Монтесори обучение в България - интервю със Силвия Тодорова

Интервю на Портал12 в рамките на Форум Здравей Здраве 2016, Пловдив
Портал12 е алтернативна медия. Подкрепете ни от тук ► portal12.bg/podkrepa

Пікірлер: 3

  • @AmongUs-op9qz
    @AmongUs-op9qz6 жыл бұрын

    Всяко нещо с времето си...За днешните деца,този метод е твърде остарял.Ние сме деца на технологиите и не ни е необходимо плавно прминаване към някакви знания,колкото и самонадеяно да е...ние сме доста по-интелегентни от поколението преди 70-80 години. Този метод е подходящ за вкъщи...Ако на майки и баби им се занимава. Няма шанс 25-26 ученика да седят по килими и да пишат когато им скимне,да учат само ако са в кондиция...с този метод,бихме стигнали до под кривата круша 😹

  • @ivichkaable

    @ivichkaable

    6 жыл бұрын

    не е остарял метода. детето има свобода да избира в каква област да работи, но тази свобода е с ограничения. В класната стая има материали, с които се работи, няма играчки, няма игри. Монтесори говори и за "селф дисциплин", самодисциплина. Материалите са нагледни и привлекателни. Зависимост от възрастта, на детето му се презентират материалите, има си ред и последователност. Всяко дете учи по различен начин, има различно темпо, едни бавно, други по-бързо схващат. Монтесори гледа на детето като Цяло, неговото емоционлано, социално, физическо, интелектулано развитие. В традицинното обучение, което вие мислите, че е модерно, убива мотивацията на децата да учат. А да не говорим, че е само хартия и химикал, или скрийн........толкова скучно. Влезте в една МОнтесори класна стая и ще видите красотата на средата и материалите. Монтесори е била гений създавайки тези уникални образователни материали. Това, което се учи там е доживот! На 5-6 години децата могат да събират, умножават, изваждат и делят, знаят различни имена на различни геометрични форми, да четат, да пишат, знаят континентите, сезоните, планетите. видовете животни, цветя, подреждат цифрите до 100 и много други неща. Най-важното нещо е, децата се учат на концентрация , която е много нужна за едно дете да е Нормално. В модерното и технологично обучение го няма, там само едно сетиво е активно, и бързата инфромация деформира децата. Затова са избухливи, нетърпеливи и "не нормални" (not normalized, това е Монтесори термин). Децата обожават да работят с ръцете си, да мият чинии, перат, готвят, сервират, отсервират, чистят. С часове могат да извършват такива дейности. Защо ги откъсваме от неща, които са важни за тях, да имат лична отговорност, самостоятелни, инициативни, и работолюбиви. Знанията са важни, но най-важно е какъв опит и преживявания има това дете. Един процес на миене на чинии учи детето на ред и последователност, развиват се ръцете му, движенията му, координацията му. Едно дете като приключи работата е щастливо, защото само е успяло да налее вода, да отсипе, да измие чиниите, да ги изсуши, да почисти и накрая да сгъне престилката. Това за едно дете са много стъпки, които то трябва да запомни. Защо осакатяваме децата, пъхайки им лаптопи и айпадове? Влизат в нереалността, която е пагубна за тях. Реалността е важна, не да ги мамим с фантазии и нерелани образи, като супер герий или стар уорс. Нека да ги има, но те са още малки да разграничат реалност и нереалност. Монтесори е бъдещето. Ще дойде време, когато родители ще се връщат към т нар от вас изостанали методи, защото те правят Детето щастливо и пълноценно.

  • @ivichkaable

    @ivichkaable

    6 жыл бұрын

    Съвсем реално е, работя в Монтесори училище, имаме 24 ученика , 2 учители, всяко дете работи самостоятелно, някой път по двама или на групи, зависи само да не си пречат. Важно е учителите да са запознати с метода и материалите. Всеки един материал трябва да се презентира на децата. Учителят трябва да е квалифициран Монтесори учител, трябва да знае всеки материал как да го представи. Не е съвсем каквото те искат, като учител трябва да го насочваш, те могат само да искат да рисуват, учителят трябва да го упъти към Математика или Език или Биология, География и т.н. Това е цяла методика. Обучението да си Монтесори учител отнема 1 - 3 години. Въобще отношението на учителят към обучението е различно от традиционното. Може би трябва да има повече информация в България за това обучение, за да няма недоразумения.

Келесі