NÁCHOD - miasto na czesko-polskim pograniczu

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu i zwiedzania z nami miasteczka Nachod leżącego na czesko-polskim pograniczu, na głównej trasie Warszawa-Praga. Wielu turystów przejeżdża tędy podążając do czeskiej metropolii i nie zatrzymuje się nawet, a może warto. Zobaczcie sami.
Największą atrakcją turystyczną jest górujący nad miastem - zamek.
Zamek, pierwotnie jako gotycka twierdza, został założony połowie XIII wieku przez rycerza Hrona z rodu Načeradiców. Na przełomie XVI i XVII wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez rodzinę Smiřickich. Od 1634 r. do 1783 roku zamek należał do włoskiego rodu Piccolomini.
W tym czasie dzięki przebudowie i modyfikacji wnętrz uzyskał obecny wygląd architektoniczny w stylu barokowym.
Zespół zamkowy składa się z pięciu dziedzińców i kilku głównych budynków.
Otoczony jest dużym parkiem angielskim i ogrodem francuskim.
Zamek jest dostępny dla turystów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem na trzech trasach zwiedzania.
U podnóża zamku usytuowane jest zabytkowe centrum z Rynkiem, noszącym nazwę Masarykovo náměstí.
Dominującą budowlą na Rynku jest Kościół św. Wawrzyńca. Pierwotnie gotycka świątynia z XIV wieku, była wielokrotnie niszczona przez pożar i odbudowywana. W XVI wieku kościół przebudowano w stylu renesansowym, a XVII wieku zmodernizowano go w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, w jego wschodniej części znajduje się prezbiterium, będące najstarszą częścią budowli. Do prezbiterium po bokach przylegają dwie wieże, popularnie nazywanymi Adamem i Ewą. Umieszczono w nich 6 dzwonów.
Zachodnia fasada kościoła ma barokowy rzeźbiony szczyt i poprzedza go neogotycki przedsionek.
Kościół jest jednonawowy, jego wyposażenie pochodzi głównie z XVIII i XIX w.
Prezbiterium oddzielone jest od nawy kościoła łukiem triumfalnym, na którym znajduje się pseudogotycki wizerunek Chrystusa z napisem „miłość zwycięża świat”.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona - św. Wawrzyńca. W nawie przed prezbiterium znajdują się dwa ołtarze boczne - ołtarz Najświętszej Marii Panny i św. Anny. Ozdobna ambona pochodzi z 1791 roku
Po lewej stronie nawy znajdują się podcienia z kolumnami, nad nimi biegnie galeria, a na jej ścianach umieszczono się płaskorzeźby przedstawiające drogę krzyżową.
Organy zostały zbudowane w 1953 roku, do ich budowy wykorzystano piszczałki ze starego instrumentu z roku 1865.
Rynek otaczają zabytkowe kamienice.
Wśród nich wyróżnia się budynek Nowego Ratusza, znajdujący się w południowo-wschodniej części Rynku. Został zbudowany w latach 1902-1903 w stylu neorenesansowym. Jest to dwukondygnacyjny narożny budynek z pięciopiętrową wieżą zegarową, z tarasem widokowym na szczycie.
Elewacja jest bogato zdobiona elementami rustykalnymi i barwnymi figuralnymi sgraffitami.
W zachodniej pierzei rynku na uwagę zwraca kamienica z roku 1902, wybudowana w stylu czeskiego neorenesansu, bogato zdobiona, z charakterystycznym poddaszem szczytowym.
W północnej pierzei Rynku na uwagę zasługują:
- Zabytkowy „Hotel U Beránka” - secesyjny budynek, wybudowany w latach 1912-1914, mieszczący także „Teatr Miejski im. dr. Josefa Čižki”.
- Budynek DEKANATU NACHOD (Děkanství Náchod) z pierwszej połowy XVIII wieku,
- Stary Ratusz (Stará radnice) - wielokrotnie przebudowywany, jego obecny wygląd pochodzi z roku 1860. Obecnie mieści się tu Centrum Informacji Turystycznej.
W pierzei wschodniej znajduje się Muzeum regionalne (MUZEUM NÁCHODSKA).
Rynek zdobią rzeźby:
- Kolumna z figurą trójcy ŚWIĘTEJ (Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice) z połowy XVIII wieku,
- Pomnik św. JANA Nepomucena (Socha sv. Jana Nepomuckého) z XVIII wieku,
- Kolumna z figurą Matki Boskiej (Sloup se sochou Panny Marie) z 1695 r.
- Klasycystyczna fontanna z piaskowca, będąca historycznym źródłem wody użytkowej w otoczonym murami mieście,
- „Ławka Josefa Škvoreckiego”.- będąca współczesną atrakcją turystyczną.
Nieopodal Rynku - przy ulicy Tyršova č.p. 247 - znajduje się ciekawy neorenesansowy budynek, z 1902 roku. Fasada zewnętrzna jest bogato architektonicznie ozdobiona sgraffito i dekoracjami malarskimi ze scenami z historii miasta.
Warto przespacerować się głównym deptakiem, który wiedzie poprzez ulicę Palackého i Kamenice, z licznymi okazałymi budowami i nowymi pasażami handlowymi.
Po drodze warto zatrzymać się na Placu Karola (Karlovo náměstí), pełniącego funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Ciekawostką jest tu dzwonkowy kurant, w kształcie ponad czterometrowego łuku ze stali nierdzewnej, tworzącego jakby bramę. Na jej znajduje się miniatura zamku Náchod, pod którym zawieszonych jest 11 dzwonów. Ich dźwięk, w postaci prostych melodii, można usłyszeć cztery razy dziennie - o każdej pełnej godzinie (między godz. 9:00 i 18.00)
Deptak prowadzi do dworca autobusowego i kolejowego, oddalonych około 500 m od rynku, co jest istotne dla niezmotoryzowanych turystów.

Пікірлер: 4

  • @ye5227
    @ye52277 ай бұрын

    Też byłem w tym roku. Ładne miasteczko, ratusz ciekawy.

  • @andrzejkornas9095
    @andrzejkornas90957 ай бұрын

    Zmienił się Nachod od roku 1991 . Bardzo pięknie odrestaurowane kamienice.

  • @rafiqsworld
    @rafiqsworld7 ай бұрын

    Kolejny ciekawy materiał 💪 łapka 👍 pozdrawiam

  • @JaparStudioZwiedzajznami

    @JaparStudioZwiedzajznami

    7 ай бұрын

    Dzięki ☺ Również pozdrawiam.