829

    @jansaddam3829

    3 жыл бұрын

    Walkmany były do odtwarzania,a te były dla reporterów . R14 cały czas funkcjonują ,bo mają większą pojemność niż "paluszki" Są cały czas stosowany ,miedzy innymi w eletronicznych świeczkach ,czy zegarach ...

  • @arkadius109arni6

    @arkadius109arni6

    3 жыл бұрын

    @@jansaddam3829 no tak ale ogólnie było to nie praktyczne

  • @eppe8755
    @eppe87553 жыл бұрын

    Gdzie kupiłeś to cudeńko?

  • 3 жыл бұрын

    Dostałem od fana Towarów :)

  • @eppe8755

    @eppe8755

    3 жыл бұрын

    @ Bo też bym chciał sobie taki sprawić

  • 3 жыл бұрын

    Chciałem całe lata :) Ale drugiego niestety nie mam.

  • @eppe8755

    @eppe8755

    3 жыл бұрын

    @ Może na bazarku by się trafił?

  • 3 жыл бұрын

    Takich nie widziałem.

  • @AdrianuX1985
    @AdrianuX19853 жыл бұрын

    4:35.. Heh.. Ciekawe co w owych czasach znaczyło "chińskie"? ;-)

  • @roadster241

    @roadster241

    Жыл бұрын

    Pod koniec lat 70 gdy w szkole zacząłem pisać chińskimi długopisami a w sumie jednym z wymiennymi wkładami, chińskie oznaczało jakość, której nie można było uświadczyć przy naszych lejących i grubo piszących długopisach. Zaczęły się też pojawiać plastikowe, kolorowe piórniki i pachnące gumki do ścierania. Na przykładzie tych szkolnych produktów chińska produkcja jawiła się o kilka poziomów lepsza od naszej.

  • @kabanos_video_comapny
    @kabanos_video_comapny Жыл бұрын

    Nagra brzmi tak okropnie że asz pięknie 😅

  • @artofwar3992
    @artofwar39923 жыл бұрын

    Średnica 8cm chyba 8mm

  • 3 жыл бұрын

    Tak małych szpulek nie było nawet w systemie picocassette :)

  • @nowheremanjk8624
    @nowheremanjk86243 жыл бұрын

    Chińskie dzisiaj dogania resztę.... co innego indyjskie. ;)

  • @Qwintony
    @Qwintony3 жыл бұрын

    Gdyby ktoś szukał, to jest egzemplarz na sprzedaż: www.ricardo.ch/de/a/nagra-kudelski-pl-p-1152401362/

  • @hanslanda994

    @hanslanda994

    3 жыл бұрын

    Trzeba być bardzo napalonym kolekcjonerem aby kupić to urządzenie za 19 złotych patoli.

  • @skildertwoo
    @skildertwoo Жыл бұрын

    Brzmi jak patefon

  • @AndrzejMastalerz
    @AndrzejMastalerz3 жыл бұрын

    Nie lekceważył bym chińskiej elektroniki, wszak przywieźli już kawałek Księżyca.

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    A co kawalek Ksiezyca ma wspolnego z elektronika uzytkowa ?? :o))

  • @AndrzejMastalerz

    @AndrzejMastalerz

    3 жыл бұрын

    @@dasboot5903 To skomplikowane.

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    @@AndrzejMastalerz Oni ... SAMODZIELNIE .... to nadaja sie nadal tylko do produkcji tuszu i wiecznych pior !!!!

  • @urgon6321
    @urgon63213 жыл бұрын

    Ciekawe, jakby to banglało, gdyby wymienić elektronikę na coś lepszego i zamienić magnes na głowicę kasującą z prawdziwego zdarzenia. Hmm, to byłoby ciekawe wyzwanie...

  • 3 жыл бұрын

    Pewno całkiem sprawnie. Aczkolwiek stałość przesuwu taśmy jest nie do zrobienia bez poważnych zmian mechanicznych.

  • @urgon6321

    @urgon6321

    3 жыл бұрын

    @, można zrobić nowe, wyrównane pierścienie gumowe by zwiększyć stabilność. Ewentualnie gumowa rolka na osi silnika i ząbkowane tuleje. Silnik zasilić ze stabilizowanej przetwornicy impulsowej, a co do zależności prędkości przesuwu od ilości taśmy, to takie rozwiązania stosowano nawet w sprzęcie Hi-Fi, vide "Schaub-Lorenz 5001 Music Centre"...

  • 3 жыл бұрын

    Tylko szybkość się zmienia... policzmy: r=2 cm przy minimum taśmy i 3,5 cm przy maksimum, czyli 22/12,5 = 1,75 raza. To bardzo dużo dla charakterystyki, przy takich różnicach na początku będzie dobrze, a na końcu - dużo wysokich tonów albo odwrotnie: dobrze na końcu i ciemno na początku. Szumy też zmaleją tak na moje oko o 3 dB. No i jakakolwiek zmiana szpulki albo rozcięcie taśmy zupełnie zmieni wysokość dźwięku.

  • @urgon6321

    @urgon6321

    3 жыл бұрын

    @, można dodać rolkę-czujnik mierzący prędkość posuwu taśmy i sterować silnikiem by uzyskać stałą prędkość. Fajną opcją byłoby użycie czujnika a'la myszka optyczna. Alternatywnie doregulować posuw taśmy tak by był optymalny dla r=2,75cm, wtedy parametry będą gorsze na początku i końcu taśmy, ale nie tak złe, jak przy optymalizacji dla skrajnej ilości. Tak czy siak to ciekawe wyzwanie techniczne...

  • @urgon6321

    @urgon6321

    3 жыл бұрын

    @@gerwazyglobotard8655, to masowo klepany chłam, nie zabytek. Jeśli to jest świadectwo epoki, to lepiej o tej epoce zapomnieć...

  • @mateuszwojt
    @mateuszwojt3 жыл бұрын

    Panie Adamie, bardzo doceniam Pana filmy i chętnie oglądam. Jednak niesamowicie irytuje mnie hiperpoprawność językowa w Pana narracji. Chce Pan mówić bardzo poprawną i formalną polszczyzną, a jednocześnie wychodzi to wyjątkowo nienaturalnie. Proszę tak nie podkręcać tych ą i ę na końcu wyrazów, nikt normalny tak nie mówi (a wręcz jest to błąd, o czym pisał np. profesor Miodek w Słowie Polskim).

  • @KrystianPilot

    @KrystianPilot

    3 жыл бұрын

    Już zażartował, że tak ma jego "paszcza" i nie ma na to rady 😀

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    Panie Adamie .... lubie pana dykcje i prosze ciagnac tak dalej i nie przejmowac sie LESZCZAMI, ktorzy szukaja przyslowiowej dziury w calym !!!! :o))

  • @mateuszwojt

    @mateuszwojt

    3 жыл бұрын

    @@KrystianPilot rozumiem, ale to jak z wadą wymowy, tego można się oduczyć 😛

  • @tomaszk3014
    @tomaszk30143 жыл бұрын

    Witam, dlaczego nie mówi Pan "opornik", tylko "резистор"?

  • 3 жыл бұрын

    Bo to synonim. Ja też mam pytanie, dlaczego napisał pan rezystor po rosyjsku?

  • @tomaszk3014

    @tomaszk3014

    3 жыл бұрын

    @ Pisałem ze słuchu, miałem język rosyjski w szkole, i zapamiętałem że opornik to po rosyjsku резистор.

  • 3 жыл бұрын

    Słowo to pochodzi z języka angielskiego, tak na marginesie.

  • @tomaszk3014

    @tomaszk3014

    3 жыл бұрын

    @ Byłem przekonany że z francuskiego, i zostało przyjęte w rosyjskim.

  • @mdziewietube

    @mdziewietube

    3 жыл бұрын

    A nie można tak po polsku "widersztand"?🙃

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc3 жыл бұрын

    Dziś chińskie jest najlepsze i najtańsze.

  • @dasboot5903

    @dasboot5903

    3 жыл бұрын

    Chinskie komunistyczne najlepsze ?? Oy !!!! Musialem odkrztusic, bo bylbym sie udlawil salatka, ktora akurat jadlem :o)) Chyba ze miales koles na mysli produkty chinskie, ale z rodowodem typu >> Made in TAIWAN - to sie wowczas z toba zgodze w 100%

  • @beholder2012
    @beholder20123 жыл бұрын

    12:07 "...kompresuje sygnał mowy..." -- KOMPRYMUJE, jeśli już.

  • 3 жыл бұрын

    Termin ten stał się schyłkowy wiele lat temu. Dziś praktycznie już się go nie spotyka, a kompresja objęła kilka pojęć, także to, o czym mówię. Przywracanie na siłę słów już nieznanych mija się z celem.

  • @beholder2012

    @beholder2012

    3 жыл бұрын

    @ kompletne nieporozumienie. Termin "kompresja" nie jest bynajmniej "schyłkowy", zaś czasownik "komprymuję" (imiesłów "skomprymowany" itd.) jest po prostu prawidłową formą wziętą od rzeczownika "kompresja". Bo po polsku "kompresować"" mozna jedynie poprzez przyłożenie zimnego (lub gorącego) kompresu. Podobnie zresztą "opresja" -- być OPRYMOWANYM (a nie np. "opresowanym") itd.

  • @skajuoker23

    @skajuoker23

    3 жыл бұрын

    @@beholder2012 a wyjaśnisz nam też "INSTRYBUTOR" ?

  • @beholder2012

    @beholder2012

    3 жыл бұрын

    @@skajuoker23 o "instrybutor" musisz spytać właśnie tych, co "kompresują" zamiast komprymować.

  • @jm1964

    @jm1964

    2 жыл бұрын

    @@beholder2012 pierwsze artykuły techniczne o kompresji dźwięków czytałem w latach siedemdziesiątych 20 wieku. Od tamtej pory nie spotkałem się z inną formą. Jeśli nawet masz rację co do prawidłowego tworzenia czasowników (nie znam się), to ten już dawno powstał w tej formie o takim znaczeniu. Jeśli ktoś zrobił błąd to 50 lub więcej lat temu i taka, może błędna, pisownia się przyjęła, także w przebogatej literaturze przedmiotu. Jasne, że możesz się zżymać. Ale lepiej iść na spacer :) Miłej niedzieli!