Moje solární elektrárna - FVE 2.7kW svépomocí v domácích podmínkách aneb DIY - Energie ze slunce

Ғылым және технология

Postavil jsem si v domácích podmínkách svépomocí takovou testovací fotovoltaickou elektrárnu (FVE) o výkonu 2700W. Je to zatím zapojené tak trochu na PUNK, ale samozřejmě se chystám to celé nejak zkulturnit.
INFORMACE O FVE
- 12x JINKO 225Wp
- Menic PIP 3024GK
www.fve-mp.cz/eshop/p/kombino...
MOBILNÍ APLIKACE
Google Android
play.google.com/store/apps/de...
Apple iOS
apps.apple.com/cz/app/solar-p...
NÁKLADY
panely 27tis
měnič 12tis
wifi modul 2tis
kabeláž a další věci 4tis
Celkem cca 45tis
Plus jsem dal něco za starší testovací baterie (asi 3tis), které jsem ještě nedotestoval a nerozchodil k mé spokojenosti.
Náklady od profi firmy vč. dotace a komplet montáže, zapojení, konstrukce atd. byly naceněny na cca 230tis. a to včetně smlouvy s ČEZ (kvůli přetokům do sítě), ale bez baterek. Navíc panely nebyly offgrid, takže přebytky bylo třeba pálit...
KANÁL
WEBSITE: geekslife.cz
FACEBOOK: / geekslife.cz
INSTAGRAM: / geekslife.cz
#fve #diy #solar

Пікірлер: 162

  • @mahnamahnoric1040
    @mahnamahnoric10403 жыл бұрын

    velky frajer. gratulujem a zelam vela uspechov.

  • @jasjaf3415
    @jasjaf34152 жыл бұрын

    Super práce , můžeme se spojit, protože toto chystám a nevím jal dal . Děkuji moc

  • @bandivelmimnoho5342
    @bandivelmimnoho53422 жыл бұрын

    Dobrý den. Líbí se mi hlavně to, že vás nic neodradí a to ani připojení "na pank" a nemyslím to zle:-). Zkrátka, když člověk používá hlavu tak jde skoro vše. No a hlavně ta pořizovací cena je oproti dotacnim nesmyslům super! Dotace je obecně největší problém této ekonomiky, vůbec to nevede k hospodárnemu využívání zdrojů a navíc to podporuje určitou lobby mastit si na nás kapsy! Tak ať vám to slouží bez toho, aby vás distributor nesikanoval kvůli zanedbatelným pretokum. Je to u nás jak v kocourkove, distributor nema sebemenší zájem na tom, aby byl někdo aspoň částečně sobestacny. Pěkný den

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    diky. aktualne jsem si rikal, ze pujdu do "velke" fotovoltaiky a hle, spousta problemus papirovanim (dotace to zbytecne prodrazuji) i se zapojenim. nejde to tak, jak bych si to predstavoval ja. cez nad tim musim mit kontrolu atd. aby to slo pripojit do baraku. Dalsi problem je s provozem baterii. Musim delat 2 okruhy, abych mohl v pripade vypadku cezu, vyuzit energii z baterii i ze slunka. Jinak jsem off, i kdyz budou baterie nabite a bude slunecny den... Jinak pretoky ze stavajici punk sestavy by mela resit baterie.

  • @Mike-kr5dn
    @Mike-kr5dn3 жыл бұрын

    Slušné! Určitě poupravte! Dobrá volba měniče.

  • @stefan_hladek
    @stefan_hladek2 жыл бұрын

    Dobry den, chci se zeptat. Daji se k menici pouzit i klasicke olovene autobaterie? Dekuji stefan.

  • @mitsubishmr
    @mitsubishmr2 жыл бұрын

    @Geek's life CZ a je možnosť do toho menica to zapojiť paralelne ?

  • @jardarus27
    @jardarus272 жыл бұрын

    Parádní video .já také budu ne co takového dělat mám chatu bez eletriky mohu se zeptat kolik solárních panelů budu potřebovat . chata má 38m2 na svícení .ledničku .bojler .děkuji

  • @sirClogg
    @sirClogg3 жыл бұрын

    Moc pěkné. Taky se teď k něčemu podobnému odhodlávám. Jen, pokud jsem tomu dobře porozuměl, zapojení takového zařízení svépomocí je ilegální. Člověk si to může sám koupit a postavit, ale u nějakého kroku musí ze zákona být nějaký odborník s konkrétní certifikací. Ale jak říkám. Jsem teprve ve fázi plánování, můžu se mýlit. Tohle mi řekla paní z dotačního programu.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    pokud to budete chtit napojit na nejaky rozvod do domu, je treba elektrikare. mam to zatim oddelene. ale nasledne se k tomu chystam vc. revize

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka71382 жыл бұрын

    Zdravim,slo/vyplatilo by se pri spatnem slunci ukladat do baterii nocni proud na cas vysokeho tarifu ? dekuji

  • @lamiavitova4664
    @lamiavitova46643 жыл бұрын

    Nádherný ste šikovnej na tomhle videu ukazujete že to jde pořídit za pár korun jen bejt trochu šikovnej ukazujete jak jsou firmy předražený a ještě čerpají šíleně dotace od státu a sajou stát vlastně daňové poplatníky mělo byse to řešit a paneli aby lidé mohli montovat na střechy dostupneji vyrábět v ČR co nejvíce čisté energie udělejte víc videi jak jednoduše to jde moc hezky

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    Diky moc. Je pravda, ze stat by mel primarne podporovat male instalace na domech, misto toho se u nas podporuji obri elektrarny na zemedelske pude... Je to skoda. Mam natocene, jak si zapojit invertor a jeste mam v planu video o pripojeni baterii do celeho systemu. Kazdopadne prebytky posilat CEZu nema smysl, to si radeji ohrivat vodu, nebo topeni. Mel jsem smlouvu a vykup je za 0Kc (ano, je to nula). Kdysi ta podpora byla a melo to smysl. Takze idealne generovat energii pro sebe a minimalizovat odbery od distributora. Diky moc za komentar.

  • @petr-5217

    @petr-5217

    2 жыл бұрын

    Ono je to trošku jinak. Dotace jsou v podstatě zajištěný kšeft pro firmy, které zpracovávají projekty na ten který předmět dotace. Např. sorární elektrárna pro připojení k síti musí mít zpracovaný projekt. Ten u mikrozdroje stojí 50000 Kč. Dalších 5000 Kč stojí připojení do sítě u správce oblasti - konkrétně ČEZu. Samotná solární elektrárna 2,6 kWp stála 60000 Kč. Tzn. panely, střídač, konstrukci na střechu, kabeláž, rozvaděče, montáž, řízení spotřeby elektřiny z přebytku výroby přímo do bojleru - Solar IBoost. Smlouvu o výkupu lz sepsat s dodavatelem. Bohemia mi platila asi 0,80 Kč/1kWh.

  • 2 жыл бұрын

    firmy jsou předražený tak, že jakákoliv dotace to ani nedokáže kompenzovat. I s dotací je výhodnější řešit to DIY.

  • @bohumilvaverka1625
    @bohumilvaverka16252 жыл бұрын

    Omlouvám se, nechci být vlezlý. Bylo by možné se na to přijet na čtvrt hodinku podívat ?

  • @sei01sei01
    @sei01sei013 жыл бұрын

    Je to paráda. Prošel jsem podobnou cestou. Firma nabídla 200tis a já si to udělal za 40tis :-). To už se ta investice začíná vyplácet. Jak už zde zaznělo, tak zvlášť pokud jsou panely v sérii je dobré je mít ve stejmém sklonu. Jinak se velmi snižuje účinnost soustavy jako celku. U paralelního zapojení zase pozor na proudy, které mohou být dost velké a pak je třeba použít větší průřezy vodičů.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    Se sklonem jsem experimentoval. nejdriv mi to lezelo jen na strese, pak jsem to zvednul cca na 30 stupnu a bylo to malo. Ted to mam 45-50 a jsem s vysledky spokojen. Vetsina konstrukci, co se daji koupit na plochou strechu jsou 15 nebo 30 stupnu, to je tak na jih evropy ne? Jinak dnes jsem resil kabely k baterce, ty jsou poradne tluste teda (38mm). Resim, jaky prumer ma mit zemnici kabel od DC prepetove ochrany? a jestli to zemeni oddelit od zemeni stridaveho... Nicmene diky za koment i rady!

  • @milanvakes183

    @milanvakes183

    4 ай бұрын

    ​@@GeekslifeCZ zdravím, odkud jste? Mohl bych na to u vás mrknout? Díky moc

  • @SupFromCz
    @SupFromCz3 жыл бұрын

    Pěkný. Co přetoky do ČEZu? Bez připojeného akumulátoru to musí občas nějaký přetok poslat ne?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    merili jsme to s baterkama i bez a blbe se to chyta. nicmene nic jsme nenamerili ani s loggerem. procital jsem fora a nenasel jsem jednoznacne, zda jsou nejake nebo ne

  • @youdovaostrovnilaborator
    @youdovaostrovnilaborator3 жыл бұрын

    Paráda :) Jen pozor na to, že tenhle měnič (PIP-5048GK) dělá při provozu bez baterie přetoky do DS. Bezpečnější je provozovat jej s baterií a v režimu, kdy interní relé je odpojené od DS.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    ty pretoky jsem hodne resil, procital fora a zkusenosti. blbe se to meri. ale po roce provozu si myslim, ze pokud nejake pretoky do DS jsou, tak jsou kratkodobe a minimalni. Panely jsou offgrid, takze by teoreticky nic zpet jit nemelo. Progres snad brzo bude. Uz pripravuju rozdeleni na paralel a nasledne vyrobim nejakou skrin na baterie a pak jen vymyslet, jak to rozumne vyuzivat.

  • @SupFromCz

    @SupFromCz

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ NO on si to 4Q elektroměr umí změřit bohužel celkem přesně.

  • @jaroslavcecho3348

    @jaroslavcecho3348

    3 жыл бұрын

    jak docílíte aby interní relé bylo odpojeno od ds?

  • @obajer

    @obajer

    3 жыл бұрын

    @@jaroslavcecho3348 První podmínka je, že k PIP-5048GK musíte mít připojené akumulátory. Pak v menu měniče nastavit offgridový režim. V manuálu je to popsané přesně, ale z hlavy tuším že je to například režim "SBU". Naopak režim "SOL" dělá přetoky určitě. Bezpřetokový měnič, díky dvojité koverzi AC-DC, bohužel s vyšší vlastní spotřebou je model PIP-5048MK / Axpert King.

  • @DL-kc8fc

    @DL-kc8fc

    2 жыл бұрын

    Nějaké "kilo" přetoků ČEZ neřeší. To by nebylo možné provozovat například cirkulárku.

  • @jzdgarage
    @jzdgarage3 жыл бұрын

    Paráda používám stejný měnič a ten online monitoring mě zajímá... elektrárnu mám rozdělenou na dvě půlky 12ks 280W poly panelů v serii do vstupu měniče, další dva přes externí mppt přímo k baterkám (kvůli limitu 450V na vstupu), druhá půlka 8ks 330W mono do sitona a rovnou na bojlery až se ohřeje první přepne na další.. no budu o tom muset taky něco natočit.

  • @jzdgarage

    @jzdgarage

    3 жыл бұрын

    teď mě aktuálně zajímá varianta frekvenčního měniče co dokáže být ostrovně napájen bez baterek přímo z panelů, který by mě točil s kompresorem tepelnýho čerpadla pro ohřev bazénu protože v létě ohřeju 3 180litrové bojlery a u to nemám kam cpát :D

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    monitoring jsem si spichnul tak narychlo a umi jen aktualni hodnoty. Jde to najit pod Solar Power Monitor pro Android i iOS

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@jzdgarage ten mpp solar umi jet ostrov a rozjede se jen z panelu, zere to malo, staci malo slunka. ja spis hledam reseni ohrevu, ktery si vezme jen to maximum z panelu a ne vic

  • @Maxik_Bartos

    @Maxik_Bartos

    Ай бұрын

    ​@@jzdgarage Zdravím, v tomto videu není vidět co to je za měnič. Píšete, že máte ten samý. Mohu požádat o specifickaci měniče? Děkuji

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    Ай бұрын

    je to 3kw mpp solar. doporucuju spis ten 5kw king

  • @janvanik8945
    @janvanik89452 жыл бұрын

    Podařilo se Vám sehnat toho elektrikáře na to lepší zapojení?

  • @pavelpros9232
    @pavelpros92328 ай бұрын

    Beru to tak, že ledacos lze provést svépomocí. Pak jsou chvíle, kdy je potřeba rada nebo i ruka odborníka, aby nebylo víc škody než užitku. Za mě celkový dojem 👍.

  • @VN-wy7bo
    @VN-wy7bo2 жыл бұрын

    Super

  • @milanbejdak8883
    @milanbejdak88833 жыл бұрын

    Supr.Chci si porizovat taky elektrarnu ale ostrovni a baterie.Hlavne na ohrev vody a nejake svetla.....

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    staci sehnat panely a spravny menic. baterky jsou na tom skoro nejdrazsi. akorat jedny budu zapojovat

  • @milanbejdak8883

    @milanbejdak8883

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ No ja se dival na Vase komponenty.....Nebo spis ceny a supr.Jen jak pisete ty baterie.Je jich spoustu na trhu a otazka jake vzit a neprodelat.....

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    az prestane prset, tak budu natacet asi dil o baterkach. mam nejake z druhe ruky, tak uvidime jaka bude zkusenost a co pripadne koupim za nove se spravnymi parametry, jak ja budu potrebovat. Panely a menic se da celkem vybrat, s baterkama zatim tapu.

  • @jaroslavhruska1826

    @jaroslavhruska1826

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Co baterie Trojan.

  • @amperak
    @amperak3 жыл бұрын

    Tyjo! super! Docela čumím, že tenhle online mě+nič jde koupit tak levně. To abych se na to bastlení vys... za 50 tisíc to je bez práce :D Ty panely pak dej na konstrukci a tu dobře zakotvi. z druhé strany panelů si dej nějaké plechy, aby pod ně nemohlo foukat a neuletěly ti. A hlavně zachovej stejný sklon pro všechny panely. aby všechny měly stejnou účinnost, protože je máš všechny v sérii

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    dik moc za tipy! jo, ten menic je supr. Navic byl problem ho vubec najit, jmenuje se to ruzne a nikde jsem se nedocetl, zda to bude umet plynule dobirat z Cezu. Jinak panely mam prisroubovane ke kozam a cele to mam propletene ocelovym lankem k sobe. Uz byl i dost silny vitr a ustalo to. Nicmene finalne bych to mel rad na strese na nejake konstrukci, jak jsi rezal ve flexa videu :) a plechy dozadu jsou super napad, uz jsem to tak nekde videl. Spis jsem cekal, ze me setnes za to seriove zapojeni :) Potreboval bych te tu nekde po ruce, abys mi na to hodil okem, protoze furt to mam tak dost na divoko. Jinak s tou ucinnosti me strasili i ohledne stinu baraku. Mam dopoledne zakryte 30-50% panelu a prekvapive to jede jen o neco malo min. Stejny sklon bych rad pro ty 2 panely naplacato, co tam mam. Kazdopadne je ani zvednout nemuzu, protoze budou stinit dalsi radu. ty 2 rady na vysku jsem musel od sebe posunout prave kvuli stinu. tohle je idealni mezera mezi radami. Jinak zima je kruta... to bude nula nula nic v nasich podminkach.

  • @amperak

    @amperak

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ dej si ty panely vejš a ty dva se ti vejdou.

  • @SupFromCz

    @SupFromCz

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Fakt si ty kozy zatěž nějakýma betonovýma blokama. Klidně si nějaký vyrob na míru. Když foukne vítr zezadu tak ti tohle fakt uletí.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@SupFromCz jo v lete bude hlinikova konstrukce. na podzim jsem mel celkem strach :) ale zvladlo to. mohl bych dohledat maxima vetru z meteostanice z daneho smeru :)

  • @SupFromCz

    @SupFromCz

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ No mělo by to vydržet když do toho naběhneš z rozeběhem. Na týhle ploše co tam vidím na to klidně může vítr působit silou přes 5000N. Rozhodně na tom mákni :)

  • @josefsezbrisko9064
    @josefsezbrisko90642 жыл бұрын

    Video se mi líbilo moc. Už dávno uvažuji o FVE na rodinný dům. Já bych to "nacpal" klidně i na zdi baráku z JV a JZ strany + na střechu. Mám známého, který si 1 panel pořídil na paneláku na J stranu, kde má i balkon. Protože je to vyloženě "blázen do elektroniky", tak si udělal střídač i trafo a připojil si to v bytě paneláku na 1 obvod. Pořídil si 190Ah baterii. Samozřejmě, že se od dodavatele elektrické energie nejprve tímto obvodem odpojil. Fungovalo mu to perfektně až do doby, kdy mu závistiví sousedi nebo jejich děti, spíše haranti, panel rozbili. Pořídil si tedy nový panel, ale když mu ho rozbili podruhé, tak se na to vykašlal. Zajímala by mě plocha jednotlivého panelu, a pak plocha Tvé střechy garáže. Jinak bych také doporučoval (pouze můj názor)dát oplechování ze všech zbývajících 3 stran, aby to skutečně nemohl odfouknout vítr. celé bych to přichytil k nějaké konstrukci, kterou bych připevnil ke garáži. A ještě jeden poznatek, a to snad do budoucna. Největší účinnost panelů je v době, kdy sluneční paprsky dopadají na panel kolmo. Náklon panelů by bylo možné řídit podle postavení Slunce elektronicky způsobem Master/Slave. Mohl bys mi něco více napsat na můj email? Díky. Zdravím a ať té elektřiny vyrobíš co nejvíce. Ahoj.

  • @jozefinka22

    @jozefinka22

    2 жыл бұрын

    A ZAJIMA VAS KOLIK BUDE STAT LIKVIDACE ODPADU AŽ TO DOSLOUŽI???

  • @jaroslavhruska1826

    @jaroslavhruska1826

    2 жыл бұрын

    @@jozefinka22 Ne nezajímá máte ještě nějaký dotaz.

  • @fpvgreyparrot7671
    @fpvgreyparrot76712 жыл бұрын

    Ahoj jaké a kde jsi kupoval ty panely? Všude je mají docela drahé.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    to jsou uz 3 roky, nasel jsem to pres ceske fve forum a jel pro to do znojma. byly uplne nove, zabalene na palete. 12ks vleze presne az po strechu do subaru forester :)

  • @antnolooney
    @antnolooney2 жыл бұрын

    U toho kombinovaneho měniče mam dotaz kdyz solar davaj 1KW a spotřeba je treba 2.5KW bere se ze sítě jen ten rozdil ?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    presne tak. a zvlada to plynule dynamicky a bez zasadnich vykyvu. compy jsou na to docela citlive.

  • @milanbejdak8883
    @milanbejdak88833 жыл бұрын

    Zdravim.Mam dotaz.....je mozno na Vasi elektrarnu napojit bojler na 230v,nebo je potreba jina nahrivaci "patrona"?Moc dik za odpoved....

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    melo by to jit. jde o vykon boileru. pres leto jsme na to meli napojene ohrivani bazenu, cca 3600w

  • @milanbejdak8883

    @milanbejdak8883

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ No ja mam dojler 2500W

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    inverter umi dodavat az 4000w, nicmene z panelu nedostanu vic jak 2700w. co chybi si pribira z cezu (nebo muze z baterii). Asi by slo nastavit, aby se bojler dohrival jen, kdyz sviti slunce a nedobiral nic z baterii ani ze site.

  • @petr-5217

    @petr-5217

    3 жыл бұрын

    Napojení se musí provádět přes další zařízení. Např. Solar IBOOST. To řeší směrování přebytků do samotného bojleru, který je napojen přes toto zařízení. Samotné připojení této elektrárny bez elektroměru dodavatele elektřiny je neoprávněná dodávka elektřiny do sítě za neskutečnou pokutu. Bez povolení lze realizovat pouze ostrovní systém, který jede mimo síť a frekvenci si řídí sám bez buzení sítě. Pokud takové zařízení připojíte, veškerá nespotřebovaná přebytečná elektřina ze solární elektrárny se automaticky na běžném elektroměru připočítává jako spotřeba. Na to jsou speciální měřidla, která rozdělují spotřebu a dodávku. Jsou to parametry 1.8.0 jako spotřeba a 2.8.0 jako dodávka do sítě.

  • @milanvakes183

    @milanvakes183

    4 ай бұрын

    Zdravím, tohle se řeší tak, že se v bojleru vymění topný tělesa za 60V DC a ohřejvaj to rovnou panely bez toho, aby to šlo přes střídač

  • @martinkrejci170
    @martinkrejci1703 жыл бұрын

    Jak jste udělal tu apku na android? Chtěl bych taky nějakou udělat.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    programuju appky pro ios i android. Staci precist data z invertoru a pak zobrazit

  • @petrseroiszka6974
    @petrseroiszka69743 жыл бұрын

    Ahoj, mohl bych poprosit bližší info ohledně té krabičky pro monitoring ? Díky předem.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    krabicka je tento wifi box www.fve-mp.cz/eshop/p/wifi-box-10005-91

  • @martinsterusky7148

    @martinsterusky7148

    Жыл бұрын

    Aké ma presne označenie ten wifi box

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic11102 жыл бұрын

    super toto sa mi páči mam nieco podobne. ale taketo systemy naozaj usetria, ak to montuje firma a je tam distributor zapleteny v zivote sa to nezaplatí.... pridaj velku baterku a klimu

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    jo, klimu planuju. baterky nejake mam, ale potrebuju jine a vetsi :)

  • @zdeneknepras2200
    @zdeneknepras22002 жыл бұрын

    Nevím jestli dobrý den nebo ahoj! 😉 rád bych si to taky postavil něco podobného na chatu. Koukal jsem že se dají sehnat sety kolem 40.000,- s výkonem 1020wp. Tím, že se v tomto nevyznám, tak nevím jestli to je dostatečné? Zapojení domácí vodárny a oběhového čerpadla v topné soustavě.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    Ahoj. Urcite je treba naddimenzovat ten vykon, nikdy z toho papirovy vykon nedostanes - spatne podminky, uhel slunce atd. Druha vec je, ze cerpadlo, kompresor atd. maji vysoke odbery po zapnuti a ciste ze slunka to invertor neutahne. Mam zkusenost, ze pomuze zapojit do systemu baterii, ktera vykryje ty starty.

  • @ivocermak1953
    @ivocermak19533 жыл бұрын

    Dobrý den, dávám palec nahoru. Proč bude paralelní zapojení lepší. Aplikace na telefon je super. A krabička s anténou na telefon je jaká, kde seženu. Děkuji a přeji moc úspěchů.. Ivoš

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    wifibox se to jmenuje a da se to poridit v ceskych eshopech. paralel je vyhodnejsi kvuli pracovnim parametrum, vykon zustava stejny. jsou to vlastne 2 pole paralelne k sobe, kde je 6 panelu zapojene v serii

  • @josefsezbrisko9064

    @josefsezbrisko9064

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ To jsem Ti chtěl právě napsat, že asi nejideálnější je sérioparalelní zapojení.

  • @mkricensky
    @mkricensky2 жыл бұрын

    dobrý den, prozradite o kolik se vám roční náklady za spotřebu elektřiny snížili? Bez nákladů na pořízení. Děkuji za odpověď!

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    to neumim rict, mam dynamicky odber. ale muzu se podivat kolik jsem za rok vyrobil a spotreboval ze slunce

  • @mkricensky

    @mkricensky

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ to bude fajn. Zajímá mě to porovnání.

  • @RobertKajzer

    @RobertKajzer

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Ahoj, moc pěkná práce. Taky by mě zajímala ta reálný roční výtěžnost u tohodle systému. Mám v plánu taky zprovoznit něco podobného.

  • @fpvgreyparrot7671
    @fpvgreyparrot76712 жыл бұрын

    Jak to máte zapojené do baráku. Kam se to připojí? A musí být nějaký projekt a povolení od distributora a revize?

  • 2 жыл бұрын

    Dokud to máte jako ostrovní řešení a nic neposíláte čezu (kromě pěnez) můžete si to řešit svépomocí bez revizí...

  • 3 жыл бұрын

    Čistá práce a čistí sínus. Jo a bacha viděl jsem už jak to dokáže zapálit barák.

  • @canmaroow889
    @canmaroow8892 жыл бұрын

    Ahoj, kde jsi to prosím tě vše kupoval?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    co myslis vse? panely na ceskem foru (nove na fakturu), menic v eshopu v opave (muzu zkusit najit odkaz), kabely a koncovky v prodejne GM Elektro. Stejnosmerne jistice mam tusim z Aliexpress.

  • @studiovydrapetr1982
    @studiovydrapetr19823 жыл бұрын

    Regulator s menicem ....je hodne hlasite chlazení??

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    docela to huci, asi jako plynovy kotel. doma bych to nechtel. do tech. mistnosti

  • @studiovydrapetr1982

    @studiovydrapetr1982

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Super díky :)

  • @davidbenes149
    @davidbenes1493 жыл бұрын

    Ahoj, prosímtě kde nebo jak máš připojený výstup z měniče? Děkuji

  • @davidbenes149

    @davidbenes149

    3 жыл бұрын

    konkrétně jak to máš připojeno s domem

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@davidbenes149 nemam to pripojene do domu. mam vytazenou prodluzku na vytapeni bazenu nebo pripojeni jineho zarizeni. Domu chci spis pripojit 24v obvod na svetla z baterek a zdarma svitit

  • @davidbenes149

    @davidbenes149

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Jo tak, právě uvažuji jak to propojit s domem abych to využil co nejvíce a nemusel jednotlivé spotřebiče odpojovat a připojovat. Tohle jsi neřešil?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@davidbenes149 resil bych to elektrikarem a chtel bych napojit pres to nejaky zasuvkovy obvod v baraku. ale to chce vic znalosti nebo profika

  • @petr-5217

    @petr-5217

    3 жыл бұрын

    @@davidbenes149 Připojit do sítě do normálně nejde, aniž by byl porušen zákon a navíc to elektroměr okamžitě pozná jako zvýšenou spotřebu. Ne sníženou !!!!

  • @marekjezek1760
    @marekjezek17602 жыл бұрын

    Ahoj zdravím ,je to všechno super moc se o ostrovní systém zajímám chtěl bych si taky poskládat svoji ale stačilo by to 2 kw ,pomohl bys si mě a poradil , nebo kde to můžu psát ,osobě.Marek J

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    muzem to probrat na insragramu

  • @marekjezek1760

    @marekjezek1760

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ jak vás tam najdu

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    profil geekslife.cz

  • @kamil5858
    @kamil58583 жыл бұрын

    Super práce . Nejaký odkaz na ten měnič?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    Diky! odkaz jsem pridal do popisku videa, existuje jeste vyssi model.

  • @kamil5858

    @kamil5858

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ ahoj nejak nemohu zprovoznit app nějaká rada nebo kontakt na tebe? Dik.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@kamil5858 je treba rozchodit data na power-datacenter.com, pak by to melo fungovat. jinak kontakt pres FB nebo muj web. Rad zkusim pomoct.

  • @vaclavmayer7077
    @vaclavmayer7077 Жыл бұрын

    Zdravím. Prosím na vás kontakt chtěl bych taky ostrovní systém děkuji

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    Жыл бұрын

    zkuste facebook, instagram...

  • @petr-5217
    @petr-52172 жыл бұрын

    Sériové zapojení je nutné pro startovní napětí střídače. To je od 80V výše. Paralelní zapojení je vhodné při přidávání dalších panelů ale s orientací na západ. Třeba 5 dalších panelů přes rozdvojky spolu spojíte zase sériově těch 5 a tento celek připojíte paralelně k původním 5 panelům. Co se týká ceny, tak má 2,6kWp stála 60000 při provedení na klíč v roce 2019. Projekt, připojení do sítě zaplatila dotace. Zapojení samozřejmě do sítě a nejvyšší výkon byl 2650 W při důsledném nastavení na 45° a jih. 8 panelů 325 Wp. Vaše uložení panelů je docela nebezpečné. Větší vítr a panely někoho zabijí !!!! Propojení spotřebičů s přepínáním síť-solár lze přes stykač, který ovládá na cívce napětí soláru. Při odpadnutí jde běžně na síť.

  • @mateswo

    @mateswo

    Жыл бұрын

    Dobrý den, můžu se zeptat, vidím, že tomu rozumite, chci dát na dilnu solarni panely, vlozou asi 4ks 450w, spotrebiče jsou šici stroj 550w, ktery jede jen při sešlapnuti pedalu, malá lednice a nějaká led světla. Chtěl bych i nejakou baterii pro držení lednice přes noc a chtěl bych se zeptat na nějaký stridač pro tohle řešeni, aby když napětí baterie poklesne na nějakou nastavenou úroveň, tak aby se to preplo na DS síť a zároveň při velké vyrobě nešly pretoky do sítě, děkuji moc za radu Martin

  • @romankalvach5005
    @romankalvach5005 Жыл бұрын

    To dává nějak málo,ne? Fve 2.7 kW a na měniči vstup cca 20 w?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    Жыл бұрын

    vytahl jsem z toho max 2.4kw ze slunka

  • @jaroslavcecho3348
    @jaroslavcecho33483 жыл бұрын

    Měl si nakonec nějaké prepaly do sítě?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    nevim o nich, respektive jsem nic nenameril a cez se taky neozval

  • @jaroslavcecho3348

    @jaroslavcecho3348

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ a celkově si spokojen? Taky to ted budu řešit, daval si to pak ještě na paralel ?

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    @@jaroslavcecho3348 ano, zapojeno do paralelu po 6ti panelech. koupil jsem i DC pojistky, korektne to uzemnil. spokojeny jsem, ale chtel bych to zapojit do baraku na nejaky okruh, aby bylo pohodlnejsi vyuziti energie. To mi chybi. Plus mam ready baterky, ale jeste jsem to cele nezprovoznil. Baterky chci vyuzit na LED osvetleni bez konverze na 220V stridaveho, ale primo 24V DC. Jinak vyuzivam to pres den na napajeni serveru nebo vytapeni bazenu. Premyslel jsem, ze na to pres leto pojedu klimatizaci.

  • @jaroslavcecho3348

    @jaroslavcecho3348

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ jaké baterky? Ja do toho nechci moc investovat. Bez baterek lepší jen mě furt straší s prepalama do sítě. Nasel jsem gel agm 100ah za 4k. Dvě by byli 2.4kw za 8

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    @@jaroslavcecho3348 ja uz jedu 2. rok bez baterek a taky jsem se bal. zatim v pohode, jestli nejake jsou, tak z me strany nemeritelne. s baterkama nechci moc radit dokud neziskam zkusenosti se svymi... uz bych je fakt mel asi pripojit

  • @mobilmag864
    @mobilmag8643 жыл бұрын

    Kupovat 220Wp polykrystal panely je docela punk. Kabely z garaze do baraku na strome jsou taky hodne punk. Pripojit 12 panelu do serie pres jednu MC4 koncovku je kurva punk. Nechat to takhle rok zapojene a chlubit se tim na internetu je ten uplne nejvetsi punk. Cele je to takovy punk ze bych mel strach, ze se tim nekdo inspiruje 😅

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    uz chystam dalsi video, kde to mam v paralelu pres DC jistice a pojistky. souhlas, ze je to punk reseni na testy.

  • @petr-5217

    @petr-5217

    2 жыл бұрын

    Naprosto s přehledem. Proud totiž nepřesahuje 10 A, což není nic dramatického. Ovšem při paralelním zapojení to ai už bude. Proto se panely dávají sériově pro max. napětí a nepřetěžování konektorů. MC4 zvládá 1000V a proud do 30 A !!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @rz6354

    @rz6354

    2 жыл бұрын

    "Cele je to takovy punk ze bych mel strach, ze se tim nekdo inspiruje!" přesně tak. Pro mě velká inspirace. A v čem je punk 220Wp polykrystal ?

  • @Xfantasycz

    @Xfantasycz

    Жыл бұрын

    A co má být s polykrystalem? Je to to samé jako mono. Jen mono získá ze stejné plochy více energie, tudíž panel o stejném výkonu bude menší 🤟 Jinak jak psal tady v komentu, nevidím v zapojení problém. Konektory zvládají 1000V, paralelně by šlo menší napětí ale zase velký proud, což by byla zátěž jak na konektory, tak kabely.

  • @davidkralik9578
    @davidkralik95782 жыл бұрын

    Ty dva panely s rozdílým sklonem ti ovlivňují celkový výkon z panelů ...

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    ani ne. zkousel jsem to ruzne. se stejnym sklonem si stinily. mala strecha. vytahnu z toho cca 2.4kw. mam to v paralelu 6+6

  • @davidkralik9578

    @davidkralik9578

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Ono to je sice v řádu %, ale i tak je to zbytečná ztráta, zašpiněné panely jsou snížené taky cca o 8%. Co jsem tak četl, tak máš část dne zastíněné nějaké panely, na tento problém se používají optimizéry které ten zastíněný panel obejdou do doby, než začne znovu vyrábět. Seženeš jej jak v číně, tak i u nás. Kdyby jsi potřboval na fve něco doladit, tak dej vědět, pár desítek fve jsem už postavil 😃

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    @@davidkralik9578 poradit bych urcite potreboval. nejsi nekde z Ostravska?

  • @bejk999
    @bejk9993 жыл бұрын

    Nedivím se že Vám to dalo maximálně 2,4kW když máte dva panely v jiném sklonu a ty Vám brzdí všechny ostatní :D Vždy je potřeba dodržet jak azimut, tak sklon panelů v jednom stringu. Navíc vaše tvrzení, že budete zapojovat panely paralelně je dost nepřesné, Váš střídač zvládne pouze 2xmmpt a má určité minimální startovací napětí, takže zapojit lze pouze na 2 stringy s dodržením minimálního napětí jednoho stringu.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    min. je tusim 150v, 6 panelu da pres 180, takze to staci

  • @petr-5217

    @petr-5217

    2 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Nestačí. Ranní start bude o dost později a stejně tak konec výroby bude o dost dříve.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    @@petr-5217 na druhou stranu mit 12 panelu v 1 stringu dava cca 450V stejnosmerneho, coz me od toho dost lidi zrazovalo. jinak pozorovanim mate asi pravdu.

  • @bastafilip
    @bastafilip Жыл бұрын

    Lepenka na streše musí odejít, když je postavena ocelová koza bez gumy.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    Жыл бұрын

    zatim ne, ale mel bych s tim neco delat po tech letech

  • @peterb632
    @peterb6323 жыл бұрын

    To je prasarna

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    jo, takovy domaci pokus.

  • @sustmi
    @sustmi2 жыл бұрын

    Hlasitosti hudby v intru a hlasu ve videu jsou ve velkém nepoměru. Chtělo by to ztišit intro a zesílit zbytek.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    jo, za to omluva. v novejsich videich jsem se to snazil resit. minimalne jsem aspon trochu ztlumil znelku

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac94312 жыл бұрын

    Ta střešní krytina vám brzo pod těmi nevypodloženými konstrukcemi řekne papa a čau . Začal bych šetřit na nové asfaltové pásy .

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    diky. asi to tedy letos nejak vypodlozim :) stejne se chystam predelat tu "docasnou" konstrukci

  • @zemekf1
    @zemekf12 жыл бұрын

    právě sem koupil 3Kw generátor za 5000,- Na ty 2-3 dni blackoutu mi to rozsvítí barák jak vánoční stromeček..... Jinak prosvítím cca 10.000 ročně, na kolik tě ta sranda vyšla 50-80-100.000,- základní baterka stojí 50.000, že jo ))))))

  • @komarcool8361

    @komarcool8361

    2 жыл бұрын

    zdravim, mohl byste vložit info o vašem generátoru .. děkuji

  • @JaneKLX

    @JaneKLX

    2 жыл бұрын

    Bohužel, solár, jak jsem to zatím celé pochopil, funguje tak, že při dodržení elementárních zásad je náklad do pořízení systému jen čistá investice s návratností. Pokud si koupím generátor, je to čistý náklad, který maximálně ušetří "za maso v mrazáku".

  • @jaroslavhruska1826

    @jaroslavhruska1826

    2 жыл бұрын

    Baterie stojí tolik kolik jsi ochoten za ní dát já koupil 240 Ah za 4.900 i s dopravou mám dvě , 240 x 2 x 12 v = 5760 wat. tak že pokud se tady nademnou někdo ptal zda jde zapojit oběhové čerpadlo tak jiste zapojit lze vše spotřeba oběhového čerpadla ja cca 16 wat. což by do úplného vytlučení baterií běželo 360 dní. To je samozřejmě jen hypotetická úvaha baterie ztrácí kapacitu časem a nejde vybijet do 0. Zajímavé je třeby zapojit FP a větrnou elektárnu to budu realizovat teď .

  • @jaroslavhruska1826

    @jaroslavhruska1826

    2 жыл бұрын

    Jinak generátor za 3000 kč nedožije záruky pokud ho budeš používat 5x do roka generátor jedině od zn. Honda nejlaciněší asi 50,000

  • @AB-dy2ll
    @AB-dy2ll2 жыл бұрын

    Snad na seriovo-paralelni......mas to dobry. Nestyd se

  • @krystoftrolejbus5746
    @krystoftrolejbus57462 жыл бұрын

    Jeden z případů, kdy náklady jsou mnohem vyšší než užitek z vyrobené energie, jen udělá radost majiteli, který má zbytečné peníze. 20 let to sleduji a bohužel jsem stále více přesvědčovaný o nesmyslnosti použití v našich končinách a to nemluvím o zlodějské obchodní politice dodavatelů energií a o legislativě tvořené našimi politiky. To není punk.....je to festival politické písně.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    2 жыл бұрын

    az na to, ze naklady jsou uz davno zaplacene. za 3 roky provozu. takze vse, co ted vyrobim jde do plusu a o to min spalim energii z CEZ. takze tak...

  • @jaroslavhruska1826

    @jaroslavhruska1826

    2 жыл бұрын

    Loni v černu byla inflace 4,8 teď asi 14,5 máte ještě nějaký dotaz.

  • @miroslavkoci2003
    @miroslavkoci20033 жыл бұрын

    Nejlépe je udělat z odborných firem vlastně zloděle!!! Dotace nebere firma ale investor od státu jako podporu obnovitelných zdrojů. To že nejsi eletrikář a nemáš oprávnění do ní hrabat , tím bych se už vůbec nechlubil. Zelenožlutý zemnič jsem tam nikde neviděl !!! Originál konstrukce je z hliníkových profilů a vychází celkem draze , na plochou střechu klidně i 30 000 ! A ty montéry má firma k tobě poslat jako zadarmo ??? Ty chodíš do práce taky ZADARMO??? Záruka....ZADARMO. Trochu jsem tě zkritizoval, ale to neznamená, že to nebude fungovat.

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    ale jo. mas samozrejme pravdu. nicmene dotace celou akci znacne prodrazuje. odborna firma to urcite udela lip a hlavne to pripoji do baraku, coz nemam. Ale 5x vyssi cena? klidne bych jim zaplatil i to same navic, co material plus revize atd. ale to je porad malo. a zelonozluty tam neni. ten mam az ted vc. pojistek s jisticu na stejnosmerny (bude video). spis jsem to chtel zkusit, ne udelat z nekoho vola

  • @GeekslifeCZ

    @GeekslifeCZ

    3 жыл бұрын

    konstrukci z hliniku budu kupovat, u nas maji ale vetsinou spatny sklon. na garazi je to docasne, pujde to na strechu na hlinikovou konstrukci. vychazi asi na 16tis na 2 pole 6+6

  • @Jind_

    @Jind_

    3 жыл бұрын

    Máte určitě pravdu, ale pokud bych mohl z vlastní zkušenosti.. Solární systém na dotaci 2 kw celková cena téměř 200 tisíc. baterie + Měnič Ihned v prvním měsíci 3x reklamace. 3x Výměna měniče. Další mesíc reklamace .. nějaké uzemění... Celkem 2 měsíce FV nefunkční. Takže zřejmě špatně vybraná firma.

  • @tomasTMKcabaj

    @tomasTMKcabaj

    3 жыл бұрын

    @@GeekslifeCZ Vůbec bych se toho nebál a byl bych na sebe hrdej! než někomu do firmy za pomalu stejné dílo kupoval nové auto.

  • @Mike-kr5dn

    @Mike-kr5dn

    2 жыл бұрын

    @@Jind_ 2 kWp za 200 tisíc?

Келесі