Mototrip #7 - Český Šternberk, rozhledna Špulka a zřícenina hradu Orlík u Humpolce

Nedělní výlet za historií, tentokrát směrem na jihozápad. Po natankování doplna, vyrážím z Pardubic směr kutná Hora k prvnímu zájmovému bodu. A to hradu Český Šternberk. Cesta ubíhala v pohodě bez větších problémů s plechovkářema 😁a tak, když přijíždíte do Šternberka, tak se Vám naskytne úžasný pohled na hrad na skále. Bohužel mi selhala kamera, tak ten příjezd natočený nemám. Ale bomba pohled. Parkuji kousek od hradu za 30Kč.
A ano je to ten Šternberk ze Šternberka, kdy si jeho sestra brala nějakýho Valdštejna.🤣🤣🤣
Hrad Český Šternberk
Gotický hrad byl založen Zdeslavem z Divišova před rokem 1241.
V průběhu let zaznamenal několik úprav, které ovlivnily jeho výslednou podobu. Zásadní barokní přeměnou prošel po skončení třicetileté války, kdy byly upraveny především interiéry. V roce 1751 byl přistavěn dolní zámek. Zde byly umístěny byty úředníků a kanceláře.
Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem nebo do snídaňového pokoje se stříbrnými figurkami. Za pozornost jistě stojí sbírky grafických listů ze 17. století, porcelánu nebo loveckých trofejí.
Za návštěvu rovněž stojí i nedaleká "hladomorna", která hladomornou nikdy nebyla. Je to strážní věž ze které je krásný výhled do okolí.
A ze Šternberka už pádím k nedaleké rozhledně Špulka. Zajímá konstrukce a příjemná procházka k ní a ještě hezčí výhled. Trochu mě překvapilo množství lidu u rozhledny. Na to, že je relativně daleko...
Zhruba 900m krásná procházka 😉. Stojí to za to.
Rozhledna Špulka
Rozhledna netradičního vzhledu byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014. Po vystoupání 151 schodů do výšky 30 metrů nad zemí se vám naskytne kouzelný výhled na Benešovsko, Posázaví, Ještěd, Velký Blaník atd. Vstup je volný.
A jako poslední bod jsem zvolil zříceninu hradu Orlík u Humpolce. Zvláštní je, že touto cestou jsem jel už tolikrát, ale nikdy jsem si nevšiml, že tam nějaký ukazatel zříceniny je. A jsem rád, že jsem tentokrát na mapě našel a navštívil tuto krásnou ruinu a její vyhlídkovou věž.
Parkuji zdarma na příslušném parkovišti. Okouknu krásného veterána co tam stál a vyrážím na hrad. Opět příjemná procházka . Asi po 500 metrech dojdete k hradu. Cestou potkáte ještě starobylou studnu.
Za mírné bakšišné Vás pustí do hradu včetně výstupu na věž. Nákup suvenýru nezbytností, pochopitelně.
Orlík u Humpolce
Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. 2. září 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Za Trčků z Lípy probíhaly nové změny interiérů i exteriérů. V polovině 16. stol. se však majitelé dostávají do finančních problémů a tak je opevnění dále řešeno pouze lacinými úpravami stávajících objektů. Hradní stavba je nově přejmenována na Orlík. Roku 1559 se Zdeněk Trčka z Lípy poprvé píše sezením na Orlíku nad Humpolcem. Na konci 16. století se hrad dostal do držení Kryštofa Karla z Roupova. Panstvo však sídlilo na Herálci a Orlík začal pustnout. V 17.století, a zvláště za 30leté války, chybí o hradě jakékoliv zprávy, pravděpodobně byl pobořen a užíván k hospodářským účelům. Roku 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlil zde však pouze myslivec.
Celý výlet sem dal na jedno tankování, což je velice příjemné zjištění😁. 245 km na 17l😁👍

Пікірлер