Én így kezdtem, avagy 16 éves korom legnagyobb durranása! Megasound, 4x150W-os erősítő.

Hol is kezdtem? 6-7 évesen már zsebtelepet nyaltam! :)
Ha szeretnétek kérdezz-felelek videót, várom alulra a kérdéseket!

Пікірлер: 200

  • @MrSandor44
    @MrSandor442 жыл бұрын

    14 évesen már halgattunk zenét a rádióban.Az idősebb fiúknak már volt magnójuk, ha jól emlékszem Catipso orsós készülék.1974-et írunk.Hát nem éppen nagy hagerővel.Próbáltunk erősítőt építeni.Vidéken alkatrészbolt nem volt.Legegyszerűbben kidobott rádiók,tévék bontásából jutottunk alkatrészekhez.Könyvekből tanultam az elektronikát.Sikerült is pár watt-os csöves erősítőt összedobni.PCL-86 csővel.Késöbb PL 500-sal .5-6-szor tekertük át a kimenőt mire szólt valahogy.Lesöpörtük párszor az asztalt.( töltött elkók).Két évet üzemelt a szomszédok nem kis örömére. Utána karton doboz padlás.Úgy 8 évvel ezelőtt találtam rá ismét.

  • @roguesquadron909
    @roguesquadron9092 жыл бұрын

    Ja milyen jó volt az a hobbielektronika újság. Rádiótechnika évkönyv. Ezermester már nem annyira, kevés volt benne az elektronika. Sósav Hidrogén-peroxid a legjobb. Vas klorid lassú.

  • @Avveland-big
    @Avveland-big2 жыл бұрын

    Üdv Pityu! Hát úgy látom akit a gyanta füst megcsapott hasonló úton megy végig. Hasonlóan kezdtem én is de soha nem bántam meg mikor 2 osztálytársam az úttörő szakkörről hazatérve megmutatta az OC tranzisztorral megépített rádió zavaróját. Megépítettem és a buszmegállókban hallgatta a Sokol rádióját és nem tudta mitől romlott el egyik pillanatról a másikra. Hát mi tudtuk. :-) Aztán építettem értelmes dolgokat is , még most is de akkor az adott egy életre egy nagy löketet. Gitár pickup építése iskolai mágnessel meg rossz trafóból lebontott vezetékkel. Akkor jóformán csak 5 pólusú tuchel dugó volt . Hát azóta szerencsére nagyot fordult a világ sajnos lehet elég nagyot is fordult hogy a chip gyárak kapacitását lefoglalja az Apple M1 chip gyártás. De szép szakma szép kihívásokkal és nosztalgiával. Nekem is a pincében pókhálósodik a 2 X 20 W-os tranyós vegfokom, amiben mindent én csináltam csak úgy mint a videóban.

  • @oliverfecske1651
    @oliverfecske1651

    Én most műszaki informatikán vagyok 5. év technikus képzés, mi is úgy készítünk nyákot, hogy kapcsolási rajz-> elrendezési rajz, aztán pauszra mehet rá méretarányosan megfelelően, utána pontozás fúrás, filcel vezetősávok kirajzolása majd 20-30 perc áztatás, lögybölés a vas kloridban közben beszélgetés a haverokkal 😂. És utána jöhet az építés. Most nekem is nagy álmom hogy egy 4x50 wattos erősítőt megtudjak csinálni

  • @winMANhun
    @winMANhun2 жыл бұрын

    Most találkoztam először a csatornáddal, rendkívül érdekes videó volt, baromi jó érzéked van ehhez. Ilyenkor bánom kicsit, hogy anno nem elektros vonalon mentem tovább.

  • @06janika
    @06janika2 жыл бұрын

    Szia nagyon jó kis múltú történet hasonló, nosztalgikus emlékek jöttek elő. Gratulálok a 16 évesen épített erősítőhöz szép munka.

  • @EcoPityu
    @EcoPityu2 жыл бұрын

    No, már 6-an vannak, akiknek szebb volt a tinédzser koruk! :)

  • @ferenczkolozsi5015
    @ferenczkolozsi50152 жыл бұрын

    Az első Quad 405 öm,2 db. ilyen orosz trafóval volt meg épitve csatornánként .Természetesen 2x35 voltra áttekerve

  • @roguesquadron909
    @roguesquadron9092 жыл бұрын

    2x20 Wattos tranzisztoros volt az első. TDA2020 -ból többet is csináltam. 2030 BD-s hidalt változatából többet is. Rengeteg féle quad 405. Nyákot kézzel rajzoltam. Kockás papírra terveztem. zenére villogók, futófényeket csináltam. Orion erősítőjét másoltam le. Jó disco erősítő lett belőle. A hőskor.

  • @karvak1492
    @karvak14922 жыл бұрын

    16 évesen ez nagy teljesitmény. Gratulálok.

  • @scriming
    @scriming

    nagy köszönet, aranybánya a csatornád! a hangulat!

  • @DavidBarabas-dq3qw
    @DavidBarabas-dq3qw

    Elektrotechnika "Kőhalmi Zoltánja!" Jók a videok!!!!!

  • @attilatamas4897
    @attilatamas4897

    Szia Pityu! Én 16 évesen (1986) még csak fényorgonátokat, meg max 2X 40 W-os (TDA-s erősítőket-amit nem is lehetett kapni csak MDA-s okat- vagy fordítva) mertem építeni a haveroknak! A nyákot kizárólag vas kloriddal készítettem hol jól sikerült, hol nem. Volt egy-két QUAD 405 is ami jól sikerült. Amint nézem ez Neked nem jelentett akadályt! Anno még egy műszer doboz, vagy egy hűtőborda beszerzése is probléma volt ugye? Hál' istennek azóta változott a világ. De mostanság megint problémás dolog lett! Gratulálok a " durranásadhoz" Üdv.

  • @cszeljeloljha1823
    @cszeljeloljha1823

    Szia! Orion se-260 erositovel volt már dolgod?

  • @lehelm7834
    @lehelm7834

    Szervusz Pityu, én is ezen az úton indultam, de aztán végül más pályát választottam, de az elektronika hobbinak megmaradt. Korábbi kérdésemre is írtad, h erősítők tervezéséről, működésének megértéséről bővebben RT folyóiratokból v évkönyvekből lehet tanulni. Megtennéd, h megosztod, melyik RT folyóirat v évkönyv az, amit érdemes keresni? Pl. amiket ebben a videoban is lapozgattál

  • @sanyi2813
    @sanyi2813

    Nemrég találtam rá a csatornádra, rá is függtem a videóidra elég rendesen :D Már 1000 éve nem bütyköltem elektronikus kütyüket, most újra megjött a kedvem, hála a videóknak. Felerősödtek az emlékek, nekem az első erősítőm egy AN17830A ic-s erősítő kapcsolás volt, csomagban lehetett megvenni az egyik elektronikai boltban ha jól emlékszem 2500Ft-ért. Az alkatrészek, a rajz és a nyák volt benne, az első próbálkozásomnál szinte rögtön megöltem az ic-t mert rövidre zártam a kimenetet a takony forrasztással, másodjára már megszólalt de iszonyat módon búgott, és csak az egyik oldala szólt. Természetesen akkor még 16-17 évesen csak ismerkedtem az elektronikával, a forrasztás és az egész összeszerelés is okádék volt, nem csoda hogy nem működött. Később a technikum idején előkerült a rajza, újra megterveztem az egészet, fele akkora nyákra, és akkor már sikerült is szépen megépíteni, bedobozolni, ahogy illik, normális csatlakozókkal, hangerőszabályzóval (egy PC táp dobozába építettem bele). 2 évig használtam az első autómban a szivargyújtóról, akkor már megvolt az Orion HS 501-em amiből az egyik a csomagtartóban dübörgött :D Aztán lett egy Videoton EA6383S erősítőm amit szinte ingyen kaptam, mivel a hangerő poti olyan szinten kontaktos volt hogy csak felváltva recsegve-ropogva szólt mindkét oldal, illetve a kivezérlésjelző sem működött. Ezeket sikerült megjavítani, és a régi DIN kimeneti csatlakozókat is lecseréltem csíptetősre. Sokáig megvolt az Orion hangfalakkal, aztán túladtam rajta, az első épített erősítőm meg közben elkallódott valahová.

  • @janosnagy8254
    @janosnagy8254

    Szia Pityu! Nagyon köszönöm hogy bemutattad az erősítődet! Én magam 68- ban egy szélfújta újságcikkben közölt detektorossal kezdtem, majd a Sokol 403-assal fojtattam. 75- től egy Rubin 102, Tv javítás után autodidakta módon tanulgattam a műszerészkedést. Mégegyszer nagyon köszönöm a kiváló oktató videóidat, mert még most sem késő a hiányzó ismeretek pótlása. 👍

  • @Zoli049
    @Zoli049

    Off: Szia Pityu! Még egy restaurálással adós vagyok magamnak. Van egy karcmentes, túratlan Grantom, végfoktranyók... Azok a Mitsubishi 2SC2312C-k, amik mind hamisak a neten. Nincs egy megbízható forrásod? Előre is megköszönném, mert gagyit felesleges lenne megvennem. Át nem alakítanám, meg mire?

  • @Stealth97
    @Stealth97

    Lényegében nem rossz ez a kapargatós módszer a nyákok elkészítésére, én csak ezzel a módszerrel készítem a nyákokat na persze nem késsel hanem fúrógép a tokmányba egy kis körfűrész lap (valami igen kemény edzett anyagból készült lap) és a nyáklap lerögzítése után lehet is eltávolítani a felesleges rézfóliát, persze majd egyszer beruházok egy gravírozóra azzal azért precízebben el lehet készíteni.

  • @tamasnyari4511
    @tamasnyari4511

    Szuper video gratulálok.👍