Montaż paneli słonecznych na kamperze. Fotowoltaika w praktyce. Panele słoneczne elastyczne klejone.

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Zestaw solarny dostępny w naszym sklepie : suntrack.pl/zestawy-do-kamper...
Prezentujemy Państwu przebieg instalacji dwóch paneli słonecznych elastycznych o mocy 100W każdy na podłożu elastycznym na kamperze o dachu ryflowanym. Do wykonania instalacji i przyklejenia paneli słonecznych użyliśmy sprawdzonego zestawu sika w skład który wchodzi aktywator powierzchni, podkład sika primer oraz klej sikaflex 252. Aktualnie zmodyfikowany sikaprimer 207 zastępuje aktywator i podkład w jednym.
Po początkowym umyciu dachu szamponem do karoserii bez wosku przystąpiliśmy do oznaczenia położenia paneli słonecznych poprzez oklejenie ich taśma malarską. W późniejszym etapie ułatwi to zachowanie czystości montażu. Po wstępnym zmatowieniu i odtłuszczeniu benzyną ekstrakcyjną przystąpiliśmy kolejno do nanoszenia sika aktivatora oraz sika podkładu. W następnym etapie nanieśliśmy klej sikaflex 252 i starannie rozprowadziliśmy po całej powierzchni. Następny krok to przyklejenie panela słonecznego elastycznego oraz dobre dociśnięcie do podłoża. W ostatnim etapie oderwaliśmy zabezpieczającą taśmę ochroną położoną uprzednio na skrajach paneli słonecznych w celu pozostawienia czystej powierzchni po wykonaniu montażu.
Po przyklejeniu paneli fotowoltaicznych do dachu kampera przystąpiliśmy do klejenia uchwytów kablowych odpornych na promienie UV, przelotki dachowej i mocowaniu okablowania tak aby było one stabilne podczas jazdy.
Właściciel kampera zażyczył sobie instalację regulatora DUO umożliwiającego ładowanie dwóch akumulatorów. Akumulatora hotelowego żelowego oraz akumulatora w komorze silnika. Rozdział mocy ładowania został ustawiony na poziomie 90% akumulator hotelowy 10% akumulator z elektrolitem ciekłym. Oczywiście po uprzednim naładowaniu akumulatora żelowego cała moc z paneli fotowoltaicznych kierowana będzie do akumulatora silnikowego. Regulator dysponuje wyświetlaczem LCD co znacząco ułatwiło konfigurację całego systemu.
W zestawie do kampera została również zastosowana przetwornica napięcia Holenderskiej firmy Victron Energy cechująca się wysoką kultura pracy, bardzo wysoką sprawności a więc niskimi stratami przy konwersji napięcia ze stałego 12V na 230V oraz trybem eco mode, który umożliwia minimalizacje poboru energii w trybie stand by przez co nie ma potrzeby wyłączania przetwornicy gdy jej nie używamy.
Zainstalowany zestaw fotowoltaiczny dedykowany do kampera zapewni właścicielowi nieprzerwane zasilanie w miesiącach od marca do listopada bez jakiegokolwiek zewnętrznego źródła zasilania jak np zasilanie 230 z kempingu a także bez potrzeby uruchamiania silnika w celu doładowania akumulatorów.
Tego typu instalacja fotowoltaiczna w kamperze to nie tylko spokój podczas podróży i niezależność energetyczna ale znaczące wydłużenie pracy akumulatorów a dokładnie ich żywotności. Podczas normalnej pracy akumulatory osiągają głębokie rozładowanie a użytkownik rozpoczyna doładowanie w czasie kiedy zaobserwuje znaczący ubytek energii w akumulatorach. Oznacza to wykonanie pełnego cyklu pracy co wpływa znacząco na zużycie akumulatorów i skraca ich czas eksploatacji.
Przy panelach słonecznych zamontowanych na dachu kampera akumulatory są stale doładowywane i nie doprowadzane tak często do głębokiego rozładowania. Również w czasie dnia gdy akumulatory naładowane są w pełni a panele słoneczne na bieżąco produkują energię możemy korzystać z niej bezpośrednio prosto z paneli słonecznych bez wykonywania głębokich cyklów akumulatora.
Trwałość całej instalacji obliczona jest na 20 lat za wyjątkiem akumulatorów żelowych, które najprawdopodobniej wystarczą przy typowej pracy średnio ok 2-3 miesięcy w roku na 8 lat. Warunkiem zachowania trwałości jest poprawny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu kampera oraz poprawna konfiguracja systemu a więc odpowiedni dobór wielkości paneli słonecznych do akumulatora żelowego oraz dobór odpowiedniego akumulatora.
Obecnie stale taniejące instalacje solarne do kamperów ale i nie tylko zyskują coraz większą popularność. Dobrze zaprojektowane i wykonane instalacje fotowoltaiczne akumulatorowe potrafią zapewnić całkowita autonomię nie tylko w kamperze ale również w domku letniskowym czy holenderskim. Pozwalają na stacjonowanie w miejscach całkowicie odciętych od zasilania i innych mediów. Stele rozwijająca się technologia fotowoltaiczna pozwala nawet na zasilanie niewielkiej klimatyzacji w kamperze. Niestety wymaga to dużej ilości akumulatorów i paneli słonecznych co wiąże się z potrzeba wygospodarowania dużej ilości miejsca na dachu kampera oraz instalacji akumulatorów żelowych których waga przekracza 100 kg.
Zapraszamy Państwa do oglądania innych naszych filmów. Fotowoltaika to niesamowita dziedzina energii odnawialnej, której każdy powinien poświęcić chodź chwile bo każdy może znaleźć jej zastosowanie w swoim życiu codziennym. Fotowoltaika to również znacząca redukcja zanieczyszczenia powietrza i emisji CO2 do

Пікірлер: 46

  • @automaxwarszawa4542
    @automaxwarszawa45425 жыл бұрын

    Szybka realizacja, super doradztwo dla klienta przy wyborze i montaz naprawde fachowy. Zdecydowanie polecam!

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy

  • @siafenixa7982
    @siafenixa79822 жыл бұрын

    Regulowany stelaż dotykający gumami zrobić i bezinwazyjnie szybki montaż👍

  • @komandikomandi9960

    @komandikomandi9960

    2 жыл бұрын

    Jak zrobić ten stelaż

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    2 жыл бұрын

    Fenixie jak chcesz zrobić sobie coś takiego to jak najabrdziej popieramy. Jednak jeżeli oddajesz samochód do klienta to gwarantujesz za poprawną instalację, trwałość montażu i że moduł nie odpadnie od dachu. Dlatego też w naszej firmie moduły elastyczne tylko przyklejamiy

  • @bogdan.dobrowolski
    @bogdan.dobrowolski11 ай бұрын

    Witam ! mam pytanie do Was. Od niedawna mam kampera Renault Trafic Mk2 z 2005r. z wersji lekko przedłużonej L2. Pojazd nie ma jeszcze paneli i raczej wymagać będzie modernizacji obwodu od akumulatora rozruchowego .Obecnie ma taki trochę dziwny akumulator ,którego nie jestem pewien czy powinien pracować w takim kamperze FIAMM 12FIT131 (12V 130Ah) AGM . Jeśli uważacie ,że jest odpowiedni to jaki zestaw paneli , MPPT ,kabli byś cię mi doradził abym poprawnie ładował i użytkował ten akumulator. Dodam ,że generalnie ja uprawiam 90% WILD CAMPING wiec korzystania ze słupka raczej odpada. Pojazd na co dzień parkowany z 50m od budynku i nie jest używany regularnie wiec chyba przy takiego rodzaju użytkowaniu dobry wydajny system solarny oraz dopasowany do tego akumulatora był by najlepszą inwestycją. POZDRAWIAM

  • @spelniamymarzenia.
    @spelniamymarzenia.4 жыл бұрын

    Witam. Ja dopiero zaczynam przygodę z przyczepką i nie mam koncepcji co do jakiego panelu, ale podobało mi się i jesteście na liście może z montażem.

  • @marundamarunda
    @marundamarunda3 жыл бұрын

    Czy potrzebne są jakieś dodatkowe badania pojazdu żeby coś takiego zamontować i z tym jeździć? Kontrola diagnostyczna czy coś?

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Nie ma takiej potrzeby, żadna kontrola nie jest wymagana.

  • @grzegorzgazdecki9340
    @grzegorzgazdecki93405 жыл бұрын

    W jaki sposób Państwo przeprowadzili przewody do środka przyczepy. Czy za każdym razem należy wiercić otwór w dachu czy jest jakiś inny sposób.

  • @julitamarczak5299

    @julitamarczak5299

    5 жыл бұрын

    ​@heniaso Język prawie jak w więzieniu - miejmy nadzieje, że ktoś cie zrozumie. Co masz na myśli Ruda Wleci twoją żonę ?

  • @arkpir

    @arkpir

    4 жыл бұрын

    Były już istniejące kable od pierwszego wcześniej montowanego panela, pewnie pod nim był otwór.

  • @danielnowak3171
    @danielnowak31714 жыл бұрын

    Trzeba pamiętać że przed zrobieniem jakichkolwiek otworów trzeba mieć szczegółowe dane w którym miejscu przechodzi elektryka ,jest montowana zarówno w dachu oraz ścianach

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Oczywiście inaczej nie rozpoczynamy montażu.

  • @kamperowicz2212
    @kamperowicz22123 жыл бұрын

    Czy posiadacie Panstwo panele fotowoltaiczne o wiekszej mocy np: 190Watt? Chcialbym wiedziec jaki to koszt : 3 panele z ramka nie bezposrednio na dach klejone plus MPPT plus przetwornica o mocy ciaglej o mocy 3000-4000Watt. Kamperowicz

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Witam, tak oczywiście posiadamy ale są to już panele w ramie sztywnej. Link do paneli słonecznych sztywnych suntrack.pl/151-baterie-sloneczne

  • @arkpir
    @arkpir4 жыл бұрын

    Puszka była chyba bez UV protect ? Panowie, panele mocowaliście, do elementów dachu, wystających, a kable trzeba było mocować w tych rynnach, czyli w dołach, a z jednej strony była możliwość puszczenia kabli pod panelem.. Zawsze starajmy się chować i chronić kable.

  • @fish00176

    @fish00176

    3 жыл бұрын

    Wydaje mi się, że w dolnych rynienkach może czasami stać woda.

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Wszystko było odporne na UV również puszka. Kolor biały nie oznacza braku odporności na UV a montowanie w dołach jak to ująłeś to zły pomysł bo tam zawsze zbiera się woda i brud.

  • @adammikulik499
    @adammikulik4993 жыл бұрын

    Pomocy mam panel 285 watt jakiej mocy regulator muszę kupić

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Najlepiej MPPT o mocy ładowania 20A. Np Victron Energy Smart Solar 100/20

  • @katarzynaxx563
    @katarzynaxx5633 жыл бұрын

    Ja bym chciała zainstalować panele, ale cały dach mam w okienkach, kominkach, itd. Pewnie nie ma żadnej szansy, żeby to jakoś obejść? Wszystko na środku, żeby niczego nie dało się dołożyć na dach.

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    2 жыл бұрын

    Można rozważyć instalacje z małymi modułami 20-30W i połączyć je szeregowo,. Możesz też wykonać panel elastyczny na wymiar - niestety takie moduły na wymiar są sporo droższe.

  • @Radauskas
    @Radauskas3 жыл бұрын

    Hmm,.. przygotowanie powierzchni dachu do klejenia profeska. A powierzchnia panelu ? Nie należałoby zrobić tych samych czynności ? Benzynka, matowienie, aktywator i podkład,... a nie zakurzony panel prosto z kartonu na klej :) Ja tak zrobiłem. Dodatkowo przykleiłem panel do dachu na dystansowych listwach ( 1,5 cm nad dachem ) żeby panel dachu nie nagrzewał w lecie bo to chyba niepotrzebne. Więcej roboty ale coś za coś.

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Rademarze, nie musisz tak przygotowywać panelu gdyż każdy panel przynajmniej nasz ma specjalną powłokę ochronną od dołu. Po oderwaniu foli od spodu modułu możesz go odrazu kleić. Klejenie modułów elastycznych na dystansach to nie jest najszczęśliwszy pomysł z uwagi na trwałość. Panele czy na dystansach takich jak twoje, czy z dylatacją jak to ma miejsce przy panelach sztywnych grzeją się tak samo intensywnie bo są czarne. Natomiast panele elastyczne przyklejone bezpośrednio do blachy grzeją się mniej bo radiatorem jest karoseria kampera. Teraz ktoś powie no tak ale kamper będzie się grzał. Otóż nie bo każdy kamper powinien być termicznie odizolowany.

  • @Radauskas

    @Radauskas

    3 жыл бұрын

    U mnie był dach z laminatu więc radiator z niego słaby :) Najpierw był przyklejony bezpośrednio na dachu i pomimo izolacji ( fakt, że cienkiej ) sufit był odczuwalnie cieplejszy niż w innych miejscach. Potem podniosłem panel o 1,5 cm. i było lepiej. Ot, taki indywidualny przypadek ale z pewnością nie jedyny wśród uzytkowników paneli elastycznych.

  • @pleple8153
    @pleple81535 жыл бұрын

    Jaki koszt takiej operacji ?

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    To zależy. Sama usługa montażu paneli słonecznych w naszej firmie zaczyna się od 1900 zł brutto. W cenie zawarty jest klej oraz cała chemia. Gwarantujemy za to jakoś montażu na poziomie fabrycznym.

  • @julitamarczak5299
    @julitamarczak52995 жыл бұрын

    Patrząc bo jakości montażu mam wrażenie, że tam gdzie montowaliśmy z mężem panel po prostu nam to sknocili.

  • @krzysztofdrozdowski3045
    @krzysztofdrozdowski30452 жыл бұрын

    Miałem tak zamontowane panele na 4 pojazdach. Po nie całym roku wszystkie padły. Reklamacja odrzucona, ponoć panele przegrzały się bo nie miały cyrkulacji powietrza pod spodem... kupiłem nowe w innej firmie i też powiedziano mi że muszą być montowane na dystansie...

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    2 жыл бұрын

    Krzysztofie niestety tak to prawda lecz nie do końca. Sporo firm sprowadza najtańsze chińskie panele, które nie tyle co się przegrzewają co padają diody. Ramka nie rozwiązuje problemu temperatury wręcz przeciwnie. Moduł nagrzewa się jeszcze szybciej w ramce bo nie ma radiatora w formie blachy - dachu samochodu. Jest natomiast idealną wymówką dla sprzedawcy aby nie uwzględnić gwarancji jeżeli moduł nie był w ramce. Jaki jest sens kupowania i montowania paneli elastycznych skoro trzeba je montować tylko w ramce i tylko na płaskiej powierzchni. Dużo taniej i lepiej jest kupić panel sztywny. Panele elastyczne właśnie do tego mają służyć. Jeżeli nie mamy płaskiej powierzchni a jedynie np alkowa to stosujemy panele elastyczne. Aktualnie w naszej ofercie mamy polskie panele X-Disc. Każdy jeden jest przyklejony bez ramki i nie odnotowaliśmy za zeszły rok ani jednego zgłoszenia gwarancyjnego - w tym również.

  • @pawekiszczyszyn2558

    @pawekiszczyszyn2558

    2 жыл бұрын

    @@suntrackvictron dach zwłaszcza czarny (ciemny)nigdy nie schłodzi panelu

  • @grzeziu
    @grzeziu4 жыл бұрын

    jak skierowac na poludnie i 30 stopni

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Panele na kamperze zawsze montujemy na płask. Chciałbyś zawsze parkować się np w kierunku południowym :)

  • @dominikm1471
    @dominikm14713 жыл бұрын

    3/4 filmu to czyszczenie dachu

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Naprawdę :) ? a nie 1.08 min ? :) ale dobrze, że zauważyłeś, przygotowanie powierzchni jest bardzo istotne i nie należy pomijać lub bagatelizować tego kroku.

  • @romangorski9596
    @romangorski95962 жыл бұрын

    Ile kosztuje taki montaż z materiałem

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    2 жыл бұрын

    Usługa montażu wraz z klejem i chemią to koszt 1900 zł za jeden panel i 2600 zł za 2 panele. Jednak od roku 2022 ceny najpewniej ulegną zmianie.

  • @wiesawsarapata1187
    @wiesawsarapata11872 жыл бұрын

    Mając dwa panele po 130wat połączenie równoległe jest bardziej słuszne od szeregowego połączenia

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    2 жыл бұрын

    W zależności od zastosowanego regulatora PWM równolegle MPPT tylko szeregowo. Generalnie staramy się odchodzić od regulatorów PWM bo te są zbyt mało wydajne.

  • @gautamspeax
    @gautamspeax3 жыл бұрын

    1/20 tego kleju by wystarczyła, a gosc kładzie jakby chciał tam słonia przykleić.

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    3 жыл бұрын

    Jeżeli robisz to dla siebie to możesz kłaść dowolną ilośc kleju nawet 1/20. Jeżeli robisz to dla klienta to montaż powinien być wykonany profesjonalnie. Odpowiadamy za jakość oraz za bezpieczeństwo przed klientem.

  • @dinovtr5853
    @dinovtr58534 ай бұрын

    Ale lipa a gdzie wentylacja 😂😂😂

  • @suntrackvictron

    @suntrackvictron

    4 ай бұрын

    W jakim celu ?

  • @Big_Boy_Polska

    @Big_Boy_Polska

    Ай бұрын

    No właśnie. Po co? Klientowi się panel zepsuje to wróci i jeszcze raz go skroicie za usługę

Келесі