MOJE 7 RZECZY DO WYKONANIA PO INSTALACJI LINUX MINT

Hej :) W dzisiejszym wideo chcę z Wami omówić 7 podstawowych kroków, które zawsze podejmuję po świeżej instalacji systemu Linux Mint. Oczywiście, jest ich zwykle więcej, ale skupiłem się na najważniejszych.
Jeżeli macie inne kroki, które zwykle wykonujecie na tym etapie, to piszcie o nich śmiało w komentarzu, aby każdy mógł z nich skorzystać.
A jeżeli uważasz, że to video jest przydatne, to kliknij like i subskrybuj kanał :) Dziękuję za wszelkie wsparcie z Waszej strony!

Пікірлер: 66

  • @P.S.yt_
    @P.S.yt_4 ай бұрын

    Spoko filmik na luzie. Podoba mi sie Twoje podejscie - nie namawiasz tylko omawiasz 👍

  • @mefariusxd3512
    @mefariusxd3512Ай бұрын

    Rozwojaj się dalej. Ja jestem na Big Linuxie ale zaczynałem od Minta.

  • @dobosz23
    @dobosz234 ай бұрын

    Super - bez przynudzania to co istotne i poniżej 10 minut. Już teraz rozumiem kwestie przy kawie - dobra robota i tak trzymaj....

  • @mariuszrucinski3521
    @mariuszrucinski35214 ай бұрын

    Super ❤ Czekam na następny film .

  • @xgorzki603
    @xgorzki6032 ай бұрын

    Taktyczny komentarz dla zasięgu. Rozwijaj się dalej.

  • @Trubothai
    @Trubothai4 ай бұрын

    Konkretnie i na temat, pozdrawiam

  • @ZlomusAnonymous
    @ZlomusAnonymous4 ай бұрын

    Super film mam nadzieje ze będzie takich więcej

  • @Igorrodziewicz
    @Igorrodziewicz2 ай бұрын

    OK, napisz jeszcze jak, od razu po instalacji tego systemu, go skonfigurować - krok po kroku. Nie każdy ma taką wiedzę i umiejętności - szczególnie "linuksowe świeżaki". Powiedz też, jakie, twoim zdaniem, są apk typu "must have" które nowy użytkownik powinien pobrać po instalacji Minta, jak je pobrać i zainstalować. Wielkie dzięki za tego typu filmik:)

  • @leontabisz3191
    @leontabisz31917 күн бұрын

    Super poradnik

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 күн бұрын

    @@leontabisz3191 dziękuję!

  • @xxNDFxx
    @xxNDFxx4 ай бұрын

    Świetna seria

  • @ingloriousmartin4588
    @ingloriousmartin45884 ай бұрын

    Dobra rada ❤

  • @litsteve1968
    @litsteve19684 ай бұрын

    na swoich laptopach po "gołej instalacji minta" odpalam zaporę , instaluję program do obróbki audio , filmów oraz wine ( jest potrzebny do rozpakowania zakupionych audio książek - kłania się audioteka ) to o czym Szanowny Pan wspomina też jest bardzo ważne .

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) a czy możesz podzielić się tym, z jakiego programu do obróbki audio korzystasz? Próbuję ulepszyć swoje audio w filmach, ale czarodziej w tym ze mnie żaden i muszę się wszystkiego nauczyć ;)

  • @litsteve1968

    @litsteve1968

    4 ай бұрын

    Audacity używam do wyciągania dźwięków z plików wideo i konwersji do mp3 , filmy "obrabiam" ( to chyba za dużo powiedziane ) na Shotcut , czyli sklejanie różnych kawałków w jedno , wycinanie i jakieś napisy , jeszcze dużo wiedzy mi brakuje abym mógł powiedzieć że "naprawdę coś wiem" , myślę że Szanowny Pan ma dużo większa wiedzę niż moja skromna osoba - serdecznie pozdrawiam @@OLinuksiePrzyKawie

  • @JOZA12345
    @JOZA123454 ай бұрын

    Ja czekam na nowego Ubuntu

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) szczerze mówiąc też zaglądam za 24.04, jako że to LTS to wzbudza on u mnie równie duże zainteresowanie :)

  • @robertbednarowicz6235

    @robertbednarowicz6235

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie koledzy wyjaśnijcie mi po co to LTS. To znaczy ja wiem ze to jakis tam dlugi support, ale po co to komu potrzebne? Co takiego ma lts czego nie ma inne wydanie?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Ja preferuję zarówno wersję LTS, jak i rolling release. Zwykle działam na Archu, ale LTS daje święty spokój przy aktualizacjach. Przy czym to z gwiazdką - jeśli mam używać LTS, to od wersji .1, nie na świeżo. Tak naprawdę wszystko rozbija się o preferencje, czy chcemy nudę, czy stale najnowsze paczki. Dla mnie obie opcje są OK

  • @pingpong1988

    @pingpong1988

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie dlaczego w komentarzach podkreśla mi wszystkie wyrazy na czerwono wiem sprawdzanie poprawności pisowni ale na innym mimo włączenia tej funkcji tylko sprawdza błędy a nie podkreśla całe zdania co jest nie tak?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    @@pingpong1988 hej :) zobacz, czy masz może uruchomioną klawiaturę angielską. Mnie się to zdarza, gdy nie mam klawiatury w PL, tu bym szukał najpierw przyczyny :)

  • @jackoski
    @jackoski4 ай бұрын

    Ja czekam na omówienie DM i WM bo myślę że dla początkujących jest to największe zmartwienie poza dystrybucją linux’a, pozdrawiam 👋

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) generalnie jak będzie później taka okazja, to wezmę za barki jeden z WM, przy czym jak w zeszłym roku je próbowałem (dokładniej i3), to byłem jak dziecko we mgle. To kompletnie inny paradygmat korzystania z komputera, a przy moich nawykach korzystania głównie z myszki (grafik) było to bardzo ciężkie w obsłudze. Trzeba poświęcić temu więcej czasu - nie na konfigurację, ale na przestawienie się na klawiaturę i skróty klawiszowe.

  • @jackoski

    @jackoski

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie generalnie chodziło mi o początkujących, ponieważ sam wybór dystrybucji dla nich jest ciężki a co dopiero Desktop Manager czy Windows Manager, fajnie by było omówić i jak się da pokazać różnicę między dostępnymi możliwościami, szczególnie pod kątem pierwszej instalacji linuksa w życiu 😁 nawet przy instalacji „Minta” są wybory których początkujący nie rozumie i nie wie który dla niego jest odpowiedni 🤷🏼‍♂️

  • @sp-rom
    @sp-rom4 ай бұрын

    Ja jeszcze zaraz po instalacji minta ustawiałem hasło dla roota, czyli `sudo passwd`, bo z tego co pamiętam, to na mincie z gruba, można wejść w recovery mode i dalej uruchomić terminal z prawami roota, no i jak nie mamy ustawionego hasła dla roota, to można tak bez problemów wbić na czyjegoś kompa i mieć pełny dostęp do plików. Myślę że jest to dosyć istotne, zwłaszcza dla laptopów, który może łatwiej wpaść w niepowołane ręce. Jeśli coś się zmieniło w tej kwestii to przepraszam za zamieszanie, ostatnio instalowałem minta ładnych parę lat temu.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) dzięki za komentarz. To jest interesujące, nie miałem z czymś takim styczności - masz rację, że w przypadku trafienia laptopa w niepowołane ręce jest to jakieś ryzyko, ale też z drugiej strony, to jest fajna sprawa, gdy system padnie i chcemy odzyskać personalne pliki. Chociaż jak to ostatnio sprawdzałem, to nie miałem domyślnie wjazdu do dysku z laptopa. Jest to na pewno warte eksploracji.

  • @sp-rom

    @sp-rom

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawiehm, jak system padnie, to zawsze możesz wejść w recovery i konsolę roota, różnica jest tylko taka, że jak masz ustawione hasło na roota, to system Cię w tym miejscu zapyta o hasło, zamiast od razu wpuszczać do plików

  • @mateuszmackowiak6102
    @mateuszmackowiak61024 ай бұрын

    Fajny materiał. Mam Pytanie do Ciebie lub kogoś ze społeczności. Niedawno przeniosłem się z Ubuntu na MInta. Zmiana całkiem przypadła mi do gustu. Niestety pojawił się jeden problem, którego nie miałem na ubuntu. Posiadam myszkę mx master oraz klawiaturę w tej serii. nie mogę sobie połączyć urządzeń by sprawnie działały. Z myszką się udało (jest widoczne połączenie) ale nie zawsze działa, natomiast klawiatura nie łączy się wcale? Macie jakąś konstruktywną radę oprócz "wróć do ubuntu" lub "spróbuj ubuntu cinamon"?

  • @fan480smusic5

    @fan480smusic5

    4 ай бұрын

    Siemka, miałem podobny problem, pomogły przedłużki usb do których podpiołem adapter od klawiatury i jest OK.

  • @penguin2137

    @penguin2137

    4 ай бұрын

    pytanie, z jakiej wersji Ubuntu się przeniosłeś do Minta - jeżeli nie był to LTS, a nowsze wersje - 22.10, 23.04 i 23.10 - to możliwe, że sterowników nie ma w kernelu 22.04 albo są tak sobie działające. to co mogę poradzić, to pobranie nowszego kernela niż standardowy 5.15 (w menedżerze aktualizacji), boot na nowy kernel i sprawdzenie czy tam wszystko działa jak należy

  • @marcindudkowski4026
    @marcindudkowski40264 ай бұрын

    Potrzebuję zmienić kilka linijek w pliku ppd mojej drukarki. Plik jest dla mnie niedostępny.

  • @zbiromax9228
    @zbiromax9228Ай бұрын

    Jak to jest ze sterownikami do dedykowanych kart graficznych? Do nVidia i do AMD. Czy są osobne stery nazwę nVidia i AMD Radeon... Linuxowe i nVidia i Radeon oryginalne na Linuxa? Czy do kart graficznych zintegrowanych na pokładzie procesora to też osobne drajwery ? O co chodzi? Instalki linuxowe same temat automatyzują? Czy trzeba doinstalować karty graficzne po instalacji linuxa? Dzięki za info zwrotne.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    Ай бұрын

    Hej :) ano w tym momencie wygląda to tak, że: - sterowniki do AMD są zawarte w jądrze Linuksa, więc od razu po instalacji systemu zadziała to jak należy. Możesz jednak, jeżeli producent wypuścił sterowniki pod konkretny model, zainstalować sterowniki prosto od AMD, przy czym z mojego doświadczenia niepotrzebnie komplikują ten proces, do najłatwiejszych nie należy (ale to moje zdanie). Generalnie, mając AMD nie musisz specjalnie przejmować się sterownikami. Sam mam AMD i śmiga to fajnie - NVIDIA, tu lepiej zainstalowac sterowniki własnościowe z poziomu menedżera sterowników w Linux Mincie chociażby. Mint znajdzie Ci odpowiednią wersję sterownika do instalacji. Ty tylko ja wybierasz i klikasz "Instaluj" To tyle :)

  • @zbiromax9228

    @zbiromax9228

    Ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie 💯💥🚀 best Chanel o Linuxie.

  • @guramidwuplamy9523
    @guramidwuplamy95234 ай бұрын

    Warto uważać na aktualizacje do nowszej wersji systemu, np: z 21.1 na 21.2 (losowe liczby). Mnie w takiej sytuacji system po aktualizacji stał się bardzo niestabilny i przełączał się codziennie kilka razy w tryb awaryjny. Codzienne aktualizacje = tak Aktualizacje do nowszej wersji systemu = nie (zalecam tylko przejście do nowszej wersji poprzez instalację na nowo systemu).

  • @sp-rom

    @sp-rom

    4 ай бұрын

    Ja mimo wszystko polecił bym zrobić taką instalację progresywną, oczywiście z zapisaniem migawki w timeshift sprzed instalacji. Jak się będzie coś sypać, to można wrócić, i dopiero wtedy pomyśleć o przeinstalowaniu na czysto. No bo jak będzie wszystko stabilnie działać, to po co tracić czas na czystą instalację. Dlaczego tak radzę? No cóż, każdy radzi z własnego doświadczenia, u mnie po takich aktualizacjach, nawet dwu, czy trzy krotnych i to na dwóch laptopach nic się nie działo, więc jednego trafi, drugiego nie :)

  • @KKK-br3ic
    @KKK-br3ic4 ай бұрын

    Materiał fajny i konkretny, szkoda tylko ,że nie odpisujesz na pytania.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) dzięki za komentarz! Oprócz kanału mam (co oczywiste) sporo zobowiązań rodzinnych i zwyczajnie nie mam tyle czasu na odpowiedzi, ile bym sobie życzył ;) jeśli tylko mogę, to odpisuję, choć fakt jest taki, że nie zawsze jest na to przestrzeń. Proszę więc o wyrozumiałość. Pozdrawiam!

  • @MistrzOwiWolno
    @MistrzOwiWolno4 ай бұрын

    1. Ulubiony menager plikow? 2. Ulubiony menager systemowy? - oba tematy dobre na oddzielny film

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) dzięki za komentarz. Ja mam na menedżera plików prostą odpowiedź - Dolphin. Może to, dlaczego tak jest warte nagrania, ale za wiele nie powiem w tej kwestii. Wydaje się on dla mnie najbardziej intuicyjny

  • @MistrzOwiWolno

    @MistrzOwiWolno

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie ja np mam domyślnego w raspberry os oraz jeden to pewnie delphi a drugi nautilus. I ciągle walczę z wyborem bo zawsze któryś coś ma coś, czego drugi nie ma. Nawet głupie rozwijanie prawym guzikiem myszki na pliku jest inne. A menagery zadań też mnie rozwalają bo lubię wiedzieć jak jest obciążony system. Np domyślny, htop, btop, a do tego można coś jeszcze bardziej zawiłego jak stacer. No jest w czym wybierać.

  • @yazovkomentuje
    @yazovkomentuje4 ай бұрын

    jaki iconpack używasz na tym KDE?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) na KDE korzystam z Tela Icons. Super są

  • @krsytkrs
    @krsytkrsАй бұрын

    dyski/ustawienia/włączenie pamieci podrecznej zapisu...

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    Ай бұрын

    Hej :) o, to będzie warte sprawdzenia! Dzięki za cenny komentarz!

  • @arkadiusz4717
    @arkadiusz47174 ай бұрын

    Siema

  • @JOZA12345
    @JOZA123454 ай бұрын

    Jeśli chodzi o Mint to brakuje mi Snap

  • @bkrukowski

    @bkrukowski

    4 ай бұрын

    Można ręcznie Snapa doinstalować

  • @penguin2137

    @penguin2137

    4 ай бұрын

    @@bkrukowskiowszem, tylko najpierw trzeba usunąć blokadę, którą twórcy Minta założyli dla snapa. zaś co do samych uniwersalnych formatów pakietów - nie jestem ich wielkim zwolennikiem, ale obsługa flatpaków w Mincie działa bardzo dobrze

  • @abecadloabc1
    @abecadloabc1Ай бұрын

    5:50 Wpisałem Photoshop i nie ma 😢

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    Ай бұрын

    Hej :) Jeżeli to nie prowokacja, to niestety, nie znajdziesz Photshopa w repozytoriach linuksowych, nie ma portu tego programu na Linuksa. Jeżeli to jednak żart i nie załapałem tego za pierwszynm razem, to odpowiem tak: "co zrobisz, nic nie zrobisz" :D

  • @abecadloabc1

    @abecadloabc1

    Ай бұрын

    ​@@OLinuksiePrzyKawie Wpisałem Logitech Options i też nie ma 😢

  • @adam1709
    @adam17094 ай бұрын

    Ciągłe wpisywanie hasła, jak mnie to irytuje...

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    4 ай бұрын

    Hej :) ja uważam że to dobra rzecz. Owszem, z początku i mnie irytowała, ale ma to sens - jeśli wprowadzasz zmiany w systemie to lepiej mieć ich świadomość, a prośba o hasło tę świadomość przywraca. Kwestia preferencji, ale i na pewno bezpieczeństwa.

  • @adam1709

    @adam1709

    4 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie ale jakie zmiany, aktualizacje? po co wyrażenie zgody na aktualizacje? jeszcze rozumiem na instalowanie czegoś lub zmianę w systemie, ale aktualizacje... mam w domu laptop na dziadków, którzy nic ważnego tam nie robią i chciałbym móc takie rzeczy wyłączyć łatwo

  • @sp-rom

    @sp-rom

    4 ай бұрын

    @@adam1709 co to znaczy nic ważnego? wg mnie instalacja jest czymś ważnym, wprowadza zmiany w systemie, więc jak nic nie instalują to hasła nie muszą wpisywać :)

  • @adam1709

    @adam1709

    4 ай бұрын

    @@sp-rom aktualizacje same zrobią się wszystkie bez konieczności wpisywania hasła?

  • @sp-rom

    @sp-rom

    4 ай бұрын

    @@adam1709 przy aktualizacji najczęściej trzeba podawać hasło, bo to jest najczęściej instalacji oprogramowania systemowego, nie trzeba podawać hasła tylko przy instalacji lokalnej, we własnym katalogu użytkownika

  • @kogutkogut
    @kogutkogut4 ай бұрын

    1. Instalacja archa

  • @pr0fanator
    @pr0fanator4 ай бұрын

    ja znam jedną, zrobic format i zainstalowac windowsa xD

  • @samsungnote4648

    @samsungnote4648

    4 ай бұрын

    Powiedział co wiedział. Raczej odwrotniexD

  • @marcinpawelski4091
    @marcinpawelski40914 ай бұрын

    Mint syf ;/ Manjaro plx

  • @penguin2137

    @penguin2137

    4 ай бұрын

    Manjaro znane jest z tego, że przetrzymuje pakiety mniej więcej tydzień względem Archa przed aktualizacją w repo, co samo w sobie nie jest na ogół problemem, dopóki nie zamierzamy instalować programów z AUR, które już wstrzymywane nie są. dodam do tego, że deweloperzy Manjaro regularnie robili rzeczy zagrażające bezpieczeństwu - pominę fakt, że kilka razy nie odnowili certyfikatów SSL na swojej stronie, ale luka w kluczowym pakiecie systemowym oraz sytuacja, gdzie "usprawnili" Pamaca uziemiając w ten sposób AUR - w takiej dużej dystrybucji nie powinny mieć miejsca, a jednak się zdarzyły